«««s, rjtrs,m KO VAN DIJK Advertenties tot 2 uur. Krabbels van Knelis. de streepjes doen 't nog best Zestig dagen schaatsen op de Peter's Baan. VIERDE BLAD Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 r - 4- i ALS OTHELLO EN ALS MINISTER HOZEBAAR. Ko van Dijk is sinds jaren het enfant terrible van ons vaderlands toneel. Deze 45-jarige acteur, die op zijn zes tiende jaar al op de planken stond, ziet kans de ene dag een indrukwek kende Othello over het voetlicht te brengen en de andere dag een fontein van humor te zijn in een kolderpro gramma zoals A.V.R.O.'s ,,Koek en ei Ko van Dijk's levensloop is typisch die van een kunstenaar, maar tegelijker- tijd ook die van de bezielde mens, die onverzettelijk ten strijde gaat voor wat hem als opgave voor ogen staat. Door zijn allround-vakmanschap ver wierf hij zich in brede kring reputatie en is hij ongetwijfeld een der populair ste acteurs van ons land geworden. Energieke persoonlijkheid, veel zijdig talent. Ko van Dijk is een man met een tome loze energie. Zijn vitaliteit verwarmt iedereen als een blakerend vuur. Hij beschikt ontegenzeggelijk over zeer be minnelijke karaktertrekken. Zijn jovia liteit is niet voorgewend, onder zijn vrienden en collega's staat hij bekend als iemand die altijd bereid is iets voor een ander te doen en tegenover zijn gasten is hij zeer voorkomend en openhartig, zodat men onmiddellijk landse radioluisteraars Ko van Dijk elke zaterdag bewonderen als minister Louis Ph. Hozebaar in Eli Asser's kol derstrip ,,Mimoza". Vernederende onderscheiding. Sinds 1955 is Ko van Dijk verbonden aan de Nederlandse Comedie te Am sterdam, een van onze beste toneelge zelschappen. Hier kwam hij tot een se- de heer gn meyr Mohrm VQor_ (Pirandello), Tartulte V.» d. K„,S1™8'' Brug af gezien (Acher Miller), De Va der (Strindberg) en Oom Wanja (Tsje- choff). In 1957 kwam de naam van Ko van Gedurende zestig dagen is er geschaatst op de Peter's Baan. Het begon op 5 december als een St. Nicolaassurprise voor de liefhebbers van ijs en het ein digde op 3 maart. Zestig dagen rijden voor de schaatsers, maar zestig dagen heel hard werken voor het bestuur van de vereniging Peter's Baan. Wassenaar, Kraaijenhagen en Fraay. ,,Voor deze stille werkers neem ik heel diep mijn petje af", stond dinsdag in ons blad. Het waren de woorden van een enthousiaste abonnee die graag door Dijk op de voorpagina s van de kran- zeer velen onderschreven zullen worden, ten, toen hij de door de Vereniging vvant er is enorm veel te doen geweest van Schouwburgdirekteuren toegewe- 0p deze 00 dagen van ijspret, maar ook zen Louis d'Or weigerde. In het jury- ijsrrLOeite. rapport stond namelijk, dat de ver- De pret was er voor de schaatsliefheb- diensten van Ko van Dok met zozeer gn de bestuursled al k op het gebied van de dramatische to- nauwelljks tot rijd maar d neelkunst lagen maar meer op het ter- moeite wag er aUeen VQor rem der onmiddellijk herkenbare sen- die n0Q]t dle gedenkwaardl t1,men.^;..,De?? onderscheiding hield oudejaarsdag zullen vergeten, toen ze dus feitelijk een bepaald onverdiende na moeizame arbeid om de 'b Qiskwalifikatie m. Ze getuigde van wei- sneeuw bevrljden zelf door de d- i van gemeentewerken van de sneeuw nig inzicht in het talent van deze ac- teur, die in de meest uiteenlopende rol- bëvrijd'moesten woeden len immers blijk had gegeven van zijn uitzonderlijk grote gaven. In zijn toneelloopbaan heeft Ko van Ko van Dijk tijdens een repetitie van Tanchalijn. het gevoel heeft met hem op ver trouwelijke voet te verkeren. Bokser en koning. Onze misschien wel meest populaire toneelspeler, heeft een merkwaardige carrière achter de rug. Hij schitterde in allerlei dramatische rollen (ook voor de televisie, waar men hem zag als bokser in o.a. „Requiem van een zwaar gewicht", als Herodes in ,,De idealist" er. o.a. in „De vader" en „De veroor deelde"), maar hij verwierf ook een grote reputatie door zijn medewerking aan allerlei lichte pogramma's zoals destijds VARA's zaterdagavondprogram ma „Mimoza", AVRO's „Koek en ei" en als gast in „Pension Hommeles". Die medewerking aan op zich zeer verdienstelijke amusementsprogramma's is Ko van Dijk vaak verweten. De kritiek heeft hem echter nooit tot een terugtocht naar de ivoren toneel toren kunnen dwingen. En waarom ook Hij is een groot kunstenaar, die altijd kans ziet zijn persoonlijkheid aan te passen aan de rol die hij moet spelen. Hij besteedt aan een „lollige" rol evenveel zorg en toewijding als een „zware". En zo goed als een groot operazanger als Tauber van een op zich banaal liedje nog een cabinet- slukje wist te maken, zo vermag een begaafd kunstenaar als Ko van Dijk van een vrij onbetekenend rolletje nog een werkelijke creatie te maken. In derdaad zijn er hoogernstige toneelspe lers, die beweren zich voor miljoenen nog niet tot zulke rollen te willen ver lagen. Maar het is helemaal niet on denkbaar, dat zij die houding aan nemen, omdat zij het niet kunnen. Rijke carrière. Ko van Dijk jr, zoon van toneelspeler Ko van Dijk sr, stond op zijn 16e jaar al op de planken. En ofschoon hij drie maal zakte voor het toelatingsexamen voor de toneelschool, speelde hij op .zijn twintigste jaar al grote rollen in di verse drama's en blijspelen. Vele ja ren was Ko verbonden aan het Cen traal Theater te Amsterdam, een van de meest bekende vooroorlogse toneelgezel schappen, waaraan o.a. Jan van Ees, Louis de Bree, Cor Hermus meewerkten en waarvoor niemand minder dan Eduard Verkade de regie voerde. Bij „Het vrolijke Toneel", een blijspelge zelschap, deed Ko ervaring op als ko miek. Zijn eerse grote sukses boekte hij als Adriaan in „Adriaan en Olivier" (naar het bekende boek van Leonard Hui- zinga). In de oorlogsjaren was hij ver bonden aan het Centraal Theater, waar Mary Dresselhys (gehuwd met de vlie genier-schrijver Viruly) zijn regelmati ge partnerin was. Na de oorlog was Ko van Dijk o.a. verbonden aan het Rotterdams Toneel. Hij vierde hier vooral triomfen, als Bram in Jan de Hartogs „Het Hemel bed", samen met Lily Bouwmeester, Dit stuk werd liefst 150 maal door hen opgevoerd. Inmiddels konden de Neder- Dijk tot dusver onder minstens 30 re gisseurs gespeeld in 180 rollen. Kreatief. Ko van Dijk weet uiteraard precies wat het toneel verlangt. Altijd heeft hij er naar gestreefd om zo natuurlijk mogelijk, levensecht spel te geven. Hij heeft zich steeds verzet tegen al les wat geforceerd en aangeleerd was. De taak van de kunstenaar is de emotie tot ontroering te laten sublimeren. De uitbootsing moet geboetseerd zijn in aandoeningen. „Deze acteur heeft zich niet, zoals veel collega's, achter verstandelijkheid er. cynisme verschanst. Voor hem is to neel niet uitsluitend een mimische be zigheid, ook niet alleen een vakkundig reveleren van de tekst, maar het is in de allereerste plaats het werk van de geest. De kreativiteit staat voorop. Het gaat Ko van Dijk steeds om het mysterieuze, om de achtergronden, de worsteling, de ontplooing van de mens onder bepaalde omstandigheden. Voor hem is het fundament van de toneel kunst altijd de uitbeelding van de mens, op hoevele manieren die verder ook ge schieden kan. Daarom komt Ko van Dijk tot prestaties, waarvan de bete kenis ver uitreikt boven een door de tijd min of meer vervluchtigde acteurs prestatie. Hij kleurt elke rol die hij speelt met de hypnotiserende werking van zijn sterke persoonlijkheid en weet daar door zijn publiek te fascineren en te ontroeren. En dit alles stempelt hem tot een toneelspeler van groot allure, die zich in allerlei komische rollen vermoedelijk bevrijd van de spanningen, die het „ernstige" werk bij hem op roept. De sneeuw is de grote vijand geweest van de mannen die er voor zorgden dat de baan nagenoeg steeds uitstekend berijdbaar was en na het aanschaffen van de bevloeiingsinstallatie zelfs zo bijzonder goed, dat crack Jeen v. d. Berg moest verklaren dat hij nergens op zo uitstekend ijs gereden had. Het werken met deze nieuwe installatie eist een kundige hand, want als er veel bevloeid wordt dan ontstaat er bomijs. Het was dus zaak het zo te doen dat enige milimeters water tot een prima ijslaag werden en dat lukte meestal wonderwel. Sneeuw was er maar al te veel en de sneeuwploeg heeft heel wat werk ver zet. De motor met veger, ontwerp van dr heer D. Wassenaar werd 200 uren in ijzige kou door de heer R. Wasse naar bereden, zodat ook hij zijn koude herinneringen aan de barre winter van 1962-1963 heeft. Van de drie baancommissarissen, de heren Wassenaar, v. d. Pol en Mohrman was de heer Wassenaar iedere dag op de baan te vinden. De andere heren kwamen zo veel mogelijk, maar ook enthousiaste bestuursleden van een ijs- vereniging hebben gezinnen en voor die gezinnen kan het inkomen niet op de ijsbaan verdiend worden. Dat geldt ook voor de andere bestuursleden, van wie de penningmeester waarschijnlijk steeds met zeer veel plezier op pad ging, want die 60 dagen hebben heel wat geld in de la gebracht. De 1300 leden beschikken over een kaart van 2,50, dus die brachten niets meer in. Er werden 1000 bijkaarten van 1, rerkocht, maar het zal wel de laatste winter geweest zijn dat de leden op hun kaart een bijkaart voor een ander lid van het gezin kunnen krijgen. Naar de mening van de penningmeester zijn ei heel wat kaarten uitgeleend om zui nige mensen aan deze bijkaart van 1.te helpen. Die hebben dus voor één gulden zestig dagen kunnen schaat sen en dat is wel wat al te goedkoop En niet eerlijk tegenover de ijsvereni- ging als het een klandestien verworven ijskaart betreft, want er is veel geld nodig geweest om de akkomodatie van de ijsbaan te verbeteren en uit te brei dden. KAMPEER- EN WATERSPORTTENTOONSTELLING. Op de grote kampeer- en watersport tentoonstelling, die in de Markthallen te Amersfoort op 9, 10, 11 en 12 maart wordt gehouden, zal een ongekende verscheidenheid van tenten, caravans, boten en andere vakantiemateriaal wor den bijeengebracht. Wij namen reeds een kijkje op deze tentoonstelling, welke morgen aan vangt en zagen o.m. tenten, die bizon der doelmatig zijn geconstrueerd, uit goed gekozen materiaal. Naast vele typen bungalowtenten en de van ouds beproefde modellen voor de sportieve kampeerder wordt een nieuw type tent gebracht, speciaal ontwor pen voor gebruik in het vlakke pol derland alsmede kooktoestellen die het koken tot een eenvoudige zaak maken. Slaapgerei dat comfortabele nachtrust waarborgt, meubilair, dat met een mi nimum aan gewicht en volume juist dat gemak brengt, dat men in het vrije weekend of vakantie wenst. Een van de laatste nieuwtjes is een zeer solide tentwaterleiding, welke te vens als kampdouche kan dienen. Dat recreatie zich ook te water uit breidt, blijkt wel uit de mooie polyes ter en opblaasbare boten, die naar een heerlijke watersportvakantie doen ver langen. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 22 uur. S.V.V.-VOLLEYBAL. Slechts weinig wedstrijden stonden de aigelopen 14 dagen voor de teams van dc Soester Volleybal Vereniging op het programma. Het eerste damesteam be hoefde in het geheel niet te spelen terwijl zowel het derde als het tweede damesteam van de rood-witten de strijd aan moesten binden tegen het derde team van Vios. Het derde team ver loor deze wedstrijd met 3-0, terwijl het tweede team gelijk speelde. Het eerste en tweede herenteam van S.V.V. kwamen tegen elkaar uit en de wedstrijd eindigde in een verdeling van punten, een uitslag waarmee het tweede team uiteraard meer ingenomen was dan het eerste. Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma Donderdag, S.S.S.S.V.V. 1 (dames). Spirit 2S.V.V. 3 (dames). S.V.V. 2Giraffes (heren). Mocht het eerste damesteam van de rood-witten er in slagen de volle winst iri hun wedstrijd te behalen dan kan hun de eerste plaats nagenoeg niet meer ontgaan. De dames uit Barneveld even wel zijn een moeilijk te bevechten te genstandster, zodat met een gelijkspel terdege rekening gehouden moet wor den. N.C.V.B. De afdeling Soestdijk van de Lied. Chr. Vrouwenbond houdt dinsdagavond haar maandelijkse bijeenkomst in de zaal achter de Emmakerk, Regentesselaan. Op deze avond zal spreken Dr J. A. v. d. Hoeven, arts te Huis ter Heide, over „Genezing en Gebed". BRIDGESUCCES. Het eerste team van de bridgevereni- gmg Ontspanning na Inspanning is kampioen van de tweede klasse van de Nederlandse Bridgebond, gewest Gooi- en Eemland geworden. Er moeter. nu promotiewedstrijden gespeeld wor den voor een plaats in de eerste klas- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1963. Advertenties voor het dinsdagnnmmej worden aangenomen tot maandagmiddag 2 nar en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. BIOSCOOPPROGRAMMA. De film ,,De Overval", die verhaalt van de dappere strijd van de ondergrondse tegen de bezetter en de bevrijding van 50 politieke gevangenen uit het huis van bewaring te Leeuwarden in de laatste oorlogswinter, wordt geprolongeerd en ij van heden tot en met woensdag nog in het City-theater. Zondagmiddag de gezellige Duitse film Daarvan droomt elk meisje", met vele jonge sterren, The Blue Diamonds en bekende schlagers. Jonge meisjes uit een pensionaat weten de nagenoeg failliete ,,Oude Molen" met een dave rende show uit de moeilijkheden te halen. Wie zijn belasting- of andere zorgen vergeten wil, die moet deze film beslist gaan zien. In de donderdagcyclus „Onsterfelijk Griekenland", een prachtige documen taire in kleuren, waarvoor 30.000 km per auto afgelegd is. Aan dagkaarten kwam 6000,binnen en dat is echt wel een aantrekkelijk bedrag, maar er zijn vele plannen en die kosten veel geld een nieuw club gebouw, verbeterde verlichting en een auto met een ijzeren bak aan de voor zijde, die ervoor zorgen moet dat er geen sneeuwbergen op hei. ijs liggen maar slechts weinig sneeuw voor de afscheiding van de banen. Het bestuur krijgt de indruk dat het mogelijk moet zijn de lampen meer licht te laten geven als er meer stroom draden zijn dus hieraan moet ook ge werkt worden. Na de bevloeiing met materiaal van de brandweer kwam de nieuwe installatie aan bod. Van de gemeente kon een mo tor geleend worden, evenals de pomp die voor de bevloeiing moest zorgen. Het ijs werd zo goed dat er schaat sers uit Baarn, Bussum, Hilversum, Bilthoven, Amersfoort, Zeist, Bunscho- len en Hoogland kwamen om hier te lijden, want nergens was het ijs zo goed als in Soest. De wisselvallige weersomstandigheden en de grote hoeveelheid sneeuw heb ben het organiseren van veel wedstrij den belet. Er is een afvalrace geweest, een rit over lange afstand om het kam pioenschap van Soest, een rit voor meisjes en jongens en tenslotte zelfs wedstrijden en de leerlingen van gym nastiekleraar R. Blok konden 's morgens gratis tijdens de gymnastiekles rijden. Er werd dan een baan aangewezen omdat andere gedeelten de weldaden van de „huishoudelijke dienst" moes ten ondergaan om weer in goede con ditie te komen. Er is heel hard gewerkt op de Peter's Baan gedurende bijna drie maanden en duizenden hebben hiervan geprofi teerd. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dattie winter aachter de rug is. Jonges zuk vrieze. En zuk stooke. Kneliao en ikke had- de 'n klein spaorpot- je veur kwaoje dao- ge, maor das noeng leeg, want wullie heb- be geen kwaoje daoge maor kwaoje weeke ehad. D'r waore minse die heul de dag liepe te griepe dat ut zo koud was, maor d'r waore ok minse die zeeje 's winters is ut koud en die gonge op pad. Om d'r veur te zorrege datte heeste in de bos- se nie omkwamme van de honger, om te zorrege datte straote schoon kwao- me, of om op de Peter's Baon te staon kleume veur al die minse die wouwe schaotse rieje. Ik schaom me d'r veur dak mot zeige dak d'r nie bie was, waant ikke bin 'n bietje 'n sloome en an warreke hek 'n heul stel breurs dood, veural ast niks opleevert. Daorom binne al die minse veul beter as ikke, maor daorbie leig ik ming maor neer. Ikke ken ut ok nie helle pe dak zo bin. Maor ikke neem wel ming boere petje af veur al die manne die ut heul nie koud hadde en die nie achter de kachel zaote te zeevere van „zoo koud, zoo koud, wor ut noeng nog gin zoemer". Maor noeng ist beurt mit de kou. Al die manne hoeve nie meer te sjouwe om de heeste voer te bringe en nie meer de baon schoon te houwe en nie meer om d'rveur te zorrege dajje je nek nie ken breeke op straot. Manne van de pelisie, en van de ge meente en van de dierenbescherming. Maor noeng mojje nie denke datter an dat sjouwe heulegaor 'n end ekomme is, waant twee maonde eleeje ister 'n frommes van huus egaon en nie terug- ekomme. In de Eem ken ze haost nie leige, waant dan was ze wel evongde, noeng ut doojt as 'n gek. Die leit vast in de bossen en strakkies zalle de sol- daote wel op pad motte om d'r te zeuke. Da kon nie zolaang d'r zoveul snieuw lee, maor noeng ken ut onderhaand wel en ut zal gauw beure ok. Wullie hebbe toch eigeluk niks te mop- pere. Drie maonde kleume en ut is beurt. Wullie binne d'r nog en bie ming weete ister gin Soesder doodevroore. Maor dat frommes messchien wel. Messchien, waant niemand ken ut zee- ker weete en daorom is maor ut beste datter gauw begonne wordt mit zeuke. 't Ken netuürlek weeze dasse van de kou ommekomme is, maor ut ken ok datter hier of daor 'n kérel rondloop die d'r meer van weet en daorom wor ut tied dat dat zaokie uuttezoch wordt, Nie veur dat frommes, waan die zal d'r wel niks meer van weete, maor wel veur de femilie, die noeng al twee maonde zitte wachte en die d'r allaang nie meer op ken reekene dazze weer tuus zal komme. Das veul slimmer as drie maonde kou kleume. se. Het team bestaat uit de heer en mevr. Hermans en de heren Edelen- bosch en Van Kerkwijk. Vrijwel alle kinderen be schikken over een aantal truien, vesten en vooral slobbertruitjes". Truien kunnen zij zo heer lijk bij alles dragen. Over hun lange winterbroek, zelfs over een driekwarts broek, rokje of shorts. In de zomer trekken ze zelfs de tTuitjes over hun zwem pak aan wanneer het te fris wordt op het droge. Daar truien en vesten tot de afdeling sportieve kle ding behoren en kinderen graag sportief gekleed gaan, mogen wij wel zeg gen dat dit soort kleding het meest in de kinder kasten prijkt. Het truitje wat u hier ziet is berekend op de enigs zins frisse dagen die er in de zomer „kunnen" zijn. We moeten toch echt wel rekening houden met deze dagen en zijn niet klaar met een zomergarderobe vol luchtige bloesjes en katoenen rokjes. Het afge beelde truitje is er echt één waarin uw dochtertje zich kan verschansen wan neer het weer onaardig gaat doen. In feite is het maar een eenvoudig model. Voor kinderen is het ook het beste ze zo eenvoudig mogelijk aan te kleden, vooral wanneer het va kantie is en ze de hele dag aan het ravotten en spor ten zijn. Zoals u ziet doet de streep nog altijd mee in de mode. De kleuren van het truitje 2ijn groen, wit, geel en rood. Prachtige kleu ren om mee te gaan combineren. Het truitje behoort wel tot de gemakke lijke soort en het kind kan zich er heerlijk in bewegen. De pet en de shorts kunnen dus ook in één van die kleuren worden gekocht of gemaakt. De broek bevat zakken, wat erg belangrijk is voor een kind. Shorts, juTk, broek of rok zonder zakken zullen ze niet veel dragen. Het combineren van kleuren is in '63 wel erg in de mode. Vele wolsoorten bestaan uit twee of drie verschillende kleuren. En wanneer we daarvan een truitje of vest breien, dan komen de leukste dessins tot stand. We willen u hierbij nog een goed advies geven. Wanneer u nu twee ver schillende kleuren wol neemt die natuurlijk goed met elkaar corresponde ren en die breit u samen dan krijgt u een prachtige combinatie en een apart truitje of vest. Probeert u het eens, w;e wensen u veel succesl JU i *3*

Soester Courant | 1963 | | pagina 11