ZELFSTANDIGE SECRETARESSE MARCHAL HAARMODE Waar twee kijven, hebben twee schuld. WINTER. DE WITTE POMPEN ORIëNT IN BRABANTS DORP. D. ENGEL MET RAAD EN DAAD. hollquupodj Jj WASSERIJ GELRSA EDE DERDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Uniek televisiegebeuren. De slag bij Hollandsche Veld. Oesterramp ruïneert Ierseke. Lagere belastingen Dertien miljoen brandschade. De Katholieke Radio Omroep en onze katholieke minster Luns zijn deze week op een merkwaardige manier in botsing gekomen. De televisiestaf van de K.R.O. had het voornemen om een interview met oud minister Bidault (leider van de Franse O.A.S.), voorzien van commentaar uit te zenden. Op zich is een dergelijke uitzending al iets twijfelachtigs, aange zien het hier gaat om de leider van een terroristenbende, dus een hoogver rader, die gezocht wordt. BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOODHOED Onze minister van buitenlandse zaken achtte een dergelijke uitzending niet ge wenst en maakte dit de K.R.O. duide lijk. Deze beriep zich op de door de grondwet gegarandeerde vrijheid van meningsuiting en wilde het interview doorgang laten vinden, waarop de re gering antwoordde met het dreigement in dat geval de zender uit te schakelen en de verantwoordelijke personen van de K.R.O. te straffen, aangezien zij de uitzending van dit interview in strijd achtte met artikel 4, lid 1 van het Tele- visiebesluit (het zou de veiligheid van de staat in gevaar brengen en de open bare rust verstoren). Al heeft de regering ongetwijfeld ge gronde bezwaren tegen een dergelijke uitzending, dit neemt niet weg, dat er tal van interessante vragen'rijzen en wel 1. Is er inbreuk gemaakt op de persvrijheid 2. Als de publicatie van het Britse interview schadelijk was voor orde en veiligheid in de staat, waarom is de letterlijke weergave in de dagblad pers dan wel door de regering toe gestaan? 3. Waarom heeft de K.R.O zich bij voorbaat neergelegd bij het ver bod en heeft de omroep niet getracht zekerheid te krijgen over de dreigemen ten? 4. Waarom wilde de K.R.O. beslist vóór de komst van De Gaulle naar ons land deze fervente en staatsgevaarlijke tegenstander aan ons volk vertonen 5. Waarom liet de onafhankelijke jour- naaldienst de eerder uitgezonden flit sen wel weg in het weekoverzicht en 6. Waarom zoveel ophef gemaakt door de regering en niet eenvoudig te Lopik het bordje .storing" opgehangen? De slag bij Hollandsche Veld. de orde moest herstellen. Het is in Hollandsche Veld een trieste vertoning geweest, waarin van beide kanten de zaak teveel op de spits is gedreven. Het Landbouwschap had voor de in verhouding bescheiden bedragen die zij had te vorderen, zeker geen com plete boerderijen behoeven te laten ont ruimen. Gedwongen verkoop van een stuk vee of iets dergelijks was vol doende geweest. Anderzijds is de brand stichting in de ontruimde en nu on verzekerde behuizing niet minder dan een kwaadwillige en zinloze vernieling en kan men met een troep stenenwer- pende vlegels geen enkele wet veran deren. Oesterramp ruïneert Ierseke. De massale sterfte van de Zeeuwse oes ter onder het drijf ijs in de Ooster- schelde heeft een schade van zeker 17 miljoen gulden veroorzaakt. Dit is althans de voorlopige globale schatting. De juiste omvang van de vernietiging op de banken moet nog uit nader on derzoek blijken. Het geheim van de verwoesting van tientallen miljoenen oesters wordt slechts stap voor stap prijsgegeven. Er waren op de percelen in de Oos ter- schelde acht miljoen consumptieoesters en zeventig miljoen zaaioesters. Men meent dat hiervan 90 procent verloren is gegaan. Een groep kwekers die uiteraard wist dat de vorst schade aan hun oester culturen had aangericht, ging met lies- laarzen aan eens een kijkje nemen op de percelen. Zij schrokken toen zij za gen wat de gevolgen van de langdurige vorst waren geweest. Wat zij te zien kregen was één groot oesterkerkhof. De kwekers menen dat Ierseke door 'n ramp getroffen is. Er is onder voorzit terschap van de burgemeester eenwerk- commissie gevormd, die de juiste om vang van de schade zal onderzoeken. De overtuiging van vele kwekers is, dat niet alleen de vorst, maar ook de grote hoeveelheden zand tot zulk een grote loon- en inkomstenbelasting geboden en de komende harmonisatie zal onge twijfeld hiertoe de gelegenheid bieden Dertig miljoen brandschade in januari. In januari 1963 hebben de gezamenlijke schadeverzekeringsmaatschappij en in Nederland ongeveer 30 miljoen gulden betaald wegens brandschade. Dit is liefst C tot 7 maal zo hoog als in januari 1962. De grote brand bij C A in Amster dam valt hier niet onder, aangezien deze brand in februari plaats vond. De schadeverzekeringsmaatschappijen in Nederland ontvangen een bedrag van ongeveer rond 150 miljoen gulden per jaar aan premie. De schade in de maand januari van dit jaar heeft dus al een flinke bres in de pot geslagen. Hoewel het jaar 1963 voor de brandassuradeuren dus heel slecht is begonnen, acht het bestuur van de vereniging van brand assuradeuren in Nederland de reserves van de maatschappijen voldoende om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen woensdag, 20 maart 1963 om 19.30 uur, ten gemeentehuize, ter behandeling van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 30 januari 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 8 maart 1963 inzake de straatverlichting van de Oude Utrecht- seweg en de Duinweg met voorstel de adressanten comform de inhoud hiervan te berichten r.r. 4368'62/296, tot onthouding van de goedkeuring aan het raadsbesluit van 20 december 1962, afdeling I, nr. 1669, tot verlenging van de ontruimingster mijn van de woning Korte Brinkweg 63 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot wijziging van a. de bezoldigingsverordening 1960. b. de verordening tot regeling van de gemeentelijke geneeskundige dienst etc. c. het raadsbesluit tot verhoging van het maximumbedrag van de compen satie A.O.W./A.W.W. d. alsmede een voorstel tot het toeken nen van een zgn. koudetoeslag. 4. Voorstel tot verkoop van grond 3. gelegen nabij de Larixlaan aan J. K. Vogt. b. gelegen aan het Hertenlaantje aan H. J. Schneider. c. gelegen aan de Lindenlaan aan de N.V. P.U.E.M. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de. aanschaffing van een laadkraan. 6. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling ge noemd in artikel 1 van de „Zonever ordening Hinderwet" aan A. Luyben, Eigendomweg 22, te Soest voor het oprichten van een inrichting bestemd voor het slopen en repareren van auto's aan de Eigendomweg 22, alhier. 7. Voorstel tot verhuur van het P.T.T.- kantoor te Soesterberg aan de P.T.T. 8 Voorstel om in beroep te gaan tegen een gedeelte van het besluit van de ge deputeerde staten van Utrecht, waarbij het uitbreidingsplan landelijk gebied gedeeltelijk is goedgekeurd. 9. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de woning Nieuw- slraat 34. b Schrijven van burgemeester en wet houders van Zeist d.d. 21 februari 16 Voorstel tot aankoop van grond voor 1963 inzake de ontgronding nabij de 1 verbreding van VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 MAART 1963. MAX TAILLEUR VEILT ZES „SLAVINNEN" 23 maart in Amsterdams warenhuis. Ten bate van Reumafonds. Zij behouden hun vrijheid maar zullen hun „kopers" slechts moeten begeleiden naar diner, film en ca baret. VAN DAM. Torenstraat 5, garan deert kopers van SCHOENEN altijd ook prettige ervaringen en volkomen vrij heid in keuze. En dat niet voor de hoogste bieders maar voor iedereen, prettig concurrerend vastgestelde prij zen. Adv. Kerklaan te Soesterberg met voorstel Reeds meer keren zijn er moeilijkheden gerezen tussen het Landbouwschap en de Vrije Boeren van boer Koekoek, gen.zoveel mogelijk worden gelijk ge omvang van de catastrofe hebben ge leid. Het is zand, afkomstig van de ar beid van de Deltawerken, met name aan de Grevelingendam, denkt men. De hoop van de kwekers is gericht op scha devergoeding door de overheid. Waar schijnlijk zal toch tot verplaatsing van de teelt moeten worden besloten. Lagere belastingen in Nederland Nederland zal over een zeker aantal jaren genoodzaakt zijn de directe be lastingen (zoals loon- en inkomsten belasting) drastisch te verlagen en de indirecte belastingen, zoals de omzetbe lasting, even drastisch te verhogen. Een en ander zal een uitvloeisel zijn van de harmonisatie der belastingen op Eu ropees niveau. De noodzaak hiertoe kwam aan de orde tijdens recente in ternationale onderhandelingen in het kader van de Europese Economische Ge meenschap. Voor de directe belastingen zal een en ander kunnen leiden tot in grijpende verlagingen. Men denkt de gelijkschakeling in drie fasen te kunnen doorvoeren. Binnen vier jaar zullen alle zes landen de om zetbelasting heffen volgens een éénmalig stelsel. Vier jaar daarna zullen zij hef fen volgens een stelsel van toegevoegde waarde tot en met de groothandel en daarna zullen tarieven en vrijstellin- dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Koninklijk Besluit d.d. 9 februari 1963 inhoudende beschikking op het be roep, ingesteld door A. J. Voorthuizen te Soestduinen, tegen het besluit van a. de Kerkstraat van J. A. Croon. b. de Kostverlorenweg van C. v. d. Broek. 11. Voorstel tot het treffen van voor zieningen voor de woonruimte van de directice van de Malvahoeve. 12. Voorstel tot het verlenen van finan ciële medewerking aan de Nationale Federatie voor Huishoudelijk- en Ge zinsvoorlichting voor een leidster bij de stichting ter plaatse. lo. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de woning Julianalaan 69 te Soest. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag kan men in het City-theater de bijzonder span nende film „Cape Fear' zien. Deze rilm kreeg de Nederlandse titel „Ik SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Zoals bekend erkennen de Vrije Boeren het Landbouwschap niet en wensen zij als gevolg hiervan geen verplichte con tributie e.d. aan het Landbouwschap af te dragen. Het Landbouwschap van haar kant tracht met alle middelen de oppositie van deze boeren de kop in te drukken en eist de verplichte gel den op. Na langdurig touwtrekken over deze kwestie besloot het Landbouwschap tot krasse maatregelen en stelde een aan tal Vrije Boeren in Hollandsche Veld in de provincie Drente een ultimatum. Reeds meer dan 25 jaar is „De Witte Pompen" het goedkoopste adres voor BENZINE. SUPER. PETROLEUM (speciaal voor olie kachels HUISBRANDOLIE nr. 1. OLIE diverse soorten) Vanzelfsprekend hebben wij alleen merk- produkten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Zij dienden de verschuldigde gelden voor een bepaalde datum te betalen of anders zouden hun boerderijen en vee worden verkocht. De koppige Drenten, geruggesteund door hun leider Koekoek, hielden vol en zo kwam het tot een verplichte ontruiming van drie boerderijen in Hollandsche Veld. Deurwaarder en burgemeester ver wachtten moeilijkheden en zo kwam het dat er niet minder dan veertig man rijkspolitie voorzien van helmen, kara bijnen en klewangs bij de ontruiming acte de precense gaven. Men had een en ander wel goed voorzien, want een groot aantal belangstellende toeschou wers moest tenslotte met traangas op een afstand worden gehouden, terwijl de politie, nadat zij door de menigte werd geattakkeerd, zells met de klewang maakt. De regering stelt zich reeds jaren op het standpunt dat een verlaging van gedeputeerde staten van Utrecht van 26 mei 1962, afdeling 2B, nr. 85/981, hou dende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Soest van 20 december 1961, afdeling I, nr. 722, waar bij de weg nr. 57 (onbenaamd) lopende van weg nr. 56 (de Beaufortlaan) tot weg nr. 53 (Heezersspoor) aan het open baar verkeer is onttrokken met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. e. Schrijven d.d. 27 december 1962 van de heer C. F. P. Soetens verzoekende ontslag als hoofd van de vleeskeurings dienst met voorstel dit ingaande 1 juni 1963 eervol te verlenen. f. Besluit van gedeputeerde staten der provincie Utrecht d.d. 18 februari 1963, IN KASBAH DIENEN MEISJES IN HAREMBROEKEN. Temperament en romantiek in bedouinentent. Heupwiegend nadert Suleikah. Haar wijde pofbroek golft om haar slanke benen Strak trekt haar blouse rond haar middel. Met een glimlach en een kokette buiging zet ze Kebab a 1'Orien- tale voor haar gasten neer op de kleine koperen tafeltjes. Dan kruist ze haar armen voor haar borst en verdwijnt in de bedouïnetent, waar bezoekers be dachtzaam de waterpijp roken. „La Kasbah" staat er op de voorgevel en bij het binnenkomen zegt eigenaar Said Hassan Asselam Alaika. Maar zijn Kasbah staat niet ergens in Tunis, en al wordt er in zijn keuken Tunesisch en een mondvol Frans gesproken, - het is op Nederlands grondgebied, vlak bij de Belgische grens, dat drie charmante jonge vrouwen, die de romantiek van de Arabische harem oproepen, bedienen Suleikah. Fatmah en Kirah Met het vliegend tapijt. In het Brabantse Heeze staat deze voor Nederland en voor de meeste Europese landen behalve Frankrijk unieke „Kas bah", waar uitsluitend Arabische ge recht-en worden opgediend en waar de zachte romantische klanken van de Oriënt de maaltijd veraangenamen. Trouwens,, daarvoor zorgen ook de drie dienstertjes in haar kleurige pofbroe ken, die in de pauzes met gekruiste be nen de wacht houden op fleurige poefs bij de ingang. Saïd Hassan is samen met Saït Moulet, die geen woord Hollands verstaat maar het met. zijn Frans wel redt, op het idee gekomen op de grens van drie landen, Holland, België en Duitsland een eta blissement te openen, dat zo uit het verre Tunesië lijkt te zijn „overge plaatst". zal me op uw dochter wreken". De advocaat Sam Bowden (Gregory Peck) leeft rustig met zijn vrouw en dochter in een kleine stad. Met die rust is het gedaan als Max Cady (Robert Mitchum) arriveert. Hij heeft acht jaar wegens aanranding met moord gevangen gezeten en is van mening dat deze straf grotendeels ver oorzaakt werd door de verklaring van Bowden, die zeer bezwarend voor hem waren. Bowden neemt aan dat hij ge komen is om zich te wreken en dat is ook het geval. Er ontbrandt een strijd in het verborgene en voorlopig kan men Cady niets maken. Tenslotte stuurt Bowden het op een beslissend gevecht aan en de ontknoping is zo verrassend en spannend dat het niet juist zou zijn bijzonderheden te geven over het einde van deze bijzondere film met twee hoofdrolspelers van groot formaat. Zondagmiddag Tony Curtis in de film „Duivels Spel" en van maandag tot en met woensdag „Een stem in de mist" met Doris Day en Rex Harrison. Een jonge rijke vrouw wordt naar het leven REISVERENIGING „MEER VREUGDE". Kort na de bevrijding rezen ook in Hil versum de buurtverenigingen als pad destoelen uit de grond en de heer M. Klaassen richtte de buurtvereniging 't Hoentje met een bijzonder doel op. Het was een reisvereniging op zeer beschei den schaal die echter uitgroeide tot de reisvereniging „Meer Vreugde", die van formaat is en ieder jaar een keurige reisgids doet uitkomen. Dinsdagavond heeft de heer Klaassen in gebouw St. Joseph voor de leden van de K.A.B. Soest en de Katholieke Vrouwengilden van Soest en Soestdijk gesproken over zijn vereniging. Het begon met een bescheiden tocht naar Brabant, toen de reisvereniging nog buurtvereniging was en daarna Valken burg, België en zelfs Oostenrijk tegen gereduceerde prijzen. De buurtvereni ging werd een plaatselijke vereniging, die thans meer dan 1000 leden heeft en niet alleen in Hilversum en omgeving. In de loop der jaren hebben honderden de verzorging van hun vakantie toever trouwd aan de reisvereniging „Meer Vreugde" en dat betekende een waar borg voor een prettige vakantie. Dit ken onder meer door de hechte samen werking met de touringcarbedrijven „De Pelikaan" uit Breda en „De Tou- rist" uit Tilburg. Aan de hand van prachtige dia's werd uitvoerig gesproken over de vele mo gelijkheden die de reisvereniging „Meer Vreugde" te bieden heeft. Men kan vijf dagen naar Heidelberg en als men de prijs voor deze vakantie vergelijkt met de bedragen die men aan vele andere reisverenigingen kwijt is dan valt het alleen maar mee. Men kan zes dagen langs de Rijn, maar ook 10 dagen naar Salzburg of Tirol, 12 dagen naar het Gardameer, 16 da gen naar Italië, 17 dagen naar Tirol of Saltzburg, maar ook 2 dagen naar Zuid- Limburg en Banneux in België, dat sinds 30 jaar een bedevaartplaats is. Dit is mogelijk op 4 en 5 mei of op 25 en 26 mei. In Soest kan men voor inlichtingen over deze reizen terecht bij de heer N. P. van Leeuwen, Staringlaan 16. NIEUWEWEG 97 TELEFON 2543 Gevraagd per 1 mei of 1 juni a.s. op klein handelskantoor in Soest „Ik ben gekomen op vliegend tapijt", lacht de bekoorlijke Fatmah in het ge temperde licht van de bedouinentent. Straks zal een volbloed Tunesische hier dansen uit haar temperamentvoUe va derland uitvoeren, binnenkort komt er een unieke verbinding met Eindhoven. Helikopters van de Sabena zullen een exclusieve vliegdienst onderhouden tus sen deze Nederlandse lichtstad en de Kasbah, die er een eigen heliport voor gaat aanleggen. Tito's menu. Wandschilderingen uit de Oriënt leg gen de sfeer van het nabije oosten vast, en aan de tien koperen tafels wordt een zeer internationale conver satie gevoerd. Er zijn gasten uit Ara bische landen, Belgen uit de grens streek en Nederlandse industriëlen uit Eindhoven met hun zakenrelaties uit alle werelddelen. Aan de wanden zijn Perzische tapijten, terwijl overal houts koolvuren opgloeien, die voor de spe ciale oosters gerechten worden aange legd. Couscous uit Tunesië, Kafta de Bassiek uit Egypte, Turkse Kebab, Kalmar, Caïroans gebak behoren tot de speciale gerechten, die Suleikah, Kirah en Fat mah aandragen. Een diner dat bijzonder in trek is bij Kasbah-bezoekers is het volledig menu, dat de Joegoslovische president Tito aangeboden kreeg, toen hij een bezoek bracht aan Tunesië. Drie maal per week worden de ingre diënten voor de maaltijden per vlieg tuig aangevoerd uit Tunis, waar de Kasbah een eigen inkoper heeft. Terwijl zachte Arabische klanken door dringen in de Bedouinentent zegt Su- leika „Ik ben hier echt gelukkig". En de Tunesische koks in de keuken vallen haar bij. Alleen Saïd Moulet zucht in dagcyclus. Een prachtige film van een moeizaam Frans over het Westeuropese meisje dat door een domheid van een klimaat. Maar daarover hebben de tem- jongeman het gezicht verliest en dit peramentvolle dienstertjes in haar wijde later terugkrijgt als ze door dezelfde harembroeken geen klagen. jongeman geopereerd wordt. INKOMSTENBELASTING. Hoeveel belastingvoordeel heeft het wanneer een paartje trouwt op 15 de cember 1963 inplaats van 15 februari 1964 vraagt S. F. Antwoord Als deze jongeman uitslui tend inkomstenbelasting betaalt en er van hem geen loonbelasting wordt in gehouden, dan maakt zijn huwelijksda tum niet zo veel verschil. Voor de in komstenbelasting is de toestand op de laatste dag van het belastingjaar be- die vlot kan stenograferen en typen in Nederlands en Engels. Met vacantieplannen kan rekening worden gehouden. Sollicitaties onder letter B 80 bureau Soester Crt. gestaan door een louche individu. Zij wordt steeds bedreigd door ziin stem die haar vertelt dat ze vermoord zal worden. Enige malen ontsnapt ze op het nippertje aan de dood. Ook deze film heeft een zo spannend slot en de ontknoping is zo verrassend, dat de aanstaande bezoeker beslist boos zou zijn als hem verteld werd wie de man is die de vrouw vermoorden wil, „De grote obsessie" met Jane Wyman en Rock Hudson draait in de donder- slissend. Of hij dus in januari of in december trouwt, over dat jaar valt hij voor de inkomstenbelasting in tarief groep II (gehuwden). Blijft de vrouw na het huwelijk niet werken en wordt er dus van haar geen loonbelasting meer ingehouden, dan valt er niets te rug te vorderen. Heeft de jongeman wel loonbelasting betaald, dan kan het zijn dat hij door de lagere tariefgroep van de inkomsten belasting teveel heeft betaald en daar door een bedrag terugontvangt. Dan is het dus wel van belang in december in plaats van in februari te trouwen, om dat er dan veel meer loonbelasting is ingehouden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9