ypeofvvsutïg jaar „De Vriendschap". m HET OOG GERICHT OP PRINCIPES. DINSDAG 5 MAART 1963. 42 JAARGANG NO. 18. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 DITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 AFREKENING NATIONALE Z WEMKAMPIOENSCHAPPEN. Het vorig jaar stelde de Soester Za- kenkring zich voor 2000,garant ten aanzien van een eventueel tekort bij de organisatie van de nationale zwem- en springkampioenschappen door de ver eniging De Duinkikkers en het gemeen tebestuur deed hetzelfde. Dit beteken de dat het organisatiecomité, bestaande uit de heren J. Elderman, J. C. de Vink, J. Brink, D. J. Kat, A. Kraaikamp en mej. T. Smink rekening en verant woording moesten afleggen ten over staan van de Soester Zakenkring en het gemeentebestuur. Dit is in het raadhuis gebeurd. De Zakenkring werd vertegen woordigd door de heer A. H. Hoegen Dijkhof en het gemeentebestuur door wethouder K. de Haan van de Stich ting Natuurbad en de heer Th. M. Peet. Met trots kon dit gedaan wor den, want er was slechts een tekort van 30.een bedrag dat door een donateur van de Duinkikkers bijgepast wordt. Dit is een opmerkelijk goed re sultaat, gezien de hoge kosten die aan het organiseren van een dergelijk tour- nooi verbonden zijn. Het meeste geld werd uitgegeven aan verblijfkosten van officials en deelnemers, het huren van tribunes, stoelen en banken en de druk kosten van reclamemateriaal en pro gramma's. Er was een tekort van 180 gulden, maar van de aktiva, het cliché voor de affiches en de beugel die ge bruikt werd voor het bevestigen van de wedstrijdplank aan de springtoren werd de beugel voor 150,door het stichtingsbestuur overgenomen. Dat de financiën met grote zorg beheerd zijn bleek onder meer uit het feit dat ei slechts 100,verschil was tussen de bedragen van de begroting en de exploitatierekening. De heer J. Elderman, voorzitter van het organisatiecomité bracht dank aan het gemeentebestuur, de Soester Zakenkring en de Stichting Natuurbad. Zij maakten het mogelijk dat dit tournooi georgani seerd werd. Ook dankte hij zijn com missieleden. De heer Elderman uitte zijn tevredenheid over de goede gang van zaken, ondanks fouten die gemaakt zijn en hij sprak de wens uit dat er in de toekomst meer van dergelijke manifes taties op zwemgebied gehouden kunnen worden. Dit zal vooral mogelijk zijn als de verlichting in 't bad is aangebracht. De heer S. Bolman, voorzitter van de K.N.Z.B.-sportcommissie dankte de le den van het comité, die voor een feil loze organisatie gezorgd hadden. Zoals dc groten zongen. Bij het showen van de nieuwe kinderkleding collectie van Dominique voor dit voorjaar en deze zomer, zijn er kleine mannequins nodig. Zij wisten zich met een charmante verlegenheid goed van hun taak te kwijten. De jonge mannquins tijdens de show. De vereniging van postduivenhouders „De Vriendschap" heeft zaterdagmiddag in De Gouden Ploeg gerecipieerd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. Velen kwamen gelukwensen en geschen ken aanbieden. Prins Bernhard, die lid van de vereniging is, bood schriftelijk zijn gelukwensen aan en schonk een beker. Er kwamen eveneens schriftelijke gelukwensen binnen van de verenigin gen K.P.S.. S.P.S.V. en De Snelpost, van oud-voorzitter W. C. Priem en de be kende duivenhouder A. Jansen Desmed uit Bladel. Van sporthuis Eb Kareisen was er een beker als geschenk ontvan gen. In zijn welkomstwoord betrok voorzitter J G. Kamerbeek ki het bijzonder de oud-leden Spikman, v. d. Linden en Pohlman, die eveneens geschenken aan boden. De heer J. Windhouwer sprak als voor zitter van de afdeling L der landelijke bond, waaronder De Vriendschap res sorteert. Hij dankte het bestuur voor het vele werk dat in het belang van de „duivemelkers" verricht was. De vereni ging is tot bloei gebracht en dat is een mooie prestatie. De afdeling L zal er prijs op stellen de goede verstandhou ding met de jubilerende vereniging te handhaven. De heer Windhouwer wenste de vereniging veel succes toe en bood een beker aan. De heer Kamerbeek sprak in zijn ant woord eveneens de wens uit dat de goede verstandhouding bestendigd zal blijven. namens de vereniging „De Zwaluw". Menige vereniging is jaloers op de naam van de jubilerende vereniging, die wijst op de vriendschap welke er werkelijk onder de leden heerst. Dhr J. v. d. Brakel sprak als voorzitter van De Zwaluw, Soest, en namens het rayon, dat gevormd wordt door de vere nigingen „De Zwaluw" en „De Vriend schap" uit Soest en „De Zwaluw" en „De Pool" uit Baarn. De heer v. d. Bra kel noemde het een voordeel van de duivensport dat ze door iedereen be oefend kan worden, oud en jong en het is verheugend dat de vereniging „De Vriendschap" vele jeugdige leden heeft. Hij sprak als zijn overtuiging uit dat de jubilerende vereniging een goede toe komst tegemoet zal gaan, waarna hij een geschenk aanbood. De heer Kamerbeek antwoordde dat men de goede verstandhouding tussen de leden van „De Zwaluw" en „De Vriend schap" kan karakteriseren met de woor den „twee en toch één". Oud-voorzitter Th. de Muynk bood een klok aan. De voorzitter dankte hem voor dit geschenk en voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging ver richtte. Ex-voorzitter De Muynk heeft de vereniging op de plaats gebracht die ze thans inneemt. De heer C. M. van Dijk sprak namens de vereniging „De Pool" uit Baarn en hij wees op de vriendschap van de leden onderling, ten aanzien van hun duiven en de organisatie. De heer J. L. van Mierlo bood namens <KSs»s De heer K. D. Labrie uit Amersfoort sprak namens het bestuur van de Ne derlandse Algemene Bond van Postdui venhouders. De vereniging De Vriend schap neemt bij de bond een bijzon dere plaats in omdat Z.K.H. Prins Bern hard lid is van deze vereniging. Er zijn wel eens mensen die de duivensport onbelangrijk vinden, maar als ze horen dat de prins georganiseerd duivenhou der is dan hebben hun argumenten wei nig kracht. De heer Labrie bood bloe men en een bedrag in enveloppe aan en hij onderscheidde de heer G. Sukel - mede-oprichter en 25 jaar bestuurslid van De Vriendschap - met de medaille van verdienste, hem toegekend door het bondsbestuur. Hij noemde de heer Su kel een sieraad voor de duivensport, de organisatie en de jubilerende vereni ging. De heer M. J. v. d. Linden wenste ge luk namens de vereniging De Koerier uit Amersfoort. Hij wees op het enthou siasme van de voorzitter, dat al merk baar wordt, ondanks het feit dat hij nog slechts kort voorzitter is. Hij wenste de jubilerende vereniging veel succes toe. De heer J. v. Kamp uit Baarn sprak de vereniging „De Zwaluw" uit Laren een beker aan en van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" waren mevr. v. d. Broek en de heren Kuyper en Dijkman aanwezig. Zij boden eveneens een beker aan. De toneelvereniging „Ons Genoegen", waarvan de heer Kamerbeek eveneens voorzitter is, werd vertegen woordigd door mevr. Groot en de heer H. Kenter. In het slotwoord dankte voorzitter Ka merbeek allen die door hun aanwezig heid, de gelukwensen en de geschenken aandacht geschonken hadden aan dit jubileum en hij sprak de wens uit dat er in de postduivenwereld nog veel van dergelijke recepties gehouden zouden worden. Op de feestelijke bijeenkomst welke des avonds gehouden werd, zijn de heren W. Nieuwenhuis en G. Sukel, die vanaf de oprichting lid zijn, door voorzitter Kamerbeek gehuldigd. Zij kregen res pectievelijk een verrekijker en een arm bandhorloge. Mevr. Altenaar bood het bestuur namens de leden een tweetal ringtangen aan. Naast de dank van de voorzitter ont ving zij bloemen. SCHAATSWEDSTRIJDEN VAN DER HUCHTSCHOOL. Op de Peter's Baarn hebben leerlingen van de IV.O.-afdeling der Van der Huchtschool onder ideale weeromstan digheden schaatswedstrijden gehouden- Op de keurig verzorgde baan troffen zij elkaar om uit te maken wie de sterkste rijdsters en rijders in elke groep zouden zijn en wie tenslotte kampioenen van de school zouden zijn. De heer R. Blok, leraar lichamelijke opvoeding, had met enige oudere jongens een wedstrijdsche ma ontworpen en de banen uitgezet. Het was een fleurig schouwspel de jon gelui te zien optrtkken naar de wed- strijdbaan. Wie maar ooit op schaatsen gestaan had, reed mee en dat waren bijna allen. Voorzover ze niet aan de beurt waren voor de wedstrijd trokken de cracks hun rondjes om de spieren los te maken en krabbelden de beginnelingen hun baan tjes, soms nog gesteund en geinstrueerd door geroutineerde vrienden en vrien dinnen. Anderen stonden in rijen langs de baan om hun favorieten aan te moe digen, waarbij deskundige gesprekken werden gevoerd over stijl en andere schaatskwaliteiten. Een achtergrond muziekje droeg bij tot de vrolijke stem ming. Op vlotte wijze werden eerst de groeps wedstrijden voor meisjes en jongens op de korte baan, 130 meter, verreden. Er heerste een sportieve sfeer, die mede tot uiting kwam in de wijze waarop de moedige krabbelaars werden aangevuurd en toegejuicht wanneer ze de finish be reikten. Het was voor de leerkrachten een plezier hun pupillen ook eens van deze kant te leren kennen, waarbij me nigmaal onontdekte kanten naar voren kwamen en bleek van hoeveel belang dergelijke sportieve manifestaties voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling zijn. De uitslagen bij de diverse groepen wa ren Meisjes le groep 1. Jenny Grift. 2. Toos Blauw. 3. Sylvia de Vaal. Jongens le groep 1. Herman Kooke 2. Pieter de Hoogh. 3. Ries Luyten. Meisjes 2e groep 1. Joke van Kooten. 2. Gita van Esser. 3. Ada Appelboom. Jongens 2e groep 1. Eddy den Daas. 2. Dick van Essen. 3. Pieter v. Kampen. Meisjes 3e groep 1. Anneke v. d. Grift. 2. Annelies van Essen. 3. Hilde Boer. Jongens 3e groep 1. Wim Peters. 2. Kor Rensma. 3. Hennie Haman. Meisjes 4e groep 1. Hannette Collard. 2. Mien de Vries. 3. Tineke Niewenweg. Jongens 4e groep1. Bep Sikken. 2. Hans Rijkaart. 3. Hennie Grift. Na deze korte baanwedstrijden volgde een pauze met traktatie, waarin men zich kon opgeven voor een afvalrace over 1500 meter voor meisjes en 3000 meter voor jongens. Onder grote be langstelling van allen die niet mee reden werd deze spannende krachttoer verricht. Na enkele ronden reeds schaar den vele gelapten zich lings de baan en werd in spanning uitgezien naar de resultaten van de moedige volhouders. Met rustige forse slagen draaiden de taaisten hun ronden, gesterkt door de aanmoedigende kreten van de toeschou wers. Onder luid hoerageroep passeerden tenslotte van de meisjes Ada Appelboom (2e groep) als eerste, Joke van Kooten (2e groep) als amechtige tweede en Ha- nette Collard (4e groep) als derde de eindstreep. Bij de jongens was de spanning zo mo gelijk nog groter Ook hier tekende zich al spoedig af tussen wie het schoolkam- pioenschap moest worden uitgevochten. Met als veren gespannen ruggen schoten ze vooruit. Er was mooi bochtenwerk te zien, terwijl sommigen ook blijk gaven van inzicht in wedstrijdtactiek. Onder daverend applaus reed tenslotte Hennie Grift (4e groep) als eerste over de fi nish, gevolgd door Bep Sikken, die on danks zijn fraaie stijl door gebrek aan uithoudingsvermogen genoegen moest nemen met een tweede plaats, terwijl Hans Rijkaart, die ook een uitstekende wedstrijd reed, op de derde plaats be slag legde. De uitgereikte bekers en medailles zul len voor de winnaars een tastbare her innering vormen aan een uitstekend geslaagde ijssportdag en voor alle an deren zal de sfeer van sportieve kame raadschap een zeker niet minder waar devolle herinnering zijn. GESLAAGD. Van Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn slaagden voor het Uniepraktijkdiploma Machi- neschrijven de dames M. A. Bastiaans, B. E. H. Hofman, E. C. de Jong, M. Robijn, M. E. Vermeer, N. W. G. v. Vulpen en de heer J. W. J. van Ossen bruggen; vcor het Associatiediploma Nederland se Handelscorrespondentie de dames E. C. de Kleer, M. C. v. d. Meij, R. v. d. Vlag en de heer R. W. Bos. Voor hetzelfde diploma Engelse Han delscorrespondentie de dames H. v. d. Veen en S. de Visser. Voor het diploma moderne Bedrijfs administratie (M.B.A.) de heer W. de Roos. MIXED HOCKEY CLUB. De leden van de Mixed Hockey Club hebben in het seizoen 1962-1963 weinig geluk gehad. De competitie werd afge last wegens de barre winter en ook het carnavalsfeest kon door de weersom standigheden niet doorgaan. Op zondag 10 maart organiseert het bestuur voor de leden en donateurs een thé-dansant in La Bordelaise aan de Burgemeester Grothestraat en deze bijeenkomst gaat natuurlijk wel door, want de barre win ter is voorbij. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 226 biggen in prijzen van 48,tot 60.en 8 drachtige zeu gen van 376,tot 450, Op de eiermarkt werden aangevoerd 115.000 stuks. Hoendereieren van 14,75 tot 15,50. Middenprijs 15,15. Prijs per kg. 2,45. DE U.V.V. IN 1962. De afdeling Soest van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers vergadert op maandag 11 maart in het Oranje Hotel. Er zal verslag uitgebracht worden over 1962 en na het afhandelen van de agenda zal gediscussieerd worden over de vraag „Wat is oud Mevr. P. J. Oranje-Entink zal hierbij een inleiding houden. In 1962 was er veel belangstelling voor de beide U.V.V.-societeiten in Soestdijk en Soest-Zuid, evenals in voorafgaande jaren. In het Anna Paulownahuis te te Soestdijk zijn de bijeenkomsten ie dere donderdag onder leiding van mevr. Kruik en in Soest-Zuid iedere dinsdag ir café De Viersprong onder leiding van mevr. Smit. Nieuwe leden van deze sociëteit zijn van harte welkom. Het jaar 1962 begon met een door de bejaarden verzorgde receptie, waarop de U.V.V.-dames gasten waren. Met pa sen werd een geslaagde paaslunch ge houden en op 19 juli was er de jaar lijkse bustocht. Onze zeer goede en zeer productieve schrijver Simon Vestdijk, die in Doorn al jarenlang op de Nobelprijs zit te wachten, heeft eens gezegd dat hij 98 °/o van alle Nederlandse principes apekool vindt. Ik zou dit niet graag onderschrijven, maar enige principes waarmee we vorig jaar en vorige week geconfronteerd werden, zou ik toch wel tot die apekool willen rekenen en het kan geen kwaad ons hoog geroemd res pect voor de overtuiging van anderen eens opzij te zetten en duidelijk te la ten uitkomen dat men in de volgende drie gevallen niet met principes maar met kolder te maken heeft. In een Overijselse gemeente zagen wel- willende mensen kans een jaar geleden 12 televisietoestellen voor chronische patiënten bijeen te brengen, maar enige predikanten ageerden hiertegen sterk. Televisietoestellen zijn namelijk nauw verwant aan de duivel, meenden ze. Deze eerwaarde heren vergeten echter dat dit vroeger van de trein, de fiets, de auto en de radio ook gezegd is. Ir Opheusden liggen kinderen verlamd op bed door de nare „principes" van hun ouders. Ze zijn niet ingeënt tegen kinderverlamming en nu ernstig door deze ziekte getroffen. De vrouw van een predikant nam het op voor deze principelingen door te zeggen dat men zich niet verzetten mag tegen de ziek ten die over ons gebracht worden. Dat betekent dus dat deze dominese een blindedarmontsteking laat over gaan in een buikvliesontsteking en spoe dig sterft als haar dit mocht overkomen. Maar dat zal gelukkig wel niet gebeu ren. De burgemeester van St. Phïlipsland bakte ze voor de televisie al heel bruin. Het gebeuren in Opheusden wekt mede lijden op, maar de uitlatingen van die burgemeester hebben miljoenen doen gillen van het lachen. In zijn gemeente wordt voor de jeugd geen korfbalveld beschikbaar gesteld omdat korfballen en de zonde hand in hand gaan. Heus dat. heeft niets met principes en alles met kolder te maken en eigenlijk moesten deze mensen eens naar een psychiater gaan. Die zouden ongetwij feld zeggen „Apekool". KANTMAN. Honderd bejaarden bezochten Marken, Volendam en Monnikendam. Het St. Ni- colaasfeest en de kerstbijeenkomst wa ren eveneens een succes. Er werden 6 ontspanningsmiddagen voor alle Soester bejaarden gegeven. Cabaret, film, toneel en het -optreden van echtpaar Clinge Doornebos. Diverse U.V.V.-sters bezochten regel matig zieken en bejaarden in rust- en verpleeghuizen of thuis. Ook patiënten van de Willem Arntzhoeve worden be zocht. De contactmiddagen werden iedere tweede maandag van de maand in het Oranje Hotel gehouden. In landelijk verband zijn provinciale vergaderingen, de bijeenkomst op de Pietersberg en de landdag te Scheve- ningen bezocht. Evenals in voorafgaande jaren verzorg de de U.V.V. de Anjercollecte. De op brengst was 911,05. Ten bate van de eigen kas werd een verkoop van stroop wafels gehouden. Ten behoeve van de actie Open het Dorp werden door U.V.V.-dames speldjes verkocht. Deze brachten 700,op. De gehele op brengst in Soest was 9427,58. Voor de Johannastichting werd 109,60 door middel van busjes bijeen gebracht. Gedurende zeven weken hebben 25 U.V.V.-sters kinderzegels en kinderkaar- ten in het postkantoor verkocht. Het comité dat dit voorbereidde en organi seerde bestond uit de dames Kruik, Lensink en Wessels Boer. Er kon een bedrag van 1635,98 wor den afgedragen. De opbrengst van de 500 Pro Juventutekalenders, welke door de U.V.V. Soest verkocht werden, was 1450,Ten bate van de kas werden theelepeltjes verkocht. In het jaar 1962 groeide het aantal werkende leden van 34 tot 42. Er zijn thans 131 donateurs. Van de Winke liersvereniging Soest ontving de afde ling 248,ten behoeve van het werk voor de bejaarden. VOGELVREUGDE. De vereniging „Vogelvreugde" houdt op donderdag 7 maart de jaarvergadering ir. café Middelwijk. Er zullen verslagen over 1962 uitgebracht worden en er is bestuursverkiezing. De heren A. Th. van Klooster (herkies baar), H. G. Boot (niet herkiesbaar) en L. Voskuilen (niet herkiesbaar) treden af als bestuurslid. De kandidaat van het bestuur is de heer J. A. Bergenhenegou-

Soester Courant | 1963 | | pagina 1