HET OOG GERICHT OP DINSDAG 19 FEBRUARI 1963. 42e JAARGANG No. 14. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 HET PROTESTANTS-CHRISTELIJK BEJAARDENCENTRUM. Op voorstel van het college van B. en W. zal voor 350.000.1 3/4 hecta re grond grond verkocht worden aan het bestuur van het prot. chr. bejaarden centrum ten behoeve van de bouw van dit centrum, terwijl tevens geld ge leend zal worden aan het bestuur. Als dit gebeurd is dan kan de aanbeste ding gehouden worden en zal waar schijnlijk spoedig met de bouw begon nen worden. Het centrum komt bij de Dalweg. Het zal plaats bieden aan honderd bedden. Dichtbij het centrum komt een bejaar denflat die eveneens onder het bestuur van het prot. chr. bejaardencentrum zal ressorteren. Enige maanden geleden bleek tijdens een raadsvergadering dat het bestuur van het prot. chr. bejaardencentrum een stap ondernomen had. waarover het college van B. en W. heel slecht te spreken was. De gemeente had getracht de grond voor het te bouwen centrum in handen te krijgen, maar dit was nog niet geheel gelukt. Niet allen, die grond moesten afstaan gingen akkoord met 4,per vierkante meter, zodat het gemeentebestuur tot onteigening moest overgaan. Terwijl dit in voorbereiding was nam het bestuur contact op met 2 landbouwers en het bood 4,75 per m2 voor de grond. De koop werd ge sloten, maar ging tenslotte toch niet door omdat het college van B. en W. in deze handelwijze aanleiding zag het bestuur van het prot. chr. bejaarden centrum mee te delen dat de gemeen te verder geen medewerking wenste te verlenen. De gemeente heeft nu de grond van deze landbouwers voor f4, gekocht en het bestuur van het cen trum moet de twee landbouwers 8300 gulden uitkeren, omdat besloten werd de koop ongedaan te maken uit be zorgdheid over de houding van het ge meentebestuur. Een fiks bedrag waar voor men niets ontvangt, maar op het to taalbedrag van het nieuwe centrum is het maar een peuleschil, dus het bestuur zal deze strop door eigen schuld wel te boven komen. VAN FARAO TOT NASSER. Voor de leden van het departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verzorgt het Nederlands Instituut voor Culturele Voorlichting te Bunnik donderdag een avond waarop een causerie met kleurendia's gehouden zal worden over het onderwerp „Van Farao tot Nasser". Men zal te zien krij gen hoe het Egypte van de Farao's uit groeide tot de republiek van heden. WONINGSTICHTING PATRIMONIUM OPGEHEVEN. In 1959 besteedde het gemeentebe stuur bijzondere aandacht aan de positie van de woningstichting Patrimonium. Het merkwaardige feit deed zich voor dat de stichting geen rechtsgeldig be stuur meer had en het volgens de sta tuten ook niet kon krijgen. Dit had tot gevolg dat de stichting tot geen enkele handeling bevoegd was. Door de Arron dissementsrechtbank te Utrecht werd bij beschikking van 1 April 1960 een rechts geldig bestuur benoemd, dat gerechtigd was tot alle handelingen. De statu ten werden gewijzigd hetgeen tot ge volg had dat de stichting niet meer zon der rechtsgeldig bestuur zou komen te zitten. Er werd een nieuwe woningbouwcorpo ratie opgericht. De naam is „De vereni ging tot voortzetting van Patrimoniums woningbouw". Deze vereniging verkreeg ir 1961 de koninklijke goedkeuring. Het doel is het woningbezit van Patrimo nium over te nemen en te trachten door uitbreiding van het bezit de ver eniging nieuw leven in te blazen. Het bestuur van de woningstichting heeft het college van B. en W. meege deeld dat het bereid is tot overdracht van het woningbezit aan de nieuwe vereniging. De minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid moet hier voor echter toestemming verlenen en deze heeft geen bezwaar, zodat het college van B. en W. verzocht is deze overdracht te bevorderen. Omdat de woningbouwvereniging Patri monium financiële verplichtingen aan de gemeente heeft moet het gemeente bestuur beslissen dat de overdracht van huizen en schulden mag plaats vinden. Patrimonium kreeg grond, bouwvoor- schotten en een hypotheek van de ge meente. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld de woningstichting Patrimonium te ontslaan van haar fi nanciële aansprakelijkheid jegens de ge meente- en de Vereniging tot voortzet ting van Patrimonium's woningbouw te aanvaarden als enige schuldenares van de schulden der woningstichting Pa trimonium jegens de gemeente, onder voorbehoud dat de vereniging eerste hypotheek verleent op het verkregen onroerend goed. Het wasvissenbassin in Palos Verdes te Californië besehikt over een nieuw jong exemplaar. De walvissen worden afgcrieht voor kunstjes, die aan liet publiek getoond kunnen worden en waarmee grof verdiend wordt. Tevens dienen ze als studiemateriaal voor zooölogen en andere wetenschapsmensen. De nieuwe gast wordt met assistentie voorzichtig in zijn bad gelaten. TWEE TEAMS VAN B.D.C. KAMPIOEN. Opnieuw hebben twee teams van de handbalvereniging B.D.C. het kam pioenschap behaald. Na het eerste he renteam en een jongensteam zijn nu het eerste damesteam en het eerste dames- juniores-team kampioen geworden. Zondag werd in de Expohal gespeeld en de volgende resultaten werden be haald Dames 1Limvio 1 5-1. Heren 1—H.H.C. 3 9-2. Dames-jun. 1Olympia 5-2. Heren-jun. 1Pidelitas 5-7. STICHTING VORMING BEDRIJFSJEUGD SOEST. Er zijn plannen te starten met cursus sen, welke georganiseerd worden door de in oprichting zijn „Stichting Vorming Bedrijfsjeugd Soest". Deze cursussen zullen in samenwerking met de Stich ting Koningin Emma Huishoudschool te Soest" gegeven worden. Reeds vanaf 1950 is het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd bezig mogelijkheden te scheppen voor opleiding van de leer- plichtvrije werkende jeugd. Er worden cursussen gegeven voor meisjes en jon gens. Zij omvatten de ontwikkeling van het dragen van verantwoordelijkheid en het bevorderen van de zelfwerkzaam heid, de ontwikkeling van huishoudelij ke vorming en handvaardigheid en de bevordering van de geestelijke, zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling en een verantwoorde vrijetijdsbesteding. Dit vormingswerk heeft zich gedurende de laatste jaren sterk ontwikkeld. De werkgevers van de meisjes en jon gens dienen aan dit onderwijs mede werking te verlenen door hen in de ge legenheid te stellen gedurende 4 uur per week tijdens de arbeidstijden aan dit vormingswerk deel te nemen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld te verklaren dat deze cur sussen nodig zijn en 1800,subsidie per jaar te verlenen. Het rijk en de pro vincie verlenen eveneens een subsidie. DE MALVAHOEVE. In november van het vorig jaar be sloot de gemeenteraad de Malvahoeve over te nemen. Directrice van het tehuis zal zuster Willy Blees van de wijkver pleging Oranje Groene Kruis worden. Het tehuis zal beheerd worden door een stichting. Wethouder K. de Haan heeft zich bereid verklaard het voorzitter schap van deze stichting op zich te ne men, terwijl de heren J. W. D. Berkel- bach van der Sprenkel, J. K. de Bruin en B. H. Elbertse zitting willen nemen in het bestuur als raadsleden. Door het college van B. en W. zijn ver der voor het stichtingsbestuur aange zocht mej. A. M. E. Jirris, directrice van de huishoudschool en de heren J. G. van Kleef, lid van het bestuur van de instelling voor maatschappelijk hulp betoon en mr. P. H. D. Schlecht. De chef van de afdeling sociale zaken wordt ambtshalve secretaris van het stich tingsbestuur. De administratie en de I boekhouding zullen onder de dienst van sociale zaken ressorteren, j Het tehuis is overgenomen van de heer j H. Baas, die directeur van een verzor gingshuis in Leeuwarden wordt. I In de statuten van het Verzorgingshuis „De Malvahoeve" staat onder meer dat de stichting geen winst beoogt. Men stelt zich ten doel chronische zieken en 1 bejaarden te huisvesten. S.V.V.-VOLLEYBAL. Twee weken volleybal leverde het 2e damesteam van de Soester Volleybal Vereniging het maximum aantal punten op. Tegen Olympia 3 en Vlos 4 werd namelijk de volle winst binnengehaald, zodat zij met evenveel punten maar een j wedstrijd meer samen met het eigen 1 eerste team aan de kop van de rang lijst staan. Zowel de eerste als de twee de wedstrijd leverde een 3-0 over winning op. Het eerste herenteam speelde gelijk te gen het Baarnse Giraffes, terwijl het tweede herenteam na 'n gelijkspel tegen B.G. S.V. met 3-0 verloor van Olym pia 1. Doordat de reserves van de rood- witten tegen het Baarnse B.G. S.V. niet verder kwamen dan een gelijk spel is hun positie onderaan de rang lijst vrij hopeloos geworden en zullen zij het volgend seizoen als tweede klas- ser opnieuw hun geluk moeten beproe ven. Voor a.s. donderdag staat slechts één wedstrijd op het programma en wel van het derde damesteam tegen Vios 3. Voor de rood-witten meisjes wordt het een zware wedstrijd maar stellig zul len zij hun best doen om toch nog een gelijk spel te behalen. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJN. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de ontruimingstermijnen van twee onbewoonbaar verklaarde wo ningen met een jaar te verlengen tot 11 maart 1964 omdat voor de bewoners nog geen passende woonruimte gevon den is. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk andere huisvesting te vinden. Het zijn de woningen Noorderweg 35 en Kolonieweg 36. JAARVERGADERING N.V.E.V. - EEMLAND. De Soester en Baarnse leden van de Ned. Vrouwen-Electriciteitsvereniging Eemland hebben in Baarn de jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van mevr. H. J. van Veeren-Van Lohui- zen, die in haar openingswoord wees op de viering van het 25-jarig bestaan van de afdeling, welke op 20 maart zal plaatsvinden. „Eemland" heeft zich een bepaalde positie verworven tussen de vele vrouwenorganisaties. De viering van het zilveren jubileum zal een mooi feest worden, dat door de leden zeker op prijs gesteld zal worden. De secretaresse, mevr. A. Fransse-Pond- man gaf een overzicht van de aktivitei- ten der afdeling in het afgelopen jaar. Er zijn lezingen, demonstraties, film vertoning en excursies gehouden. In Soest heeft de afdeling thans 129 leden en in Baarn 182. Barneveld heeft nu een eigen afdeling, maar drie dames uit die plaats wensen lid te blijven van „Eemland". Het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mevr. C. van Ooy-v. d. Horst gaf een gunstig beeld van de financiële po sitie. De dames J. G. Beeks-Rosie en C. J. Groenendijk van Genderen zagen zich genoodzaakt hun bestuursfuncties ter beschikking te stellen. Voorlopig zal men geen nieuwe bestuursleden kiezen. De excursieleidster mevr. C. Groot-Van Zadelhoff en C. Hom-Geskes hebben hun werkzaamheden beëindigd. In de opengevallen plaatsen werden mevr. Wilmink en mevr. Pierik benoemd. Het ligt in de bedoeling ook dit jaar enige excursies te ondernemen. Na het afhandelen van de agenda droeg mevr. Mendes da Silva voor en de vele aanwezigen hebben genoten van haar optreden. Vooral de voordracht waar uit bleek dat de vrouw niet te betalen is omdat zij het veelzijdigst is van allen die werk verrichten viel bijzon der in de smaak. Op 20 maart zal het feest zijn voor de leden van de afdeling in „Het Brand punt" te Baarn en in De la Promenade, 's Middags zullen „De Rederijkers" uit ülrecht het stuk „Engelen zonder vleu gels" opvoeren. NOODLOKALEN VOOR CHR. SCHOLEN. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel'' heeft aan het gemeentebestuur medewerking ver zocht voor het huren van twee lokalen ten behoeve van de Savornin Lohman- school. Deze school heeft zes lokalen die als leslokaal gebruikt worden, maar dt leermiddelenkamer is ook voor dit doel ingericht. Dit lokaal voldoet niet aan de eisen die men aan een les lokaal stellen mag. Op 1 november 1962 is aan de school de achtste leerkracht benoemd, zodat het nodig is dat er twee lokalen ter beschikking komen. Het is echter niet mogelijk hiervoor op korte termijn de benodigde urgentieverklaring en rijks- goedkeuring te verkrijgen. Er kan slechts een oplossing gevonden worden door het beschikbaar stellen van twee noodlokalen. Het college van B. en W. heeft een aanbieding van de N.V. Houtbouw Ja- rino te Roden ontvangen voor het hu ren van een noodgebouw met 2 leslo kalen, toiletruimte en een kamer voor leermiddelen. De huursom is 6940,per jaar gedurende vijf jaren. "V oor de plaatsing van het noodgebouw zal 22.000,nodig zijn. Het college van B. en W. heeft de raad geadviseerd hiertoe te besluiten. BOSLOOP VAN B.D.C. Leden van B.D.C. hebben zondag deel genomen aan een bosloop van cirka 5 kilometer, met start en finish bij het clubgebouw aan het einde van de Bos straat. De route ging over de Bosstraat naar de Wieksloterweg en daarna door bossen en duinen terug naar het terrein, dat tenslotte eenmaal rondgelopen moest worden. De uitslag was 1. A. Voet2. N. Gros 3. R. Kleinegris 4. P. van Fulpen 5. A. van Megen. Woensdagavond zullen de B.D.C.-ers een nieuwe ronde in het klaverjastour- nooi spelen en zo mogelijk zal een oefenwedstrijd gespeeld worden. OLYMPIA-FEESTAVOND. Opnieuw is zaterdagavond gebleken dat de Olympia-familieavonden gezel lige avonden zijn en de eerste van de drie feestavonden in Eemland was dan ook een succes. De opening werd met woorden verricht door voorzitter B. Kerkhoff en met veel muzikaal gedreun door de drumband onder leiding van de heer Van der Zalm uit Amersfoort. Televisie beheerste deze feestavond. Er was dan ook een omroepster en in het journaal werd een terugblik gege ven over 1962. De Snarenbrekers speel den, er werden sketches opgevoerd, waaronder „De Verrekijker" en de ru briek „Dit is Uw leven" werd uitste kend gebracht door het duo Wim Derks Een 22-jarige Engelse jongeman is in een ziekenhuis opgenomen nadat hij drie weken zonder voedsel in een huis gelegen had omdat hij de hongerdood wenste te sterven. Hij had op alle mogelijke manieren geprobeerd werk te krijgen maar het was hem niet gelukt. Ook uit Engeland komt het bericht van de geestelijke Wilfred Curtis, die een opsomming gaf van de veelheid van werkzaamheden die hij bij een huwelijk moest verrichten. Vroeg in de morgen moet hij lopers, tapijten en kerkbanken schoonmaken. Dan ver wisselt hij zijn overall voor een zwart pak om bij de ingang van de kerk de bezoekers van de dienst te verwelko men en kerkboeken uit te reiken. Bij de nadering van het bruidspaar vliegt hij naar het orgel om rap de bruids mars te spelen en dan rent hij weer weg om zich te verkleden voor de dienst. Na de plechtigheid staat hij alweer ge reed om aanwezig te zijn bij het teke nen van het kerkelijk register. Dan luidt hij de klok als het bruidspaar de kerk verlaat en dat luiden doet de dominé met handen en voeten. Eigenlijk zou de klok door twee man geluid moeten worden, maar een twee de man is er niet. Misschien had men die jongen tot tweede man kunnen maken, maar in Engeland schijnt het met de verzorging van de wieg tot het graf nog niet helemaal in orde te zijn. KANTMAN. en Gerrit Staring. Onder leiding van de heer K. v. d. Heiden werd ritmische gymnastiek uitgevoerd en natuurlijk was er de gebruikelijke wedstrijd. „Wie weet wat" stond onder leiding van quizmaster Dick v. d Kamp. Een band van teenagers zorgde voor de nodige deining en na de pauze werd het stuk „Het wereldwonder" opgevoerd. Een robot, met veel geduld en vakman schap door de leden gemaakt, vervulde een belangrijke rol hierin. De Snarenbrekers zorgden voor een mu zikaal slot. Vrijdagavond en zaterdag avond 22 en 23 februari kunnen andere leden, begunstigers en vrienden van Olympia deze aardige voorstelling met uitsluitend eigen krachten bijwonen. TERREIN VOOR BUURTVERENIGING. Aan de bestuursleden van de speeltuin vereniging West zal een perceel grond van 1875 m2 aan de Klaarwaterweg voor 10,per jaar verhuurd worden. De grond mag alleen als speeltuin ge bruikt worden en ook kinderen van niet-leden hebben toegang tegen een redelijke vergoeding. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn spreekuur op woensdag, 20 februari a.s. zal worden gehouden des middags van 3-4 uur. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 183 biggen in prijzen van 44,tot 60,en 12 drachtige zeu gen van 375,tot 475, Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks. Hoendereieren van 15,75 tot 16.50. Middenprijs 16,Prijs per kg. 2,58. INTERCLUB-CYCLE CROSS. Terwijl de groten der aarde op cross- gebied in Calais om de wereldtitel stre den hebben de leden van Tempo de strijdbijl in Soestduinen opgenomen te gen leden van de verenigingen De Ade laar en Ulysses. Onder hen bevonden zich Gerrit Ruttenberg, die dit jaar niet voor uitzending naar de wereldkampi oenschappen in aanmerking kwam. Bij deze interclubontmoeting bracht hij het niet verder dan de vijfde plaats om dat hij pech kreeg. Klaas van 't Klooster won de 20Va km met een minuut voorsprong op Teus van Tol van De Adelaar. Het was een moeilijke strijd met veel valpartijen door de gladheid. De derde plaats was voor T. Hendriks en de vierde voor Krijn Voorn, beiden van De Adelaar. Ruttenberg werd vijfde en Rob de Haas zesde. De nieuwelingen reden 13,1 km. en Jaap Lok van Tempo won met lVa mi nuut voorsprong op Dijkstra, die zware strijd leverde, maar door pech terug viel. H. Segers van De Adelaar werd derde, C. Smits van Ulysses vierde, A. van Garderen van De Adelaar vijfde en de zesde en zevende plaats waren voor de Tempo-renners H. v. d. Hoef en Th. Zeedijk. Aan de rit van 8 km voor de aspiranten werd niet deelgenomen door een lid van Tempo. J. Eneman van Ulysses won ir> 27.05 min. De tweede plaats was voor E. Hardeman van De Adelaar en de der de voor J. de Rooy, eveneens van De Adelaar.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1