i EINDE VAN DE VOEDERAKTIE. JOH. C. GROENESTIJN HET KAPERSCHIP DE ONTDEKKER VAN DE X-STRALEN. Soest voor dertig jaar. VENEMA Falcon tweed- en camel-mantels Firma G. van de Pol DE WITTE POMPEN D. ENGEL Kleermakerij Stramheid en Pijnen vallen van al met Krnschen. 40 jaar geleden stierf Wilhelm Conrad von Röntgen. TWEEDE BLAD Snua f en wrijf VOOR HET K.ZMPSIEH Loodgieters werkzaamheden. Voor Auto- of Scooterrijles UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Politie telefoon 4444 en 4445 Tien weken lang zijn de dieren in de bossen en de polders rond Soest af hankelijk geweest van welwillenden, die er voor gezorgd hebben dat ze niet tekort kwamen ondanks de hevige kou en de dikke laag sneeuw, die het zoe ken van ook het geringste beetje voed sel belette. Tien weken lang heeft men er niet te genop gezien dag in dag uit op pad te gaan voor de hongerende dieren. De leden van de Soester politie niet, de leden van de Dierenbescherming niet, maar ook niet velen die dagelijks aan het politiebureau het voedsel brachten waarmee ze hun deel bijdroegen tot deze actie, die hopelijk uniek zal zijn, want niemand verlangt naar een win ter, die ons opnieuw zo'n slordige drie maanden vorst bezorgt. Volwassenen brachten dit voedsel, maar ook kinderen en dagelijks kon men een peulebroek van een jaar of vier met zijn emmertje naar de politie zien stap pen. Daarin zat zijn bijdrage tot de actie Dieren in Nood". Het kon 16 graden vriezen, het kon een beetje dooien, maar hij was er. Ook als hij met zijn korte beentjes nauwelijks door de sneeuw kon komen of als hij half glijdend, half kruipend, met zijn emmertje achter zich aan, maar met moeite het politiebureau kon bereiken omdat het weer eens schrikbarend glad was. Hij was niet te remmen, want in zijn kleine bol was hij er hartgrondig van overtuigd dat het zijn taak was mee te helpen aan de strijd tegen de- honger. Het was een genot met de leden van het politiekorps een rit langs de voe- stond dat dicht bij zijn land een voe derplaats van voedsel voorzien werd. Dc man dacht dat dit de dieren er toe zou brengen zijn rogge te beknabbelen. Aan zijn verzoek werd voldaan en waarschijnlijk hebben de dieren toen juist een aanval op zijn rogge gedaan, omdat ze geen brood en ander voedsel meer vonden. Tegen het monnikenbos aan lagen even eens vele voederplaatsen. Toen het nog hartje winter was zorgden de dieren voor al uw MAATWERK. Ossendamweg 26 - Soest - Telef. 3119 er wel voor dat alles de volgende dag volledig verorberd was, maar aan het begin van deze week kon het al ge beuren dat men voederplaatsen aan trof waar nog brood van de vorige dag te vinden was. Dat betekende het einde van de winter. Het einde van de zeer gewaardeerde hulp van bakkers, slagers, militairen, burgers, schoolkin deren en allen die naast hun eigen zorg om de barre kou zich bezig hielden met de zorg die de dieren hadden om in leven te blijven. Soms is het wel eens heel moeilijk ge weest de voederplaatsen te bereiken als het pas gesneeuwd had en de dag daarop was het dan weinig gemakke lijker, want als men even afweek van het spoor dat de dag tevoren gemaakt Want Hroachen'i ie< mineral» lonten lagen da oniniverheld alt Uv bloed en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast onge lofelijk, maar duizenden Rheumatiek- lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen hoe wél ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. voederplaatsen, soms nog door dooiende sneeuw ploegen, maar de sneeuw is nu weg en tien weken hulp aan dieren in nood behoren tot het verleden. Tien zware weken, die het uithoudingsver mogen van de dierenvrienden echter niet hebben kunnen breken. Hulde aan de leden van het politie korps, die onder leiding van inspec teur H. G. Scholtmeijer het leeuwen aandeel aan deze belangrijke actie ge leverd hebben. Hulde aan de heer kraaijenhagen, die dag in dag uit op pad was voor de dieren in nood en door wiens handen duizenden kilo's voedsel gegaan zijn. Hulde aan de mid denstanders, die zich niet karig toon den, aan de militairen en de burgers, aan de leden van de dierenbescherming en aan de schoolkinderen, die op mede werking van hun ouders en hun onder wijzeressen en onderwijzers konden re kenen. En natuurlijk ook hulde aan die kleine broekeman van enige turven hoog, die dagelijks zijn tocht naar het politiebureau ondernam, weer of geen weer. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. EEN WETENSCHAPPELIJKE VONDST DIE SLECHTS TOT HEIL VAN DE MENSHEID WERD AANGEWEND. Dp 10 februari van het jaar 1923, veer tig jaar geleden dus, stierf een eenvou dig en eenzaam man. Zijn enig gezel schap bestond uit een oude huishoud ster die hij nog juist kon roepen om de dokter te waarschuwen, maar de komst van de geneesheer bracht geen soulaas, Wilhelm Conrad von Röntgen overleed. Met hem verloor de wereld een man, een geleerde wiens roem wijd verspreid was, de eerste natuurkundige die een Nobelprijs verkreeg. Von Röntgen was dc ontdekker van de Röntgen- of X- stralen, zoals hij ze zelf noemde naar dc grote onbekende in de algebra. Deze stralen, waarvan hij zelf het ware we zen nog niet kende, zijn stralen waar aan de medische wetenschap bijzonder veel heeft te danken. Door de ontdek king van Röntgen werden geheel nieu we mogelijkheden geschapen, die tot heil van de mensheid konden worden aangewend. Machinebouwer zonder bekwaamheid Wilhelm Conrad von Röntgen werd als zoon van een rijke koopman in 1845 te VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1963. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met licht door een heel klein lampje zijn aantekeningen lagen. De vellen raakten steeds voller, maar de berekeningen kwamen niet tot een resultaat. Steeds hoger liet hij de spanning worden en hij wachtte af wat er gebeurde. Toen hij weer aan het tafeltje een en ander noteerde keek hij even in de richting van de buis, waar het zich toe vallig aanwezige scherm bevond. Het was donker in de zaal en plotseling zag Von Röntgen dat het scherm zwak op lichtte. Even wreef hij zich in de ogen. Zag hij het goed Ja het kon niet missen, hij zag duidelijk een zwakke lichtglans op het scherm. Hoe kon dat nu Dat licht moest uit de buis komen, anders was het niet mo gelijk Maar er zat toch een karton nen foudraal om de buis. Dan moesten de onzichtbare lichtstralen die van de buis het scherm raakten door het karton heen komen, maar dan waren het geen kathodestralen De onderzoekerskoorts kreeg hem te pakken. Hij sleepte van alles aan. Eerst een heel dik boek. Hij plaatste dit tussen de buis en het scherm. De glans bleef. Een dikke plank onderschepte de stralen ook niet, evenmin als dikke Lennep in Duitsland geboren. Een deel }-lOUtblokken, die hij bij het haardvuur van zijn studie heeft hij in Nederland weghaalde en tussen buis en scherm gevolgd en wel aan het gymnasium te piaatste. Grote verwondering en opwin- wt-j j ^jng maakte zich van de onderzoeker meester. Deze stegen echter ten top, derplaatsen mee te maken, maar we kunnen ons voorstellen dat het voor de leden van het politiekorps op den duur een bijzonder zware taak werd om dit gedurende tien weken dag in dag uit te doen. Dag in dag uit langs vijftig voederplaatsen, verscholen in de bos sen, maar niet zo weggestopt dat hye na's in mensengedaante de hongerige dieren gemakkelijk besluipen konden terwijl ze bezig waren het voedsel te verorberen dat betere soortgenoten van deze hyena's voor de dieren gereser veerd hadden. Vele stropers dachten een makkelijke slag te slaan, maar geen gering aantal van hen viel in handen van de politie mannen, die het prettig vonden het nut tige met het aangename te verenigen. Het nuttige was dan het voederen der KAPSALON STEEHH0FFSTR.5Ï TH -28SZ - SOEST dieren en het aangename het aanhou den van de stropers, die soms zo heel argeloos met een weekendtas liepen te wandelen, alsof ze er slechts op uit waren, te genieten van de barre win ter in de bossen. Zo'n rit langs de voederplaatsen duurde twee a drie uur en drie man waren er voor nodig om de zaak zo vlot moge lijk te laten verlopen. De chauffeur, die de voederplaatsen aan de linker zijde van brood en ander voedsel kon voorzien, de man naast hem, die voor de rechter zijde zorgde, en de man achterin, die ervoor zorgde dat er steeds weer een doos met voedsel gereed was als een volgende voederplaats bereikt werd. Aanvankelijk werd met de politieauto gereden, maar die raakte uit de circu latie en garage Van Kooy stelde een auto ter beschikking als belangrijk aan deel in de strijd tegen de honger. De eerste voederplaats lag achter café Westemeijer en dicht daarbij lagen ver scheidene plaatsen waar de dieren te recht konden met hun knagende hon ger, die dank zij de actie voor heel veel dieren nauwelijks knagend geweest is. Maar dat was dan niet te danken aan die boer, die tegen het einde van de winter van mening was dat zijn rogge al wat uit de grond kwam en niet toe- was dan zat de auto vast in de sneeuw. Bij het Mionnikenbos, of bij het kam peerterrein in de buurt van Zonneglo ren of bij het Jessurunkamp, waarvan de militairen dagelijks voor flinke hoe veelheden voedsel zorgden of achter de Willem Arntzhoeve, waar men dagelijks duidelijk de oversteekplaatsen van de reeën kon zien en zelfs kleine kudden van deze dieren waargenomen heeft, Oi achter de terreinen van S.E.C., waar de barre tocht langs de voeder- plaatsen eindigde. Dat deze gigantische voederactie voor de dieren van groot belang geweest is zal iedereen duidelijk zijn en het was voor hen die dagelijks op pad gingen verheugend dat ze geen dieren gevon den hebben die omgekomen zijn van de honger. Wel een konijn, dat het in de strijd te gen een buizerd had moeten afleggen en een buizerd, die in zijn haast om een konijn te bemachtigen met zijn prooi tegen een trein terecht kwam, waarbij aanvaller en prooi het leven lieten. Ook voor de beplanting is deze voeder actie van groot belang geweest. Bij een tocht door de bossen rond Soest zal men zeer sporadisch een struik of boom aantreffen die geheel of gedeelte lijk kaal gevreten is. Wanneer de politie en de Dierenbescherming er niet voor gezorgd hadden dat duizenden kilo's brood en ander voedsel dagelijks in de bossen gedistribueerd waren dan zouden de dieren enorm veel schade aangericht hebben. Terwijl de politie, nagenoeg steeds ver gezeld van de heer J. Kraaijenhagen en vaak door de voorzitter van de Die renbescherming, de heer P. M. Wijs muller, voor de dieren in de bossen zorgden waren het de heren C. J. 't Hart, secretaris van de Dierenbescher ming en E. van Renswouw, inspecteur van de Dierenbescherming, dagelijks voor de vogels in de polders bezig. „Slagerijmisbruiken" stond er bo ven een felle beschuldiging aan het adres van de Soester slagers, die vol gens de schrijver van het stuk ervan beschuldigd werden van het op mid deleeuwse wijze slachten. In Zweden werden de dieren vooraf bedwelmd, in Amerika verdoofd door een slag met een zwaar gewicht tegen het hoofd en iri asielen werden dieren pijnloos af gemaakt. In ons land werden in aba- toirs schietmaskers gebruikt, maar naar de mening van de verbolgen meneer zetten de slagers er in Soest zomaar het mes in en dat vond hij schandalig. Men kon de dieren op straat tekeer ho ren gaan. Een vreemde geheimzinnige macht scheen een slager de dag na het pu bliceren van deze aanklacht direct giondig te straffen voor zijn euvel daden, want hij werd op de Lange Erinkweg met zijn fiets door een vrachtauto van de sokken gereden. Voor de fiets gaf de sloper nog geen dubbeltje, maar de slager zelf mankeer de niets. De autobestuurder was de schuldige en hij was bereid te betalen. Een geschiedenisvorser kwam met politie-instructies uit 1876 voor de dag en hij publiceerde deze in de Soester Courant. Ze waren opgesteld door de burgemeester en er blijkt uit dat de veldwachters uit de vorige eeuw het nog niet zo gemakkelijk hadden, want ze moesten op alles letten. In de eerste plaats werd erop gewezen, dat ze de bevelen van de burgemeester perfect moesten uitvoeren. Binnen de bebouw de kom mochten ze niet roken, daar buiten wel. Alle fooien en giften die ze ontvingen moesten ze in een busje doen dat om de drie maanden geledigd werd. Ze moesten ferm optreden, maar beleefd zijn, zonder aanziens des per- soons handelen en ruwheid en plomp heid thuislaten. Op zondag moest er dienst gedaan wor den bij de kerken en de veldwachters Utrecht. Nadien studeerde hij in Zürich in Zwitserland. Hij slaagde voor het examen machinebouwer en ging met professor Kundt mee als diens assi stent, maar von Röntgen miste de be kwaamheid die nodig was. Voor machi nebouwer was hij niet in de wieg ge legd. In de jaren die op dit echec volgden werd hij natuurkundige en werkte hij op verschillende Duitse universiteiten, waar hij zich ontwikkelde tot een bij zonder bekwaam experimentator. Langzaam maakte hij naam in weten schappelijke wereld en het was in de tachtiger jaren, dat hij benoemd werd tot leider van het universiteitslabora- tcrium te Würtzberg. Het waren in het bijzonder de stralen die hem interes seerden en wel speciaal de kathodestra len aan wier gedrag hij zijn studies wijdde. Hij was trouwens niet de enige die zich hiermee bezig hield, want vele fisici in die tijd hielden zich hiermee bezig en von Rüntgen was dus een van hen. Een buis, een scherm en foto platen. Zoals dat met zoveel vondsten het ge val is geweest, speelde ook bij de ont dekking van de X-stralen door Von Röntgen het toeval een belangrijke rol. Reeds geruime tijd verrichtte hij zijn experimenten met de kathodestralen, doch zoals dat met wetenschappelijk werk het geval is, een en ander vor derde slechts langzaam, zo langzaam, toen door een toeval zijn hand in de stralen kwam en hij op het scherm als een zachte schaduw het vlees, en donkerder de beenderen van zijn hand Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden De nieuwe modellen in zijn reeds binnen. Ook voor heren ruime keuze, f. C. Kuijperstraat 28 - tel. 2803 Soestdijk Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De politie kon rekenen op scholen, mi litairen en burgers, maar de heren 't Hart en Van Renswouw, krachtdadig gesteund door de heer P. Heinhuis. groot vogelliefhebber en als bouwvak arbeider tijdelijk in ruste door de vorst, hadden ook hun adressen waar ze da gelijks terecht konden om voedsel op te halen en de heer 't Hart heeft menige kilometer gereden om de maaltijd voor de vogels bijeen te brengen naar de plaatsen waar zij wachten op hulp. De barre winter is dan toch eindelijk geëindigd. In het begin van deze week moesten de auto's, op weg naar de gaat U natuurlijk naar II II Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzen vo»r Auto 6,50 p.u., voor Scooter 1 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 NIEUWEWEG 97 TELEFON 2543 moesten er voor zorgen dat de inwo ners hun verhuizingen opgaven. Hiervan hielden ze een register bij. Ze moesten er bij scholen op toezien dat de kinderen zich rustig gedroegen, met met stenen gooiden en geen pas serende rijtuigen nariepen. Als er sneeuw lag dan moesten de veld wachters ervoor zorgen dat de wegen ir. de kom van de gemeente begaanbaar waren. Er stond echter niet bij hoe ze dat moesten doen. Zij moesten toe zicht houden op de straatverliching en de surveillancediensten waren lang niet voor de poes. Het is natuurlijk naar dat we In- dië kwijtraakten, maar Multatuli wees er in de vorige eeuw al op dat daar niet alles naar wens ging en dr. F. C. deed dat in een Soester Courant van 30 jaar geleden nog eens dunnetjes over. Een blanke woesteling, die administra teur was, had volgens de heer F. C. een paar koelies doodgeslagen en man nen en vrouwen voor straf met een zweep afgeranseld en naakt op het land laten werken. Een paar kleine in landse jongens, die voor zijn huis speel den, had hij neergepaft alsof het ratten waren. Lijkt me echt een beetje over dreven. dat Von Röntgen tijd wilde winnen door I in veel gevallen ook nog 's avonds door j te werken. Zo ook op die gure novemberavond van het jaar 1895. Het was donker en in diepe gedachten verzonken wandelde de geleerde naar het laboratorium van de universiteit van Würtzberg. In het een zame gebouw aangekomen ontstak hij een lampje en wandelde door de ver laten gangen naar zijn laboratorium, de plaats waar hij zich pas echt thuis voelde. Al zeven jaar werkte hij hier en hij was tevreden, want Von Röntgen ,as een eenzelvig en snel tevreden man, die geen roem zocht. De wetenschap was zijn liefde, zijn hobby en daarvoor leef de. hij. Zo ook op deze belangrijke avond. Hij keek eens rond in zijn laboratorium. Daar stond op de tafel de Crooks'se buis, een glazen buis met sterk ver dunde lucht, waarin hij steeds zijn ka thodestralen opwekte. Over de buis heen was een lichtdicht foudraal van zwart karton. In de nabijheid van dit alles stond een scherm met kristallen van barium-platina-cyanuur. Dit scherm was de toevalligheid, want het stond er al zo lang en niemand wist te vertel len waarvoor. Het was er na zekere ex perimenten gewoon blijven staan, zo als dat wel meer gebeurd. Wat ver der op de tafel lagen fotografische pla ten in lichtdichte cassettes, allemaal zag. Een ogenblik stond hij stil om al les te verwerken en toen rende hij naar de cassettes met fotografische pla ten. Zulke stralen die overal doordrin gen, zouden ook wel door de verpak king van de platen gegaan zijn. Hij haalde de platen uit de cassettes en ontwikkelde ze. Ze waren inderdaad be licht, dus de stralen hadden ook de platen geraakt. Rusteloos zoeken. Voor een wetenschapsman is het na tuurlijk prachtig iets nieuws te ont dekken, maar dan komen pas goed de moeilijkheden, want zo'n onderzoeker wordt dan geplaatst voor enorme pro blemen. Hij moet een verklaring zien te vinden voor dat wat hij heeft gecon stateerd. Zo ging het ook met Von Röntgen. De periode na de ontdekking van de stralen werd geheel in beslag genomen dcor een rusteloos zoeken naar verkla ring van de verschijnselen en het wezen van de stralen. Röntgen had bemerkt dat hij te doen v.WEEDESTR.40 TEL: 4361 had met een geheel onbekend soort stralen, die zich rechtlijnig voortplan ten, door alles heen, zelfs door metalen en die een fotografische en fluoresce rende werking hebben, waarmee men onzichtbare dingen zichtbaar kan ma ken, zelfs kan fotograferen. Met feil loze zekerheid ontdekte hij bijna alle eigenschappen van die straling. Op 28 december 1895 deed hij een voor lopige mededeling in de „Sitzungs-Be- richte der Physikalisch-Medicinischen Gezellschaft zu Würzburg", een stuk van ruim tien pagina's lang, dat niet naliet door zijn overtuigende inhoud de nodige beroering te wekken. Het ge volg was, dat Von Röntgen op slag be roemd werd en voor zijn werk in 1901 de eerste natuurkundige was die de Nobelprijs kreeg toegewezen. dingen die in wezen niets met elkaar Maar Wilhelm Conrad van Röntgen hadden te maken, maar dit op die avond wel zouden krijgen. Er gebeurde een wonder. Von Röntgen ging aan het werk, zoals hij dat al zovele avonden had gedaan. De tijd verstreek. Hij speelde met steeds hogere spanningen en zo nu en dan liep hij naar een klein tafeltje in de hoek tegen de muur, waar spaarzaam ver bleef dezelfde die hij altijd was geweest en weigerde verheffing in de adelstand. Hij bleef een in zichzelf gekeerd man die blij was met wat hij had ontdekt, met de heilzame toepassing die het had voor de lijdende mensheid, doch die niet trots werd of zich ergens op beroem de. Zo is hij veertig jaar geleden ge storven, een man waaraan de mensheid veel te danken heeft gehad.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5