Soester Courant WA l'iWst Ondergrondse tegen De Gaulle. VAN BUUREN Soest voor dertig jaar. O TWEEDE BLAD Erkende Autorijschool In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool W VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 MAART 1963. Dat de Fransen voor 95 en in vele ge vallen zelfs voor de volle honderd procent gevolg gegeven hebben aan de stakingsparolen van de nu eensgezinde drie vakbonden, kan De Gaulle ge voeglijk opvatten als een stevige klap in zijn gezicht. Dit resultaat steekt wel zeer schril af bij de uitslagen van de referendums, waarbij weliswaar niet met zulke duidelijke cijfers maar toch ook wel overtuigend, bewezen werd dat de natie zijn leiderschap aanvaardde. Om welke positieve of negatieve rede nen doet er minder toe. Het neen van nu klinkt aanmerkelijk resoluter. Men zou kunnen zeggen dat het in het eerste geval ging om wat subtiele en abstracte begrippen van po litiek en dit keer om een aanslag op het loonzakje die heel wat duidelijker voelbaar is en veel meer in het leven van alledag ingrijpt. 6.00 per rij-uur. Gratis theorie met kleurendia's. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Er is ook het verschil dat de Fransen wel waarderen als De Gaulle, wat hij ongetwijfeld heeft gedaan, zijn land internationaal aan nieuw aanzien helpt en dat is een politieke zaak. Maar ze hebben er wel degelijk be zwaar tegen als de rekening daarvoor moet worden voldaan door een categorie die niet zonder redelijkheid kan aan tonen dat zij er uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid wel wat be kaaid is afgekomen. Een opinie die bij voorbeeld ook de hoge geestelijkheid niet onder stoelen of banken steekt. Prestige verloren. Juist daarom werd het als onredelijk er. onbehouwen ondervonden dat de regering met kennelijke instemming, zo met op aanstichting van de president antwoordde met een bevel tot werken. Al mijden de niet-communistische vak bonden het officieel met de C.G.T. sa men te werken, in feite en zeker bij de stakende leden is de eensgezindheid to taal, juist door deze reactie, die de wer kers van Frankrijk moeilijk anders kun nen opvatten dan als een aanslag op hun stakingsrecht. Hoe de regering ook verder denkt te handelen, een enorm prestigeverlies heeft ze al geboekt. Het verstandigste wat zij kan doen is toch maar de onder handelingen te heropenen, waarbij ze er niet aan zal ontkomen meer dan de tot dusver geboden helft van de arbei- derseisen in te willigen. Internationaal is het prestige van de president door deze staking ook zwaar geschonden. Een deel van zijn aureool dankte hij eraan dat hij eindelijk in Fi ankrijk sociale rust had weten te be reiken. Deze staking toont aan dat in dit opzicht het verschil met de vorige re publieken aanzienlijk geringer is dan de gaullisten wel willen doen voorko men. Duurder dan Algerije. De Gaulle heeft wel eens gezegd dat de politiek eerst kwam en dan de econo mie, die de door de politici uitgestip pelde lijnen wel zou volgen. Een absurd standpunt, waarvoor hij nu de rekening krijgt gepresenteerd. Nu blijkt dat veel van wat de generaal heeft kunnen doen, en voor hem al de republieken in hun geldverslindende strijd met de Algerijnen, slechts moge lijk was door de welvaart van het land. Ir. plaats van de Algerijnse oorlog zijn andere, nog duurdere projecten geko men als het ontwikkelen van een kern macht. En De Gaulle komt hierbij in aanraking met een van de eerste eco nomische wetten die zich van politieke lijnen en leiding niets aantrekken zelfs de zwaarste frank kan maar één keer uitgegeven worden. De zich elf procent in hun beloning te kort gedaan voelende mijnwerkers kun nen moeilijk tegengesproken worden als ze redeneren dat zij hebben bezuurd dat De Gaulle onder meer met kern zwaarden enz. de glorie van Frankrijk poogt te vergroten. Deze ondergrondse mijnwerkers konden voor de president en zijn regiem wel eens gevaarlijker worden dan de ondergrondse werkers van het slag Bidault. FILMAVOND VOOR WATERSPORT LIEFHEBBERS. De watersportvereniging Eemland te Baarn heeft de afgelopen winter een cursus georganiseerd, waarin door twee stuurlieden over zeemanschap en zee vaartkunde gesproken is. Ook Soester liefhebbers van de zee en de water sport hebben hieraan deelgenomen. De cursus wordt op donderdag 14 maart afgesloten met een filmavond in hotel Astoria. De Eemfilm van de heer C. M. Collard zal gedraaid worden en men krijgt dia's te zien van de inter nationale zeilwedstrijden, welke in 1960 in Muiden gehouden zijn. De vereniging wil over enige maanden een tocht per botter op het IJsselmeer organiseren om de cursisten in de gelegenheid te stellen het geleerde in praktijk te brengen. TEMPO-INTERCLUBONTMOETING. Renners van Tempo hebben deelgeno men aan de interclubontmoeting Ade laar, Pedaalridders, R. en T.C. Amers foort en Tempo. Er reden 85 renners in 4 groepen. Bij de b-aspiranten reed geen Tempo-rijder mee. Winnaar werd G. v. d. Pluim van de Pedaalridders. Hij reed 15 km in 23V2 minuut. De tweede en derde plaats waren respec tievelijk voor de Adelaarrenners P. Plaggen en P. Veerhuis. Bij de nieuwelingen boekte de Tempo rijders niet veel succes. Winnaar werd L. Verhoef, die 30 km in 45 min. reed. Hij is lid van de vereniging de Pedaal ridders. De tweede plaats was voor W. van Hoeyen uit Amersfoort en de derde voor A. van Garderen van de Adelaar. De Tempoleden H. Visser en K. Proos dij werden respectievelijk negende en tiende. Bij de a-aspiranten won A. van Midder van De Adelaar de 15 km in 22 min. De tweede plaats was voor J. v. d. Berg van De Pedaalridders, de derde voor J. Vonk van De Pedaalridders, de vierde voor J. de Rooy van De Adelaar, terwijl Johnny Visser van Tempo de ijfde plaats bezette. De amateurs reden 37l/s km. Het pele- ton viel al spoedig in enige delen uit een. De kopgroep bestond uit G. de Weerd van Tempo, J. v. d. Burgt van Tempo en C. Rutgers en B. Veerman van De Adelaar. Teus van Tol van De Adelaar en Gerrit Ruttenberg van Tem po probeerden zich bij deze groep aan te sluiten, maar dit lukte niet. De uitslag was1. Gert de Weerd, Tempo, 37V2 km in 55 min. 2. B. Veer man, De Adelaar 3. C. Rutgers, De Adelaar 4. J. v. d. Burgt, Tempo 5. K. Voorn, De Adelaar 6. C. Rutten berg, Tempo 7. J. Frakking, De Ade laar 8. T. v. Tol, De Adelaar, 9. W. Schafer, Tempo 10. W. van Klooster, Tempo 11. F. Veerman, De Adelaar 12. W. v. Barneveld, Tempo. Volgende week zondag zal de tweede rit gereden worden. OPENBARE NUTSBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Soest-Zuid. Engelse Romans Cole, End of an an- cient mariner. Durrell, The Alexan- dria quartet. 1. Justine. 2. Balthazar. 3. Mountolive. 4. Clea. Waugh, Put out more flags. Waugh, Vile bodies. Waugh, Black mischief. Wode- house, Something fresh. Franse romans Richer, Ti-Coyo et son requin. Sollers, Une Curieuse soli- tude. Vialar, Le fusil a deux coups. Nederlandse romans Oosterbroek-Dit- schum, Langs een omweg. Popma, De zonde van Jan der Kindere. Skofmoes, Eerst als het weefgetouw stilstaat. Soloviev, Mijn carrière in het Rode Leger. Boeken over verschillende onderwer pen Brusse, Comme ci Comme ca. (Pa rijs). Capek, Het jaar van de tuin man. Hornman, Zuid-Amerika op nieuw ontdekt. Milton, The poeti- cal works. Moderne Russische ver halen. Orwell, The road to Wigan Pier. Oxenaar, De schilderkunst van onze tijd. Portmann, Het dier en zijn verschijning. Presser, Schrijfsels en ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. schrifturen. Staal, Hellas. Tsjechof, De echtgenoot e.a. verhalen. Uittenbogaard, De wereld een verbijsterend avontuur. (3 dln.). We- rumeus Buning, Winter-aconiet. Zikken, Alleen Polenta vandaag een reisverhaal - Italië. Zweig, Marie Antoinette. d'Hospital, Rome en confidence. Searle, The St. Trinian's story. VERKOOP VAN GROND. Aan de heer J. K. Vogt zal door de ge meente een stuk grond van 340 m2 ver kocht worden voor 2550,Deze giond is gelegen aan de Larixlaan. Aan de heer H. J. Schneider wordt 900 m2 grond aan het Hertenlaantje verkocht. De prijs is 15000,Er zal een woonhuis met kantoor op deze grond gezet worden. Onder de advertentie van twee ge diplomeerde dames die pianoles gaven, stond de advertentie van een dame die les vroeg van een gediplomeerde heer. Blijkbaar had ze niet genoeg vertrou wen in haar sexegenote. Een juffrouw ging huilend langs de huizen, daarbij collecterend, omdat ze uit huis gezet zou worden als ze de huur niet betaalde. Haar gehuil lever de haar heel wat geld op, maar ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar. Er dook een vliegtuig in een sloot en de piloot klauterde ongedeerd uit de brokken. Toen hij goed en wel op zijn benen stond vloog de zaak in brand. In Amsterdam werd een vergadering gehouden van „Staatsburgeressen". Daar werd de vraag behandeld of de man gehandhaafd moest blijven als hoofd van het gezin. Dr. P. H. Ritter jr. vond dat het maar blijven moest zoals het was, maar mr. P. J. Oud was van mening dat verandering van ge zinshoofd geen kwaad kon. Dertig jaar geleden kon 't concert gebouw-sextet in Soest een volle zaal tiekken. Nu krijgt men in onze gemeente geen tien mensen naar zo'n muzikaal gebeuren, maar als Dorus komt dan lopen ze storm. Ondergetekende belast zich met het schoonmaken van kamers, kleden, stoe len, bedden enz. enz. a 50 cent per uur, gebruik van stofzuiger inbegrepen. I Nu zou die goede man 500 cent per uur vragen. Een somber man schreef over de zondagsrust het volgende „Vraag het de werkmeesters en de bureauchefs maar eens of zij op maandag niet kun nen merken wie de zondag werkelijk rustig heeft doorgebracht en wie zon dags als een dag van vermaak en sport hebben uitgezocht. Maar ook, sla die mensen eens nauwkeurig gade, die de zondag niet rustend doorbrengen, of zij het levensgeluk kennen. Zij zijn altijd in touw. Elke dag aan het werk en op zondag rijden en rossen, dansen of voetballen, tennissen of golf spelen. Anderen trekken op naar meeting of vergadering, lopen uren en uren mee in een optocht en als ze 's maandags aan het werk moeten hebben ze lood in hun schoenen. Steek uw licht eens op bij de geneesheren in krankzinni- gengstichten en vraag naar het heil- zame medicijn. Het antwoord is altijd j weer „Zij hebben onvoldoende rust ge kend en genoten." Dat ziet er niet zo best uit voor hen die op zondag achter een bal lopen te hollen en zeker niet voor hen die daarmee een boterham verdienen. Het gekke is tegenwoordig dat men juist I keien van voetballers als werknemers wil hebben omdat men daarmee eer kan inleggen. Ik denk dat er nooit een voetballer van het voetballen in Den Dolder terecht gekomen is. Wel kwamen er van die echte rusthouders, die veel te veel pie kerden. Rinke Tolman schreef dertig jaar geleden „Door bebouwing van de Eng zou Soest als plaats van vestiging aanmerkelijk in waarde verminderen, Gedipl. A.B.A.N.-Instrneteiir PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) wordt gehaald en gebracht. H. V. te Soest. Vragen beantwoorden wij alleen wan neer naam en adres van inzenders ons bekend zijn en wanneer blijkt dat zij abonné zijn op ons blad. WAAROM WONDEROLIE? Ze hebben me verteld, dat ik tegen de voorjaarsmoeiheid speciaal wonderolie moet slikken. Voor ik er mee begin, wil ik wel eens precies weten waarom dat eigenlijk is, waarom die olie zo heet en wat de geneeskrachtige wer king er van is. Antwoord Die collega's van u wilden u zeker eens in het ootje nemen, want wonderolie heeft helemaal niets te ma ken met voorjaarsmoeheid, maar alleen met de stoelgang. Deze olie helpt na melijk snel, pijnloos en vrijwel zonder nasmaak bij de grootste constipatie moeilijkheden. Wilt u iets ondernemen tegen de voorjaarsmoeheid, dan zijn er vitamine-preparaten voor in de han del, maar raadpleeg dan uw huisarts. De voorjaarsmoeheid ontstaat als ge volg van een vitaminentekort, dat voor al aan het einde van de winter (door s/O0*" AA/vei sdingeh Ze is er dan ook als de kippen bij. De winkelier weet dat Hij weet ook, (Jat door middel van een advertenUe in het plaatselijk nieuwsblad zijn speciale aanbiedingen onder da ogen van alle huisvrouwen in de streek komen. Dal is da kracht van deze krant Adverteren daarin moet wel rijpe vruchten afwerpen. deze krant wil men niets missen, geen letter Publlkatle van da Nederlandtch* Klauw* bladeer* zodat het gemeentebestuur hiervoor uit zakelijke overwegingen een stokje zal sleken. Bovendien zijn burgemeester en wethouder evenals de raadsleden men sen van beschaving en men mag dus alle hoop koesteren dat ze de Eng als kleinood zullen bewaren. De Eng wordt nu wel bebouwd, maar daaruit mag men toch beslist niet de conclusie trekken dat het bestuur van de gemeente in beschaving achteruit gegaan is. Heren in het verkeer waren er vroe ger net zo goed als nu. Een lomperd reed met zijn auto een fietsend meis- j>: ondersteboven en hij vervolgde kalm zijn weg. Een woedende motorrijder ging de wegpiraat achterna en kon hem tot stoppen dwingen. Voor de vierde maal werd een aan slag op het leven van Mussolini ge pleegd. Kort tevoren had een Engelse dame met avonturenzin de Duce een heel klein stukje van zijn neus afge schoten. Woedende omstanders wilde het arme mens lynchen, maar Mussoli ni belette dit en liet haar zonder vorm van proces over de grens zetten. Nu was het een vijftienjarige jongen, die ook al mis schoot. gebrek aan zon) en in het voorjaar i door gebrek aan verse groenten) op treedt, indien er niet op andere wijze b.v. door het dagelijks gebruik van lever traan of dgl. in wordt voorzien. Lever traan wordt bereid uit lever van de ka beljauw en de heilbot. Niet uit die van de walvis, zoals velen denken, want die traan is te zwaar. Walvistraan wordt gebruikt in de margarineproduktie. HET MALTHEZER KRUIS. Kunt U mij eens precies vertellen waar het maltezer kruis precies van daan komt Ik heb het al overal ge vraagd, maar niemand weet er het fijne van. Aldus V.W. AntwoordHet maltezer kruis is het hugenotenkruis en een algemeen bekend embleem, dat nog veel wordt gedragen. De acht punten ervan worden beschouwd als een symbool van de acht zaligspre kingen Misschien is het dragen van dit kruis door de hugenoten te beschou wen als een zinspeling op het feit, dat de door Hendrik III ingestelde ridder orde van De Heilige Geest, die het maltezer kruis tot symbool had geko zen, verboden was voor protestanten. De oudste heeft de afbeelding van de heilige ampul, waarin de zalfolie werd bewaard waarmede de Franse koningen werden gezalfd. Misschien is het voor komen daarvan aan het hugenotenkruis een pendant van de spreuk op onze geuzenpenningen „Trouw aan den koning tot de bedelzak toe". Later heeft men de ampul meest vervangen door de duif het symbool van de Heilige Geest. In elk geval is het dragen van het hugenotenkruis bij de Franse protes tanten zeer verbreid geweest. Men was er zeer aan gehecht. NOODGELD. Ik heb een zeldzaam oud muntje en wil dit aan de meestbiedende verkopen Natuurlijk wil ik dan wel vooraf even weten wat het waard is. Een tekening voeg ik bij. Antwoord Uw plan kan helaas geen doorgang vinden, want dit soort mun ten is geenszins zeldzaam. Er zijn zo veel exemplaren van in omloop, dat ze totaal geen handelswaarde hebben. Ze zijn ook helemaal niet zo oud als U denkt, Volgens de latijnse muntunie, welke heeft bestaan van 1865 tot 1925 en waarvan Frankrijk lid was, moesten in Frankrijk zilveren 1-, 2- en 5-franc- stukken worden geslagen. Dit was na de eerste wereldoorlog niet mogelijk, weshalve de kamers van koophandel, teneinde in de behoefte aan muntstuk ken te voorzien, zg. tokengeld uitgaven „goed voor 2 of 1 franc of 50 centimes". Na afschaffing van de latijnse mun tunie en na invoering van nieuwe mun ten zijn deze tokens ingewisseld en ingetrokken. DE VREEMDE MUNT. Ik heb een munt met het jaartal 1371 gekregen van iemand die me vertelde, dat die munten in Marokko gewoon als betalingsmiddel worden gebruikt. Heeft men daar nog meer van die oude mun ten en hoe houdt men die zo mooi Antwoord Die Marokkaanse munt is niet zo oud als het jaartal doet vermoe den. U moét er namelijk rekening mee houden, dat de mohammedaanse jaar telling geheel afwijkt van onze christe lijke jaartelling en dat 1371 van hen overeenkomt met het jaartal 1952 bij ons. HOE LANG. Ik heb met een vriend gewed dat de nieuwe pier een halve kilometer lang is. Hij zegt nog geen '200. Wie heeft er gelijk Antwoord Geen van beiden. De Sche- veningse pier is precies 381 meter lang.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5