M ARCHAL HAARMODE Krabbels van Knelis. D. ENGEL VAN BUIIREN Vreemde prestaties in een gekke wereld. Voor kille uurtjes TWEEDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Iftoéevm +V Hetioqes Eerste Soester Vrachtautorijschool Veilig gebruik Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 MAART 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie snap datter nog altied ouwers binne die d'rluu deeres en jochies waopes as speulgoed geeve. Gin echte waopes ne- tuurlek, maor veur die keinders binne die dinge net as echte waopes. Veurige week liep d'r 'n jochie van messchien drie of vier jaor mit z'n moeder bie ming deur de straot. 'k Schat dattie 'n boks vol had, maor hie had ok 'n piestooi in zien hand. Hie mikte op ming en hie zette 'n ge- zich van ikke gao je harstikke dood schiete. Netuurlek gaf ik dat jochie gin oplab- berdoedas, waant zien moeder hat 'n tik motte hebbe en zien vaoder d'rbie. Dat jochie loop noeng al (mit 'n bolus in zien boks) mit 'n pistool laangs de straote. Je mot nie gek opkieke as zo'n jochie bie de rechter gaot staon vertelle dat tie jaorelang de pé inhad omdattie 'n piestooi van niks had en dattie noeng toch wel us hier of daor 'n kérel heul ech veur zien raop wou knalle. Ajje segaore wil verkoope, mojje als- maor hoope dinge leere, veurdajje zo'n doosie mag afgeve en sente vaange en ajje mellekboer wil worre mojje weete hoe 'n koei in mekaor zit, veurdajje 'n flessie mellek an de deur mag af- geeve, maor ouwers hebbe gin pepiere neudig om keinders op te voeie. Al binne zullie saome zo stom as twee achterende van twee varrekes, dan is- ter nog gin mins die zeit „dat opvoeje is gin wark veur jullie, daor bejje nie kepaobel veur." En veur ming binne ouwers die hun deeres en jochies speulgoedwaopes gee ve ok niet goed snik. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De vrees dat Kenya binnenkort zijn. on afhankelijkheid op dezelfde manier zal inzetten als Kongo, is temeer gewettigd nu de grenzen bekend zijn gemaakt van de kiesdistricten die elk een afgevaar digde naar het parlement mogen sturen. Daarbij heeft men in de eerste plaats willen voorkomen dat de minder tal rijke stammen hun belangen haast niet zouden kunnen behartigen in de volks vertegenwoordiging. Dat heeft als konsekwentie dat in het Kikoejoegebied de districten zeer dicht bevolkt zijn en op het „platteland" zeer dun. Zo zijn er districten met 749 kie zers en met 41.017. Hoe nobel het stre ven ook is om de minder talrijke stam men toch een redelijke vertegenwoordi ging te geven, hier zit toch wel iets scheef. En als de Kikoej oeleider Jomo Kenyatta en zijn K.A.N.U.-partij de verkiezingen verliezen, dan heeft hij re den om dat voor een groot deel te wij ten aan het kiessysteem. NIEUWEWEG 97 TELEFON 2543 De verhouding tussen de K.A.N.U. en de voornaamste andere partij, de K.A.- D.U., is niet best en temeer omdat ze sterk steunen op de trouw van een aan tal stammen die niet met elkaar over weg kunnen, is de kans dat Kenyatta - die met de Mau Mau op dat gebied zijn sporen heeft verdiend - met vechten een oplossing poogt te forceren, zeer groot. Gevaar De verdere vooruitzichten voor de wel dra onafhankelijke staat Kenya zijn toch al niet te best. Vele vooral Britse exploitanten van de grote landbouw ondernemingen hebben het bestuur van de eerste Inheemse regering maar niet afgewacht. Anderen voelen zich zeer onbehaaglijk door de regelingen die worden getroffen om hun plantages op te delen in boerderijen die door inheem sen worden gedreven. Met zekerheid kan men voorspellen dat de agrarische opbrengst terug zal lo pen. Ook voor die bedrijven die niet door de wet in hun bestaan worden bedreigd is er een gevaar. De plantages zijn met moeite tot stand gekomen. Veel zorg is er geweest om een goede veestapel op te bouwen in een gebied waar vele ziekten de dieren vaak slo pen. De Europeanen hier zijn bang dat hun eigen bedrijf als het Kikoejoe-be- drijven als buurman krijgt, alsnog de strijd voor het behoud van veestapel en oogst zullen verliezen. Zoveel boeren in het groot zijn al ver trokken dat onder de Kikoej oe's werk loosheid heerst. Bovendien daalt de ex- SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 port, waarmee Kenya's wankele begro ting zijn enige basis dreigt te ontvallen. De agrarische export levert het land tachtig procent van zijn inkomsten, 38 miljoen pond. De boerderijen betaalden per jaar tien miljoen aan lonen uit. Dat zijn wegvallende bedragen die het arme land van zeven miljoen negers on mogelijk kan missen. Chroestsjow helpt handje. Chroesjtsjows belofte om Russische mi litairen van Cuba terug te halen voor half maart, betekent dat hij zich houdt aan de afspraak die hij vorig jaar no vember met Kennedy maakte. Van be lang waren die troepen eigenlijk niet en de regering wenste ze nadrukkelijk eerst niet als een bedreiging van de veiligheid der V.S. te beschouwen. De ophef die er over de Russen voor de poort in alarmstemming gemaakt werd, was dan ook niet zo stevig ge grond. Maar wel bruikbaar in de bin nenlandse politiek om stemming te ma ken tegen Kennedy. Wat prompt ook gebeurde. Het lijkt er nu veel op of Croesjtsjow, door nadruk, te leggen op de uittocht der sowjets, Kennedy een handje heeft willen helpen tegen zijn politieke te genstanders in Senaat en .Huis van Af gevaardigden. Altijd gaat huld)e POEDER - ZALF-OLIE-ZEEP DE VRIENDSCHAP BESTAAT 25 JAAR. Ruim veertig jaar geleden werd de vereniging van duivenhouders De Zwa luw opgericht en hierin had de heer G. Sukel de hand. Hij was lid van een Baarnse vereniging, evenals de heren de Bree, Dorrestein, Borghts, Sitter en Van Asch, maar samen zetten ze De Zwaluw op poten. In 1938 was het weer de heer Sukel, die deel had aan de oprichting van een vereniging van duivenhouders, en dit maal was het De Vriendschap, waarvan de leden morgen het 25-jarig bestaan vieren. De eerste leden waren de heren G. Sukel, W, Nieuwenhuis, J. Pot, H. Sitter, W. C. Priem, J. Mulders, W. Roest, B. v. d. Linden, H. Spiekman, H. Bokma en G. Teeken. Voorzitter werd de heer W. C. Priem, secretaris de heer J. Pot en penning meester de heer G. Sukel. De heren Sukel en Nieuwenhuis zijn de enige leden van de vereniging die de oprich ting meemaakten en nu al 25 jaar lid zijn. In de zomer van 1938 werd al direct deelgenomen aan vluchten. Vilvoorde, Orleans, Mons, Corbeii, St. Ghislain Hornu, Chateauroux, Bordeaux, Pont St. Maxence en al die andere plaatsen die ook nu nog voor de duivenhouders van bijzondere betekenis zijn omdat hun duiven daar starten nadat ze er per trein heengebracht zijn. Achter restaurant Zonneheuvel hadden de leden van De Vriendschap aanvan kelijk hun clublokaal en vergaderingen werden in de zaak van de heer Stalen hoef gehouden. Het clublokaal waar de duiven in het vluchtseizoen gebracht worden is thans in de Emmalaan, maar Y DAMES-«t HERIN HORLOGERIE V. WEEDESTR, AO TEL.436J vergaderingen worden nog altijd in Zonneheuvel gehouden, evenals feest avonden en andere bijeenkomsten. Voor tentoonstellingen gaat de ver eniging echter naar De Gouden Ploeg, want daarvoor is de zaal van Zonne heuvel te klein. Alles ging goed tot in de oorlog. Toen meenden de Duitsers dat het beslist nodig was zich met de duivensport te bemoeien om de oorlog te kunnen win nen, maar dat bleek niet het geval. Met de duivensport was het echter enige tijd gedaan. Na de bevrijding werd opnieuw begon nen en het bestuur besloot aanvan kelijk niet meer dan 20 a 25 leden toe te laten. Een schrander aspirant-lid merkte echter op dat het helemaal niet netjes was iemand te beletten de dui vensport te beoefenen door een leden stop en thans zijn er dan ook 40 leden. In 25 jaar heeft de vereniging 5 voor zitters gehad het waren de heren W. C. Priem, G. Teeken, G. M. Duiser, Th. de Muynck en J. G. Kamerbeek. De vereniging vormt met De Zwaluw uit Soest, De Zwaluw uit Baarn en De Pool uit Baarn het rayon waarvoor naast de gewone wekelijkse vluchten, de vluchten van jonge duiven en de lan delijke vluchten gevlogen worden. Ieder jaar worden de kampioenen van de vereniging, maar ook van het rayon aangewezen door de wijze waarop de duiven vliegen. Het bestuur van de vereniging bestaat thans uit de heren J. G. Kamerbeek, voorzitter, J. Wijnands, tweede voorzit ter, C. Jak, secretaris, A. Grift, penning meester, W. Altenaar, vluchten-penning- meester, G. H. v. d. Broek, tweede se cretaris, terwijl de heer G. Sukel com missaris is. Hij is nu al 25 jaar be stuurslid van de vereniging. Er zullen weinig verenigingen in ons land zijn, die zich erop beroemen kun nen dat Z.K.H. Prins Bernhard op de ledenlijst staat, voorzover het vereni gingen zijn waarvan iedereen lid kan worden, maar met De Vriendschap is dit wel het geval. De prins is al jarenlang lid en ook zijn duiven vliegen ieder jaar van het voorjaar tot het najaar iedere zondag of zaterdag en zondag als het om een vlucht van honderden kilometers gaat. Er zijn ongeveer 60.000 duivenhouders in ons land die lid zijn van een ver eniging en een veertigtal van hen vormt de jubilerende vereniging De Vriend schap. Ook hun kleine vliegers zorgen ervoor dat de Nederlandsche Spoorwegen de Nederlandse duivenhouders tot hun bes te klanten rekenen, die na de mijnen het meeste geld in het laatje brengen. Honderdduizenden duiven worden gedu rende een achttal maanden in het jaar naar België en Frankrijk gebracht om daar gelost te worden en tienduizenden bezitters van deze duiven wachten ge duldig of ongeduldig op de terugkomst van de kleine schrandere dieren, waar van eigenlijk niemand precies weet hoe ze het klaarspelen zonder aarzeling de weg naar huis over honderden kilome ters terug te vinden. REIS NAAR JOEGOSLAVIË. De afdeling Soest van de Nederland sche Reisvereniging heeft de laatste bijeenkomst van het seizoen 1962-1963 in het City-theater gehouden. De heer J. H. Raven, voorzitter van de afdeling maakte na zijn welkomstwoord aan de 40 belangstellenden bekend dat het eer ste zomerplan van de Gooikring, waar bij de afdelingen Bussum, Hilversum, Baarn, Soest en Amersfoort aangeslo ten zijn, reeds op 28 april uitgevoerd wordt. Dan zullen de bloembollen, Keu kenhof en Schiphol bezocht worden. De heer H. v. d. Leeuw uit Utrecht heeft tot elf uur dia's getoond van Joegoslavië en interessante bijzonder heden verteld over het land van Tito dat steeds meer in de belangstelling van de touristen komt. Te oordelen naar ae prachtige opnamen is dit volkomen terecht, maar de mensen die niet naar een dictatoriaal geregeerd land met va- cantie willen hebben waarschijnlijk ook een beetje gelijk als ze zeggen „Niets voor mij, want je krijgt wat ze je geven". Eikenlaan 1 Telefoon 4685 Joegoslavië bezit een grote verscheiden heid aan landschappen, cultuurvormen, klederdrachten en bouwstijlen. Belgra do werd bezocht, maar ook prachtige delen van het land die ver van de grote steden liggen. Serajewo met zijn oosterse sfeer wekte herinneringen op aan de eerste wereldoorlog, die direct op de moord op Franz Ferdinand en zijn ge malin, welke te Serajewo plaats vond, begon. De woeste bergen van Montenegro, het oude Macedonië, Doebrovnik aan de Adria, een boottocht langs de Dalmati- sche kust en een bezoek aan de sprook jesachtige grotten van Postojna nodig den de aanwezigen uit tot een bezoek aan dit land, dat echter niet geschikt is voor mensen die een overvloed aan comfort eisen of die niet tegen de grote tegenstellingen van paleizen en krotten kunnen en zich zouden kunnen ergeren aan het feit dat Tito in bijna 20 jaar nagenoeg nog niets tot stand gebracht schijnt te hebben. JAARVERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden houden maandagavond in restaurant Zonne heuvel de jaarvergadering. Er zullen verslagen van 1962 uitgebracht "worden en er is bestuursverkiezing. Van de af tredende bestuursleden zijn mevr. v. d. Eroek en de heer Dijkman herkiesbaar. De heer C. de Goede stelt zich niet herkiesbaar. De nieuwe bestuurskan- didaten zijn mevr. H. v. Doorn-Kruys en mevr. G. M. Simonsz-Kamphorst. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. „Rijndarh" 3 maart en s.s. „Kamperdijk" 6 maart. Argentinië s.s. „Overo", 5 maart. Australië m.s. Münsterland", 3 maart. Br. O. Afrika s.s. „Europa", 7 maart. Canadas.s. „Rijndam", 3 maart, m.s. „Svanefjell", 5 maart en s.s. „Kam perdijk", 6 maart. Chilit.s. „Ludwigshafen", 7 maart. Indonesiëm.s. „Darmstadt", 7 maart. Ned. Antillenm.s. Pr. der Nederlan den", 5 maart. Suriname m.s. „Jason", 3 maart en m.s. „Marathon", 6 maart. Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika m.s. „Athlone Castle", 3 maart en m.s. „Streefkerk", 6 maart. Inlichtingen omtrent de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Et is geen kledingstuk te bedenken dat de Neder landse vrouw zo node kan missen in haar garderobe als bet vest. Men zou bijna mogen zeggen, dat het vest een typisch Nederlands kle dingstuk is, want waar kunnen de temperaturen anders zo plotseling sterk veranderen als juist in ons lage landje aan de zee Het is juist om deze over weging dat een vest zo be langrijk is. Een plotselinge temperatuurdaling is niet zo best voor de gezondheid en bovendien een onaange name ervaring. Men wil iets warms aan opdat men zich weer behaaglijk voelt. Dan is het vest de oplos sing, het vest dat zich er zo goed toe leent om naar keuze aan en uitgetrokken te worden, het vest dat klein van omvang, en licht van gewicht, eenvoudig mee te nemen is, het vest, dat correct kleedt, kortom het vest dat alle goede eigen schappen in zich verenigt. Ze zijn er in aile denkbare tinten en modellen, zo, dat ongetwijfeld ieder zijn keu ze zal kunnen bepalen. Onze illustratie toont een prachtig vest in het klassieke model, eenvoudig en toch correct, een vest dat aan alle eisen voldoet. Het is vervaardigd van 100% „Orlon" acrylvezel. Een dergelijk vest is een belangrijk bezit, want doordat het kunstvezel tot grondstof heeft, is het snel en eenvoudig te wassen, hetgeen vooral bij lichte tinten van belang kan zijn. Welke voetbalclub slaagt erin zijn tegen stander met een nederlaag van 36-0 naar huis te sturen Het elftal verdient daar mee een dubbele lauwerkrans, want het zou het wereldrecord evenaren van de Schotse vereniging „Arbroath", die in 1885 in een wedstrijd in de Schotse be kercompetitie het gegoede elftal van „Bon Accord" met deze cijfers overspeelde. De man op het scoringsbord moest de doel punten met kruisjes bijhouden. Als de elf Nederlandse Oranjemannen het ooit op hun heupen krijgen en een an der nationaal voetbalteam met 18-0 en rood beschaamde kaken naar de kleed kamer laten verdwijnen, dan heeft Ne derland daarmee ook een wereldrecord in handen. Het officiële record vestigde namelijk Duitsland in 1912 door in het kader van de Olympische Spelen met 16-0 van Rusland te winnen. De Franse uitgeversmaatschappij „Gui- ness Hachette" heeft een staf van be kwame medewerkers aan het werk gezet op het verzamelen van dergelijke uitzon derlijke prestaties en records. Het resul taat is gebundeld in „Le Livre des Ex- trèmes", het „Boek van de Uitersten". Jammer, dat de prijs van dit boek - zo'n dertig gulden - ook een record is, want er staan vreemde dingen in. Wie het werk leest, kan na afloop niet aan de indruk ontkomen, dat hij in een gekke wereld leeft. Hij weet dan wie het record pinda-duwen-met-de-neus bezit en wie het langst in een mandje op een paal heeft gezeten of het de meeste uren achter een piano, drumstel of een trek- orgel heeft volgehouden. De honderd aan de sport gewijde pagi na's bieden al genoeg bizarre dingen. Wist U, dat de Amerikanen Hillman en Robertson het wereldrecord „hardlopen voor paren" bezitten Dat lopen is geen gemakkelijk karwei, want het linkerbeen van de een wordt aan het rechter van de partner vastgebonden. Toch slaagden de Amerikanen erin een afstand van 100 yards (ruim 91 meter) in precies elf se conden af te leggen. Het zou menigeen nog moeite kosten dit zonder gebonden benen te presteren. Wie het wel klaarspeelde, was in 1954 de Brit George Buil. Hij was blind en kwam daarmee in het bezit van het „we reldrecord" hardlopen voor blinden. De in Amerika en Engeland zeer popu laire golfsport geeft ook alle mogelijk heden voor uitzonderlijke prestaties. De zesjarige Amerikaan Joe Dobson bijvoorbeeld, slaagde erin een 104 meter lange „hole" - de afstand tussen twee „putjes" - in één slag te overbruggen. Hetzelfde presteerde in Engeland een ze kere meneer South, maar die had tijd genoeg gehad om te oefenen, hij was 91. Boksen is ook zo'n sport, waarin van al les mogelijk is. De wedstrijd met het grootste liehaamsverschil staat op naam van de potige heren Bob Fitzsimmons en Ed Dunkhorst. Bob was vele jaren we reldkampioen, vandaar dat hij in 1900 ondanks zijn gewicht van maar 78 kilo in de tweede ronde de 141 en 1 halve kilo wegende Ed tegen de grond hamer de. De man, die echter het meest in de ring stond, was Abraham Hollandersky, omdat hij zo'n moeilijke naam had beteT bekend als „Abe, de krantenjongen". Hij bokste tussen 1905 en 1918 maar liefst dertien honderd en negen wedstrijden. Meer dan honderd per jaar en zo'n twee per week dus. Tot slot enkele snelheden in de sport de snelste sprinters mogen de honderd meter in krap tien seconden lopen, zij kunnen toch nooit op tegen de snelheid van de tennis- en de volleybal. Volgens deskundigen berekeningen sloeg de Ame rikaan Stoefen in 1935 de tennisbal met zo'n 210 kilometer per uur over het net. En een flinke smash bij volleybal gaf het leer een vaart van 175 km per uur. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten REPARATIES. Ik heb een nieuw slot in mijn buitendeur nodig. Wie moet dit slot betalen, de huisbaas of ik aldus S. D. AntwoordIn artikel 1619 van het Burgerlijk Wetboek staat, dat geringe er dagelijkse reparaties voor rekening van de huurder zijn en „bij gebreke van overeenkomst als zodanig worden aangemerkt reparaties aan winkelkas ten, sluiting der luiken en blinden, de binnensloten, de vensterglazen zowel binnen- als buitenshuis en al hetgeen verder door het plaatselijk gebruik daaronder begrepen wordt. Niettemin komen die reparaties ten laste van de verhuurder indien zij door de vervallen toestand van het gehuurde of door overmacht zijn noodzakelijk geworden. Het komt er op neer, dat over het al gemeen alle geringe reparaties voor rekening van de huurder zijn, behalve ingeval van vervallen toestand of door o\ ermacht, in welke gevallen de ver huurder deze moet bekostigen. BIJDRAGE BEHOEFTIGE OUDERS. Klopt het, dat het verhaalsrecht op kin deren van behoeftige ouders beperkt is vraagt H. V. Antwoord De kinderen zijn bij steun van overheidswege alleen onderhouds plichtig, indien zij een inkomen hebben boven de draagkrachtgrens (inkomsten belasting meer dan 3.000,per jaar). Indien op de gemeente een beroep wordt gedaan, zal door de beperking van het verhaalsrecht in het hiervoor bedoel de ontkennende geval aan de kinderen dus geen bijdrage worden gevraagd. Deze regeling is van kracht geworden op 1 maart 1961. VOCHT. Mijn schoorsteen slaat vocht uit en zoveel, dat het behang in de slaapkamer al beschadigd is en het door de muren van het plafond komt. Ik heb een oliekochel als verwarming. Wat moet ik nu laten doen om van dit nare euvel af te komen aldus P. d. B. Het spijt ons, dat het voor ons op een afstand onmogelijk is u te zeggen wat de oorzaak van de vochtige schoorsteen is, zondar deze uitgebreid te kunnen bekijken. Bij de verbranding van gas, steenkool en andere brandbare brand stoffen ontstaat waterdamp, ten dele uit de meeverbrande lucht ten dele uit de brandstof zelf. Deze waterdamp stijgt met de rook omhoog en conden seert dan tegen de wand van de hoger gelegen schoorsteendelen, die vooral bij deze felle koude slechts verwarmd wor den door de rook. Dit condenswater druipt dan langs de steen naar beneden er. dringt in de steen door de kamer zijde waar het een verwoesting aan richt in behang en pleisterwerk. Het enige dat u een beetje zou helpen is er voor zorgen, dat de schoorsteen goed warm is tot boven aan toe. U begrijpt, dat dit een onmogelijke op gaaf is, daar de schoorsteen in de buitenlucht uitmondt en dus snel af koelt. Als het huis uw eigendom is, kunt u het beste dit probleem eens overleggen aan een verwarmingsdes- kundige of een bouwkundige. Zij heb ben misschien middelen om u althans gedeeltelijk te helpen. Is het een huur huis, dan is dit kwestie voor de huis eigenaar.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5