DE INDUSTRIE. 1964: Bouw 300 van bejaardencentrum en bejaardenhuizen. 1 i HET OOG GERICHT OP EEN HERDENKING. Sk n o r? o 3 Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VRJIDAG 1 MAAKT 1963. 42e JAARGANG No. 17. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 SPECTACULAIRE ONTWIKKELING IN DE PROBLEEMGEBIEDEN. Minister De Paus (Economische Zaken) is niet ontevreden over de gang van zaken rond ons vaderlande industria lisatiebeleid. Bij de verdediging van zijn begroting in de Senaat heeft hij dezer dagen een kort overzicht gege ven van de ontwikkeling sinds 1950. Er heeft zich, aldus de minister, een duidelijke verschuiving voorgedaan in de spreiding van de industriële werkge legenheid over de verschillende lands delen. Het aandeel van de drie wes telijke provincies (de „Randstad Hol land") in de totale industriële werk gelegenheid in Nederland liep terug van 44,2 procent tot ruim 40 procent. Het aandeel van de provincies Over ijssel en Gelderland bleef vrijwel ge lijk, maar het Zuiden en de drie Noor delijke provincies kwamen duidelijk hoger op de ranglijst. Relatief gezien was, zo zei de bewinds man, het groeipercentage in het Noor den zelfs het sterkst van geheel het land. De feitelijke toeneming van de indu striële personeelssterkte in het Noor delijke probleemgebied - Groningen, Friesland, Drenthe en enkele streken in Noord-Overijssel - bedroeg afgerond 17.700, tegenover 15 en een half dui zend in de Randstad Holland. In alle probleemgebieden in ons land tezamen kwamen er ruim 29 duizend arbeids plaatsen bij. Voor minister De Pous was dit aanleiding te spreken over een „spectaculaire ontwikkeling in de pro bleemgebieden", die dan vooral de laatste drie jaren tot stand is gekomen. Het regionale industrialisatiebeleid van de overheid heeft volgens de minister een belangrijk steentje bijgedragen aan deze ontwikkeling. Tussen april 1959 - het moment, waarop het industrialisa tiebeleid in de huidige vorm begon te draaien - en midden 1962 werd de jP£emieregeling toegepast op 184 nieuwe vestigingen met een totaal aantal ar beidsplaatsen van ruim 19.000 en op 282 uitbreidingen met een te verwach ten personeelsbestand van meer dan 13.000, Een belangrijk deel hiervan is het Noorden ten goede komen. De gunstige invloed van de industriali satie op de bevolkingscijfers in de Noor delijke provincies is onmiskenbaar, zei minister De Pous. In de vertrekover- schotten is een duidelijke afneming waar te nemen. Zeeland gaf, wat dit be treft, een ongunstig beeld. Maar hier be gint de industrialisatie pas goed op gang te komen, terwijl alles nog beter ligt als de Sloeplannen zijn uitgevoerd en het kanaal Terneuzen-Sas van Gent is verbeterd. Al met al kon de bewinds man heel wat optimistische geluiden laten horen, „maar ik wil zeker niet betogen, dat wij er nu ook reeds zou den zijn", voegde hij er waarschuwend aan toe. „Ondanks de gunstige resultaten van ons beleid in de afgelopen vier jaren, is het op het moment nog niet duide lijk in hoeverre de andere, daarmee verband houdende doelstelling van dit regionale industrialisatiebeleid name lijk het creëren van een zelfstandige in dustriële ontwikkeling in de verschil lende probleemgebieden, reeds is be reikt". Een interessante noot bij de beschou wingen van de minister was, dat onge veer tegelijkertijd in Leeuwarden de voorzitter van het algemeen bestuur van het economisch technologisch in stituut in Friesland, ir. J. B. Ritzema van Ikema. tijdens de jaarvergadering van het E.T.I. een beschouwing gaf over de ontwikkeling in Friesland, een van die Noordelijke probleemgebieden, waarover de minister zo best was te spreken. Hetzelfde kan men niet zeggen van ir. Ritzema van Ikema. „De afneming van het aantal industrievestigingen in Fries land heeft zich in 1962 opnieuw voort gezet. Het aantal nieuwe arbeidsplaat sen nam dus ook steeds af", moest hij verkondigen. In 1960 vestigden zich in Friesland 38 nieuwe bedrijven, in 1961 29 en in 1962 slechts twaalf. In 1960 kreeg Friesland er ruim 6.700 arbeids plaatsen bij, in 1961 1.400 en vorig jaar nog maar 300. In andere probleemgebie den valt volgens ir. Ritzema van Ike ma een soortgelijke ontwikkeling waar te nemen. De verklaring zit volgens hem in het verschijnsel, dat in de Randstad Holland een opeenhoping was ontstaan van bedrijven, die elders in het land expansie moesten zoeken. Dat gebeurde op grote schaal in 1960. Maar langzamerhand is deze doorbraak weer in een smallere bedding terug ge keerd. De probleemgebieden moeten het nu hebben van de min of meer normale stroom van door subsidies en facilitei ten gestimuleerde bedrijven. Het staat nu wel vast dat in 1964 be gonnen zal worden met de bouw van een groot bejaardencentrum op de Eng, dat plaats zal bieden aan 264 inwoners. Een klein jaar geleden was men zo opti mistisch te voorspellen dat eind 1962 be gin 1963, met de bouw van dit centrum begonnen zou worden en dit optimisme leek gerechtvaardigd, omdat het provin ciaal bestuur ons gemeentebestuur ze kere toezeggingen gedaan had, maar het is anders gelopen dan verwacht werd en het optimisme moest het afleggen te gen de werkelijkheid. Thans kan echter gezegd worden dat het volgend jaar gestart wordt met de bouw en dat in 1966 het probleem van de be jaardenbehuizing in Soest voor een groot deel opgelost zal zijn. Enquete 1956, In 1955 begonnen enige aktieve Soester bejaarden met werkzaamheden die zou den moeten leiden tot de bouw van een groot algemeen bejaardencentrum Aan vankelijk waren ze op de verkeerde weg en ze onderschatten de moeilijkheden die verbonden waren aan het verwezenlijken van de plannen. De gemeente sprong bij om de juiste weg te wijzen en in 1956 werd een enquete gehouden. Toen de gegevens bekend wa ren meldde de rapporteur dat de cijfers de ernstige pogingen om tot de bouw van een bejaardencentrum en woningen voor bejaarden te komen rechtvaardig den. Van de ondervraagden wensten 195 al leenstaanden en 182 echtparen opname in een bejaardencentrum. Er waren toen 3137 bejaarden van 63 jaar en ouder in de gemeente en er bleek een opvallend grote vraag naar verzorging in een te huis. Een jaar geleden werden deze cijfers gehanteerd bij de besprekingen met het provinciaal bestuur en de volkshuisves ting. Men had bezwaren tegen de om vang van het project en dacht dat een kleiner centrum voldoende zou zijn. Een nieuwe enquete werd gehouden en toen bleek dat de vraag naar bejaar denhuisjes veel groter geworden was. Er waren echter nog zoveel mensen die op name in het centrum wensten dat de bouw hiervan gerechtvaardigd leek. Het plan bij dit centrum 60 bejaardenwo ningen te bouwen werd echter gewij zigd en nu zullen er 200 gebouwd wor den, terwijl er bij het protestants- christelijk bejaardencentrum 100 zullen komen. Enquete 1962. Tegen het einde van 1962 werden aan 722 echtparen en 1829 bejaarde alleen staanden van 65 jaar en ouder enquête formulieren toegezonden met enige vra gen omtrent de gezondheid, het inko men, de wijze van wonen en de wensen ten aanzien van toekomstige behuizing Er werden geen formulieren toegezonden aan bewoners van het bejaardencentrum Braamhage en Nieuw-Mariënburg. Eind januari 1963 werden 1467 formu lieren terugontvangen van 682 echtpa ren en 785 alleenstaanden. Van deze 682 echtparen wensen er 311 in aanmer king te komen voor opname in een centrum of voor een bejaardenhuisje Van de 785 alleenstaanden verklaarden 378 personen dat ze opname in het te huis of een bejaardenwoning wensen Beslist afwijzend stonden 322 echtparen en 370 alleenstaanden tegenover een evt opname. Er waren 64 r.k. echtparen en 61 al leenstaanden die een positief antwoord gaven en 182 prot.chr. echtparen en 242 alleenstaanden. Vijfenzestig echtpa ren en 75 alleenstaanden die opname of een huisje wensen, gaven op dat ze niet bij een kerk aangesloten zijn. De gevolgen die de realisering van de plannen zullen hebben zijn ingrijpend. In totaal zullen 506 woningen leeg ko men (250 huizen in eigendom, 32 huur woningen van de gemeente, 208 huurwo ningen van particulieren en 16 huurwo ningen van een woningbouwvereniging) Van de definitieve toezeggingen wensten 204 echtparen een huisje en 107 opname in het tehuis. Bij de alleenstaanden wa ren deze cijfers respectievelijk 164 en 214. Tien echtparen en 7 alleenstaanden gaven te kennen dat ze alleen opname wensen als het tehuis in Soesterberg komt. Het tehuis De bejaardenhuisjes, die als flats ge bouwd worden, zullen liften krijgen. Het grote centrum, dat achter de wo ningen aan de zuidzijde van de Molen straat gebouwd zal worden, eveneens. Dit enorme centrum van twee vleugels in acht woonlagen gaat enige miljoenen kosten, maar niemand kan thans bij benadering becijferen hoeveel. Het is ook moeilijk nu al te zeggen wat het gaat kosten om in het centrum te wo nen, maar gedacht wordt aan f 240, per persoon per maand en f 450,per echtpaar. Het gebouw is een ontwerp van archi tect J. J. v d. Linden B.N.A. te Am sterdam. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling een vleugel van negen en een vleugel van acht verdiepingen te laten bouwen, maar beide vleugels zullen acht verdiepingen krijgen. De bijzonder heid van de bovenste verdieping is niet in de eerste plaats dat daar de ver trekken voor het personeel zullen ko men, evenals op de zevende verdieping, maar direct onder HM dak komt de keuken, omdat met wil voorkomen dat ieder die het centrum binnenkomt direct kan ruiken wat men eet, gaat eten of gegeten heeft. Vijf verdiepingen en een deel van de zevende verdieping zijn geheel voor de pensiongasten bestemd. Er komen 28 twee-persoons kamers en 208 kamers voor alleenstaanden. Iedere kamer krijgt een eigen toilet, maar geen douche- of badruimte, want alle badruimten bevin den zich in de kelderverdieping, waar de drie liften hun beginpunt hebben, waar meubels, provisie en kolen opge slagen zijn en waar de installaties van de centrale verwarming ondergebracht zullen worden. Iedere kamer heeft 'n eigen bescheiden bergruimte en er is een aanrecht voor lichte huishoudelijke werkzaamheden De bewoners zullen op hun kamers de maaltijden ontvangen. Een bijzonderheid is dat er speciale ka mers zullen komen met ruimere afme tingen en breder deuropeningen voor hen die zich moeilijk bewegen of over een wagentje beschikken. Op de begane grond komen de admi- nistraitieruimten, de ziekenafdeling, de bibliotheek en een aula. Een toneelzaal heeft als bijzonderheid dat het balcon gebruikt zal kunnen worden al biljart- ruimte. Naast de recreatiezaal zal een groot terras komen. De plannen zijn thans definitief goed gekeurd en verwacht mag worden dat inderdaad in 1964 met de bouw van het centrum begonnen zal worden en dal het twee jaar later gereed zal zijn. OPRICHTING KORFBALCLUB. Het is thans zo ver dat met de op richting van de nieuwe korfbalvereni ging begonnen kan worden. De oprich tingsbijeenkomst zal gehouden worden op dinsdag 5 maart om 8 uur in ge bouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, Zij die zich reeds opgegeven hadden bij dc- heer J. Edelenbosch hebben inmid dels persoonlijk een uitnodiging ont vangen, maar ook alle andere korfbal- liefhebbers en overige belangstellenden zijn welkom. Op deze vergadering zullen al die pun ten van belang besproken worden, die een snellere start mogelijk maken. Er zal een voorlopig bestuur gekozen wor den, de naam van de nieuwe club en de clubkleuren worden vastgesteld, finan ciën en training zullen geregeld moeten worden, alsmede nog meer belangrijke dingen, welke bij een nieuwe club aan de orde komen. Bovendien zal binnen kort op een nader vast te stellen terrein een propagandawedstrijd tussen twee eerse klassers gespeeld worden. De komende maanden zal er onder des kundige leiding behoorlijk geoefend moeten worden, opdat de nieuwe ver eniging een waardig entree in de vol gende korfbalcompetitie, die in septem ber aanvangt kan maken. De bijeenkomst van 5 maart is dan ook bijzonder belangrijk en het is gewenst, dat veel jongelui aanwezig zullen zijn. Als u korfbal kent dan is verdere aan beveling overbodig. Voor wie het ech ter niet kent is hier een unieke kans om nader kennis te maken en om eraan meer te werken dat Soest weer een krachtige en grote korfbalvereniging zal bezitten. KAMPIOEN. Het tweede team van de biljartvereni ging K.W.S. is in hotel De Kleine Witte kampioen geworden door een 9-0- overwinning op Centraal 2. Het team bestaat uit de heren J. Riemens, P. Taalman, J. Scherpenzeel en reserve is de heer M. Schrijver. De voorsprong op nummer 2 van de ranglijst bedraagt 21 punten. INTERSCHOLAIRE WEDSTRIJDEN. Onder auspiciën van de vereniging Volksonderwijs, afdeling Soest, zijn in Soestduinen door de 3 openbare scho len van Soest schaatswedstrijden ge houden. Onder ideale weersomstandig heden werden de baantjes rustig ge- tiokken, maar naarmate de finale na derde ontspon zich een ware strijd om de eerste plaats, waarbij het helaas moeilijk was te passeren, daar de baan iets te smal was. Toch bleven goede resultaten niet uit. De uitslagen zijn Meisjeskampioene Doortje Fraai, Kerkebuurt 2. Mieke Beernink, Kerke- buurt3. Ria Bakker, school Beetzlaan. Jongenskampioen Karei Wester- veld, Beetzlaan 2. Hans van Hunen, Beetzlaan 3. Martin Kievits, Mar- grietschool. Aan de kampioenen werd de gouden schaats aangeboden. De anderen ont vingen een plaquette en een statief met schaatsfiguur. S.P.S.V.-AGENDA. Op 10 april zal de Soester Politie Sport Vereniging de derde veldloop van het district west van de Nederlandse Politie Sportbond op het terrein van de Ko ninklijke Marechaussee te Soestdijk or ganiseren. Het jaarlijkse volleybaltour- nooi zal op 29 mei in Soesterberg op het terrein van K V.O. gehouden wor den. De traditionele schoolvoetbaldag zal op 4 juni plaatsvinden als de ge- Eenentwintig jaar geleden vond de roemruchte slag in de Javazee plaats en helaas is dit gebeuren voor vele nuch- terlingen aanleiding geweest te zeg gen dat het zinloos was op te tornen tegen een overmachtige vijand, de Jap- panner, die door de verraderlijke over val op Pearl Harbour en het veroveren van Singapore in een bijzonder sterke positie gekomen was. Natuurlijk was het offer dat Nederland se zeelieden in de Javazee brachten, helemaal niet zinloos, zoals de hope loze strijd van ons leger in mei 1940 dat niet was, al kon iedereen bekij ken, dat het op een nederlaag zou uit lopen. Eenentwintig jaar geleden gaf admi raal Helfrich aan schout bij nacht Ka- rel Doorman het bevel op te stomen tegen de overmachtige Japanners, die over vliegtuigen beschikten, terwijl de geallieerden die niet hadden. Karei Doorman kreeg een nieuw bevel van zijn admiraal. Het was een mach tig bevel ,,Val de vijand aan en ver nietig hem". Doorman wist dat dit niet uitvoerbaar was, maar hij aarzelde niet en gaf aan alle ondercommandanten het bevel „All ships follow me", hetgeen later vrij vertaald als „Ik val aan, volg mij" de geschiedenis inging. Het werd een ongelijke strijd, maar hiermee gaven Nederlandse zeelieden en hun bondgenoten de Japanners vast een voorproefje van het geen hen te wachten stond als de geallieerde oor logsmachine op volle toeren zou gaan draaien. Vele Nederlanders verloren in deze slag het leven. Onder hen schout bij nacht Karei Doorman, die met de Krui ser De Ruyter ten onder ging en ook kapitein ter zee Van Straelen, de com mandant van de Java, die posthuum onderscheiden werd met de Militaire Willemsorde. Een lichte mijnenveger van de Van Straelenklasse kreeg zijn naam en ook: de Lange Bergstraat in Soestdijk werd naar hem genoemd. Daar woonde hij op nummer 27 in de woning „Stella Maris". KANTMAN. Mevr. H. J. Mansholt-Postel opende officieel de 18' Internationale Huis houdbeurs in het R.A.I.-gebouw in de hoofdstad. Tijdens de rondgang wilde de dochter van mevr. Mansliolt, mej. M. A. G. Mansliolt, een prach tige naaimachine proberen. meente toestemming geeft de terreinen aan de Bosstraat te gebruiken. Op donderdag 4 juli zullen in het na tuurbad de zwemkampioenschappen van het district west der N.P.S.B. ge houden worden. De traditionele viswed strijd zal op 19 juni gehouden worden en de paasschietwedstrijden op 4 en 5 april. Op 11 april is er weer een Bin go-avond. BIOSCOOPPROGRAMMA. I Van heden tot en met donderdag - uitgezonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de opzienbarende Ne- derlandse film „De Overval", die over al in het land volle zalen trekt en in vele theaters wekenlang geprolongeerd is. Het is een film, die men moet zien, al was het alleen maar om eer te be- wijzen aan hen die het twintig jaar gele den aandurfden het op te nemen tegen de bezetter. Het scenario van De Overval is ge schreven door dr. L. de Jong, bekend als televisiecommentator en brenger van de televisieserie „De bezetting". De hoofdrollen worden vervuld door Rob de Vries, Yoka Beretty, Kees Brus- se en H. D. Culeman. Zij worden bij gestaan door een 20-tal artisten, van wie de meesten geen onbekenden zijn door radio en televisie. In de laatste oorlogswinter pleegden dappere verzetsstrijders een unieke „kraak". Met een bijna geluidloze overval op het huis van bewaring in Leeuwarden zagen zij kans 50 politie ke gevangenen te bevrijden. Het kan geen kwaad nog eens te zien hoe landgenoten zich als helden en Duitsers zich als boeven gedroegen. Hoe dapper koeriersters hun leven op het spel zetten om verbindingen tot stand te brengen en te houden. In deze film gelukt de overval wonder wel, zoals ze ook in werkelijkheid ge lukte. De Duitsers waren natuurlijk razend en de dag na de overval werd geheel Leeuwarden en een deel van Fries land uitgekamd. Dit had geen resul taat, maar de bezetter onthield zich van represaillemaatregelen. Misschien wel uit respect voor deze dappere en intel ligente mannen, die zich onverschrok ken in het hol van de leeuw gewaagd hadden, hem zijn prooi ontnamen en heelhuids ontkwamen. Zondagmiddag een wilde vechtende El- vis Presley in de film „Wilde haren". Na al dat gevecht komt Elvis echter toch nog goed terecht.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1