ASPRO' OEDEN oppenbrouwers MOE Zal Zeelands Derde Stad Herrijzen? :»»?.- - VAN BUUREN DAG VAN EUROPA. Make-up ongezond? Een sportief reisensemble 15 februari 1561 sloeg de zee toe. v r;-' --- - - Ons gehe Eerste Soester Vrachtautorijschool Prima Haarvilt Sportieve modellen 22.50 - 29.75 .Borsalino' 39.75-49.75 - Kleermak J. Begraf< ber« Ju v.a. v.a. Singer bre; Singer ko< Singi Naaimae D. van d< Frans B Telefoon Bescherm u tegen Reimerswaal ging ten onder, maar de schorren en kreken worden omgezet in nieuwe bloeiende polders. Door de vele stormvloeden in de zes tiende eeuw, waarvan wij noemen die van 1530, 1551, 1555, 1557 en 15 februa ri 1961, gingen alleen al in dit gebied ongeveer 8000 ha land en enkele wel varende plaatsen, waaronder het be roemde Reimerswaal verloren, in die tijd de derde stad van Zeeland. Volgens de legende verzonk de stad wegens de weelde der burgers, die gou den kloppers op de deuren hadden en de paarden met zilveren hoefijzers be sloegen. De vloek zou voorspeld zijn door een meermin. Bij lage waterstand hebben de vissers nog vaak de daken ge zien, glinsterend van goud. Natuurlijk is dit alles slechts legende, er is geen goud te vinden, maar wat wel klopt met de feiten, waren de wel vaart en rijkdom van Reimerswaal of Romerswaal, dat al sedert de 13de eeuw een bloeiende stad in het Zeeuw se land was." Dit vertelt ons een der ambtenaren van Rijkswaterstaat, waarmee wij op stap zijn in het verdronken land van Zuid-Beveland. Op een afstand van 2 uur ten oosten van Ierseke liggen on der de golven van de Oosterschelde de resten van wat eens het beroemde Rei merswaal was. Schapen grazen in zee. Met waterlaarzen aan glijden we door dc vette klei, waaruit deze onherberg zame woestenij van schorren, slikken, geulen en platen, doorsneden door een den getoond. Onze gastheer vertelde ons over de toestanden op waterstaat kundig gebied, die in die tijden treu rig waren, mede door technische on bekwaamheid en de woelige tijd waarin men leefde. Doch na 1600 heeft men een en ander eens grondig aangepakt en is men gaan inpolderen, met als re sultaat dat men momenteel meer grond cp het water heeft teruggewonnen, dan sinds 1300 verloren ging. Wie denkt er in de overgeschoten mod der nog aan Reimerswaal Er is al eeuwen geen spoor meer van een stad tc bekennen. En toch de gedachte aan de rampen die deze plaats troffen, laten ons niet los. Rustte er een vloek op de stad Ze werd niet alleen door vele overstro mingen getroffen, ze werd ook een maal door de Zeeuwen verbrand, ze werd door de Spanjaarden geplunderd, ze werd door de Staten verkwanseld voor 540,en ze werd door de poorters verlaten als de vloed dreigde. De Braakman als voorbeeld. Het feit, dat in 1952 de Braakman werd afgesloten, blijkt Zeeuws-Vlaan deren behoed te hebben voor een af schuwelijke ramp bij de overstroming van 1953. De 27 kilometer lange buiten dijk, die tot de Belgische grens liep, werd door de afsluiting verkort tot een dijk van slechts 2,5 kilometer, .welke, toen de ramp over ons kwam, gloed nieuw en sterk was en het dus kon houden. Deskundigen berekenden later dat men bij een doorbraak, die vermoedelijk bij dc- oude toestand had plaatsgevonden, Rillerig? Onprettig? Vlug: De Braakmanpolder. Zover het oog rijkt land van vette klei met erop boerde rijen, opgebouwd volgens de moderne prineipes. Het ideaal van menige boer. Is dit ook de toekomst voor het Land van Reimerswaal enorm aantal grillig verlopende kre ken bestaat. Een ruige begroeiing van spartina, kwel- en roodzwenkgras heeft vrijwel dit gehele gebied overwoekerd en de uitgestrekte, moerassige vlakte biedt een beeld, zoals we dat in ons vaderland slechts zelden aantreffen, na melijk van een ruig bonk ongerepte natuur. We kunnen ons bij het aan schouwen van dit geheel bizonder goed indenken hoe ons land er een duizend tot tweeduizend jaar geleden moet heb ben uitgezien, één machtige uitgestrekt heid van moerassige grond vol kreken met een woeste begroeiing zoals wij momenteel aanschouwen. Op de schorren grazen dikwijls grote kudden schapen, die bij hoog water in schaapskooien op terpen ver in het woeste gebied worden ondergebracht, maar de mogelijkheid ligt voor de hand, dat over niet al te lange tijd dit land weer op de zee wordt her overd. Dan zal er weer welvaart heersen in dit gebied. Rijkswaterstaat en Zeeland hebben grote plannen. De stormvloed van 1953 ligt nog vers in het geheugen, het Delta plan vordert gestaag en men wil berei ken, dat eenmaal Zeeland veilig ge borgen achter hoge, zware, moderne dijken geen enkele vrees meer zal be hoeven te koesteren voor de wrede zee, die sinds mensenheugenis juist dit deel van ons vaderland uitkoos voor zijn veroveringstochten. Meer gewonnen, dan verloren. Achter deze dijken zal het goed werken zijn. Daar zullen dan al die verloren gebieden weer op de zee worden her- o\ erd en omgezet in vruchtbare land bouw- en weidegronden. Hier ligt een gebied van niet minder dan 8000 ha, elders liggen in Zeeland nog vele dui zenden hectaren te wachten op her overing, zoals de verdronken stukken langs de Zeeuwsvlaamse kust, waar tussen 1300 en 1600 alleen al niet min der dan 12.885 ha. verloren gingen. Op een kaart werden ons al die gebie- op een extra schade van ongeveer 14 miljoen gulden had moeten rekenen. Afsluiting en inpoldering van de Braak man hebben in totaal tien miljoen gul den gekost, dus het gehele project heeft ons nu reeds een behoorlijke winst op gebracht. Zoals bekend scheidde de Braakman Zeeuws-Vlaanderen vrijwel in twee de len. Door aanslibbing was dit gebied inpolderrijp geworden. Toen de aan slibbing ophield, vreesde men, dat dit gebied weer verloren zou gaan en is snel tot afsluiting overgegaan, waarna de inpoldering kon beginnen. Bijne tien jaar droog. In 1952 kwam dit werk gereed en heeft Rijkswaterstaat de nodige kanalen, we gen, kustwerken e.d. aangelegd, ter wijl de Dienst Domeinen de overige werken, strekkende tot het tot de de finitieve bestemming doen geraken van de polder, ter hand nam. Bulldozers schoven de talrijke kreken vol met oe- verwalzand, gedekt met goede sloot grond. In het najaar van 1953 was de ontgin ning reeds zover gevorderd, dat de ge hele polder met landbouwgewassen kon worden ingezaaid. Het gebied van de polder, dat een totale oppervlakte heeft van ongeveer 1400 hectaren is overwegend bestemd voor de uitoefe ning van het agrarisch bedrijf. Er zijn enige tientallen landbouwbedrijven, ter wijl ook aan de fruitteelt een beschei den plaats is toegekend. In de polder is een zeer grote zoetwa terkreek van pl.m. 190 ha gelaten, die uitstekend geschikt is voor de beoefening van de watersport. Samen met 156 ha bos heeft deze kreek een recreatieve functie gekregen. Een schone toekomst in het verschiet. De Braakman is slechts één voorbeeld, doch wanneer we weten, welke grote plannen men heeft met betrekking tot heel Zeeland, die tot uitvoering zullen komen in het Deltaplan, dan beseffen v --* i'i.-i. j t Waar 400 jaar geleden Reimerswaal verzonk, vinden we nu een woest gebied, doorsneden met kreken en begroeid met spartina en kwelgras. Een stukje welvarend Nederland keerde terug tot de oerstaat. we welk een grote taak er hier voor ons is weggelegd. Overal verrijzen de geweldige dijken en sluizen, die de zee moeten buitensluiten en de inpoldering van al die hiervoor in aanmerking ko mende schorren, slikken, geulen en platen mogelijk moeten maken. Zeeland zal dan een totaal ander gezicht krijgen. Veel van het ruige woeste land zal dra verdwijnen. Wel varende plaatsen zullen dan uit de grond verrijzen, waar honderden jaren voordien ook welvaart heerste, de zee zal zijn bedwongen en misschien zullen dc burgers dan - figuurlijk gesproken - weer gouden kloppers (bellen) aan de deur hebben. Het eilandenrijk zal dan worden ont sloten moderne wegen maken een snel le verbinding met de rest van Neder land mogelijk. Er zal een nieuwe tijd aanbreken, een tijd van welvaart voor het Zeeuwse land, waar men dan gerust zal kunnen leven en werken. Wie weet herrijst in de nabije toekomst ook Reimerswaal Nederland heeft veel uit het buitenland nodig en Frankrijk kan het meeste in eigen land vinden. Frankrijk wenste echter .wel te profiteren van de voor delen van de E.E.G., maar voelde niets voor de nadelen. Tot deze nadelen behoort de supra-nationale regering. Engeland dacht er al net zo over, maar wenste tenslotte toch deel uit te maken van de E.E.G. Frankrijk was hiertegen. Onder meer omdat thans Frans de voertaal is tus sen de zes landen van de E.E.G. Komt Engeland erbij dan is het onver mijdelijk dat Engels de voertaal is en Frankrijk kan niet hebben dat Europa Engels georiënteerd wordt. Frankrijk wil de leiding behouden omdat dit land steeds zijn roemrijk verleden voor ogen beeft. Thans lijkt het erop alsof Frank rijk aan het langste eind zal trekken, maar op den duur zal het moeten capi tuleren en het Verenigd Europa zal er komen. En ongetwijfeld met meer lan den dan de zes die thans naar eenwor ding streven. Er werden enige films gedraaid, er werden vragen gesteld en beantwoord en alle meisjes en jongens kregen het aantrekkelijke boekje „Teenager-Euro pa". Eikenlaan 1 Telefoon 4685 Ook dit jaar is aandacht geschonken aan de Dag van Europa met een bij eenkomst in gebouw Credo voor de leerlingen van de oudste klassen der ulo-scholen, welke woensdagmorgen gehouden is. De meisjes en jongens wer den verwelkomd door de burgemees ter, die mr. C. A. Bos dankte voor het feit dat hij naar Soest gekomen was om de schooljeugd bijzonderheden te vertellen over de voordelen van een verenigd Europa. Het is ook voor de jeugd belangrijk erbij stil te staan, dat wij niet alleen deel uitmaken van een gemeenschap die door een dorp en een land gevormd wordt, maar dat wij ons deel moeten weten van een Europees verband. Zij die de verantwoordelijk heid in de Europese landen dragen zijn er al heel lang van overtuigd, dat we tot een grotere eenheid en samenwer king moeten komen. De heer Bos wees op de moeilijkheden die gepaard gaan met het streven te komen tot een verenigd Europa. Voor de oorlog was Europa het hart van de wereld, maar het kwam zo geschonden uit de strijd te voorschijn dat het over eind geholpen moest worden. Thans zijn het Amerika en Rusland die de Wordt de huid bedorven? lis er gevaar voor vergiftiging Mogen de dames voor hun gezondheid eigenlijk wel schoonheidsmiddelen als lipstick, gezichtspoeder, crème en nagel lak gebruiken Soms komt men im mers de bewering tegen dat de huid van al die spullen zou bederven en dat er vergiftiging door kan optreden Zelf zijn de dames ook wel eens bang voor een mogelijk schadelijke invloed. De vele vragen die ons daarover tel kens worden gesteld, kunnen daarvoor als bewijs dienen. Nog zeer onlangs wilde een jonge dame weten of het ge regeld inslikken van kleine hoeveelhe den lipkleursel niet ongezond is. Zuivere grondstoffen, nauw gezette bewerking Over het algemeen kunnen we het op maken, dat door zovele vrouwen wordt gedaan, gelukkig als een onschuldige bezigheid beschouwen. De fabrikanten van kosmetische preparaten houden ter dege rekening met de opvattingen van hun chemici en de andere wetenschap pelijke werkers uit hun bedrijf. Deze academici houden doorgaans een wakend oog op de zuiverheid van de grondstoffen en de nauwgezetheid bij dc bewerking daarvan. Materialen waar van de giftigheid vaststaat worden in onze dagen door de bona-fide cosme tische industrie niet gebezigd. En de afwasmiddelen Zodoende wordt er dus al dadelijk bij de productie een zekere aandacht besteed aan het al of niet schadelijk zijn van deze preparaten. Daarmee is de vraag dan natuurlijk nog niet beantwoord of sommige stoffen misschien toch schade lijk zijn, wanneer de mens er geregeld VAN WEEDESTRAAT 80 - TEL. 2970 kleine hoeveelheden van naar binnen krijgt. Dit probleem geldt niet alleen voor de kosmetische producten, het is een vraag die men op velerlei gebied tegenkomt. Deze kwestie komt tegenwoordig ook ter sprake als het om conserveermid delen, tandpasta an afwasmiddelen gaat. Eczeem en afwijkingen. Ziekteverschijnselen door toepassing van kosmetische middelen kunnen optreden als gevolg van een zuiver persoonlijke overgevoeligheid. Sommige dames krij gen eczeem of andere huidafwijkingen door bepaalde parfums of door stoffen die bij het permanenten der haren wor den gebezigd. Afwijkingen aan het lipslijmvlies kun nen het gevolg zijn van een bestaande overgevoeligheid tegen de tamelijk veel gebruikte kleurstof Eosine. Voorts zijn bij allergische personen ont stekingen aan de oogleden en oogbind- vlies geen uitzonderingen, hiervoor moet nogal eens ooghaarverf aansprakelijk worden gesteld. Ooglidontsteking door ooghaar verf en nagellak. Maar ook nagellak kan de oorzaak zijn van deze oogaandoeningenmenigeen heeft de slechte gewoonte telkens met de vingers in de ogen te wrijven. Zulke overgevoeligheidsreacties treden vaak niet op wanneer men voor het eerst met de betreffende stof in aan raking komt, vaak vertonen zij zich pas na herhaalde toepassing. Dat is natuurlijk een verraderlijke kwes tie. Wie zou er nu zelf op komen, dat een ooglidontsteking kan worden ver oorzaakt door nagellak die men al ge ruime tijd gebruikt. Opsporen van het allergeen. Ook voor de dokter, die deze stoornissen te behandelen krijgt, is de zaak niet zo eenvoudig allereerst zal hij de aandoe ning moeten herkennen als een aller gische reactie. En dan gaat het er nog om, de ziekmakende stof „het allergeen" te vinden, want er zijn veel van die stoffen. Het duurt dan ook vaak een hele poos voordat de naspeuringen beginnen onder de middelen die dienen ter verzorging en verfraaiing van het uiterlijk toon aangeven en eenheid van de Euro pese landen is nodig om ons werelddeel een belangrijke plaats naast deze twee grootmachten te bezorgen. Deze eenheid is ondenkbaar als men de grenzen ge sloten houdt. Dit kan na 1870, 1914 en 1940 een nieuwe oorlog tot gevolg heb ben. Het openen van de grenzen be tekent vergroting van het afzetgebied der industrie en dit leidt weer tot prijs verlaging. In 1950 kwam Robert Schuman met het plan een supra-nationale regering sa men te stellen die op bepaald gebied zeggenschap zou hebben boven de na tionale regeringen van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland. Dit had onder meer tot ge volg dat in 1952 de Europese gemeen schap voor kolen en staal ontstond. Het plan voor een Europees leger werd in 1954 door Frankrijk geopperd, maar het was opnieutv Frankrijk dat dit plan torpedeerde. Dit was het gevolg van acties, ingezet door generaal De Gaulle. In 1956 kwam Nederland met het plan van de E.E.G. en in 1970 zal het zover moeten zijn, dat de grenzen tussen de zes E.E.G.-landen, en liever van nog meer landen, weggevallen zullen zijn. Het opheffen van de grenzen is een doel dat moeilijk te bereiken is. In de strijd om dit te bereiken staan Nederland en Frankrijk vaak lijnrecht tegenover el kaar. Dat is niet onbegrijpelijk, want 1: Het reisseizoen staat weer voor de deur, ook al zou men dat nog niet zeggen nu het nog overal zo koud is. Maar realiseert u zich wel, dat het nog een kwestie van enkele maanden is en dat u dan al in de vakantietijd zit En hoe- velen gaan er al niet éérder op reis Daarom, het wordt hoog tijd dat we vast het een en ander daarvoor in orde gaan maken. Want ook u hebt toch plannen voor de komende zomer Het is nu eenmaal zo, wanneer we gaan reizen, dat we daarvoor niet onze gewone of vakantie- kleding kunnen gebruiken. Op reis dragen we kleding die tegen een stootje kan, stevig is en die ons lekker beschut tegen elke weers invloed ook. Toch willen we ook in deze kleding modieus gekleed gaan en dus stellen we op dit gebied be paalde eisen. Vele couturiers ko men hieraan tegemoet en brengen in hun collecties aantrekkelijke reisensembles. Een werkelijk fan tastisch ensembe brengen we hier. Het is een mantelpakje vervaar digd uit een stevige stof met een ruitdessin in zwart-wit. Door dit ruitje in een stijl zoals we dat ook veel in tweedstoffen aantref fen, krijgt het pakje iets sportiefs dat precies van pas is voor een reisensemble. Het sportieve ele ment wordt nog geaccentueerd door de sluiting met vier grote leren knopen. Om het geheel te completeren heeft de ontwerper er ook nog een mantel van dezelfde stof bij gecreëerd. Deze mantel heeft een hoog sluitende kraag en sluit te vens met dezelfde grote leren knopen. Een dergelijke combinatie van mantelpakje en mantel van de zelfde stof is ideaal voor od reis. I Ons Wach W ij\ moder heren Ook nieuw Wij nieuw ling s Ossen' Rademak< Tevens Wit en AMSTERDAM MAASTRICHT FINANCIER IN elk d< Fa. Van de Plasweg 63, Vraagt inlich folders bij Of: ger vertegem Julianalaan 3( Telef. 0295 Gemakkelijk* Voor aankoop van PUEM bo kasten, forni Soesterbergses korsetten Van. Weedesti Telefoon

Soester Courant | 1963 | | pagina 6