Krabbels van Knelis. verkoopster KOOS GIESEN S0ESTERBERG Officiële fljidedelingen. 100 jaar Rode Kruis. Snel handelend optreden bij verslikken. Voor mensen met smaak interkerkelijke samenkomst. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool cn Politie telefoon 4444 en 4445 TFIFF. BR4NRWFFR 5 3 3? As je 't ming vraogt dan mok zeige datte manne van de pelisie goed wark doen mit ut kontreleere van de snelhede op de rieks- weg. Je heb van die man ne die rieje maor an en ut kan zullie niks scheele of ze hong- derd kilemeter rieje of veur ming part nog meer. Tis veur mekaor astie op de bon ezet worre. Ajje vieftug mag rieje dan mojje vieftug rieje en gin hongderd. Noeng heb ikke heul gin verstaand van die apperaote waormee die man ne van de pelisie werreke, maor 't mot toch meugeluk weeze het ikke zo edoch dajje 'n apperaot in 'n huus laangs de rieksweg neerzet dajje ken gebruuke om op te neeme hoe hard auto's rieje en die geliek 'n kiekie van de auto's maoke die te hard rieje. Bar makkeluk. Pan kenne de pelisiemanne laoter bon- negies schrieve. Das netuurlek fing veur mekaor dat kontreleere van dat hard rieje en das netuurlek om d'rveur te zorrege datter nie zoveul ongelukke beure. Maor d'r beure ok nog ongelukke aster nie hard ereeje wordt en zondag was dat ok zo. Toeng is 'n man mit zien stoomfiets teuge de grongd ekwakt op de hoek van de Nieuwstraot en de Vinkeweg. Nie van ut hard rieje, maor omdattie weg daor zo bar slecht is. Messchien kenne de manne van de ge meente daor us naor kieke. 't Is netuurlek fing veur mekaor aster gin ongelukke beure omdatte minse nie hard kenne rieje, waant dan gaon zul lie op de bon, maor aster dan halleve doodsmakke emaokt worre deur dat de straote zo slecht binne, dan worrie van dat kontreleere van de snelhede ok al nie veul wiezer. SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk APARTE STOFFEN - DE NIEUW STE BYOUX - TASSEN IN LE DER EN FANTASIE-MATERIALEN KUNSTNIJVERHEIDS-ARTIKE- LEN. Komt U geheel vrijblijvend eens kijken. Het verplicht U tot niets. Verkoop Simplicity patronen. Gevraagd een voor onze Herenmodezaak. Leetfijd pl.m. 18 tot 20 jaar. Aanmelden woensdagavond tussen 7 en 8 uur. Utrechtsestraat 43 - Amersfoort Telefoon 03490-13230 Woensdagavond, 8 uur, wordt in de Oude Kerk een interkerkelijke evan gelisatie samenkomst gehouden, waarin ds G. Toornvliet uit Bloemendaal het onderwerp „En toch vangt God ons op" zal behandelen. Medewerking wordt verleend door het muziekkorps en de zang- en gitaarbri gade uit Utrecht. INSTUIF R.K. JONG SOEST. De eerstvolgende avond van de Instuif R.K. Jong Soest is op tweede paasdag. Dan zullen de Blue Stars spelen. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, om 2 uur, is er vlees verkoop aan het slachthuis. PLANNEN CULTUREEL JONGERENCONTACT. Het bestuur van het R.K. Cultureel Jongerencontact heeft voor de komen de maanden grote plannen op het programma staan. Het organiseert voor dinsdag, 9 april, een excursie naar de ïkonententoon- stelling in het Aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht. Naast een rondgang langs de ikonen zal men deze avond nog kunnen genieten van een voor dracht door prof. dr Antonowycz over de ikonen en van enkele byzantijnse liederen, die ten gehore gebracht zul len worden door het Utrechts Byzan tijns koor. Men kan zich voor deze excursie opge ven bij Ruth Butzelaar, Middelwijk straat 32, tel. 3539 en Harry Eggenkamp, Burg. Grothestraat 15, tel. 3270. Ook heeft het bestuur een student be reid gevonden twee dispuutavonden te leiden. Daarnaast zal er in de naaste toekomst nog een discussieavond geor ganiseerd worden over het onderwerp „Verhouding ouderen, kinderen". Plannen voor een „Jazzconcours" ver keren reeds in een verregaand stadium. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit concours op vrijdag, 26 april, gehou den worden in het City theater in Soest dijk. Het ligt in de bedoeling hiervoor bandjes uit de provincie Utrecht uit te nodigen. Na afloop van het concours zal er dan bal zijn. Een grote bekendheid zal 25 juni naar Soest komen. Het contact heeft name lijk cabaretier Jons Jansen en zijn „lachende kerk" gevraagd om op voor noemde datum een avond in Soest te verzorgen. Het cultureel jongerencontact heeft ech ter nog geen vaste leden. Daarom zal er eerstdaags een vrolijke avond geor ganiseer^, worden, waarop iedere ka tholieke jongere zich kan opgeven als lid vcn vernoemd contact. KERKCONCERT. Op 5 april zal in de Oude Kerk een concert gegeven worden dat geheel gewijd zal zijn aan passiemuziek. Het Ned. Herv. Kerkkoor zingt onder leiding van Maarten Kooy de cantates „Führwahr, Er trug unsere Krankheit" en „Erbarm dich mein" van Buxtehude voor solisten, koor en orkest, terwijl een integrale uitvoering wordt gegeven van het „Stabat Mater" van Pergolese voor solo-sopraan, solo-alt en strijkers. Medewerking aan dit concert verlenen Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt, Gert Hendriksen, bas, Maarten Kooy, orgel en het Hilversums Strijk kwartet. B.D.C. VERLOOR. B.D.C. heeft het tegen het sterke A.P.W.C. lelijk laten liggen en met 0-2 verloren. In de eerste helft werd aan beide zijden bijzonder matig ge speeld. In de tweede helft was A.P.W.C. beter en dit bezorgde de Amersfoorters de overwinning. De balcontrole liet te wensen over en het plaatsen was aan beide kanten slecht, maar toch zag A.P.W.C. kans in de 25-ste minuut te scoren. Van Putten maakte dit doelpunt. Na de rust stond het B.D.C.-doel meest al onder zware druk. Kok weerde zich echter uitstekend hoewel hij weinig steun kreeg van zijn achterhoede. In de achtste minuut van de tweede helft ondernam A.P.W.C. een gevaar lijke aanval. Wim v. d. Brom zette goed voor en een schermutseling voor het B.D.C.-doel was het gevolg. Arie Arends dook uit een kluwen van spelers op en hij scoorde. B.D.C. zette flink door maar het lukte niet. Gros weerde zich geducht en toen hij ten val gebracht werd wat al te geducht. Hij schoot de bal tegen het hoofd van de man die hem liet strui kelen en bleek bereid een vuistge vecht te beginnen. Dat vond de scheids rechter wat al te veel van het goede en hij stuurde Gros het veld af. Er werd niet meer gescoord en A.P.W.C. behaalde een verdiende 2-0-overwin- ning. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. CO C/3 KORFBALVERENIGING DE METEOREN. Het ledental van de korfbalvereniging „De Meteoren" neemt gestadig toe, hoe wel tot dusver nog geen veld beschik baar is. Het probleem van een ter rein, waarop voorlopig getraind zou kunnen worden, is nu van de baan, want men heeft van de Ned. Herv. Gemeente toestemming gekregen het terrein naast gebouw Eltheto, bij bus station Soest-Zuid, tijdelijk als oefen terrein te gebruiken. Op zaterdag 6 april, om 2 uur, wordt met de training gestart onder leiding van de heer W. Kerkhof uit Utrecht. Ook zij die nog geen lid zijn kunnen dan terecht om zich op te geven en een balletje te gooien. GESLAAGD. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen rechten de heer C. A. M. Splinter, alhier. TIJDELIJKE VERHUIZING. Vanaf heden zal men gedurende twee maanden geen vliegtuiglawaai meer horen op de vliegbasis Soesterberg. De basis is dan voor een groot deel ontruimd in verband met groot herstel werk aan de startbanen. In 't bijzon der de roibaan is in de loop der jaren grotendeels vernield en versleten. Ook hebben de startbanen veel geleden van de strenge vorst. Gedurende die beide maanden zal het personeel, dat direct bij de vliegdienst betrokken is, op andere vliegbases dienst doen. De Amerikanen vertrekken naar de vliegbasis Delen en het Nederlandse Luchtmachtpersoneel naar de vlieg basis Leeuwarden. 4 KORFBAL. Na bijna vijf maanden werd er j.1. za terdag door de vijf K.V.O.-twaalftal- len weer veldkorfbal gespeeld. Het eerste senioren-twaalftal kreeg in Doorn een 4-0 nederlaag te slikken. Het 2e senioren-twaalftal kreeg in Zeist een koude douche van R.D.Z. 3, dat maar liefst twintig maal scoorde. Het le junioren-twaalftal kwam thuis tot een 7-3-zege op R.D.Z. 1. K.V.O. II (jun.) leed thuis een 7-1- nederlaag tegen Altius II. Van de aspiranten speelden alleen de B-tjes en verloren thuis met 4-2 van S.K.F. c. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Soesterberg heeft in haar thuiswed strijd met 1-4 verloren van de sterkere S.V.M.-boys. In het begin hield de Soes- terberg-achterhoede aardig stand. Het duurde dan ook een half uur voordat de tegenpartij het eerste doelpunt scoorde. Nog voor rust werd, door een mis verstand in de achterhoede van Soes terberg, de stand op 0-2 gebracht. In de tweede helft bracht midvoor Bakker van Soesterberg de stand op 1-2, maar daarna trok Soesterberg zich meer en meer terug en waren het de Boys die nog tweemaal het doel wisten te vinden (1-4). In deze stand kwam geen verandering meer. Het zondagvoetbal werd afgelast. dal W€ ONTTREKKING WEGEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 12 van de Wegenwet, dat vanaf 2 april 1963 gedurende 14 dagen ter ge meentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het besluit van gedeputeer de staten van de provincie Utrecht d.d. 25 maart 1963, afd. 2B, nr. 319/511, als mede het daarbij goedgekeurde besluit van de raad van deze gemeente d.d. 20 februari 1963, afd. I, nr. 1777, tot ont trekking aan het openbaar verkeer van a. de verbinding Nieuweweg-zijtak Nieuweweg, gelegen op de percelen, kadastraal bekend, gemeente Soest, sec tie G, nrs. 4022 en 4267 b. een gedeelte van de Plasweg, gelegen op de percelen, kadastraal bekend, ge meente Soest, sectie D, nrs. 2427 en 2941, Van de beslissing van gedeputeerde staten voornoemd, staat beroep open op H.M. de Koningin. Dit beroep kan worden ingesteld door iedere belang hebbende uiterlijk op de dertigste dag nadat deze aankondiging heeft plaats gehad. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maai ingediend bij de commissaris der Ko ningin in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden af gegeven. Soest, 2 april 1963. STEMMEN IN ANDERE GEMEENTE. Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming deelnemen, het zij in de gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaatstel ling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opge nomen, noch voor hen, aan wie is toe gestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wenst te maken, doet daarvan uiterlijk 1 mei a.s., in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aange wezen ambtenaar mededeling. Voor de in het ongerede geraakte ver klaring wordt geen nieuwe verstrekt. Soest, 3 april 1963. STEMMEN DOOR KIEZERS, OPGENO MEN IN HET CENTRALE BEVOL KINGSREGISTER. "ii de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een kiezer, die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister, op zijn ver zoek in een willekeurige gemeente aan de stemming deelnemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij vol macht te stemmen. De kiezer^ die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 1 mei as. schriftelijk mededeling aan de burgemeester van 's-Gravenhage. Hij oepft daarbij op De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. DE WOESTE HOOGTE. In 1847 schreef Emily Brontë het boek Wuthering Heights, dat in ons land onder de titel „De Woeste Hoogte" gro te bekendheid kreeg. Die bekendheid werd door film en toneel nog uitge breid. „De Woeste Hoogte" is het boek van de wraak, maar ook van de liefde en vooral dit laatste kwam duidelijk tot uiting tijdens de voortreffelijke opvoe ring door de toneelvereniging „Ons Ge noegen' in de zaal van Eemland. Mevr. J. Wehman-Praag blonk uit in haar rol als Catherine Ernshaw, maar ook mevr. L. v. d. Craats-Henze, mej. M. Verwoerd en de heren G. Veldhui zen, J. Burgwal, H. v. d. Broek en H. Kenter lieten uitstekend spel zien. De regie was in handen van de heer M. J. ter Hoeven, die met de speelsters en spelers ook op deze laatste avond van het toneelseizoen met succes de strijd tegen de televisie streed. Men mag dan ook aannemen dat de vereniging „Ons Genoegen" zich niet gewonnen zal geven, zoals dat met enige andere Soester toneelverenigingen het geval was, maar zal doorgaan met het brengen van toneelstukken waar voor belangstelling zal zijn. a. zijn naam, voornamen of voorletters en geboortedatum, -jaar en -plaats b. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoele verklaring (kiezers- legitimatiekaart) wenst te ontvangen. Voor de mededeling dat men in een willekeurige gemeente wil stemmen dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 2 apiil 1963. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Bij de verkiezing van de leden van de 2t kamer kan een kiezer op verzoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 1 mei a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der ge meente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opge nomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelneming aan dezelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echt genote, één der bloed- of aanverwan ten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoon zuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huisgenoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten wor den verstaan zij, die blijkens het kie zersregister hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 3 april 1963. SLECHTE ZAKENMAN WERD WERELDBEROEMD ALS MENSENVRIEND. Dat de Zwitser Henry Dunant de man is geweest, die de stoot gaf tot de op richting van het Internationale Rode Kruis, weet elk schoolkind. Een merkwaardige omstandigheid is, üat Dunants zakelijke problemen hem leidden naar het slagveld van Solferino, waar de gedachte aan een internationale hulporganisatie bij hem wortel schoot. Dunant, een Zwitserse zakenman, heeft de drang tot helpen, voortspruitend uit zijn diepe geloofsovertuiging, reeds jong gevoeld en in daden omgezet. Zowel de beoefening van de barmhar tigheid ais de studie van de bijbel heeft hij, door het stichten van vere nigingen daartoe, aangemoedigd. Maar hij was daanaast een zakenman met fantasie. Hij zag grote mogelijk heden in het door Frankrijk bezette Noord-Afrika en stichtte daar een naam loze vennootschap, met het kapitaal van mensen, die vertrouwen in hem hadden, maar weinig van zijn zaken manskwaliteiten afwisten. Dunant had voor de exploitatie van zijn maalderij in Djélima de mede werking van de Franse regering nodig de ambtelijke molens maalden echter veel langzamer dan de zijne. Impulsief man als hij was, besloot hij naar Parijs te gaan om schot achter de zaak te zetten en zijn beklag over de ambtelijke tegenwerking te doen bij niemand min der dan Keizer Napoleon III. De keizer had echter wel wat anders aan zijn hoofd dan de molens van meneer Dunant. Hij voerde oorlog tegen Oostenrijk en vertoefde ergens in Lom- bardije. De voortvarende Dunant be sloot de keizer te volgen, haalde hem ir. bij Magenta, waar hij juist de Oos tenrijkers had verslagen, en volgde hem naar Solferino, waar een tweede en beslissende slag plaats had. De Oostenrijkers trokken terug. Deze slag bij Solferino was een ware mensenslachting. De generaals van bei de kanten lieten hun kanonnenvlees oprukken en toen de slag was afgelo pen, waren de heuvels bij Solfarino bedekt met lichamen van meer dan veertigduizend dode en gewonde Fran sen en Oostenrijkers. 's Nachts na de slag dwaalde Dunant over het slagveld en zijn gedachten aan zijn zakelijke problemen maakten spoe dig plaats voor ontzetting om het ont zaglijke leed, dat hij aanschouwde. De Franse geneeskundige dienst was slecht geoutilleerd, had mensen en ma terieel tekort. Om de Oostenrijkers be kommerde zich niemand. Hun leger was afgetrokken en de gewonden bleef niets anders over dan te liggen sterven. Maar voor Dunant waren het allemaal mensen. Oostenrijkers en Fransen. Hij alarmeerde de bevolking van Castig- lione, liet de gewonden naar een inder haast ontruimde kerk brengen en zette de dokters aan het werk. De krijgsge vangen Oostenrijkse militaire artsen konden hier hun werk doen, maar het was voor hen zowel als voor hun Fran se collega s een moeilijke stap elkaar niet langer als vijanden te beschouwen en medische hulp te verlenen aan vriend en vijand zonder onderscheid. Maar hier werd de Rode Kruisgedachte voor het eerst tot daad. Dunant zag als een visioen, dat alleen een internationale overeenkomst de mo gelijkheid zou scheppen van een vol doende verzorging van oorlogsslacht offers. En dat visioen had hem zo te pakken, dat, toen de volhardende man eindelijk bij de keizer werd toegelaten, hij zijn zakenproblemen vergat en al leen over deze kwestie sprak. Dunant schreef zijn boek „Herinneringen aan Solferino", dat de wereld schokte en inderdaad de stoot gaf tot oprichting van een internationale organisatie. Dat liep niet allemaal van een leien dakje en vele weerstanden moesten worden overwonnen. Maar toen Napo leon III opnieuw ten oorlog trok (de Frans-Duitse oorlog van 1870), werd de Rode Kruisconventie, waaronder de me dische helpers bescherming genoten en hulp werd verleend aan gewonden van alle partijen zonder onderscheid, in praktijk gebracht. Dunant werd inmiddels op onaangena me wijze herinnerd aan het feit, dat hij zijn zaken verwaarloosd had. Een proces eindigde met zijn faillietverklaring. In Genève, in Zwitserland was zijn naam voortaaan getekend met een zwarte kool. Uiteindelijk belandde hij door de zorg van vrienden in een tehuis voor be jaarden in Heiden-Appenzell en daar sleet hij zijn laatste levensdagen in armoede. Toen, plotseling, werd men er zich van bewust, dat het déze man was geweest, die tot dit prachtige werk de stoot had gegeven, en keerde het getij. De vergeten gestichtsbewoner werd nu overladen met eerbewijzen. De kroon op zijn werk was, dat hem in 1901 de Nobelprijs voor de Vrede werd uitgereikt. Langzamerhand veranderde de doel stelling van het Rode Kruis. Het was, ook op het slagveld, nog altijd het sym bool van menslievendheid. Maar de me dische verzorging van de soldaten werd al meer de zorg van de legerleiding, de hulp van vrijwilligers werd overbodig. Zo werd het Rode Kruis steeds meer een rampenorganisatie, die gereed stond om hulp te bieden bij aardbevin gen, overstromingen en andere catastro fale gebeurtenissen. Als zodanig viert het Rode Kruis dit jaar zijn eeuwfeest in een wereld, waar in het zodanig vaste voet heeft gekre gen, dat het daaruit niet meer is weg te denken. Het is goed mogelijk dat iemand die zich verslikt daar maar heel weinig hin der van ondervindt. Zo nu en dan komt het echter voor, dat er na het verslik ken al dadelijk een vrij alarmerende situatie ontstaat. Het slachtoffer kan dan plotseling geen lucht meer krijgen. De ogen puilen uit en de ongelukkige grijpt wanhopig naar de keel. In dergelijke omstandigheden is het zaak snel hulp te bieden. Hoe eerder men hier handelend optreedt, hoe beter. Wanneer men treuzelt totdat de patiënt door gebrek aan lucht bewusteloos om valt en tussen stoel en tafel op de grond zakt, ontstaat een toestand waarbij het moeilijk wordt doeltreffende hulp te verlenen. In het bekende Oranje-Kruisboekje, die voortreffelijk Nederlandse handleiding tot het verlenen van eerste hulp bij on gelukken, vindt men op heldere wijze beschreven wat men op zulke ogenblik ken dient te doen. Steek twee vingers in de keel van de patiënt en tracht het verkeerd inge slikte voorwerp te verwijderen. Soms zal het daartoe nodig zijn de mond van het slachtoffer te openen. Bij het uitvoeren van deze handgreep moet worden voorkomen dat men door de in nood verkerende patiënt in de vingers wordt gebeten. Daarom verdient het aanbeveling op het ogenblik dat men de vingers van de hand, die redding moet brengen, naar achteren en naar beneden schuift, te- zelf der tijd met de andere hand de wang van buitenaf enigszins tussen de kaken te drukken. Het is bij dit alles niet van doorslag gevende betekenis of men het de adem haling belemmerende voorwerp ook daad werkelijk bereikt. Door de bij deze han delwijze optredende braakbewegingen komt het vaak vanzelf van zijn plaats en de patiënt krijgt daardoor dan al lucht. Wanneer deze pogingen geen succes mochten hebben, kan men zijn toevlucht nog tot andere maatregelen nemen. Dan grijpt men de patiënt met de ene hand stevig bij de borst en met de andere hand geve men hem een paar harde slagen op de rug tussen de schouder bladen. De op deze manier stootsgewijze uit de longen geperste lucht zal het voorwerp misschien van zijn plaats brengen. Een kind kan men bij deze laatstge noemde handelswijze met het hoofd naar beneden houden, dan heeft men de zwaartekracht ook nog tot bondgenoot In verreweg de meeste gevallen heeft men met één van deze beide methoden succes. Is zulks onverhoopt niet het geval, dan moet iemand, die weet hoe dat toe gaat bij een bewusteloze patiënt kunst matige ademhaling toepassen. Door de samendrukking van de borstkast, die hierbij plaats vindt, is er kans dat het in de weg zittende voorwerp alsnog maar buiten wordt gedreven. Is er toevallig een dokter aanwezig, dan kan deze in noodgevallen nog met een puntig mes de luchtpijp onder de ver stopte plaats openen, hetgeen de zo hoog nodige lucht verschaft en het stikkings- gevaar tegengaat. Dit laatste is uiteraard een handeling die slechts door een ter zake kundige kan worden uitgevoerd; de in het begin van dit artikel genoemde maatregelen kan een ieder treffen. Men moet ze goed in zich opnemen, opdat men er in noodgevallen naar kan handelen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2