Het tweede programma. SNEEOWKWARTJE. DE MAMMOETWET. HET OOG GERICHT OP HET VERDRAG. Neeltje van Velzen is nog zoek. Het Protestants-Christelijk Bejaardencentrum. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963. 42o JAARGANG No. 15. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vrij onverwachts heeft zich een nieuwe (zesde) groepering aangemeld, die tele visieprogramma's op commerciële basis wil gaan verzorgen. Als voorzitter van deze stichting treedt op de burgemeester van Rotterdam naast hem hebben nog twee burgemees ters in het stichtingsbesuur zitting ge nomen, terwijl er verder o.a. nog deel van uitmaken de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, de voor zitter van de C.H.U., een paar kamer leden, de voorzitter van de Ned. Sport federatie, de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. en nog enkele voor aanstaande figuren, terwijl als technisch adviseur de heer Willem Vogt optreedt. Zoals men weet heeft onlangs de staats secretaris van o.k. en w. te kennen ge geven het plan van de regering tot in stelling van een tweede televisiezen der op commerciële basis te handhaven. Sinds zijn vorige nota's hierover is er van de zijde van de bestaande om roeporganisaties een stroom van ge schriften los gekomen waarin stelling genomen wordt tegen het plan het tweede televisieprogramma door een commerciële organisatie te laten verzor gen. Om de hierachterstaande politieke druk enigszins te verlichten, had de rege ring zich al bereid verklaard om een ge deelte van de zendtijd op het tweede net aan de N.T.S. af te staan, doch het merendeel der uren toch te laten ver zorgen door een maatschappij op com merciële basis. In de laatste bood schap hierover werd bovendien geduid op een mogelijke samenwerking tussen de commerciële maatschappij en de N.T.S. Het komt ons voor dat de nieuwe stich ting „Televisie Nederland" min of meer een uitvloeisel is van het compromis dat de regering tracht te bereiken tus sen een afzonderlijke reclamezender en de omroeporganisaties. De nieuwe stich ting zegt immers ook bereid te zijn tot samenwerking met de N.T.S. en de omroepverenigingen, daarnaast met de apart staande maatschappij die de re clameboodschappen zal verzorgen. Er is, volgens het communiqué, naar ge streeft tegemoet te komen aan de door de regering gestelde voorwaarden voor een tweede programma en aan de van de zijde der omroeporganisaties gestelde bezwaren. De samenstelling van het stichtingsbe stuur duidt er ook op, dat de regering stilzwijgend achter de oprichting van deze nieuwe stichting staat, hetwelk wellicht is geschied op instigatie van de regering, die hierin de mogelijkheid ziet om de politieke tegenkanting in de Kamer tegen 'n commerciële zender zodanig te verminderen dat het plan kan worden doorgezet. In hoeverre deze opzet zal slagen, zal de toekomst leren. De regering poogt het plan nog in de huidige zittingsperiode te verwezenlij ken. Ongetwijfeld neemt het door „Televisie Nederland" ingenomen standpunt een heleboel wind uit de zeilen van de om roeporganisaties. De reclameboodschap pen blijven buiten het door T.V.N. te bieden programma en de betrokken reclamemaatschappij zal generlei in- Het bleef heel de morgen maar sneeuwen, Er reed weer een auto met z-md, De melkboer had plechtig verzekerd „De kou is nog lang niet an-kant". Ma stond in de erker te zuchten En eensklaps bedacht ze maar zó „Nou ga ik vanmiddag met baby- Naar ons consultatiebureau Geen levende ziel zal er komen, Het is zo verschrikkelijk glad, Dan staan we met twee of drie moeders Bij dokter alleen op de mat. Dan hoeven we fijn niet te wachten, Met goed weer, dan is het zo druk" En zo zocht mama rnet haar baby Plus laarsjes de weg naar 't geluk. Ze trof op het hoekje ook Tiny Met wagen en baby present, Nou ja, dat uithuizige schepsel Zit 's avonds niet eens bij haar vent. O kijk-es, daar heb je ook Henny, Die heeft zeker wat met het kind, Dat schaap loopt ook 's zomers te rillen, En nou met die sneeuw en die wind. Enfin, bij 't bureau was een oploop Van moeders, wel wat van hun stuk, Omdat ze, een veertigtal, dachten Met zulk weer dan is het nooit druk. De dokter keek eens door de ruiten, Daar kwam nóg een legertros aan ,,'t Wordt tijd", zei-die tegen de zuster, „Dat wij om ons sneeuwkwartje gaan! JAAP MIJDERWIJK. Koningin Elisabeth van Engeland en Prins Philip brengen momenteel een bezoek aan Australië. Aankomst in het Gouvernementsgebouw voor de officiële receptie. Koningin Elisabeth en president Menzies, op de achtergrond prins Philip. vloed verkrijgen op de samenstelling van de programma's. Toch geloven we niet, dat de omroep organisaties zich nu maar zonder meer zullen neerleggen bij dit regeringsideetje en evenmin de aan deze organisaties gelieerde kamerleden. Daar staat tegen over, dat, zoals een opinie-onderzoek heeft uitgewezen, het merendeel van de kijkers de voorkeur eraan geeft het tweede programma te doen verzorgen door een onafhankelijke groepering en dus niet door de huidige omroeporga nisaties of hun N.T.S, Dat moet de politieke partijen, die zich in de Tweede Kamer verzetten tegen een reclamezender, toch ook wel te denken geven. Nu bovendien in het bestuur van de nieuwe stichting personen van ver schillende politieke kleur samenwer ken, kan ook dit ertoe leiden dat de weerstand tegen het plan van de re gering in de Kamer afneemt en het straks toch een meerderheid zal ver werven. Als dit het geval mocht zijn, dan kunnen we spreken van een staaltje knap uitgevoerd politiek be leid van de regering. Een beleid, dat in dit geval waarschijnlijk door de meerderheid van ons volk zal worden toegejuicht, maar waarbij desalniette min sterke politieke tegenstand moet worden overwonnen. Ongeacht de prestaties die ook de om roepverenigingen met hun televisiepro gramma's vaak bieden, zal de verzor ging van een tweede programma door een afzonderlijke instelling toch een goede mogelijkheid bieden tot verbe tering van het gebodene. De concurrentie zal daartoe een betere stimulans zijn dan alle culturele be doelingen, over de waarde waarvan de meningen nogal uiteen lopen. De- hoofdinspecteur van politie maakt bekend dat Engelina Neeltje van Vel zen, roepnaam „Neeltje", geboren te Soest, 20 februari 1930, wonende Insin- gerstraat 20 alhier, van zondag 13 janua ri j.1. af spoorloos is. Haar signalement luidt alsvolgt leng te 1.65 meter, lang blond haar, nor maal postuur, het rechter oog houdt zij vaak dicht. Zij is debiel. Zij droeg een rode wollen muts met strepen, beige mantel en korte beige laarsjes. Het spoor dat zij heeft nagelaten is vaag. Per radio is haar opsporing ver zocht en op de beeldbuis van het tele visie-apparaat verscheen haar foto. Het vermoeden bestaat dat zij een onge luk heeft gehad en zich op de een of andere plaats in de gemeente bevindt. De weersgesteldheid hebben het onder zoek belemmerd. Zodra de dooi intreedt en doorzet wordt de kans bij het zoeken misschien groter. De leden van de Soester politie blijven actief. Ook op U wordt een beroep op medewerking gedaan. Zoudt U eens willen controleren in on bewoonbaar verklaarde en in aanbouw zijnde huizen, bouwputten, opslagplaat sen en -ruimten, kampeerhuisjes, werk- keten, hekken, schuurtjes en opstallen alsmede geparkeerde auto's Verder wordt ook een beroep gedaan op de land- en veehouders. Als de sneeuw is weggesmolten, kan alles be- tei worden overzien. Ook in de slo ten en in de vaarten alsmede aan de Eem. Voor de te ontvangen medewerking wordt U reeds nu dankgezegd. Reeds berichtten wij dat de bouw van het protestants-christelijk bejaarden centrum een aangelegenheid is waarin de gemeente heel veel te zeggen heeft. De bouw zal 1,3 miljoen vergen en voor de inventaris is een kwart miljoen no dig. Dit geld wordt geleend en de ge meente is garant voor de aflossing van dt leningen en het betalen van de ren te. Uiteraard zijn hieraan voorwaarden ver bonden, want de gemeente voelt er natuurlijk niets voor enig risico te lopen. Er is een concept-overeenkomst tussen het gemeentebestuur en het stichtingsbestuur dat voor de bouw van het centrum ijvert. Het college van B. en W. zal toezicht houden op de exploitatie, die een door de gemeen te goedgekeurde begroting tot richt snoer zal hebben. Ook de rekening van inkomsten en uitgaven heeft de goed keuring van het college van B. en W. nodig. Dit lijkt natuurlijk een beetje overdre ven omdat het een protestants-christe lijk bejaardencentrum zal zijn, uitgaan de van de diaconieën der Gereformeerde kerken van Soestdijk en Soest en van de Hervormde kerk te Soest, maar er wordt uitsluitend met geleend geld gewerkt en dan heeft men nu eenmaal in eigen huis weinig te zeggen. De boekhouding zal gevoerd worden volgens aanwijzingen die door het col lege van B. en W. gegeven zullen wor den. Deze boekhouding zal minstens ec-nmaal per kwartaal op kosten van de stichting gecontroleerd worden door personeel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, afdeling verificatie en financiële adviezen. De begroting moet ieder jaar voor 1 november in gediend worden. De tarieven voor pension, verpleging en verdere behandeling of verzorging zijn onderworpen aan de goedkeuring van burgemeester en wethouders. Het ligt in de bedoeling de pensionprijs voor alleenstaanden op 270,per maand te stellen en voor echtparen op 455,per maand. Het college van B. en W. kan te allen tijde inzage van boeken en bescheiden verlangen. De opneming van bejaarden in het cen trum vi-ndt plaats met afweging van de belangen van het centrum en van de gegadigden. Ingezetenen van Soest die niet-protestant zijn hebben voorrang boven niet-ingezetenen die wel prote stant zijn. In bijzondere gevallen kun nen burgemeester en wethouders aan wijzen wie in het centrum opgenomen wordt. BEZOEK AAN JOEGO SLAVIË. Leden van de afdeling Soest der Ne derlandse Reisvereniging en andere be langstellenden kunnen dinsdagavond in woord en beeld een reis naar Joego slavië maken. De beelden bestaan uit dia's en voor het woord zal de heer H. v. d. Leeuw i^^^^^^orgen. Door zijn verscheidenheid aan land schappen, cultuurvormen, klederdrach ten en bouwstijlen trekt het land van Tito steeds meer de belangstelling van de toeristen. Aan de hand van een grote serie kleurendia's zal een bezoek gebracht worden aan Belgrado, enige andere plaatsen, de kleurrijke meren van het land, de oude Bosnische ko ningsstad Jajcje, Serajewo met zijn oosterse sfeer, de woeste bergen van Montenegro, het oude Macedonië en de woeste bergen van Adria. Tenslotte wordt een boottocht langs de Dalmatische kust gemaakt en zullen de grotten van Postojna bezocht worden. JEUGDIGE STROPER. Ir Soestduinen ontdekte een agent dat een twintigtal strikken gezet was. Hij toonde veel geduld met het wachten op de stroper die dit gedaan kon heb ben en hield de 20-jarige A. J. van B. aan. Deze woont in Soestduinen. Hij had een dood konijn en een strik onder zijn jas, die in beslag genomen werden. Hij ontkende zelf strikken ge zet te hebben, maar kreeg toch een proces-verbaal. OPRICHTING KORFBALCLUB. De eerste opgaven van hen die belang stelling in korfbal en in de nieuwe korfbalvereniging hebben zijn bi^pen en zonder overdrijving mag gezegd worden dat het aantal aanmeldingen dermate bemoedigend is, dat reeds nu met zekerheid vastgesteld kan wor den, dat de oprichting van de nieuwe club binnen enkele weken een feit zal zijn. Aangezien het echter zowel voor de organisatoren als voor de nieuwe le den van belang is om direct met een zo groot mogelijke groep te starten, willen wij nogmaals en met de meeste klem iedere belangstellende aanraden zich spoedig op te geven bij de heer J. Edelenbosch, Eikenlaan 11, tel. 2246. Er wordt nogmaals met nadruk op ge wezen dat zowel meisjes als jongens, dames en heren lid van de nieuw op te richten verniging kunnen worden, waarbij een groepsindeling naar leef tijd plaats vindt. Het is de bedoeling om binnen veer tien dagen met hen die zich aangemeld hebben, een bijeenkomst te houden, waarbij de verdere plannen voor op richting van de club, het vaststellen van de naam en de clubkleuren, het regelen van de training en aanstellen van een oefenmeester, het spelen van demonstratiewedstrijden enz. enz. be sproken zullen worden. Voor deze vergadering zal ieder die zich bij de heer Edelenbosch opgegeven heeft persoonlijk uitgenodigd worden, terwijl plaats en tijd van samenkomst bovendien in dit blad gepubliceerd zullen worden. Hoe eerder begonnen kan worden met oefenen hoe beter de nieuwe club straks in de competitie van de Gooise- en Utrechtse Korfbalbond voor de dag zal komen. Voordat deze nieuwe competitie begint zal er nog gelegenheid zijn tot het deelnemen aan vriendschappelijke wed strijden. Wie mee wil doen dient zich dus spoedig bij het bovengenoemd adres op te geven, opdat thans snel be gonnen kan worden. De aanschrijvingen voor de oprichtings bijeenkomst zullen spoedig verzonden worden. Nu de „mammoet" van minister Cals met gunstig gevolg voor het laatst ook door de eerste kamer heeft gedaverd en de eindstreep van de jarenlange de batten in en buiten het parlement voor lopig is gehaald, mag het enorme be lang van deze „nieuwe regeling voor het voortgezet onderwijs" zeker wel in enkele woorden in het licht worden gesteld. Voor het onderwijs in ons land is nu een statige zuil tussen de reeds bestaande gevoegd, zodat in enkele monumentale wetten alles is geregeld vanaf het kleuter- tot en met het we tenschappelijk onderwijs toe. Voor een zeer groot deel is dat alles het werk, waaraan minister Cals de lei ding gaf. We willen nu niet meer op de vele on derdelen van de nieuwe wet afzonder lijk wijzen - die overigens pas straks kunnen gaan werken, wanneer een uitvoerig overgangsrecht tot stand is gekomen - omdat beschouwingen daar over al tijdens de debatten van de Tweede Kamer ten overvloede daartoe aanleiding gaven. Maar we zouden nog wel enkele hoofdzaken uit het com plex willen lichten, die de nieuwe re geling als het ware schragen. Men kan in het bijzonder verheugd zijn, dat die ook in de Eerste Kamer zulk een gunstige meerderheid hebben gevonden. Een gewichtig onderdeel is zeker de „brugklas", die straks voor tal van leerlingen bij het voortgezet onderwijs Onze volksvertegenwoordigers toonden zich dinsdag niet bijster tevreden ten aanzien van de houding die de Duit sers aannemen voordat het Duits- Nederlandse verdrag getekend is. Ze hadden wat meer deemoed verwacht na al het leed dat gedurende meer dan vijf jaar door Duitsers over Europa gebracht is. Wanneer die volksvertegenwoordigers wat beter kranten hadden gelezen dan zouden ze geen teleurstelling maar be grip getoond hebben met deze Duitse houding, want die is nog nooit anders geweest. Admiraal Dönitz gaf kort geleden nog een duidelijk voorbeeld. Hij kreeg in 1945 uit handen van een krankzinnige een puinhoop aangeboden. Eigenlijk moest hij zich er nog altijd over scha men dat alle legerleiders van Duits land twintig jaar geleden een man aan het roer lieten die in een gekkenhuis thuishoorde, maar hij schaamde zich helemaal niet en houdt speeches tegen scholieren, die met genoegen luisteren naar de roemrijke daden uit het ver leden. En gelooft u vooral niet dat Dónitz het over Auschwitz, Bergen- Belsen of Dachau gehad heeft. Helemaal met. Hij zei wel dat Duitsland het vol ste recht had Polen binnen te vallen. Ruim vijftien jaar geleden kwamen vele nazibonzen voor de rechtbank in Neu renberg. Natuurlijk waren ze allemaal onschuldig en bij mijn weten is er geen enkele beklaagde geweest die eerlijk gezegd heeft We waren grote bandieten. Voor de doorsnee Duitser zijn er hele maal geen oorlogsmisdaden geweest en vooral tegen Nederlanders is niets mis daan. Waarschijnlijk menen ze hiervan zelfs het bewijs te kunnen leveren door in de zomermaanden naar Zand- voort of Scheveningen te gaan. Daar worden ze immers als grootvorsten ont vangen. „Berouw komt na de zonde", maar bij de meeste Duitsers is dat berouw nog altijd niet gekomen en het zal niet komen ook. KANTMAN. het portaal zal zijn, waardoor ze op veel plezieriger wijze deze sector van hun opleiding kunnen binnentreden. Het oude systeem van de toelatings examens zal komen te vervallen en er kan dus voor velen een gelukkig einde komen aan het verschijnsel, dat zij al in het begin van hun voortgezet onder wijs stranden. De selektiemogelijkhe- öen worden ook groter en beterer zijn - zoals bekend - beter gedifferen tieerde onderwijsrichtingen te kiezen en de leerlingen kunnen tezamen met ou ders en leerkrachten nauwkeuriger be zien „wat er in zit". De leerstof is voor gymnasia, athenea, lycea, havo- en mavo-scholen gelijk pas na het ge meenschappelijke eerste leerjaar gaan de brugklasseleerlingen in de voor ieder een individueel als beste bepaalde rich ting. Minister Cals heeft deze schar nier, in zijn wetsvoorstel terecht steeds fel verdedigd. Belangrijk is voorts de wijze, waarop de „pacificatie", de gelijke rechten voor bijzonder en openbaar onderwijs, werd door-getrokken. De bewindsman had daartoe zijn „planprocedure" ontworpen. Een vast scholenplan, dat het oude „au tomatische" voor scholenstichting af- -haft. Daarmee komt een eind aan de nu nog bestaande normen, die vaak onvoldoende te exploiteren scholen tot stand brachten. Inmiddels zoekt de commissie-De Roos nog naar enkele verbeteringen op dit punt, die even tueel in aanvullende regelingen zullen worden vastgelegd. Een eerste voor stel kwam al bij de Tweede Kamer binnen. Voorts zouden we nog willen wijzen op het in het leven roepen van een eigen inspektie voor het bijzonder on derwijs, dat de minister niet geheel zonder moeite uit het strijdgewoel van de debatten heeft weten te slepen. Bepaald is, dat er - waar nodig - een nauwe onderlinge samenwerking van de onderscheidene instanties op dit ter rein moet worden onderhouden. Er is echter voldoende ruimte voor ei gen initiatieven. Om eindelijk ergens een begin te kun nen maken met de al zo lang bepleite vakantie-spreiding heeft de Tweede Kamer bij amandement de minister van Onderwijs ook bevoegdheden gegeven cp dat punt regelingen te scheppen. Het betreft geen hoofd-pilaar van de nieuwe regeling, maar de overheid kan met die bevoegdheid toch stellig in het belang van het onderwijs tot nut tige bepalingen komen, al zal men deze nieuwe loot in de ondërwijswet- geving voorlopig nog wel als een zeke re „reserve achter de hand" moeten be schouwen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1