Kent u de pon-pom Soester Courant BURGERLIJKE STAND Investeren is moeilijk te forceren. Wat formidabel schot TWEEDE BLAD SALON KOPPEL In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 2 APRIL 1963. Het gebrek aan investeringslijst wordt algemeen als zondebok aanwezen voor de onbehaaglijkheid in bepaalde sectoren van het economisch leven. Voor zover thans sprake is van slapte in de bedrijvigheid vinden wij die vooral in de staal- en machines-indu strie, in de scheepsbouw en in de mijn bouw, die ook direkt beïnvloed wordt door de producenten van kapitaalgoede ren. Mocht het economisch resultaat van 1963 dus tegenvallen, dan komt dit door een gebrek aan investerings- lust bij de ondernemers, zo luidt de redenering. De laatste jaren werd de groei van investeringen in vaste activa op 6 a 7 °/o geschat, maar zelfs het Centraal Plan Bureau komt voor 1963 niet verder dan een groei van 1 a 2 Industrie in te ruime jas. Investeren is niet anders dan het omzetten van productieve krachten in producten, die niet voor direct gebruik zijn bestemd. Populair gezegd gaat het dus om de aanschaf van goederen, waar we een inkomen mee willen ver werven. Onze lust.om dergelijke goe deren aan te schaffen hangt af van een reeks factoren, waarin optimisme en pessimisme ook een partijtje mee- blazen. Zakt dus nu de omvang der investeringen, dan betekent dit min der optimisme bij het zakenleven. Dit is geen wonder want de kosten in het bedrijfsleven blijven maar stijgen. De winstkansen nemen voorts af naarma te de markt met producten weer ver anderd wordt. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 In de gunstige conjunctuur is er in enkele jaren zo'n omvangrijk investe ringsprogramma in bijna elke bedrijfs tak afgewerkt, dat er toch eens een adempauze moet komen. Die is nu aangebroken. Dit behoeft niet tot con- junctuurpessimisme te leiden. Wel i? het zo dat ook de producenten van de investeringsmiddelen hun afzetmogelijk heden enorm hebben vergroot in de goede jaren. Nu er een correctie komt, blijkt een aantal van deze industrieën in een te ruime jas te zitten. Dat leidt tot inkrimping en ontslag of tot een soort wachtperiode waarin de groei van de consumptie zorgt dat de gesig naleerde te ruime jas voortaan weer passend is. Een dergelijk proces is onvermijdelijk in een wereld waarin geen direkte aanpassing bestaat van de vraag naar het aanbod. Concurrentienoodzaak. Het niveau van de investeringen speelt een belangrijke rol bij de werkgelegen heid. Wanneer het arbeidsaanbod groeit door stijgende geboortecijfers, zal het peil van de aanwezige produktiemidde- len daarbij moeten worden aangepast. Met andere woorden de machines en andere middelen om een broodje te ver dienen moeten klaar staan op het mo ment dat de nieuwe groep produktieve krachten zich op de arbeidsmarkt komt aanbieden. Daarnaast moeten die nieuw aangekomenen tegen zodanige kosten produceren dat er ook klanten gevon den worden voor die produkten. Aangezien een deel van de produktie geëxporteerd moet worden is het nood zakelijk dat men met het buitenland kan concurreren. Op zich zelf ligt er in die noodzaak tot concurreren een nieu we kracht tot investeren. Oude produk- tiemiddelen moeten steeds door nieuwe re meer economische worden vervan gen. Het is duidelijk dat men op het terrein van de vervanging en rationa lisatie van de produktie nooit aan het einde van de investeringen komt. In Nederland is er de laatste jaren veel aan vervanging van oude produktiemid- delen door efficiënte bedrijfsmiddelen gedaan. Toch zijn wij hier nog lang niet aan verzadiging toe. Er zijn dus ook een aantal niet-economische over wegingen, althans onberekenbare fac toren, die de investeringen op een be paald punt afremmen. Lagere rente. Nu komt de belangrijke vraag of men de ondernemers bij de investeringen kan aanmoedigen. Het eerste middel daarvoor is een laag renteniveau, zo dat kosten van een investering zo laag mogelijk blijven. Daarnaast worden be lastingfaciliteiten toegepast. Op dit terrein kennen wij in Neder land de zgn. investeringsaftrek. Twee jaar lang mag een ondernemer 5 °/o van het geïnvesteerde bedrag, als dit tenminste 3000,bedraagt, af trekken van de winst buiten de nor male afschrijvingen. Dat is aantrekkelijk voor hem, omdat de rentabiliteit 'van de investering daarmee wordt vergroot. Nu is het he laas niet mogelijk vast te stellen in hoeverre dit belastingvoordeel de onder nemer tot investeren prikkelt en wij zijn geneigd deze prikkel niet te sterk te noemen. Als immers de winstkansen maar klein zijn, zal een ondernemer met belastingfaciliteiten niet worden overgehaald omdat hij bij de bestaande snelle economische slijtage al spoedig zijn afschrijvingen niet zal kunnen dek ken. Wanneer er geen of bijna geen winst is zal een ondernemer bovendien van het belastingvoordeel geen profijt heb ben. Veel meer voordeel kan de onder nemer verkrijgen door te profiteren van de lage prijzen der produktiemid- delen in een tijd van afnemende inves teringsactiviteit. Er is dus buiten de belastingvoordelen voldoende aanmoe diging tot investeren aanwezig. De schaduwzijden. Veelal wordt een toegekende investe ringsaftrek door de fiscus gezien als een correctie op de onvoldoende af schrijving, die men kan toepassen. Deze afschrijving moet immers voor de belasting worden gerekend naai de aanschaffingsprijs, terwijl bedrijfs economisch naar de vervangingswaarde moet worden gerekend. In minder goede jaren werkt deze cor rectie minder effectief omdat dan de prijzen reeds dalend zijn. De grootte van de investeringsaftrek moet voor de fiscus ook nog beperkt blijven omdat belastingplichtigen, die geen ondernemer zijn van dit fiscaal voordeel niet kunnen genieten en er op deze wijze een zeker onbillijkheid wordt geïntroduceerd. Ergens moeten andere belastingplichtigen voor deze concessies weer bloeden. Het verhogen van de investeringsaftrek in tijden van afnemende investering heeft dus nogal schaduwzijden. Bij een werkelijke recessie zal zij weinig effect sorteren en zij komt dan hoofdzakelijk ten goede aan de grote bedrijven, die de ongunst der tijden kunnen uitzin gen. Deze opmerking over de investe- ringsaktiviteit doen ons duidelijk zien dat de lust tot de aanschaf van pro- duktiemiddelen slechts op bescheiden schaal kan worden beïnvloed. Extra te gemoetkoming leidt bovendien al spoe dig tot onbillijkheden tegenover ande ren. NATUURBESCHERMINGSWACHT EEMLAND. De afdeling Eemland van de Natuurbe- schermingswacht heeft in restaurant Zonneheuvel de jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van de heer P. Mi Wijsmuller. In zijn openingswoord dankte hij de j dlek af als bestuurslid. Hij stelde zich heren Hiemstra en Klein Molenkamp. herkiesbaar en werd herkozen, aftredende bestuursleden, voor het werk dat zij in het belang van de afdeling verrichtten. Met het benoemen van de heer K. Streefkerk als leider heeft het Niet Iedere vrouw maakt het haar meteen op volgens de lentekapsels, die ParUs zojuist heeft voorgeschreven. Niet dat de kapsels, die de be- toverendste namen dragen, haar niet bevallen. „Peking Look", „Mona Lisa", een vrij natuurlijk kapsel waarbij het haar bol naar beneden valt met een lichte golf in de hals of „Charles of the Ritz", waarbij een hoge chlgnon een soort slakkenhuisjes-uiterlijk heeft. Och ja, die kapsels zijn Inderdaad snoezig, maar voor alle dag wel eens een beetje te bewerkelijk. WE WILLEN GRAAG IETS GEMAKKELIJKS Het eenvoudige jongensachtige kopje van de gevierde Zizi Jean- maire is voor velen ook wel aan trekkelijk. 't Nonchalante, korte, in piekjes geknipte haar, met de heel lage scheiding, een lok op de wang en onbedekte oren. Maar voor zo n Zizi-kopje moet je jong en spor tief zijn, en in de eerste plaats moet het je staan. Wij Nederlandse vrouwen willen graag een kapsel dat goed draag baar is en dat wij liefst zelf ge makkelijk in model kunnen houden. Wij zijn er zo langzamerhand van doordrongen, dat touperen, tegen- kammen en lakken heel nadelige ge volgen kunnen hebben. Als u uiv kapper echter vraagt het haar in dubbele coupe te kn p- pen, de zogenaamde Cup? Sixty- one, dan is dat tegenkammen ook niet meer nodig. Het haar gaat van zichzelf bol staan, het wwrdt als het ware in zijn eigen valling gebeeld houwd. Voor bepaalde haarscoiten zal een slappe basisoe. manent no dig zijn om de houdbaarheid van het kapsel te bevorderen. PON-POM Een heel nieuwe vinding om een modieus, bol kapsel te hebben is de pon-pom. We kennen reeds verschil lende valse haarstukjes, lange of kortere vlechten of kleine vrolijke plukjes. Maar de pon-pom, een zeer bijzonder hulpstukje van echt haar is een vinding van de heer Jo Meulendijks, een bekende Neder landse kapper, die zaken heeft in Amstelveen, Badhoevedorp en Wor- merveer. Met een pon-pom kunt u uw haar op vele manieren wij laten ons vertellen dat het er zestien zijn opmaken. Door de nieuwe ma nier van trensen van het in Sixty- one Style geknipte haar van de pon- pom, kunt u gemakkelijk het zo be geerde bolle kapsel maken, 't Haar stukje is afgewerkt met een celluloid plaatje, waaraan een heel klein steekkammetje bevestigd is. Met dit periode dat u het haar laat groeien. Na het zwemmen kan uw haar met een weer presentabel zijn als u het opmaakt met de pon-pom. En voor onverwachte feestjes hoeft u zich zeker geen zorgen meer te maken over uw kapsel. VELE MOGELIJKHEDEN. Welke vrouw wordt er niet een beetje opgewonden van als ze hoort hoe gemakkelijk en vlug zij het haar op de meest verschillende en aan trekkelijke manleren kan opmaken En niet alleen voor het modieuze effect. Hoeveel waarde kan de pon- pom niet hebben voor de vrouw met erg dun haar of voor de vrouw, die door ziekte veel haar kwijtraakt. Heel geschikt kan een gehoorappa raat er helemaal door bedekt wor den. Is het wonder dat kapper Meu lendijks, als enige in Nederland die deze pon-poms verzorgt, haast een postorderbedrijf heeft naast zijn kapsalons Brieven met lokjes haar bereiken hem van alle kanten. Soms brieven met echte geheimpjes. Want heus, er zijn nog vrouwen, die het voor haar echtgenoot niet willen weten, dat zij zoiets aanschaffen, een chigncn vormen, zodat het lang I Zouden ze het lang geheim kunnen haar suggereert. Een uitkomst in de [houden? (Nadruk verboden). steekkammetje schuift u de pon- pom in uw haar, zet het geheel met een speldje vast en U kamt of bor stelt de pon-pom mèt het eigen haar In 't gewenste model. De kleur van de pon-pom kan precies die van uw zijn die juist een afstekende tint eigen haar zijn, hoewel er dames willen hebben. U hoeft niet eens zo heel erg handig te zijn, om na enig oefenen de pon-pom precies zo te gebruiken als u graag wilt. Op zij bevestigd, kunt u een a-symetrisch kapsel ma ken. Achter op het hoofd kunt u 7" - bestuur een goede keuze gemaakt. Secretaris Ch. J. van Capelle las de notulen, waarna de heer K. Streefkerk in zijn jaarverslag bijzonderheden gaf over de aktiviteiten van de afdeling in het jaar 1962, waaruit bleek dat vele waarschuwingen gegeven zijn aan men sen die het natuurschoon bedreigden of schade aanrichtten. Het ligt in de bedoeling dat voortaan de bestuursleden bij toerbeurt op zon- zondag een wandeltocht, dag deelnemen aan de patrouilles. De wandelvereniging D.V.V. uit Soest De heer P. M. Wijsmuller trad perio- nam zaterdag met een groep aspiranten Mevr. A. H. W. Rutgers van Roozen- burg-baronesse Harinxma thoe Slooten werd in de plaats van de heer A. Klein I junioren de 3de prijs met 410 Molenkamp in het bestuur gekozen en verschil op de 2e prijswinnaar, de heer B. G. H. v^ji. ^Hoeven 1 Gezien de grote deelname een mooi succes voor deze jonge vereniging. deel aan de tocht van 10 km onder leiding van mevr. Kalibeda. Zondag liepen de junioren o.l.v. mevr. van Mil. In deze wedstrijd wonnen de punt de heer Hiemstra op. Tenslotte werd bekend gemaakt dat de afdeling een vergoeding van 5,per lid geeft voor het bezoeken van de natuurwachtersbij- eenkomst te Apeldoorn. D.V.V. WON DERDE PRIJS. Onder auspiciën van de S.G.W.B. or ganiseerde P.P.I. in Baarn zaterdag en BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 185 biggen in prijzen van 45,tot 58,en 8 drachtige zeu gen van 350,tot 450, Op de eiermarkt werden aangevoerd 135.000 stuks. Hoendereieren van 15,25 tot 16,Middenprijs 15,50. Prijs per kg. 2,50 (62 gram). Dank tij d* aankondiging an da voorbejpreldng In het plaatselijk nieuwsblad b het publiek In grote getele op. gekomen om getuige te xljn ven de ontmoeting tussen da twaa rivalen. En nog velen tullen weer naar dia krant grljpan om het verslag van de Wedstrijd te lezen. Een edvartantle In dit bied b den ook zo'n formidabel schot, want zowal hat nieuws ab da advertenties worden vin A tot Z gespeld. Door vrijwel alle Inwoners. van daza krant wil man nlati milten, geen letter JlSk is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. GEBOREN Richard, zoon van G. G. J. Boudewijn en D. van der Woord, Baarn, Frans Halslaan 6. Marion Hendrika, dochter van T. W. van Zijderveld en G. Burger, Staringlaan 34. Stella Charissa, dochter van P. J. van den Hoff en J. van Voorthuizen, Baarn, Van Beethovenlaan 3. Irene Gabriël- le. dochter van P. Vlug en M. E. Hoe kendijk, Baarn, Eemnesserweg 44a. Augustma Maria Johanna. dochter van F. C. A. Friebei en H. Veldhuizen, Ju- lianalaan 23. Franciscus Hendrikus, zoon van J. B. M. van Rijn en M. M. de Leeuw, Hilversum, Lorentzweg 113. Paul, zoon van G. Neuman en C. Lak, Antonie van Leeuwenhoeklaan 161, Gerardus Johannes Dieudonné, zoon van M. T. Vriend en H. E. T. van den Nieuwboer, Koninginnelaan 13. Pau- li, dochter van D. Stiglic en G. J. H. Moolenbeek, Soesterbergsestraat 30. Robert, zoon van J. H. J. van Balen en M. Zwart, Sint Willibrordusstraat 5. Hilbertje, dochter van S. Rozema en W. P. van Lunteren, Kerkpad Z.Z. 24. Pieter Ernst, zoon van J. Bruinier en E. Coenraad, Plesmanstraat 22. Adrianus Johannes, zoon van J. J. Luijben en H. J. van Houwelingen. Klaarwaterweg 54. Grama Malcolm, zoon van H. J. Folmer en I. Auckland, A. v. Leeuwenhoeklaan 69. Petronella Lucia, dochter van J. H. Onwezen en M. L. Maas, Baarn, Gaslaan 89. Ma- riska Petronella Wilhelmina, dochter van F. J. Verhoeks, overleden, en A. C. Schoemaker, Rembrandtlaan 21. Mo nique Josette, dochter van G. W. van Ee en N. Bouw, Moerbessenberg 42. ONDERTROUWD Adrianus Blanke- stijn, Kerkstraat 11 en Hittje Helena Berta Esch, Stationsweg 8a. Harmen Klaas Steenbeek, Van Lenneplaan 3 en Geertruida Venema, Van Lenneplaan 3. Maarten Krijn Henri Gast, Nobel- weg 2 II, Wageningen en Henriette van der Moer, Prins Bernhardlaan 60. Diederik van den Hoek, Hartweg 14 en Wilhelmina Berkhof, Belvedèreweg 14 GEHUWD Geen. OVERLEDEN Cornelis van der Meij. 90 jaar, weduwnaar van S. Verburg, Oranjelaan 27. Gerrit van der Brink, 63 jaar, echtgenoot van N. Heij, Amers- foortsestraat 28. Adrianus Hendri kus van Brummelen, 53 jaar, echtge noot van J. van Oest, Van Lijndenlaan 1. Willemina Cornelia Coepijn, 81 jaar, Burgemeester Grothestraat 35. Lodewijk Antony, 90 jaar, weduwnaar van G. A. J. Mondt, Anna Paulowna- icp.n 38.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5