P I A N O E „Zwitserse Tyfus" en „De zwarte dood". WAARSCHUWING. dlfflliiMllllifc VAN BUUREN Huur uw Televisie KWAK M. TUSSEN Brillen Officiële mededelingen. I W. VAN TOL MARCHAL HAARMODE Schoonmaak- en snelheidsvirussen. Nu eerst de spijtoptanten.. MET RAAD EN DAAD. Firma 0. van de Pol i/o&kwy WASSERIJ GELRIA EDE Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Rouw- en Trouwkleding Verkoop Stemmen Reparatie Verhuur N.we kasten Inkoop TELEFOON 2968 Loodgieters werkzaamheden. VOOR HET r&ZMPSEH WINTERSPORTVOLLE TEUGEN GEZONDHEID. Men gaat voor z'n gezondheid naar de wintersport, men hoopt daar nieuwe krachten op te doen en bruingebrand in Nederland terug te komen. De kans Op beenbreuken door het skilopen of op nog andere letsels door het rodelen of bobsleeën neemt men daarbij gaarne cp de koop toe. Maar wie komt er nu op de gedachte dat hij weliswaar bleek, maar toch gezond naar een wintersport oord vertrekt om daar dan tyfus op te lopen En wie verwachtte er in deze tijd nog te horen van een pest-epidemie in Amerika Aan de voet van de Matterhorn. Vreemd is het dat men in zo'n keurig land als Zwitserland nu juist een ty- fusbesmetting op moet lopen. Die Zwitsers hebben alles zo prachtig voor elkaarschone hotels, aardige souve nirs, mooie kabelbaantjes en aangehark te gletschers. Nu zal het met de epidemie in Zermatt gelukkig wel weer loslopen, want de ziekte is vroegtijdig onderkend. De gezondheidsdienst van het Kanton Wallis is in volle aktiedrinkwater, melk en voedingsmiddelen zijn al on derzocht. Ook de wereldgezondheidsor ganisatie, die tamelijk dichtbij, in Ge- néve, is gezeteld heeft bemoeienis met deze epidemie. Het leven zal, na de tot nu toe gevallen slachtoffers, wel nie- „De hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met het spaarzegelbedrijf „Ve- ronica", kantoorhoudende Rokin 9-15 te Amsterdam. Deze onderneming stelt zich voor, of is doende, om z.g spaarzegeltjes in rollen van enkele duizenden stuks te verkopen aan belangstellende winkeliers, tegen een bepaald bedrag. De bedoeling is, dat de winkeliers zulke zegeltjes ca deau doen aan hun klanten, bij aan kopen tot een bepaald bedrag. Men spaart die zegels op, om deze te plak ken op een z.g. spaarkaart, die „Vero- mca" eveneens aan de winkeliers le- BETER DAN GOED IS EEN HOLLYWOODHOED mand meer er bij inschieten met de moderne medikamenten in de in 1880 ontdekte tyfusbacil doeltreffend te be strijden. Door Europa. Dat neemt echter niet weg, dat de „Zwitserse tyfus" zich thans ook voor doet in Engeland, Duitsland en in Ne derland Daar de incubatietijd van de ziekte ongeveer veertien dagen is, heb ben de toeristen haar ongemerkt mee naar huis kunnen nemen. Het duurt dus altijd een poosje voordat men op de hoogte is van de werkelijke omvang van een epidemie. Daar het onderzoek van voedingsmid delen negatieve uitkomsten heeft gege ven, gaan de gedachten uit naar een bacillendrager. Besmettingsbron. Een tyfusbacillendrager is een per soon, die de ziektekiemen wel bij zich draagt, maar die daar merkwaardiger wijze zelf niet ziek van wordt. Met Zwitsers chauvinisme veronder stelt men thans dat een van de Italiaan se seizoenarbeiders de besmettingsbron AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES 139,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat SIC - Tel. 2379 vert, ten dienste van het publiek. Als zo'n spaarkaart vol is (500 zegeltjes), dan levert men die kaart bij de winke lier in en men ontvangt een rijksdaal der. De winkelier op zijn beurt moet die 2,50 terugontvangen van „Vero nica". Gebleken is, dat de bij het exploiteren van „Veronica" betrokkenen in crimi neel opzicht minder gunstig tot zeer ongunstig bekend staan, dat één hunner in staat van faillissement verkeert, dat men zonder redelijke financiële basis is gestart, zodat b.v. het ten behoeve van „Veronica' vervaardigde drukwerk, zoals zegeltjes, spaarkaarten, reclame materiaal, niet geheel betaald kon wor den. De vrees, dat men niet steeds in staat zal zijn, om de bovenbedoelde bedragen van 2,50 uit te betalen, lijkt gerecht vaardigd. Door middel van een annonce heeft men kort geleden getracht, personen aan te trekken, tegen een zeer goed week-sa- laris, die bereid zouden zijn, voor „Ve ronica" te acquireren. Het moet twijfelachtig worden geacht, dat men die salarissen zal kunnen op brengen." VEERTIG JAAR BRANDWEER. Reeds berichtten wij dat de Soester Vrijwillige Brandweervereniging op 1 juni 1963 40 jaar bestaat. Een comité zal er voor zorgdragen dat dit jubileum niet ongemerkt voorbij gaat. Het bestaat uit de heren C. van Es, voorzitter, N. Bredeveld, secretaris en J. K. de Bruin, penningmeester. Op zaterdag 18 mei zal er een feest- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 is geweest. Als dit bewezen zou kun nen worden is de eer van het zinde lijke Zwitserland weer gered, die bui tenlandse arbeiders ook In ieder geval wie geen geld genoeg had voor de wintersport kan een beetje griep gehad hebben, maar toch geen tyfus. Mensheid ook nog niet verlost van de pest. Uit Rio de Janeiro bereikt ons het be richt, dat in het grensgebied tus sen Brazilië en Bolivia op het ogenblik een ernstige pestepidemie heerst, die reeds honderden slachtoffers heeft ge maakt. Deze wel zeer ernstige ziekte is sedert het einde van 17e eeuw gelukkig uit west-Europa verdwenen. In andere de len van de wereld, voornamelijk Azië en Afrika, komt zij nog af en toe voor. Sinds de oudste tijden gewagen de ge schiedschrijvers van pestepidemieën en nog steeds is de mensheid niet van dit ernstige lijden verlost. Ir. de veertiende eeuw is Europa door een bijzonder zware epidemie geteis terd men sprak toen van „de zwarte dood". Dat schijnt toen ongeveer 25 miljoen mensen het leven te hebben gekost, dat was een vierde van de toenmalige be volking avond in Eemland zijn. Piet Ekel zal er voor zorgen dat er een programma komt van uitstekend gehalte. Op 24 mei zal de brandweer zich met het volledige materiaal presenteren bij het gemeen tebestuur. Dit vindt voor het raadhuis plaats, om half zeven. Daarna biedt de gemeente de leden van de vereniging en genodigden een ontvangst aan. Later op de avond zal men met P.V.O. naar een nader aan te wijzen feestter rein gaan voor het houden van onder linge brandweerwedstrijden en uiter aard zullen deze ten dele komisch zijn. Op 25 mei is er van 3 tot 5 een offici ële receptie in de ontvangzaal van de brigade van de Koninklijke Marechaus see te Soestdijk, gevolgd door een in tiem diner voor de werkers van de brandweer. Het comité hoopt dat velen geld zullen willen geven voor de viering van dit unieke feest. Weinig plaatsen hebben een vereniging van vrijwillige brand weerlieden die 40 jaar bestaat en nog minder plaatsen hebben een brandweer die zo uitstekend is als het korps van Soest. NUTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen Aeschylus, Zeven tegen Thebe. Ar- nau, Filatelie in klein bestek. Van Baaren, Van maansikkel tot rijzende zon. De Beauvoir en Hamili, Dja- mila Boupacha. Van der Boom, Scheppen en schouwen. Bouman, In de ban der geschiedenis. Bronk- horst, Het concilie en de oecumene. Ogrizek en Daninos, Savoir-vivre inter nationaal. Beeren, Beeldverhaal een weg door de moderne kunst. Faber, Het Vaticaan. Van Gogh, Een keuze uit zijn brieven. Hammacher, Stro mingen en persoonlijkheden. Lübke, Pernice en Sarne, Griekse kunst. Milton, Paradise lost. De Natuur rondom ons. Pahlen, Zuid-Amerika wereld der toekomst. Pestalozzi, Brieven over de opvoeding van het jonge kind. Plemp van Duiveland, Willem Frederik. Prodan, De kunst van China. Rostand, Cyrano de Ber gerac. Tsechow, Verzamelde wer ken Toneel. Uyldert, Kruiden in de keuken. Wereld van groei (Staats- mijnbedrijf). Franse romans Aubier, Le détour des choses. Druon, Des „Seigneurs de la Plaine". "L'hotel de Mondez". Gennari, J'avais vingt ans. Simenon, L'ours en peluche. Verdot, Je ne suis pas d'ici. Duitse romans Marwitz, Der Maul- wurf und die Schwalbe. Schaper, Der vierte König. Nederlandse romans Babel, Verhalen. Lewis, Ja, ik ben een neger. Mc Crone, De gezegende. Penfield, De fakkel. Polet, Breekwater. Salmi- nen, Het nieuwe land. Wiechert, Het hoge feest, (kerstverhalen). BOND VAN VERVOERSPERSONEEL. Op woensdag 3 april vergaderen de le den van de Bedrijfsgroep Spoorwegen in restaurant Zonneheuvel en op 10 april is er een bijeenkomst voor de le den van de Bedrijfsgroep Vervoer in De Rank. Op 19 april is er een feest avond voor de leden van de bonden die bij het N.V.V. aangesloten zijn. Deze avond wordt eveneens in De Rank gehouden. Deze avond is voor leden van het A.B.C., de A.B.V.A., het A.N.B., de A.N.M.B. en het N.B.V. Anita Berry, Les Estrellas, Scott and Black en Dick Engelbracht zullen het programma verzorgen. BORRELTJES. Op de Beetzlaan draaide de chauffeur R. J. G. zijn trailler met aanhanger van 20 meter lengte volgens de verkeersre gels, door richting aan te geven en voorrang te verlenen. Dat was niet vol doende voor de 63-jarige bromfietser H. G. W. uit Soest, die eerst remde en toen gas gaf. Hij botste tegen het voorwiel, viel, kreeg enige bloedende hoofdwonden en een zware hersenschud ding. Na behandeling door dokter Stro- band is hij per ziekenauto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg gebracht. Hij had gedronken. HORIOGEROÜWELIER WEEDESTRd TEL.2*56 SOESTDUK KANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN- GENERAAL. De burgemeester van Soest brengt het volgende ter openbare kennis. Op dinsdag 2 april a.s. zal plaats hebben de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal. Op die dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags 5 uur, bij de voorzitter van het hoofd stembureau in de kieskring, of bij het door deze aangewezen lid van dat bu reau, ter secretarie der gemeente Utrecht, worden ingeleverd lijsten van kandidaten, als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste dertig kandidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door tenminste vijfentwintig personen, die binnen de kieskring, waarvoor de lijst geldt, kiesgerechtigd zijn voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Ten aanzien van een onderteke naar, die niet is opgenomen in het kiezersregister van de gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering van de lijst Nieuweweg 103 een door de burgemeester afgegeven verklaring overlegd, dat die onderte kenaar is opgenomen in het kiezersre gister van zijn gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De namen der kandidaten moeten op de lijsten geplaatst worden in de volg orde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. De naam van een kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één van <jle lijsten, welke bij eenzelfde hoofdstem bureau worden ingeleverd. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende kandidaat, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstelling op de lijst. Indien de kandidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de hierbedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. Indien degene, die de lijst inlevert de machtiging bezit, om boven de lijst SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 de naam of aanduiding van de des betreffende politieke groepering te plaatsen, moet deze machtiging, als mede een door de voorzitter van de Kiesraad afgegeven bewijs van registra tie van de naam of aanduiding der poli tieke groepering, worden overgelegd. Mede moet worden overgelegd de ver klaring, vermeldt in artikel G 14 der Kieswet, betreffende storting op naam van een der ondertekenaars van de lijst of op naam van de aangewezen gemachtigde of diens plaatsvervanger, bevoegd tot het verbinden van de lijst, van een som van 500,in de consig natiekas. De inlevering van de lijst moet geschie den persoonlijk door een kiezer, be- vbegd tot deelneming aan de verkie zing binnen de kieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd. De kandidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau, of het door deze aangewezen lid van dat bureau stelt een bewijs van ont vangst ter hand aan degene, die de lijst inlevert. Formulieren voor de lijsten, voor de schriftelijke verklaring van bewilliging en de machtiging tot het plaatsen van de naam of aanduiding der politie ke groepering boven de lijst, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel X 6 der Kieswet, waaruit blijkt dat hij die een kandidatenlijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand tekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, terwijl zonder die handtekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden met gelijke straf wordt gestraft hij die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing, een voor die inlevering be stemde kandidatenlijst heeft onderte kend. Soest, 26 maart 1963. We beginnen het alweer te merken zo langzamerhand krijgt de schoon- maakvirus weer vat op het vrouwelijk deel van onze bevolking. De jaarlijkse plaag dat huisvrouwen en secretaresses de mannelijke bevolkingshelft het leven moeilijk gaat maken, tekent zich hier en daar weer af. Nog even, en de be smetting heeft zo om zich heen gegre pen, dat we kunnen zeggen de lente it in aantocht En met de eerste lentedagen, zien we ook hoe langzamerhand een andere virus, een heel wat besmettelijker en gevaarlijker, vaste voet gaat krijgen. Zuids/nael 3 Amersfoort De snelheidsvirus namelijk, die uit ons leven niet meer weg te denken valt en zich vooral in het verkeer manifesteert. Deze virus beïnvloedt het hele maat schappelijke leven van vandaag. We zien hem in alle geledingen van snel- voeding voor de baby, via snelkookpan nen, snelwegen en -treinen, snelblus- sers tot en met „snelle lijkbezorging" in die annonces. Van de wieg tot het grafsteeds sneller. Zo snelt dat op een gegeven moment deze weg van de wieg tot het graf abnormaal kort wordt Dat gebeurt vandaag. En morgen. En altijd maar weer. Vooral in het verkeer, waar men zich tegen deze besmetting De diplomatieke betrekkingen met In donesië zijn hersteld. Dat wil o.m. zeg gen, dat er nu hernieuwde kansen zijn, dat een aantal, zo niet alle, spijtoptan ten langs normale wegen en met Ne derlandse vervoermiddelen, hetzij te water hetzij door de lucht, naar ons land kan worden gehaald. Gezien de kommervolle omstandigheden waarin deze mensen verkeren, gehoord ook de beloften van onze regering in de Twee de Kamer en de plannen voor massale verscheping, die toen helaas te laat kwamen, mag nu worden aangedrongen op versnelde afhandeling van dit nij pend probleem. De strijd om het prestige heeft nu lang genoeg geduurd. De regering ging ac- coord met een grootscheepse aanpak en de plannen lagen gereed. Er mag nu geen moment meer geaarzeld worden verder menselijk leed te voorkomen. A.O.W. Hoe groot waren de uitke ringen van de A.O.W. in 1962, vraagt H. V. Antwoord Van 1 januari 1962 tot 1 juli 1963 bedroeg de uitkering voor ge huwden 156,00 en voor ongehuwden 98,50 per maand. Van 1 juli 1962 tot 1 januari 1963 gehuwden 179,50, on gehuwden 113,50 per maand. Totaal dus voor gehuwden 2013,en voor ongehuwden 1252, STEENMOTTEN. Ik heb veel last van steenmotten in mijn nieuwe huis. Wat te doen vraagt D. Antwoord Aan uw beschrijving zou den wij zeggen dat u met keldermot ten of pissebedden te maken hebt. Dat u deze diertjes geregeld aantreft is een bewijs dat er ergens een haard van die beestjes zit, daar keldermotten nacht dieren zijn en van een vochtige omge ving houden, krijgen ze het waarschijn lijk te droog en te warm als ze te voorschijn komen. Bestrijdingtracht eerst de haard op tf sporen en de levensomstandigheden voor het ongedierte zo ongunstig moge lijk te maken door eventuele natte plekken te drogen. U kunt een groot aantal van deze dieren vangen door op de plekken waar ze veel voorkomen, uitgeholde aardappels met de holle kant naar beneden uit te leggen. Elke morgen nakijken en de dieren doden. Geen ander afval laten liggen, maar in een gesloten emmer doen. Voorts kunt u stuiven met D.D.T.-stuif 5 (giftig, denk dus om kinderen en huisdieren). Ook kunt u 15 c.c. parathion vloeibaar 25 °/o (zeer giftig) mengen met 150 c.c. water en door 250 g zemelen roeren en dit mengsel strooien op alle plaatsen v/aar de keldermotten veel voorkomen. Mengen en roeren met gummi-hand schoenen aan. Zowel D.D.T. als para thion zijn bij een loonsproeier of zaak ir bestrijdingsmiddelen wel te krijgen. Het eerste ook bij een drogist. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw maar niet voldoende kan wapenen. Dat kan wel, namelijk met zelfbeheer sing. en dat schijnt tegenwoordig een moeilijk verkrijgbaar artikel te zijn. Helaas, want de snelheidsvirus heeft een groter aantal doden en gewonden op zijn geweten, dan men zo op 't eerste gezicht zou zeggen. Wie het verkeer eens kritisch gade slaat, vraagt zich wel eens verbijste rend af hoe het komt, dat zoveel weg gebruikers ter wille van luttele minu ten tijdwinst hun èn andermans leven riskeren. Hoeveel verkeerd afgelopen inhaalmanouvres, waarbij men de macht over het stuur" (lees de macht over zichzelf) verloor, zouden zijn voor komen als men zich niet had laten op porren door det snelheidsduiveltje Er hoeveel aanrijdingen op kruispun ten bijvoorbeeld In een grote stad als Utrecht gebeu- KAPSALON 5TEENH0FFSTR53 - TFI 2842 - SOEST den in 1962 bijna 1300 ongelukken op kruispunten. Een bepaald deel hiervan werd natuurlijk veroorzaakt, omdat men de voorrangsregels niet voldoende kende. Maar ongetwijfeld kan een groot percentage van deze ongevallen worden toegeschreven aan het feit, dat de be trokken weggebruikers hun snelheid niet aan de omstandigheden aanpasten. Pas uw snelheid aan de omstandighe den aan ,,De omstandigheden" in de steden en dorpen bij kruispunten als de mete orologische omstandigheden een snel heidsverlaging eisen als er zijn duizend en één factoren te noemen die de verstandige weggebruiker nopen tot snelheidsvermindering. Dus pas uw snelheid aan de omstan digheden aan

Soester Courant | 1963 | | pagina 6