heus het helpt? E.H.B.O.-PENNINGMEESTER W. P. HILHORST ERE LID. VAN BUUREN Voor direct gevraagd CÖGEMA Brillen Krabbels van Knelis. Smif's PockefhaBI DE WITTE POMPEN" Huize St. Joseph wordt mogelijk politiebureau. Jaarvergadering E.H.B.O. Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie naaisters, locksters machine-stiksters DERDE BLAD De Pocket die U zoekt Voor Auto- of Scooterrijles Gemeenteraadsvergadering. Op de jaarvergadering van de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongeluk ken zijn 6 leden onderscheiden. Deze vergadering is woensdagavond in het St Josephgebouw gehouden. Voorzitter W. J. Schutte deelde mee dat het bestuur van plan geweest was voor te stellen penningmeester W. P. Hilhorst, die 35 jaar lid is, tot erelid te benoemen, maar zelf voelde hij niet veel voor deze onderscheiding, omdat dc statuten voorschijven, dat een ere lid geen gewoon lid is met actief en passief stemrecht en dat zou beteke nen dat de heer Hilhorst zijn penning meesterschap zou moeten neerleggen. Daarom werd besloten hem lid van ver dienste te maken en hem de gouden speld van het erelidmaatschap toe te kennen. De vergadering was het hier geheel mee eens en de heer Hilhorst werd tot lid van verdienste benoemd. De heer J. Freriks, lid van het hoofd- AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 AUTORIJLES Telefoon 4685 AUTORIJLES bestuur voor het district Utrecht, die aanwezig was omdat ook de heer K. Lam onderscheiden werd, zorgde er echter voor dat de heer Hilhorst slechts 5 minuten lid van verdienste was en toen tot erelid benoemd werd, door voor te stellen te handelen, zoals men het altijd in de afdeling Utrecht doet. Wie contributie betaalt is gewoon lid en heeft stemrecht, ook als hij erelid is. Dit werd aanvaard en de afdeling heeft thans weer een erelid, W. P. Hilhorst, die op deze vergadering opnieuw tot penningmeester benoemd is. De heer K. Lam, die 25 jaar lid is, ontving uit handefi van de heer Freriks de Dr. C. B. Tilanus-draagmedaille, hem toe gekend voor het feit dat hij een kwart eeuw lid is en vele verdiensten als E.H.B.O.-er heeft. Hij heeft deel uitgemaakt van vele wedstrijdploegen en heeft ook ploe gen gecoached. De heer Lam verzocht de heer Freriks zijn dank voor deze onderscheiding aan het hoofdbestuur te willen overbrengen. Mevr. Meerding, 12'A jaar lid en steeds bereid iets te doen als een beroep op haar gedaan wordt, de heer P. A. van Leeuwen, die volgens dokter Schutte iets weet te „versieren" als het in het belang van de vereniging is en de he ren Radstok en Radsma, eveneens 12'/2 prima GEROUTINEERDE KRACHTEN, zoals en handige voor blousen en rokken. Voor eerste klas krachten betalen wij meer dan wat zij elders verdienen. Aanmelden sie en de heer C. Klomp verricht was voor de jaarlijkse E.H.B.O.-collecte, gehouden in het afgelopen verenigings jaar. Dit was een geslaagd jaar ondanks het ontbreken van hoogtepunten. Er werd flink geoefend en E.H.B.O.-ers wa ren aanwezig bij sportevenementen en andere manifestaties om hulp te bie den als dit nodig mocht zijn. Ir zijn financieel overzicht vermeldde penningmeester W. P. Hilhorst dat van de gemeente 240,subsidie ontvan gen was. Het batig saldo van 1086,62 gaf een wat geflatteerd beeld van de financiële stand van zaken omdat het verkregen is door verschuiving van het verenigingsjaar, in welke langere pe riode toen toevallig 2 collectes vielen, terwijl er nog het een en ander be taald moet worden. De afdeling is van plan een skelet (ƒ250,en een oefen pop voor de nieuwe mond-op-mond- beademing 365,aan te schaffen. Mej. Van Herwaarden gaf het verslag van de ziekenauto, die 672 ritten maakte en 14002 km aflegde. De opbrengst was 12.621,30. De auto is nu twee jaar in gebruik met goed resultaat. Het vervoer neemt nog steeds toe en het meeste vervoer wordt in opdracht van het ziekenfonds Amersfoort en om streken verricht. De reserve over 1962 is 5098,83 en het bedrag dat aan re serves bij de gemeente ondergebracht is is 17526,48. Mej. Van Herwaar den bracht dank aan het personeel en de chauffeurs van de ziekenauto en aan de politie, die altijd veel mede werking verleent. Na de huldiging van de zes verdienste lijke leden werden de heren P. A. van Leeuwen, K. Lam en mevr. Karssen tot afgevaardigden naar de districtsvergade ring gekozen welke op 10 mei gehouden wordt in Utrecht. De heren H. E. J. Smit, secretaris, Ch. Klomp, algemeen secundus en W. P. Hilhorst, penning meester, werden herkozen. De werk- commissie bleef ongewijzigd. Deze com missie bestaat uit mevr. Karssen, mej. Kudders en de heren Schaap, Van Leeu wen en Den Hartog. De nieuwe kascom- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1963. As je 't ming vraogt dan mok L?ige dak blie bin da wullie strakkies magge stem me wa wullie wille. Kattelieke, prote- staante, de minse van vrieheid, blieheid of de manne die de zaok van vaoder Drees overnaome of veur ming part de kommeniste, maor denk- terom da'k nie zo achterluk zal weeze om de kommeniste te stemme. Jcnges zuk laache mit die manne daor int noorde. Die zouwe de heule zaok op zien kop zette. Daor zitte raodsleeje, die harstikke gek binne en die de me- nister viefentachentug gulde schoon wille geeve en eiges 'n paor ton per jaor wille hebben. Al die flauwekul van 'r beetere staot maoke lap ik an ming klompe, waant die manne deuge heul nie. Dat binne noeng de manne van die kraant ,,De Waorheid", maor zuk liege hek nog nie mettemaokt. Daor is Gart niks bie en die kan d'r toch ok wat van. Alsmaor rommele en knoeje, die man ne en noeng zitte zullie in de kast. vindt U in Stcenhoffstraat - hk. Raadhuisstr. horloger-juwelier WÊÊDESTR.B TEL.ZRS8 SOESTDIJK Zullie hadde daor int noorde 'n zaol om bie mekaor te komme en de intena- sjenaole te zinge en mekaor wies te maoke datte Russebaoze sunterklaoze binne en dat zaokie gong in de fik. Mit knoeje en rommele kreege zullie 'n hoop sente, maor die kenne zullie noeng nie uutgeve. Da gaot nie zo mak keluk ajje in de kast zit he'k ming laote wiesmaoke. Goed, die manne zitten veur rommele, maor ik zou heul nie gek opkieke as strakkies uutkomp da zullie de zaok eiges annestooke hebbe om te kenne rommele. Nee, ikke stem nie op de kommeniste, waant rommele en knoeje da kan'k eiges wel. Daor hek die rooje kamme- raode nie bie nódig. Witte Paardstraatje (t.o. de Molenstraat) Telef. 4456 Na 5.30 uur 4767 jaar lid, werden door de voorzitter on derscheiden. In zijn openingswoord sprak dokter Schutte woorden van dank voor het vele werk dat het overleden lid, de heer G. Klomp verricht had voor de afde ling en hij verzocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen. Door de secretaris, de heer H. E. J. Smit werden de notulen van twee ver gaderingen gelezen en verslag uitge bracht over het afgelopen verenigings jaar. Ook hij bracht hulde aan wijlen de heer G. Klomp, die de ziekenauto als zijn troetelkind beschouwde en er al tijd veel zorg aan besteedde. Dag en nacht staat vakkundig personeel klaar om uit te rukken en voor een groot deel is dit te danken aan het werk dat de heer Klomp gedurende vele jaren voor de afdeling verrichtte. Tijdens een terugblik werd de overwin ning gememoreerd die de heren Smit (leider), Van Leeuwen en Barends tij dens de rayonwedstrijd te Zeist behaal den. Bij de districtswedstrijden te Ame- rongen faalde dit team echter en er moest genoegen eenomen worden met een vijfde plaats. De wedstrijd om de tempo-wisselbe- ker werd niet door de ploeg W. J. Hil horst (leider) C. J. Verkley en L. M. Reynen gewonnen, maar de leider be haalde wel de eerste prijs. Ir. mei slaagden 17 van de 21 kandi daten voor het E.H.B.O.-diploma. De dames Beens en Verkade en de heer Barends volgden een schminkcursus. Op 4 september vond de feestelijke di ploma-uitreiking aan de geslaagden plaats. De heer Smit wees op het verdien stelijke werk dat door de werkcommis- missie bestaat uit mevr. v. d. Burg en de heren C. J. Verkley en W. J. Hil horst. Nadat tijdens de rondvraag enkele vra gen beantwoord waren dankte mej. Van Herwaarden de voorzitter voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging verrichtte. Hij is thans 12J/s jaar docent. Dokter Schutte besloot de vergadering met de wens dat de sfeer steeds zo prettig zal zijn als zij tijdens deze ver gadering was. Hij hoopte dat velen zich voor de nieuwe cursus zouden opgeven en dat de vereniging op dezelfde voet haar werk zal voortzetten. VERDIEPINGSDAG KATHOLIEKE VROUWENGILDE. Het Katholieke Vrouwengilde, afdeling Soestdijk, hield een verdiepingsdag, die geleid werd door kapelaan Spit van de parochie Soest. Na de H. Eucharistie viering in de parochiekerk te Soestdijk werd in het parochiehuis St. Ludgar- dis het gemeenschappelijk ontbijt ge bruikt. De presidente opende met ge bed, sprak een welkomstwoord en gaf het woord aan kapelaan Spit. Het on derwerp dat behandeld werd luidde De Heilige Mis als maaltijd. Een maaltijd is een gemeenschappalijk gebeuren, waarbij men zich met elkaar onderhoudt en waar een sfeer is van gezelligheid en intimiteit. In veel gezinnen is de maaltijd in dis- crediet gebracht en scharrelt men zijn maaltje op in snackbar, patatkraam of M gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoar Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenholfstraat 25 - Telefoon 2185 restaurant. Hierdoor groeien de leden van het gezin uit elkaar. De gebonden heid verdwijnt. In Christus' openbare leven nam de maaltijd een grote plaats in. Tientallen malen komt men in de Heilige Schrift het woord maaltijd tegen. Christus deed zijn eerste wonder toen hij deelnam aan een bruidsmaal te Cana. De Emmaüsgangers herkenden de Heer toen hij de maaltijd met hen gebruikte en het brood brak. Hij verscheen na dc verrijzenis aart de apostelen, terwijl zij samen aan de maaltijd zaten. Jezus noemt het hiernamaals het eeuwig bruidsmaal. Na de wonderbare visvangst nodigt Je zus de apostelen aan de maaltijd en de meest wonderbare maaltijd is het laat ste avondmaal. In het Oude Testament is er ook steeds sprake van maaltijden. Het paasmaal aan de vooravond van het joodse paas feest was een bijeenkomst van gods dienstige aard, waarbij de Joden het paaslam aten. De uittocht uit Egypte begint met de maaltijd van het lam, waarvan het bloed aan de deurposten de redding van de eerstgeborenen be tekende. Het laatste avondmaal ging volgens het bepaalde ritueel tot aan het eten en drinken van brood en wijn. Hiermee werd het oude ritueel verbroken. Jezus veranderde brood en wijn in Zijn lichaam en bloed als teken van het nieuwe verbond. Het oude ver bond was een verbond tussen Jaweh en het joodse volk, door Jaweh zelf ge kozen tot Gods volk, waaruit de Mes sias zou voortkomen. God is hier de be schermer en leider van het joodse volk. Ir, het nieuwe verbond is God de Vader van alle mensen waardoor een intie mere verhouding ontstaat. De mis is er in de eerste plaats om het gebruik van de maaltijd des Heren. Daarom is het van zo groot belang tijdens elke Mis aan te zitten aan de tafel van de Heer. 's Middags -werd gesproken over de viaag: „Waarom een maaltijd?". Deze maaltijd onderstreept de innige verbondenheid van God met de mensen en wijst er op dat de kinderen Gods bij elkaar horen, ook als het moeite kost hartelijk en goed te zijn voor men sen die ons niet sympathiek zijn. Wie deelneemt aan de maaltijd tijdens de Mis moet in de praktijk brengen wat daarbij weer eens heel duidelijk gewor den is. Het is de taak van iedereen de eucharistie waar te maken in het dage lijks leven. Dit brengt onder meer gro tere eenheid in de parochiegemeenschap. Deze verdiepingsdag werd besloten met een Lof in de kapel van Niemv-Mariën- burg. Woensdagavond is de gemeenteraad in openbare zitting bijeen geweest onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck. Mevr. Muurling (prot.chr.) en de heren Brouwer (V.V.D.), Van Weert en Grift (P.v.d.A.) waren door ziekte afwezig. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 30 januari 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 8 maart 1963 inzake de straatverlichting van de Oude Utrecht- seweg en de Duinweg met voorstel de adressanten comform de inhoud hiervan te berichten. De heer DE BRUIN (V.V.D.) heeft op gemerkt dat deze zaak 14 maanden lang bekeken is, maar blijkbaar nog niet goed genoeg, want deze verlichting zal in overleg met de P.U.E.M. nog eens nader onder de loep genomen wor den. b Schrijven van burgemeester en wet houders van Zeist d.d. 21 februari 1963 inzake de ontgronding nabij de Kerklaan te Soesterberg met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Koninklijk Besluit d.d. 9 februari 1963 inhoudende beschikking op het be roep, ingesteld door A. J. Voorthuizen te Soestduinen, tegen het besluit van gedeputeerde staten van Utrecht van 26 mei 1962, afdeling 2B, nr. 85/981, hou dende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Soest van 20 december 1961, afdeling I, nr. 722, waar bij de weg nr. 57 (onbenaamd) lopende van weg nr. 56 (de Beaufortlaan) tot weg nr. 53 (Heezersspoor) aan het open baar verkeer is onttrokken met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. Conform besloten. e. Schrijven d.d. 27 december 1962 van de heer C. F. P. Soetens verzoekende ontslag als hoofd van de vleeskeurings dienst -met voorstel dit ingaande 1 juni 1963 eervol te verlenen. Conform besloten. f. Besluit van gedeputeerde staten der provincie Utrecht d.d. 18 februari 1963, nr. 4368'62/296, tot onthouding van de goedkeuring aan het raadsbesluit van 20 december 1962, afdeling I, nr. 1669, tot verlenging van de ontruimingster mijn van de woning Korte Brinkweg 63 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 3. Voorstel tot wijziging van a. de bezoldigingsverordening 1960. Conform besloten. b. de verordening tot regeling van de gemeentelijke geneeskundige dienst etc. Conform besloten. c. het raadsbesluit tot verhoging van het maximumbedrag van de compen satie A.O.W./A.W.W. Conform besloten. d. alsmede een voorstel tot het toeken nen van een zgn. koudetoeslag. Conform besloten. 4. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen nabij de Larixlaan aan J. K. Vogt. Conform besloten. b. gelegen aan het Hertenlaantje aan H. J. Schneider. Conform besloten. c. gelegen aan de Lindenlaan aan de N.V. P.U.E.M. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van een laadkraan. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling ge noemd in artikel 1 van de „Zonever ordening Hinderwet" aan A. Luyben, Eigendomweg 22, te Soest voor het oprichten van een inrichting bestemd voor het slopen en repareren van auto's aan de Eigendomweg 22, alhier. Conform besloten. 7. Voorstel tot verhuur van het P.T.T.- kantoor te Soesterberg aan de P.T.T. Conform besloten. 8 Voorstel om in beroep te gaan tegen een gedeelte van het besluit van de ge deputeerde staten van Utrecht, waarbij het uitbreidingsplan landelijk gebied gedeeltelijk is goedgekeurd. Conform besloten. 9. Voorstel tot verlenging van de ont- mimingstermijn van de woning Nieuw- straat 34. Conform besloten. 10 Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van a. de Kerkstraat van J. A. Croon. Conform besloten. b. de Kostverlorenweg van C. v. d. Broek. Conform besloten. 11. Voorstel tot het treffen van voor zieningen voor de woonruimte van de directice van de Malvahoeve. Comform besloten, nadat de heer VAN DE BERG (K.V.P.) gevraagd heeft of reeds met de verbouwing begonnen is. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant- wordt dat er alleen enig sloopwerk ver richt is. De heer v. d. Berg merkt op dat in december tot de aankoop van de Malvahoeve besloten is en dit besluit werd beinvloed door het feit dat een gunstige exploitatie mogelijk zou zijn. Een kleine verbouwing zou maar J 2000,kosten, maar dit bedrag wordt reeds na drie maanden met ongeveer j 2000,overschreden. Het lijkt hem gewenst dat de raadsleden bij derge lijke gevallen zo uitgebreid mogelijk ingelicht worden om te voorkomen dat ze zich op een nette manier „in 't schip genomen" voelen. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordt dat er vrij snel over de koop beslist moest worden omdat de vorige eigenaar haast had. Bij de taxatie is een ruwe schatting gemaakt en over de dependance, die nu verbetering be hoeft, is geen deskundig advies inge wonnen omdat hierover de tijd ont brak. Er is niet gedacht aan de nood zaak een gelegenheid te maken waar overleden bewoners kunnen worden opgebaard en men heeft over het hoofd gezien dat de w.c. niet voldoet aan de eisen van de bouwverordening. Het moet inderdaad een eigenaardige ge waarwording zijn voor de raadsleden dat ze rekenen op 2000,aan verbou- wingskosten, terwijl het bijna het dub bele is. 12. Voorstel tot het verlenen van finan ciële medewerking aan de Nationale Federatie voor Huishoudelijk- en Ge zinsvoorlichting voor een leidster bij de stichting ter plaatse. De heer DE BRUIN (V.V.D.) gaat ak koord met het voorstel, maar hij vindt het vreemd dat de betrokken leidster al enige tijd in dienst is. Dat zoiets ge beurt moet in de toekomst voorkomen worden. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordt dat de federatie inderdaad wat voorbarig gehandeld heeft. Het is een weinig elegante handelswijze, die ook het college van B. en W. verrast heeft. Conform besloten. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de woning Julianalaan 69 te Soest. De heer DE BRUIN (V.V.D.) deelt de ongerustheid van de commissieleden die over deze verbouwing gesproken hebben en die menen dat het bedrag van 22.350,wel eens overschreden kon worden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) geeft de verzekering dat dit niet ge beuren zal omdat de gemeente niet voor het opknappen van de tuin be hoeft te zorgen en in de betrokken com missie dacht men dat dit wel het geval was. 14. Voorstel tot het aangaan van een geldlening grooot 1.000.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Conform besloten. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de verbouwing van het gebouw St. Joseph. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vindt dat er in het raadsstuk dat betrekking heeft op de eventuele aankoop van huize St. Joseph weinig bijzonderheden staan. Wat zal de conclusie van het college van B. en W. en de raad zijn als de architect uitgemaakt zal hebben dat het gebouw niet geschikt te maken is voor politiebureau. De heer DIJKSTRA (Prot.Chr.) is niet tegen het voorstel, mits de raad zich niet met dit besluit vastlegt en aan de koop van het gebouw gebonden is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat er weinig in te lichten valt. Dat kan pas gebeuren als het ad vies van een deskundige ingewonnen is. Die zal moeten uitmaken of het ge bouw tot politiebureau ingericht kan wórden. Een plan van de nijverheids school in de Molenstraat, die nu als lagere technische school gebruikt wordt, een politiebureau te maken, is klaar, maar er is nog niet met de bouw van een nieuwe technische school begonnen, dus het kan nog jaren duren voor dit plan uitgevoerd kan worden. Het hui dige politiebureau vormt geen fraai geheel. Het is te klein en er is onvol doende cellenruimte. Er is een plan garageruimten bij te bouwen, maar daarvoor is niet veel ruimte. Verbreding van de Prins Bern- hardlaan is nodig en dit zal gaan ten koste van de grond die bij het politiebu reau ligt. Het huidige politiebureau voldoet in het geheel niet aan de eisen die men eraan mag stellen. Huize St. Joseph kan door de gemeente gekocht worden. Van katholieke zijde is getracht hieraan opnieuw de bestem ming bejaardentehuis of tehuis voor chronische patiënten te geven, maar plannen hiertoe kunnen niet verwezen lijkt worden. Het college heeft bekeken wat er met het gebouw gedaan kan w orden. Het terrein is te smal om er een gemeentehuis van te maken, maar als politiebureau is het waarschijnlijk wel te gebruiken, al zal een deskundige dat moeten uitmaken. Het huidige voor stel bindt de raad niet tot koop van het gebouw. Naar de mening van de wethouder moet de gemeente dit gebouw in ieder geval kopen, ook als men niet direct weet wat ermee gedaan moet worden, om te voorkomen dat een andere ge meente het koopt en er bijvoorbeeld geestelijk gehandicapten in gaat huis vesten. Het kerkbestuur heeft de ge meente een paar maanden de tijd ge geven een beslissing te nemen. De eventuele prijs die de gemeente moet betalen is nog niet bekend en als er een prijs van 400.000,genoemd is, dan is dat alleen maar „de prijs langs de straat". Tenslotte werd besloten het Ned. Herv. Kerkkoor een subsidie van 400,te verlenen voor een eventueel tekort bij het kerkconcert dat in de week voor Pasen gegeven zal worden, waarna de VOORZITTER meedeelde dat de vol gende raadsvergadering op donderdag 2 mei gehouden wordt.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9