ASPRO P I R N O Süü NEDERLAND EXPORTEERT CACTUSSEN. flIJ M. TUSSEN VENEMA Falccn tweed- en camel-mantels KAPKUNST NIEDB0RG EENSGEZIND MAAR NOG NIET EENS. W. VAN TOL Rouw - en Trouw kleding I PERMANENT-WAVE, Let op de geldigheidsduur van uw rijbewijs. De Fransman eet 70 kg vlees per jaar. Qoed qevuMe vêeMpoifMt TWEEDE BLAD Rillerig? Onprettig? Vlug: Verkoop Stemmen Reparatie Verhuur N.we kasten Inkoop TELEFOON 2968 ,,Er zijn er bij, die ruim veertig jaar oud zijn", vertelt ons de heer Klaas Mantel, eigenaar van Neerlands grootste cactuskwekerij en exportbe drijf te Aalsmeer, wanneer wij hem voor een praatje eens bezoeken en met hem een wandeling door een van de enorme kassen maken. En hij wijst bij deze woorden op enkele formidabele planten, met machtige vormen en doornen, die omstreeks manshoog zijn. Vol ontzag kijken we j naar deze geweldenaren, die ons even in gedachten verplaatsen naar de woestijnen van Mexico en elders. „Verschillende van deze planten wa ren mijn eerstelingen, toen ik zo'n Met zijn liefde voor zijn stekelige vrienden en zijn wetenschap slaagde hij er in in enkele tientallen jaren een groot bedrijf te scheppen, dat cac tussen en vetplanten kweekt voor de gehele wereld. Ook deze export leverde aanvankelijk door gebrek aan talenkennis moeilijk heden op, maar de heer Mantel heeft zijn kinderen in de gelegenheid ge steld dat te leren wat hem onthou den werd. Zijn zoon werkt naast hem in het bedrijf en is de „exportman". Niet minder dan omstreeks 500.000 exemplaren verlaten per jaar de kwe kerij en vinden hun weg naar niet minder dan ongeveer 27 landen over -ii__ Een van de lange rijen cactussen in de kassen. twee en veertig jaar geleden in 1917 met de kwekerij begon". Als Aalsmeerder jongen kwam Klaas Mantel op heel jeugdige leeftijd al met bloemen en planten in aanraking en het was al heel vroeg, dat hij op een bescheiden stuk grond zelf moest gaan kweken om in zijn onderhoud te voorzien. Natuurlijk waren dat de bekende bloemen en planten, zoals die reeds door zijn vader en groot vader waren gekweekt, maar buiten dat leefde in de jonge Mantel een grote liefde voor cactussen en vet- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 planten. Zij spraken tot zijn verbeel ding, deze vreemde scheppingen der natuur, zo afwijkend van alle beken de flora. Uit liefhebberij ging hij ze kweken. Aanvankelijk moest de jongeman wel de nodige tegenslagen incasseren, want voor het goed kweken van deze exoten komt wel iets kijken. Maar tenslotte kwam hij er met vallen en opstaan. De praktijk is de beste leermeester. Maar daarnaast zorgde Klaas Mantel er toch voor, dat hij alles las wat er de gehele wereld. De belangrijkste ge- interesseerden zijn wel Engeland, Duitsland en Zweden. Als in hun geboorteland. Het kweken van cactussen is een be roep waarvoor men over een behoor lijke vakkennis moet beschikken. Er zijn cactussen, die net als een gewone plant zaad leveren. Zij bloeien dik wijls met heel mooie bloemen en van dit zaad kunnen weer jonge planten worden getrokken. Andere cactussen kan men stekken. De heer Mantel streeft er naar de planten zoveel mogelijk te plaatsen onder omstandigheden, die gelijk zijn aan die in het land van herkomst. Hij heeft hiervan een speciale studie gemaakt en weet precies hoe de sa menstelling van de grond moet zijn, hoeveel zon elke soort moet hebben, hoe hoog de vochtigheidsgraad van de lucht moet zijn en al die andere factoren, die voor het welzijn van de plant van zo grote betekenis zijn. Door een nauwkeurige naleving hier van krijgt hij goede resultaten en tienduizenden cactussen en vetplanten bevolken zijn kassen. Jong gekocht. Het zijn voor een groot deel nog jon ge planten die verkocht worden en dat is ook begrijpelijk, want wanneer een plant zo'n tien jaar bij de heer Mantel heeft geleefd, zijn plaats heeft VIJFTIE JAAR NEDERLANDSE CHRISTELIJKE BOUWBEDRIJFS- BOND IN SOEST. I De afdeling Soest van de Nederlandse Christelijke Bouwbedrijfsbond bestaat 50 jaar en dit zal gevierd worden met een receptie op zaterdag 16 maart, van 10 tot 11 uur, in gebouw Credo, ter wijl er op 22 maart een feestavond is. De heer A. van Hornsveld - deze week 65 jaar geworden - is 40 jaar bestuurs lid van de afdeling. Hij was 7 jaar 2e penningmeester, daarna 33 jaar le pen ningmeester en is onder meer belast met de betaling van uitkeringen bij werkloosheid en het vakantiegeld. In 1913 werd de afdeling opgericht dooi de heren C. Kl-ein, W. van Meerten, T. Rootselaar, D. Hoolwerf en L. van Wil- sum, die inmiddels overleden zijn. Aanvankelijk was de naam Nederlandse Christelijke Bedrijfsbond, maar enige jaren geleden werd die gewijzigd in „Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouw nijverheid", omdat houtbewerkers zich bij de leden aansloten die grotendeels in de bouw werkzaam zijn. In 1916 was er een staking, waarin door de christelijke, algemene en katholieke bond samengewerkt werd. De strijd om enkele centen loonsverhoging werd toen gewonnen. De afdeling startte met 15 leden. Op 19 december werd de heer A. Horns veld lid en hij is dit nu nog. Vijftig jaar is hij in de bouw werk zaam. Toen hij begon was het uur loon 12 cent en voor dit geld moest van zes uur 's morgens tot 7 uur 's avonds gewerkt worden. Later werd dit voor de zaterdag tot 4 uur en daar- Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden De nieuwe modellen in zijn reeds binnen. Ook voor heren ruime keuze. F. C. Kuijperstraat 28 - tel. 2803 Soestdijk na werd de vrije middag ingevoerd. Het gemiddelde uurloon van de leden van de bond ligt thans rond de twee gulden. Hiervan ontvangt men 90 °/o tij ziekte en vorstverlet en 80 °/o bij werkloosheid. Dat is heel wat anders dan de elf gulden per week, waarvoor tussen 1930 en 1940 door velen in de werkverschaffing gewerkt moest wor den. Achtereenvolgens waren de heren C. Terburg, G. Dijs, W. van Hornsveld, E. Karelse en L. van Schaffelaar voor zitter. Het huidige bestuur bestaat uit de heren L. v. Schaffelaar, A. Akker man, A. van Hornsveld, W. v. Horns veld, J. Jongkind en F. Lente. De af deling heeft thans ruim 100 leden. V.V.V.-JAAEVERGADERING. De V.V.V. Soest-Soesterberg vergadert op donderdag 21 maart in hotel ,,La Bordelaise', de voormalige „Vergulde Pollepel" aan de Burgemeester Gro- thestraat. Het is een jaarvergadering en de secretaris, de penningmeester en de kascommissie zullen verslag uitbren gen over 1962, Er wordt 'n nieuwe kas commissie benoemd en er is bestuurs verkiezing. De heren A. G. Kok, W. C. Priem en J. F. v. d. Brink treden pe riodiek als bestuurslid af. Ze zijn her kiesbaar. De heer Mantel naast een van zijn manshoge kweekprodukten. voor hem maar over cactussen en vetplanten te lezen viel. Daarbij kampte hij met een groot nadeelhij beheerste de vreemde ta len niet en dikwijls kwamen in die talen interessante werken voor. Dat neemt niet weg, dat hij toch kans heeft gezien zich een formidabele we tenschap over zijn lievelingen eigen te maken. 500.000 per jaar. Gewapend met deze kennis deed hij een grote stap en begon een speciale cactussen- en vetplantenkwekerij, waar bij hij in staat was zijn hobby om te zetten in zijn beroep. Meestal is dit een zeer gunstige omstandigheid en de voorbeelden zijn legio van ge slaagde carrières. Zo ook die van Klaas Mantel. ingenomen en zijn verzorging heeft I gehad, is de prijs inmiddels zover j gestegen, dat het publiek hem te duur i gaat vinden. Neen de planten gaan i jong weg en worden dan dikwijls I reeds in gesorteerde bakjes afgeleverd. Het is een voor Nederland wel zeer apart bedrijf, deze cactus- en vetplan tenkwekerij, want men zou een der gelijke kwekerij met exportbedrijf eerder in een van de landen verwach ten waar de planten inheems zijn. Maar neen, het is weer Nederland en wel in het biezonder dus zijn bloe- menstreek Aalsmeer, waar we een dergelijk typisch bedrijf aantreffen. Nederland exporteert cactussen en heeft hierin een goede naam in de wereld. Dameskapper toont U an, Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. PARACHUTIST. De heer G. W. van de Stadhouderslaan zag achter zijn woning een parachute dalen met een klein instrument er aan. Hij ging op onderzoek en vond een briefje, waarop het verzoek stond, het instrument te zenden aan het metereo- logisch instituut van het vliegveld Val kenburg bij Katwijk. Het was een radio sonde, waarmee metingen op het ge bied van de temperatuur, luchtdruk en vochtgehalte in de bovenste luchtlagen verricht worden. Aan het verzoek is voldaan. CAUSERIE VOOR TWEE VERENIGINGEN. De leden van de vereniging Zilver Te- tra en Tuinbouw en Plantkunde zijn uitgenodigd voor een causerie over het onderwerp „De levende natuur", welke door de bekende natuurfotograaf A. v. d. Nieuwenhuizen op maandag, 18 maart, in De Gouden Ploeg gehouden wordt. Men krijgt onder meer 160 dia's van vissen en vlinders te zien. Op 4 april zal voor de leden van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde een causerie over bijen gehouden worden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U S.A. s.s. „Sommelsdijk", 20/3. Argentinië m.s. „Coracero", 19/3 en m.s. „Cap Frio", 21/3. Australiëm.s. Samoa", 19/3. Brazilië m.s. „Bellatrix", 18/3 en m.s. „Graveland", 20/3. Canada s.s. „Sommelsdijk", 20/3. Chili m.s. „Wiesbaden", 21/3. Ned. Antillen s.s. „Bennekom", 17/3 en m.s. „Virgilia", 19/3. Suriname m.s. „Chiron", 20/3. West-Nw.-Guinea m.s. „Kariman 18/3 (alleen Hollandia): Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika m.s. „Stirling Castle", 17/3 en m.s. „Boven kerk", 20/3. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat ook thans nog rijbewijzen ter ver lenging worden aangeboden, waarvan de geldigheidsduur reeds meer dan één jaar is verstreken. Wij maken onze lezers er nogmaals op attent, dat rijbewijzen zonder het af leggen van een rijproef kunnen worden verlengd indien ze op de dag van in diening bij de commissaris der Konin gin hun geldigheid nog niet langer dan een jaar hebben verloren. Na dit tijdstip dient een nieuwe rij-exa- men te worden afgelegd. Op dit voor schrift is geen enkele uitzondering mogelijk. Let dus op de geldigheidsduur van uw rijbewijs. Deze wijziging is aangebracht in het Wegenverkeersreglement bij koninklijk besluit van 24 februari 1961 en inge volge het koninklijk besluit van 19 april 1962 in werking getreden op 2 januari 1963. c vleesverbruik 1961 per hoofd in kg Denemarken Ingeland West-Duirsiand Nederland blijft op het gebied van vleesverbruik achter bij vele andere Europese landen. Per hoofd van de bevolking bedroeg de vleesconsumptie in 1961 in ons land 44.1 kg. Meer dan de helft daarvan was var kensvlees (22,6 kg.) gevolgd door rund er kalfsvlees (18,1 kg.). Paarden- en schapenvlees worden weinig gegeten. Met 70 kg. per jaar staan de Fransen, wat de vleesconsumptie betreft, in Europa bovenaan. Ook de Denen zijn ijverige vleeseters. Zij nuttigen per jaar 69,4 kg. per hoofd. Dat de behoefte aan vetten in noor delijke landen groter is dan in het zonnige en warme zuiden blijkt wel uit de verschillen in gebruik van var kensvlees en rund- en kalfsvlees. In het noorden staat varkensvlees het hoogst genoteerd, in het zuiden, b.v. in Italië, bedraagt het verbruik van rund- en kalfsvlees meer dan het 2- voudige van het verbruik van var kensvlees. Ongetwijfeld is de geslaagde revolte in Irak de inspiratie geweest voor de mi litairen die in Syrië het heft in handen genomen hebben en voor hun minder fortuinlijke collega's die in Jordanië naar het schijnt dit weekend faalden in een dergelijke poging. In één opzicht stemmen al die nieuwe leiders overeen ze streven er naar de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 MAART 1963, sociale structuur van hun land zo te wijzigen dat de op armoe van velen geba seerde rijkdom van enkelen plaats maakt voor welvaart van het land als geheel, waarin de bevolking op redelijke wijze deelt. Dat is ook een streven om hun land meer één te maken, waarin door gaans eigenlijk twee naties leefden die van de bezitlozen zonder invloed en die der rijken bij wie het feodale gezag berustte. Het verzet der heersende klas sen tegen aantasting van deze splitsing heeft een natuurlijke reactie gekregen in deze revoluties. Dit betekent ook dat de nationale as pecten in het ideaal van de nieuwe heersers overheerst. Iraks Aref, Syriës Bitar, Jemens Sallal en om de groep iets completer te maken Algerijes Ben Bella hebben wel allen hetzelfde doel voor ogen, maar elk in de eerste plaats voor eigen land. Logisch is dat de eni ge die tot dusver op successen kan wij zen bij het verwezenlijken van derge lijke opgave, Egyptes Nasser, bij hen aanzien moet hebben. Maar dat wil niet zeggen dat ze zich gehoorzaam onder zijn gezag scharen. Geen boventoon meer. Er is goede reden om aan te nemen dat Nasser geleerd heeft van het uiteen vallen van de nauwe bintenis met Sy rië indertijd, waarvan een der oorza ken toch was dat het nationale gevoel van de Syriërs niet verdroeg dat Egyp- tenaren de boventoon voerden. Nasser zal als de meesten van zijn col lega's nog steeds de Arabische eenheid voor de geest staan als einddoel. Maar om die te verwezenlijken zal hij niet licht weer zijn toevlucht nemen tot overeenkomsten die regeringen uit po litiek nut aangaan. Hij zal de natuur lijke ontwikkeling moeten afwachten, waarbij de geesten van de volkeren rijp worden om de nu zich duidelijk afte kenende gelijkgezindheid in een feite lijke eenheid over te laten gaan. Het Egyptische experiment heeft veel Amerikaanse steun gekregen. Hoe men ook over veel van Nassers ideeën de wenkbrauwen op zal trekken in Was hington, men zal ook wensen dat bij voorbeeld in latijns-Amerika zo effectief gewerkt werd aan het bestrijden van de redenen voor sociale onrust, waarvan het communisme makkelijk gebruik kan maken. Stabiliteit nodig. De Amerikanen nemen het daarbij voor lief dat ze door hun hulp in een enigs zins scheve positie ten opzichte van de laatste nog de twintigste eeuw trotse rende Arabische rijken - Jordanië en Saoedie-Arabië - komen te staan. Het is ongetwijfeld een keus die mede be- Nieuweweg 103 invloed wordt door de gedachte dat de Arabische toekomst bepaald wordt door mannen als Nasser en niet door de behoudzucht der vorsten. Ongetwijfeld zal Amerika ook de nieu we heersers van Syrië en Irak hulp wil len bieden, al zal hun streven ernaar zijn in de wereldpolitiek zich aan geen van beide kanten te binden. Het is zon der meer in het belang van de hele wereld, waarin labiele regimes steeds 'n bedreiging van de vrede vormen, dat zich in het nabije oosten in zoveel mo gelijk landen een stabiel bewind vormt. In de Arabische wereld snijdt dit mes echter van twee kanten. Als de eens gezindheid tussen de Arabische heer sers zich zover uitbreidt dat ze - een tot dusver door verdeeldheid steeds mis lukt - front tegen Israël gaan vormen, komt voor de ene bedreiging van de vrede een andere, acutere in de plaats. Een belangrijk doel van de westerse diplomatie zal nu moeten zijn de nieu we regering in Bagdad en in Damascus te stimuleren al hun energie te wijden aan de verbetering van de omstandig heden in hun land en niet aan mili taire avonturen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5