K?"?Dampo m BOUREH Prinses Beatrix betrekt weldra haar vorstelijk droompaleis. De oudste roem van Nederland in gevaar. D. ENGEL PREDIKBEURTEN. MATA HARI. Eerste Soester VrachtautorijschooS Scheepvaart heeft de wind tegen. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN. De „Lage Vuursche", in de zomer de trekpleister van vakantiegangers, is in de winter vergeten en verlaten. Toch zou men eens de moeite moeten nemen om ook in de winter een wandeling door de streken van de Lage Vuursche te maken. Ik zou haast durven zeggen dat het er in deze tijd van het jaar mooier is dan 's zomers. Natuurlijk vergeet je niet je fototoe stel mee te nemen als je een prachtig landschap gaat bezoeken. Op de „Lage Vuursche" kun je de prachtigste foto's maken, vooral van het prachtige oude kasteel „Groot Drakenstein;'. Het kasteel dat eens in een vervallen staat verkerende burcht was en nu herboren is tot een droomkasteel. Dit kostbare bezit behoort aan onze oudste prinses, Beatrix, die er dezer dagen haar intrek nam. Strooptochten over de rading. Dit kasteel doet ons denken aan de tijd van het edele jachtvermaak. Ridders getooid in jachtkledij, bewapend met hartvangers, jachtbijl en speer en wach tend op de alarmerende wekroep van de jachthoorn, het een en ander van uit de verte belangstellend gadegesla gen door de vrolijk koutende, adelijke vrouwe, de jonkers en de freule's. Maar ook heeft het de tijd moeten door maken van oorlog, roof en brandstich ting. Op de grond waar we nu lopen is vroe ger het oorlogsterrein geweest van de graven van Holland en de zeer vecht lustige bisschoppen van Utrecht. De graven van Holland kenden het gebied van „Het Vurst" (de oude benaming van de Lage Vuursche) met haar uitgestrek te bossen en het daarin levende wild en vanuit de burcht „Het Muiderslot". ondernamen zij - bijgestaan door hun lijfeigenen en landsknechten - menige strooptocht naar de jachtgronden bij en rondom „Het Vurst" en moesten daarom de grens of „rading", - van daar de benaming Hollandse Rading, welke thans immers de scheiding vormt tussen de provincies Utrecht en Noord- Holland - passeren. Eikenlaan 1 Telefoon 4685 Ook in die roerige tijd vormde het bos de grenslijn tussen het graafschap Hol land en het bisdom Utrecht. De graven van Holland vierden daar op het ter rein van hun buren letterlijk een „moord- feest", zij staken de eenzame boerde rijen in brand, bemachtigden het wild er vertrokken weer rijk aan wild en geroofde Bezittingen terug naar hun eigen gebied. Ijlboden te paard waar schuwden de bisschoppen van Utrecht, waarna deze natuurlijk tegenmaatrege len beraamden en de strijd om de op perheerschappij van „Het Vurst" kon niet uitblijven. De graven van Holland verloren deze oorlog en „Het Vurst" bleef bij het „Sticht" tot op de hui dige dag. Gelukkig kwam ook daaraan een eind en niets herinhert ons meer aan deze tijd. Alleen het „Regtshuis", thans een café, waar men gezellig kan zitten, ge nietend van het prachtige natuurschoon, waar vroeger het „recht" werd uitge sproken. Recht tegenover dit gezellige café staat het kasteel „Groot-Drakenstein". Een vesting gebouwd in achthoekige vorm, eens het eigendom van de familie jonkheer Bosch van Drakestein, am bachtsheer van de Lage Vuursche, die het kasteeltje in 1905 betrok. Het kasteel zag er na afloop van de tweede wereldoorlog - waarin het o.a. diende als vakantieoord voor Duitse kinderen - vervallen en verwaarloosd uit, hetgeen wel de oorzaak zal zijn geweest dat de laatste telg van de familie Bosch van Drakestein, jongeheer Frederik, be sloot de hele boel te verkopen. Hij verkocht het voor een bedrag van rond 30.000,en zo veranderde het kasteel in 1959 van eigenaar. De nieuwe eigenaresse was hare konink lijke hoogheid Beatrix van Oranje, kroonprinses der Nederlanden. Gereed De Rijksdienst van monumentenzorg herstelde het kasteel hetgeen enkele jaren duurde. De vervallen vesting werd herboren als een droomkasteel, statig en vorstelijk. Plet park en de bossen werden in En gelse landschapsstijl gebracht, er werd gerooid, geharkt, gepoot en onderbe- Plant. Een twee meter hoog hekwerk staat er nu omheen met een tweetal toe- en uitgangen. De oprijlanen worden bewaakt door leden van de Koninklijke Marechaussee. En in het witte droom kasteel werden op verzoek van onze oudste prinses een huisbaas en zijn echtgenote aangesteld als huisbewaar der. De 25ste van deze maand zal het kas teel geheel geschikt zijn voor bewoning. Nu onze prinses er nog niet is, kunnen wij een bezoek brengen aan het kasteel en het een en ander over het interieur vertellen. Hoe fs het ingericht We betreden het trappenhuis en staan voor twee fraaie zware deuren. Gaan we deze deuren voorbij dan zien we aan onze linkerkant de deur die toe gang geeft tot de bibliotheek van de prinses, waarin zich een prachtige col lectie boeken bevindt. En recht tegen over ons is de salon waar we een prach tig uitzicht hebben over het zacht glooiende park. In de hal merken we een trap op welke naar beneden voert. Zij brengt ons in het souterrain, waar zich onder meer de keukens, de provisiekamers, 2 douchellen en twee toiletten voor het hofpersoneel bevinden. We keren terug en ontdekken recht onder de hoofd ingang een deur naar buiten, welke toegang geeft tot een smalle brug - aan het oog onttrokken door een er recht bovenliggende, grotere soortge- note. Deze kleine en onopvallende ver binding blijkt in contact te staan met de aan de overzijde van de slotgracht gelegen, voor gasten verborgen onder grondse wijnkelder. In het boudoir. De slotgracht is geen natuurlijk wa ter, er zou ook geen water in blijven staan als dit er werd ingebracht, daar om zijn de oevers en de bodem be kleed met plastic en zo kan het huis nu als een oude veste alleen over de brug worden betreden. Op de eerste verdieping bevindt zich o.m, het boudoir van prinses Beatrix. Haar vensters geven uitzicht op het dorp. Nog een etage hoger vinden we een kamer welke zeer romantisch is ingericht tot bar, alsook een tweetal badkamers. Alle kamers zijn met een lift bereikbaar. Met deze lift is echter iets eigenaar digs aan de hand. De toegangsdeuren op de verschillende verdiepingen liggen niet boven elkaar, de liftkooi moet dus niet alleen stijgen en dalen, doch ook een wentelende beweging maken, wil er gelegenheid zijn in- en uit te stappen. Naast de aanwezigen keur van prachtige tapijten, schilderijen, antieke meube len en andere kunstzinnige voorwerpen, werd ook een plaats ingeruimd voor de meer moderne. Zij verraden de kunst zinnige en fijne smaak van onze prin ses. Nog niet alle vertrekken zijn inge richt, en men is nog steeds doende met plaatsen en verplaatsen, passen en meten. Ook onze jongens van de marechaussee hebben er geen klagen want de wacht huisjes zijn voorzien van telefoon en verwarming. Het zal niet lang meer duren of de heerlijkheid in de Lage Vuursche zal weer een hoge Am- bachtsvrouwe in haar midden hebben. JAARVERSLAG V.V.D. De afdeling Soest van de V.V.D. heeft schriftelijk het jaarverslag over 1962 uitgebracht. Het was een jaar met weinig geluk, want het stemmenaantal van de V.V.D. daalde in Soest en er gingen bij de gemeenteraadsverkiezin gen twee zetels verloren. Er werden enige openbare vergaderin gen belegd en de opkomst was goed. Ook in Soesterberg werden bijeenkom sten belegd. Voor de verkiezingen werd uitgebreid propaganda gemaakt en er reed zelfs een geluidswagen door Soest, maar dit kon de tegenslag bij de verkiezingen niet verhinderen. Niet alleen twee laadszetels maar ook een wethouders zetel ging verloren. In oktober van het vorig jaar werd de wintercampagne ingeleid door Sidney van den Bergh, oud-minister van fi- hanciën. In november sprak mevr. Stof fels-Van Haaf ten, oud-vice-presi- dente van de tweede kamer. Het bestuur onderging een wijziging. I De heer Mjuelink trad af en de heer Koopmans nam zijn plaats in. Hij volg de de heer De Bruin als penningmees ter op, omdat deze meer werk als raadslid kreeg door het inkrimpen van ae fractie. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het ledental 297. In 1962 kwamen en 25 leden bij. De bijeenkomsten van de vrouwengroep waren succesvol. Diver se spreeksters gaven uiteenzettingen tijdens bijeenkomsten waarvoor veel belangstelling was. v.MEEDESTR.40 TEL. 4361 MOERASVEGETATIE. De heer J. van Dijk uit Amsterdam heeft vcor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de Gouden Ploeg gesproken over onze moerasvegetatie en in het bijzon der over het prachtige moerasgebied in N.W.-Overijsel, dat tot het mooiste in Europa behoort. Vijftig jaar geleden wist men daar ech ter niets van en dertig jaar geleden zou de Nederlandse Heidemaatschappij dit grote gebied gaan ontginnen. De twee de wereldoorlog had wat deze streek betrof een goede zijde, want de ont ginning ging niet door en thans zijn hier prachtige natuurreservaten met een unieke plantengroei. Reeds de graven en bisschoppen van duizend jaar geleden gaven voorschrif ten ten aanzien van de vervening, maar niemand hield zich hieraan en dat had het ontstaan van onze grote plassen tot De dagen van Houtman, de eerste Indië- vaarder, en de Oost- en Westindische Compagnie, de grote maatschappijen, die in de Gouden Eeuw de wereld beheers ten, zijn ook figuurlijk gezien, voorgoed voorbij. De Nederlandse scheepvaart - nog steeds een heimelijk gekoesterde trots, welke ons op de schoolbanken wordt ingegoten - verliest steeds meer terrein. Op het ogenblik is er zelfs sprake van een noodsituatie. Al is dit dan een kenschets, welke voor de ge hele wereld geldt. Onwillekeurig gaat men vergelijkingen maken met het andere nationale „be zit", de luchtvaart, waar ook lang niet alles economisch koek en ei is. Ook daar kampt men met vooral structu rele moeilijkheden, waarbij voor Neder land nog als extra belasting komt, dat de leiding van de K.L.M. de laatste jaren volgens de recente ontslagen niet al te resoluut is geweest. Bij de luchtvaart is het de komst van grote, peperdure straalvliegtuigen ge weest, die roet in het financiële eten gooide en vele maatschappij in moei lijkheden bracht. Wat is er in de scheep vaart aan de hand Onlangs heeft de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Reedersvereniging, de heer H. Harinck, in Scheveningen hierover een uitvoerige verhandeling gehouden. Het aanbod van goederen voor zeevervoer - afhankelijk van de wereldhandel - is de laatste tien jaren toegenomen. Vol gens de statistieken tussen 1954 en 1961 zelfs vijftig procent. Toch is op het (jgenblik meer dan drie porcent van het aantal schepen in de wereld opgelegd. Daarbij komt, dat vele schepen met nauwelijks voldoende lading varen, dus vrijwel geen winst opleveren. De schepen zijn de laatste jaren aan de lopende band van de hellingen ge komen. Sinds 1954 is het aantal met de helft vermeerderd. Dat het goederen verkeer ook met de helft is toegeno men zegt niet zoveel omdat met deze cijfers geen rekening is gehouden met de af te leggen afstand. De overcapa citeit brengt extra moeilijkheden mee door de druk op de vrachttarieven, wel ke uitzonderlijk laag blijven, terwijl de kosten sterk stijgen. In de uitbreiding van de laatste jaren is Nederland niet achtergebleven. Vooralsnog is het een gelukkige omstandigheid dat het aantal opgelegde Nederlandse schepen in ver houding belangrijk kleiner is dan de op gelegde wereldvloot. Zestig procent van de Nederlandse vloot vindt nog em plooi üi de lijnvaart, de rest in de chartervaart. Veel reders moeten echter genoegen nemen met een weinig winst gevende lading. Wanneer er geen bijzondere omstandig heden zouden zijn, zouden de huidige moeilijkheden zich vanzelf oplossen. Het aanbod zou blijven toenemen en lang zamerhand zou het aantal schepen weer in evenwicht komen met beschikbare vracht. Er zijn echter bijzondere om standigheden. De landen achter het IJzeren Gordijn zijn hard bezig een eigen vloot te bouwen. Men streeft naar een formidabele uitbreiding in een niet verre toekomst. Deze uitbreiding berust niet alleen op commerciële over wegingen, maar vooral op het prestige van deze landen. Hetzelfde geldt voor de vele jonge staten, die als paddestoe len uit de grond zijn gerezen en zich onmiddellijk gedwongen gevoelen een eigen scheepvaart te creëren Dit alles gebeurt met een volkomen voorbijzien van het huidige overschot aan schepen. Nog zou dit alles geen onoverkomenlijke bezwaren met zich brengen. Wel zou het betekenen, dat het Nederlandse aandeel in de wereldvloot opnieuw pro centueel zou dalen. Maar de Nederland se handelsvloot zou toch - op den duur - op gelijke sterkte kunnen blijven. Dat wij op de wereldranglijst verder zakken, zou onze sportieve gevoelens kwetsen, maar de economie van onze scheepvaart niet in gevaar brengen. Het grote probleem is echter, dat de scheep vaart ook politiek de wind tegen heeft. Nederland is - evenals andere conti nentale Europese zeevaartlanden - een voorstander van een „vrije zee", een handelsvaart zonder reglementen en protectiemaatregelen, zonder discrimi nerende voorschriften en met vrije con currentie. De nieuwe landen en ook de landen achter het IJzeren Gordijn zijn echter sterk in 't bevoordelen van de eigen scheepvaart. Het is voor hen de enige mogelijkheid aan de wankele economie van die jonge handel een ba sis te geven. Voor de scheepvaart van de traditionele landen vormen de pro tectiemaatregelen - welke nu zelfs al door Amerika worden toegepast - een dodelijke bedreiging. Dat is de reden, waarom men in Nederland de toekomst van de historische vaderlandse zeevaart donker inziet. NIEUWEWEG 97 TELEFON 2543 gevolg. Waar nu in N.W.-Overijsel plassen zijn lagen vroeger welvarende dorpen. Vollenhoven en Blokzijl zijn eertijds belangrijke plaatsen geweest, die aan deze ondergang ontkomen zijn. De mens drukt altijd zijn stempel op de vegetatie, wanneer het om toegankelijk gebied gaat. In N.W. Overijsel heeft men thans de trilvenen, die veranderen zouden in bossen met weinig vegetatie als men deze venen niet zou maaien. Dat ge beurt in de gebieden die tot natuur reservaat gemaakt zijn. Andere gebie den, die in particulier bezit zijn gaan als schatkamers van planten verloren door het gebruik van kunstmest. Om dit enorme rijke gebied met zijn vegetatie van 80 soorten per vierkante meter ten dele te kunnen behouden wordt enorm veel werk verricht. Het belangrijkste en grootste natuurre servaat is in deze streek De Wiede, ge legen in de buurt van Giethoorn. Na zijn inleiding toonde de heer Van Dijk dia's van de streek waarover hij gesproken had en van de bloemen en planten die daar te vinden zijn. DURE APPELEN. Een mevrouw in de Dokter Rupertlaan kocht aan de deur 50 kilo appelen van een onbekende handelaar. Later bleek dat ze maar 25 kilo ontvangen had, maar voor 50 betaald. De huisvrouwen wordt dan ook aan geraden voorzichtig te zijn met het ko pen van onbekenden, die blijkbaar met het gewicht in de war kunnen raken. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Zondag is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis Zr. Bijlard, Molenstr. 11, tel. 2001. Oranje-Groene Kuis Zr. T. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds H. Roest. H. Doop. 7 uur ds W. R. Ambrosius. Kerkkoor. Emmakerk 10.15 uur ds W. R. Ambrosius. 7 uur dr B. Maarsingh. Heeskapel 10 uur dr B. Maarsingh. Zonnegioren 10 uur ds K. H. Meijer. NED HERV KERK. Gebouw Chr. Geref. Kerk. 9 uur ds C. Dop van Amersfoort. 4.30 uur ds Rijnsburger van A'foort. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds H. J. Lambers Heerspink. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds J. J. Ritsema v. Rijsoord. GEREF. KERK. Geb. „Eltbeto". 8.30 uur ds J. A. Vink van A'foort. 3 uur ds J. J. Arnold van A'foort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag, 's middags 3 uur en 'savonds 7.30 uur, ds Hofman van Zeist. Biddag voor het gewas. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN 10.15 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Cbr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21» 10.30 uur ds J. G. Panhuis van Voor burg. ADVENTGEMEENTE. Vosseveldlaan 7. 10 uur Bijbelstudie. 11 uur de heer J. Kerssen. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds H_ C. Valeton. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur dr H. J. Jaanus van R'dam. KERK SOEST, Steenhoffstraat H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoog mis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. Ir de week H. Missen om 8 en 9 uur. KERK SOESTD1JK. B. Grothestraat 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur avondoefe ning. [n de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z. St WiUibrordusstr. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof, MEISJE UIT LEEUWARDEN WERD 12 FEBRUARI 1917 GEARRESTEERD EN TEN ONRECHTE GEFUSILLEERD. Rudolf Macleod, kapitein van het Ko ninklijk Nederlands-Indische Leger, met verlof te Amsterdam, zocht een geschik te echtgenote en zijn oog viel op de beeldschone Greetje Zelle, dochter van een pettenkoopman uit Leeuwarden, die in Amsterdam met petroleum ventte. Op 11 juli 1895 trad hij met haar in de echt en hiermede begon het werkelijke leven voor Greet Zelle, de latere Mata Hari, gevierde schoonheid, danseres en de bekende spionne. Uii het huwelijk van MacLeod met Greetje Zelle werden twee kinderen geboren en wel een jongen, Norman, ei een meisje Louise Jeanne. De echt genote bleek echter niet voor het huwelijk geschikt te zijn, want zij ver waarloosde de huishouding en de kin deren met als resultaat, dat na de dood van hun zoontje een echtscheiding volgde. Kort daarop hertrouwde MacLeod en verloor zijn vroegere vrouw uit het oog. Het oog van de dageraad. Oolë oog van de vijand De ex-mevrouw vertrok naar Parijs en ontpopte zich daar in minder dan geen tijd als een oosterse danseres onder de naam Mata Hari, hetgeen betekent „Oog van de dageraad". Door het langdurig verblijf met haar man in Indië was zij grondig op de hoogte met de Indische danskunst en deze wetenschap benut te zij nu door het uitvoeren van zoge naamde rituele geheime dansen uit de Shiwa-cultus. Haar dansen brachten het Parijse publiek in uiterste extase en haar roem was voorgoed gevestigd. De eerste wereldoorlog brak uit en Mata Hari danste verder. Men vertelt, dat zij een der beste spionnen van de Duitsers werd en deze vele belangrijke inlichtingen in handen speelde. De wij ze waarop zij dit deed, uiterst geraffi neerd, zou haar gemaakt hebben tot dc bekendste en meest beruchte spion ne. De verzinselen, die rond haar zijn geweven, hebben haar bekendheid nog vergroot, maar de werkelijkheid is anders geweest. Mata Hari is niet die grote spionne geweest die boeken, tijdschriften en films van haar hebben gemaakt Voorzover zij voor de Duitsers heeft gewerkt, is haar spionnage-activiteit slechts pover geweest. De laatste acte van het drama, dat overigens een vergissing bleek te zijn, heeft de we reld het motief tot haar verhaal gege ven. Een tweede legende. Op 13 februari 1917 werd zij te Parijs gearresteerd op beschuldiging van spi onage. Het verraad van het aanvals plan van Chemin des Dames werd haar het zwaarst aangerekend en met alge mene stemmen werd zij ter dood ver oordeeld. Op 15 oktober 1917 's morgens in de vroegte, vielen de schoten en was Mata Hari, alias Greetje Zelle, niet meer. Later bleek echter, dat de Duitsers het aanvalsplan van Chemin des Dames gevonden hadden op het lichaam van een gesneuvelde Franse sergeant-majoor. De legende rond Mata Hari was hier mede echter nog niet ten einde. De wereld zou nogmaals van haar horen, zij het in de naam van haar dochter Louise Jeanne. Na de tweede wereldoorlog, enige ja ren geleden, werd bekend dat op 15 oktober 1951, precies 34 jaar na het vonnis van Mata Hari, in noord-Korea voor het vuurpeleton een zekere Ban- da gevallen was, beschuldigd van spi onage voor de Amerikanen. Deze Banda zou de dochter van Mata Hari zijn geweest. Het meisje zou naar Indië zijn vertrokken als onderwijze res. alwaar zij tijdens de tweede we reldoorlog voor de geallieerden :ou hebben gespioneerd. De Jappen zou den haar nimmer hebben kunnen van gen. Na de tweede wereldoorlog zou Banda haar diensten heben aangebo den aan de Amerikanen, voor spiona ge in noord-Korea. Voortreffelijk werk zou door haar daar zijn verricht, doch door een noodlottig toeval werd zij door een Noordkoreaans officier her kend en aan haar rechters overgele verd. Op dezelfde dag en op ongeveer het zelfde vroege morgenuur zou zij gefu silleerd zijn. Begraven bij Arnhem. De feiten krijten dit verhaal voor ver zinsel, want volgens andere berichten zou zij in 1919 te Arnhem plotseling door een hersenbloeding zijn overle den. En grafsteen op de begraafplaats Heiderust bij Arhem vertelt ons, dat zij hier ligt begraven, evenals haar vader, die negen jaar later overleed. De naam Mata Hari heeft nu eenmaal een magische klank gekregen en wordt vereenzelvigd met avontuur en spiona ge in groot formaat. Zelfs na de dood van deze vrouw moest het verhaal voortleven en men creëerde een twee de Mata Hari, die haar dochter heette te zijn. Nimmer heeft het eenvoudige dochter tje van de pettenkoopman uit Leeuw arden kunnen vermoeden, dat zij voor eeuwig in de geschiedenis geboek staafd zou worden en haar naam zou uitgroeien tot een symbool.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6