1 Mgheid mimi Oc hoemaket m Olympische Spelen in Innsbruck. Moeder Soest voor dertig jaar. A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN DOOREN aiiimiiiiiiiiHiiiikm Een zomers ruitje met strikjes ^TBABYBERM^r^ hollijuupod v. Weedestr. 72 - Soestdijk - tel. 2792 Dorpspl. 10a - Soesterberg - tel. 587 Positie en taak van de V.V.V. ZWITSERSE HORLOGE-INDUSTRIE REGISTREERT de SKI-TIJDEN. Het meten van de finish-tijden bij ski wedstrijden is een probleem geworden. De tijd van de goede oude stopwatch licht achter ons nu steeds meer skiërs van internationale klasse zich voor de grote ontmoetingen aanmelden en de prestaties elkaar steeds dichter naderen. Vroeger nam men er genoegen mee de tijd voor een afdaling en een slalom in tienden van seconden te meten. Dat tijdsverloop was ruim voldoende om de prestatie van iedere deelnemer vast te stellen, maar de strijd, die feller is ge worden dan ooit tevoren, geeft vandaag aan de dag finishes te zien, waarbij binnen de seconde vijf of meer strij denden het eindpunt voorbijstuiven. Tijdens de Olympische voorwedstrijden, d)e deze winter in Innsbruck .werden gehouden, zag men bijvoorbeeld na een afdaling een derde, vierde, vijfde en zesde man binnen 0,85 seconden over de eindstreep komen. En tijdens een grote slalom voor mannen bedroeg het tijds verschil tussen de Oostenrijkse win naar Gerhard Nenning en nummer twee, v. WEEDESTR. 40 TEL:4361 de Fransman Francois Bonlieu, slechts achthonderdste seconde. In honderdsten van de seconde. Deze minimale verschillen in de aan komsttijden heeft men kunnen vaststel len aan de hand van een nieuw sy steem om tijden te meten, dat geheel automatisch werkt en dat de uitkom sten zonder enige afwijking direct op een papierband noteert. De Zwitserse horloge-industrie, die te hulp was ge roepen om de organisatoren van ski wedstrijden uit de moeilijkheden te helpen, is hiervoor verantwoordelijk. Tijdens de voorwedstrijden is deze ap paratuur grondig aan de tand gevoeld en geheel effectief gebleken. Aan de eis de tijden in honderdsten van secon den aan te geven werd voldaan en -als het ooit zover zal moeten komen - zal het electronisch systeem ook nauw keurig zijn plicht doen als het om dui zendsten van een seconden gaat. Aangezien de uitslagen op hetzelfde ogenblik als de finish geschiedt auto- tisch op papier worden geregistreerd, kunnen de gemaakte tijden ogenblikke lijk aan de scheidsrechters en publiek worden doorgegeven. De organisatoren van de Olympische winterspelen in Innsbruck hebben dan ook besloten, dat de Zwitserse apparatuur tijdens de komende wedstrijden zal worden ge bruikt. Philips radio en TV maken uw huis tot een middelpunt van gezelligheid. Blij vende gezelligheid want de naam Phi lips en onze service garanderen een blijvende waarde van uw apparaten. Maar U bent niet aan huis gebonden. Met een Philips portable heeft U over al en altijd gezellige muziek. Kom eens bij ons kijken en luisteren. Kies uit onze complete Philips collectie. Philips privé-radio met gevoelige, selec tieve middengolf ontvangst. 7 Tran sistors. 8x14x3 cm. 59.— Philips portable met lange- en midden golfontvangst. 7 Transistors en 2 germanium dioden. In blauw, geel of rood. 138. Philips radio met vier golf- gebieden, w.o. FM. Grote dubbelconus-luidspreker. Klankkleurre gelaar Mathouten kast. Philips nieuwe super-ont vanger met 43 cm beeld buis. Met tweede kanaal kiezer. Automatisch geregeld beeld. Constante beeld kwaliteit. 725, BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOODHOED Tijden direct afleesbaar. De starttijd wordt door iedere deel nemer zelf geregistreerd. Hij staat ach ter een „hekje", .waarvan de latjes, die zich op kniehoogte bevinden, draai baar zijn. Bij zijn vertrek duwt hij de latjes opzij, welke beweging langs elec- tronische weg wordt doorgegeven aan een kwartsklok en geregistreerd door 'n recorder bij de finish. De eindstreep wordt gevormd door een onzichtbare lichtstraal. Een lamp, be vestigd aan een paal op de streep, werpt deze op een foto-electrische cel, die is opgesteld aan het andere einde van de streep. Verbreekt de skiër deze straal, dan geeft de foto-electrische cel een impuls aan de kwartsklok, die het ogenblik van de finish vaststelt en doorgeeft aan de recorder, welke dit gegeven ogen blikkelijk optekent. Ook tussentijden. Met het uitdenken van deze appara tuur hadden de Zwitsers aan de ver strekte opdracht voldaan. Doch zij zijn nog verder gegaan. Met behulp van nog meer foto-electrische cellen wor den eveneens tussentijden vastgesteld. Een oproepinstallatie of grote klokken, die ook delen van seconden geven, bren gen deze tijden ter kennis van het pu bliek. Ook deze apparatuur bleek in Innsbruck tot in de perfectie te vol doen. Als u dit artikel leest, dan heeft juist op donderdagavond, 21 maart, de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de V.V.V. plaats gehad. Uit het jaarver slag van de secretaris citeren wij het slot„Moge het komende jaar er één zijn, waarin onze V.V.V. zal blijven doorwerken, daarbij niet alleen de plaatselijke, doch ook de nationale ont wikkeling van de positie en de taak van de V.V.V. op de voet volgend, teneinde op het juiste moment, die maatregelen te treffen, die gewenst zijn, waarbij wij het belang van ons mooie dorp steeds op de voorgrond zullen blijven stellen." Dat Soest meer en meer in de belang stelling van het toerisme komt te staan, kunnen wij duidelijk constateren. Iedere dag komen er aanvragen binnen voor vakantie-adressen. Wij mochten reeds enige nieuwe leden inschrijven, die woonruimte beschikbaar willen stellen, doch wij willen dit verzoek gaarne nog eens herhalen. Heeft U deze zomer be schikbare ruimte, dan zien wij Uw op gave aan het Verkeershuis gaarne tege moet. Dat er aan het toerisme belangrijke economische aspecten verbonden zijn, blijkt wel uit de ontwerp-begroting 1963 door de Minister van Economische Zaken. Het bedrag, dat aan de A.N.V.V. ter beschikking werd gesteld werd in de begroting verhoogd tot 3 miljoen gulden, eventueel te verhogen met 1 miljoen gulden, wanneer derden be reid zouden zijn, de helft van dit laat ste bedrag mede te betalen. Hebt u plannen om a.s. zomer te gaan kamperen, dan is een bezoek aan de HISWA-Goed Kamp-tentoonstelling de moeite waard. Op kampeergebied treft er aan 130 caravans met vaste op bouw, uitvouwbare kampeerwagens in 55 verschillende typen, kampeertenten en kampeerbenodigdheden. De tentoon stelling wordt gehouden van 21-31 maart in de R.A.I. (Europaplein) Am sterdam. Voor het kamperen in Nederland hebt U een kampkaart nodig. Het aanvraag formulier kunt u aan het Verkeershuis krijgen. Gaat u eens in deze tijd van het jaar naar de duinen Het is er juist in deze tijd heerlijk rustig. De spoorwegen ma ken het gehele jaar door een „dagtocht" naar het .Noordhollands Duinreservaat. Het wordt beheerd door het Provin ciaal Waterleiding Bedrijf Noord-Hol land. Voor wie een vaste route prefe reert, zijn 3 wandelingen van verschil lende lengten aangegeven op de kaart, die u tegelijk met uw toegangsbewijs voor de duinen ontvangt. Het gecom bineerde spoorkaartje omvattrein reis 2e klasse Castricum (retour), toe gang tot het Noordhollands Duinre servaat, plus gids, toegang tot natuur historische verzameling en verstrekking van een pannekoek in theehuis Johan- na's Hof. Want u weet het, wandelen maakt hongerig 1 WANNEER KOMT HET DUIZEND JA RIGE RIJK? Hierover spreekt als vervolg op de avond van 13 maart j.1. Ds. W. W. Veld kamp, predikant der Vrije Evang. Ge meente te Hilversum, op woensdag 27 maart, 's avonds 8 uur, in gebouw Pr. Bernhardlaan 2, Soestdijk. Zie ook de advertentie in dit blad. SHOW En VOORJAARSMARKT. Uitgaande van de Stichting Agrarische Marktbelangen wordt op vrijdag, 29 maart a.s., te Amersfoort op het L. Vrouwekerkhof een show gehouden van tractoren, landbouwmachines, melk machines en andere landbouwwerktui gen. Op deze dag zal op dezelfde plaats de voorjaarsmarkt voor rundvee gehou den worden. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. Enige tijd geleden berichtten wij dat 30 jaar terug een luitenant-vlieger op zijn motor zat te slapen en in volle vaart tegen de spoorbomen in Soest- duinen reed toen deze gesloten waren. Dit had voor hem een heel onprettig staartje. Zelf was hij ongedeerd geble ven, maar zijn duopassagier was ver ongelukt en de slechte motorrijder werd door de krijgsraad tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een zeer somber man nam de pen op en schreef„Bij ieder die heeft opgemerkt hoe in tal van gezinnen, voornamelijk in de grote steden, maar toch ook wel in kleine plaatsen, en zelfs op het platteland, de opvoeding van de kinderen totaal wordt verwaar loosd, of in een geheel verkeerde rich ting gestuwd, is ongetwijfeld wel eens de vraag gerezen wat er van deze kin deren terecht moet komen. Het ant woord zal helaas luidenBedelaars, dieven, zo niet erger. En kan het wel anders De bekende schrijver ds Gus- tav Frensen zegt het zo juist Vader is een dronkaard, moeder gaat slechte wegen. Wat zien, wat leren de kinde ren Hun dagelijks brood is slaag en zij krijgen iedere dag les in het kwaad. Honderden kinderen zijn er zo. Hen helpen is niet gemakkelijk, maar het GALLENKAMPPEESWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 moet en wij doen het ook." Een nobel streven van die meneer, maar nu zie je geen bedelaars meer en der tig jaar geleden wel. Op de arbeidsbeurs was het druk. Dagelijks kwamen 24 grondarbeiders vragen of er werk was. Verder 15 los se arbeiders, 9 opperlieden, 1 incasseer der, 4 timmerlieden, 1 kantoorbediende, I bouwkundig opzichter, 2 handelsrei zigers, 1 stucadoor, 1 winkeljuffrouw, II metselaars, 4 landarbeiders, 1 let terzetter, 5 schilders, 1 slager, 1 kel ner en 1 bankwerker. Voor de bouw vakkers was het dus niet bepaald een gouden tijd. Dertig jaar geleden fulmineerde een meneer, die blijkbaar in de rimboe thuishoorde, tegen het besluit van de Torenstraat een winkelstraat te maken. Hij vond het een belediging van de oude eerbiedwaardige toren. Zijn gram schap stelde zijn dichtader in werking en het fraais dat hij aaneen rijmde be gon zo „Een importeerder exploiteerde op een plekje, eens rustiek, vijf moderne winkelhuizen, voor ons rustig Soest heel sjiek". Dat sjiek bedoelde hij natuurlijk zeer hatelijk. De goede dichter zag name lijk liever dat we teruggingen naar het stenen tijdperk om te jagen in hei Scesterveen op voorwereldlijke dieren. Het mocht helaas niet zo zijn en er kwamen veel meer huizen in Soest dan de brave man ooit had kunnen dromen. Als hij nu op de Eng zou kijken dan kreeg hij er ongetwijfeld wat van, maar waarschijnlijk is hij al overle den. Een andere meneer moest ook zo broodnodig dichten Wat leef je in Soest toch heerlijk en goed, geen mens die je hier ontevreden ontmoet, 't Gaat hier alles voorspoedig als 't schip voor de wind, een ieder is tevreden, zowel grijsaard als kind. Zo loofde de man elf coupletten lang, maar elfmaal stond er achter een cou plet „Maar ik geef je verzekering, 't is alles niet waar", dus hij had heel wat te mopperen. Die meneer had blijkbaar iets tegen Soest en hij had zijn tijd beter aan ver huizen dan aan imiteren van Vondel kunnen besteden. Huizen waren er 30 jaar geleden genoeg. De „Orde van de Ster van het Oos ten", afdeling Soest, hield een bijeen komst en een meneer kwam vertellen dat voor hem de komst van „Het Grote Wezen" vaststond. Dat was dan een geruststelling voor iedereen, tenzij hij Hitier bedoelde, maar dat zal wel niet, want die had zich al aangediend. Ook al is nog koud, het zonnetje krijgt al kracht en we zien duidelijk, dat we langzaam maar zeker naar het warmere jaargetijde gaan. Veel dames zullen nu reeds aandacht gaan beste den aan haar zomergarde- robe en niet ten onrechte, want ieder wil graag hele maal gereed zijn, wanneer de eerste zonnige lenteda gen komen. Diverse huizen hebben reeds hun collecties getoond en velen zullen nog volgen. Wat we tot nu toe gezien hebben stemt ons tevreden, want er zijn dit jaar eens geen aparte lijnen, doch over het algemeen kleding die de moderne vrouw ge woon kan dragen. Als een heerlijk zomers voorgerech tje presenteren we u hier een schat van een zomers ruitje met strikken, 't Jurk je werd vervaardigd van een veredelde katoen met een pracht ruitdessin. De ruit is in verschillende kleurcom binaties te krijgen. Het des sin van het jurkje dat wij hier afbeelden is rood met wit, dus het idee van een soort Brabants bont met vergrote ruiten. Let u eens op het fraaie model, zonder mouwen en met een recht lopende hals lijn. Voorts zien we dat dit jurkje als het ware uit drie delen bestaat. De rok met lage taille is aangezet aan het lijfje en boven de buste is dit lijfje aan het hals- schouderstuk gezet. Iets waar we rekening mee moe ten houden is, dat het bo venlichaam hierdoor langer lijkt. Een dergelijk model is dus minder geschikt voor dames met korte benen. Zij die lange benen hebben, kunnen echter een dergelijk model heel goed dragen. Om het geheel op te fleuren en het front wat te breken, heeft de ont werper van dit model 3 strikjes van dezelfde stof aangebracht en wel één op taillehoogte, één onder en één boven de buste. Door het ruitdessin en de strikjes krijgt het gehele model ook een Jeugdig effect en is het bijzonder geschikt vooi onze jopge_ dochters. W

Soester Courant | 1963 | | pagina 6