JMoppenbrouwtK Horlogerie VAN WIEREN Hebt U ooit goed leren lezen? Smii's Pocket-haH BOOMFEESTDAG. lekker en gezond Geen brom-spelerij. U kunt niet alles weten! HONGER, ziekte van miljoenen. Onze Voorjaarscollectie Meningen van lezers. NIEUW" Wim Wijnman exposeert in Bilthoven. HAGERTY SILVER FOAM BOEKEN voor de jeugd Politie telefoon 4444 en 4445 VIERDE BLAD Deux-pièces Japonnen Blouses Rokken De kunstschilder Wim Wijnman, die zijn atelier aan de Kolonieweg heeft en daar ook woont, exposeert thans in zaal „De Kuyl", Julianalaan 210, te Bilthoven. De expositie duurt tot en met 14 april en is geopend van 2 tot 5 uur, behalve op woensdag. Zaterdagmiddag werd de expositie ge opend met een inleiding van de Amers- foortse tekenaar Martin Brink, die als portrettist grote vermaardheid heeft. Hij sprak over de oerkracht die te vin den is in het werk van Wijnman en o- ver de tederheid, die men er eveneens in aantreft. Hij is tevens de schilder van de humor, maar het is net niet de lach en net niet de traan die men in zijn werk aantreft. Hij is de verteller van Sprookjes, maar tevens de man die haarfijn ontleedt. Wim Wijnman had ruim tien jaar ge leden 't Planken Huis in de Birk- straat, waar hij met andere Soester kunstschilders exposeerde. Onder hen Kuipers, Bartelsman, Lokhorst, L'Ouest wast zilver glanzend schoon Even wassen, afspoelen, dro gen en... uw zilver glanst mooier dan ooit. Uw handen blijven schoon! Vraag proefverpakking bij: A'an TVeedestraat 40 Telefoon 4361 oorlog goed voor kunstschilders, want iedereen hunkerde naar cultuur en er was zo weinig te krijgen. Nu gaan auto, brommer en televisie toestel voor en voor schilderijen hebben de meeste mensen geen geld over. Wim Wijnman heeft een grote bewonde ring voor de schilderskunst der oude Chinezen, omdat hun streven gericht was op het bovenaardse. Een streven zich los te maken van de materie. Dit streven maakt ook deel uit van het leven van Wim Wijnman, al zal hij zelf de laatste zijn om te beweren dat hij het bij zijn pogen ver gebracht heeft. Als hij honderd jaar zou worden en de tijd van sterven zou gekomen zijn, dan zou hij ongetwijfeld een heel oude Japanse schilder citeren en zeg gen „Wat jammer, nu begin ik het een beetje te leren". en Sukel. Hij heeft het plan opnieuw expositieruimte te creëren, nu bij zijn woning in de Kolonieweg en dit voor weekendtentoonstellingen in te richten. Dit zou al gebeurd zijn als het werk hiervoor niet door de vorst onderbro ken was. Pa Wijnman zei zo'n vijftig jaar gele den tegen de toen vijftienjarige Wim dat van schilder worden niets kon ko men, want kunstschilderen en honger lijden lagen volgens hem heel dicht bij elkaar. Hij kon zijn zoon echter niet overtuigen en gaf toestemming voor de studie waarmee drie middelbare akten, handtekenen, decoratie en boetseren be haald werden. De jonge aanstaande kunstschilder stu deerde aan de kunstnijverheidsschool, de rijksnormaalschool voor tekenonder wijs en de akademie te Rotterdam. Tot zijn leermeesters behoorden onder an deren prof. Huib Luns, de vader van de huidige minister van buitenlandse za ken en de heren J. Maardijk en J. Vis ser. Vooral de laatste heeft hem zeer veel meegegeven voor zijn leven als kunstschilder, dat geen leven van hon gerlijden werd, zoals pa voorspeld had, maar wel van hard werken. Niet alleen schilderen, want zelfs Jan Sluyter heeft moeten ervaren dat het moeilijk is uitsluitend met schilderen de kost te verdienen. Zo werkte Wim Wijn man reeds in 1918 op het bureau van een binnenhuisarchitect, maar hij trok als journalist-tekenaar over de grenzen, om in opdracht van de hoofdredacteur van het weekblad Opgang, Herman v. d. Eerenbeemt, reportages in verscheide ne Europese landen te maken. Reclametekenaar, leraar, adviseur voor fabrieken die textiel en vloerbedekking vervaardigden, maar het schilderen bleef hoofdzaak voor Wim Wijnman, die het andere als een noodzakelijke bijzaak beschouwde waaraan niet te ontkomen viel ojjidat het gezin Wijn man dezelfde behoeften had als alle andere gezinnen. De man die een gezin moest onderhou den heeft daaraan meestal zijn handen vol en naast zijn werk is er slechts tijd voor een onschuldige hobby of wat ge makkelijke tijdspassering. Dat was niet het geval bij Wim Wijnman, die door zijn vele werk als schilder getoond heeft dat hij schilderde uit noodzaak en niet uit materiële overwegingen. Hij moet dan ook toegeven dat zijn vader een halve eeuw geleden de plank niet zo heel ver mis sloeg. Als hij het leven op nieuw kon beginnen dan zou hij echter opnieuw schilder zijn. En opnieuw zou hij er een afkeer van hebben aan te kloppen bij ondersteuningsfondsen en hard voor zijn broodje willen werken om daarnaast in staat te zijn te schil deren, Hij vindt alle fondsen en onder- steuningsvormen voor schilders een wat minderwaardig gedoe en is de overtuiging toegedaan dat het de kun stenaar slechts ten goede komt als hij zich sterk weet door zijn zelfstandig heid, hoe hard er voor deze zelfstan digheid ook gewerkt moet worden om de mogelijkheid te bieden te schilderen zonder ondersteuning te ontvangen. Dat kan als men gedreven wordt door de schildersdrift die ontstaat uit een bepaalde schoonheidsontroering, die maakt dat het schilderij er eenvoudig komen moet, met of zonder ondersteu ning. Met ondersteuning kunnen echter ook schilderijen ontstaan die niet het gevolg zijn van deze schildersdrift en dan krijgt men werk aan de lopende band. Wim Wijnman heeft veel geëxpseerd, in binnen- en buitenland. Hij deed het in goede en in kwade tijden. In materieel opzicht waren de jaren kort na de BOEKENWEEK EN DAGELIJKS BOEK. HEBT OOIT GOED LEREN LEZEN Onze prilste herinnering aan lezen is zeker het voorlezen. Uren konden we luisteren. En wij op onze beurt lezen weer voor aan onze kinderen. Onze kinderen, die met hoogrode kleurtjes luisteren naar de avonturen van ge liefde beertjes, kaboutertjes of boze jongetjes. Aan het eind van zo'n ge zellig half uurtje kunnen ze de welge meende verzuchting slaken „Ik zal blij zijn als ik zelf kan lezen". Daarmee komen dan meteen de eerste pogingen om zelf wijs te worden uit al die zwarte tekentjes in de boekjes. Veel verder dan het onderkennen van wat losse letters komen ze thuis meestal niet. Maar dan komt de school, waar iedereen begint met het lezen van „aap", „noot" en „Mies". Dan gaat het opeens vlug Zijn we niet steeds weer verbaasd hoe snel de kinderen vorderen, hoe ze bij wijzend met hun vingertje al hele zin netjes lezen Ze pakken nu zelf het vertelboek. Met Sinterklaas en verjaar dag geven we ze al de eerste boekjes om zelf te lezen. Uit de veelheid beeldige boekjes die er tegenwoordig zijn, is het vaak moeilijk een keus te maken. Je zou er steeds meer willen kopen Lezen en bespreken. Daarna komt de periode waarin we dui delijk gaan zien welk kind een echte „lezer" is en welk kind niet. Wat later verbazen we ons over de tieners, die rustig zitten te iezen met de radio kei hard aan. Aan de keus van hun boe ken bezien we onze eigen kinderen soms even met andere ogen. En als we hun boeken ook eens gaan Iezen en er sa men met hen over praten, komen er misschien vele onuitgesproken gedachten naar voren. En wij zelf Gebeurt het u wel eens, dat U in een rommelige kamer in een hoekje gaat zitten met het boek, dat U even uit moet lezen. Ja, wie houdt er niet van lezen. Demees- vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr Leerlingen van de zesde klas va r de o.l.s. Kerkebuurt, o.l.s. Beetzlaan, In singerschool, Groen van Prinstever- school, Van der Huchtschool, u.:.s Soes- terberg, St. Carolusschool, chr. school, Sf esterberg en Titus Brandsmaschoo', Soesterberg zullen op Boomfeestdag, 3 april, bomen planten bij het station Soest-Zuid, langs een deel van de Dor- restelnweg, aan de Bosstraat en langs de Kampweg te Soesterberg. Na af loop worden de kinderen getracteerd en worden enige ti\m% gedraaid in het Si. Josephgebouw en het r.k. militair tehuis te Soesterberg. In zestig gemeenten van ons land zul len 15000 kinderen bomen planten en de zevende boomfeestdag vieren. Apel doorn begon hiermee in 1957. De boomfeestdag een uiting van het groeiende besef dat er iets gebeuren moet in ons land om dit groen te hou den en daardoor goed bewoonbaar. Het is nu eenmaal niet mogelijk te le ven in een omgeving die uitsluitend be staat uit staal, steen en beon. De mens heeft ook de vrije natuur en het goed verzorgde landschap nodig. Het is verheugend dat die gedachte juist bij de jeugd zo goed ingang vindt en dat Kinderen zoveel spontane be langstelling voor de boomfeestdag op brengen. Het landelijk comité boomfeestdagen werkt met de gemeentebesturen samen en aan de dag waarop de bomen ge plant worden gaat een voorlichtings- week vooraf. Dan wordt de kinderen verteld van hoeveel betekenis de vrije natuur, bomen en bossen zijn. Op de boomfeestdag wordt de uitslag bekend gemaakt van de kleurwedstrijd die gehouden is en er zijn diverse an dere suprises. Elke deelnemende school ontvangt van het comité boomfeestdag een vaantje als herinnering aan deze 20 cent per rol ten van ons vinden het ook heerlijk om boeken cadeau te krijgen. Want we heb ben altijd wel een lijstje met boeken- wensen Krijgen we ook niet graag een pocketboekje als klein geschenk in plaats van snoep of snuisterijen Ondanks de televisie. Ook in pocketboeken is goede literatuur En we zien juist deze goede pocketboe ken weer de belangstelling voor het goe de essay, de poëzie en dergelijke sti muleren. Ondanks de televisie is er belangstelling voor boeken. Velen willen waarschijnlijk door de televisie ergens opmerkzaam op gemaakt, door middel van het boek, over bepaalde onderwerpen meer aan de weet komen. Rustig, en in eigen tempo le zend. Voor ons huisvrouwen zijn er veel be langrijke boeken. Boeken, die ons hel pen onze kennis te vergroten, onze blik te verruimen en die zorgen dat we niet vastroesten in onze dagelijkse beslom meringen. Ons beroep brengt nu eenmaal mee, dat we veel in huis bezig zijn. Maar het bezig zijn kan een sleur wor den en dat hangt in grote mate van onze belangstellingssfeer af. Niet alleen romans. Er bestaan boeken over de inrichting van onze woning, over bloemen schik ken, handwerken, etiquette, kinderen be zig houden, wasbehandeling en doelma tig stoken. Boeken over schoonheidsge heimen, gratie en charme, mode, goed eten en vitaal blijven. En natuurlijk 'n grote verscheidenheid van materiaal over koken. Boekjes die iets vertellen over de rijsttafel, over de mixer, de grill en de feestjes in uw huis. Natuurlijk kunnen we niet al deze boek jes zo maar aanschaffen. Wel is het prettig enige van die naslagwerkjes in de boekenkast te hebben, naast het hob byhoek van vader en die mooie dieren boeken van zoonlief. Voorbereidende boeken over vakantierei zen bezorgen de hele familie veel vreug de en zouden we onze kunstnijvere dochter niet eens verrassen met een werkje over antiek, kant of juwelen? Een schrijver geeft in zijn boeken het beste wat hij heeft. Laten wij er van profiteren Er zijn helaas fabrieken van bromfiet sen, die nog niet tevreden zijn met de duizelingwekkende omzetsnelheid van hun vrij kostbare vervoermiddelen en er op aandringen de minimum-leeftijd waarop een „rijwiel met hulpmotor" mag worden bereden, verder omlaag te schroeven. „Juist bij het veertiende jaar ontstaat behoefte aan een eigen vervoermid del" zegt de eigenaar van een bekende fabriek. Vele ouders zullen het een gelukkige regeling achten, dat juist aan de be hoefte van krachtmeting, wegwedstrij den, motorgebrul en elkaar de loef af steken met steeds zwaardere motorvoer tuigen op een bepaalde leeftijd, die toch reeds erg laag ligt, een definitieve grens is getrokken. Zolang de norma le weggebruikers en zelfs de voetgan gers al last hebben van jongelieden tussen 16 en 21 die knetterend en knal lend proberen elkaar en anderen van de sokken te rijden, zo lang hebben wij nog geen behoefte aan nog gevaarlijker en onervarener bromspelertjes. Wij pleiten in tegendeel voor versnelde invoering van het verplichte rijbewijs voor alle 1.250.000 bromfietsgebruikers, opdat zij zich werkelijk eens gaan ver diepen in de verkeersregels en verkeers- discipline. Daar zullen maar weinig mo tortjes minder door verkocht worden, maar er zullen wel heel wat ongeluk ken door kunnen worden voorkomen. Zo lang vi nog dicpvricsbrood kunt ko pen, kunt u oud brood weer ers ma ken door het brood even onder de kraan te houden en dan in een voor verwarmde, flinke hete oven te schui ven. Na enige minuten kan het brood er weer uit. Laat het uitdampen en af koelen, het brood zal weer knapperig en smakelijk zijn. Uw ruiten gaan mooier glimmen als u aan een emmer lauw waswater een klein beetje bleekwater toevoegt. Een ritssluiting die niet zo gemakke lijk meer „loopt", kunt u insmeren met een kaars, 't Euvel is dan meteen ver holpen. Om velvorming op pudding of vla te voorkomen, strooit u er dadelijk suiker op als u pudding in de schaal of gla zen heeft gegoten. Het beste weekwater voor peulvruch ten is gekookt en afgekoeld water, Taai vlees kunt u weer mals maken door er een beetje verdunde cognac of brandewijn over te gieten. Balpointvlekken kunnen snel met spi ritus verwijderd worden. Een kalklaag in glazen, om kranen van wastafels en vazen, verwijderen we met azijn. Bij een hardnekkige aanslag laat u de azijn een poosje in het glas staan. Bij de kranen kunt u een doekje met azijn een poosje op de aanslagvlekken laten liggen. Heden ten dage telt de wereldbevolking ongeveer 2,8 miljard zielen. Het schijnt vast te staan, dat meer dan de helft hiervan ernstig ondervoed is. Meer dan één miljard mensen krijgt niet voldoen de voedsel, onontbeerlijk voor een ge zonde lichamelijke ontwikkeling, als mede voor het verkrijgen van voldoende weerstand tegen allerlei ziekten. Het probleem van de honger is niet nieuw. Integendeel, zolang de mens heid bestaat, werd zij regelmatig ge troffen door hongersnood. Duizenden jaren geleden reeds liet een pharao uit het oude Egypte op een graf steen beitelen, dat zijn land gedurende zeven jaren niet door de Nijl was over stroomd. Er was dus geen voedsel meer, met alle dsastreuze gevolgen van dien. Ook de Bijbel maakt melding van de honger. Verscheidene pagina's van de Genesis, Exodus en het Boek der Ko ningen zijn hieraan gewijd. In de Middeleeuwen werd het volk der Hunnen, onder leiding van Atilla, door de honger naar Europa gedreven. Hon ger was één der oorzaken van de Franse Revolutie. Ook Nederland is bekend met het verschijnsel van de honger, men denke slechts aan de hongerwinter van 1944-1945. Helaas behoort het verschijnsel van de honger nog steeds niet tot het verleden. In de onderontwikkelde gebieden van Azië, Afrika en Latijns-Amerika wordt nog altijd honger geleden. Met moeite trachten de mensen in de landbouw een bestaan te vinden, wat slechts gedeel telijk gelukt. Zij raken hoe langer hoe meer in de vicieuze cirkel, van honger, apathie en armoede. Kortom, nog steeds waart de honger als een ziekte rond. Om te helpen deze ziekte te bestrijden, en om medewerking te verlenen aan de Anti-Honger Actie van de Voedsel- en Landbouworganisatie der V.N., FAO, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie, VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1963. één der Gespecialiseerde Organisaties van de Verenigde Naties dit jaar als thema voor Wereldgezondheidsdag y april) gekozen, „Honger, ziekte van mil joenen". De grootste moeilijkheid bij de bestrij ding van de honger in de onderontwik kelde gebieden is, dat de bevolking al daar met rasse schreden toeneemt. Op dit ogenblik zien de deskundigen van de Verenigde Naties echter niet de overbevolking, maar de onderproduktie als een centraal probleem. Zij worden daarbij gesteund door de wetenschap, dat Europa in normale tij den geen hongersnood meer kent, niette genstaande het feit, dat de bevolking se dert de tijd, dat de voedseltekorten re gelmatig voorkwamen, niet minder dan tienmaal zo groot is geworden. Het moet dus ook mogelijk zijn, voor de huidige wereldbevolking meer voedsel beschik baar te stellen. Grotere hulpbronnen dienen aangeboord te worden. Zo verbouwen de Amerikanen, Canade zen en Russen graan in de koude are- Is zeer aantrekkelijk, ook aan prijs. Van Weedestraat 80 Telef. 2670 tische streken, wat vroeger niet moge lijk was. In Alaska wordt een oppervlak te van 10.500 vierkante mijl - een op pervlakte half zo groot als Frankrijk - verbouwd met graan. Op het Taymyr schiereiland in Siberië, dat binnen de Poolcirkel ligt, worden mais en aard appelen verbouwd. Meer dan 70 °/o van het aardoppervlak is bedekt met water. Maar vis, één der rijkste bronnen aan proteïne, maakt maar 1 procent van het voedselpakket van de wereld uit. Een andere rijke proteïnebron, die overvloedig voor komt, is plankton. In Azië wordt dit al verwerkt tot een soort pasta. In Thailand b.v. wordt jaarlijks meer dan 5.000 ton plankton gegeten. Ook vis meel is een belangrijk hulpmiddel in de strijd tegen de honger. Het kan wor den toegevoegd aan de plaatselijke ge rechten en ook worden verwerkt in soe pen koeken en sauzen. Vismeel bevat 85 °/o proteïne. Verse vis, dat ook al een belangrijk voedingsmid del is, slechts 15 Zo zijn nog vele voorbeelden te noe men. Onze aarde bevat nog vele on ontdekte voedselbronnen. Onze moder ne wetenschappen zullen zeker in staat zijn nieuwe voedingsstoffen te ontdek ken en deze geschikt te maken voor consumptie. Het moet mogelijk zijn om de honger uit onze huidige wereld te bannen en ook de toekomstige genera ties van voedsel te voorzien. De V.N. is, in samenwerking met regeringen, kerken, internationale organisaties en particulieren, bezig, om op gigantische wijze te trachten een einde te maken aan de honger in de wereld. Zij heeft daarbij recht op de daadwerkelijke be langstelling van een ieder. Want een wereld, die geen honger kent, is een vreedzame wereld. DE TELEVISIE Het kijkende publiek naar de televisie, Is voor kinderen niet goed Ik bedoel daarmee na achten, En een kind naar bed toe moet 'lis volgens mij, niet opvoedkundig Dat kinderen zo'n vertoning zien Er blijft van alles bij hun hangen, En voeren 't soms uit nog bovendien En dan soms griezels in een film Vinden kinderen o, zo fijn Beter is 't, dat jantje - Piet of willem, Voor die tijd naar bed toe zijn En ook niet te vergeten 't schoolwerk, Dat wordt in een zucht gedaan, Daarom is 't afkeurenswaardig Kinderen te laat naar bed toe gaan Wat ze zien vinden ze prachtig Ze gaan er koorts-achtig in op. Dat maakt hun zo zenuwachtig, En hun examen wordt een strop Daarom brave vaders - moeders Stuurt uw kinderen dan naar bed. Als de T.V. voor de grotere Om acht uur wordt aangezet Ziet uw kinderen bij 't opstaan, Dan eens goed en grondig aan U krijgt dan de overtuiging, U een goed werk hebt gedaan N. H. van Baak-Nooij. Kerkpad Z.Z. 87, Soest.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13