Fugers voor uw Fiets De stichting van ons koninkrijk (1813). PUROL in huis Bronctiï letten Korfbalvereniging opgericht. KAPKUNST NIEUBORG Meningen van lezers. Officiële mededelingen. Praktische en voordelige staafmixers. DERDE BLAD PERMANENT-WAVE, Gazelle - Invicta - Raleigh - B.S.A. Positie en taak van de Y.V.V. RESULTATEN VAN DE MAXIMUM SNELHEID VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 MAART 1963. IN 1803 HERDACHT IV1ET EEN ENKELE STEEN. Dezer dagen is een nationaal comité geinstalleerd dat gaat zorgen voor een zinvolle viering van het bevrijdings jaar 1863. Sinds het jaar 1869 herinnert in Den Haag een monument aan dit historisch feit. We bedoelen het hoge monument op Plein 1813, met de Nederlandse maagd „in top". Aan haar voeten ligt de ge broken slavenketen. Aan de voorzijde staat koning Willem I die de eed af legt op de grondwet, aan de andere zijde het beroemde revolutionaire drie manschap Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum die de handen ineenslaan tot herstel van Oranje. Vrouwenfiguren op het monument ter weerszijden aangebracht symboliseren godsdienst en geschiedenis. Onder haar, in basreliëfs het vertrek der Fransen, terwijl Nederland zich met Oranje tooit en de aankomst van de Prins der Nederlanden te Scheveningen. Zelfs op dit laatste tafreel kijkt ieder een doodernstig. Vermoedelijk is dit te verklaren door het feit dat de oprich ting van dit gedenkteken destijds veel hoofdbrekens heeft gekost. Te laat Evenals nu werden er in die dagen ccmmisises gevormd. Men kwam echter een beetje te laat met de plannen. De bedoeling was n.1. om een monument te onthullen in 1863, dus vijftig jaar na de bevrijding. Maar de samenstelling van de commis sie kon niet ieders goedkeuring weg dragen. Bij brand- en snijwonden, Pijolijke kloven, Ruwe handen. Schrale hoid. Prins Frederik, zoon van Willem I had enkele figuren uit de „Vereniging van en voor industriëlen" voor het plan weten te interesseren maar algemeen vond men deze „club" niet representa tief. Eenmaal „ja" gezegd, ging men toch door met het plan en zo gebeur de het dat op het tegenwoordige Plein 1813 alvast een eerste steen werd ge legd voor het op te richten monument. Een loden koker, inhoudende een per kament met namen van de gevers, werd tevens ingemetseld. Een en ander ging met veel eerbetoon gepaard. Koning Willem III verklaarde bij die gelegenheid „mijn woord kan niet an ders zijn, mag niet anders zijn, dan al le toehoorders de plechtige verzeke ring af te leggen dat de dag van heden de dag der liefde en trouw is van het Nederlandse volk bij deze onvergete lijke plechtigheid". Wat moest daar komen De vraag was nu wat voor monument oj die eerste steen zou komen te rus ten. Een prijsvraag werd uitgeschre ven en wat uit de bus kwam was nog al verwarrend. Er waren vele vreemd soortige ontwerpen bij. In de jury ter beoordeling had o.a. Jo zef Israëls zitting. Hij sprak van „het zwevende, onbestemde, verwarde en karakterloze" in de ontwerpen. De keu ze viel tenslotte op twee ontwerpen, n.1. dat van Koelman en van Pierre Cuy- pers. Na veel wikken en wegen werd dat van Koelman gekozen hetgeen niet) wilde zeggen dat het monument er nu vlot kwam. Hoestdronk in tabletvorm. 95ct Er volgde nog een pennestrijd in die dagen ging men elkaar met brochures te lijf waarin godsdienstige en politieke motieven werden aangevoerd. Het mo nument zou 84.000 gulden moeten kos ten en ook dit gaf nieuwe problemen Hoe het zei, eindelijk in 1869 kwam het monument toch gereed en Nicolaas Beets dichtte in Utrecht „Drievoudig snoer niet haast gebroken tendage dat een machtig God het woord der redding had gesproken Erntfeste, deugd van 't onbevlekt geweten Van dringende eerzucht vrij en slordige eigenbaat." Spaar uw grijze haar Op 17 november van het jaar 1869 is het monument zoals het daar nu nog slaat op het Haagse plein 1813 onthuld. De oude Prins Frederik, die voorzitter was van het feestcomité, werd toege zongen „Prins Frederik leev' wiens wenk de zuil onthuld heeft en aan oog vertoond de hemel speer het grijze haar waar hij zijn deugd mee kroont Zc had men elkaar na alle geharrewar en bekogeling met brochures, rondom de Oranjes toch weer gevonden. Enige ja ren geleden zijn de beelden gerestau reerd en schoongemaakt. Nu staat het symboliek van de bevrijding nog onge schonden en fier, wachtend op de hui debetoging die dit jaar aan zijn voet zullen plaats vinden. In ieder geval zijn wij in onze tijd niet te laat met de voorbereidingen Dinsdagavond is in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat een korf balvereniging opgericht, welke een neu traal karakter zal hebben. Er wordt dan ook zowel op zaterdag als op zon dag gespeeld. Het initiatief tot de op richting ging uit van de Gooise- en Utrechtse Korfbalbond en deze eerste bijeenkomst werd geleid door de heer H. A. Kroes, voorzitter van deze bond. In zijn openingswoord sprak hij er zijn verwondering over uit dat Soest als vierde gemeente van de provincie Utrecht niet over een korfbalclub be schikt, terwijl die in vele kleinere plaatsen wel is. Er zijn diverse verenigingen in Soest geweest, zoals in de jaren K.V.S., S.T.C., E.D.O. en Spirit en het is vreemd dat deze alle verdwenen, want in ons land is de korfbalsport groeiende. De heer Kroes sprak dan ook de wens uit dat er in Soest genoeg enthousiaste jongeren te vinden zullen zijn die een nieuwe korf balvereniging tot bloei zullen kunnen brengen. Dank werd gebracht aan het gemeente bestuur, dat blijkt gegeven heeft alle mogelijke medewerking te willen ver lenen. Dc heer Kroes achtte het onjuist op democratische wijze een bestuur te vor men omdat het twintigtal aspirant-leden dat aanwezig was niets of nagenoeg niets van elkaar wist, zodat het moei lijk zou zijn op vruchtbare wijze door stemming tot een bestuur te komen. Hij verzocht de heer J. Edelenbosch, oud-korfballer, of hij het voorzitter schap wilde aanvaarden en deze had er geen bezwaar tegen de leiding van het voorlopige bestuur en de vereniging op zich te nemen tot dat er over enkele maanden op de gebruikelijke wijze een bestuur gekozen zal worden. Mej. A. Schilder kreeg het secretariaat toegewezen, mej. R. van Drie zal pen- ningmeesteresse zijn, de heer L. v. Hey- ningen wedstrijdsecretaris en de heer H. de Jong werd eveneens aan het be stuur toegevoegd. Over de naam werd enige tijd gedis cussieerd, maar tot een oplossing kwam men niet en er werd besloten dat op een volgende vergadering een beslissing genomen zal worden, nadat ieder zijn gedachten over een passende naam voor de nieuwe vereniging heeft laten gaan. Ook over de clubkleuren werd men het niet direct eens en ook dit zal op de eerstvolgende vergadering beslist worden. Dameskapper toont U an. Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. Het terrein achter hotel De Birkt, dat voorheen De Schouw heette, is lange tijd als korfbalveld gebruikt. Het is geen best terrein, maar de gemeente heeft de toezegging gedaan dat het op geknapt zal worden. Er zal een kleed gelegenheid komen en er wordt voor palen en korven gezorgd, terwijl de nieuwe vereniging als entreegeschenk van de Gooise- en Utrechtse Korfbal- bond het benodigde lint voor het uit zetten van het terrein zal krijgen. Ir. september begint de nieuwe compe titie en het ligt in de bedoeling hier aan deel te nemen. Getracht zal worden ook deel te nemen aan de jaarlijkse pinksterseries. In de competitie kan men als zaterdag team of zondagteam deelnemen. De nieuwe vereniging zal een neutrale vereniging zijn, die de leden in staat zal stellen op zondag te spelen als zij dit wensen, terwijl leden die hiertegen bezwaar hebben in de zaterdagcompe titie zullen kunnen spelen. Ook zij die om niet-principiële redenen liever op zaterdag spelen kunnen in deze compe titie uitkomen. Een trainer zal de nieuwelingen de eerste beginselen van de korfbalsport bijbrengen en de gevorderden verder op pad helpen. Getracht zal worden een zaal te krijgen voor indoortrai- ning, maar als dit niet lukt dan zal zo spoedig mogelijk buiten getraind wor den. De heer Kroes gaf een korte uiteenzet ting van het korfbalspel. De korfbal sport staat met zwemmen het hoogst genoteerd op het lijstje van de sporten die zeer vele voordelen en slechts gerin ge nadelen hebben. Aan de competitie kan deelgenomen worden met seniores-, juniores-, aspi ranten- en pupillenteams en om deel te kunnen nemen is er geld nodig. Een enthousiast senior-lid gaf de penning- meesteresse een renteloze lening, zodat zij reeds over kasgeld beschikt en er werd besloten dat vanaf 15 maart con tributie betaald zal worden. De seniores betalen 2,50 per maand, de juniores f 2,en de aspiranten 1,50. Uitvoerig werd gesproken over de lei ding van de jeugd, de diverse commis sies die gekozen moeten worden, een vlag, een clubblad en de propaganda voor de nieuwe vereniging. Er zal zo spoedig mogelijk een demonstratiewed- slrijd gespeeld worden. Omdat de com- Kerkstraat 3-5 - BETALING IN OVERLEG. - Telefoon 2030 petitie stagnatie heeft ondervonden zal dit nog wel enige weken du ren. Tenslotte werd besloten spoedig opnieuw bijeen te komen om de vereni ging een hechter fundament, een naam en clubkleuren te geven. KOMT ER EEN DUIZENDJARIG RIJK Hierover spreekt ds D. W. Veldkamp, predikant der Vrije Evangelische ge meente te Hilversum, op woensdag 13 maart, 's avonds 8 uur, in gebouw Pr. Bernhardlaan 2. Men zie de advertentie in dit blad. JAARVERGADERING dierenbescherming. De afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren houdt op maandag 25 maart de jaar vergadering in het Oranje Hotel. De secretaris en de penningmeesteresse zullen verslag uitbrengen over het af gelopen jaar en er worden bijzonder heden gegeven over het dierenasiel en De Paardekamp. Voorzitter P. M. Wijs muller en secretaris C. J. 't Hart zijn aftredend. Zij stellen zich herkiesbaar. Een klein aantal medewerkers aan de actie „Dieren in Nood zal gehuldigd worden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. „Mormaccove", 10 maart, en s.s. „Noordam", 13 maart. Argentiniëm.s. „Cap San Marco", 10 maart, m.s. „Alnitak", 12 maart en m.s ,.Cap Verde", 14 maart. Australiëm.s. „Port Calmers", 12 maart en m.s. „Willem Ruys", 13 maart. Braziliëm.s. „Alnitak", 12 maart, m.s. „Louis Lumière", 13 maart en m.s. „Cap Verde", 14 maart. Br. O. Afrika m.s. „Jean Laborde", 13 maart. Canada s.s. „Mormaccova", 10 maart en m.s. „Byklefjell", 13 maart. Chilim.s. „Socrates", 12 maart en m.s. „Buntenstein", 14 maart. Ned. Antillen s.s. „Bennekom", 12 maart. Nw. Zeeland m.s. „Wellington Star 11 maart en m.s. „Willem Ruys", 13 maart. Suriname m.s. „Oranjestad", 13 maart. W, Nw. Guinea s.s. „Perseus", 11 mrt. Z. Afrika (Rep.) en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 10 maart en s.s. „Almdijk", 13 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Geachte Redaktie, Inderdaad is het stukje van de Hr. Schlecht in uw courant van 5 maart over het bestuur der Soester Ijsbaan volkomen juist. Ook ik neem graag mijn pet voor zulk bestuur af, trouwens voor elk bestuur dat dikwijls geweldige pres taties levert om „hun" vereniging tot grotere bloei te brengen. Maar ik neem mijn HOED af, voor de bijkans duizenden schoolkinderen, die gedurende 10 weken de duizenden ki lo's brood naar hun scholen brachten om de aktie „Dieren in nood" zo daad werkelijk te ondersteunen. En het diepste neem ik de hoed af voor de heer Kraaijenhagen, die dit brood al die tijd gesneden heeft en voor het „team" der politie (namen wil ik niet noemen) dat, met hr. Kraaijenhage, de tientallen voederplaatsen in de uitge strekte bossen dagelijks van voedsel voor de dieren heeft voorzien. Tijdens de alg. jaarvergadering op 25 maart hoop ik hier nader op terug te kunnen komen. P. M. WIJSMULLER. Voorzitter Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Soest. Evenals verleden jaar gaan wij U weer op geregelde tijden iets vertellen over toeristische mogelijkheden. Velen zul len ook dit jaar weer met vakantie gaan en er zijn onder u velen, die zich afvragen: Waarheen? Wat? Hoe? Deze vragen willen wij gaarne met u gaan oplossen. Wij hebben n.1. meerdere reis-programma's met aardige reisjes (leizen), die in iedere pijsklasse liggen. Onbezorgd genieten heeft vaak tot een zelfontdekking geleid. Men heeft be langstelling gekregen voor dingen, die men vroeger ter zijde stelde. Zelfs au tobezitters kiezen in hun vakantie vaak de bus, omdat zij weten, dat er varen reisleiders hen langs typisch toe ristische routes rijden met veel beziens waardigheden en dat de gekozen hotels een waarborg zijn voor een uitstekende maaltijd en prettige sfeer. Wat zoudt u denken van 7 dagen Limburg Limburg met zijn glooiende heuvels en kastelen. Het plaatsje waar U logeert is een ideaal uitgangspunt voor prach tige excursies naar Rijn, Ahrdal en Ar dennen (deze vormen een onderdeel van het programma) of 7 dagen Twente Oostmarsum ligt temidden van viuchtbare akkers en in het stroomge bied van het kronkelende riviertje de Dinkel. Maar u bent ook in de onmid dellijke nabijheid van uitgestrekte bos sen en meren, zandverstuivingen, heide velden en hunnebedden. Wilt u eens over onze grens gaan kijken, dan is een boottocht langs de Rijn een belevenisLangs de schilderachtige burchten en met wijnstokken bezaaide hellingen vaart u. Of u zoekt het verder b.v. 10 dagen naar het Gardameer. Het heeft een zonnig klimaat met een subtropische plantengroei, o.a. palmen, canné's en citroenstruiken. Daar staan drie dagtochten op het programma, waarvan één naar Venetië, (gondelvaart). Ons kantoor is de gehele week geopend van 9 tot 5 uur. Ook zaterdags. Komt U eens geheel vrijblijvend de program ma's inzien. Wij zijn u gaarne van dienst en dragen er zorg voor, dat uw vakantie een geslaagde vakantie wordt Straks gaat de Keukenhof weer open en mede door de propaganda, die de A.N.V.V. gemaakt heeft in binnen- en buitenland zullen velen deze bollen- pracht weer gaan bezoeken. Evenals verleden jaar is het kantoor van V.V.V. Soest gedurende de bollen-weekends, viijdag- en zaterdagavond tot 10 uur geopend. Velen van u weten uit onder vinding, dat de openstelling wel dege lijk zin heeft gehad. Wij hebben meer dere buitenlanders aan logies kunnen helpen door uw geboden gastvrijheid Gaarne doen wij voor dit a.s. bollen- seizoen weer een beroep op u Mochten e_' leden zijn (of aspirantleden, min. lidmaatschap 5,die de dagen rond Pasen logies kunnen verstrekken, dan gaarne zo spoedig mogelijk opgave aan ons kantoor. In een grote stad vielen vóór het instellen van de max snelheid gem. 70 verkeersdoden per jaar THANS GEMIDDELD 50 'I1 DOOR DE MAX. SNELHEID VAN 50KM KOMEN DEZE ONGEVALLEN MINDER VOOR DAN VROEGER!! Auto s slaan bij kruising en minder over de kop Er rijden minder auto's tegen trams Riskante inhaalmanoeuvres zijn uitzondering PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest brengt ter algemene kennis dat, ter voldoening aan artikel 37 van de Woningwet, van 10 maart 1963 af gedurende vier weken ter gemeentesecretarie, afdeling alge mene zaken (geopend van maandag t/m vrijdag tussen 9 en 12 uur) ter inzage ligt het partieel uitbreidingsplan, rege lende de bestemming van gronden ge legen tussen de spoorlijn Utrecht-Baarn en de Bosstraat („Plan Bosstraat"). Gedurende een termijn van vier weken kunnen de belanghebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Soest, 8 maart 1963. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van W. Schotanus, Herenweg 15 te Zwolle, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor opslag en re paratie van wegenbouwmachines, op het perceel Dorresteinweg 58a, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4851. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 26 maart a.s. des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 8 maart 1963. INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER. Ir verband met de a.s. verkiezing van leden van de 2e kamer kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kie- zersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opge nomen. Soest, 2 maart 1963. De burgemeester van Soest. Verrassend ontwerp van Graaf Bernadotte. Niemand minder dan de vermaarde in dustrieel vormgever Graaf Sigvard Bernadotte ontwierp het model van een nieuwe, practische en bepaald voor delige staafmixer, die op de komende Huishoudbeurs - van 28 februari t.e.m. 10 maart in het Rai-gebouw te Am sterdam - zeker één der opvallendste noviteiten is. Prachtig van vorm en goed in de hand liggend is de aansluitkop die aan de voorkant een met wijs- en middel vinger gemakkelijk te bereiken en te bedienen tuimelschakelaar heeft. De strakke lijn is bij de vormgeving consequent doorgevoerd en strekt zich uit tot motorhuis, beschermhuis en be- schermkap, zelfs tot het maalbakje. Het snoer is dusdanig aan de onderzijde van het handvat aangebracht, dat het over de hand loopt en daardoor ver verwijderd blijft van het draaiende ge deelte, dat niet minder dan 10.000 omwentelingen per minuut maakt. Met deze staafmixer kan men alle eigen inhoudsvormen als pannen, scha len, bekers, glazen e.d. gebruiken. Bij deze Bamix behoren losse onderde len die mogelijk maken de mixer voor ontelbare handelingen te gebruiken. Dankzij een gladde schijf kan men slagroom slaan, eiwit klutsen en aller lei schuimgerechten maken, een schijf met gaatjes zorgt voor het grondig mengen van vloeistof-cocktails, melk- dranken, yoghurt met vruchten, mayon- naise, eier- en meelgerechten een drie delig mesje is bestemd voor het fijn hakken van rauwe of gekookte groenten en vruchten, het roeren van soepen, het maken van aardappelpuree, baby- voedsel en koekdeeg met een molen tenslotte, die in een bijhorende schaal met deksel wordt gebruikt, maakt men van de mixer een electrische molen voor het malen van koffie - tot fijn en zelfs extrafijn - amandelen, noten, pe per en andere specerijen. Het apparaat dat in een keuken nau welijks ruimte inneemt, licht van ge wicht en zeer gemakkelijk schoon te maken is, zal voor de moderne, practi sche huisvrouw een ware toverstaf 1 blijken te zijn.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9