EOROPA ZIT OP HETE KOLEN. NeeStje van ¥@!zen gevonden, Kolenmijnen weinig toekomstperspectieven? HET OOG GERICHT OP BEVRIENDE NATIES. BURGERLIJKE STAND DINSDAG 12 MAART 19G3. 42e JAARGANG No. 20. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart. 12,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 MINISTER LUNS WIL BREUK LIJMEN. In de Europese hoofdsteden heerst een intense politieke bedrijvigheid. Koorts achtig zoekt men naar een oplossing van de crisis, waarin de Europese sa menwerking verkeert. Vooral de Neder landse minister van buitenlandse zaken, Joseph Luns, speelt in dit doodernstige politieke spel een voorname rol. De moeilijkheden in Europa zijn naar buiten gekomen tijdens het laatste sta dium van de onderhandelingen in Brus sel over de toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap. Het ,,non" van De Gaulle bulderde d^ir door in de beleefde, maar nega tieve woordep van zijn minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Sindsdien zit men in Londen, Den Haag, Bonn, Brussel, Luxemburg en Rome op hete kolen. De toekomst van de E.E.G. en de Europese samenwerking op economisch en politiek terrein lij ken in ernstig gevaar. In Den Haag heeft onlangs de Europese beweging een „Europese Manifestatie" georganiseerd. Dat was tijdens het laat ste weekeinde van februari. Een van de sprekers was dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G. en een van de belangrijk ste „Europeanen". Deze vroegere Nederlandse minister van Landbouw heeft in Den Haag harde woorden gesproken aan het adres van de Franse president. „Wij hebben van daag te maken met een oorlogsverkla ring aan de Europese ideeën. Er is een bijl gelegd naast de jonge, veelbeloven de boom van gemeenschappelijke Euro pese toekomst. Ik hoop, dat de hand wordt tegengehouden, die de boom wil vellen" en „Eén man heeft namens één land het beginsel van de integratie door de daad opgezegd". President De Gaulle wil volgens dr. Mansholt, de E.E.G. omvormen tot een exclusieve, ge sloten club, waarin hij door een coalitie voor zichzelf de hegemonie kan vesti gen. In Nederland zelf zijn wel eens harde woorden gesproken aan het adres van Brussel. De E.E.G. heeft, met name voor wat betreft de landbouw, voor Ne derland enkele bittere pillen in de hand. Maar ons land heeft water in de Eu ropese wijn gedaan omdat er nu een maal geen alternatief was. Tegenover enkele nadelen staan zeer talrijke voor delen. Het is voor Nederland nooit een aanleiding geweest de Europese ont wikkeling te torpederen. Frankrijk heeft anders gereageerd. „De Gaulle wil ge schiedenis maken met het gezicht naar het verleden", zei dr. Mansholt. De Franse president denkt aan coali ties - zie het Frans-Duitse vriend schapsverdrag - in plaats van aan inte gratie. Coalities zijn uit de tijd. Zij steunen, aldus dr Mansholt, op het „idee van de macht" in plaats van op „de macht van het idee". Minister Luns heeft vanuit Den Haag pogingen in het werk gesteld de breuk in de samenwerking te lijmen. Maar zijn eerste pogingen lijken mislukt. Dit is, als men de Duitse afgevaardigde tijdens de Europese Manifestatie, dr. Kurt Birrenbach, mag geloven, ook niet zo verwonderlijk omdat de kern van de moeilijkheden dieper verscholen zit, dan op het eerste gezicht voor mo gelijk kon worden geacht. Nauw met de huidige moeilijkheden hangt immers, volgens dit Duitse Bondsdaglid, de ver wezenlijking samen van een Euro pese atoommacht. President Kennedy en premier Macmillan hebben bij de recente besprekingen van Nassau een nog zeer schematisch plan opgesteld voor een multilaterale kernmacht, waar in de Europese landen een zekere zeg genschap zouden krijgen. De Gaul heeft al laten weten, dat hij meer ver trouwen heeft in een - vanzelfsprekend kleinere kernmacht, welke door Frankrijk zelf op de been wordt ge houden. Ook hier dus een Frankrijk, dat liever op eigen benen staat en dit op ondubbelzinnige manier laat blij ken. Militaire en economische samenwerking kunnen volgens de Duitse politicus niet los van elkaar worden gezien. Een vanzelf sprekend gevolg hiervan is, dat bij plannen voor het opnieuw bijeenbrengen van de partners in de Europese Economische Gemeenschap, ock tegelijk een oplossing moet worden gebracht voor het multilaterale kern plan. Over een dergelijke ontwikkeling is men voorlopig nog pessimistisch. De minister van economische zaken, drs J. W. de Pous, heeft de voor- jaarsbeurs te Utrecht geopend. Door het overhalen van een scheeps- telegraaf werd de beurs geopend. Minister de Pous (in actie) en dr Van der Wal, voorzitter van de Jaarbeurs. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 115.000 stuks. Hoendereie ren in prijzen van f 14,50 tot f 15.— Middenprijs f 14,75. Prijs per kg f2.38. Op 13 januari verliet de 32-jarige Neeltje van Velzen de ouderlijke wo ning aan de Insingerstraat en zij keer de daarin niet terug. Haar signalement werd per radio en pers verspreid en er kwamen vele aan wijzingen binnen, maar pogingen om haar op te sporen mislukten. De politie nam aan dat zij in de bos sen rond Soest of in de Eem omgeko men was. Er werd naar haar gezocht, maar een grote opsporingsactie moest voorlopig achterwege blijven omdat er te veel sneeuw lag. Haar vader ging door met zoeken en vrijdagavond heeft hij het stoffelijk overschot van zijn dochter in de Eem nabij de Kleine Melm in de richting Amersfoort gevonden. Onderzoek van het stoffelijk overschot door de politie wees uit dat er geen sprake is van geweldpleging. Waarschijnlijk is mej. Van Velzen in een wak geraakt toen zij in de richting Amersfoort liep. Onder de aanwijzingen die de politie na haar verdwijning ontving was een mededeling dat zij bij de Eem in Soest- Zuid gezien was. Haar vader heeft dan ook steeds in Soest-Zuid gezocht. Kort na haar verdwijning had de Utrechtse paragnost J. Burgemeester aan de broers van Neeltje een teke ning verstrekt van de plaats waar het stoffelijk overschot zon zijn te vinden en zijn aanduidingen zijn juist geble ken. Het stoffelijk overschot is door de po litie uit de Eem gehaald en naar het politiebureau vervoerd. SOESTER NATUURBAD. Tot 1 april kan men tegen gereduceer de prijzen kaarten voor het Soester na tuurbad bij de administratie van het bad in het gemeentehuis bestellen. Een abonnement voor kinderen tot en met 15 jaar kost 5,en voor zwem- lustigen van 16 jaar en ouder is dat 9,voor het eerste abonnement in een gezin, 8,voor het tweede abon nement en 7,voor het derde en volgende abonnement. Kinderen die na 1 mei 1961 geboren zijn hebben vrije toegang. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, om 2 uur, vindt ver koop van vlees plaats aan het slachthuis. De Limburgse mijnen, waarin cifca 50.000 arbeidskrachten werkzaam zijn, produceren ongeveer 12 miljoen ton kolen, die nog niet eens toereikend zijn om de nationale behoefte (bijna 16 miljoen ton) te dekken. De afzet van kolen verloopt dus erg vlot, maar desalniettemin is er ook bij de Limburgse mijnen een soort angst psychose ontstaan, veroorzaakt door de toenemende concurrentie van olie en de dreigende exploitatie van goedkoop aardgas uit de Groningse gasbel. Bepalend voor de daling van de animo voor de mijnarbeid is de onzekerheid over de positie van de kolen in het toekomstige energieverbruik. Een onzekerheid, die tengevolge van de enorme aardgasvondsten aanzienlijk is toegenomen. Vele deskundigen verwach ten, dat het aandeel van de vaste brand stoffen (steenkool dus) in het energie pakket van de toekomst sterk zal te ruglopen. Nu reeds zijn velen, zowel in de huishouding als in de industrie, op olie overgegaan, zelfs ondanks een min der gunstig verloop van de prijzen. Met aardgas en kernenergie kan dat ook gebeuren. Spectaculaire daling. Terwijl in 1959 de kolen nog voor 70 procent in de energiebehoeften van de zes E.E.G.-landen voorzagen, is dat aan deel in 1960 nog maar 52 procent, ter wijl het in 1972 naar schatting niet meer dan 35 procent zal bedragen. Ir 1972 zal het aandeel van de olie, naar men verwacht, tot 50 procent ge stegen zijnDit beeld is nogal spec taculair. Vandaar dat menigeen geneigd is de toekomst van onze kolenprovin- cie met enig pessimisme te gaan be kijken. Nu moet men dit pessimisme ook niet overdrijven. Het energiever bruik zal in totaal sterk toenemen en er zal dan ook zeker een ruimte over blijven voor een behoorlijke afzet van kolen. Maar een expansief bedrijf zal de kolenmijn niet meer zijn. Vooruit gang zal er in dit bedrijf niet veel meer zitten. Wel voeren optimistische beoordelaars aan, dat de huidige oliereserves slechts voor 50 jaar en de kolenvoorraden wel voor 400 jaar toereikend zijn, doch daarbij wordt uit het oog verloren dat lang niet alle oliereserves bekend zijn. Bovendien zijn de winningsmethoden zodanig verbeterd, dat men thans een veel groter percentage olie uit de olie velden haalt dan vroeger het geval was. Vervolgens zal de Limburgse mijn industrie met toenemende buitenlandse concurrentie, ook op de binnenlandse markt, te maken kunnen krijgen. Ver schillende grote kolenproducenten in de E.G.K.S. (bv. w-Duitsland en Frank rijk) trachten de kolenprijzen kunstma tig laag te houden door overheidssub sidies en daardoor wordt de concur rentiekracht van onze mijnen danig aangetast. Toch is er nog toekomst voor de Lim burgse mijnen, mits deze ook steun van de overheid krijgen. Zo zou de overheid een bepaalde kolenafzet kunnen garan deren door bv. alle openbare elektrische centrales kolen te doen afnemen. Maatregelen welke een verdere me chanisatie van de kolenwinning beogen, zouden ook veel effekt kunnen sor teren. Ook voor een concentratie van de mijnbedrijven valt veel te zeggen. Wanneer men tijdig zich op dergelijke maatregelen bezint, zal de „trots van Limburg" ook voor de toekomst behou den blijven. AUTO VOOR WIJKZUSTERS. Kort voor de grote landelijke actie „Open het Dorp" is in Soest een actie gestart, waarmee men de wijkzusters van het Oranje-Groene Kruis aan een auto wilde helpen. Deze actie is vol ledig geslaagd en de zusters Kitty, Toos, Riet en Dini beschikken over een volkswagen, die met een belangrijke korting van firma Gebr. Van Kooy ge kocht kon worden, zodat ook dit be drijf zijn aandeel in deze actie leverde. Er werd ruim 9000,bijeengebracht. Voor de actie begon wendde een comité, dat bestond uit mevr. M. H. B. Muur- ling-Voorthuis, presidente van de N.C.V.B. Soest-Zuid, mevr. A. Snijders- Jansen, presidente van de N.C.V.B.- Soestdijk, de artsen H. J. Stroband en J. H. W. Tervoert, Rinke Tolman en de heer W. J. Groenendijk, directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, zich in een circulaire tot de inwoners van Soest en het verzoek bijdragen te storten is gul ingewilligd. Binnenkort zal de auto officieel aan het Oranje- Groene Kruis overgedragen worden. ALS KLEIN DUIMPJE. Zondagavond reed de heer C. J. A. de B. op de Torenstraat met zijn auto. Hij raakte in het voorbijrijden een auto van de heer J. S., die in restaurant Zonneheuvel het feest van zijn onder trouw vierde. De benadeelde belde de politie, die slechts het spoor behoefde te volgen dat het water door een lek ke radiateur vormde. Dit spoor leidde naar de Nieuweweg, waar men de be schadigde auto van de heer De B. en hemzelf aantrof. Het bleek dat hij wat te veel gedronken had. Zijn autopapie- len werden in beslag genomen en dok ter Stroband nam een bloedproef. FIETSEN OP DE STADHOUDERSLAAN. Be politie wijst er met nadruk op dat strenge maatregelen genomen zullen worden tegen wielrijders - groten deels scholieren - die zich bij het fiet sen op de Stadhouderslaan niet aan de verkeersregels houden en daar bij voor keur met velen naast elkaar fietsen of op gedeelten van de weg waar ze niet mogen rijden. NIEUWE GASLEIDING. De afgelopen winter is gebleken dat de gasleiding van 5 kilometer welke Soest en Baarn verbindt niet voldoet omdat de diameter van 15Vü cm onvoldoende is. Het gas komt van Amersfoort naar Soest en gaat dan naar Baarn. De lei ding zal vervangen worden door een leiding van 25 cm. De kosten hiervan zullen 400.000,bedragen. DE NIEUWE KORFBALVERENIGING. Vanavond om acht uur zullen de leden van de nieuwe korfbalvereniging voor de tweede maal vergaderen in gebouw De Rank. Onder meer zullen op deze bijeenkomst de naam en de clubkleu ren vastgesteld worden. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN. Op dinsdagavond, 12 maart komen de leden van de K.A.V., afd. Soest, bijeen in het St. Josephgebouw. Er zal ge sproken worden over vakantiereizen en er worden dia's getoond. Donderdagavond, 14 maart, zal mevr. J. Glissenaar-Bierlaagh voor de af deling over politiek spreken. TONEEL VOOR BEJAARDEN. Alle bejaarden van Soest worden door de afdeling Soest van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers uitgenodigd voor een ontspanningsmicklag, welke op vrijdag 15 maart in gebouw „Credo gehouden wordt. Het zal een toneelmid dag zijn welke verzorgd wordt door de Christenvrouwenbond. De aanvang is 2 uur. LAADKRAAN. Bij het vaststellen van de begroting 1962 is door de gemeenteraad besloten dat de dienst van gemeentewerken een nieuwe vrachtauto zal krijgen. De directeur van gemeentewerken zou het op prijs stellen als deze vracht wagen van een laadkraan voorzien kan worden. Daardoor zal het laden van straatvuil, plantsoenafval, zand, riool buizen, trottoirkolken enz. sneller en efficiënter gebeuren kunnen. Het college heeft de gemeenteraad voor gesteld 7500,krediet beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van deze kraan. HINDERWET. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de heer A. Luyben, Eigen domweg 22, ontheffing van de verbods bepaling in de Hinderwet te verlenen voor zijn inrichting, bestemd voor het slopen en repareren van auto's. Je kunt natuurlijk zeggen dat Bidault een hele slechte man is omdat hij zich hoofd van de O.A.S. noemt en fel tegen zijn staatshoofd generaal De Gaulle gekant is. Het is echter ook mogelijk te beweren dat het een verliespunt voor de generaal is dat zo'n verdienstelijk politicus helemaal niets van hem hebben moet en zijn afkeer voor zijn persoon toont door zich het hoofd te noemen van de organisatie die hem zo graag uit de weg wil ruimen, maar daartoe nog geen kans gezien heeft. Voor beide meningen is wel wat te zeggen, lijkt me zo. De Nederlandse regering houdt het maar het liefst bij de eerste mening en zij heeft zich gedragen of De Gaulle in ons land iets te zeggen heeft of met zijn land een bedreiging voor het onze kan vor men. Vijfentwintig jaar geleden werd de schrijver Maurits Dekker veroordeeld omdat hij het hoofd van een be vriende natie, meneer Adolf Hitier, beledigd had en dat zag de regering niet graag. Nu werd de K.R.O. belet het inter view met Bidault uit te zenden om dat men bang is dat bevriend staats hoofd De Gaulle beledigd zou kun nen zijn als het gebeurde. Vreemde bezorgdheid als men be denkt, dat niemand op het idee kwam of misschien het Oostduitse of Russische staatshoofd zich niet bele digd zou kunnen gevoelen, toen zes weken geleden de film vertoond werd, die liet zien hoe mensen met vrij heidsliefde het grote Oostduitse con centratiekamp ontvluchtten door een tunnel, waaraan door dappere man nen vele weken was gewerkt. Die staatshoofden kunnen we toch ook tot onze vrienden rekenen, als we Hitier daartoe rekenden, al vinden we het prettig dat ze achter een muur en achter een stevig ijzeren gordijn zitten. Rusland is als eventuele vijand veel gevaarlijker dan Frankrijk, maar de regering is niet doodsbenauwd om Rusland te beledigen, maar wel om Frankrijk te kwetsen. Die angst leek me me wel een beetje overdreven. Engeland was ook niet zo benauwd. KANTMAN. GEBOREN Frederikus Johannes Jaco- bus, zoon van J. J. Sluiter en A. M. Hendriks, Dorpsplein 14. Jantje, doch ter van J. Hofland en C. Boshuis, Leus den, Arnhemseweg 36. Hendrika Jo- hanna Petronella, dochter van A. A. v. Schijndel en H. Cornelius, Gen. Win kelmanstraat 17. Therese, dochter van J. Hornsveld en M. M. Onwezen, Molenstraat 97. Nynke, dochter van J. H. Oorthuijs en L. A. Dam, Aagje Dekenlaan 16. Adolfina Johanna Hen drika, dochter van H, Duijst en A. J H. Lubbers, Bakkersweg 9. Johannes Adrianus Theophilus, zoon van J. A Verlaan en G. G. de Bruin, Klein Engen- daalweg 94. Magdalena Maria, doch ter van H. C. Lensink en S. E. van der Veer, Sinnemaplein 9. Robertus An- tonius Gerardus, zoon van J. G. D. Lam- bert en Rölkens, Philomena W.A., St Theresiastraat 5. Wietske, dochter van C. Hosjes en S. Jeninga, Julianalaan 6. Valeria Melissa, dochter van A Blok en B. Espeet, Mendelssohnlaan 22. Huibert, zoon van H. Verschoor en G A. Straver, Almkerk, Hoekje 14. ONDERTROUWD Cornelis Ellebardus van de Goede, Schoutenkampweg 73 en Aplonia de Schiffart, Schoutenkampweg 75. GEHUWD Bernard Marie Joseph den Haselaar, Prins Alexanderlaan 6, Breda en Christine Leontine Marie Batenburg, Lindenlaan 9. Ferdinand Bakker, Sparstraat 32, Utrecht en Willy Jacoba Nicolina Meijer, Generaal Winkelman- straat 28. Jacob Walet, Wieksloter- weg O.Z. 27 en Maartje Maria van Looijengoed, Dorresteinweg 84. OEVRLEDEN Franciscus Albertus van Thienen, 67 jaar. Burgemeester Grothe- straat 17. Cornelis Willem Morks, 66 jaar, weduwnaar van J. Scheepbou wer, Amersfoortseweg 13, Apeldoorn. Willem van Burgsteden, 63 jaar, echt genoot van M. van Soest, Nieuwstraat 59. Anja Ingrid Yvonne Meerding, 8 maanden, Braamweg 49. Catha- rina Clasina Borra, 82 jaar, weduwe van J. M. J. Tielman, Bosstraat 2. Hen drik de Boer, 68 jaar, echtgenoot van J. van Weerden, Beukenlaan 9. Jan Geijtenbeek, 88 jaar, weduwnaar van J. W. C. de Vink, Burgemeester Gro- thestraat 4.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1