Kei ASPRO IEDER OP ZIJN POST! A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN D00REN Krabbels van Knelis. JARIGE MAG GEEN FEEST VIEREN. Wanneer een reddingsboot uitvaart. DERDE BLAD VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! neem Wie het kleine niet eert. Een tikje tegen het glas van de baro meter deed het weerglas meteen een eind terug lopen. Honderden malen had de schipper van de reddingsboot al te gen deze barometer getikt bij het ver laten van het brugwachtershuisje waar hij vandaag dienst had gehad. Even fronste hij zijn wenkbrouwen. Buiten was het broeierig heet. In de verte kwam een donkere lucht opzet ten. Toen hij thuis kwam ving hij nog net de laatste woorden op van de nieuwsomroeper,en hier volgt nog een waarschuwing voor de scheepvaart voor plotseling opstekende noordwes ter storm, windkracht 9." De eerste regendruppels vielen uit een dreigende wolkenlucht, die zich inmid dels over het havenplaatsje had ver spreid. Een uur later was het nood weer. Een harde noordwester deed de golven hoog opzwiepen tegen de Ne derlandse kust. Razende bol, rif en gronden. In de haven was het stil. Vissersschepen lagen aan de kade gemeerd en wachtten op beter weer. Een laatste schip dat net voor de bui binnenliep, tufte naar zijn aanlegplaats. rijdt, brengt de motordrijver juist de beide dieselmotoren aan de praat. Ook het andere volk is binnen enkele ogen blikken aan boord. Trossen worden los gegooid en even later zijn we met het kleine blauw-wit geschilderde bootje op weg. Terwijl buiswater het dek tot aan de stuurkap toe overspoelt en het scheepje steigert als een paard, stuurt de ervaren schipper zijn boot in vlie gend stormweer en duisternis, dwars tussen de gevaarlijke gronden door naar een schiD dat zich in moeilijkhe den bevindt. Gemakkelijker gezegd. Maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De wildbriesende golven van een ontembare zee omsluiten ons red dingsbootje, dat in dit natuurgeweld nog minder dan een notedopje lijkt. Huizenhoge watermassa's nemen het op alsof het een veertje is en enkele tel len later worden wij met bruut ge weld in de diepte gesmeten. Wij voe len ons lichaam draaien en het lijkt wel of ons hart drieste pogingen onder neemt om uit ons „landrottenlijf" weg te komen. En dan moet je die bemanningsleden VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963. nu zien wij, dat de 3e opvarende van het scheepje een groot verband om het hoofd en om één van de armen draagt. Hij wordt door zijn strijdmakkers in de broek geholpen en een van hen geeft het sein, dat de lijn kan wor den ingehaald. De verbindingslijn zwiept van links naar rechts, en de man in de broek gaat dan weer eens kopje onder om even later weer boven de golven te verschijnen. Wij zijn allen erg blij als hij even la- ter, volkomen uitgeput, maar in ieder geval levend bij ons aan boord wordt gehesen. Hij wordt snel naar het voor onder gebracht, waar hij van onze dok ter alle zorg geniet, die voor een pa tiënt maar wenselijk is. Het overhalen van de andere twee ver loopt gelukkig helemaal naar wens en ook zij zijn spoedig in het binnenste van onze boot verdwenen. De koffie met cognac staat al klaar spoedig zijn zij weer de ouden. Wij kijken nog één keer achterom, en zien nog juist het puntje van de afgebroken mast in de diepte van de zee, die voor zovelen het I graf is geweest, verdwijnen. Wild en woest bestormen de golven de kust van Harlingen. De schipper dacht aan zijn minder for tuinlijke collega's, die niet meer de kans hadden gehad een haven binnen te lo pen en nu de nacht op zee zouden moeten doorbrengen. Hij weet, dat de schepen tegenwoordig goed en zee waardig zijn gebouwd. Ze zijn er op berekend om stormweer te kunnen doorstaan. Maar hij weet ook dat een kleine motorstoring een schip wel eens noodlottig kan zijn, zodat het is over geleverd aan de woedende golven. Wanneer de bemanning dan geen kans ziet om een anker uit te werpen, zal het schip mee worden gesleurd en spoe dig stranden op een van de beruchte Hollandse zandbanken, waar de wrede brekers hun werk zullen doen om een hecht schip in een wrak te veranderen. Langs de gehele Nederlandse kust vin den we gevaarlijke zandbanken, waar al menig schip zijn ondergang aan te danken heeft. We denken maar aan de Razende Bol en de Haakse gronden bij Den Helder, de Noordergronden, het i Bornrif en de Vliehorst om maar enkele bekende namen te noemen uit het be langrijke operatiegebied van de ruim 2b in Nederland gestationeerde red dingsboten. De telefoon De storm loeide over de haven. Geen schip waagde zich buiten de bescher mende pieren. Het was aarde donker en de regen striemde over de slapende stad. Plotseling rinkelde er een telefoon. De schipper van de reddingsboot had de hoorn al in de hand. Zijn zeemansin stinct waarschuwde hem dat er wat loos was. ..Hier kustwacht Brandaris. Schipper er is een jacht zoek met drie man aan boord. Alle kans dat hij in het Storte- melk zit. Door het slechte zicht hier kunnen wij hem niet meer waarnemen. We hebben echter ook geen noodseinen gezien. Maar ik behoef je niet te ver tellen schipper, dat die lui daar met dit weer niet zo plezierig zitten." „We gaan kijken', beslist de schip per en stelt de plaatselijke reddings commissie van het geval in kennis. Even later klotsen er klompen door de smalle straatjes van de havenwijk, om het volk en de opstappers te waarschu wen. Ais we met de schipper bij de boot aankomen, die hevig aan de trossen zienZij staan daar met doodernstige gezichten, ieder weet zijn taak. De man met de grote schijnwerpers tracht de diepe zwarte duisternis te doorbo ren en zo het vermiste scheepje in het vizier te krijgen. Hij meldt de kapitein „Nog steeds niets schipper zal een zware dobber worden." De schipper gc-eft geen antwoord. Zijn gezicht staat strak en in zijn ogen fonkelt het vuur van Hephaistos, dat zegt„Doorzetten, ouwe jongen het moet En wij zetten door Ondanks onze zwa re zeeziekte willen wij toch een kijkje aan dek nemen. Nu pas zien wij, hoe nietig een mens is in vergelijking met de natuur. Wij moeten ons met alle kracht vasthouden, willen wij niet door het buiswater, dat ons geregeld een on welkom bad bezorgt, overboord gespoeld worden. Het regent niet meer, maar wij merken het nauwelijks, zo nat zijn wij van het zeewater, dat onze ogen doet tranen en op onze lippen bijt. Gevonden Plotseling de stem van de man bij de schijnwerpers„Ik geloof dat ik iets zie De schipper staat al naast hem I en tuurt door een speciale nachtkijker I naar de plek, waarop de zwarte zoek lichten zijn gericht. Dan het bevel „6 strepen noordelijker" en „ieder op zijn post". Dat laatste bevel had hij evenwel niet behoeven te geven, want iedereen weet wat zijn taak is en I slaat al klaar. Het is nu nog maar een kwestie van tijd. Met volle kracht vaart onze red dingsboot de niets ontziende golven te gemoet recht op het doel af. Na een kwartier zijn wij het vermiste jacht tot op 50 meter genaderd, verder kun nen wij niet, want dan zouden wij misschien gevaar lopen door de woeste wilde zee op het scheepje geworpen te worden. We zien aan dek van 't jacht 2 personen, die wild van blijd schap staan te wuiven. Nu wordt het pas ernst Het wipper toestel moet nu de taak van de mensen overnemen. Het eerste schot mislukt, het tweede is echter beter en één van de mensen, die op het punt staan ge red te worden maakt het uiteinde vast aan de mast, waarvan alleen het on derste gedeelte nog over is. In de broek. „De broek" wordt overgetrokken en BEDELVROUWTJE HAD IN KLUIS f25.000,-. Zij werd in Ridderkerk uit haar huisje gezet omdat zij er 'n vuilnisbelt van had gemaakt. Zij werd opgenomen in een psychiatrische inrichting. Het „arme be- delvrouwtje" bleek 25000 gulden te be zitten. In een kluis in Alblasserdam. Konklusie schijn bedriegt. Over mee vallertjes gesproken De kollektie in SCHOENEN bij VAN DAM, Torenstraat 5, overtreft uw stoutste verwachtingen. Adv. COLLECTE VOOR DE GROESBEEKSE TEHUIZEN. Ir. de komende week wordt in Soest de jaarlijkse collecte gehouden voor de tehuizen van de Ned. Centrale P. H. (Practische hulp aan alleenstaanden). In haar 12 tehuizen worden opgeno men volwassenen en kinderen van alle richtingen en van elke rang en stand. Men zie de advertentie in dit blad. het leven" met Fredric March. Het is een verhaal samengesteld uit kleine en grote gebeurtenissen welke zich in ziekenhuizen afspelen. Daarbij is een strijd gaande tussen een jonge genera tie artsen en een oudere generatie, die alles maar bij het oude wil laten. CURSUSSEN VOOR MIDDENSTANDERS. Uitgaande van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken zullen nieuwe cursussen voor detaillisten georganiseerd worden in samenwerking met het voorlichtings centrum van het bedrijfsschap voor de detailhandel. De cursussen zullen in Amersfoort gehouden worden en ook in. Soest en Baarn als in die plaatsen vol doende belangstelling is. Er wordt een basis-ondernemingscursus gegeven, een vervolg op deze cursus en een cursus voor winkelpersoneel. De cursussen beginnen omstreeks 1 april. Zij duren zes weken en eenmaal per week is er cursus-avond. Onder meer wordt de moderne ontwikkeling in de detailhandel behandeld. Financiële vraagstukken, organisatie en delegatie van het bedrijf, een goede bedrijfsvoe ring, het commerciële beleid en de functie van de reclame komen bij de basiscursus eveneens ter sprake. De vervolgcursus behandelt markton derzoek, verkooppsychologie, reclame en het calculeren van de kostprijs. De cursus voor winkelpersoneel behan delt verkoopmethoden, verkooppsycho logie en administatie en dokumentatie ten behoeve van de verkoop. De kosten van een gehele cursus bedragen onge veer 50, GEEN SPREEKUUR. De wethouder van openbare werken van Soest brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hij verhinderd is op maandag, 25 februari a s. zijn ge wone wekelijkse spreekuur te houden. HANDBALPROGRAMMA. Zondag worden in de Expohal te Hil- \ersum de volgende handbalwedstrijden gespeeld Dames 1—L.V.V. 1, 5.25 uur. Dames-jun. 1Limvio 1, 3.15 uur. Dames-asp.H.H.C., 2 uur. Heren 1S.D.O. 1, 2 uur. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 GESCHEURDE LIP DOOR BOTSING. Woensdag reed de Amersfoortse musi cus M. K. per auto op de Birkstraat in de richting Soest. Hij bevond zich in een file en moest ter hoogte van garage Houdijk plotseling remmen. Daarmee had hij weinig succes, want met kracht botste hij op de wagen die voor hem reed en die bestuurd werd door mevr. F. A. B.-R., even eens uit Amersfoort. Beide auto's wer den zwaar beschadigd en de heer K. liep door de botsing een gescheurde bovenlip op. BIOSCOOPPROGRAMMA. Rond de persoon van Frank Sinatra heeft zich in Amerika een groep van mannen gevormd die vaak heel a- sociaal doen en dan aan gangsters doen denken, maar ze weten wel wat acteren is, zodat „Sergeants 3", de film waarin ze van heden tot en met woensdag in het City-theater te zien zijn, een hele aardige film geworden is. Frank Sina tra, Dean Martin, Sammy Davis jr, Peter Lawfort (zwager van president Kennedy) en Joey Bishop vervullen de hoofdrollen en dat doen ze nogal luid ruchtig. Drie dappere sergeants moeten de strijd opnemen tegen Indianen die erop uit zijn alle blanken die ze maar te pak- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ut flauwekul vin as ter minse beweere datte jonges van vreuger beeter waore as noeng, waant das nie waor, maor ut is wel waor da wullie in Soest twee heule naore jonges hebbe die ikke wel us mit 'n end hout op d'rluu faolie zou wille komme. Deuze week is zo'n stiekemerd in Soes- duune egreepe. Twintug jaor istie. Astie achter de deeres anzat dan zou ikke zeige kiek, das nog us 'n jonge, 'k wou dak ok nog twintug was, waant ming vingde de deeres 'n ouwe sok. Dat naore jong zit nie achter de deeres an maor achter arreme beeste, die vergaan van de honger, om die te wurrege mit strikke. Leit zo'n haos of kning uurelaang in de kou te martele veur die dood is en dan komp die om dat maogere dooje beest met te neeme, dat netuurlek haost gin stuuver weerd is. Ik ken jonges van twitug die beeste voere, maor die hangt de beestemoor- denaor uut. Hij mos een pak slaag hebbe, dattie 'n olifant veur 'n kning anzag. Dan waster nog zo'n knaop die zo- veul van schiete houdt, dattie ok al gin tied veur de deeretjes het. Die mot op veugels schiete die ok al om- komme van de honger. Noeng mojje nie denke dattie stomme kérel ken schiete, waant die veugeltjes kon die nie raoke, maor wel schootie 'n paor minse haost veur d'rluu raop toeng die tee zaote te drinke. Noeng mojje veural nie denke dattie nog 'n bietje kérel was. Heul nie. Hie had naor die minse motte gaon en zeige, ikke bin 'n sufferd en wat kos ming die ruut en die laampekap, die ikke vernield heb. Heul nie. Hard wegloope, geweer in de Eem en doen as 'n dokter die gek is. Nee minse de jonges van noeng binne nie slechter as de jonges van vreuger, maor deuze motte 'n paor lelie teuge d'r jeweetwel hebbe, de onterikke. De reddingsboot „Twenthe" in de kokende golven. ken kunnen krijgen uit te roeien. Ze weren zich dapper, die drie mannen, maar ze hebben toch ook nog tijd om de komiek uit te hangen, zodat het niet alleen een spannende maar ook een geestige film is, die voor de drie sergeants natuurlijk prima afloopt met decoraties en al. Zondagmiddag kan men griezelen bij „De Hond van de Baskervilles", naar een boek van Conan Doyle. Men beleeft anderhalf uur spanning en griezelsen satie, want op het kasteel in een verla ten Engelse streek gebeuren allerlei vreemde dingen. Sherlock Holmes zal hieraan eens even een einde maken en dat lukt hem ook, maar voor het zover is hebben enige mensen het leven ver loren. Niet door toedoen van Holmes, uiteraard, want hij is weer de grote speurder die het juist op de moorde naars voorzien heeft. In de donderdagcyclus „Het geheim van CARNAVAL VOOR JONG EN OUD. Morgen vindt de grote intocht van Prins Leut III plaats, maar hier en daar i. reeds in kleinere kring carnaval ge vierd. Zo verscheen Prins Leut III met zijn raad van 5x/2 bij de dames van het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Soest, in het St. Josephgebouw. Degelijke huisvrouwen waren nu vlin derachtige elfjes, stoere agenten, ge helmde militairen of cowboys met enorme schietpistolen. Twee Catootjes die naar de markt gin gen traden op en Lea Koekoek was de marktvrouw die van alles aan te bie den had. Zelfs Peter Pan naar ze trots beweerde. Een jury bestaande uit de dames Mar- tens, Van Schalkwijk en Van Gent be oordeelde de costuums en onder de vlotte leiding van mevr. Van Dijck, de presidente van het K.V.G. verliep alles gesmeerd. De prijzen werden gewonnen door Nep tunes en een zeemeermin, een vlotte cowboygroep, die per pony kwam bin- nendraven, twee spoken, een Spaanse schone en een biljartmannetje, dat na tuurlijk een vrouwtje was. Woensdagmiddag kwam de echte Prins Leut III met zijn beide adjudanten in gebouw Ludgardis om kennis te maken met de bejaarden van het Charitatief Centrum en ook daar was de pret niet van de lucht. Goochelen, het optreden van Catootje, zingen en versnaperingen zorgden voor een prettige middag. Maandagavond viert de afdeling Soest- dijk van het Katholiek Vrouwen Gilde carnaval in Ludgardis. Omdat het een afdeling van het K.V.G. is komt prins Karei van gisteren, die zelf zijn raad van elf zal kiezen. De pret begint om 8 uur. Dreigende wolken pakken zich samen boven de oude, maar nog springleven de gemeente Berkel en Rodenrijs, enkele luttele kilometers benoorden het gigantische Rotterdam. Dit kleine schaduwplaatsje in de Zuid hoek van de Randstad Holland zal dit jaar het duizendjarig bestaan vieren. De sporen van het verleden gaan te rug tot het jaar 963 en dat is een leef tijd, waarop niet veel plaatsen in ons land kunnen bogen. Het kleine gemeentebestuur van de rustige plattelandsgemeente heeft zich, onder aanvoering van de voortvaren de burgemeester L. H. J. Hendrix, ge zet aan de voorbereidingen voor een grootscheepse herdenking van dit dui zend jarig bestaan. Waarom zou een kleine gemeente niet één keer de bloe metjes buiten zetten De plannen, zoals deze op de gemeen tetafel werden gelegd, waren niet kleinzielig. De dertien raadsleden kon den zich buigen over een programma, dat er niet om loog. Van mei tot eind augustus zou Berkel dit jaar in het teken van het millen nium staan. De openingsdag (10 mei) zou beginnen met een herdenking in de Ned. Her vormde Kerk. Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) zou als regeringsvertegenwoordiger ere gast zijn. En natuurlijk Commissaris Klaasesz van Zuid-Holland, burgemees- Ier Van Walsum van Rotterdam en zijn voorganger, de liberale voorman prof. Oud - merkwaardig, want juist het tienduizend koppen tellende Berkel Rodenrijs heeft geen V.V.D.-er in de raad. Andere onderdelen van de feestvie ring de opening van een sport- en re creatiecentrum - waarde vierhonderd duizend gulden - waarbij alle promi nenten uit de Nederlandse sportwereld blijk van belangstelling zouden geven. De uitgifte van een gedenkboek, ge schreven door dr. Van Egeraat, de na tionale toeristische pennevoerder, en Annie M. G. Schmidt, de allerbekend ste ingezetene van de Zuidhollandse gemeente. Achttienhonderd schoolkin deren zouden een herdenkingstegel krijgen. Het ontwerp is al klaar. Ber kel zou alles slaan met een „Berkel- dag", waarop alle Nederlanders met deze schone naam welkom zouden zijn. Alles was klaar voor een feeënrieke herdenking in het oude hart van de gemeente, naast de Hervormde Kerk, waar een klank- en lichtspel zou wor den gegeven. Zou. Want de feestelijkheden in de aloude, rustieke gemeente Berkel en Rodenrijs gaan waarschijnlijk niet door. Het bedrag, dat het gemeentebestuur als garantiesom voor de feestlijkheden heeft uitgetrokken, kan geen goedkeu ring vinden in de ogen van het zuinige College van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland. Het gaat om 25 duizend gulden - een rijksdaalder per inwoner van Berkel Rodenrijs. „Wij kunnen niet inzien, dat het juist is om het gemeentebudget met zo'n last te bezwaren en adviseren verla ging tot een bedrag, dat een beschei den feestviering mogelijk maakt", schreven de Staten van Zuid-Holland. Men acht in Den Haag een bedrag van tienduizend gulden voldoende. Op het ogenblik is in deze provinciale houding nog geen verandering geko men. Ondanks een storm van protesten. Berkel is bijzonder gedupeerd. De vie ring van het duizendjarig bestaan van de gemeente moet nu een min of meer huiselijke en vooral plaatselijke aange legenheid worden, zonder minister, zon der vooraanstaande figuren, die in hun spoor altijd pers, film en televisie mee brengen. Berkel Rodenrijs zal voorgoed in de schaduw van Rotterdam blijven. Die ene, zeer zeldzame kans om ook eens in de landelijke belangstelling te komen zal ongebruikt blijven liggen. Omdat een rijksdaalder per inwoner volgens de provinciale bestuurders een te grote belasting van het gemeentelijk budget is. Juist in een tijd, waarin meer en meer in Nederland aandacht wordt besteed aan de kleinere centra en men de waarde daarvan begint te beseffen, is het bijzonder teleurstellend, dat een gemeente wordt gedwongen zich „pro vinciaals" te blijven gedragen en dat er onder de huidige omstandigheden verschil wordt gemaakt - ook ai gebeurt dat misschien onbewust - tussen kleine re en onbekende gemeenten en grote steden, waar men immers ook gewend is aan grootse festijnen meer dan een 1 xijksdaalder per inwoner te besteden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9