VERHARDE WERELD. HEIM ÜS REICH. Concurrentie tussen Duitse geheime diensten. HET OOG GERICHT OP EEN HOBBY. ONWEL ACHTER STUUR. Auto ramt woning. VRIJDAG 8 MAART 1963. 42e JAARGANG No. 19. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR EEDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De wereld en daarmee onze samenle ving zijn aan zo snelle veranderingen onderhevig, dat wij de ontwikkelingen nauwelijks kunnen bijhouden. Er is dan ook verwarring allerwege, zowel natio naal als internationaal. De kerken beginnen zichzelf en de mede-christenen te beschuldigen over in de samenleving voorkomende fouten, zoals de Generale Synode der Ned. Hervormde kerk o.a. nu weer doet ten aanzien van het rassenvraagstuk, zo als zij al eerder deed ten aanzien van de atoombom en zoals zij zich zelfs reeds uitsprak over de kwestie die Nederland had met Indonesië. Die uitspraken van dc Synode zijn natuurlijk bedoeld als een waarschuwend woord, maar men ejaleert er bovendien mede, dat de kerken dus te kort zijn geschoten en het geloof in de liefde van God en tot de naasten niet voldoende hebben we ten te grondvesten. Het laatste herderlijk schrijven van de Synode noemt het „diep beschamend, dat de kerk vaak de eenheid van heel het menselijk geslacht heeft vergeten, om te worden tot een slechte christelijke imitatie van staat, volk en ras. In kringen buiten de kerk heeft men vaak meer oog voor de concrete medemense lijkheid dan vele christenen. Er zijn hu manisten, die in dit opzicht de chris tenen in gebreke stellen." Al is het waarschijnlijk de waarheid, het is toch wel een sterke en opmer kelijke zelfbeschuldiging van een ker kelijk lichaam, dat er mede zijn eigen falen door aan de kaak stelt. Het toont de verwarring die er heerst over al hetgeen de menselijke samenleving te aanschouwen geeft, de ontzetting daar over, des te erger omdat men de te kortkomingen weet ook in de eigen christenheid. Het is dapper dat men het zelf erkent, maar wij vrezen dat de verwarring voor de individuele mens ei alleen maar door wordt vergroot. Doet het geloof, doet de kerk dan zó -weinig, dat- dergelijke boodschappen nodig zijn, zo zal hij zich afvragen. Betekent geloof, hoop en liefde voor de mens niet meer dan een etiket waarachter hij zich verschuilt om daar zijn dierlijke gang te gaan Zijn ver warring zal er door deze en voorgaande boodschappen nog groter door worden. Tot wie of wat zal hij zich dan moe ten wenden om naar een goede samen leving te kunnen stuwen Daarop zullen alle kerken en alle ker kelijke mensen (gelukkig) nog het zelf de antwoord geven. Maar door dergelijke openbare boodschappen verliest de kerk toch iets van het aureool dat men haar graag toedenkt en dat zij ook no dig heeft. Haar antwoord op de vraag er. haar Boodschap lijkt erdoor aan kracht in te boeten, hoezeer zij dan ook tot inkeer opwekt. Verwarring zien wij ook op politiek ge bied. De doelstellingen der partijen moeten zich aanpassen bij de veranderde omstandigheden, maar ze blijven er veelal ver bij achter. Vroegere doel einden zijn bereikt of hebben zich zelf overleefd. Maar de partij blijft behebt met het aureool waarmede zij zich tientallen jaren geleden heeft om geven en er is niets conservatievers dan een politieke partij, zelfs of juist als zij zichzelf voor progressief uitgeeft. Voor de mens van vandaag werkt dit alleen maar verwarrend. Wat zegt hem nog „christelijk historisch" of „anti-re volutionair" of „liberaal" of „socialis tisch" De begrippen daarvan zijn uit de tijd die al ver achter ons lijkt te liggen. Zij raken aan problemen waar we nu niet of nauwelijks meer mee te maken hebben. In de zich snel ver anderende wereld en samenleving, bij onze hedendaagse met reuze schreden voortsnellende techniek en wetenschap, gaan zich geheel andere problemen voor de mens voordoen. Zijn uitzicht reikt thans ook veel verder dan vroeger, hij is beter en ruimer georiënteerd en i zoekt dus, ook politiek, naar grotere lij- nen, naar nieuwe vormen. Wie zal ze hem bieden De aanstaande verkiezingsstrijd werpt haar schaduwen al vooruit en toont ook 1 verwarring bij de partijen een vaak I kleinzielig gedoe, waaruit de mens geen I nieuwe conceptie kan peuren. Het blijft I een achter leuzen aanlopen, maar daar gaat geen werkelijke kracht vanuit. Een verwarrende wereld, waarin we ons nochthans staande moeten zien te houden en er naar eer en geweten het I beste van moeten zien te maken. Het mocht een jaar of achttien duren Nu prijkt de bloesem aan de twijg, Want Tudderen en Elten komen Uiteindelijk weer heim ins Reich, Er zijn miljoenen ingestoken, 't Gebied is netjes opgeknapt, Dat is door Hollandse belasting Voortreffelijk bijeengelapt. Die Hollander is maar een kaaskop, Dat zie je duidelijk en klaar, Hij kan zich toch niet laten gelden Naast onze onderhandelaar. Hij zit met oorlogsnabestaanden, Dat is natuurlijk niet zo mooi. Maar daarvoor, onder ons gezwegen, Betalen we een ruime fooi. Die Hollander zijn brave mensen, Wij hebben Rotterdam verwoest, Herbouwd werd het, de grootste haven 't Is net of het zo wezen moest. Ze zijn met weinig ook tevreden, Een kinderhand is gauw gevuld, Twee dingen heb je bij hen nodig Een beetje pressie en geduld Al hebben ze melkbrigadiertjes, Wij zijn met Beiers bier meer mans In 't voorjaar is 't er goed logeren, Wij grijpen die goedkope kans. Wir fahren naar hun bollevelden, Ze tonen ons zelfs heel beleefd Waar 't volk, toen 't door ons bezet was, Het leven bij gehouden heeft JAAP MÏJDERWIJK. O Hedenmorgen is het gemeenteraadslid, de heer P. Grift, bij het wegrijden van zijn woning aan de Vinkenweg, achter het stuur onwel geworden. Hij reed enige vuilnisemmers omver, schampte een boom en kwam in een tuin en tegen een huis schuin tegenover zijn woning tot stilstand. In opdracht van dr Tervoert is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Baarn gebracht, zijn toestand was vrij ernstig. VLEESVERKOOP, Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het, slachthuis verkoop van vlees plaats. STICHTING MUZIEKKRING DE NEDERLANDSE CANTORIJ. Op dinsdag 12 maart geeft de Muziek- kring De Cantorij een concert in de Oude Kerk on'der leiding van de can tor-organist van deze kerk, Maarten W. Kooy. Er zullen uitsluitend werken uitgevoerd worden die nog niet in ons land gebracht zijn. Men krijgt zestien de eeuwse, maar ook hedendaagse mu ziek te horen. Het grootste gedeelte van de avond wordt in beslag genomen door de Passion nach dem Evangelisten Jo- hannes van Thomas Selle, die van 1599 tot 1636 leefde. Hij heeft met dit werk een uitzonderlijke compositie geschapen. In het bijzonder moeten hier de ritmiek en de bezetting vermeld worden. Tijdens het concert van dinsdagavond zal een bezetting gebruikt worden die dc oorspronkelijke zoveel mogelijk be nadert. Deze omvat vier continuogroe- pen, orgel met contrabas, spinet met cello, clavecimbel met fagot en luit met cello, strijkers, fagotten, trombones, trompetten en blokfluiten. De vokale bezetting wordt gevormd door een groot koor, een klein koor, bas-solo, Rom Kalma, die de woorden van Christus zingt, tenor-solo, Gerard de Vos, de evangelist en sopraan-solo, Maria v. d. Slikke, die de aria's zingt. In deze be- zetting en door de prachtige akoestiek van de Oude Kerk zal dit meesterwerk uit de zeventiende eeuw een indruk wekkende en gedenkwaardige uitvoe ring vinden. De hedendaagse muziek welke ten ge hore zal worden gebracht omvat be werkingen en variaties voor orgel van Klaas Bolt, welke door de componist uitgevoerd zullen worden, een zesstem mig koorwerk van Freek Houtkoop, alsmede een werk voor sopraan-solo en achtstemmig dubbelkoor van Maar- tor, W. Kooy. KATHOLIEKE JEUGD BIJEEN. Gisteravond kwamen de katholieke jon- gens en meisjes voor de derde maal bijeen in het St. Josephgebouw als gas ten van de Interparochiële Jeugdraad .en ze kozen als naam voor hun jeugd- sociëteit „Instuif Junior". Het was bijzonder gezellig en niet ru moeriger dan men tolereren kan van levenslustige meisjes en jongens. Met goedvinden van allen waren enige rad draaiers, die slechts op relletjes belust waren, verwijderd. De zaak is nu in goede banen geleid en het ziet er naar uit dat het bijzonder gezellig kan worden. Sjoelen, dammen, tafeltennis, kaarten en er is nog heel wat meer te bedenken voor jongelui die iets anders willen dan zinloos schreeuwen en de boel op stelten zet ten, zoals de opgewonden jongelui wensten die buiten de deur gezet zijn. De Instuif Junior kan een gezellige in stuif worden. China en Pakistan hebben inzake de grens tussen beide landen overeen stemming bereikt en te Peking werd een overeenkomst ondertekend. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Zulfigar Ali Bhutto en vice-premier en minister van buitenlandse zaken van China, Chen Yi, na de ondertekening van het verdrag. WILDEN AMERIKANEN MINISTER STRAUSS WIPPEN Op 7 februari j.1. werd door de advo caat-generaal bij het Westduitse „Bun- desgericht" in Karlsruhe de (voorwaar delijke) invrijheidsstelling gelast van de hoofdredacteur-uitgever van het in Hamburg verschijnende weekblad „der Spiegel". Rudolf Augstein werd op 27 oktober van het vorig jaar, verdacht van landverraad, in arrest gesteld. Van de zijde van het parket werd bekend gemaakt, dat het proces tegen „der Spiegel" in juni aanstaande door het opperste Hof in openbare behandeling zal worden genomen. Met de vrijlating van Rudolf Augstein - waarmede de eerste fase in deze op- zienverwekkende zaak werd afgesloten - bevinden zich thans alle redactie-me dewerkers van dit weekblad in vrijheid. Van alle feiten die werden ten laste ge legd is er slechts één strafbare hande ling overgebleven, maar dat is er een van zeer ernstige aard, nl. het feit van landverraad dat ten laste zal worden gelegd. In de dagbladen is deze affaire in de lengte en in de breedte uit de doeken gedaan, doch het is ons bijzonder opge vallen, dat de bladen die het een en ander over de geruchtmakende zaak naar voren brachten, niet bekend ble ken te zijn met de achtergronden van dit alles. Want ook de zaak van „der Spiegel" had een achtergrond met een diepere, veel diepere betekenis en deze achtergronden werden niet voldoende belicht, hetwelk een wel zeer opper vlakkige berichtgeving van het een en ander ten gevolge moest hebben. Concurrentiestrijd en -nijd. De Westduitse „Bundesrepublik" is in hoge mate het strijdtoneel der geheime diensten en de „koude oorlog" woedt daar onverdroten voort. Mensen komen, mensen gaan en nie mand op dit slagveld vermag u te zeg gen vanwaar die mensen kwamen en waarheen zij gingen. Ze kwamen uit het oosten en trokken naar het westen cm daar - na verloop van tijd - weer óp dan wel ónder te duiken. West-Duitsland werd daardoor het slag veld van de elkaar bestrijdende inter nationale geheime diensten en men schat dat in het land circa 50.000 ge heime agenten van diverse pluimage en afkomstig van verschillende landen aanwezig zijn. De Westduitse autoriteiten werden daar door op hun beurt gedwongen, dien sten in te stellen, die tot taak kre gen zich op de hoogte stellen van al dajgene - militair, politiek en econo misch - wat er leeft werkt en wroet in en buiten het land. Een verklaring in de „Bondsdag". Waarom werd in oktober van het vorig jaar, toen het schandaal rondom „dei- Spiegel" losbrak, van veel meer de licten dan landverraad gesproken Waarom werden er behalve redacteu ren van het genoemde blad door de po litie gelijktijdig enkele officieren van het Westduitse leger - de „Bunderwehr" - gearresteerd en hoge departements ambtenaren met verlof gezonden Wie kon er weten, dat dr. Strauss, de Westduitse minister van landsverdedi ging, niettegenstaande zijn ontkenning de stoot tot de actie tegen dit week blad had gegeven, zodat tenslotte het kabinet zijn ontslag moest indienen en le minister van defensie vertrok Er bestond hier een samenloop van ver borgen handelingen, welke in opvallend verband met elkaar stonden. Ir: de Westduitse bondsdag (de Staten- Generaal) maakte dr. Döring van de Vrije Duitse Partij (F.D.P.) in de verga dering van 7 november j.1., zich tot tolk van zeer velen door ten overstaan van een in diep zwijgen gehulde volksver tegenwoordiging tot dr. Adenauer te zeggen „Mijnheer de bondskanselier. Ik geloof dat het tijdens het onderzoek der autoriteiten contra „der Spiegel" de moeite waard zou zijn geweest om ons opheldering te verschaffen, welke ge heime diensten in de bondsrepubliek het voor noodzakelijk gehouden had om met „der Spiegel" samen te werken en welke geheime organisatie het doelma tiger vond om tegen dit weekblad op te treden, dus tegen te werken. Ik ben vandaag de dag en op dit ogenblik nog met bereid om te zeggen, welke moeite ik mij persoonlijk heb getroost om aan deze „concurrentiestrijd" een einde te maken en of deze binnen zekere per ken te houden. Het kan echter mogelijk zijn, dat ik mij hiertoe zeer binnenkort gedwongen voel". Deze opzienbarende verklaring van een lid van de bondsdag, duidde dus op een „concurrentiestrijd" van tegen elkaar optredende geheime diensten. Veertien Duitse geheime diensten. Voor een goed begrip dient het vol gende. De Westduitse bondsrepubliek bestaat uit tien zelfstandige, zogenaam de federale staten die ieder voor zich wetgevende en uitvoerende macht be zitten met andere woorden ieder bondsland heeft dus een wetgevende vergadering (landdag) en een uitvoe rende macht (regering). Deze status geldt ook voor west-Berlijn. De Westduitse bondsrepubliek bestaat dus als overkoepelend orgaan uit wel geteld elf zelfstandige staatjes. Elk van deze bezit een eigen politie- en justitie dienst en een zelfstandige en door het land georganiseerde, geheime inlich tingendienst, zo zijn er dus elf in totaal. De Westduitse bondsrepubliek in haar geheel heeft echter ook haar gehei me diensten, dit zijn er in totaal drie, teweten 1. de „Bundesnachrichten- dienst" (B.N.D.), staande onder leiding van de Westduitse spionage-expert, ge neraal b. d. Reihard Gehlen. Deze B.D.N. is ondergeschikt en verantwoor ding schuldig aan dr. Adenauer per soonlijk en verplicht om zich naar de aanwijzingen van de bondskanselier te gedragen. De B.N.D. is gevestigd in Pullach bij Müchen. 2. de „Militarische Abschirmdienst" (M.A.D.) Deze afweer- dienst is op militaire leest geschoeid en heeft tot taak het leger en de militair tegen van buitenaf optredende krachten te beschermen en spionnage in het le ger te bestrijden. De M.A.D. heeft een militaire taak, wordt door militairen uitgeoefend en is ondergeschikt aan het Westduitse ministerie van defensie. Het hoofdkwartier is gevestigd in Bonn. Tenslotte bestaan nog „het bureau tot bescherming van de grondwet", het z.g. „Bundesverfassungsschutz" met hoofdkwartier in Keulen. Deze inlichtingendienst is geheel on dergeschikt aan de Westduitse minister van binnenlandse zaken en heeft tot taak de bestrijding van die groepen en personen welke zich bezig houden met het bedrijven van extreme politiek binnen de Westduitse grenzen. Dit is dus een politieke inlichtingendienst. De bij de genoemde diensten werkzame geheime agenten bezitten geen be voegdheid tot het verrichten van arrestaties, het doen van huiszoekin gen en het in beslag nemen van voor werpen. Zij stellen alleen onderzoekin- De meeste mensen hebben een hobby, waarop ze trots zijn en ik heb ook zo iets. Ik ben er echter niet trots op, maar ik geneer me er een beeje voor. Ik verzamel geen sigarenbandjes of bierviltjes, geen foto's van filmster ren en ook geen briefjes van honderd, maar namen van mensen die het tijde lijke met het eeuwige verwisselden en die namen staan keurig op datum in een agenda. Het is natuurlijk een vreemde hobby, maar in een vrij Neder land heeft iedereen recht op een eigen afwijking. Men kan vrije boer zijn of er vreselijk over tobben of het wel verantwoord is je te laten inenten. Men kan een ziekelijke aanhanger van de voetbalsport zijn, hoewel we in ons land nauwelijks een man hebben die voetballen kan en men kan zich ook een „lijkenboekje" aanmeten. Geen prettig boekje, maar het is nuttig er zo nu en dan eens in te bladeren. Gisteren stierf Aristide Briand (1932), die met Stresemann de laatste wereld oorlog trachtte te voorkomen. Anthonie Begeer (1910), de man van de edelsmeedkunst, stierf ook. En Ivor No- vello, de Engelsman met de romanti sche naam, die zulke mooie melodieën schreef. Dat was in 1951. En in 1958 stierf Karl Ludwig Diehl, de Duitse filmster. Vandaag stierf Graf Zeppelin (1917) en J. D. v. d. Waals (1923), Nederlands No belprijswinnaar en Albert Verweij (1937), de dichter en Harry Baur (1943), de grote Franse karakterspeler, op de zelfde dag als de schrijfster Hendrika Kuyper-Van Oord en de dirigent Sir Thomas Beecham (1961), die op dezelfde dag als de schrijver Seerp Anema de laatste adem uitblies. Morgen Capablanca, de grote schaker en Kollontai, de vrouw met de roman tische naam, die de enige vrouw op een hoge post in de Sowjet-diplomatieke dienst was. Capablanca in 1942 en de vriendin van Stalin in 1952. Overmorgen Florence Barclay, de schrijfster van het suikerzoete „De Rozenkrans" en Louis de Vries, de toneelspeler en Jan Masa- rijk (1948), die zelfmoord pleegde om dat hij beter dan de vrije wereld in de gaten had wat de bezetting van zijn va derland Tsjecho-Slowakije door de Rus sen te betekenen had en ook Fred Roes- ke 1961), de dirigent van het fameuze koor Apollo uit Amsterdam. Ik schreef reeds dat iedereen het recht heeft op zijn eigen afwijking, dus u zult het me ongetwijfeld niet kwalijk nemen dat ik hoop spoedig de namen van velen te kunnen bijschrijven, die thans niets anders doen dan de we reld in onrust houden omdat ze de capa citeiten missen om iets positiefs te doen. KANTMAN. gen in en verrichten slechts op- en na sporingen. De achtergronden. De „Bundesnachrichtendienst" (B.N.D.), geleid door generaal Reinhard Gehlen, is wel de voornaamste dienst op dit terrein in west-Dujtsland. De „dienst- Gehlen", zoals deze bij insiders wordt genoemd, is uitstekend geïnformeerd en heeft de beschikking over een groot aantal spionage- en recherche-experts. Vast staat ook, dat de „dienst-Gehlen" ir. hiervoor genoemde diensten zoge naamde vertrouwenslieden of „brieven- oussen" (dus waarnemers) heeft „inge bouwd". Aangenomen kan worden, dat de B.N.D. connecties onderhield met de hoofd redacteur van „der Spiegel" en dat dit contact ondermeer werd onderhouden door luitenant-kolonel Wicht van het Westduitse leger, hoewel zulks door de regering wordt bestreden. Wettig, dus overtuigend zal dit moeten worden waargemaakt op de komende recht zitting van het Hof in Karlsruhe. Daar zal ook openlijk moeten worden bewezen of en in hoeverre het juist is, dus als feit moet worden aanvaard dat de in de Westduitse bondsrepubliek opererende Amerikaanse geheime dienst, „Central Intelligence Agency" (C.I.A.) al dan niet in samenwerking met de eveneens Amerikaanse „Central Intel ligence Corps", dus de militaire inlich tingendienst, zich van de „Dienst Geh len" en van het weekblad „der Spiegel" heeft bediend, om met deze opzet de val van de minister van defensie Strauss teweeg te brengen, daar deze laatste een verbitterde tegenstander was van de (nieuwe) Europese strategie van de Amerikaanse generaal Taylor. De zaak van „der Spiegel" is een zaak met achtergronden. Zij raakt niet al leen het Duitse binnenlandse beleid zij raakt niet alleen enkele personen in de bondrepubliek. De affaire gaat ons allen aan.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1