WEER EXPLOSIES. HET OOG GERICHT OP FIHSTERW0LDE. Slachtoffer van botsing overleden. DINSDAG 19 MAART 1963. 42e JAARGANG No. 22. soester (Courant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 BESMETTINGEN MET T B C. BLIJVEN In een dorpje onder de gemeente Rol de (Dr.) zijn 8 en in de stad Utrecht afgelopen week bijna 20 gevallen van tuberculose geconstateerd. Voor drie patiënten in Drente en 10 studenten in Utrecht bleek opname in een sana torium gewenst. Alle besmette personen uit Rolde wa ren lid van de plaatselijke gymnastiek vereniging. Het is niet uitgesloten, dat nog meer leden daarvan tuberculose zullen blijken te hebben. Te Utrecht zijn het negen jongens en één meisje die de universiteit bezochten, die in het studentensanatorium in Laren moes ten worden opgenomen. Tevens deed zich in de bisschopsstad een explosie voor op een lyceum, waar één leerling met open t.b.c. een aantal medeleer lingen heeft besmet. Een hernieuwde waarschuwing Zo steekt de tuberculose in verschillen de delen van het land in grotere of kleinere epidemieën telkens de kop weer op. Soms gebeurt dat in een ka zerne, een klooster, een school of een internaat. De mensen leven daar dicht opeen. Ook in een van onze orkesten deed zich onder de musici nog niet zo lang geleden een epidemie voor dat gaf ook de nodige beroering. Thans schijnen de plaatsen van con tact een gymnastiekvereniging, een rijksuniversiteit en een middelbare school te zijn. Dat stemt wel tot na denken. Er behoeft maar één persoon voortdurend veel tuberkelbacillen op te hoesten om een epidemie te veroor zaken. Kans op explosies vergroot. Door de intensieve bestrijding van de tuberculose is deze ziekte thans zover teruggedrongen, dat men er lichtvaar dig over gaat denken. Over de kans om t.b.c. te krijgen, wordt tegenwoordig vaak gesproken als iets waar men nauwelijks rekening mee be hoeft te houden. Men vindt het vaak te omslachtig om aan een der periodieke onderzoeken deel te nemen een vorig maal is er immers ook niets gevonden. Maar hoe paradoxaal zulks ook moge klinken juist door het terugdringen van de tuberculose is de kans op zulk soort explosies belangrijk vergroot. We mogen niet zeggen dat het tuber- culosegevaar in ons land nu wel ge weken is daarvoor dient iedereen be grip te hebben. Geen natuurlijke weerstand meer. Het is zo, dat in de tijd dat er nog bacillenverspreiders bij de vleet rond liepen, zich bij de gehele bevolking langs natuurlijke weg een weerstand tegen deze ziekte had gevormd. In die tijd waren de meeste mensen daardoor minder ontvankelijk voor de tuberkel bacil dan thans het geval is. Deze natuurlijke weerstand wordt door het afnemen van het aantal bacillen- verspreiders helaas steeds geringer. Het gevolg daarvan is, dat een besmettings haard daarom thans een veel grotere schade kan aanrichten dan in vroegere dagen. Juist door de succesrijke bestrijding van de t.b.c. is onze samenleving steeds kwetsbaarder geworden. Steeds periodiek onderzoek. Waakzaamheid blijft daarom in alle opzichten geboden, vooral daar waar veel mensen herhaaldelijk in nauw con tact met elkaar zijn. Helaas is onze levensgemeenschap steeds ontvankelijker geworden voor het op treden van dergelijke explosieve be smettingen. Het periodiek onderzoek kan niet wor- afgeschaft, een ieder dient daar zcveel mogelijk aan deel te nemen. De Italiaanse prinses Maria Pia. echtgenote van Prins Alexander van Joegoslavië, is voor de tweede maal moeder geworden van een tweeling. Het echtpaar poseert hier voor de fotografen in de Parijse kraamkliniek Belvédère. Bij de vader zit zoon Serge en bij moeder dochter Helcnc. Vrijdagavond om negen uur is een slachtoffer van de botsing, welke don derdagmorgen op de Amersfoortsestraat te Soesterberg plaats vond, aan zijn ver wondingen overleden. Het is de 30-jarige B. de Ruiter uit Nieuwendijk (N.B.). Het echtpaar B. uit Ootmarsum reed op de auto van de heer De R. in toen hun wagen zich op de linker weghelft bevond. Mevr. B. zat aan het stuur. Zij werd ernstig gewond en haar man zeer zwaar. De drie slachtoffers werden naar De Lichtenberg gebracht. DURE WONING. Ten behoeve van de huisvesting van de directeur van gemeentewerken is de woning Julianalaan 69 door de ge meente aangekocht. Het huis is in 1925 gebouwd. Het verkeert in een dusda nige staat van onderhoud, dat diverse omvangrijke voorzieningen dienen te worden getroffen om het pand voor een lange reeks van jaren bewoonbaar te maken. Een groot deel van het hang en sluitwerk moet vervangen worden LODE VAN GENT. Met kleurenfilms over de binnenlan den van donker Afrika komt deze Vlaamse verteller weer naar Soest. Lode van Gent is een vlotte spre ker en zijn humoristische verhalen doen het zó goed, dat de afd. Soest van het NIVON hem voor a.s. vrij dagavond heeft uitgenodigd in het St, Josephgebouw. Door zijn onderzoekingen bij de Pyg- meënbevolking behoort Lode van Gent tot de Afrika-kenners bij uit nemendheid. Zijn kleurenfilm „Tussen vulkanen en wilde dieren" toont ons het le ven van de meest bekende wilde dieren terwijl aan het slot de laatste uitbarsting van een der vulkanen van de Virunga-keten te zien zal zijn. Dit bij nacht opgenomen gedeel te vertoont ons het machtige schouw spel der gloeiende lavastromen. MIXED HOCKEY CLUB „SOEST". De Mixed Hockey Club heeft van de gemeente bericht ontvangen dat de terreinen aan de Schrikslaan voorlo pig niet bespeeld mogen worden om beschadiging te voorkomen. Dit geldt niet alleen voor de wedstrijden maar ook voor de training. 1 er de electrische installatie moet ge deeltelijk vernieuwd worden. De badkamer die de laatste tijd als l keuken gebruikt is, moet in de oor spronkelijke staat gebracht worden en diverse verteerde ramen en kozijnen dienen vernieuwd te worden. Boven dien moet de woning van binnen en j van buiten geschilderd worden, j Het is gewenst dat een centrale verwar ming aangebracht wordt en dat de I achtertuin opgeknapt wordt. Daarin bevinden zich diverse bouwsels, die in een verregaande staat van verval ver keren. Het verdient aanbeveling deze allen te slopen en een gebouwtje te plaatsen dat als garage en bergplaats I voor fietsen gebruikt kan worden. I Om een goed afgerond geheel te krij gen zal nog getracht worden een strook grond van 5 m2 aan te kopen. De kosten van deze werkzaamheden zullen 22.350,bedragen. S.E.C. WON MET 6-1. S.E.C. heeft zondag de competitie na 13 weken rust hervat en is bijzonder goed voor de dag gekomen, waaruit bleek dat de spelers niet aan een win terslaap gedaan hebben, maar aan hun conditie werkten, In de eerste helft van de wedstrijd tegen Rood-Wit 1 kwam dit nog niet zo best tot uiting, maar in de tweede helft kwamen de gasten ei niet meer aan te pas en niets wees erop dat zij op de derde plaats van de ranglijst stonden. Dat is nu ook niet meer zo, want deze plaats wordt door S.E.C. ingenomen. In de eerste helft had de gewijzigde S.E.C.-ploeg weinig geluk. Van Kooy was niet opgesteld, De Rooy en Potho ven vormden de achterlinie, Ben Burg man was linkshalf. Wolfsen linksbinnen en Van Breukelen bezette de rechts- halfplaats. S.E.C. begon met enige goede aanvallen en al gauw schoot De Bruin in. Keeper Rensen sloeg de bal over de lat en nu kreeg S.E.C. enige hoekschop pen te nemen, die wel gevaar, maar geen doelpunten opleverden. Verhoeve had het op de rechtervleu gel niet zo moeilijk en vrij vlot passeer de hij enige malen de back Bakker. De Bruin kwam af en toe heel vlot langs spil Schulte en ook Baltus Burg man was gevaarlijk, maar in de eer ste helft werd niet gedoelpunt. Rood-Wit viel ook enige malen aan, maar Schrijvers was op dreef en hij liet zich niet passeren. S.E.C. had bij de aanvang van de tweede helft een voorsprong van enige doel punten moeten hebben, gezien het over wicht, maar het was nog steeds 0-0. In de dertiende minuut schoot Hooyer kei hard in, nadat de gebr. Burgman een Iraaie aanval opgezet hadden en de bal door De Bruin aangegeven werd. Nu was het gedaan met Rood Wit, waar van de spelers moe waren. In de 25- ste minuut schoof Burgman langs spil Schulte en stelde Hooyer in staat het tweede doelpunt te scoren. Kort daar op scoorde De Bruin uit een pass van Van Breukelen, hoewel hij in een moei lijke positie stond (3-0). Zelfs een tam schot van Wolfsen had succes toen een back over de bal heentrapte. S.E.C. deed het nu wat kalmer aan en linksbuiten Sijmons kreeg de bal in volkomen vrije positie. Hij bracht de stand op 4-1. Verhoeve viel uit en hij werd vervan gen door De Vries. S.E.C. had het nu bij verdedigen kunnen laten, maar nog tweemaal scoorde De Bruin. De tweede maal uit een pass van Hooyer, die drie Rood Wi - verdedigers gepas seerd was. Daarmee werd het 6-1. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de weekmarkt te Amersfoort werden aangevoerd 284 stuks biggen van 44,tot 57,en 7 drachtige zeugen van 340.tot 425.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 115.000 stuks. Hoedereieren van 15.- tot 15,60. Middenprijs 15,35. Prijs per kg. 2.48 (basis 62 gram). AANVULLING RAADSAGENDA. De volgende punten_zijn aan de agenda van de raadsvergadering van 20 maart 1963 toegevoegd 14. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 1.000.000,met de K.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de verbouwing van het gebouw St. Joseph, RESTAURATIE MALVAHOEVE. De gemeente heeft enige tijd geleden het verzorgingshuis De Malvahoeve aan dt Bosstraat gekocht. Zuster Willy Blees van het Oranje-Groene Kruis werd tot directrice benoemd. De woonruimte die zij in gebruik heeft moet verbeterd worden en het is nodig dat er een be scheiden ruimte komt waarin de stof felijke overschotten van overleden be woners van de Malvahoeve kunnen worden opgebaard tot aan het tijd stip van de teraardebestelling. Gebleken is dat de bestaande toilet ruimte rechtstreeks verbonden is met de keuken, hetgeen in strijd is met de bouwverordening, zodat hierin veran dering gebracht moet worden. In totaal worden de kosten op 3940,- geschat en het college van B. en W. heeft de raad een krediet gevraagd. B.B.-BINDINGSAVOND. Op maandag 25 maart wordt in het St. Josephgebouw een bindingsavond gehouden voor alle vrijwillige nood- wachters van Soest. De data van de te houden cursusavonden zullen vast gesteld worden, de ledenwerving wordt besproken en de oefening welke dit jaar gehouden zal worden komt ter sprake. De heer J. van Doorn, hoofdin structeur van het district U.C.I. zal vragen betreffende de B.B. beantwoor den. OLYMPIA VOLLEYBAL. Het eerste kampioenschap van de com petitie 1962/63 is behaald door het jeug dige vierde herenteam van Olympia, dat door een overwinning op Vios 5 thans onbereikbaar is geworden voor alle overige concurrenten uit de 3de klasse. Het 4e herenteam startte in de ont moeting tegen Vios 5 als favoriet en ,iii de eerste set was er ook geen vuil tje aan de lucht. Goed spelend behaal de zij een 15-6 zege. Ir de tweede set pakte Vios de zaken beter aan en mede doordat de span ning bij de jeugdige Olympianen wat te groot werd namen zij een 2-8 voor sprong. Slechts met moeite liep Olym pia deze achterstand in en behaalde een krappe 17-15 setzege. In de 3e set waren de Olympianen weer superieur en wonnen zij met 15-8. Namens de afdeling A'foort werd door de kompetitieleider de heer Hienekamp bloemen en gelukwensen aangeboden aan de jeugdige kampioenen en tijdens een gezellig samenzijn in de koffieka mer bood de heer Slijper namens het bestuur van Olympia een tractatie aan. Ook het 2de herenteam zorgde voor een verrassing. Zij versloegen in een goed gespeelde wedstrijd de lastige con current Wilhelmina 1 met 3-0 en be hielden daardoor hun kans op het kam pioenschap van de 2e klasse. Het 3e herenteam boekte een 3-0 re glementaire zege op P.S.V.A. dat niet opkwam. Het eerste damesteam maakte het Olympia-succes volledig door met 3-1 te winnen van het A'damse A.M.V.J. Door deze zege is het degradatiegevaar voor Olympia iets geweken. Het programma voor deze week luidt Donderdag 7 uur, Vios 5Olympia 3 (heren). 7.45 uur, Olympia 1Sportcentrum (d). 8.30 uur, Vios 4Olympia 3. S.V.V.-VOLLEYBAL. Met twee onverwinningen respectieve lijk tegen S.S.S. en Spirit 2 stelden de dames van het eerste team van de rood-witten het kampioenschap voor de vereniging veilig. Alleen het eigen tweede team kan hen de bovenste plaats nog ontfutselen, maar de dames van het eerste team zullen wel zorgen dat de twee puntjes die nodig zijn om het kampioenschap tot een feit te maken uit de twee resterende wedstrijden bin nenkomen. Zowel S.S.S. als Spirit 2 moesten met 3-0 de meerdere in de S.V.V.-dames erkennen. Het derde damesteam moest cp haar beurt .met 3-0 aan Spirit 2 de eer laten. Het eerste herenteam stelde wederom teleur door tegen V.V.A. 2 niet de volle winst binnen te halen. Weliswaar wisten de S.V.V.-heren met 1-0 en 2-1 voor te komen, maar de V.V.A.-reserves wisten steeds de achterstand weg te werken, zodat een verdeling van de punten het eindresultaat was. Het tweede herenteam van de Soester Volleybal Vereniging wist de eerste set tegen Giraffes in winst om te zetten. De volgende drie sets waren evenwel voor het Baarnse team, zodat een 3-1- nederlaag het eindresultaat was. Voor deze week staan de volgende wed strijden voor onze plaatsgenoten op het programma Donderdag Spirit 2S.V.V. 2 (dames). S.V.V. 1Spirit 2 (heren). V.V.A. 2—S.V.V. 2 (heren). LEIDSTER VOOR HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING. De Nationale Federatie voor Huishoude lijke en gezinsvoorlichting te 's-Graven- hage heeft het college van B. en W. meegedeeld dat in overleg met de plaat selijke Stichting voor Huishoudelij ke en Gezinsvoorlichting gestreefd wordt naar aanstelling van een leidster voor het werk dat door de Stichting in Soest gedaan wordt. Er is verzocht 100 subsidie te verlenen, daar de rijksbij drage 60 °/o zal zijn. De ontwikkeling van het werk van de plaatselijke stichting maakt het nood zakelijk dat overgegaan wordt tot het aanstellen van een leidster. Het blijkt niet langer mogelijk gebruikt te ma ken van de medewerking van vrijwilli ge hulpkrachten, terwijl de resultaten van 'n bureauhulp voor enige uren per dag onbevredigend zijn gebleken. De kosten aan de aanstelling van de betrokken leidster zullen voor 1963 ongeveer 6000,bedragen, zodat na ontvangst van de rijkssubsidie een be drag van 2400,ten laste van de gemeente blijft. Het college van B. en W. acht de akti- viteiten van de plaatselijke stichting van bijzonder belang voor de inwoners van de gemeente Soest, zodat aan de raad voorgesteld wordt de gevraagde medewerking te verlenen en een kre diet van 6000,voor het aanstellen van een leidster beschikbaar te stel len. Het rijk zal dan 3600,subsidie verlenen. FEESTAVOND MARGRIETSCHOOL. De Margrietschool in Soest-Zuid houdt op vrijdag 5 april de jaarlijkse feest avond in De Rank. De leerlingen zullen de operette „Het grote avontuur van Marjolijn" in 5 bedrijven van de heer C. F. van Vliet uitvoeren. Na de pauze een aantal volksdansjes en de toneelstukjes „Tien paor klomp- kes" en „Pim en Pam". De leerlingen hebben zelf de decors ontworpen en geschilderd. Er is wel niemand te vinden met enig gezond verstand die van Hitier en zijn trawanten durft beweren dat ze het goed met ons land en met de andere bezette gebieden meenden. Hun daden hebben maar al zeer bewezen dat de nationaal-socialistische leer niets dan ellende te bieden had. Jaar in, jaar uit hebben de Russische machtshebbers bewezen dat ze van het zelfde sop overgoten zijn en kleine na- lopers van de Kremlinbonzen moeten in ons land nu ook zo heel duidelijk tenen dat ze helemaal niet deugen. Misschien zijn er nog mensen in ons land geweest, die enig of veel idealisme wilden veronderstellen bij de gemeen teraadsleden van Finsterwolde, die zo nodig de communistische wereldrevo lutie in hun vanen moesten schrijven en die zo druk propaganda moesten ma ken voor het systeem dat de mensen al leen met prikkeldraad en muren kan vasthouden. Het moet iedere weldenkende in ons land deugd doen dat de Nederlandse volgelingen van hen die zo graag de wereld willen veroveren ontmaskert zijn als nare knoeiers. Dat bewijst bij voorbaat wat ons te wachten zou staan als Rusland ooit zou kunnen doen wat Duitsland in 1940 maar al te gemakkelijk deed. Het is prettig dat dit zo kort voor de verkie zingen gebeurd is, want mogelijk wor den hierdoor nóg meer mensen wak ker dan de vele die reeds ontwaakten uit de droom waarin nobele communis tische machtshebbers voorkwamen, die het toch zo goed met de mensen menen. Waardeloos KANTMAN. K.P.S. SPEELDE GELIJK. K.P.S. speelde zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.V.M.-boys uit Maartensdijk. De ploeg van het paleis had vele invallers, om dat diverse leden dienst hadden door het bezoek van president De Gaulle. Door W. v. d. Veer werd het 1-0 voor K.P.S., maar linksbuiten De Rooy van S.V.M.-boys passeerde Ten Hove, C. v. d. Veer en keeper Dekker, waardoor het 1-1 werd. Door Lagemaat werd het 2-1 voor K.P.S., door De Rooy 2-2 en uit een voorzet van Van Soest bracht Klomp de stand op 3-2. De Rooy maak te opnieuw gelijk. Veldhuizen bracht dc. stand op 4-3 en De Rooy schoorde voor de vierde maal. Het werd 5-4 door Lagemaat, 5-5 door Van Vulpen en nu namen de S.V.M.-boys de leiding door Gravestein (6-5). Tenslotte kon Veld huizen profiteren van een misser van back Vijge en het werd 6-6. UITZONDERLIJK NATUURSCHOON IN DE GOUDEN PLOEG. Terecht waren zeer velen gisteravond naar de Gouden Ploeg gekomen om kennis te maken met het uitzonderlijke natuurschoon dat de vermaarde natuur fotograaf A. v. d. Nieuwenhuizen uit Amsterdam in de vorm van prachtige dia's te bieden had. Unieke opnamen van de kweek van tropische vissen en na de pauze van vlinders, omdat men dergelijke afbeeldingen slechts van een expert als de heer v. d. Nieuwenhuizen te zien kan krijgen. Hij verzorgde deze avond voor de leden van de aquarium vereniging Zilver Tetra en van de afde ling Soest der Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. Hij werd ingeleid door dr. P. Felix, voorzitter van de afdeling der Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die tevens namens zijn collega-voorzit ter van Zilver Tetra, de heer K. Zel- denrust sprak. Hij sprak zijn vreugde uit over de bijzonder goede opkomst. De heer v. d. Nieuwenhuizen wees erop dat men bij de kweek van tropische vissen niet te karig moet zijn wat de ruimte van de kweekbak betreft, want die is al gauw te klein als de eieren uitkomen dat kunnen er honderdtal len zijn. De minimum maten waaraan men zich te houden heeft zijn 40 x 25 x 25. Sommige tropische vissen, de ho- lenbroeders, hebben een hol nodig om te broeden of tenminste een donkere plaats in de bak. De heer v. d. Nieuwenhuizen toonde prachtige dia's die de paring duide lijk uitbeeldden. Er bleek uit dat de productiviteit van tropische vissen ge heel verschillend is. Soms enkelingen aan eieren, soms tientallen, maar meest al honderdtallen. De productiviteit is sterk afhankelijk van de selectie die men toepast, maar ook het voer speelt bij de kweek een grote rol en is van invloed op de poductiviteit. Door toe dienen van het juiste voedsel kan de productiviteit dan ook opgevoerd wor den. Er werden zeer kleurrijke dia's getoond van vissen uit Azië, Afrika en Amerika en na de pauze van vlinders.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1