Er werd een Soester jongen vermoord. Lenteshow van Firma H. A. Fugers. Priem's Electrisch Timmerbedrijf 40 jaar. HET OOG GERICHT OP EEH STAKING. <0 Aan onze abonnees. VRIJDAG 29 MAART 1963. 42e JAARGANG No. 25. SOESTER (OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. DITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Abonn. p. kwart. 12,10 - per postT~2,25 SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Theo Mastwijk, die in de Molenstraat woonde, mag misschien niet zo'n hele brave jongen geweest zijn, maar hij verdiende de afschuwelijke dood, waar voor nu drie jongemannen in Utrecht verantwoording moeten afleggen, na tuurlijk helemaal niet. De Soester jongen Henny Werkhoven en de Bsarnse. jongens Boudewijn en Ewoud Henny, die Theo in de zomer van 1960 vermoordden, verdienen wel een zware straf, maar die krijgen ze natuurlijk niet omdat ze verminderd toerekenigingsvatbaar zijn. Dat hebben hele knappe psychiaters uitgemaakt, maar voor mij hadden ze het niet behoeven te doen en voor u waarschijnlijk ook niet, want men kan jongens die een dergelijke daad ver richten moeilijk normaal noemen. Vooral niet nu blijkt dat er van be rouw waarschijnlijk niet of nauwelijks sprake is, want ze liegen om het hardst en de rechters, die dit warnet van leu gens proberen te ontrafelen hebben he lemaal geen gemakkelijke en benijdens waardige taak. De geschiedenis is in binnen- en buiten land algemeen bekend. Theo moest ver dwijnen omdat hij zou kunnen praten over wandaden door hemzelf en de drie die nu terechtstaan bedreven. Daden die niet goed te praten zijn, maar die helemaal geen aanleiding tot een moord behoefden te zijn. De drie jeugdige bandieten uit Baarn en Soest vonden een mensenleven ech ter niet zo heel. belangrijk en het uit de weg ruimen van een kleine jongen van 14 jaar geen daad om zich in de eerste plaats over dood te schamen om dat het zo ontstellend laf is. Nog afge zien van het berouw, waarvan ze hele maal geen blijk geven. Henny Werkhoven stond de eerste dag terecht. Een hele nette jongen zo te zien en ook een jongen die wel een goede kans bij de meisjes zal hebben, want hij is lang niet lelijk. Wel een spijkerharde jongen, want hij praat over zijn laffe daad met een air alsof het om een kraak van formaat gaat, waarop je eigenlijk nog trots kunt zijn, al is het dan verboden kra ken te zetten. We mogen wel aannemen dat onze jon ge plaatsgenoot stond te liegen toen hij zijn verklaringen aflegde. Dat is in ze kere zin het goed recht van een ver dachte, maar het zou beter geweest zijn als men de indruk gekregen had dat hij de waarheid sprak. Dan zou men hebben kunnen geloven in berouw om deze vreselijke en laffe moord. Blijkbaar heeft Henny Werk hoven zich daarmee nog niet bezig gehouden want hij behandelde de moord al te zakelijk op deze eerste zittings dag. Op de tweede dag was Boudewijn Hen ny aan de beurt. De gevreesde reus, van wie in november 1961 gezegd werd dat hij zo sterk was als een beer en niet zou aarzelen iedereen neer te slaan die hem zou willen arresteren, had nu meer weg van een lam, maar dan van een leugenachtig lam en naar zijn zeg gen van een nagenoeg totaal onschul dig lam. Men kreeg bij Werkhoven de indruk dat hij stond te liegen en bij Boudewijn Henny dat hij schrikbarend stond te liegen. Het spreekwoord zegt dat oen leugenaar een goed geheugen moet heb ben, maar Boudewijn gaf blijk nogal met zijn geheugen overhoop te liggen als het hemzelf betrof, terwijl hij een aanmerkelijk betere memorie had als het erop aan kwam dingen uit het ver leden te vertellen die Werkhoven m een kwaad daglicht stelden. Niet onbe grijpelijk, want Werkhoven had hem van heel veel de schuld gegeven. Niet hij had de kleine jongen met een kap mes geslagen maar Werkhoven. Die had hem trouwens ook in de put gegooid, waarin zijn stoffelijk overschot later gevonden werd. Heel veel leugens, een slecht geheugen en geen spoor van berouw bij deze Baarnse reus, die in november 1961 voor supersensatie zorgde door kort na een verhoor te ontsnappen en heel Baarn op stelten te zetten. Hoe de straffen zullen uitvallen is niet zo gemakkelijk te bekijken, maar het staat nu vast dat Ewoud een lich tere straf zal krijgen dan zijn broer en Werkhoven, ondanks zijn illustere plan het lijk van de vermoorde jongen uit te benen. Hij stond op de uitkijk toen de moord gepleegd werd en was dus niet direct bij de misdaad betrok ken. Hij hoefde op de derde dag dus niet zo erg te liegen om zijn eigen straatje schoon te krijgen, maar bij deed het wel om zijn broer te helpen. Ook hij had last met zijn geheugen en van be rouw viel .weinig te merken. Toen de derde zittingsdag ten einde was-wist men eigenlijk even weinig of even veel als bij het begin van de eer ste dag. Stapels leugens en nog altijd wis?" men met wie de slagen met het kapmes gegeven heeft waaraan Theo Mastwijk overleden is of overleden kan zijn, want het is natuurlijk ook mogelijk dat hij gestikt is in de put die de jongens tot zijn graf bestemd hadden. Drie dagen van urenlange verhoren, die nagenoeg iedereen deden inzien dat berouw na de zonde pleegt te komen, maar dan niet bij Henny Werkhoven en de gebroeders Henny, die zelfs nog niet overtuigd zijn van het bijzonder laffe van hun daad. Gisteren is tweemaal twaalf en een maal zeven jaar tegen de drie ver dachten geëist. Dat is meer dan me nigeen verwacht had, maar we zijn er nog niet en de uitspraak kon wel eens heel wat gunstiger uitvallen, want ze zijn nu eenmaal verminderd toereke ningsvatbaar, de drie jongens uit Baarn en Soest, die het bestonden een kleine Soester jongen te vermoorden. Van dinsdag tot en met donderdag was ei in de zalen van Eemland veel be langstelling voor de lenteshow van de firma H. A. Fugers, die heel veel ex poseerde waarover vooral de huisvrou wen verrukt raken. Gelukkig bleef het daarbij niet en en thousiaste kijkers werden menigmaal serieuze kopers. Wasautomaten waarbij alles in 1 kuip geschiedt, maar ook prachtige com binaties die zorgen voor apart wassen en centrifugeren. Philips huishoude lijke artikelen, zoals mixers, stofzui gers, haardroogkappen, hoogtezonnen en electrische dekens. De haardroog kappen zorgen voor een constante tem peratuur en verbranding is uitgesloten, de stofzuigers waren er in vele model len met nieuwe vormgeving, de elec trische dekens wekten herinneringen op aan de barre winter die achter ons ligt en de hoogtezonnen trokken voor al de belangstelling omdat de zon zich de laatste weken maar heel weinig laat zien. Strijkijzers en scheerapparaten lagen op de tentoonstelling als aantrekke lijke handige kleine voorwerpen, maar er waren ook enorme koelkasten Sie mens, A.E.G. en Naonis van 135 liter tot 275 liter in prijzen van 198 tot 575 gulden, en ook hiervoor was de belang stelling groot want vele bezoekers en bezoeksters hadden blijkbaar hoop dat er toch nog eens een tijd zal komen die het bijzonder noodzakelijk maakt dat men een koelkast heeft omdat het zo ontzettend heet is. In het jaar 1918 werd de heer W. C. Priem, Klaarwaterweg 13, Soester inge zetene. Hij was Amersfoorter van ge boorte, moest in dienst en werd gede tacheerd naar Soesterberg waar hij ser geant bij de luchtmacht werd. Hij kreeg vlieglessen vr™ /V vermaarde luite nant Kopper; u. I -.rtht na 8 maanden zijn eers.e solovlucht maken. Toen had hij 13 uur en 3 kwartier in de lucht doorgebracht. Dat was over zoveel maanden niet veel. maar Nederland be vond zich toen ir. de tijd van het ge broken geweertje en er waren niet veel toestellen ter beschikking, zodat spo radisch een kwsrtier voor lessen be- heel wat verzetten in de werkplaats aan de Klaarwaterweg, die voorzien is van alle mogelijke werkbanken en ma chines voor machinale houtbewerking. Alles wordt gemaakt wat voor de bouw aan hout nodig is en producten van de heer Priem .werden onder meer ge bruikt voor de woningen in Soest-Zuid, de flat Vredehof, bungalows in onze gemeente en de zakenpanden van Mid delman, Fugers en Reehorst. Onderde len van ramen, deuren en kozijnen wor den machinaal vervaardigd en in de werkplaats aan de Klaarwaterweg in elkaar gezet. De heer Priem is nu 66 jaar en hij vindt schikbaar was. Het vliegen deed hij met een Farman, voorzien van een motor van 80 p.k., die veel weghad van de vermaarde „Spin", waarmee Fokker de mensheid in het begin van deze eeuw in verbazing bracht. Velen die zich tot oe luchtvaart aange trokken voelden lebben dit met de dood moeten :_--n.r_.n Zo niet de heer Priem, die wel een lelijke smak maakte, maar er het leven afbracht en op de tekenkamer terecht kwam. Dat was in 1920. Een jaar later verliet hij de dienst en ging bij de firma Vonkeman en Vre- deling in Amersfoort werken. Kort daar na werd hij voorman in de timmerfa briek van de onderofficiersvereniging Ons Belang, maar de zelfstandigheid lokte, zodat in 1923 de firma Priem en Bitter ontstond. Er werd timmerwerk vervaardigd voor de bouwerij en hui zen aan de Anna Paulownalaan, Beu kenlaan, Wijnand Toplaan en Middel wijkstraat werden hiervan voorzien. De werkplaats was aanvankelijk aan de Beukenlaan, toen aan de Klaarwa terweg en in 1925 kwam een einde aan de firma en werkte de heer Priem al leen met een aantal mensen, die het tussen de jaren 30 en 40 even rooskleu rig hadden als hun patroon, want het waren zware tijden. Heel lang en heel hard werken voor heel weinig geld. In 1939 ging het echter ineens veel beter, want de defensie had werk ge noeg en daarvan kon de heer Priem zoveel krijgen dat hij 35 timmerlieden nodig had. Thans heeft hij gemiddeld 4 a 5 man personeel en met deze kern is hij bijzonder tevreden. Zij kunnen het prettig nog steeds te kunnen wer ken, al doet hij het wat kalmer aan dan voor de oorlog, toen menige nacht door gewerkt moest worden om tenminste enigermate aan de kost te kunnen ko men. En ook kalmer dan enige tijd ge leden, toen het iedere avond laat werd. Plet doet hem eveneens veel genoegen dat hij het vertrouwen van een grote klantenkring heeft en dat hij naast het werk dat past in deze tijd „oud werk" mag maken in opdracht van aan nemers die voor Monumentenzorg wer ken of particulieren, die erom vragen. Niet alleen het werk voor zijn be drijf heeft gedurende 40 jaar de aan dacht van de heer Priem gehad, maar ook het Soester verenigingsleven. Hij was voorzitter van de federatie van buurtverenigingen toen onze gemeente nog 13 van deze verenigingen rijk was. Oranjevereniging, Bevrijdingscomité, Commissie van advies voor het Arbeids bureau, de V.V.V., het bestuur van de lagere technische school, het bestuur van de plaatselijke bond van bouwvak patroons, het bestuur van de vereniging „Onze Luchtmacht" te Soesterberg en het reünie-comité van de luchtmacht vragen of vroegen tijd, maar de heer Priem heeft dit altijd beschouwd als een prettige en nuttige tijdsbesteding helemaal niet als een offer aan de ge meenschap. De heer Priem is dankbaar dat hij 40 jaar lang zijn bedrijf heeft mogen lei den en hij eist helemaal niet dat hij zijn gouden jubileum als ondernemer zal vieren. Prettig zou hij het echter wel vinden en daarom gebeurt het mis schien ook wel. Het is natuurlijk voor een land niet prettig als er op grote schaal gestaakt wordt, maar de meeste mensen hebben genoeg gezond verstand om bepaalde vormen van staking te accepteren en genoegen te nemen rnet de ongerieven, als ze de mening zijn toegedaan dat de stakers het recht aan hun kant heb ben. Dat is onder meer het geval in Frankrijk waar president De Gaulle en zijn regering zo druk bezig zijn met het behalen van roem op het politieke vlak dat ze zich blijkbaar niet kunnen bekommeren om de behoeften van de kleine man. Ze vergeten echter dat er zonder de hulp van de kleine man van die politieke roem ook geen spaan terecht komt. Met de staking van de Franse mijnwer kers kunnen de meeste mensen dan ook wel sympathiseren, maar zekerè lieden in New York moeten een hele harde schop voor hun broek hebben. Dat zijn de clichémakers, die nu al meer dan drie maanden delen in de typografenstaking. Meer dan drie maan den hebben de inwoners van New York geen krant gehad. Misschien stonden ze aanvankelijk sympathiek tegenover het streven van de stakers, maar dat zal nu wel over zijn, want de kans op hervatting van het werk is getorpedeerd door de clichémakers, die weigeren te gaan werken als niet op papier vast gelegd wordt dat ze voortaan maar 35 uur per week behoeven te werken. Het lijkt me maar het beste dat de kranteneigenaren enige tijd zonder clichémakers werken en kranten als boeken gaan uitgeven tot er nieuwe 'j mensen opgeleid zijn die niet zulke idiote eisen stellen. De stakende cliché makers hebben dan de voldoening dat ze een leven lang een nulurige werk week hebben. KANTMAN. VEERTIG JAAR W. P. J. VENEMA. De heer W. P. J. Venema heeft er niet veel drukte van gemaakt dat zijn maatkledingbedrijf 40 jaar in de F. C. Kuyperstraat gevestigd was, maar zijn cliënten, leveranciers, vrienden en ken nissen lieten dit jubileum toch niet on gemerkt voorbijgaan en er waren heel wat bloemen, geschenken en schriftelijke gelukwensen op de jubi leumdag, terwijl velen kwamen om te feliciteren. Z.K.H. Prins Bernhard zond een gelukstelegram en er waren bloe men van de intendance van het paleis. Eigenlijk was er sprake van 4 jubilea 40 jaar maatkledingbedrijf, 50 jaar filiaal van Palthe in dit pand, terwijl de heren E. J. Schafer en R. Spleet, medewerkers van de heer Venema, het feit herdachten dat ze 40 jaar aan het bedrijf verbonden waren. Ze werden gehuldigd door de heer Brekelmans, chef van de Amersfoortse Kamer van Koophandel en kregen een medaille. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden zullen op 1 april bijeenkomen in restaurant Zonne- heuvel. Er worden kleurendia's van de laatste tentoonstelling getoond en men krijgt ook afbeeldingen van Oud-Soest te zien. De tentoonstellingscommissie 1963 zal benoemd worden. R.K. INSTUIF. Op zaterdag 30 maart is er voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest een culturele avond in het St. Joseph- gebouw. Kapelaan C. Roeleveld zal spre ken en er wordt een film gedraaid van het laatste carnavalsfeest. Na de toespraak van kapelaan Roeleveld zal gediscussieerd worden, ken over het onderwerp „Liefde in de DE WOESTE HOOGTE. Zaterdagavond a.s. zullen de leden van „Ons Genoegen" het toneelstuk „De Woeste Hoogte", bekend van film en toneel in de zaal van Eemland opvoe ren. De regie is in handen van de heer M. J. ter Hoeven, de rollen worden ver vuld door mevr. L. v. d. Craats-Henze, mevr. J. Wehman-Praag, mej. M. Ver woerd en de heren G. Veldhuizen, J. Burgwal, H. v. d. Broek en H. Kenter. VERGADERING V.V.D. De afdeling Soest-Soesterberg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie heeft in het Oranje Hotel een ver gadering gehouden onder voorzitter schap van mr. F. Raedt. In zijn ope ningswoord sprak hij zijn waardering uit voor de wijze waarop mevr. Van Someren-Downer en mr Oud het stand punt van de V.V.D. inzake de commer ciële televisie in de tweede kamer ver dedigd hebben. De leden waren het hiermede volkomen eens. Er werd gesproken over de voorstellen tot reorganisatie van de partij, het beleid van het hoofdbestuur en de ka merfracties en het verkiezingsmanifest. Tot afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering van de V.V.D., welke vandaag in Scheveningen gehouden is, werden mevr. Alting-Ambrosius en de heren A. v. d. Meer en J. K. de Bruin benoemd. Aan het slot van de vergadering werd erop gewezen dat mevr. Van Someren- Downer op 22 april voor de afdeling zal spreken en mr Geertsema op 10 mei. Vele abonnees hebben hun abon nementsgeld over het eerste kwartaal van dit jaar reeds betaald, maar de incasseerders hebben als zovelen te kampen gehad met de ontberingen die de strenge winter met zich mee bracht, zodat zij alle abonnees nog niet bezocht hebben. Het is dus mogelijk dat men binnen kort een kwitantie aangeboden krijgt voor het eerste kwar taal terwijl dit kwartaal reeds verstreken is, en niet lang daar na voor het tweede kwartaal. Wij delen dit mede om te voor komen dat abonnees in de me ning mochten verkeren dat ze voor de tweede maal het tweede kwartaal moeten betalen wan neer de kwitanties kort na el kaar aangeboden worden. VOETBALLERS VAN POLITIE Het elftal van de Soester en Zeister politiemensen heeft uitstekend over winterd, want de eerste wedstrijd na vele maanden rust is met 6-2 gewon nen. De politiemannen van Wassenaar werden het slachtoffer van de combina tie, die al direct flink van start ging. Na tien minuten had rechtsbuiten Van Duivenbode succes met een voorzet die een schot op het doel werd en keeper Van Rijn verrastte. Het middenveld werd nagenoeg volledig beheerst door het goede trio Ten Hove, Van Donge- ren en spil Putman. Toen Ten Hove een bal opbracht en een hoge voorzet gaf, raakte spil Van' de Berg in paniek en maakte hands. De bal kwam voor de voeten van Baams en terecht paste de scheidsrechter de voordeelregel toe, want het werd een onhoudbaar doel punt. Kort voor rust had een van de schaar se aanvallen van Wassenaar succes toen middenvoor Vank Dongen scoorde (2-1). Kort na rust trapte keeper Van Rijn de bal slecht uit en dat kostte hem een doelpunt, want Baams schoot snel toe en scoorde. Tien minuen later scoorde Baams opnieuw toen de rechtsback van Wassenaar wat ongelukkig op zijn kee per terugspeelde en de middenvoor van Soest de bal te pakken kreeg. Ook het vijfde doelpunt werd door Baams gescoord en Vissen van Wassenaar had hierop een antwoord, want hij bracht de stand op 5-2. Opnieuw trapte Van Rijn niet goed uit en linksbuiten Van de Klashorst kon de stand op 6-2 brengen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1