25 jaar Nederl. Vrouwen Electr. Vereniging. HET OOG GERICHT OP SAMENWERKING. VRIJDAG 22 MAART 1963. 42e JAARGANG No. 23. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,40 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vele Soester leden van de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging Eem- land zijn woensdag in Baarn aanwezig geweest bij de viering van het 25-jarig bestaan van de afdeling. Zij werden met de andere leden in ge bouw „Het Brandpunt" verwelkomd door de presidente, mevr. H. J. van Veeren- van Lohuizen, die bijzondere aandacht schonk aan de aanwezigheid van afgevaardigden van het hoofdbe stuur, de P.U.E.M., de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de Stich ting voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en van zusterafdelingen. In haar herdenkingsrede bracht mevr. Van Veeren de oprichting van de af deling in herinnering. Deze had in 1938 in maison Ockhuizen, thans de bioscoop aan de Burgemeester Grothe- straat plaats op initiatief van de da mes Elzevier Dom, Brandenburg, Schreuder, Van Knaape en Van Veeren plaats. Er werd een bestuur gevormd dat bestond uit de dames Schreuder, Van Knaape, Lengers, Adriaanse en Van Veeren. De afdeling omvatte de plaatsen Soest, Baarn, Eemnes en Bun schoten. Grote steun had de afdeling van mevr. Otte-Arnolli, presidente van het hoofd bestuur. Ook aan mevr. Zeldenrust heeft de N.V.E.V.-Eemland veel te danken. Zij werd dan ook vaak de gees telijke moeder van de afdeling genoemd. Toen zij met pensioen ging kwamen in haar plaats de dames v. d. Berg en Jansen die de leden met demonstra ties en recepten ter wille waren. Mevr. Schreuder. de eerste presidente leidde de afdeling behendig door de moeilijke oorlogsjaren. Om gezondheids redenen moest zij haar taak overdragen aan mevr. Jans, die tal van jaren pre sidente geweest is. Ook zij moest om gezondheidsredenen aftreden. Mevr. Van Veeren bracht dank aan haar medebestuursleden, die voor een homo geen bestuur zorgen. Zij hebben met ijver en toewijding hun verschillende taken vervuld. Ook werd dank ge bracht aan het hoofdbestuur en het Bureau Arnhem voor lezingen, demon straties en adviezen. De N.V.E.V. wil de huisvrouw helpen en de electriciteit biedt hierbij de hel pende hand./Van belang hierbij zijn de adviezen die voorheen door mej. v. d. Froek verstrekt werden en thans door mei. v. d. Ward van de KEMA gegever worden. De afdeling is er mee gebaat dat de N.V.E.V. lid is van de Huishoudraad, die zich met vele werkzaamheden op huishoudelijk gebied bezig houdt. De afdeling is lid van het bestuur van de Stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting en in tal van plaatselijke aktiviteiten wordt het bestuur van de afdeling gemengd, zoals saneringen, het oprichten van een markt enz. enz. Mevr. Van Veeren sprak de wens uit dat de afdeling nog lang in het belang van de leden werkzaam zal mogen zijn en haar taak als huisvrouw zal mogen verlichten en zij beeindigde haar feest rede met een „Lang leve de N.V.E.V. Nadat het N.V.E.V.-lied gezongen was warden de dames Versluis, Van As- selt, Van Riet. Van Knaape, Groot en Van Veeren gehuldigd omdat ze 25 jaar lid van de afdeling zijn. De dames Muyser en Pierik brachten op rijm en in volgorde van het alfa bet de historie van de afdeling, waar na gelukgewenst werd. Vertegenwoor digsters van P.U.E.M., het hoofdbe stuur en de afdelingen Amersfoort, Utrecht, Zeist en Barneveld feliciteer den en boden geschenken aan. Daar onder een nieuwe kleed voor de be stuurstafel. Gewezen werd op het grote belang van de electriciteit, waar door zelfs een grote landelijke vereni ging ontstond, terwijl er nooit een pe- tioleumvereniging geweest is, van hoe veel belang de petroleum vroeger ook voor de huisvrouw was. Na de lunch in hotel De la Promelade ging men terug naar „Het Brandpunt", waar de toneelgroep „De Rederijkers" uit Utrecht het blijspel „Engelen zon der vleugels" opvoerden. Het is een stuk van Albert Husson, vertaald door Cor Ruys. De regie had Hans Ham stra. De engelen waren ontvluchte galeiboe ven, die dus uiteraard geen vleugels hadden en weinig leken op echte en gelen. Na de dank aan regisseurs, speelsters en spelers, en het aanbieden van een geschenk, dankte mevr. Van Veeren al len die hadden meegewerkt aan het slagen van deze feestdag. INSTUIF R.K. JONG SOEST. Zondag is er een halfvastenbal van de Instuif R.K. Jong Soest in het St. Jo- sephgebouw. The Rhythm Rascals zul len de dansmuziek verzorgen. JAARVERGADERING VAN CRESCENDO. De R.K. Gymnastiekvereniging Cres cendo hield de jaarvergadering in ge bouw St. Ludgardis onder voorzitter schap van de heer M. Smit, die na zijn openingswoord secretaris M. Engbe- rink in de gelegenheid stelde de no tulen van de vorige vergadering en het jaarverslag te lezen. De vereniging heeft thans 400 leden. In het afgelopen jaar werd het 30- iarig bestaan herdacht en er werd deel genomen aan enige wedstrijden. De penningmeesteresse, mevr. De Wit kon niet erg optimistisch zijn. Het af gelopen jaar kon men met de kasgelden redelijk rondkomen, dank zij een gift van de R.K. Spaarbank, maar de be groting voor het komende jaar wiist een tekort van 600,— aan. Ten 'dele wordt dit veroorzaakt door het feit dat inplaats van de heer Hoogbergen, die dc vereniging verliet, twee leraren moesten worden aangetrokken. Beke ken zal worden of slechts besloten moet wordt voortaan in augustus de con tributie ook te laten betalen of te ver hogen. De heren W. P. Bakker en N. L. Pouw stelden hun plaats als bestuurslid be schikbaar omdat zij jongere leden de kans wilden geven een bestuursfunctie uit te oefenen. De voorzitter dankte de scheidende bestuursleden voor het vele werk dat zij in het belang van de ver eniging verrichtten en bood een aan denken aan. De heren F. de Rond en C van der Dijssel werden tot bestuurs lid gekozen. In de kascontrolecommis sie werden mevr. L. de Rond-Simons en de heer P. v. d. Breemer gekozen. In dit jaar zal deelgenomen worden aan de jeugdcompetitie van de bond en in juni zullen ondèrlinge wedstrij den gehouden worden. M.H.C. SPEELT THUIS. Tijdelijk mocht de Mixed Hockey Club van de gemeente niet op eigen terrein spelen, maar dit verbod is opgeheven omdat de velden aan de Schrikslaan zich aardig hersteld hebben van de af gelopen winter en zondag om 11 uur wordt de wedstrijd M.H.C.-dames 2 tegen Amsterdam 3 gespeeld. JAARVERGADERING VAN TEMPO. De ren- en tourvereniging Tempo heeft in restaurant Zonneheuvel de jaarver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer J. Gerritse. Secretaris J. O. de Weerd bracht verslag uit over het afgelopen jaar, dat gun stig was. De vereniging heeft thans 80 leden en 105 donateurs. De eerste avondvierdaagse in Soest is een groot succes geworden, evenals de Ronde van Soest voor aspiranten en veteranen. Bij de tourrit Brussel-Parijs-Brussel, een afstand van 600 km, werd voor de tweede maal een enorme wisselbeker gewonnen en het ligt in de bedoeling van de tourafdeling deze dit jaar voor de derde maal en daarmee definitief te winnen. De IJsselmeertocht en de Vierpaleizentocht slaagden eveneens. Penningmeester C. P. van Rees bracht het financieel verslag over 1962 uit en de stand van zaken ten aanzien van dc kas bleek gunstig. In 1963 zullen twee internationale wie- Ier-avondvierdaagsen gehouden worden in samenwerking met de AVIA. Begi.n juni wordt in Baarn gereden en eind juni in Soest. Er zullen renners uit Nederland, België, Duitsland en Enge land deelnemen. De aftredende bestuursleden A. J. La- mens, J. O. de Weerd, J. A. Reulen en A. Westerveld werden herkozen. Het zomerprogramma vermeldt voor 28 en 30 april een sterrit naar Soest, voor 8 en 9 juni de IJsselmeertocht. voor 6 en 7 juli de rit Brussel-Parijs- Brussel en op 14 juli wordt om het tourkampioenschap van Soest gereden. De kastelentocht wordt op 14 en 15 augustus gehouden en op enige woens dagavonden in de zomer worden de in- terclubwedstrijden verreden. NED VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Op 19 maart bezocht de landelijke pre sidente der Ned. Ver. v. Huisvrouwen de leden van de afdeling Baarn, Sorsl en Omstreken, met het doel hen een beeld te geven van het door haar in oktober j.1. bijgewoonde congres in Melbourne. Nadat mej. Waszink mevrouw G. H Keyser-Hardick hartelijk welkom had geheten begon zij haar boeiende cau serie met een uiteenzetting van doen en streven der Associated Country Wo- men of the World. Praktisch alle huis vrouwen- en plattelandsvrouwen-orga nisaties ter wereld zijn aangesloten bij deze A.C.W.W. Elke drie jaar komen afgevaardigden van alle aangesloten verenigingen bijeen om elkaar te spre ken over hetgeen ons samenbindt en over datgene dat wij kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van de vrouw. Het thema van de Melbourne-conferen- tie was „de plaats van de vrouw in de veranderde wereld", een onderwerp zo veelomvattend dat men niet in een handomdraai een vaste definitie kan geven. Zo'n driejaarlijks congres duurt dan ook 14 volle dagen, gevuld met samen komsten van de 1200 afgevaardigden, soms vermeerderd met enige duizen den bezoeksters uit Australië zelf, ter wijl ook wel diskussiegroepen gevormd worden die elk een onderdeel bespre ken. Dankzij de olympische spelen be schikt men in IVielbourne over goede congresruimte het is geen kleinigheid zoveel dames te huisvesten en op tijd van het nodige te voorzien, maar dat hadden de Australische huisvrouwen» afdelingen zeer goed voorbereid. Deze A.C.W.W., dit grote verbond van miljoenen huisvrouwen, komt bij el kaar in het besef dat er nog op veel plaatsen in de wereld iets ten behoe ve van de ontwikkeling gedaan kan worden, zoals de bestrijding van het analfabetisme, het bevorderen van be tere landbouwmethodes, enz. Vroeger stuurde men voedsel, dat was eenmali ge hulp, nu probeert men zaden te zen den opdat zij zelf kunnen gaan produ ceren. Waar de A.C.W.W. een advise rende stem bij de Verenigde Naties heeft, kan zij ook daar suggesties doen over hoe en wat men kan ondernemen. Zo verstrekt men beurzen aan vrouwen uit pas onafhankelijk geworden lan den om in de oude wereld te leren wat door de vrouw kan worden gedaan om het gezin op hoger peil te brengsn. Mevrouw Keyser vertelde ook hoe de huisvrouwenvereniging in Australië bij eenkomsten houdt. Door de zeer gro^e afstanden kan men elkaar slechts ééns per jaar ontmoeten, maar door de ra dio worden regelmatig de banden aan gehaald. De huisvrouw zit dan voor haar radio op een vooraf bepaalde tijd, wordt niet door gezinsleden gestoord want moeder heeft huisvrouwenverea- dering en de voorzitster in de studio roept haar leden op en laat via een zen dertje de notulen lezen. Ze worden wel eens gestoord, maar dan voor een drin gende oproep voor de vliegende dok ter, als er ergens een ernstige patiënt is. De dokter geeft dan via de radio goede raad voor eerste hulp en ver trekt vervolgens per helikopter naar het door ziekte getroffen gezin. Dit geldt natuurlijk alleen voor het onme telijk grote platteland, niet voor de steden. Hierna vertoonde mevrouw Keyser een serie dia's van Melbourne en omgeving, enige daarvan vanuit een vliegtuig ge nomen. Ook van de in Australië voorko mende dieren liet zij plaatjes zien en en wie zou niet gecharmeerd zijn van een echt koala-beertje. In het grote Olympische zwemstadion hield het australische wolbureau een modeshow waarbij men de watervlakte had opgesierd met 20.000 gekleurde ballonnen. Als klap op de vuurpijl sprong tenslotte Down Fraser - Olym pisch kampioene - in een wollen bad pak tussen de ballonnen en trok een demonstratie-baantje. Na de pauze liet spreekster beelden zien van het huidige Hongkong en Bangkok. Het Hongkong van heden met z'n miljoenen vluchtelingen waar voor nauwelijks voedsel en woonruimte is. Bangkok de stad met duizenden tem pels, de één al mooier dan de andere. Iedere man is eens in z'n leven ge durende drie maanden monnik, leeft dan zonder geld en goederen, maar krijgt zijn kostjb bij elkaar met bede len, terwijl alle openbare middelen van vervoer de monnikken gratis meenemen. Overal ontmoette de presidente land genoten, die zij in de meeste gevallen de groeten van hun familieleden in Ne derland persoonlijk kon overbrengen. Het moet een prachtige reis geweest zijn met ervaringen om nooit te ver geten. Mej. Waszink sprak namens alle aanwezigen een dankwoord, dat zij vergezeld liet gaan van een aandenken. De volgende aktiviteit van de vereni ging zal zijn de dagexcursie naar de Unilever in Rotterdam. N.C.V.B. SOEST-ZUID. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christenvrouwenbond hield een bijeenkomst in Eltheto. Na het wel komstwoord van de presidente, zang, gebed en het lezen van een Bijbelge deelte, hield zij een meditatie. Dr. U. Wynia uit Scheveningen sprak hierna over het onderwerp ,,De waar heid bij het ziekbed". Hij wees erop dat de waarheid verband houdt met Bijbelkennis. Deze kennis heeft men nodig, maar er zijn steeds minder men sen die tijd hebben om in de Bijbel te lezen. Vooral bij de jeugd is dit het geval. Na een inleiding over waarheid en leu gen aan de hand van de Bijbel kwam dr. Wynia tot de vraag „Wat is waar heid aan het ziekbed". Er werden enige voorbeelden genoemd van de voor- en nadelen van de waarheid, gehanteerd tegenover een ernstig zieke. Onder meer van een patiënte die haar geloof ver loor doordat men haar de waarheid over haar kwaal zei. Vaak is het nodig een patiënt de waar heid niet te vertellen of met een halve waarheid te volstaan, omdat een zieke niet graag met de dood geconfronteerd wordt en wij allen de neiging hebben te vechten voor het leven, ook als dit ge vecht hopeloos lijkt. Het gebeurt maar zelden dat een zieke vraagt wanneer het einde zal komen, omdat in hem of haar altijd de hoop op herstel leeft. Gewezen werd op de wijze waarop Je zus aan een ziekbed stond. Hij streed tegen ziekte en dood door genezingen te verrichten. Door de sociale voorzieningen van thans is er een grotere vlucht in de ziekte dan voorheen. Jezus wijst erop dat men hiertegen strijden moet. Dr Wynia noemde enige punten die van belang zijn als er een zieke in huis is pastorale zorg, strijd tegen de ziek te en zorg voor de zieke. Na de pauze werd het bondslied ge zongen en werden enige mededelingen gedaan. JAARVERGADERING V.V.V. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer Soest-Soesterberg heeft gister avond in hotel La Bordelaise de jaar vergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer J. v. d. Arend. Deze kon in zijn openingswoord tien van de meer dan 500 leden verwelko men en dat was twee meer dan bij de vc.rige jaarvergadering. Hij wees erop dat 1962 een topiaar geweest is wat de interne aktiviteien betreft. De V.V.V. treedt thans niet meer zoveel naar bui ten als voorheen maar de beide infor- matrices werken hard om Soest steeds meer bekendheid in binnen- en bui tenland te geven. Helaas kan de V.V.V. maar op een vrij klein aantal pension houders rekenen bij het verkrijgen van gegevens over het aantal beschikbare bedden voor pensiongasten. Velen zien nog steeds het grote belang van een aktieve V.V.V. niet in. Secretaris H. G. Scholtmeijer las de notulen van de vorige jaarvergadering en een uitgebreid jaarverslag. Hij bracht hulde aan de beide informatrices, die in het verkeershuis veel werk verzet ten. De naam van de Soester V.V.V. heeft hierdoor een goede klank gekre gen. In het afgelopen jaar werd een fiets tocht voor de jeugd georganiseerd in samenwerking met omliggende V.V.V.'s. Er waren twee kindervoorstellingen en de jeugd kon naar schatten in de dui nen graven. De Soester zakenkring organiseerde in het openluchttheater enige voorstel lingen, waarvoor helaas minder be langstelling was dan verwacht mocht worden. De heer Scholtmeijer brak een lans voor de stichting van een cultureel centrum met vergaderruimten, waar door Soest een plaats zou kunnen wor den die in de belangstelling staat voor het houden van congressen. Ook zou het grote aanbeveling verdienen aan dacht te schenken aan de mogelijkhe- Een ijverig man heeft enige jaren ge- leden eens uitgezocht hoeveel vereni gingen er in Soest zijn en hij kwam tot een kleine 250. Dat zijn dan alle ver enigingen, heel groot en heel klein, heel belangrijk of alleen maar gezellig. Ijverige dames van de V.V.V. hebben getracht zoveel mogelijk over deze ver enigingen te verzamelen en ze zijn al een heel eind op weg naar volledigheid, maar dan niet door de hulp van de secretarissen van de Soester verenigin gen. Onder hen zijn er namelijk heel wat die niet deugen voor hun werk. 1 Een vriendelijk verzoek om inlichtingen wordt dan ook helemaal niet beant woord. Niet door de enkeling, maar door tientallen, die blijkbaar geen notie hebben van de verplichting die een der gelijke functie met zich meebrengt. De dames van het V.V.V.-verkeershuis zij actief genoeg, dus ze zouden er niets op tegen hebben ook de vraag baak voor verenigingsbesturen te zijn wanneer deze hun agenda samenstellen. Door middel van de V.V.V. zou het mogelijk zijn vergaderingen of andere bijeenkomsten te beleggen op avonden die voor mensen met gemeenschapszin niet zo bezet zijn als de afgelopen woensdagavond. Toen vergaderde de gemeenteraad in het raadhuis, de E.H.B.O. in het St. Josephgebouw, de r.k. gymnastiekvereniging Crescendo in het Ludgardisgebouw, de Nederlandse Christenvrouwenbond Soest-Zuid in Eltheto en de vereniging Tempo in Zon neheuvel. Het ontbrak er nog maar aan dat een wedstrijd van Feijenoord door de televisie uitgezonden werd. Enige samenwerking op dit terrein zou geen kwaad kunnen, maar wat kun je beginnen als secretarissen van vereni gingen weigeren inlichtingen te geven of brieven te beantwoorden. KANTMAN. den voor Soest ten aanzien van een sportcentrum dat de Nederlandse Sport federatie „ergens in Nederland' wil stichten. Ook in Soest moet grote aandacht aan het tourisme besteed worden, want tou- risten brengen miljoenen guldens in de la. In 1960 was dit een miljard en het wordt steeds meer. De inwoners van Soest moeten er dan ook steeds meet van doordrongen worden dat de V.V.V. er niet in de eerste plaats is om feest avonden te organiseren, maar om Soest steeds meer in de belangstelling brengen. Het is te wensen dat ook dc plaatselijke middenstand dit meer gaat inzien. Er zijn in 1962 6182 mondelinge inlich tingen aan het verkeershuis verstrekt, tegen 3959 in 1961, 1864 personen wer den schriftelijk ingelicht tegen 1283 in 1961 en telefonisch werden 3246 inlich tingen gegeven tegen 1855 in 1961. Er kwamen 1110 buitenlanders aan het verkeershuis. De heer A. G. Kok gaf het financieel overzicht waarna de voorzitter de secre taris en de penningmeester dankte. Ook werd dank gebracht aan de heer C. v. d. Wijngaarden, die vele nieuwe leden aanbracht. De heren A. C. Kok, W. C. Priem en J. F. v. d. Brink, die als besuurslid af traden, werden herkozen. El werd lang gediscussieerd over het feit dat het gemeentelijk kampeerter rein over enige tijd opgeheven zal wor den en diverse leden waren het hier mee helemaal niet eens, omdat dit eeft strop voor de Soester middenstand is. Er zullen ook deze zomer voorstellingen voor de jeugd in het openluchttheater gegeven worden, er is een schatgraverij in de Soester duinen en ditmaal in twee groepen. Ook zal er weer een fietstocht voor de jeugd georganiseerd worden. Getracht zal worden tot nauwere sa menwerking met de Soester middenstan ders te komen. VOETBALPROGRAMMA. Voor zaterdag zijn de volgende wed strijden vastgesteld Vihkeveen 1 Hees 1 V.V.Z. 2—D.O.S.C. 3 Posta 2 —Hees 4 A.P.W.C. BS.E.C. C B.D.C. BC.J.V.V. B BD.C. C— K.V.V.A. B Quick E—BD.C. C. Zondag worden de volgende wedstrij den gespeeld A.W. 1S.E.C. 1 Zeist 2 —S.E.C. 2 Zeist 4—S.E.C. 3 B.D.C. 1 P.V.C. 1 Donar 3—B.D.C. 2 B.D.C. 4 Veense Boys 2. S.E.C. komt in de volgende opstelling uitdoelSchrijvers achter De Rooy en Pothoven midden Van Breukelen, Ruttenberg en Ben Burgman voor Verhoeven, Hooyer, De Bruin, Wolf- sen en Baltus Burgman. B.D.C. speelt tegen P.V.C. om half drie een thuiswedstrijd in de volgende op stelling doel Kokachter Bakker en Westerveld of Dorrestein midden Van Megen, Hilhorst en v. d. Lugt voorBrouwer, v. d. Hengel, Gros, Westerveld en Dorrestein.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1