ZELFSTANDIGE SECRETARESSE Krabbels van Knelis. Strijdvraag in Amerika. SGESTER8ERG Oproep. Oproep. Nederlandsche Fotografische Industrie N.V. roemruchte oorlogsreuzen VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Stichting „De Utrechtse Molens". SAs je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige d'r nooit niks van antrek of ik arreges verstaand van heb ak d'rover ant klassineere gao. Ik zeever maor zo'n end weg en dan bin- ne d'r altied wel minse die denke, die Knelis weeter heul wat van. D'r binne d'r netuurlek ok die dat in de gaote hebbe en die zeige, die Knelis is 'n groot zwetser, maor die luu kenne ut me doen. Zoo zou ikke bar veul kenne schrieve en praote over vrieje boere, die d'r eige veur 'n paor hongderd gulde op straot laote zette, maor ikke kiek wel uut, waant zoveul herses hek nie dak dat zaokie vollege ken. 't Is netuurlek heul gemakkelek om te zeige dat ut 'n schandaol is zukke ar- reme minse op straot te zette, maor as ikke ming belasting nie betaol dan kom ikke ok op straot. Je ken netuurlek ok zeige dattie man- ne groot geliek hebbe da zullie nie betaole, maor as ikke mien A.O.W. nie betaol bin ikke ok de segaor en ut ken best weeze dak d'r gin stuuver van te rug zie laoter omdak veur ming vief- enzestugste de hoek om bin. Da kan makkeluk. D'r binne nog altied minse die ut 'n schandaol vinde dazze nie 'n koej van die manne verkoope om an d'rluu sen- te te komme, maor die weete dan nie dat zullie van 't landbouwschap dat wel wouwe, maor die koeje brochte niks op. Boere stinge bie zo'n verkoop te lache. Een stuuver zee nummer 1, een duppie, zee nummer twee en dan waster ok nog wel een boer die 'n kwartje zee, maor veerder kwaome zullie niet en je mot heul wat koeje veur 'n kwartje per stuk verkoope om an 'n paor hongderd gulde te komme. Nee, ikke waog ming eige d'r nie an te zeige wie geliek heb. 't Ken best weeze dat die boere geliek hebbe, maor ongze rechters binne heul gin snot- jonges. Die weete heul goed wazze doen aster minse uut huus gezet worre. Wullie zitte nie meer ongder de Pruus- se, dus ikke zou zeige, betaole manne, das veul beeter as uut je huus ezet worre. Die boere die daor in Drente mit de pelisie ant knokke gonge, die hebbe netuurlek wel betaold, waant die bin ne veuls te baang da zullie op straot komme. Wullie betaole allegaor van al les en nog wat en wullie kenne alle gaor wel teuge dit of dat tekeer gaon of wullie 't grootste geliek van de vis- mart hebbe, maor je ken beeter tuus achter de kachel zitte kaankere as op straot ezet worre. Namens de nabestaanden van wij zen onze medewerker Dr M. P. Sil- levis verzoeken wij DRINGEND hen, die getuige zijn geweest van het auto-ongeval op donderdag avond 24 januari 1963 op de Ra- demakerstraat te Soesterberg, waarbij Dr Sillevis om het leven is gekomen, evenals zijn Engelse medepassagier, de heer C. H. Coa- tes, zich telefonisch of schriftelijk met ons in verbinding te stellen. Ook zij, die namen van eventuele getuigen kennen, gelieven ons dit te berichten. SOESTDUINEN Telefoon 02955-2600-4951-4952 NAAR DE SLOPER. De Amerikaanse marine aarzelt over de toekomst van vier „great old ladies", vier enorme slagschepen, die tijdens de strijd in de Stille Oceaan tijdens de Tweede Wereldoorlog grote roem heb ben geoogst. De Navy meent, dat - ook al gezien de enorme kosten, welke zijn verbonden aan het in de vaart houden van de reusachtige oorlogsbodems - het niet meer lonend is de gevaartes te handhaven, zelfs niet in de zoge naamde mottenballen-vloot". De enige mogelijkheid lijkt het weinig eervolle einde onder de nietsontziende handen van de sloper. Hiertegen klinken nu felle protesten. De vier trotse verschijningen uit een bewogen, maar voorbij tijdperk zijn de Missouri ((Mighty Mo"), de Iowa („Big I"), de New Jersey („Big Jay") en de Wisconsin („de Wishkey"). Deze schepen, genoemd naar de Ameri kaanse staten - zijn zo nauw verbonden met de Amerikaanse historie, dat het heiligschennis zou zijn hen naar de sloper te brengen, zo zeggen vele Ame rikanen. Aan boord van de Missouri bijvoor beeld ondertekenden de Jappanners hun onvoorwaardelijke overgave aan df' Amerikaanse overwinnaars, waar mee de Tweede Wereldoorlog definitief tot een eind kwam. Een beslissing over dit viertal is nog niet genomen. Over drie andere grote slagschepen is al een doodvonnis uit gesproken. Zij zullen binnenkort wor den overgedragen aan de gretige schroothandelaren. Het zijn de „Ala- bama", de „Indiana" en de „Massachu- setts", bijgenaamd „Big Mamie". Vorig jaar oktober werd al de „South Dakota' als schroot verkocht voor 1,7 Gevraagd per 1 mei of 1 juni a.s. op klein handelskantoor in Soest die vlot kan stenograferen en typen in Nederlands en Engels. Met vacantieplannen kan rekening worden gehouden. Sollicitaties onder letter B 80 bureau Soester Crt. miljoen gulden. Dit slagschip werd te water gelaten in juni 1941, nadat de marine er 285 miljoen gulden voor had neergeteld. De South Dakota verwierf grote faam door tijdens de keiharde strijd om Guatemala samen met de Indiana een grote Japanse vloot, die talrijke Amerikaanse kruisers en be voorradingsschepen tot zinken had ge bracht, te verdrijven, waardoor de lan ding op het eiland een succes kon wor den. De South Dakota was wat kleiner dan de vier reuzen, waarover nu moet wor den beslist35 duizend tegen 45 dui zend ton. De Navy heeft voor het vier tal dan ook heel wat meer moeten be talen - de bouwkosten bedroegen per schip zo'n vierhonderd miljoen gulden. Geen wonder, dat de Navy nu zorgvul dig alle mogelijkheden aftast en de schepen niet zonder meer afdankt. Een belangrijke factor vormt echter het hoge totaal van de onderhoudskosten per jaar en per schip ongeveer 25 mil joen gulden. Een wat te hoge prijs om het viertal, zoals een suggestie luidde, in dienst te houden voor vlagvertoon in buitenlandse havens. Sommige marine deskundigen menen, dat er wel een mo gelijkheid moet bestaan om de schepen om te bouwen tot enorme tankers of bevoorradingsschepen. Maar de slagschepen lusten zelf ook wel een druppeltje olie, zodat zij voornamelijk als tanker voor zichzelf zouden dienen. En dat loont niet alle moeite. Een derde voorstel staat in nauw ver band met de moderne marinestrategie. Daarin is geen plaats voor grote lan dingsoperaties, zoals die tijdens de Tweede Wereldoorlog zo veelvuldig zijn voorgekomen - Normandië, Noord- Afrika, de eilanden in de Pacific. Der gelijke grootscheepse manoeuvres zijn door de dreiging van atoomwapens - die juist doeltreffend worden als zij kun nen worden gebruikt tegen grote con centraties - vrijwel onmogelijk. Het is echter niet ondenkbaar, dat bij plaatselijke conflicten de mariniers als landingstroepen weer te hulp moeten worden geroepen. En in zo'n geval zijn de enorme 16-inch kanonnen van sche pen als de Missouri-kanonnen, welke op geen andere oorlogsbodem zijn ge plaatst - vrijwel onmisbaar. Dat plaatselijke amfibische operaties onder de huidige omstandigheden niet tot de onmogelijkheden behoren, werd bewezen tijdens de Cubaanse crisis. Amerika had toen ettelijke divisies klaar staan voor een landing op het eiland. Als de beslissing van de marine toch negatief uitvalt, is er als laatste red middel voor de giganten de mogelijk heid, dat de staat, wiens naam ze dra gen, hen adopteert. De schepen kun nen dan worden verankerd als blij vende monumenten - „iedere keer, dat een kleine jongen aan boord van zo'n schip komt, zal hij iets kunnen proe ven van hetgeen deze bodems hebben gedaan voor Amerika en een idee krij gen van de betekenis van en zee macht", zo zei een Amerikaans offi cier. Bekend is, dat New Jersey al zc'n verzoek heeft ingediend in verband met de herdenking van de oprichting van de staat, die in 1964 zal worden gevierd. BILJARTSTANDEN. Klasse C 1. Klasse C 2. O.D.L. 1 14-73 K.W.S. 2 17-109 Oran.b. 1 14-61 Poedel 2 18-96 Zomerl. 1 14-52 Leusd.kw. 2 18-93 Soest.kw. 1 14-51 Soest.kw. 3 18-91 Leusd.kw. 1 14-44 Oranjeb. 2 18-80 V.V.V. 1 14-38 V.V.V. 2 18-76 Centraal 1 13-33 Princesse 2 18-69 Zomerl. 2 13-33 Soestdijk! 1 18-69 Centraal 2 18-63 Soest.kw. 2 17-55 Klasse C 3 Klasse C 4A. Leusd.k. 3 18-114 Princesse 3 15-90 Soestdijk 2 18-107 Vriendsch 1 16-90 K.O.T. 2 18-97 Poedel 4 16-90 O.D.L. 2 18-92 Soestdijk 3 17-82 Zomerlust 3 16-82 Poedel 3 16-78 Sportlust 1 17-72 Zomerlust 4 16-75 V.V.V. 3 17-63 V.V.V. 4 15-70 Soest.kw. 4 18-59 Centraal 3 14-67 Verg.w. 4 18-57 Leusd.kw. 4 16-62 Magneet 1 18-51 K.O.T. 3 17-46 Ruimzicht 1 16-33 Klasse 4 B, Poedel 5 Leusd.k. 5 Vriends. 2 Poedel 6 Princesse 5 Ruimzicht 2 Magneet 2 V.V.V. 5 Soest.kw. 5 K.W.S. 3 Princesse 4 K.O.T. 4 17-118 18-114 17-110 17-81 17-78 16-75 18-75 17-63 18-60 18-54 17-53 18-53 JAARVERGADERING U.V.V. Gistermiddag heeft de afdeling Soest der Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in het Oranje Hotel de jaarvergadering onder leiding van mevr. J. M. v. Gin- kel-Mohrmann gehouden. Na haar welkomstwoord las mevr. P. J. Oranje-Entink de notulen van de vorige ledenvergadering. Mevr. Van Ginkel deelde mee dat er op 15 maart .een middag voor alle Soester bejaar den in gebouw Credo is. Op 26 maart wordt de provinciale dag in Amers foort gehouden, op 29 april is er een cabaretmiddag voor de bejaarden en op 2 mei is de landelijke jaarverga dering van de U.V.V. Het jaarverslag van mevr. J. C. Wes- sels Boer-Van Mens en mevr. P. J. Oranje-Entink behoefde niet te worden gelezen omdat het aan de leden toege zonden is. De penningmeesteresse, mevr. W. Werkhoven-Robbertsen deelde mee dat ei een batig saldo van 192,gul den is, nadat men enige jaren zeer krap bij kas geweest is. Zij bracht de gift van 284,van de Soester Win keliersvereniging in herinnering. Dit geld is bestemd voor het bejaarden- werk. Mevr. Van Ginkel dankte de dames die het jaarverslag verzorgden en de penningmeesteresse Mej. Lensink deel de namens de kascommissie mee dat de financiën uitstekend beheerd wer den en mevr. J. S. G. van Zanten- Wentink en W. H. Blom-Valk werden in de nieuwe kascommissie gekozen. Na de pauze sprak mevr. Oranje over het onderwerp „Wat is oud". Zij wees op het contact dat de afdeling met be jaarden en hoog-bejaarden heeft door het werk van de sociëteiten in Soest- dijk en Soest-Zuid. Het is moeilijk uit te maken wat men moet antwoorden als de vraag gesteld wordt„Wat is oud Sommigen zullen iylethusalem, Adenau- er of Ina Boudier-Bakker bij het ant woord betrekken, anderen een voetbal ler van 40 jaar of een atleet van 30, mogelijk zegt ook iemand dat de duivel oud is, maar niemand zal antwoorden dat men van oud kan spreken als ie mand aan de dag na zijn 65-ste jaar toegekomen is. Daarom is het zo jam mer dat voor de pensionering slechts de kalender aangehouden wordt en niet hoe de 65-jarige zich voelt en zijn werk doet. Het begint er op te lijken dat het oud worden van zovelen in onze maatschap pij steeds meer een probleem gaat vor men omdat steeds meer mensen een hoge leeftijd bereiken. Dat moet niet nodig zijn al zijn er heel wat vraagstukken op te lossen om te voorkomen dat het een probleem is. Men kan de bejaarden in drie groe pen verdelen zij die 65 of ouder zijn, die pensioen hebben en die nog voor zichzelf kunnen zorgen zij die hun eigen huishouding niet geheel draaiende kunnen houden en geringe hulp nodig hebben, en zij die verpleging en ver zorging behoeven. Voor velen is het te betreuren dat ze geen deel meer mogen uitmaken van het arbeidsproces wanneer ze 65 ge worden zijn. De vrouw van de gepen sioneerde vaart er meestal wel bij als haar man niet meer aan de vaste re gels van zijn werkzaamheden gebon den is en men ziet dikwijls dat zij zich ontplooiien op verenigingsgebied. Over al in het land is men bezig werkplaat sen voor bejaarden in te richten of men loopt met plannen rond om dit te doen. In deze werkplaatsen kunnen zij die eigenlijk met hun vrije tijd niet goed raad weten een deel daarvan op prettige en nuttige wijze besteden. Voor de alleenstaande en werkende vrouw valt het niet mee een betrek king te vervullen tot haar 65-ste jaar, maar als ze eenmaal 65 en gepensio neerd is dan kan ze zich over het al gemeen veel beter behelpen dan de alleenstaande bejaarde man. Voor de categorie die geringe hulp no dig heeft is het niet zo gemakkelijk deze te krijgen. Met vrijwillige hulp, die overal in het land georganiseerd wordt, kan echter nog wel het een en ander gedaan worden. Zij die verzorging en verpleging nodig hebben kunnen ook rechten doen gel den op revalidatiemogelijkheden en een behandeling die volkomen mens waardig is. Ons land heeft thans 83 mensen die ouder zijn dan 100. Dertig van hen zijn mannen en 53 vrouwen, hetgeen dus geen compliment voor het sterke geslacht is. Zestig jaar geleden was de levensverwachting voor iedere baby 25 jaar, thans meer dan 70, zodat steeds minder mensen verhoudings gewijs moeten werken voor steeds meer mensen, die niet aan het arbeidsproces deelnemen omdat ze te oud of te jong zijn, of om andere redenen. "?t: Het is de taak van allen voorzieningen te treffen voor het toenemend aantal bejaarden, zodat deze niet slechts ja ren aan hun leeftijd toevoegen, maar ook het gevoel hebben dat het lange leven levenswaard blijft. Voorzienin gen op het terrein van de behuizing, de voeding, en zelfs de mode, want die trekt zich heel weinig aan van het feit dat er zoveel bejaarden zijn. 25 JAAR SUISSE. Op 19 maart zal de heer A. P. Tol boom 25 jaar als suisse in de kerk van de H. Petrus en Paulus te Soest werk zaam zijn. Hij heeft in 1938 deze taak van zijn vader overgenomen, toen de ze 40 jaar suisse in dezelfde kerk was. CABARETAVOND P.V.O. Sinds enige tijd wordt jaarlijks een cabaretavond georganiseerd door het tambourkorps van P.V.O. Zaterdagavond is deze in gebouw St. Joseph gehouden. De voorzitter van P.V.O., de heer J. v. d. Broek sprak het welkomstwoord, waarna de „Lachparade" aan de beurt was. De heer Jac. Hoek had hiervan de regie en de heer H. ten Hoedt zorgde voor de conferences. Het was een vlot en goed gebracht program ma van sketches, een klucht in 1 bedrijf en uitstekend accordeonspel van de negenjarige Marian van Brie- nen. Mevr. J. Wis, de heer en mevr. Ten Hoedt, mevr. C. Budding en de heren A. Hornsveld en J. v. d. Bie zen verleenden medewerking. Het kwartet Co van Londen speel de en zorgde voor dansmuziek na afloop van het cabaretprogramma. Op 5 april zal de donateursuitvoering van P.V.O. in het St. Josephgebouw gegeven worden. GEVELTOURIST. Gistermorgen kwam de heer J. W. Quelle, eigenaar van de kantoorboek handel Minerva in de Gallenkamp Pelsweg tot de ontdekking dat men getracht had in te breken. Een dicht gespijkerd keukenraam aan de ach terzijde van het pand, op de eerste verdieping, was met een schroeve- draaier opengebroken. De ruit ver toonde een barst. Niets wijst er echter op dat de onbekende binnen geweest is. Mogelijk is hij gestoord bij zijn werkzaamheden, die hij blijkbaar ver richtte toen de familie Quelle de avond tevoren afwezig was. Het keu kenraam kon bereikt worden via een schutting en waarschijnlijk is de as pirant-inbreker langs de regenpijp verdwenen, want die is beschadigd. Dezelfde schroevendraaier werd ge bruikt voor een raam aan de achter zijde van het pand maison Borgts, Soesterbergsestraat 32a. Dit werd be reikt over een garage en een balkon. De inbreker kwam het pand binnen, doorzocht alles en verdween met een buit van 2.53. Dit luttele bedrag vond hij in een geldkistje. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Pack- biers, slaagde voor het examen Duitse handelscorrespondentie van de Neder landse Associatie voor Praktijkexa mens. ALGEMENE BEJAARDENSOCIËTEET. De bejaarden van de Algemene Bejaar densociëteit hebben a.s. donderdagmid dag, te drie uur, weer een ontmoeting in het Hervormd clubhuis aan de Buys Ballotlaan. De heer Be Klerk uit Zeist zal daar komen met een humoristische voordracht. Alle bejaarden op ons dorp van 65 jaar en ouder zijn weer van harte welkom. A.G.A.V.S.-BESTUUR NEEMT DEEL AAN GESPREKSAVONDEN. Op verzoek van de Provinciale Advies commissie voor de lichamelijke opvoe ding en sport in de Provincie Utrecht is de Nederlandse Sportfederatie bereid gevonden een viertal gespreksavonden te organiseren. Alle sportverenigingen in de provincie Utrecht zijn uitgenodigd deze gespreks avonden bij te wonen. Deze avonden zijn een goede gelegenheid voor de be sturen van verenigingen om te discus siëren over de taak van een bestuurs lid. Een viertal leden van het bestuur van A.G.A.V.S. woont deze bijeenkomst bij. De gespreksavonden worden gehouden in de Statenzaal van de Provinciale griffie te Utrecht en de eerste bijeen komst waaraan een groot aantal per sonen van sportverenigingen deelnam, is een groot succes geworden. Op deze gespreksavonden wordt eerst een inleiding gehouden, waarna de aan wezigen verdeeld worden in vier dis cussiegroepen met een gespreksleider. De gespreksleider rapporteert over dat gene wat in zijn groep is besproken, waarna de inleider de vragen beant woordt. S.G.K. HIELD HAAR JAARVERGADERING. Op de druk bezochte jaarvergadering van Soesterbergs Gemengd Koor, die vrijdagavond j.1. werd gehouden, werd het jaarverslag 1962 besproken. Uit dit jaarverslag bleek dat S.K.G. in ons dorp een belangrijke plaats inneemt. Op 23 februari 1962 bracht men de uit voering van de opera Orpheus. Tevens werd gezongen op de Dodenherdenking op 4 mei, terwijl ook voor de verpleeg den in Zon en Schild een uitvoering werd gegeven. Tijdens de Kerstwijdings- diensten is S.G.K. altijd aanwezig. Het bestuur werd als volgt samenge steld S. L. Peeters voorzitter, J. J. Franken secretaris, mevr. Baars pen ningmeesteresse, J. Baars, J. de Wilde en mej. B. de Jong, leden. Voor 1963 heeft het koor vele plannen. Ondermeer zal worden deelgenomen aan een Koorfestival in de Avro-studio, terwijl ook zal worden meegewerkt aan een Koorfestival, dat op 2e Pinksterdag wordt gehouden in Vugt. Verder zal contact woden opgenomen met het R.O.G., De Lichtenberg en Zon en Schild, allen te Amersfoort alsmede de Peter Wertwijnstichting om aldaar zanguitvoeringen te geven voor de pa tiënten. Tevens zal weer een intensieve leden winst- en donateursactie worden geor ganiseerd. Zij, die zich glsnog willen melden als lid van S.G.K. kunnen zich dinsdagavond, 8 uur, in het wijkgebouw aan de Luit. Koppenlaan opgeven. Begin 1962 had in het provinciehuis van Utrecht een bijeenkomst plaats van personen die zich al dan niet di rect geïnteresseerd voelen bij de toe- si and waarin de molens in de provincie Utrecht verkeren. Ir. F. N. Sikkens (lid van het college van gedeputeerde staten) schetste op die vergadering de staat waarin de polder- en industriemolens zijn geraakt en stond in het bijzonder stil bij de financiële aspecten van het gehele mo len-probleem. Gereleveerd werd dat alleen reeds in de provincie Utrecht in de laatste eeuw ca. 150 molens verloren gingen. Van de resterende molens (ca. 30) zijn ei waarmee het dezelfde kant dreigt uit te gaan. Hieruit blijkt wel dat de bestaande rijks- en andere tegemoetkomingsre gelingen in de praktijk toereikend zijn gebleken om een molen voor ondergang te behoeden. Om dit laatste te berei ken bleek al spoedig ruimere aktiviteit noodzakelijk. Stemmen gingen op voor het in het leven roepen van een molenstichting. Deze is er nu gekomen onder de naam van Stichting „De Utrechtse Molens' Daarmee is een mogelijkheid gecre- eerd voor het „opvangen" van molens, die voor de eigenaren - in verband met het ontbreken van een redelijk em plooi, dan wel met het oog op de hoge financiële lasten van restauratie en of onderhoud - tot een weinig begeerd be zit zijn geworden. De situatie met be trekking tot de zgn. B.W.O.-molens is aanmerkelijk gunstiger. Deze - onder normale omstandigheden op non-actief geplaatste molens - wor den namelijk van de zijde van de over heid in maalvaardige staat gehouden op grond van de bepalingen van de Wet tot bescherming van waterstaats werken in oorlogstijd, teneinde bij stag natie in de energievoorziening voor de machinale gemalen, weer voor bema ling te kunnen worden ingeschakeld. Toch is het denkbaar dat ook in die gevallen het beheer voor de huidige eigenaren steeds meer bezwaren gaat opleveren. Ook voor dergelijke objecten kan een beroep op de stichting worden gedaan. Het laat zich verstaan dat al deze ac tiviteiten het bestuur van de stichting voor grote uitgaven zullen plaatsen. Ook al gezien het karakter van het meuw-gecreëerde „opvang-centrum" ligt het voor de hand dat daarbij de steun van particulieren en particuliere instellingen niet zal kunnen worden gemist. Het bestuur spreekt dan ook de hoop uit dat de oproep aan allen om de stichting daadwerkelijk te steunen bij haar streven het gestelde doel zo goed mogelijk te verwezenlijken en daarmee bij te dragen tot de instandhouding van het Utrechtse molenbezit, weerklank zal vinden. Eén van de mogelijkheden daartoe is het donateurschap. Voor particulieren is gedacht aan een minimum-bijdrage van 10,per jaar en voor instelling gen aan een minimum van 25,per jaar. (Overschrijving kan plaatsvinden op postrekeningnr. 75651, ten name van de Crediet- en Effectenbank N.V., Utrecht, t.g.v. de Stichting „De Utrechtse Mo lens"). Het secretariaat van de stichting is ge vestigd Achter St. Pieter 20, Utrecht, telefoon 030-15932.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2