Soester Courant Moderne infanterist behoeft niet meer te lopen. MET RAAD EN DAAD. Reumatiek volksziekte BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool 2 w in cr> In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT VOOR HET K.ATPSEH TWEEDE BLAD VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Het Nederlandse leger heeft de be schikking gekregen over een aantal gepanserde rupsvoertuigen voor ver voer van infanterie. De komst van dit materieel betekent het einde van een eeuwenoude opvatting „De infanterist heeft als voornaamste hulpmiddel zijn voeten". Het voornaamste deel van de opleiding voor infanterist is altijd geweest het „kruip door, sluip door"-werk. En ook 't baggeren door onbegaanbaar terrein en dan liefst nog met een zo zwaar mogelijke bepakking werd zeer intensief beoefend. Daar komt nu verandering in, want de infanterist zal nu ook moeten leren omgaan met het nieuwe materiaal en dat zal wel een prettige aanvulling van het opleidingsschema zijn. De „zandhazen" laten zich voortaan per wiel brengen zover als mogelijk is, pas daarna gaan ze te voet verder. De fabriek, die deze panservoertuigen maakt, is de Franse Atelier de Construc tion d'Issy les Moulineux, afgekort AMX. Deze afkorting is al zo inge burgerd in de militaire voertaal, dat men het niet anders dan over de AMX heeft als de nieuwe wagens wor den bedoeld. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeiir PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) wordt gehaald en gebracht. "C De militaire deskundigen zijn bijzonder ingenomen met de nieuwe aanwinst. Als voornaamst^ winstpunt zien zij een belangrijke vergroting van de stoot kracht van de infanterie en bovendien krijgen de manschappen veel meer be scherming tegen vijandelijk vuur en tegen straling. De eerste kennismaking met de AMX- familie dateert uit 1958. In dat jaar zocht de Nederlandse legerleiding naar vervangingsmateriaal voor de lichte Amerikaanse tanks van de cavalerie, de „Chaffee". Op deze speurtocht brach ten enige officieren een bezoek aan de AMX-fabrieken en maakte daar ken nis met verscheidene typen rupswa gens. Het bijzondere was, dat deze ty pen alle op hetzelfde chassis konden worden gemonteerd. Toen was de keuze snel gemaakt. Daarbij komt nog, dat de Fransen graag bereid waren om aan allerlei speciale wensen van de Ne derlanders gehoor te geven. De AMX voor de infanterie is onge veer 6 meter lang, ruim twee meter hoog en een halve meter breed. De rupsbanden zien niet op tegen sloten van 60 tot 80 cm. breed en ook een helling van 60 °/o is een zacht eitje voor dit voertuig. De snelheid van deze „rupsen" is wel iets groter dan die van zijn naamgenoot in het dieren rijk. Een gangetje van 60 km. p.u. op de weg is heel gewoon en in het terrein gaat het nog altijd met zon 12 tot 15 km. De opleiding voor het gebruik van de rupsvoertuigen gebeurt in Veldhoven. Het opleidingscentrum luistert naar de naam PIROC, hetgeen betekent Panser Infanterie Opleidingscentrum. Niet al leen de chauffeurs van infanterie, ar tillerie, genie en geneeskundige dienst leren hier met de nieuwelingen omgaan. Ook de officieren en onderofficieren worden hier vertrouwd gemaakt met het nieuwe materiaal. Verder leren de infanteristen hoe zij zich moeten aan passen aan de nieuwe mogelijkheden. Op een braakliggend stuk land, naast het Prinses Irenekamp is een mooi par cours uitgezet voor de AMX vijf on derling verbonden „krakelingen" van een halve meter dik beton, samen tien kilometer lang. Hier kunnen de chauf feurs naar hartelust alle capriolen met hun rupsvoertuigen uithalen zonder ge vaar een of ander obstakel te raken. De militairen, die tot nu toe met de AMX hebben gewerkt, zijn wel te spreken over de nieuwe aanwinst. Er waren wel even moeilijkheden toen de chauffeurs van drietonners, gewend als zij waren aan een glad stuurwiel, zo'n rare stuurknuppel in hun handen kregen, maar ook dat went wel en nu rijden ze alsof ze nooit iets anders hebben gedaan. Er zijn ook wel nadelen aan het nieuwe vervoermiddel. De lading, bestaande uit negen infante risten per wagen, wordt nogal fors be proefd op de sterkte van de maag. Menig infanterist heeft zich dan ook na een ritje met de AMX aan het oog van zijn kameraden moeten onttrekken. De komst van de AMX heeft ook nieu we kansen geschapen voor kleine dienstplichtigen. Vooral kandidaten voor de infantrie zullen in de toekomst waarschijnlijk nog eens nauwkeurig worden nagemeten bij de keuring. Wat is namelijk het geval De ge panserde personeelsvoertuigen zijn wat afmetingen betreft afgestemd op de lengte van de Franse Soldaat. En die Franse soldaat is niet zo bijster groot. Het gevolg daarvan is, dat het nieuwe voertuig uitstekend geschikt is voor de Nederlandse militair, als hij maar niet langer is dan 1.75 meter. Misschien krijgen kleine infanteristen hier dan eindelijk hun grote kans. VIJFTIGJARIG BESTAAN NED. CHR. BOUWBEDRIJFSBOND. Zaterdagmorgen recipieerde het bestuur van de afdeling Soest van de Neder landse Christelijke Bond van Werkne mers in de Hout- en Bouwnijverheid in de zaal van de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling. De gelukwensen werden in ontvangst genomen door voorzitter L. v. Schaffe- laar, secretaris A. Akkerman, penning meester A. van Hornsveld en de heren F, Lente, J. Jongkind en W. van Horns veld. Wethouder K. de Haan wenste geluk na mens het gemeentebestuur. Hij wees erop dat de oprichters 50 jaar geleden ongetwijfeld niet hebben verwacht dat het gouden jubileum van de afdeling op een vrije zaterdagmorgen gevierd zou worden. Men was toen nog niet aan de vrije zaterdagmiddag toe. Dit illustreert wat in de afgelopen hal ve eeuw verricht is en het toont de grote waarde van de vakbeweging voor de gemeenschap. De heer De Haan sprak de wens uit dat de afdeling nog lang vruchtbaar werk zou kunnen verrichten. De heer Van Schaffelaar dankte voor de belangstel ling van het gemeentebestuur en sprak de wens uit dat er steeds prettig met de gemeente samengewerkt zal kunnen worden, zoals dit ook thans gebeurt. De heren P. Beekman en G. van Esch, mede-oprichters van de afdeling waren ook aanwezig. Namens de afdeling voe- dings- en genotmiddelen bood de heer L. Jonker zijn gelukwensen aan. De heer D. Leenheer wenste geluk namens het district en de heer Van Esch haalde her inneringen op uit 1913 toen slechts 12 mensen de moed opbrachten lid te worden. Daar was toen moed voor nodig, want de werkgevers hielden niet van georganiseerde arbeiders. De heer C. Hoogeweg was namens de afdeling De Bilt aanwezig, de heer J. J. v. d. Linden namens de afdeling Baarn en de heer J. v. Eijbergen als voorzitter van de landelijke N.C.B. Hij wenste namens het hoofdbestuur geluk en bracht dank voor alles wat gedaan is. Het bondsbestuur kan nu eenmaal niets uitrichten zonder de af delingen. Zij zijn het die het eerst de problemen opvangen waarmee werkne mers te maken hebben. Ei is veel gedaan en er is veel veran derd in vijftig jaar. Zoveel, dat er wel eens mensen zijn die beweren dat de vakbeweging overbodig geworden is. Dat is natuurlijk niet het geval en ze ker niet voor een christelijke organisa tie, die niet alleen het verwerven van materiële voordelen, maar ook het uit dragen van de christelijke gedachten op haar programma heeft. Op materieel gebied zijn er echter ook nog wensen en die worden niet van zelf vervuld. De heer Eijbergen bood een bedrag aan ter bestrijding van de onkosten welke de feestavond met zich meebrengt. De heren H. Fennema en T. v. d. Meu- len wensten namens de christelijke po litiebond geluk, de heren W. van de Leij en R. Vredeveld namens de christelijke besturenbond en de heer Vredeveld te vens namens de gereformeerde ge meente Soest-Zuid, de heer J. Stam namens de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond en de heer D. Huis man namens de christelijke metaalbe- werkersbond. Dr. Maarsingh wenste namens de her vormde gemeente van Soestdijk geluk en de heren J. W. Kuiper en K, E. Bos namens de gereformeerde gemeen te Soestdijk, terwijl de heer W, Bos de christelijke patroonsorganisatie Soest- Baarn vertegenwoordigde. De heer J. Brons was de afgevaardigde van de af deling Land- en Tuinbouw, afdeling Soest van het C.N.V. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. In een slotwoord bracht de heer Van Schaffelaar dank aan allen die aan dacht hadden geschonken aan dit ju bileum. In het bijzonder aan wethouder K. de Haan, die namens het gemeente bestuur aanwezig had willen zijn, aan do beide mede-oprichters, de heren Van Esch en Beekman, en aan de bonds voorzitter de heer Eijbergen, die gezegd had dat het hoofdbestuur de afdelingen nodig heeft. De afdelingen kunnen het echter niet stellen zonder een goed hoofdbestuur en prijzen zich gelukkig dit te hebben, aldus de heer Van Schaf felaar. Vrijdagavond zal de jubilerende afde ling feestvieren in gebow Credo, JAARVERGADERING E.H.B.O. De afdeling Soest van de E.H.B.O. houdt op woensdag 20 maart de jaar vergadering in het St. Josephgebouw. Secretaris, penningmeester en kascon trole commissie zullen verslagen over 1962 uitbrengen en er is een verslag over 1962 betreffende de ziekenauto. De heren Ch. Klomp, algemeen secun dus, W. P. Hilhorst, penningmeester en H. E. J. Smit, secretaris, treden perio diek af als bestuurslid. Ze zijn her kiesbaar en het bestuur heeft de vol gende aanbeveling gedaanvoor de eerste vakature 1, Ch. Klomp 2. P. A. v. Leeuwen voor de tweede vaka ture 1. W. P. Hilhorst; 2. C. J. Ver- kleyvoor de derde vakature 1. H. E, J. Smit 2, W. J. Hilhorst. De agenda van de districtvergadering zal behandeld worden en er worden af gevaardigden naar deze vergadering be noemd. TONEEL VOOR BEJAARDEN. Leden van de afdeling Soestdijk der Nederlandse Christenvrouwen-Bond hebben vrijdagmiddag op uitnodiging van de U.V.V. in gebouw Credo het gezellige blijspel „Aardappelen" opge voerd. Een familie die de eindjes maar moeizaam aan elkaar kan knopen krijgt een erfenis, die bestaat uit een jaar geld van 10.000,Hieraan is de voorwaarde verbonden dat zij die van het geld profiteren helemaal geen aard appelen meer zullen eten. Doen ze dit wel dan vervalt de erfenis aan de Die renbescherming. Een vrouwelijk lid van de vereniging houdt een wakend oog in het zeil als voor de gelukkigen de aardappelloze periode begint. Ze zijn de rijst, macaroni, en alle an dere voedingsmiddelen al gauw zo beu, dat ze zich op een aardappelmaal stor ten. Triomferend komt de dame van de dierenbescherming binnen, maar ook een klerk van de notaris, die komt ver tellen dat de aardappelclosule verval len, dus de liefhebbers van piepers behouden hun erfenis. MAG IK EVEN PASSEREN a.u.b. Als ik met m'n meisje op een fiets pad rijd krijg ik altijd conflicten met andere paren die ik tegenkom of die ik moet passeren. Wie van de twee moet nu ruimte maken voor de an dere Antwoord - Als U met twee fiet sen of bromfietsen op een fietspad naast elkaar rijdt, dan moet u te al len tijde ruimte geven aan een an dere (brom)fietser die u wil passeren. Is er genoeg plaats, dan behoeft U niet opzij te gaan. Is er echter geen ruimte, dan zal degene die aan de linkerzijde rijdt voor of achter moe ten gaan rijden totdat de andere per soon is gepasseerd. Dezelfde verplich ting berust op het andere paar dat passeert of inhaalt, doch niet op een paar dat ingehaald wordt. Er ontstaan vaak conflicten bij ontmoetingen van paren, omdat de jongens hun meis jes niet graag loslaten, maar als bei de paren beslist als paar willen door rijden, zijn de personen aan de linkerzijde beide fout en strafbaar. We begrijpen wel dat het u gaat ver velen steeds van uw meisje af te moeten omdat de andere paren elkaar KAPSALON STEENH0FFSTR.53 - TEL.Z8« -.SOEST vasthouden en „doorduwen", maar de beleefdheid is helaas verre te zoe ken in ons land. U doet er toch ver standig aan voorrang te geven, in- plaats van het op een botsing te la ten aankomen met alle eventuele ge volgen van dien. Ons nieuwsblad zat In de bus. Met él het plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dat boeit hem zo, dat hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kan. Want wat In de naaste omgeving plaats heeft en wat daér te koop Is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant Adverteren In dit blad het kan niet anders moet wel succes geven. van deze krant wil men niets missen, geen letter Pubilkstl* vsn do Naderland» cho Niouwibladptrs VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 19 MAART 1963. NATIONALE COLLECTE 25-31 MAART VOOR EEN NATIONALE PLAAG. Rheumatiek is nu de meest verbreide volksziekte. Behalve het individuele leed brengt dit lijden ook nog een ge weldig verlies aan arbeidsuren met zich mee De aanstaande grote collecte voor het Nationaal Rheumafonds bevelen wij daarom graag in de aandacht van onze lezers aan. Wij veroorloven ons boven dien bijgaande kanttekeningen. Rheumatologie veelomvattend specialisme. Wie denkt dat rheumatiek zo maar een bepaalde ziekte is, vergist zich. We hebben hier te maken met een hele gioep van tamelijk verschillende aan doeningen. Het is daarom heel begrij pelijk, dat er - vooral onder leken - nogal wat spraak- en begripsverwar ring is als het over rheumatiek gaat. Ter verduidelijking zullen wij daarom vijf hoofdgroepen van rheumatische af wijkingen bespreken. Daaruit zal blij ken, dat reumatologie een veel omvat tend specialisme is. Acuut Reuma. Dit is een ziekte, die plotseling begint en die met tamelijk hoge koorts gepaard gaat. Eén of meer gewrichten zijn rood, gezwollen en pijn lijk. Deze aandoening moet niet zozeer gevreesd worden om de gewrichtsaf wijkingen, maar vooral om de aantas ting van het hart, die er mee samen kan gaan. Dat is een omstandigheid die men niet moet onderschatten meeren- deel van de hartziekten bij volwasse nen berust op een in de jeugd doorge maakte accuut reuma. Ouders en verzorgers van kinderen, die aan acuut reuma lijden, dienen er nog zorgvuldiger dan anders op te letten, dat de voorschriften van de behande lend arts stipt worden opgevolgd. Volledigheidshalve dient hier te wor den vermeld, dat de chorea, de zoge naamde Sint-Vitusdans, verwant is aan acute reuma. Chronische gewrichtsreumatiek. Ook hier hebben we te maken met een ziekte van het gehele lichaam, maar het op de voorgrond staande verschijn sel is nu de ontsteking van een aan tal gewrichten. Deze ontstekingen, die met veel pijn gepaard gaan, kunnen aanleiding zijn tot ernstige misvormingen van de be treffende gewrichten er dreigt invali diteit In tegenstelling tot het acute reuma kemt de chronische gewrichtsreuma tiek meer bij volwassenen voor dan bij kinderen. Weer voor de volledigheid de ziekte van Bechterew, een artritis van de wervelkolom, is verwant aan deze chro nische gewrichtsreumatiek. Degeneratieve gewrichtsafwijkingen. Kenmerkend voor dit soort aandoenin gen, die ook wel artrosis worden ge noemd, is het ontstaan van afwijkingen in die gewrichten, die een groot deel van het lichaamsgewicht te dragen heb ben. In tegenstelling tot het besproken acute reuma en de hierboven eveneens beschreven chronische artritis, is er bij de artrose géén sprake van een alge meen ziekzijn. Ook andere gewrichten kunnen door een artrosis worden getroffen en dat zijn die gewrichten die blootstaan aan de geregelde inwerking van druk of van geweld. Reuma van de weke delen. Zoals de naam reeds aangeeft, gaat het hier niet om een ziekte van de gewrichten de aandoening zetelt in zenuwen, spieren en bindweefsels. In die weke delen bevinden zich dan knobbeltjes of zo maar pijnlijke plek jes. Dit is de minst erge vorm van reuma ze is therapeutisch betrekke lijk gemakkelijk te beïnvloeden. Jicht. Een reeds eeuwen geleden beken de ziekte, die tegenwoordig in ons land uiterst zeldzaam is. Hoewel deze af wijking een geheel eigen plaats in neemt, omdat ze gepaard gaat met een heel speciale afwijking in de stofwisse ling, wordt ze nog steeds als reuma beschouwd. Ze wordt gekenmerkt door het optre den van de allerhevigste pijn in één of meer gewrichten, vooral in het ge wricht tussen middenvoet en grote teen. In een dergelijk geval spreekt men in de wetenschappelijke wereld van Po dagra, de ouderen onder ons zullen zich herinneren dat deze ziekte vroeger in de volksmond „het pootje" werd ge noemd. Er is in dit overzicht niet naar volle digheid gestreefd, dat zou trouwens ook niet kunnen in zo'n kort bestek. Wanneer u deze beschouwing gelezen hebt, bent u dus nog niet volleerd in de reumatologie. m Wel heeft u hopelijk gemerkt, dat dit specialisme verscheidene groepen van ziekten omvat, elk met een geheel eigen karakter. Bovendien heeft u zich een indruk kun nen vormen over het belang van de ko mende grote collecte. U weet dat zo'n beetje waarvoor u uw geld in het bus je doet.

Soester Courant | 1963 | | pagina 14