HET KUNSTLICHT IN ONS HUIS BEPAALT MEDE HET WOONGENOT. I Mode in Overhemden. J. HOPPENBROUWERS Bronchi letten De Gaulles kwekerij van ergenissen. 15.90-19.75 DERDE BLAD v.v.z. Koken, wassen, strijken, eten, slapen, kleden, lezen, stofzuigen, spelen, huis werk maken, televisie kijken, muziek maken of er naar luisteren, knutselen, borduren, ziek zijn, visitie ontvangen enz. enz. zijn facetten van wat wij wo nen plegen te noemen. Voor dit alles is licht nodig, overdag maar vooral ook 's avonds. Wanneer men een huis 's avonds even prettig bewoonbaar wil maken als overdag be tekent dit een veelzijdige taak van het kunstlicht. Er moet een goede verlich ting zijn van de kelder- en zoldertrap en de huisvrouw moet in de keuken een goede werkverlichting hebben. De kleine lettertjes van een pocket- ste regionen van de kamer, verlicht die dan ook en breng de verliehtings- ornamenten niet te hoog aan, maar liefst op of iets beneden ooghoogte. Er zijn lichtbronnen nodig met een „hoog" vermogen (100-200 Watt) en voor de sfeer- of gezelligheidsverlich ting met een kleiner vermogen (40- 75 Watt). Dezelfde methode is bruik baar voor andere vertrekken. Verlichting naar leeftijd. Gebleken is dat de behoefte aan goed licht voor het verrichten van allerlei werkzaamheden groter wordt naarmate de mens in jaren toeneemt. Voor het lezen van een goed gedrukt boek of Moderne boord-modellen Brede strepen - fijne strepen Goede merken, o.a. Kerko - King - Spanofast 3 mouwlengten Zelfstrijkend VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK „Foto Philips" tijdschrift stijgt de behoefte aan licht tussen 20 en 30 jaar al met 40°/o tus sen 40 en 50 jaar met 82 °/o en tus sen 50 en 60 jaar met gemiddeld liefst 168Boven de 60 jaar worden de percentages snel hoger. Uit dit onder zoek is gebleken, dat een zestigjarige bij het lezen 15 x zoveel licht nodig heeft als een kind van 10 jaar of 5 x zoveel als een veertigjarige. Niet al leen in bejaardentehuizen e.d. moet met deze groter wordende behoefte aan licht worden rekening gehouden, maar ook in de woning. De rondgang door de woning. De buitenverlichting moet zodanig zijn dat huisnummer, naamplaatje, brieven bus en sleutelgat te onderscheiden zijn. De lichtbron moet niet verblindend en toch voldoende sterk zijn, bijvoorbeeld met een vermogen van 60-75 watt. Een goede en prettige verlichting van gan gen en trappen betekent niet alleen den in een juiste lichtspreiding. Een aparte eethoek kan ook het beste apart worden verlicht. Staat een tafel tegen de wand, dan is met één of meer wandarmaturen een goed resultaat te verkrijgen. Het televisiekijken vormt wat de ver lichting betreft een probleem apart. Er moet licht in de kamer blijven en wel zo, dat het nóg weerspiegeld wordt in het glas voor de beeldbuis, nóg de kijkers in de ogen schijnt. Zonder ver lichting is het contrast tussen het op lichtende beeldscherm en de donkere kamer te groot en op den duur ver moeiend voor de ogen. Bovendien worden alle huisgenoten ge dwongen mee te kijken, terwijl bij een goede opstelling van lampen een of meer gezinsleden iets anders kunnen doen. De keuken is de werkplaats van het huis en moet goed worden verlicht. Voor de algemene verlichting is een centraal lichtpunt nodig aan het pla fond met een lamp van 150 Watt in een plafonier. Extra licht boven for nuis en aanrecht is dan aan te bevelen. Deze „pottenkijkers" moeten goed schoongemaakt kunnen worden. Is de keuken te klein voor deze „pottenkij ker" dan kan men thans verlichten met behulp van een modern wit met geel of rood gekleurd metalen armatuurtje waarin een kopspiegellamp van 150 of 200 Watt is geplaatst. Een tweede me thode is het toepassen van fluorescen tielampen „TL", verkrijgbaar in ver schillende lichtkleuren in vermogens van 20, 40 en 65 Watt. Voor keukenge bruik is de enige geschikte kleur „TL" lamp kleur 32 (warmtint-de-lux). Is de keuken tevens eetkeuken dan hoort er een tafellamp boven de eethoek, met daarnaast plaatselijke verlichting bij fornuis en aanrecht. Slaapkamers dienen veelal ook voor het verrichten van allerlei huishoudelijke werkjes soms wordt er door de kin deren huiswerk gemaakt en is het de kamer waar toilet wordt gemaakt. Bij ziekte is het tevens ziekenvertrek en de patiënt moet dan niet in een hinder lijke lamp kijken. Voor de algemene verlichting is overwegend indirect licht (het meeste tegen het plafond) het bes te. Schaalarmaturen (bijv. van polyes ter) die zijdelings en benedenwaarts voldoende zacht licht uitstralen zijn aan te bevelen. Voor het lezen in bed is een aparte verlichting nodig, waarbij „Foto Philips". boek moeten goed leesbaar zijn, even als met zwart garen op een zwarte stof moet kunnen worden gewerkt. Voor allerlei taken in huis moet het licht een zekere doelmatigheid hebben, maar bovendien moet het sfeer en ge zelligheid in de woning brengen. Bij een juist inzicht van de taak van het licht in huis, zal het goede antwoord op het „hoe" zeker gevonden worden. Nu is de visie op sfeer en gezelligheid een zeer persoonlijke. Maar bij alle dis cussies over wat mooi en niet mooi is moet men bij het kopen van een lam- pekap of armatuur in de eerste plaats bedenken dat deze dingen gebruiks voorwerpen zijn en geen kunstvoor werpen. Zij dienen dus functioneel te zijn, wat niet wil zeggen dat veilig, goed en mooi niet samen kunnen gaan. De Nederlandse industrie maakt op dit gebied goede produkten. Helaas zijn ei wanprodukten, ook op het gebied van de veiligheid. Laat u bij het kopen van dit voor uw woning zo belangrijke on derdeel dan ook goed voorlichten en be denkt voor welk soort verlichting uw aankoop moet dienen. Een woonkamer is geen kantoor, daar om vermijde men een egale verlichting en ook de zgn. lichtdouche, d.w.z. één sterk lichtpunt in het midden van de kamer. Een centraal lichtpunt mag er zijn, maar men krijgt pas volop profijt van het medium licht door plaatselijke lichtaccenten. De centrale verlichting behoeft dan meestal geen dienst te doen. Men vrage zich dus af „Waar moet ik licht hebben en hoeveel Een alge mene raad men woont in de beneden- as»mm 1 „Foto Philips". een telkens weer goede thuiskomst en voor bezoekers een prettig welkom, maar is ook noodzakelijk voor de veilig heid in huis. Vele ongelukken gebeuren op slecht verlichte trappen. De algemene verlichtingssterkte van de woonkamer dient te variëren van ca. 50 - ca. 100 lux. Minder licht is onbe haaglijk en maakt de ruimte klein en somber. Lux is een eenheid van ver lichtingssterkte op het tafelblad, te me ten met een luxmeter. Een lamp van bijv. 100 watt kan, gemonteerd in ver schillende verlichtingsornamenten dan ook andere luxgetallen geven. Voor al die plaatsen waar de oogtaak bepaalde eisen stelt aan het verlichtingsniveau, zijn de aanbevolen waarden 350-360 lux. De verlichting moet doelmatig zijn én sfeer geven en dit moet worden gevon- het licht van achteren en van boven komt. Er zijn daarvoor o.m. spiegelbed- leeslampjes voorzien van een kopspie gellamp. En dan de verlichting van de spiegels. Niet de spiegel moet verlicht worden, maar de persoon, die ervoor staat of zit. Voor het scheren en ge- zichtsopmaak is zijlicht gewenst, voor haarkammen is bovenlicht beter. De ideale oplossing aan iedere zijde een Philinea-lamp 50 Watt (lengte 50 cm) verticaal gemonteerd of Colorenta-lam- pen 40 Watt (lengte 32 cm) en één lichtbron boven de spiegel, bijv. een ballon van opaalglas met een lamp van 40 of 60 Watt. Laat de algemene verlichting in de ruimte waar de spiegel hangt ook bran den, anders ondervindt men last van weerspiegeling van de onverlichte ruim te. Heeft men geen centrale verwar ming in de bad- of douche ruimte dan komt een warmtestraler van pas, een inwendig verspiegelde warmte lamp van 375 Watt in combinatie met een wit gelakte metalen verlichtingsarma tuur. Deze lampen behoeven pas en kele minuten voor het douchen te wor den aangestoken. Overige ruimten zoals zolder, kelder, bijkeuken, schuur zijn ook belangrijk en vragen een verlichting van 75-150 Watt, ook mede uit veiligheidsoverwe gingen. Goed licht bevordert de hygiëne in de toiletruimte. Wij zouden nog door kunnen gaan met te pleiten voor een goede garageverlichting, een tuinver- lichting (practisch is het laten monte ren tegen de achtergevel van een pers gaslamp 150 Watt type „flood"), het verlichten van plantenbakken enz. enz. Dit zou te ver voeren. Steekt uw licht op bij de vakman, die u de goede keus zal laten doen uit goede Nederlandse produkten. RING!X\ IN DIVERSE B VARIATIES... OPSTELLING HOCKEY-ELFTALLEN. Dames 1 Doel L. Burgers. Achter J. Hoppenbrouwers en J. du Mee. Midden L. v. Weering, L. v. d. Ster ren en A. v. Hofwegen. Voor I. Dalenoort, S. Hoppenbrouwers, S Jiskoot, I. Espeet en L. de Vink. Heren Doel M. Lock. Achter N. v. Zadelhoff en C. Thomas Midden K. Verspuy, D. Stroband en H. Marcella. Voor P. v. Hofwegen, H. Evenhuis, D. Eysink, P. Moree en A. Spoorenberg. HANDBALPROGRAMMA. Dames B.D.C. 1Athleta 2, 12 uur. Laren 2B.D.C. 2, 2.30 uur. dames-jun. H.H.C. 1B.D.C. 1, 2.55 u. Dames-asp. B.D.C. 1—H.H.C. 1. 1.50 u. Heren: S.S.V.U. 2—B.D.C. 1, 11.50 u. S.D.O. 1—B.D.C. 2, 3.50 uur. Heren-asp. B.D.C. 1A.A.V. 1, 2.40 u. HERT AANGEREDEN. Op de Amersfoortsestraat nabij de Richelleweg werd vrijdagmorgen een hert aangereden, dat vanuit een tuin de weg wilde oversteken. Het dier werd aangereden door een vrachtwagen welke uit de richting Amersfoort kwam en werd op slag gedood. Het is door de autobestuurder naar de politiepost ge bracht. HOCKEYPROGRAMMA. Het volgende hockeyprogramma wordt zondag door teams van de M'xed Hockey Club Soest afgewerkt Dames M.H.C. 1Kraaien, 2 uur. M.H.C. 2Be Fair 3, 2 uur. M.H.C. 4Hilversum 5, 11 uur. Heren M.H.C. 1—H.I.C. 2, 2 uur. M.H.C. 2Kampong 9, 12.30 uur. M.H.C. 4—Gooi 9, 11 uur. M.H.C. 5Laren 7, 11 uur. STANDEN VOETBALCOMPETITIE. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 MAART 1963. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Derde klasse Eerste klasse afd. N.F.C. 12-19 Utrecht S.E.C. 12-14 A.P.W.C. 10-14 S D.O. 9-12 F.A.K. 9-12 Neerlandia 11-12 B.D.C. 10-12 K.V.B. 10-11 Amersf. Boys 9-11 Martinus 10-11 P.V.C. 10-12 Rood Wit 10-11 's-Grave'and 10-10 Zebra's 12-11 K.D.S. 10-9 Donar 10-10 R.K.B.V.V. 11-8 E.V.C. 11-7 Bilthoven 9-7 A.W. 12-7 Veense Boys 9-6 Rapiditas 10-5 Actief 9-6 Derde klasse, zaterd,mid.voetb. Hees Laren D.O.B. Karboys Avance 11-17 11-15 11-15 9-13 10-10 10-7 Lage Vuurrcne 10-7 Radiostad 11-7 Vinkeveen 9-1 Met de kernbomexplosie in Algerië, een vreemde toespraak als begeleiding van de N.A.T.O.-raad en een welhaast ne geren van de stakingsgolven in het ei gen land, schijnt Parijs het bewijs te willen leveren dat het gaullistisch ta lent, om ergenis te wekken, onuitputte lijk is. De boosheid van Ben Bella over de on dergrondse kernproef op Algerijns ge bied is niet geveinsd. Hij kan dit niet over zijn kant laten gaan, dat bleek ook al uit de protesten die van Mar- rokkaanse en van Egyptische zijde zijn geuit over het misbruucen van Afrikaan se bodem voor dergelijke experimenten. Berust hij zonder meer erin, dan zou hij zichzelf onmogelijk maken in de kring van landen waartoe hij behoort als een man die zo weinig voor de sou- vereiniteit van zijn land op de bres staat dat hij de vroegere Kolonisator dergelijke experimenten toestaat. Hij zal nu aandringen op herziening van de militaire clausules in het ver drag van Evian, waaraan Frankrijk het recht ontleent nog vijf jaar kernproe ven te nemen in Algerië. Alles hangt ervan af wat de Gaulles reactie daarop is. Zegt hij nee, dan komt Ben Bella voor een heel moeilijke keus. De ver dragen geheel opzeggen betekent ook dat de voor Algerië zo nodige economi sche hulp uit Frankrijk vervalt. Verder maar kernproeven tolereren, dan krijgt het er helemaal de schijn van of hij de Fransen voor geld zijn land als proef- terrein uitlevert, wat onverdraaglijk moet zijn voor de Algerijnse trots, als in alle Jonge en vooral Islamietische naties 'n teer punt, waarmee niet te marchan deren valt. Opoffering en haat. Als men De Gaulles houding tegenover zijn bondgenoten als maatstaf mag ne men zal hij desnoods niet ingaan op de Algerijnse verlangens en daarmee de pas weer een beetje verbeterende relatie met Algerië opofferen plus een aanzien lijk goodwill in de rest van de Afro- Aziatische wereld. Het probleem voor Frankrijk is dat het zo'n haast heeft met zijn kernbom, een haast door Ben Bella treffend geschil derd als een zuiver Frans belang waar verder niemand veel mee op heeft. Voor de ontwikkeling van die bom zijn proeven nodig, die (nogl niet alle in de Stille Oceaan genomen kunnen wor den. Ben Bella kan als het hard tegen hard gaat dit interesse van De Gaulle stellen tegenover diens economische belangen in de Saharaolie en diverse mineralen. Naar de letter staat Ben Bella misschien niet zo sterk, maar in het grootste deel van de wereld zal men zijn eisen mo reel kunnen rechtvaardigen. Europese-autonome defensie. De Franse kernbom kwam ook weer ter sprake ter gelegenheid van de bijeen komst van de N.A.T.O.-raad waarin Lord Home een Britse - en wel ten opzichte van Kennedy's plan aanzienlijk ver waterde - versie van een N.A.T.O.-kern- macht propageerde. De Franse minister Peyrefitte zei aan de vooravond van die bijeenkomst, waarvan Couve de Murvüle symbolisch zeer ver bleef, nog eens dat een Franse kernmacht een stap zou zijn naar Europese autonomie in de defensie, die naar zijn zeggen nodig zou zijn om dat dat werelddeel toch niet kon reke nen op Amerikaanse bescherming. Het risico dat Amerika zijn belangstel ling voor Europa zou kunnen verlie zen - de Gaulles nachtmerrie - scheen Peyrefitte met zijn betoog eerder te wil len vergroten dan te voorkomen. Iets wat de andere Europese N.A.T.O.-geno ten, die wel overtuigd zijn dat op die bescherming gerekend kan worden, al was het alleen maar omdat de V.S. uit zelfbehoud Europa met kunnen afschrij ven, bepaald moet ergeren. Tenslotte kan men van de Amerikanen ook weer niet vergen dat ze verantwoordelijkheid voelen voor een gebied waar hun, zoals de Fransen bij voortduring laten blij ken te begeren, de deur wordt ge wezen. De eerst stoot voor Pompidou. En in de derde plaats de staking in Frankrijk. Het lijkt erop of De Gaulle zijn regering opdracht heeft gegeven die protesten tegen sociale onrechtvaardigen maar gewoon dood te laten bloeden. De commissie van wijze mannen werkt - althans zo moet het de stakende en de staking beramende Fransen voorko men - op zijn elf en dertigst. Ook mi nister Pompidou legt een haast tergend gebrek aan haast aan de dag. Tot dusver heeft de president zich opvallend buiten het stakingsgewoel gehouden. Pompidou mocht de eerste stoot opvangen. Maar De Gaulle heeft te vaak gedemonstreerd dat zijn ministers zuiver en uitsluitend te doen hebben wat hij ze voorschrijft, dan dat de Fransen hierdoor hem van de verantwoordelijkheid voor het lauw reageren op algemeen rechtvaardig ge oordeelde verlangens der mijnwerkers zullen vrijpleiten. Als hij meent door de stakingen rustig te laten uitwoeden de weg vrij te ma ken om op de oude voet door te gaan, dan onderschat hij wellicht het kwade bloed dat door deze tactiek nu al is ge zet. Maar het is bekendals er iets is wat de generaal onverschillig laat, dan zijn dat de ergenissen die hij bij anderen wekt.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9