ITUdaeimani Krabbels van Knelis. BURGERLIJKE STAND Onze collectie regen kleding is nu compleet. 49,50 tot 65.00 18,90 en 29,75. Big Ben S0ESTERBERG HOE LANG HOUDT DE MENS NOG STAND? Falcon - Helfi - Sweda Arfa collecties. Prijzen van Nylon Regenmantels Kennedy beveelt 80 kilometer lopen aan. As je 't ming vraogt dan mok zeige dat- ter minse en minse binne. Da klinkt ne- wM tóBprSjf tuurlek bar onnozel, Tj®v maor ajje de meujte JjJ, wil neeme om te lee- ize wak noeng gao SSfi§w!j»lvi^. sc'lrieve ^an mojje zeige dak geliek heb, Wullie in Hollaand zeige altied da wullie eiges zukke stieve harreke binne en de minse in Brabaant en Limburg vlotte luu. Da klop wel 'n bietje, waant hier zei ge de minse altied, wa zalle de buure a'rvan zeige en daor in Limburg hebbe de minse daorvan nie zoveul last. Maor die eigeste vlotte luu in Limburg hebbe ut d'r 'n paor maonde eleeje lilluk bie laote leige. Die hebbe 'n old baosje laote doodhongere. Die kreeg nie genog te eete van 'n aokelig wief, dat noeng vier jaor de bajus ingaot. Die vlotte luu kwaome d'r heul nie op dazze teuge dat naore frommes hadde motte zeige, wullie timmere je heule zooi in mekaor ajje nie beeter veur die knech van je zorregt, maor ze zeeje niks, ok de burregemeester nie. Zullie waore veuls te druk mit denke an gek doen bie ut karneval schat ik en dat baosje gong dood. Maor de rech ter was gelukkig nie zo en die zee vier jaor de bak in mit dat falderabbes van 'n wief. Dan in Enter. Nie in Limburg, maor in Overiesel. Daor was ouwe Evert ant doodgaon van de kou en van de arre- moej in zien hutje int bos. Hie wier naor ut ziekehuus ebrocht daor weekte zullie al ut vuul van urn of en da .was nie zo'n klein bietje en toeng die oppe- knapt was wier die weer naor huus estuurd, maor in die hut kon die nie meer woone. Asjeblief nie in 'n be- jaordehuus, zee dat ouwe baosje, waant dan gao'k dood. Best zeeje de bur gemeester en de minse van Enter, maor die ouwe keet daor kejje nie meer in woone, die gaot teuge de vlakte en GEBOREN Monique, dochter van Tj. Leeuwe en A. Grootveld, Plesmanstraat 369. Huibertus Adrianus, zoon van J. A. de Ruijgt en G. M. van Ruiten beek, Eigendomweg 79. Christiaan' zoon van C. Kenter en M. I. de Rui ter, Korte Hartweg 19. Margaretha Hendrika, dochter van A. P. Brouwer en M. G. Traa, Kerkpad Z.Z. 63. Caroline, dochter van J. Pruim en J. Lagemaat, Talmalaan 20. Carolina Margaretha, dochter van G. C. Nu- poort en G. Biemold, Postweg 61. Yvonne Wilhelmina Maria, dochter van R. W. Hoksbergen en G. A. A. Zwa- nikken, Birkstraat 27. Robert Char les, zoon van E. M. Donkers en A. Engelman, Bosstraat 80. Paul Jos Ferdinand, zoon van J. G. van Leijen- horst en A. Kuiper, Prof. Lorentzlaan 251. Jimme Andries, zoon van J. J. Akkerman en A. Keizer, Baarn, Ket- tingweg 13. Yvonne, dochter van M. A. Jekel en T. M. Roos, Braam weg 34. Marian Everarda Johanna, doch ter van W. J. van de Hoef en W. J. van den Heuvel, Baarn, Kerkstraat 42. Johanna Maria, dochter van J. A. Appelhof en M. J. van de Hoef, Jan Steenlaan 13. Josephine Gertruda, dochter van C. J. Seegers en E. G. M. Mulder, Talmalaan 36. Ruud Abra ham, zoon van A. J. J. Wolse en J. C. Bavinck, Baarn, Eemstraat 6. Mi- chael Chris, zoon van K. J. de Boer en W. A. van Laar, Hilversum, Frank- linstraat 33. Dirkje, dochter van P. de Lange en G. van Wageningen, Kamp weg 60. - Alfred, zoon van O. H. van Keulen en J. Brinkman, van Lennep- laan 72. Carla Adriana Petronella, dochter van G. C. Westerlaken en H. M. van den Broek, Aagje Dekenlaan 28. Hendrica Cilia Maria, dochter van G. W. Haage en B. M. van Wegen, Gen. Winkelmanstraat 73. Petra Cornelia Margaretha Maria, dochter van G. v. Dijen en M. M. van de Mast, Baarn, Breitnerstraat 12. - Gerardus Johannes, zoon van J. H. Westerveld en M. Blankestijn, Schoutenkampweg 67. Karin Maria, dochter van L. A. van Breukelen en E. C. van Zoghei, Indu strieweg 13. Cornelis Gerhardus, zoon van J. van Weert en E. G. J. Alten- rath, Postweg 46. Anita Hendrika Albertina, dochter van G. Kleijn en C. M. van der Vuurst, Van Lennep- laan 7b. Hendrik Johannes, zoon van J. Stasse en M. Andeweg, Gen. Winkel manstraat 71. Jurgen Thijs, zoon van D. de Jager en J. T. van der Kamp, Steenhoffstraat 57. ONDERTROUWD geen. GEHUWD Hendrikus Lodewijk Rijk aart, Prins Bernhardlaan 38 en Annie Johanna Kudders, Steenhoffstraat 62. Anthonius Mattheus Hermanus Kuij- per, Jacob Roggeveenstraat 24, H'sum en Jacoba Rijksen, Beetzlaan 107. Wendell Wilkie Caldwell, Huntington (V.S.A.), 27e straat 928 en Hendrika Mol, Dijkhuisstraat 11. OVERLEDEN Pieter van der Meulen, 66 jaar, Schoutenkampweg 25. Jo- annes Henricus Tersteeg, 84 jaar, echtgenoot van A. M. Turner, Den Blieklaan 25. Engelina Neeltje van Velzen, 33 jaar, Insingerstraat 20. Marianne Susanne van Rossum, 10 we ken, Troelstrastraat 36. Hendrik Jan van der Hart, 65 jaar, echtgenoot van J. Wille, Rembrandtlaan 4. Geertje van Poolen, 78 jaar, weduwe van E. van Soeren, Dorresteinweg 38. Sophia Anthonia Gijsberta Juliana van der Toom, 78 jr., wed. v. J. Mac Pherson, Bosstraat 2. Margaretha Altena, 92 jaar, wed. van T. Groenesteijn, Pijnen burgerlaan 1. De nieuwste modellen uit TORENSTRAAT 19 TELEFOON 2424 veur joe laote wullie 'n finge hou te berak zette en daor krieje nog spul- legies in ok, maor die mojje nie zo smeerug maoke as de spullegies die je had, waant da was 'n schandaal. Best, zee ouwe Evertje en noeng zittie mit zien vierentachentug alleenug int bos en hie heb ut meraokels naor zien zin. Snappie noeng datter minse en minse binne Minse in Limburg en minse in Overiesel, zogezeid. TEMPO-NIEUWS. Bij de tweede ontmoeting tussen ren ners van de vereniging Amersfoort, Pe daalridders, Adelaar en Tempo reden geen renners van Tempo bij de B- aspiranten. G. v. d. Pluim van de Pe daalridders won de 15 km in 27'A min. Ook bij de nieuwelingen reden geen leden van Tempo mee. J. Melger van de vereniging Amersfoort won de 37Vz km in 57 min. Bij de A-aspiranten reed Visser van Tempo mee, maar hij moest opgeven door een lekke band. A. v. Midden van de Adelaar won de 18 km in 27 min. Bij de amateurs werd een levendige strijd gevoerd met vele uitlooppogin gen. F. van Lachterop van Tempo won de 45 km in 1.06 uur. Tweede werd Cor Rutgers van de Adelaar, derde A. Maas, vierde K. Voorn, vijfde T. Hen driks, allen van de Adelaar, zesde Jaap v. d. Burgt van Tempo, zevende Geurt Pos van Adelaar, achtste Teus v. d. Tol van de Adelaar en negende Gerrit Ruttenberg van Tempo. Tempo houdt morgenavond de jaarver gadering in restaurant Zonneheuvel. Dan zullen onder meer de plannen van de tourrijders te sprake komen. De touristen kunnen op '23 maart de eerste rit van het seizoen rijden. Deze wordt georganiseerd door de vereniging De Volharding te Utrecht. De rit Brussel-Parijs-Brussel, over een afstand van 600 kilometer, wordt dit jaar op 6 en 7 juli gehouden. Tempo won tweemaal de wisselprijs voor de grootste groep en wil trachten deze enorme beker dit jaar definitief in be zit te krijgen. Er is ook belangstelling voor de rit Parijs-Nice, die van 27 tot 30 juli verreden wordt. De eindstand van de cycle crosscompe titie van dit jaar luidtamateurs en nieuwelingen 1. Gerrit Ruttenberg, 37 punten 2, 3 en 4. Wout van 't Klooster, Klaas van 't Klooster en Wil van Barneveld, ieder 25 punten 5 J. v. d. Burgt, 16 6. H. v. d. Hoef, 10 punten. Toeristen 1. P. v. d. Broek 35 2. E. de Lange 24 3. W. Koenen 21 4. A. Lub 16 5. A. Koenen 11 6. H. v. d. Broek 9. Aspiranten 1. J. Lok 41 2. H. Vis ser 29 3. R. de Zoete 16 4. J. Wijn hof 7. N.C.V.B. SOEST-ZUID. De N.C.V.B.-afdeling Soest-Zuid houdt op woensdag 20 maart een ledenver gadering in gebouw Eltheto. Ds. U. Wynia van Scheveningen zal over het onderwerp „De waarheid aan het ziek bed" spreken. KOOP VAN GROND. Van de heer C. v. d. Broek, Kostver- lorenweg 4b, zal de gemeente 90 m2 grond kopen, welke aan deze weg ge legen is. De aankoop is nodig in ver band met het verbreden van de Kost- verlorenweg. De koopsom is 270,en de heer v. d. Broek krijgt 500,— extra wegens waardevermindering van het perceelsgedeelte dat zijn eigendom blijft. De gemeente moet in verband met deze koop enige werkzaamheden verrichten zodat voor de financiering J 1500,nodig is. SCHOLING VAN VOLWASSENEN. In ieder Soester huisgezin ontving men een uitnodiging voor het bijwonen van een voorlichtingsavond in het gebouw van het gewestelijk arbeidsbureau, waar gesproken is over de opleiding van on geschoolden tot vaklieden, ook als zij al lange tijd deel uitmaken van het ar beidsproces. Wie verhinderd was te komen kon schriftelijk om inlichtingen over deze opleiding vragen en een rijm- vol man die beweerde de leeftijd der sterken te bezitten benutte deze kans voor het plegen van het volgende scho ne vers dat hij inzond. Grijp deze kans, krijg ruggegraat en wordt een vakman die 't verstaat, dat hij door dit te doen zijn leven een vaste basis heeft gegeven, die niemand hem meer af kan nemen. Zij die de zaak wat serieuzer opvatten hebben heel wat kunnen opsteken van de heer C. Pot van het gewestelijk ar beidsbureau, die de leiding van deze avond had, van de heer A. v. d. Koude, directeur van de regionale werkplaats te Utrecht en van de heer H. F. van Luyk, die dia's toonde waardoor men kennis kon nemen van de scholingsmo gelijkheden. Ongeschoolde volwassenen kunnen op geleid worden tot vaklieden in de beuw- en metaalvakken en gedurende de opleiding worden loondervingsver goedingen, kinderbijslag, ziekenfonds vergoedingen, rijwielvergoedingen en reiskosten- en pensionvergoedingen ge geven. Er zijn regionale werkplaatsen in vele plaatsen in ons land, onder meer in Utrecht, waar" men opgeleid kan worden tot draaier, bankwerker en las ser, maar ook tot stukadoor, metselaar, timmerman enz. enz. De duur der cur sussen varieert van enige maanden tot 2 jaar en is uiteraard sterk afhankelijk van vooropleiding, ambitie en intelli gentie van de cursist. Inlichtingen over deze cursussen zijn te verkrijgen bij het gewestelijk ar beidsbureau, Steenhoffstraat 5. DE HEER DE WILDE OVERLEDEN. Na een kortstondige ziekte is alhier in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer Johannes de Wilde, gepensioneerd onderofficier bij het Wapen der Konink lijke Luchtmacht. Met hem is een zeer beminnelijk mens heengegaan, die hier met zijn gezin een groot deel van zijn leven heeft gewoond en door zijn hulp vaardigheid en gemeenschapszin veel sympathie heeft verwekt. Vanaf de oprichting is hij 36 jaar lid geweest van Soesterbergs Gemengd Koor, waarvan 20 jaar als voorzitter. Van de afdeling Zeist-Soesterberg van de Algemene Militaire Pensioenbond, was hij na de oorlog verscheidene ja ren bestuurslid. Voor medewerking aan verschillende collectes deed men nooit tevergeefs een beroep op hem. Zo had hij zelfs vele jaren de leiding van de Klaprooscollecte. Wijlen de heer De Wilde was drager van de medaille voor 24 jaar trouwe dienst en werd ook onderscheiden met het Kruis van verdienste van het nood fonds A.M.P. De teraardebestelling heeft heden plaats gehad. WANDELSEIZOEN SUCCESVOL GEOPEND. De openingswandeltochten van zater dagmiddag hebben aan de wandelaars weer grote voldoening geschonken. Na de start bij de Carolusschool hebben de senioren en junioren respectievelijk 15 en 10 km afgelegd langs de prima begaanbare bospaden in de richting Amersfoort. Tot de deelnemende groe pen behoorden de wandelvereniging T.T.I. uit Baarn, de T.V.V. uit Soest, het astma-centrum „Willemijntje" uit Huis ter Heide, dat altijd van de partij is en 59 leerlingen van de Carolus school. Voorts nog 25 individuelen. Ook de E.H.B.O. was weer vetegenwoor- digd. De wandeltochten waren perfect georganiseerd door de plaatselijke Re- gelings Commissie. V.V. „SOESTERBERG". In de plaats van wijlen de heer Van Zanten is als consul bij de voetbalver eniging „Soesterberg" aangesteld de heer H. van der Pol, Luit. Koppenlaan 16 te Soesterberg. Met deze benoeming is de Bond weer officieel vertegenwoor digd. KORFBAL. Van de zes op het programma staande wedstrijden is er j.1. zaterdag slechts één gespeeld. K.V.O. 2 (sen.) ging op bezoek bij de Meeuwen in Putten, waar ze een redelijk bespeelbaar ter rein aantroffen. Het niet op elkaar in gespeelde twaalftal van K.V.O. was niet opgewassen tegen het goed spe lende Meeuwen-team. Met de rust was de stand reeds 4-2 voor de Puttenaren. De 2e helft gaf hetzelfde beeld te zien, zodat Meeuwen 1 uiteindelijk met 7-4 won. DE MODERNE MENS EEN TOONBEELD VAN DROEVIGE LICHAMELIJKE CONDITIE. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft het nodig gevonden zijn ambtenaren het advies te geven eens tachtig kilometer te gaan wandelen om op die manier hun lichamelijke conditie te verbeteren. De suggestie van de president werd een succes en sloeg zelfs over naar Europa, waar velen op pad gingen om te zien of zij in één dag een wandeling van tachtig kilometer konden volbrengen. Ei werden in ons land grapjes over gemaakt, toen vier mannen de tocht volbrachten, mannen die aanvankelijk voor de militaire dienst waren afge keurd. Tot welke prestatie zouden dan onze goedgekeurden wel in staat zijn Maar een aantal goedgekeurden haal de het niet en bleef met bloedende voe ten achter. De mens op zijn retour. De suggestie van de president is ech ter een teken aan de wand, waarover men beter geen grapjes kan maken, want hiermede werd eens onder de aandacht gebracht hoe slecht het wel met de li chamelijke conditie van de „beschaafde" mens is gesteld. En velen van ons zul len, wanneer ze eens heel eerlijk voor zichzelf zijn, moeten toegeven, dat ze lichamelijk niet meer tot zoveel in staat zijn. En wanneer we eens iets verder kijken in de natuur, zullen we volmondig moeten toegeven, dat de mens als soort in deze natuur maar een droevig figuur slaat en ernstig op zijn retour is. Als we in de natuur om ons heen kij ken, dan zien we daarin een groot aan tal schepselen, planten en dieren, die niet met rede zijn begaafd. Schepselen, die leven volgens de wetten van de natuur, die Gods wetten zijn en die zich daar strak aan houden, omdat zij niet anders kunnen door gebrek aan de rede. In die natuur treffen we ook de mens, als enig schepsel op deze wereld be giftigd met het verstand, met de mo gelijkheid tot redelijk denken en dit schepsel bevindt zich in een droevige lichamelijke conditie, juist als gevolg van deze mogelijkheid tot denken. Want wat is er gebeurd De wetten van de natuur. Toen de mens nog in een primitief stadium leefde, was zijn denkvermogen beperkt en leefde hij evenals de planten en dieren om hem heen volgens de wetten van de natuur. Hij voerde een dagelijkse en voortdurende strijd om het naakte bestaan, tegen de elementen en tegen de gevaren om hem heen die hem bedreigden. Hij moest om in leven te kunnen blijven zich voeden en dit voedsel moest hij vergaren of verove ren zonder hulpmiddelen, slechts met zijn handen, tanden en zijn lichaams klacht. Hij stond daarbij bloot aan warmte en koude, aan regen en wind. Zoals dit in de gehele natuur geschiedt, werd ook een jong mensenkind reeds op zeer jeugdige leeftijd door de ou ders voorbereid op het leven dat hem wachtte. Het gevolg hiervan was, dat het kind zich lichamelijk goed ontwik kelde, want in die tijd was een uit stekende lichaamsconditie slechts de enige mogelijkheid om zich te hand haven. Wie ziek of zwak was, schoot er onherroepelijk het leven bij in. Dat is wat men natuurlijke selectie noemt. In een dergelijke natuurstaat blijven slechts de gezonden en sterken leven en planten zich voort. En wij Dat is het wat wij thans missen. Onze geest heeft zich eenparig versneld ont wikkeld. Aanvankelijk kalmpjes aan, doch later, en zeker in de laatste honderd jaar op een wijze die ons stil maakt. Wij leerden ons het leven te vergemakkelijken, wij leerden te leven met behulp van kunstgrepen, ziekten uit te bannen enzovoorts. Kinderen die on volgroeid worden geboren, worden in de couveuse gelegd en krijgen later weer zwakke kinderen. Het accent van het leven werd verlegd van de lichamelijke naar de geestelijke conditie. Er is geen uitstekende licha melijke conditie meer nodig om in le ven te blijven en volgens de geldende normen in dit leven te slagen. Slechts de geest is belangrijk. Wie het scherpst van geest is, is in het huidige leven van de mens de sterkste. Hij heeft macht en gezag. Gezien het feit, dat de lichamelijke conditie van de mens niet meer de be langrijkste factor voor het leven is, wodt van jongs af de volle aandacht van het kind reeds gericht op de geestelijke ontwikkeling en wordt de lichamelijke ontwikkeling verwaar loosd. Hoeveel ouders hechten enige waarde aan het cijfer dat hun zoon of dochter op het rapport krijgt voor li chamelijke oefeningen Een onvol doende voor dit vak trekt nauwelijks aandacht bij velen. Moeten wij er ons dan over verwonde ren, dat de lichamelijke conditie van de mens steeds verder afzwakt Afbraak. De wetenschap en de techniek, kinderen van de geestelijke ontwikkeling van de mens, maken het hem mogelijk te leven op een lichamelijk ontwikkelings minimum. Een van de meest elemen taire bewegingen van de mens, het lo pen, wordt zelfs tot een minimum ge reduceerd. De mens fietst, de mens bromt, de mens rijdt in een auto. Zelfs als hij even om de hoek cigaret- ten moet halen. Onze gehele leefwijze is er trouwens op gericht om ons lichaam zoveel mo gelijk te ruïneren. Buiten de geringe lichaamsbeweging die de meeste men sen nemen, zijn er dan nog het jachtige leven, het overmatig eten, waarbij dik wijls kostjes, die helemaal niet zo best zijn voor ons lichaam en zeker niet voor ons gebit. Dan het drinken van sterke drank, het roken, laat naar bed gaan en wat al niet meer. Het werk binnenshuis, dat door de meesten van ons wordt verricht, is er evenmin geschikt voor om onze licha melijke conditie op te voeren. Velen verrichten zittend werk, anderen die staan, verrichten arbeid die sterk ge specialiseerd is en waarbij slechts be paalde lichaamsdelen en spieren in ac tie zijn. Slechts heel weinigen doen werk dat een harmonische ontwikke ling van het gehele lichaam bevordert. En zo zouden we kunnen doorgaan. Problemen. Wat moet de mens dan doen De pro blemen stapelen zich op. Moeten we dan Spartaans gaan leven Moeten we kinderen die als onvolwaardigen wor den geboren, doden In de natuur zien we dit gebeuren Moeten we terug naar de oertijd om ons lichaam in goede con ditie te brengen en te houden Hoe- velen van ons zouden nooit de leef tijd hebben bereikt die zij nu hebben, wanneer ze in de oertijden of eerste duizend jaar van onze jaartelling had den geleefd Moeten we dan de me dische wetenschap die al het zwakke een levenskans geeft uitschakelen, om op die manier op ons zelf een vorm van natuurlijke selectie toe te passen Er doemen vele, vele vragen op. Het antwoord luidt „NeenWij be hoeven al die dingen niet te doen. Zij zouden in strijd zijn met de meest elementaire menselijke begrippen en i$ strijd met de godsdienst, want wij mensen hebben van de Schepper het verstand gekregen om het te gebrui ken. Maar er is één ding dat wij verga ten, iets dat de oude Grieken nog ken den, namelijk dat een gezonde geest slechts kan huizen in een gezond lichaam. Wij behoeven daartoe niet tot een soort van lichaamscultus over te gaan, want dat zou onverstandig zijn. Maar wat meer aandacht voor onze lichamelijke ontwikkeling en die van onze kinderen zou wel verstandig zijn. Een belangrijke taak ligt in deze bij ouders en opvoeders, die de kinderen die aan hun hoede zijn toevertrouwd hierin kunnen opvoeden. Een slecht cijfer voor lichamelijke oefeningen op het schoolrapport dient even zwaar te wegen als een onvoldoende voor een van de zogenaamde „hoofdvakken", want ook dit deel van het schoolprogramma behoort tot een schema volgens welke men tracht kinderen te trainen tot ont wikkelde, gezonde melnsen in onze maatschappij. De mens moet er tegen waken te eenzijdig te worden. Nu kan het nog, het is nog niet te laat Net KOSTHUIS gevraagd voor 21-jarige jongeman, werkzaam in Soestdijk. Br. onder no. 867 bureau Soester Courant. Beschaafde vrouw, rond veertig jaar, reeds meer dan 10 jaar gehuwd, geen kinderen, is bereid de huishouding op zich te nemen in klein gezin of bij ouder echtpaar, tegen kost en inwoning van haar zelf en haar man, die de gehele dag afwezig is. Geen salaris, geen so ciale lasten. Br. onder no. 866 bureau S.Crt. TE KOOP een moderne ronde tafel met tussen- blad f 50,-, klein dressoir f 10 -, pickup met grote versterker f 50.-, rond sa lontafeltje f7.50, grote elektrische gehaktmolen, 220 volt, f 100.-, kassa f 100.-, radio f 40.-, he renjas en een meisjes jack t.e.a.b. Beetzlaan 139. MEISJE gevraagd voor halve dagen. Werkster aanwezig. Niet voor de schoonmaak. Mevr. Fop- ma, Van Lenneplaan 35A. GITAAR te koop. f 15. Molenstaat 137. Te koop LELIJK EENDJE. Prijs f825,-. P.a. Wald. Pyrmontlaan 58, telefoon 4980. WERKSTER gevr. voor enkele ochtenden of mid dagen per week. Mevr. Janus, De Genestetlaan 15, Soest-Zuid. Te koop V.W. DE LUXE, met roldak, bouwj. 1960. Molenstraat 101. Confectieatelier „Pribor", Steenhoffstr. 52B, Soest, vraagt NAAISTERS en leerling-naaisters. Aan melden tussen 8 en 17 u.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2