kou gevat? Welke weg volgt een nieuwe wet? ehebe VAN BUUREN Een snoezig ensemble SOESTERBERG Nieuw formidabel wapen voor leger. Advertenties tot 2 uur. U kunt niet alles weten. z hfcrdetrre, DRMES-wv HEREN tlotloqes Eerste Soester Vrachtautorijschool IETS MEER OVER AFDELINGEN, RAPPORTEURS, VOORLOPIG VER SLAG, MEMORIE VAN ANTWOORD. In de couranten lezen we regelmatig publicaties over nieuwe wetten. Onge twijfeld zal het velen wel eens opge vallen zijn dat er dan dikwijls bijstaat „Dit verklaarde de minister in zijn memorie van antwoord" of „Dit ver meldde de Kamer in haar voorlopig verslag". Voor vele leken lijkt dit een soort abacadabra, waaruit ze geen wijs kunnen worden. Ze nemen kennis van de feiten, doch begrijpen wèt er op dat moment met de toekomstige wet aan de hand is, of wóar dit wetsvoorstel zich op dat moment op zijn weg bevindt doet men niet. Voor alle Nederlanders is het toch wel zaak te weten, welke weg een wets voorstel aflegt, voordat het wet wordt. Als we dat weten, dan begrijpen we ook beter dergelijke dingen, zoals hierboven vermeld. Hoe komt een wet tot stand Dat is een vraag waarop we hier een duidelijk antwoord willen geven. Voor elke minister weggelegd Een voorstel tot een nieuwe wet komt van één (of meer) minister(s). Wanneer het een wet wordt op econo misch terrein, dan komt het voorstel van de minister van economische za ken. Iedere minister kan wetten voor stellen. Zo'n ontwerp van wet wordt op het departement van de betrokken minister opgesteld en is het gereed, dan gaat het voorzien van een memorie van toelichting, dus een begeleidend schrijven waarin een en ander nader wordt belicht of uitgelegd, naar de mi nisterraad. De voorbereiding geschiedt dikwijls door een staatscommissie, een door de regering benoemde commissie van deskundige specialisten, althans wanneer de belangrijkheid of de om vang van het ontwerp dat noodzake lijk maakt. De ministerraad behandelt het ont werp van wet. Nadat de koningin daar machtiging voor heeft gegeven, wordt advies in gewonnen bij de Raad van State. De Raad van State is een college dat ad viezen verstrekt en waarvan de vice- president en de leden door de konin gin worden benoemd. De raad brengt over het ontwerp van wet een advies uit samen met dit advies gaat het ont werp terug naar de minister, waar het vandaan kwam. Daarna gaat de toe komstige wet van de minister naar de koningin. Hare majesteit zendt dan dit ontwerp, vergezeld van een door haar ondertekende koninklijke boodschap aan de Tweede Kamer. Afdelingen en rapporteurs. Nu moet u niet denken dat het wets ontwerp dan dadelijk in de Tweede Kamer kan worden besproken, want voordien moet er nog heel wat ge beuren. Drie maal per jaar splitst de Kamer zich in vijf afdelingen, wel ke elk één van haar leden tot rappor teur kiezen. Deze heren vormen teza men de commissie van rapporteurs, terwijl de voorzitters der vijf afdelingen gezamenlijk de zogenaamde centrale af deling vormen, een soort agendacom missie. Elk wetsontwerp wordt nu door de betrokken afdeling onder de loupe genomen en zij maakt een voorlopig verslag op, dat door de commissie van rapporteurs naar de betrokken minis- tei wordt gestuurd en dan ook wordt gepubliceerd. In antwoord op dit voorlopig verslag zendt de minister de commissie van rapporteurs een memorie van ant woord en indien nodig wordt er een nota van wijziging aan toegevoegd. De commissie van rapporteurs stuurt aan de Tweede Kamer een eindverslag en dan volgt de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. De behandeling. Die behandeling gaat alsvolgt. Eerst komen de algemene beraadslagingen en debatten tussen de kamerleden en de betrokken minister en/of staatsse cretaris. Vervolgens gaat de kamer over tot de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp, waarbij dikwijls gebruik wordt gemaakt van het „recht van amende ment", dat is het recht om wijzigingen ir. het ontwerp aan te brengen. Ten minste 5 leden moeten dit amendement voorstellen, wil het in behandeling ko men. Tegelijkertijd komen dan ook in behandeling de eventuele voorgestelde wijzigingen. De voorsteller van de wij ziging zal dan zonodig zijn voorstel gaan verdedigen. Een minister kan nu drie dingen doen, nl. 1) de voorgesteld wijziging(en) over nemen, of 2) de beslissing over het al dan niet doorgaan van de voorgestelde wijziging aan de Kamer overlaten, of 3) de minister kan de wijziging „on aannemelijk verklaren. Neemt de Ka mer de wijziging dan toch aan, dan zal de minister het wetsontwerp intrek- Eikenlaan 1 Telefoon 4685 ken, waarmede het voorlopig althans, van de baan is. Ook kan een minister (dreigen met) aftreden. Wordt een wet met aangenomen dan stuurt de Twee de Kamer deze terug naar de Koningin. De Eerste Kamer. Indien de wet wel wordt aangenomen, stuurt de Tweede Kamer dit wetsont werp naar de Eerste Kamer. Maar ook hier is er eerst een commissie van rap porteurs, nu uit de Eerste Kamer, die zich over het wetsontwerp ontfermt. Zij stuurt ook weer een voorlopig ver slag aan de betrokken minister, die dan weer een memorie van antwoord laat overhandigen. Ook hier volgt weer een eindverslag en een openbare be handeling. In de Eerste Kamer begint men met algemene beraadslagingen en debatten met de minister, doch er vclgt geen artikelsgewijze behandeling. Men gaat dadelijk over tot de eindstem ming. De Eerste Kamer stuurt het resultaat dan aan de koningin, die de aanvaar de wet bekrachtigt met haar handte kening, waarna deze doorgestuurd wordt naar de minister voor contra-signering. De minister stuurt de wet naar zijn ambtsgenoot van justitie, die de wet doet afkondigen in het Staatsblad. Be houdens uitzonderingen treedt de wet in werking op de twintigste dag na de afkondiging in het Staatsblad. Vanaf die dag wordt geacht, dat iedere Ne derlander de wet kent. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdag 12 februari hoopt de afd. Soestdijk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar 36ste jaarfeest te houden. Deze vindt plaats in gebouw „Credo", Julianalaan 19. Aanvang 8 uur. OPENBARE KLEUTERSCHOOL OP SOESTER ENG. Er bestaan plannen om te komen tot het stichten van een openbare kleu terschool op de Soester Eng. De ouder commissie van de Kerkebuurtschool meent dat voor een dergelijke school voldoende belangstelling bestaat. Op een ouderavond van deze school werden spontaan zoveel kinderen opge geven dat het vereiste minimum-aan tal van 31 kinderen gemakkelijk be reikt kan worden. Met de gemeente is inmiddels contact opgenomen teneinde de benodigde ruimte beschikbaar te krijgen. Eventueel zou in de omgeving van de Molenstraat een noodgebouw- tje geplaatst kunnen worden. Belangstellenden kunnen zich in ver binding stellen met het hoofd van de Kerkebuurtschool of de oudercommissie van deze school. De telefoonnummers zijn 3949 en 3080. HONDEN AAN DE LIJN. Het is de hoofdinspecteur-korpschef van politie opgevallen dat er weer mensen zijn, die het niet zo nauw ne men met de verplichting de honden aan een lijn uit te laten. Niet alleen om de hondsdolheid tegen te gaan, maar ook door een gemeente lijke verordening vóór het optreden van hondsdolheid, werd men verplicht de hond aan de lijn te houden en deze verplichting is nog steeds van kracht. Tegen hondenbezitters die in overtre ding zijn zal streng opgetreden worden. WIJZIGING BIJ SOESTER TURN CLUB. Drukke werkzaamheden hebben de heer Egtberts van de S.T.C. genood zaakt zich terug te trekken als voor zitter van de technische commissie der Soester Turnclub. Hij blijft echter lid van deze commissie. De heer Kanters volgt hem op als voorzitter en de heer Dammers treedt toe als nieuw lid. De heer Egtberts trad uit het algemeen bestuur en de heer Kanters trad af als jeugd-commissaris. Mevr. Schuyt heeft hun functies in bestuur en jeugdraad overgenomen. Om practische redenen heeft het bestuur de samenstelling van diverse commissies vereenvoudigd. De taken zijn nu als volgt verdeeld Dagelijks bestuur de heren Ekel (voor zitter), Hermsen (secretaris) en Steur (penningmeester). Plaatsvervangers de Men heeft in de mode niet alleen te maken met modellen, maar ook met kleuren, met dessins van de stoffen waarmee men werkt. Het is nu eenmaal zo, dat men voor een be paald model niet elke stof of elk dessin kan ge bruiken, want ergens moeten model en dessin een harmonisch geheel vormen en het is om een extreem voorbeeld te nemen natuurlijk dwaasheid om een stof met een sportlef dessin te gebruiken voor het maken van een cocktail japon. Dit Is een sterk voorbeeld, maar dat luis tert ook bij andere mo dellen nauw. De Italiaanse couturier Falconetto geeft in het model dat wij hierbij to nen, een demonstratie van een goede compositie van model en dessin. Het model heeft een vlot te lijn, met een rechte rok en een lang jasje er boven. Het jasje heeft een afstaande sjealkraag en sluit door middel van drie grote, bolle, leren knopen. Tevens heeft Falconetto deze gelegenheid te baat genomen leuk met de kleuren te spelen, want als stof gebruikte hij een jacquard met een dessin van zwarte ruiten, waarin een rose vier kant met een groene stip en dit op een achtergrond van smaragd groen. De strakke lijn van het dessin met zijn ruiten en vierkanten harmoniëert goed met de strakke lijn van het enigszins sportieve model dat Falconetto ontwierp, hetgeen trouwens nog wordt geaccentueerd door.de leuke, op vallende, leren knopen. Zoiets is een voorbeeld van juiste keuze van model en stof om tot een geslaagd geheel te komea^ heer Kanters, mevr. Schuyt en mevr. Casander. Commissarissende heer Kanters, mevr. Schuyt en mevr. Casander. Technische leidingde heer De Boer (directeur), mevr. Kanters (leidster kleutergymnastiek), mevr. Floor (leid ster wandelafdeling). Plaatsvervangers de heer Kanters en mevr. Schuyt. Voorturners Peter Kanters en Gerard FloorvoorturnstersIna Kanters, Hanny Kanters en Coby Dorrestein. Technische commissiede heer Kan ters (turnen en voorturnen), de heer Egtberts (gymnastiek) en de heer Dam mers (organisatie). Materiaalcommissie do heer Spruit (onderhoud en reparatie), mevr. Schuyt (vlaggen en prijzen), de heer Floor (regi stratie). Wandelafdeling de heer Floor (admi nistratie), de heer Houkes (organisatie) en mevr. Pellegrom (penningmeesteres- se). Financiële commissiede heer Steur (algemeen beheer), de heer Kanters (economische zaken) en mevr. Hoogen- doorn (ledenadministratie). Pers- en propagandacommissie de he ren Ekel, Houkes, Hermsen en Floor. Kledingbureaus mevr. Windhagen en mevr. Wildenburg. Lustrumcomité de heren Houkes, Egt berts en Spruit. Kampcommissie de heren Hermsen en Spruit en mevr. Pellegrom. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „De prijs der zonde", het verhaal van een jon geman die uit een gevangenis ont snapt, in de bossen terecht komt en door honger en kou gedwongen wordt zijn toevlucht te zoeken in een kamp van olieboorders. Er ontstaat ruzie over de vraag of men hem zal helpen of niet en er wordt een man gedood. De ontvluchte gevangene blijft in het kamp, werkt daar en vat genegenheid op voor een meisje dat altijd de post brengt. Als de politie hem op het spoor komt wordt hij belast met het vervoer van materiaal naar Parijs. Daar ontmoet hij zijn oude kornuiten die zijn vrachtwagen stelen. Na veel zoeken krijgt hij die terug, rijdt te rug naar het kamp en wordt opnieuw gearresteerd. Het meisje zal op hem wachten tot hij uit het gevang komt. Zondagmiddag „De bende van Walter Black", een dwaze cowboygeschiede nis, waarin de Fransen de draak ste ken met het wilde westen en de vreemdste dingen gebeuren. „Zij die zich verkopen" draait van maandag tot en mei woensdag. Het is een titel die er niet om liegt en het dus heel begrijpelijk dat de histotrie zich afspeelt in de rosse wijken van Pa rijs, waar met een moord gestart wordt. Een rechtszaak is het gevolg en het verbreken van liefdesbanden eveneens, wanneer de jongen merkt dat zijn meisje zich tot de Parijse asfaltbloemen moet rekenen. „Het mysterie van de man die ver dween" draait in de donderdagcyclus. Het is een beklemmende film met een ontknoping, die niemand verwacht, dus het zou beslist onjuist zijn te vertel len hoe dit spannende verhaal - waar in uiteraard ook gemoord wordt - eindigt. HERVORMD JEUGDWERK. In het Hervormde Kompas-jeugdwerk zijn er sinds enige tijd een paar vaca tures wegens emigratie, enzovoorts. Men zoekt vooral leidsters voor de meisjesgroepen (leeftijden 8 tot 10 en 11 tot 13 jaar). Contact-adres fam. Leebeek, Ant. van Leeuwenhoeklaan 49, tel. 623. VERKIEZING KERKERAAD. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te Soesterberg werd gekozen mevrouw G. Kastelijn-Evers. tot diaken de heer M. P. van Endhoven en tot ouderling kerkvoogd de heer Koch. MEDISCHE DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03403-574, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lukas, Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. HELIKOPTERS VERNIETIGDEN COMPLETE TANKBRIGADE. Het Amerikaanse leger heeft de be schikking gekregen over een nieuw wapen, dat ongekende mogelijkheden biedt de helikopter. Hefschroefvlieg- tuigen bestaan al enkele jarende ontwikkeling kwam na de oorlog goed op gang. Maar tot voor kort bleven hun gebruiksmogelijkheden beperkt tot dat van een verbindingsvliegtuig, dat het (grote) voordeel had, dat het ge bruik kon maken van zeer primitieve 1 start- en landingsplaatsen. De Ameri kanen hebben - evenals de Engelsen - de laatste twee en half jaar echter hard gewerkt aan technische verbete ringen van de wentelwieken. De vlieg- eigenschappen zijn dusdanig verbeterd, dat de vreemde toestelletjes nu ver anderd zijn in veelzijdige wapens. Vorig jaar kwam dit duidelijk naar voren tijdens Nato-oefeningen in Duits land. Kleine, met antitankraketten be wapende helikopters schakelden tijdens de oefening een Amerikaanse tankbri gade uit. De hefschroefvliegtuigen do ken plotseling op van achter denne- bosjes. Vóórdat de tankbemanning in de gaten had wat er aan de hand was, waren hun voertuigen - in theorie - vernietigd. De afgevuurde S-ll raket ten hadden geen explosieve lading. Was dit wel het geval geweest dan was de trotse brigade in enkele minuten veranderd in een hoop oud roest. Dit merkwaardige gevecht tussen „vliegende jeeps" en zware tanks maakte gTote indruk op de Nato-bevel- hebbers. Het was de grote verrassing van de oefening. Deze tactische sur prise zette de gehele Navo-strategie op losse schroeven. Men realiseerde zich plotseling, een middel in handen te hebben om de (enorme) Russische tank- macht het hoofd te kunnen bieden. De Spiegel-affaire schijnt ook veroor zaakt te zijn door deze militaire sur prise. Het Amerikaanse leger heeft inmiddels een bestelling geplaatst voor 2.500 van Advertenties voor het dlnsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 nor en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 nar. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. „Noordam", 13 febr. Argentiniës.s. „Flettero", 11 febr., m.s. „Cap San Lorenzo", 12 febr., m.s. „Algorab", 13 febr., en m.s. „Cap San Augustin", 14 febr. Australië s.s. „Patonga", 10 febr. en m.s. „Oranje", 12 febr. Braziliëm.s. „Cheetah", 11 febr. en m.s. „Algorab", 13 febr. Br. O. Afrika m.s. ,,Kouang-Si'13 febr. Canad m.s. Leabeth", 13 febr. Chili t.s. „Havelstein", 14 febr. Indonesië m.s. „Braunschweig", 14 febr. Ned. Antillen m.s. „Ulysses", 12 febr. W.-Nw.-Guinea s.s. „Patroclus", 11 febr. Nw. Zeeland m.s. „Port Macquarie", 11 febr. en m.s. „Oranje", 13 febr. Surinamem.s. „Willemstad", 13 febr. Rep. v. Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Transvaal-Castle", 10 febr. en m.s. „Oldekerk", 13 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren. deze aanvalshelikopters, een logisch ge volg van het gevecht tussen de toe stelletjes en de tanks. De wentelwie ken kunnen ook uitgerust worden met machinegeweren, gewone raketten en - tegen onderzeeboten - met torpedo's. De Amerikanen hebben realistische er varingen met de helikopters opgedaan in Vietnam. De gehele strategie van de strijd tegen de Viet Cong rebellen is nu gebaseerd op het gebruik van de vliegende jeeps. De regeringstroepen beschikken over twee soortenzware transtporthelikopters voor het snelle vervoer van troepen in het onbegaan bare land en lichte toestellen, welke als horzels kunnen neerduiken en bij zonder venijnig steken. Dc helikopters worden gevlogen door Amerikaanse piloten, „instructeurs". Gebleken is, dat de transporthelikop ters nogal trefbaar zijn voor vuur uit automatische wapens van klein kali ber (b.v. machinegeweren). Dit voor al tijdens het - korte - moment, dat zij stil hangen om de troepen te drop pen. De „horzels" kunnen echter een vernietigend dekkingsvuur afgeven. De combinatie van beide typen is vrij wel onweerstaanbaar. Ook het Nederlandse leger heeft in middels het besluit genomen hef schroefvliegtuigen aan te schaffen. Het zal een zwaar transporttoestel worden voor het vervoer van troepen (24 man per helikopter) of het tran sport van de Honest John-artilleriera- ket. 20 cent per rol Een grote plak chocolade zal met een warm mes gemakkelijker gesneden kunnen worden. Bewaar een restje tomatenpuree in een glas en giet er wat slaolie op. Kleding slijt minder van een extra wasbeurt dan van te vuil dragen. Donkere badhanddoeken drogen niet zo goed als lichtgekleurde. Door de verf stoffen is het absorberende vermogen namelijk achteruit gegaan. In het komende voorjaar zal zachtblauw een zeer belangrijke kleur zijn in de damesmode. Geven gekleurde leren handschoenen af Wrijf ze eens goed met witte was, u zult er zeker baat bij hebben. Up to date is lingerie van een wat don kere kleur blauw met veel witte kant- garnering. Met de order is tachtigmiljoen gulden gemoeid. Naar ons bekend is, heeft de landmacht inmiddels ook offerte ge had van de Amerikaanse Bell-fabrieken voor levering van de Bell-205, een iets grotere zuster van de aanvals-helicopter, welke tijdens de oefening de tanks uit schakelde. Dit zou de Nederlandse aanvalshelikopter moeten worden. Noorwegen heeft deze inmiddels besteld, Duitsland overweegt eveneens haar aan te schaffen, terwijl het Amerikaan se leger in Duitsland haar al in ge bruik heeft. Deze toestellen worden in Italië gemaakt, hetgeen de prijs drukt door lagere vervoerskosten. Toch kost de 205 nog altijd een achthonderddui zend gulden. (De zware transportheli kopter anderhalf miljoen De houding van de generale staf is voorlopig nog afwijzend, men heeft er eenvoudig het geld niet voor. Maar des kundigen in Den Haag nemen aan, dat Nederland in de nabije toekomst toch niet buiten een aanvals-helikopter kan. Overigens, de marine heeft er op het ogenblik al acht van in gebruik als anti-duikbootwapen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6