\w: -mm m KralMs van Knelis. verlaging êm premies op liet sparen. Ik kampeerde met de militairen te velde. DERDE BLAD E«n bloedznlvemda knor met Irasoben Selti TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak woensdagaoved schik had int voeballe veur de kiekkas. Jonges zuk voeballe van die manne uut Rotterdam. En zuk blère van de manne op de trebuune, die mettekomme waore uut ongs laand om ongze speulers te zien winne of verlieze, maor ut wier winne en dekterom dattie manne 'n goed slokkie edronke hebbe toeng ut affeloope was. Allegaor konne wullie die manne heure zinge van gin weurde maor daode en d:r kwaome daode. Da hebbe zullie ok in Paries op straot loope blère netuurlek en ajje weet hoe Hollangders doen as zullie in ut buu- telaand binne, dan kejje d'r goed van opan dattfe Fraanse woënsdagaoved tcuge mekaor ezeid hebbe, die manne uut Hollangd binne goed gek. Bie ongs binne alle minse alleeng maor baang veur wat de buure zalle zeige. Ikke ken Soesder minse waorvan je zou denke dazze afschaffer binne. Daor is netuurlek niks op teuge, zoas d'r ok niks op teuge is ajje 'n slokkie drink, maor dan mit maote. Maor die ■manne drinke alleenug maor 'n slokkie ar zullie in Utrech of Hilversum binne en die gaon d'r ok ekspres veur naor- toe. Daor kenne zullie nie ezien worre deur de buure of are mingse. As ongze manne int buuteland komme dan kejje lache. Van je heela hoola en hoeperdepoep zat op de stoep loope die te blère en teuge ellek deeretje zeige zullie, hao lekker deeretje. Dat deere tje verstaot ut nie netuurlek, maor da gif niks. En astie manne dan weer tuus binne, dan speule zullie weer de afschaffer en naor deeretjes kieke zullie nie meer. Of ut mos in Amsterdam weeze. Daor binne ok gin buure of bekende min- sen. Bij de tweede kamer is een wetsont werp algemene premie spaarwet inge diend, dat een wettelijke basis moet geven aan een voor ieder geldende re geling om het sparen te bevorderen De regeling is voor ingezetenen van 25 tot 60 jaar, die minder dan 12.000 gulden verdienen. Echtparen, die sa men niet meer dan 12.000,verdie nen, kunnen dus voor een dubbele por tie deelnemen. De regering heeft twee doorslaggeven de argumenten om met deze regeling te komen. Zij maakt zich in de eerste plaats ongerust over het gebrek aan spaarzin bij grote groepen der bevol king. Zij staaft haar bewering met de opmerking, dat in 1961 een derde van de spaarbankboekjes nog een tegoed aanwees van minder dan 10,ter wijl op 53 van de boekjes minder dan 100,gestort was. Het is duidelijk waarom een inkomens grens van 12.000,werd gekozen Beneden dit jaarinkomen kan men wel enigszins sparen, maar het eist dan offers. Om die offers niet te zwaar te doen zijn wil de regering helpen een aan loop te krijgen met 250,per jaar. die men dan vijf jaar als besparing moet handhaven, waarna er een pre mie wordt gegeven van 50,per jaar. Dat is een toeslag van 20 bo ven de normale rente en de toeneming van het spaarsaldo wordt er dus nog al door bevorderd. In de hogere inkomensregionen aan geland zal men met een behoorlijke spaaraanloop er spoedig toe komen de spaaractiviteit met verdubbelde kracht voort te zetten. Niet ideaal. In theorie lijkt deze spaaraanmoedi- gmg, die ook kan dienen voor aflos sing van hypotheken, de aankoop van effecten en de betaling van premies voor levensverzekering, een ideale re geling. Om de realiteit te belichten moe ten wij echter ook enkele andere kan ten van het vraagstuk bekijken. Wij vinden dan al spoedig, dat het met de spaaractiviteit van ons volk beslist niet zo slecht gesteld is, als men uit de opmerking van de regering zou afleiden. In de periode 1957-1961 nam het spaartegoed van ons volk met liefst 5.8 miljard toe. In de laatste vijf jaar werd dit meer als verdubbeld. Hier kan aan worden toegevoegd dat in Nederland meer dan 20 Van het nationale inkomen wordt gespaard en en dat deze besparingen nog jaarlijks tcenemen. De overheid zegt dat van het totaal aantal spaarbankboekjes een derde een saldo vertoont van minder dan 10, Daarbij moet worden opgemerkt, dat ei in doorsnee 98 van de 100 inwoners in dit land een spaarrekening bezitten. Als er een baby wordt geboren, behoort een spaarbankboekje met een kleine eerste inleg tot de traditionele kraam- geschenken. Wanneer dus een derde van deze spaarsaldi nog geen tien gul den bedraagt en men bedenkt dat hier duizenden nog zeer jonge kinderen bij zijn, dan is dit op zijn minst niet ver ontrustend. Ook is het in dit licht ge zien geen ongunstig verschijnsel dat meer dan de helft van de spaarsaldi beneden 100,blijft. De liefhebberij voor het sparen is dus over het alge meen zeer goed. De geldswaarde vermindert. De tweede reden voor bevordering van de spaarlust moet gezien worden in een overheidsstreven naar bevordering van de waardevastheid van het geld. Een snel uitgeven van ontvangen geld heeft immers hetzelfde effect als een vermeerdering van de hoeveelheid geld, die in omloop is. Een toeneming van de omloopsnelheid van het geld heeft dus evenzeer een inflatoir effect als het vermeerderen van de geldhoe- veelheid. Hoe meer geld er naar een spaarre kening gaat, hoe meer geld er tijdelijk uit de circulatie wordt genomen, zo dat dan een deflatoir effect wordt be reikt. Dit nu is een wens van alle over heden in het moderne, monetair bestel. Men heeft er een vermindering of uitstel van consumptie mee op het oog, die anderzijds aan de investeringsacti viteit en daarmee aan de kapitaalvor ming ten goede komt. Uit ideëel oog punt heeft de regering dus met haar maatregel groot gelijk. Twijfel aan succes. Zal nu het werkelijk effect zijn over eenkomstig het gewenste Hier rijst ernstige twijfel. De staatskas wordt dcor dit wetsontwerp met 'n extra last van 60,tot f 70,miljoen aan ren te bezwaard. Dit geld moet in hoofd zaak worden opgebracht door mensen met hogere inkomens en het wordt via spaarprestaties doorgegeven aan men sen met lagere inkomens. Zonder nader onderzoek kan worden gezegd dat de bezitters van hogere inkomens van deze 60 a 70 miljoen een hoger percentage zouden besparen en in de risicodragende sfeer zouden in vesteren dan degenen die ze nu ont vangen. Ook moet worden betwijfeld of de van nature slechte spaarders door de pre mie-toekenning (na vijf jaar er toe worden gebracht hun besparingen te vermeerderen of met een spaarboekje te beginnen. Wel zal een deel van de saldi, die anders ook gevormd zou wor den, nu door een premie worden ver sterkt. Het nuttig effect op de geld huishouding van deze regeling zal dus zeer bescheiden zijn. Liever lagere belasting. Het ware te wensen geweest dat de re gering dit bedrag van 60,tot f 70 miljoen per jaar, dat dus beschik baar is, had aangewend als een aan loop voor verdergaande belastingver laging. Daarmee stimuleert men het economisch leven en voorkomt men een verdere vergroting van de admini stratieve rompslomp met de daaraan geofferde productiviteit. Weliswaar wordt dan het risico geno men dat deze gelden worden geconsu meerd, maar in het licht van de be staande ontwikkeling in het economisch 'even zou dit nog wel eens gewenst kunnen zijn. In zoverre wordt de recht vaardigheid geëerd dat men met deze spaarregeling een gelijkstelling tot stand brengt tussen de nieuwe groep zepremiëerden en degenen, die reeds ir de jeugdspaarregeling of elders een ei emie krijgen op hun spaarlust. Ook in die andere hoeken reist echter een levensgroot vraagteken over het nuttig effect voor staat en burger. Aan hef verantwoordelijkheidsgevoel van de enkeling worden steeds min der eisen gesteld tot schade van de volkskracht. KORFBAL IN SOEST? Naar ons van bevoegde zijde ter ore kwam, zouden er in Soest plannen bestaan om tot her-op richting van een korfbalclub te komen. Dezer dagen hopen wij meer nieuws hierover te verkrijgen en belangstellenden werwijzen wij dan ook voor verdere gegevens naar ons blad van vrijdag 15 fe bruari a.s. duidende schram, maar hij had een borreltje op en dat was minder mooi. Hij moest mee naar het politiebureau, waar dokter Stroband probeerde een bloedproef te nemen. Het bloed van v. d. B. weigerde echter medewerking te verlenen en het bleef in de aderen zonder verlangen te hebben daarbui ten te komen. Toen liet men het maar bij een proces-verbaal en v. d. B. mocht naar huis omdat hij niet „in kennelij ke staat" was. PRETTIGE VRIENDIN. Mevr. A. W. V. van de Hartweg heeft een Amsterdamse vriendin. Zij ging an derhalf jaar geleden met haar winkelen ir> Amsterdam en raakte een briefje van honderd kwijt. Het vorig jaar was de vriendin op bezoek en opnieuw raak te een briefje van honderd zoek. Deze week herhaalde zich dit en mevr. V. ging naar de politie om dit te vertel len met de mededeling dat ze de Am- si erdamse mevr. D. H.-N. verdacht. Een verhoor bracht al gauw aan het Lcht dat deze verdenking gerechtvaar digd was, want mevr. H. was inder daad de dievegge van de briefjes van honderd, naar zij bekende. bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver heden daarin leunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. VLEESVERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. N.C.V.B. De afd. Soest-Zuid van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt dinsdag a.s., te 8 uur, haar jaarvergadering in ge bouw ,,De Rank", Soesterbergsestraat. In de vroege morgen van een echt winterse dag sta ik met een aantal jonge recruten van de infanterie aan getreden om te gaan kamperen. Enkele dagen kamperen bij dit weer en in dit jaargetijde lijkt zelfs de er varen kampeerders onder ons nu di rect geen pretje. Oh zeker, ons groep je mag zich heus wel „kampeerders" noemen, het is de anderen precies zo vergaan als mij. Reeds vroeg werden we geconfron teerd met de rage die kamperen heet en die steeds grotere groepen in zijn ban krijgt, 's Zomers trekken we er bij tienduizenden en misschien nog wel meer met ons materiaal op uit om in de natuur te verkeren en te ge nieten van onze vrijheid. Hoe aantrek kelijk het kamperen tegenwoordig wel geworden is, blijkt wel uit het feit, dat er complete gezinnen gebruik maken van deze mooie en zo voordelige va kantiebesteding. Wij leerden ons aan elke weersom- standigheid aan te passen, niet bij de pakken' neer te zitten en in weerwil van slecht weer ervoeren wij dat kam peren ook dan zijn aantrekkelijke kan ten heeft. Telkens wanneer we na een vermoei ende tocht het materiaal uit onze fietstassen haalden en een eigen „home" opbouwden, wanneer de primus snorde en we 's avonds behaaglijk in de war me, donzen slaapzakken kropen, voel den we ons de gelukkigste mensen van de .wereld. Toch op pad. Zo verging het mij niet alleen, maar blijkens hun verhalen ook mijn lotge noten van vandaag, die nu geruime tijd 'skonings rok moeten dragen, om het vaderland als militair te gaan die nen. Zeker ze begrijpen dat dit nood zakelijk is en ze schikten zich in hun lot. Helaas zullen tent, slaapzak en andere kampeerspullen deze zomer geen dienst kunnen doen en van kam peren zal wel niets komen. Ho Wat dachten ze Het kamperen is niet van de baan, want daar staan we aangetreden voor een kampeerpar- tij van enkele dagen en dat nog wel in de winter in de sneeuw, dat is zelfs ons ervaren kampeerders wel wat te bar. De uitrusting sloeg ons eveneens met verbazing. Waar was onze fraaie tent, zoals die tegenwoordig door de fabrikanten geleverd wordt, compleet met ingenaaid grondzeil, schitterend uitgebalanceerd materiaal We kregen een onmogelijk klein shel- tertje. Het is wel een grappig ding, dat uit twee helften bestaat, zodat tair bivak telt dit niet, hoofdzaak is dat men beschermd is tegen de vijan delijke luchtwaarnemingen. De gere pareerde plekken in ons tentzeil to nen aan, dat er wel eens takken e.d. door de tent zijn gevallen. Zoals elke medaille heeft ook deze twee kanten, een voordeel is wel, dat we weinig last hebben van de wind. Dat is erg prettig, want bij het mili tair kamperen geldt ook, dat men bij het opzetten van de tent geen rekening mag houden met de wind, iets dat we normaal wel doen. Dan zetten we de ingang van de tent altijd van de wind af, dan zit je in de tent lekker beschut. Hier is dat niet het geval, de ingang van de tent wordt altijd geplaatst in de richting waar de vijand zit, onge acht of de wind er soms pal in blaast. Men moet door deze ingang toch een eventuele vijandelijke aanval kunnen zien aankomen, dat is levensbelang, de wind speelt geen rol. Men heeft dus pech als de wind juist van die kant komt. Minder houvast. Bij het opzetten van onze tent doen zich al dadelijk moeilijkheden voor. In de zomer zal het aan elkaar knopen van de twee helften van het shelter- tje ongetwijfeld geen probleem zijn, maar in de winter met half-bevroren handen is het een vreselijke opgaaf. Koffiepauze. Warme koffie wordt per auto aangevoerd. Die behoef je zelf niet te zetten. Dat is een voordeel. peerd, het materiaal is uiterst sum mier. Maar kom, -wij zijn toch ervaren kampeerders en we slaan ons er wel door, we hebben wel meer voor hete vuren gestaan. Het bivak. Met de plunjezak op onze schouders sjokken we enkele honderden meters van de kazerne af naar het bivakter rein. De ervaring die wij hier opdoen van het militair „kamperen" slaat on ze stoutste verwachtingen en gooit onze gehele ervaring ondersteboven. Toch is het begrijpelijk, want het militaire kanperen is een bittere noodzaak. Men moet bij voorbaat rekening houden met de omstandigheden waaronder dit zal zijn en het gaat er in de eerste instantie om, dat de mannen het er levend afbrengen. Bij militair kampe ren zijn de vijanden niet onweer, re gen, kou, vallende takken en wat al niet meer, zoals bij ons „salonkampe ren", och die tellen niet. De vijand is hier de mens en die is veel gevaarlij ker dan de natuur. We ontdekken dat de militaire kamp- regels heel anders zijn dan die welke JAARVERGADERING VAN K.P.S. De voetbalvereniging K.P.S. van paleis Soestdijk houdt op woensdag 13 febru ari, in het Oranje Hotel, de jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer J. Paans, die zich herkiesbaar ge- sleld heeft. De secretaris zal verslag uitbrengen over het jaar 1962 en de penningmees ter geeft het financieel overzicht, waarin opgenomen de verantwoording van de sportavond, welke in de zomer van het vorig jaar gehouden is en de weldadigheidsvoorstelling van novem ber 1962. Ook zal verslag'van de gang van zaken bij de voetbalpool uitge bracht worden. De redacteur van het sportorgaan en de kascommissie zullen verslagen uit brengen en na de pauze is er bestuurs verkiezing. De heren J. Kraayenhegen, eerste secretaris en C. Koedam, tweede penningmeester, zijn evenals de voor zitter aftredend. Zij stellen zich her kiesbaar. Er wordt een elftalcommis sie en een kascommissie gekozen. VREEMD BLOED. De bromfietser J. v. d. B. nam woens dag de bocht van de Koninginnelaan naar de Beetzlaan zo ver naar links dat hij de fietsende agent van politie ,W. t. H. van de straat veegde. Beide mannen vielen. De agent mankeerde niets, v. d. B. had slechts een onbe- ifi Een soldaat bij z'n sheltertje dat hij in de sneeuw heeft opgebouwd. Een zeer primitief onderkomen. iedere man zijn eigen helft draagt, waarin drie stukjes houten tentstok en vier houten haringen, waarvan we sterk vermoeden, dat ze van een circustent afkomstig moesten zijn. Dat geheel moe ten we in een plunjezak stoppen, te zamen met drie wollen dekens en een regencape. Op een dergelijke primitie ve wijze hebben wij nog nooit gekam- wij in het burgerleven ons zo goed heb ben ingeprent. We kregen een plaatsje toegewezen tussen het struikgewas, onder de bo men, een plaats, waar we normaal nooit een tent zouden opzetten, met het oog op het gevaar van afbrekende tak ken en het lange nadruppen van de bomen bij regen. .Maar bij een mili- Tenslotte lukt het en vrij snel staat onze tent nu. Iets wat wel tegenvalt zijn de houten haringen, die ondanks hun omvang veel minder houvast in de grond blijken te hebben dan de kleine lichtmetalen pennen die wij ge wend zijn. Daar het tentje geen ingenaaid kuip- vermig grondzeil heeft, moeten er noodgedwongen, in verband met het vochtige sneeuwweer, maatregelen ge nomen worden, willen we in de nacht geen vochtmoeilijkheden krijgen. Daarom graven we een diepe geul om dc tent, die dienst kan doen als af watering. Als dit klaar is, worden de haringen losgenomen en weer zodanig vastgezet, dat het doek tot het geultje doorloopt. Op die manier loopt smelt water van het tentzeil goed weg en krijgen we ook een betrekkelijk tocht vrije afsluiting tussen het tentdoek en de grond. De regencapes spreiden we op de grond van de tent uit en leggen daarover heen in de volle breedte twee dekens om de grondkou tegen te gaan. Van de overige twee dekens die we nog heb ben maken we twee slaapzakken. Hier- overheen gaat de lege plunjezak, die een en ander netjes bij elkaar houdt. Enigszins weemoedig denken mijn tentgenoot en ik terug aan onze ge makkelijke donzen slaapzakken, zachte luchtbedden en het zomerse weer, waaraan we zoveel plezierige kampeer- herinneringen hebben. Toch voldoening. De eerste nacht komt en we kruipen in onze tent en in onze geïmproviseer de slaapzakken en ondanks het gure, koude weer met temperaturen rend het vriespunt slapen we goed. Ook onder deze omstandigheden geeft het je een voldaan gevoel, wanneer je 'o avonds op de harde grond tussen de dekens schuift met je voeten in de plunjezak. En we komen ook hier tot de ontdek king, dat dit juist het aantrekkelijke van kamperen is ongeacht in welke vorm je het ook doet. Het aantrekke lijke, dat men met eigen, meestal pri mitieve middelen onder verschillende omstandigheden en in een steeds wis selende omgeving toch een warme en behaaglijke slaapplaats weet te schep pen. We hebben van deze militaire manier van kamperen veel geleerd, We zien het hier, het is goed, wanneer jongens al op jeugdige leeftijd leren kamperen, cok al is het keurige kamperen met schitterend materiaal in het burger leven niet te vergelijken met de pri mitieve wijze in militair verband. Maar het voordeel is, dat knapen op die ma nier ervaring opdoen, zich leren te redden en aan te passen. In dienst heeft dat tot voordeel, dat men een en ander gemakkelijker ondergaat. Het is in het belang van de jongens zelf

Soester Courant | 1963 | | pagina 9