BRAND BIJ CIRCUS BOLTINI. HET OOG GERICHT OP EEN VOETBALVLEGEL. Spanjaaiden kwamen naar Soest. twee gewonden in verkeer. ouderavond oranje NASSAU- V.G.L.O.-SCHOOL. Politie telefoon 4444 en 4445 DINSDAG 9 APRIL 1963. 42e JAARGANG NÖ. 27. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SQESTPIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Men kan van circusdirecteur Toni Bol tini zeggen wat men wil, maar zeker niet dat hij geluk heeft met zijn moei zaam streven het laatste Nederlandse reizende circus in stand te houden. Wel dat zijn optimisme en doorzettings vermogen onverwoestbaar zijn. Dat geldt helaas niet voor de kostbare aggregaten die vrijdagmiddag in brand raakten en de heer Boltini een finan ciële strop bezorgden welke niet ver van een kwart miljoen gulden ligt. De aggregaten bevondeh zich in een wagen achter El Paradiso, het winter verblijf van circus Boltini te Soester- berg. naast de Dumoulinkazerne, dat vroeger als restaurant Eendenhof bekend was. Daar deze aggregaten het gehele circus van stroom moesten voorzien is de strop zo kort voor het begin van het seizoen bijzonder groot. de een schadepost van 55.000,— op. Aan verzekeren valt niet te denken, want de premies zijn zo enorm hoog dat men wel risico's moet nemen. Kortgeleden werd een olifantje uitge leend aan studenten in Nijmegen. Het dier werd voor één dag verzekerd en dat kostte 300,Er gebeurde niets, maar later ging het dier dood aan longontsteking en dat betekende een strop van 25.000, De heer Boltini was aanwezig toen de brand uitbrak en hij sloeg direct alarm. Van alle kanten kwamen militairen met spuitmateriaal aanrennen en met het personeel maakten zij zich verdien stelijk door het Wegrijden van wagens die gevaar liepen. Spoedig was ook de brandweer van Soesterberg ter plaat se en in 'n uur was de brand geblust. Een zware klap, maar op 13 april wordt .j. Toni Boltini zet echter door, zoals hij altijd doorgezet heeft en binnenkort start hij met zijn tournee in Zeist. Getracht zal worden zo spoedig moge lijk nieuwe aggregaten te laten komen. De heer Boltini prijst zich gelukkig dat de brand in zijn winterkwartier uitbrak, want nu waren er in korte tijd honder den militairen bij de hand. Zij blusten met de brandweer uit Soesterberg, maar konden niet voorkomen dat de houten wagen nagenoeg geheel verbrandde en de aggregaten verloren gingen. Enige andere wagens liepen schade op, maar de kooien van de leeuwen, waar in zich de dieren bevonden, bleven ge spaard. Men had er dan ook tijdig voor gezorgd deze kooien uit de buurt van de brand te brengen. „Dit is de grootste klap die ik ooit gehad heb", zei de heer Boltini, die heus wel aan klappen gewend is. Zo brak er een paar jaar geleden een brand uit die de hekken vernielden en dat lever- Ze kwamen met z'n achten uit Span je naar Soest om hier 'tijdelijk te wo nen en in Amersfoort bij Bronswerk de kost te verdienen. Drie van hen von den het hier te koud en konden niet wennen aan het eten, de vierde veron gelukte met een bromfiets op Birkho ven en thans zijn er nog 4 over. Zij wo nen in hotel De Birk, dat vroeger De Schouw heette. José Galvez Hidalgo is één van hen. Hij heeft in Spanje een vrouw en vier kinderen. Veel lof voor de gang van zaken in zijn land kan hij niet op brengen. Spanje staat er economisch niet zo best voor en het onderwijs laat ook al te wensen over. Het was niet gemakkelijk het besluit te nemen vrouw en kinderen te verlaten en in het koude Nederland als lasser te gaan werken, maar het moest wel. In zijn contract staat dat hij na twee jaar zijn gezin kan laten overkomen en liever is hij twee jaar in ons land alleen met de mogelijkheid een bestaan op te bou wen dan met vrouw en kinderen in Spanje, waar geen toekomstmogelijk heden zijn. In het begin van 1964 mag hij met vakantie. De taalmoeilijkheden vormen geen pro bleem, want met tekeningen, handen en voeten kom je een heel eind. Het werk in de fabriek bevalt uitstekend en niet in het minst omdat het loon voor Spaanse begrippen bijzonder hoog is. Onder de Spanjaarden die thans in Amersfoort werken bevinden zich dan ook nijvere spaarders, die zich als vrij gezel niet behoeven te bekommeren over hun gezin in het land van Franco. Het is goed leven in Nederland, vinden de Spanjaarden die in Soest wonen. Het eten in ons land bood wel enige moeilijkheden, maar ook daaraan wen nen de Spanjaarden. Zoals ze zelfs aan onze voor hen bijzonder moeilijke taal wennen. Ze krijgen les in Nederlands omdat het bedrijf waar ze werken ze graag snel in de Nederlandse gemeen schap opgenomen wil zien. in Zeist gestart en na twee maanden optreden in Nederland worden België Duitsland en Frankrijk bezocht Een klap van een kwart miljoen plus het bedrag van een kostbare ring van de heer Boltini die hij tijdens de brand verspeelde. „El Paradiso" ligt verscholen aan de weg van Soesterberg naar Amersfoort. ftet. ls een ideaal oord als winterver blijf voor een circus. Tegen het eind van het vorig jaar nam de heer Boltini zijn Intrek in de voormalige „Eenden hof en daardoor kreeg hij de beschik king over meer dan 30.000 m2 grond waarop zijn personeel terecht kan met alles wat deel uitmaakt van een circus. oe artiesten kunnen hier werken en men mag gratis de oefeningen bij wonen. Dit wordt gedaan om de fabel tjes over wreedheid bij de dressuur te ontzenuwen In „El Paradiso" kan men dan iets gebruiken, want het is niet alleen hoofdkwartier van circus Boltini maar het bleef ook restaurant, ff.' 1S v°or fe" groot circus van groot belang dat het een vast punt heeft waarop het na het reizen en trekken kan terugvallen en overwinteren Wagens die tijdens het toernee onklaar raken gaan naar „El Paradiso" om ge repareerd te worden en reservewagens s aan gereed om de kapotte wagens te gaan vervangen. Nederland heeft nog maar één reizend rTetie h6i- iS verhe^nd dat de dT rectie van dit circus niet van capitu leren weet en na iedere klap van het noodlot rustig doorgaat. Weinigen zullen -et hem nadoen en als dit circus zou lerdwijnen omdat het de strijd tegen develerlei vormen van amusement zou moeten staken, dan zou dit een verlies betekenen, want in het leven van iedere mens neemt het circus een grote plaats wé» k-. ,1 met altiJd te merken ge- Boltini 2 voorstellingen die circus Boltini gegeven heeft. Er wordt echter weer met een nieuwe tournee gestart en enril n"''!1 première °P zaterdag 13 april. Ondanks de brand van vrijdag en ondanks het feit dat het in deze tijd heel moeilijk is een circus rendabel te maken en te houden. Succes, Toni Boltini, laatste der Neder landse circusmohikanen S.E.C.—DONAR 1-1. S.E.C heeft zondag tegen Donar ge- speeld en in onze voorbeschouwing over deze wedstrijd schreven wij dat het no dig zou zijn te winnen wilde S.E.C. het contact met de kopgroep niet verliezen Er is met gewonnen maar gelijk ge speeld en toch is S.E.C. een plaats op de ranglijst gestegen omdat nummer twee, S.D.O. met 0-1 van E.V.C. ver loor. S.E.C. staat drie punten op N.F.C. achter. Dit team speelde zondag geliik tegen K.B.V. Het is geen grootse wedstrijd geworden en S.E.C. had geen geluk. De Bruin en Verhoeve, die beiden zeer verdienste lijk speelden, raakten geblesseerd en de Donarploeg was hieraan voor een groot deel schuldig. De mannen uit Hilversum speelden een al te forse partij en er waren spelers bij die liever de man dan de bal raakten. Eén van hen kreeg terecht een waarschuwing van de scheidsrechter, maar die werd na de wedstrijd weer ingetrokken en dat was wel een beetje vreemd. Dat Donar nogal potig speelde zal voor een groot deel te wijten zijn aan de aanmoedigingskreter. van een aantal jongedames die hysterisch krijsten en de jongens van Donar blijkbaar van slag brachten. Overigens werden er cok door S.E.C.-spelers wel eens din- êen gedaan die niet door de beugel *01?5lei?' maar een gooi- en smijtwed- stnjd is het toch niet geworden. Donar trapte af en al direct moest kee per Schrijvers in actie komen voor een schot op zijn doel, maar hij toonde zich in vorm en liet zich niet passeren. El- werd niet zo best gespeeld. Bij Do nar werd het spel nogal kort gehou den, maar het plaatsen liet te wensen over zodat er weinig bereikt werd. Bij S.E.C. zocht men het wat meer in open aanvallen, maar ook die richtten weinig uit door slecht plaatsen. Donar werd sterker maar de verdedi ging van S.E.C. weerde zich goed en Ruttenberg ruimde rustig op wat in zijn buurt kwam. Veel speelde zich echter op de S.E.C -helft af en het zag ernaar uit dat dit de gasten een doelpunt zou opleveren. Het liep echter anders toen v erhoeve de bal snel opbracht, voor zette en De Bruin in staat stelde de keeper, die uitliep te passeren en hard in te schieten. Kort hierna werd hij zo hard tegen de grond gelopen dat hij het veld met een schouderblessure ver- laten moest. Elverding nam zijn plaats in. Verhoeven en Hooyer zorgden voor enige goede combinaties, maar ze le verden niets op. Bij een corner die door Verhoeve goed genomen werd kopte Hooyer net over de lat. SEC. had nu een einde gemaakt aan het Donar-overwicht en de kans op een overwinning leek aanwezig In de tweede helft bleef de stand voorlopig ongewijzb d. Er werd tam ge speeld al werd hie^»n daar nogal eens een overtreding begaan die niet nood zakelijk was. Zo werd Ruttenberg op ruige wijze gehaakt. De scheidsrech ter kende terecht een vrije schop toe. Hooyer kreeg nu een kans maar hij reageerde niet snel genoeg. Donar kwam op wat gelukkige wijze aan de gelijkmaker. De Rooy liet de bal gaan voor zijn keeper, die stompte, maar niet raak. Linksbuiten v. d. Greft' kreeg nu de bal en hij kon hard in schieten, want het doel was leeg. Nog een paar maal kwam deze speler vrij en dat was een fout in de S.E.C.- verdediging. Schrijvers mocht dan bij dit belangrijke doelpunt niet geheel vrijuit gegaan zijn, hij verdedigde zijn doel overigens uitstekend en liet menig fraai staaltje keepkunst zien. E.C. ging opdringen om te trachten toch nog een overwinning te behalen. Een snelle ren van Burgman leek suc cesvol te worden, maar het werd een fluitsignaal wegens buitenspel. Verhoeve viel met een knieblessure uit en Ten Hove nam zijn plaats in. Al gauw gaf hij Elverding een mooie kans, maar deze miste. Ten Hove verrichtte duidelijk stuwend werk en het leek erop alsof hij door zijn opbouwend werk een overwinning zou kunnen for ceren, maar het lukte niet. Zelf had hij ook niet veel geluk met zijn schoten. Het bleef dan ook 1-1, een eindstand waarmee beide partijen tevreden kon den zijn. Op de B. Grothestraat reed de 72-jarige motorrijder E. P. uit Amersfoort tegen een auto die in de richting Soest reed toen P. uit de richting Soestdijk aan kwam rijden. De auto werd bestuurd door G. C. H. uit Den Haag. De heer P. viel en kneusde enige ribben. Mevr. dokter Schutte verleende de eerste hulp waarna het slachtoffer per auto naar zijn woning gebracht werd. Bij garage Van Kooy op de hoek van de Kerkstraat en de Soesterbergsestraat reed de Soestdijker bromfietser B. de Z. tegen de auto van de heer A. S. uit Utrecht toen deze linksaf de Kerkstraat inreed. De bromfietser reed op de rij weg. Hij kreeg een hoofdwond, werd behandeld door dokter Stroband en is per ziekenauto naar De Lichtenberg gebracht. Na behandeling kon hij naar huis gaan. VOETBALUITSLAGEN. R.K.B.V.V. 1-B.D.C. 1 2-3. Nijenrodes 2-B.D.C. 2 1-0. Hoogland 2-B.D.C. 4 6-2. B.D.C. 5-Quick 4 2-8. B.D.C. 6-Amsvorde 6 9-1. H.V.C. 5-B.D.C. 7 1-5. S.E.C. 3-Veenendaal 3 2-1 S.E.C. 4-V.V.Z.A. 3 1-6. S.E.C. 1-Donar 1 1-1. S.E.C. A-Amsvorde A 4-1. S.E.C. C-Achterveld A 3-0. S.E.C. a-Quick a 3-5. Achterveld b-S.E.C. c 3-1 S.E.C. d-B.D.C. ee 7-1. PupillenB.D.C. 1-S.E.C. 1 0-1. Pupillen S.E.C. 2-Amsvorde 2 1-0. V.V.Z. 1-Vinkeveen 1 6-1. V.V.Z. WON MET 6-1. V.V.Z. heeft de kansen op de titel be houden door met 6-1 te winnen van Vinkeveen. De mannen van Zonneglo ren kregen heel veel kansen, maar het eerste kwartier werden deze niet benut. Toen werden er drie doelpunten in 15 minuten gescoord. Wassenaar, Demmers en zelfs back v. d. Mundt die enige Vin- keveenspelers passeerde, zorgden voor een doelpunt. Voor de rust bracht Was senaar de stand op 4-0. In de tweede helft geloofde V.V.Z. het wel en deed het wat kalmer aan. Vin keveen kreeg nu enige kansen en bracht de stand op 4-1. Demmers scoorde ech ter tweemaal en het werd 6-1 voor V.V.Z. Ook dit jaar was er veel belangstelling voor de twee ouderavonden van de Oranje Nassauschool voor v.g.l.o. bij Braamhage, die naast het optreden der kinderen een uitgebreide tentoonstel ling van werkstukken der leerlingen te bieden hadden. Er was ook een geslaagde kledingshow en de jeugd toonde zich op het toneel van haar beste zijde. Een meisjeskoor zong enige geestelijke liederen en ter wijl er door leerlingen gedeclameerd werd het populaire hengelliedje van Willeke Alberti, leek het of de, hengelaar in echt water zat te vissen. „Moeder weet 't beter" was een leuk stukje over babyverzorging en Catoo- tje deed het natuurlijk bij de Oranje Nassauschool al even goed als bij Wim Sonneveld. Gedichten werden uitge beeld en na de pauze werd het toneel stuk „De Veluwse neef", naar een no velle van Cremer opgevoerd. In die novelle gaat het overigens over een Betuwse neef, maar deze dichterlijke vrijheid was zeker geoorloofd. De tweede avond werd besloten door de voorzitter van de vereniging „De school met den Bijbel", de heer H. Fennema, die de ouders verzocht erop te willen letten dat hun kinderen geen deel hebben aan het toenemend van dalisme. De openingstoespraak van het hoofd der school was van belang voor hen die een duidelijk inzicht willen hebben in de manier waarop een v.g.l.o.-school haar aandeel levert in de opvoeding van de kinderen. De schoolkeuze is voor het verdere le ven van het kind van bijzonder veel belang. Na de lagere school is er een rijke keus van scholen u.l.o.-school, h.b.s., lyceum, lagere technische school, huishoudschool enz. Het verdient de aandacht van de ouders als er keus ge maakt moet worden. Het kind moet naar die school gaan die het meest in overeenstemming is met zijn aanleg en zijn capaciteiten. De ouders behoeven deze keus niet alleen te doen, want de leerkrachten en het hoofd van de la gere school willen graag voorlichting geven. Zij kunnen dit ook doen omdat ze het kind kennen. Bovendien kan men eventueeel de hulp inroepen van de schoolpsycholoog en de beroepskeuze- adviseurs. De v.g.l.o.-school wil een brug zijn tus sen het lager onderwijs en het voort gezet onderwijs, maar ook eventueel tussen het lager onderwijs en het maat schappelijk leven. Voor het contact met het voortgezet onderwijs is er op de v.g.l.o.-school een brugklas. In deze klas kan grotendeels de moeilijkheid van het omschakelen van lager naar voortgezet onderwijs weggenomen worden. Er wordt les ge geven in de vakken van de lagere school, maar ook Frans, Duits, Engels, wiskunde en bedrijfsrekenen staan op het lesrooster. Door deze brugklas kon het kind teleurstelling bij het voortge zet onderwijs bespaard blijven. De verbinding met het maatschappe lijk leven wordt gevormd door het ge ven van onderwijs in die vakken, waar mee men in de maatschappij te maken krijgt als men een bepaald beroep kiest. Er wordt dan ook aan de v.g.l.o.-school opgeleid voor sommige functies. Deze opleiding is grotendeels op het beroep gericht dat de leerling later zal kiezen. Voor de meisjes geldt hetzelfde. Voor hen is er tevens gelegenheid een oplei ding te krijgen die gericht is op de verzorgende beroepen. De jongens kunnen op de v.g.l.o.-school het sleuteldiploma halen en de meisjes het klimroosdiploma. Deze diploma's worden door het rijk erkend. Met dit basisdiploma kunnen diverse beroeps gerichte aantekeningen gehaald worden, zoals voor huishoudkunde, verkoop- kunde, kantoorkennis, typen, boekhou den, handelscorrespondentie, naaien enz. Als het diploma en enige aantekeningen gehaald zijn dan kan het gewenste be roep uitgeoefend worden. In hun vrije tijd kunnen de kinderen zich dan ver der bekwamen. S.E.C. speelde zondag een heel belang rijke wedstrijd, maar het aantal toe schouwers viel tegen want vele Soester voetballiefhebbers gingen naar H.V.C.- 't Gooi. Om beide ploegen te zien maar waarschijnlijk ook wel om het optre den van Leo Horn bij te wonen. Horn noemt zich heel bescheiden de beste scheidsrechter van de wereld. Het is een wedstrijd geworden waar over de Gooise ploeg zich nog heel lang zal moeten schamen als het ten minste tot de spelers van dit elftal doordringt dat ze een voetbalvlegel lot aanvoerder hebben. Of misschien hadden, want het is niet uitgesloten dat de Gooispelers tegen hun bestuur ge zegd hebben dat ze zo'n speler niet meer als baas van het elftal wensen. Dat zou ten minste de gewoonste zaak van de wereld zijn, want meneer Enge lander presteerde het een speler van na afloop van de wedstrijd een trap te geven waardoor deze van het veld gedragen moest worden. De beste scheidsrechter van de wereld heeft dit helaas niet gezien en hij be- treurt dit ten zeerste. Waarschijnlijk omdat hij nu de kans miste snel recht te doen en die voetbal- v egel neer te slaan, want de handjes van Leo Horn zitten een beetje los als er dingen gebeuren die hem als scheids- rechter ontoelaatbaar voorkomen. Nu luchtte hij zijn gram tegen de Gooispeler door te zeggen dat ze zo'n knaap voor 13 cent verkopen moesten. Als het aan hem lag dan zou zo'n vlerk acht jaar geschorst worden, maar mis schien wil de K.N.V.B. in overweging nemen er levenslang van te maken en misschien wil het slachtoffer in sa menwerking met het H.V.C.-bestuur aangifte bij de politie doen, zodat dit voetbal-wanproduct nog een fikse boe te op de koop toe krijgt of enige tijd moet brommen. KANTMAN. Reeds in het eerste jaar wordt een be- gin gemaakt met de opleiding voor de diploma s. Deze opleiding wordt in het tweede jaar voortgezet en tevens wordt dan aandacht besteed aan de opleiding voor de aantekeningen. Aan het eind van dit tweede jaar wordt examen voor het diploma afgelegd en zo moge- ijk ook voor 1 of meer aantekeningen In het derde iaar wordt de speciale op leiding voor het gekozen beroep voort gezet en worden de leerlingen in de gelegenheid gesteld tijdelijk praktisch te werken. In het vierde jaar kunnen de jongens opgeleid worden voor het diploma Piactische Algemene Vorming of kan toorassistent en de meisjes voor het di ploma Algemene Vrouwelijke Vorming dat toegang geeft tot de opleiding voor kleuterleidster en verpleegster. KLEINE JUDOKAMPIOEN. De jeugdige I, Valkenet werd bij de Amersfoortse kampioenschappen judo kampioen bij de 15-jarigen. Hij ver sloeg op overtuigende wijze drie jon gens en zegevierde in de finale over JeUe Wierda, drager van de bruine band In de gewichtsklasse won hij van J. Jan sen, maar hij verloor van J. Post. Onze plaatsgenoot is lid van de sportschool W. Boersma, die in gebouw Eltheto judolessen geeft. TEMPO-INTERCLUBCOMPETITIE. De laatste rit.van de interclubcompetitie is verreden en ook nu was het succes voor Temporenners geringer dan men mogelijk verwacht had. Bij de B-aspiran ten reden geen Tempo-leden mee. P. Veerhuis van de Adelaar won de 15 km in 24 minuten. In het eindklas sement bezet G. v. d. Pluim van De Pedaalridders de eerste plaats met 24 punten. Bij de A-aspiranten won A. van Mid den de 22Vb km in 33 min. Hij is lid van De Adelaar. De enige Tempo-rijder die deelnam was Johnny Visser. Hij werd in deze rit tiende en in het eindklasse ment negende met 4 punten. Bij de nieuwelingen won W. v. Middelaar de 45 km in 1.08 uur. Tempo-rijders speelden ook hier geen rol en zij ko men niet in het eindklassement voor Bij de amateurs heeft het Tempo-hd F Lachterop zich goed geweerd. In de laatste rit over 60 km werd hij derde B. Veerman van De Adelaar won in 1.18 uur, Geurt Pos van dezelfde vere niging werd tweede. Jaap v. d Burgt van Tempo zevende en Gerrit Rutten berg negende. In het eindklassement bezet Veerman de eerste plaats met 22 punten, Lachterop is tweede met 19 pt., Jaap v. d. Burgt vijfde met 8 punten, Gert de Weerd negende met 6 punten en Gerrit Ruttenberg tiende met 4 pt. De tempo-leden Schaeffer en Post kwa men bij de vijfde en laatste rit met 'n ronde achterstand binnen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1