We hebben alweer zeventien partijen. HET HAASJE. Veertig jaar Soester Vrijwillige Brandweer. DINSDAG GEEN SOESTER COURANT. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP MEDISCHE HULP. Gelukwensen van de politie. abonnementen SOESTER NATUURBAD. Kind bij brand omgekomen. VRIJDAG 12 APKILI963. 4Ze JAARGANG nO. 28. SOESTER ((jOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Het staat nu dus vast, ze zijn met z'n zeventienen. Zeventien politieke partij en en partijtjes zullen bij de op 15 mei te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer naar de gunst der kiezers din gen. Dat is het grootste aantal par tijen dat na de oorlog aan verkiezingen heelt deelgenomen. Het ligt met in de lijn der verwach tingen dat dit gelukken zal en het is ook niet te hopen. Met de thans ver tegenwoordigde acht partijen is het iedere keer al moeilijk om een homo gene regermgsploeg te vormen, die op een voldoende meerderheid kan steurt nen om tot een zo krachtig mogehjk beleid te kunnen komen. Daartoe moet door de tot samenwerking bereid zijn de partijen al naarstig naar compro missen worden gezocht en dat leidt al nimmer tot het sterkst mogehjk beleid. Hoe meer partijen in de Kamer verte genwoordigd zijn, hoe moeilijker het regeringsbeleid zal worden. De nieuwe, thans niet vertegenwoordig de partijen, zoeken hun aanhang voor namelijk in christelijk-protsestantse en in de liberale en vrijzinnige groeperin gen. Wat de eerstgenoemde partijen be treft (G.P.V. en C.N.V.) zal het door hen te verwerven stemmenaantal dus vooral ten koste gaan van de A.R.P., terwijl de andere nieuwe partijen hun stemmen voornamelijk zullen verkrijgen uit de middengToeperingen alsV.V.D., C.H.U., misschien wat katholieken en enige P.v.d.A.-stemmers van niet uit gesproken socialistische richting. Het staat wel zeer te bezien of partijen als Partij Economisch Appel, Liberale Staatpartij, Nieuwe Democratische Par- ijt, Liberale Unie, Partij Veilig Verkeer en Honderduizend woningen per jaar, de laatste drie met verbonden lijsten, ook maar één vertegenwoordiger in de Kamer zullen krijgen. En als deze of gene een mannetje in de volksvertegen woordiging krijgt, wat dan nog Die een of twee stemmen voor of tegen zullen over het algemeen geen gewicht in de schaal leggen. Zeker, die partij tjes kunnen dan hun geluid laten horen in de Kamer, van hun principes blijk geven. Maar bij hoeveel wetsontwerpen komt een partijprincipe tegenwoordig eigenlijk nog om de hoek kijken Dat vermindert sterk en bovendien loopt de lijn van vóór- en tegenstemming vaak dwars door de partijen heen. Wat het regeren van het land aangaat zijn er eigenlijk niet zulke sterk uiteenlopende meningen bij de democratische partijen. Het begrip „rechts" en „links" komt nauwelijks meer tot uiting, al wil men het uiterlijk nog graag handhaven. De diferentiëring, die de kleine partijen tot uitdruking willen doen komen, maakt in de praktijk meestal geen verschil uit. De huidige samenleving heeft in wezen veel meer te maken met groeps belangen, georganiseerd in allerlei bon den en schappen, dan met naar deze of gene zijde georiënteerde principes. Dat mag men betreuren, doch als men de zaken nuchter bekijkt, de in de Kamer aan de orde komende wetsont werpen beziet, dan moet men voor de meeste gevallen toch wel tot die con clusie komen. Mede daardoor heeft het stem uitbrengen op al die nieuwe, klei ne partijen zo weinig zin. Het schept een verbrokkeling, die uiteindelijk de allergrootste partijen het meest ten goede komt. Wanneer wij de kapper geloven, En schudt niet meteen al van nee, Dan komt er een prachtige Pasen, Met warme en droge Paas-twee. Driekwart kan het thuis niet meer houden, Het gaat naar het strand of het bos De rest is niet jarig, daar laten Wij stromen visite op los. De dauwtrapper die nog gaat fietsen Moet dat in de ganzepas doen Ergert zich aan gillende brommers, Die scheuren en snijen zich groen. De schare die goed van geloof is Verlaat zich op bus of op trein, En hangt aan de lus nog te mokken Waarom die zo vol moeten zijn. De autobaan is nog veel beter, Men is er als regel secuur, Daar rijden we bumber aan bumber Een tien kilometer per uur. Wanneer je maar zorgt voor wat leef tocht, De stoet houdt je vast voor je straf, Dan kun je des avonds nog prijzen We brachten het leven er af Men moet achter dikke gordijnen Zich lekker verschansen in huis, Laat neven en nichten maar bellen En denken ze zijn weer niet thuis. Op tijd heerlijk eten en driïiken, Als moeder maar denkt om haar lijn, Dat kan heus, wanneer je maar weigert Met Pasen het haasje te zijn JAAP MTJDERWIJK SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Weinige van de nieuwe partijen zullen de vereiste kiesdeler voor een zetel in de Kamer kunnen halen. Die stemmen zijn dan dus verloren, maar de grote partijen zullen daardoor met kleinere overschotten restzetels in de wacht kun nen slepen. Zo bereiken de kiezers, die op de kleine partijen stemden, wellicht het tegenovergestelde van wat zij met hun stem bedoelden. En ook al komt de door hen gesteunde vertegenwoordiger in de Kamer, van wat voor praktisch nut zal dit dan nog zijn Het regeren van ons overvolle land wordt steeds meer een kwesite van tech nische ordening, waarbij levensbeschou wing wel enig maar geen overheersend gewicht in de schaal meer kan leggen. De samenwerking in de E.E.G. en in verder internationaal verband versterkt die tendens nog. Het maakt het belang van politieke versnippering nog kleiner dan het al is. Het is daarom te hopen, dat al die nieu we partijtjes zonder veel succes bij de stemmenstrijd blijven. Dat kan de kracht van het toekomstig regeringsbeleid al leen maar ten goede komen. ii. Na de oprichting van de vereniging Vrijwillige Brandweer van Soest in juni 1923 stelde het bestuur alles in het werk om verbeteringen te verkrij gen in het alarmeringssysteem en het materiaal. In 1924 ging de gemeente over tot de plaatsing van een alarmeringssirene op het dak van het gemeentehuis waarmee kostbare minuten, die anders bij de alarmering van de spuitgasten bij de viering van het eerste lustrum voerden de leden een toneelspel op, ge titeld: „Knok, de zuidpooluitvinder te Koppendamme." Een jaar later vierde men weer feest, want toen werd het negenhonderdjarig bestaan van Soest herdacht. De brand weer was present en kreeg bij die ge legenheid een nieuwe spuit met cen- trifugaalpomp aangeboden. Bovendien nam de brandweer in dat jaar deel aan het défilé in de paleistuin voor konin- verloren gingen, gewonnen werden. In 1925 toog de brandweer zelfs op pad voor de eerste hulpverlening, omdat de brandweer van Baarn een vrij gro te brand niet meester kon worden. Een traditie, die tot in 1963 is voort gezet, werd in 1925 ingesteld het we kelijks beproeven van de sirene, zater dags om twaalf uur. Een vooruitgang betekende ook, dat het publiek brand kon melden bij het post kantoor. Voor de commandant kon er zelfs een telefoonaansluiting af. De brandweermannen - vijftig in getal - konden een E.H.B.O.-cursus volgen, terwijl de bevelvoerders regelmatig naar Utrecht togen voor een cursus brandweertechniek. Van de gemeenteraad kreeg de brand weer vijftig gulden subsidie toegewe zen. Al verbeterde veel, de uitrusting van de manschappen bleek nog niet ideaal. Waterdichte jassen kende men nog niet en helmen bleken, toen ze eenmaal nat werden, van karton te zijn vervaardigd. Een jaar later namen de brandweer mannen deel aan de feestelijke intocht van burgemeester mr, G. Deketh, waarbij de automobielslangenwagen ge heel was versierd. Veel brandweerman nen volgden de auto per fiets. In 1927 kregen de brandweermannen waterdichte jassen en besloot men de drie secties te combineren tot één cen- rale post. Derhalve verdwenen de spuithuisjes in de Birkstraat en op de hoek van de Koninginnelaan en de Krommeweg. De brandweer bemoei de zich niet alleen met brand, maar collecteerde en passant voor de slacht offers van de stormramp met als op brengst 2205, Maar ook het blussen vergde veel aan dacht. Geleidelijk ondervond men de nadelen van stoomlokomotieven, die bij Soestduinen links en rechts gloeiende kolen in de droge hei strooiden. Twin tig heidebrandjes werden door dit euvel veroorzaakt. De blussing verliep moeizaam, want het vuur moest met behulp van schop pen of takken wórden bestreden. Nog moeilijker kreeg de brandweer het op het Oude Grachtje, toen een bewo ner de brandweer toegang weigerde voor een brand in de omgeving. De spuit moest over het terrein van deze landbouwer gereden worden om bij de waterwinplaats te kunnen komen. Commandant Groart besloot zich niets van de halstarrige boer aan te trekken en zorgde dat de blussing zo wéinig mogelijk vertraging kreeg. De boer kreeg een proces-verbaal en werd later door de kantonrechter tot een fikse boete veroordeeld. Kennelijk school enig talent onder de spuitgasten uit de jaren twintig, want gin Wilhelmina. Het materiaal breidde zich steeds ver der uit. De brandweer raakte steeds meer geoefend en trad met steeds toe nemend succes op. Uiteraard liep het ook wel eens verkeerd af, veelal ver oorzaakt door het gebrekkige alarme ringssysteem of gebrek aan water. Hogedruk-nevelspuiten uitgerust met tanks, die drieduizend liter water kun nen meevoeren, kende men nog niet, zodat het dikwijls heel wat voeten in de aarde had voor de spuiten water konden geven. Toch deden de brand weermannen het voor die tijd niet slecht. In 1948 kreeg de brandweer de beschik king over een manschappen- en mate- riaalwagen, die nog steeds trouw dienst doet. In 1941, toen de brandweer de eerste oorlogsmoeilijkheden al achter de rug had, volgden een trekker met motorspuit, die tweemaal zoveel capa citeit had als de bestaande spuit. Tevens kon men door middel van een enorm schuimkanon bepaalde branden met schuim aanpakken, doch hiervan is in de praktijk praktisch geen gebruik gemaakt. In artikel 28 van de Politiewet staat vermeld dat de politie tot taak heeft in ondergeschiktheid aan het bevoegd ge zag en in overeenstemming met de gel dende rechtsregelen te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp aan hen, die deze behoeven. Op het bureau van politie bevindt zich de brandweersirene. Op verzoek van de commandant van de brandweer of eigener beweging stellen wij de sirene in werking. In onze gemeente is de politie meer dan normaal brandweer-minded. De po litieauto's zijn voorzien van snelblus- apparaten Trouwens, in onze gemeen te gaan de brandweer en de politie bij het bestrijden van branden hand in hand. De personeelsleden van beide diensten verlenen elkander wederkerig de nodige hulp en betrachten bij voort during een eendrachtige samenwerking. De burgemeester is tevreden hij kan op zijn medewerkers rekenen. Onze brandweer bestaat 40 jaar. De mannen van het 1ste uur hebben dus wel een fijne neus gehad. Elke ingeze tene kent de brandweer-commandant W. Groart en de secretaris der vereni ging, C. Haver. Wij hebben respect voor hen maar ook voor elke brandweerman. De gewone man, ook bij de Soester brandweer, is een grote figuur. Op hem komt het bijna steeds aan. Hij wordt ingezet om te blussen. Maar hij komt vrijwillig en doet alles gratis. Op elk uur van de dag. Voor de brandweer geeft hij altijd zijn bloed. Daarom is het goed dat aan het 40-jarig bestaan van de Soester brandweer aan dacht wordt besteed. Er wordt feest gevierd. Dat hebben de bestuursleden, de commandant en de leden van de vereniging verdiend. Zij hebben de ge meenschap uitstekende diensten bewe zen. Als politieambtenaar kan ik dit getuigen. Ik maakte vele branden mee. Steeds werd ik gegrepen door de fel heid waarmede de leden van de Soes ter brandweer ten strijde trokken. Echt geen woorden maar daden. Ik hoop dat deze goede instelling blijft bestaan. De samenleving vaart er wel bij. Het is de wens van commandant Groart en mij dat de brandweer en de politie goede vrienden blijven. Dat is nu 40 jaar gelukt. Vandaar dat ik gaarne meewerk aan het slagen van het jubileum. Bij de vele gelukwensen, die bestuur en leden op de receptie stellig zullen wor den aangeboden, voeg ik nu al de feli citaties van de politie. Namens de Gemeentepolitie Soest, C. VAN ES. Daar wij, als gevolg van Pasen, de tijd missen om ons nummer van dinsdag 16 april gereed te maken, zal er op dinsdag na Pasen geen Soester Courant ver schijnen. AFSLUITING KRUISPUNT STAD- HOUDERSLAAN-KORTE brinkweg. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat het kruispunt Stad houderslaan/Korte Br<nkweg i.v.m. herstellingswerkzaamheden m.i.v. 19 april a.s. gedurende enige dagen geslo ten zal zijn voor alle verkeer. Soest, 12 april 1963. DANK VAN ZONNEGLOREN. Sinds enige jaren voert de vereniging Zonnegloren omstreeks kerstmis een kaarsenactie. De opbrengst daarvan is bestemd voor het werk in het sanato rium Zonnegloren. Op 16 april zal door de vereniging een Zonnegloren-schooldag georganiseerd worden, waarbij 144 afgevaardigden uit alle delen van het land gast zullen zijn. Daarmee wil het bestuur dank brengen aan de duizenden meisjes en jongens die een kwart miljoen gotische Zonne gloren-kaarsen verkochten. Het programma vermeldt onder meer een vossenjacht door de Soester duinen, een rondleiding, het optreden van een goochelaar, een toespraak van de ge neesheer-directeur en een warme maal tijd. De gehele vossenjacht zullen de deelnemers met brandende Zonneglo ren-kaarsen afleggen, die gestoken zijn ir. kandelaars die ze zelf vervaardigd hebben. OPSTELLING VAN S.E.C. De Bruin en Verhoeve, middenvoor en rechtsbuiten van S.E.C.zijn zondag geblesseerd geraakt en zij moeten voor de wedstrijd van tweede paasdag ver vangen worden door Van Kooij en de debutant Aalberts. De opstelling is nu: doel Schrijvers; achter De Rooy en Pothoven; midden Van Breukelen, Ruttenberg en Ben Burgman; voor Aalberts, Wolfsen, Hooyer, Van Kooij en Baltus Burgman. SPELREGELTESTWEDSTRIJD. Het vorig jaar won een team van S.E.C., bestaande uit de leden Rutten berg, Pureveen en Huizinga, een twee de prijs bij de spelregel test wedstrijd welke door de scheidsrechtersvereni- ging Amersfoort georganiseerd was. De eerste plaats bij de indivuduelen was voor de heer Pureveen. Op dinsdag 16 april zal opnieuw een S.E.C.-team aan deze wedstrijden deelnemen. Het be staat uit de leden Pureveen, Rutten berg en Baltus Burgman. Ondanks de slechte zomer 1962 is de animo voor een abonnement voor het Soester Natuurbad dit jaar zo groot, dat het bestuur van de stichting heeft moeten besluiten evenals vorig jaar de vóórverkoop tegen geredu ceerd tarief nog enige tijd te verlengen, teneinde teleursellingen te voorkomen. Daar de V.V.V. heeft gemeend deze tweede vóórverkoop dit jaar niet meer te kunnen verzorgen, zullen gega digden zich dit keer de moeite moeten getroosten in het raadhuis (bodekamer) In Soest gebeuren heel wat ongelukken en de politie registreerde het vorig jaar 504 verkeersongevallen. Dat is dus ge middeld tien per week. Het aantal do den was 9, maar in voorgaande jaren waren het er wel eens 12 en 13. Dat is een bijzonder hoog aantal. De politie is voorzien van snelle wagens en kort na ieder ongeval dat gemeld wordt is een politie-auto ter plaatse. De ziekenauto van de E.H.B.O. is eveneens snel en mocht deze tijdens een ongeval niet in de garage zijn dan kan Amers foort bijspringen. De bezetting van onze E.H.B.O.-auto be staat uit mensen die niet alleen kun dig zijn in het zeer hard rijden als een ernstig ongeval dit nodig maakt, maar zij kunnen eventuele gewonden ook ver zorgen. Vaak is er echter een arts nodig en dan begint de misère De artsen zijn overdag de praktijk in en bi] hun tele foon zal ongetwijfeld een briefje liggen waar ze te bereiken zijn, maar dat is een lijstje met namen zonder tijdstip pen omdat een dokter nu eenmaal niet precies kan zeggen waar hij op dit of dat moment van de dag is. Voordat de politie dus een arts aan de lijn heeft en deze weet dat zijn hulp dringend nodig is, gaat soms heel wat tijd verloren. Daar kan de politie niets aan doen en daar kunnen de artsen niets aan doen. Het gemeentebestuur echter wel, want als de gemeente-arts in zijn auto een mobilofoon krijgt is de zaak in orde. Dat kost geen kapitalen en voor f 3000.- zal men dit apparaat wel kunnen kopen. En wat hindert het eigenlijk als het meer zou kosten. Het gaat om mensenlevens, dus hierover moet niet te lang gepraat worden. Het is dan ook te hopen dat er spoedig een voorstel in de raad komt en dat dit met een simpele hamerslag aangenomen wordt. KANTMAN. oi bij de hulpsecretarie Soesterberg een aanvraagkaart te gaan halen, welke kaart vóór 30 april a.s. ingevuld moet worden teruggezonden aan de admini stratie van het Soester Nauurbad. Daarna krijg men bericht waar en wanneer men de abonnementen kan in ontvangst nemen. Dit is de laatste gelegenheid om een zgn. goedkoop abonnement te verkrij gen. Na 30 april a.s. zijn nog slechs abonnementen tegen verhoogd tarief te verkrijgen aan de kassa van het natuurbad na opening van het bad. DE TEKENEN DER TIJDEN ZEGGEN ONS: JEZUS KOMT! Hierover spreekt ds. D. W. Veldkamp, predikant der Vrije Evang. Gem. te Hilversum woensdagavond in gebouw Pr. Bernhardlaan 2. Men zie de ad vertentie in dit blad. Woensdagavond keek het echtpaar W„ Kampweg 20 te Soesterberg, bij buren naar de voetbalwedstrijd Feijenoord- Benfica. Een vijfjarig zoontje mocht met moeder mee. Twee jongere zusjes lagen thuis ir bed toen brand uitbrak. Een militair die over de Kampweg liep zag dat er rook uit de woning kwam. Resoluut trapte hij de voordeur ir,, maar door de enorme rookontwikke ling kon hij niet naar binnen. Hij rende om het huis heen, trapte een achterdeur in, snelde naar boven en tiof twee kleine meisjes in bed aan. Hij bracht de kinderen naar buiten en gaf ze aan de ouders, die inmiddels thuis gekomen waren om te kijken of dr kinderen nog sliepen. Kunstmatige ademhaling mocht maar voor 1 meisje baten. Het andere meisje, 2Vs jaar, was gestikt. NED. MOTET- EN MADRIGAALKOOR ZINGT IN BAARN, Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor, dat sinds enige tijd onder lei ding staat van Carel Laout, zal op 2de Paasdag, te 10 uur, in de Nicolaas- lierk te Baarn tijdens de hoogmis haar medewerking verlenen. Het koor zal een uitvoering geven van de „Missa Sine Nomine" van de 16- eeuwse Engelse componist William Byrd. TEMPO ZOEKT EIEREN. Voor leden van de ren- en tourvereni- gmg Tempo wordt op tweede paasdag cm 11 uur de traditionele eierzoekwed- strijd in de Soester Duinen gehouden. Er wordt om 11 uur bij hotel De Soester Duinen gestart. INSTUIF R.K. JONG SOEST. Ook voor de leden van de R.K. Jong Soest is de vastentijd voorbij en op tweede paasdag zullen zij dit in het St. Josephgebouw vieren met een groot paasbal. The Blue Stars verlenen me dewerking.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1