SS P I A N O GODERT VAN COLMJON. M. TUSSEN I. ENGEL OPTIEK SPUKER GARAGE STAM W. VAN TOL I Nieuwe prijsstijgingen op komst in Europa. HET KAPERSCHIP VENEMA Falcon tweed- en camel-mantels Firma G. van de Pol de m nieuwe catalogus is uit Rouw- en Trouwkleding UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool Top-Form Meubel Adviseur Interieurverzorging K.P.S. schonk f2239,70. Door kloppen hart op gang gebracht. Renault dealer Verkoop Stemmen Verhuur Reparatie N.we kasten Inkoop TELEFOON 2968 VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. SLIJTERIJ BROUWER ZN. Radioactiviteit gevaar bij landing op de maan. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. TWEEDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. Keientrekker, arbeider, zanger, toneel speler en musicus. In de schaduw van de Onze-Lieve-Vrou- wetoren (in de volksmondde Lange Jan) te Amersfoort staat het huis van de familie Colmjon de Bloemendaalse- binnenpoort, zo heet het smalle straatje dat toegang geeft tot huize Van Colm- Jon. De woningen staan er eendrachtig zij aan zij, en wanneer je in dit straatje loopt, krijg je het idee dat ze voorover vallen. Ik bel op nummer 8 aan en Godert doet open. Godert van Colmjon kennen wij allemaal als één van The Butterfly's, als toneelspeler in kindertoneelstukken voor de t.v. en zelfs in de donderdagavond- toneelstukken en misschien weet niet iedereen het, maar hij is er ook één uit een tweeling. De familie van Colmjon bestaat behalve uit vader (requisiteur) en moeder uit Luc, die 23 is en studeert, Rian, druk bezig met haar uitzet en 21, dan de tweelingen van 19 Godert en Kees (laatst genoemde die in alle opzichten helemaal niet op Godert lijkt vaart lustig rond in den vreemde) en de jongste Aleide, die 14 is en nog op de m.u.l.o. zit. Drie weken repeteren voor één zin. Godert speelt al drie jaar mee aan to neelstukken en heeft er al meer dan 40 opzitten. Zingen doen de jongens niet meer, omdat Luc in dienst moest, maar hoe kwam Godert op het toneel „Op een keer moesten we ergens zin gen. In de pauze kwam Dick van Bom mel bij ons zitten en we hadden het over toneel en dergelijke. Ik zei toen dat ik heel graag toneel zou willen spelen en natuurlijk liefst voor de te levisie. Dick zei toen „Jongen, dat kan toch". Hij heeft me dus eigenlijk „ont dekt", als ik het zo mag noemen". muziek is Cor de Groot. Ook bewondert hij De Gaulle, omdat deze man op zo'n hoge leeftijd nog overal tegenin durft te gaan. Saaie meisjes 1 Wat Godert van de tieners zegt? Tie ners maken altijd problemen die er niet zijn. Vooral de meisjes, die er tegenwoordig maar saai uitzien. Ik kijk wel eens naar de meisjes op straat, er is er nu geen één bij die echt fris opge maakt is ^n echt vrolijk en opgewekt v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 En het beviel Godert „reuze", ook de regisseurs waren erg tevreden over hem. Zijn zenuwen speelden hem af en toe wel parten, maar daar kwam hij op den duur toch ook wel overheen. „Ik heb nog wel eens last van de slappe lach, dat is erg, weet je. Ik heb er in „Tripp's laatste balans" ook last van gehad, door dat Johan Boskamp telkens boertjes liet. Toen ik thuis aan mijn ouders vroeg of ze het hadden opgemerkt, zei den ze van niet Gelukkig maar Godert is een flinke knaap en staat nergens voor. Af en toe raakt hij wel eens in de knoop met zijn tijd, maar hoe of wat, hij slaat zich er telkenmale door. Op mijn vraag of hij toneelspelen niet moeilijk vond, antwoordde hij „Nee, in de meeste gevallen beeld ik dus mezelf uit, je weet wel, de jongen van een jaar of 18, 19 en in de tweede plaats haak je maar gewoon in op de gesprekken. Bovendien moet er aan elk toneelspel een repeteertijd van drie we ken voorafgaan. En dat elke dag op nieuw. Ik heb wel eens drie weken moe ten meerepeteren voor één zinnetje, wat ik in 'n stuk moest zeggen. Nou, dat be gint je op den duur dan wel de keel uit te hangen. Maar het betaalt goed, dus mag ik niet klagen. Het liefst speel ik vrolijke rollen en ik vind Henk van Ulsen, Ko van Dijk en Frits Butzelaar goede spelers". Van fabrieksarbeider tot musicus. Helaas, we zullen Godert niet meer zo veel zien op het toneel, want 3 april moet Godert in dienst Of hij het leuk vind „Ach, ik kom bij „de slappe hap", dus ik geloof niet dat ik het zo moeilijk heb. Leuk is het niet omdat je twee jaar kwijt bent, maar ik besef wel dat je een man wordt als je in dienst bent geweest". Deze winter heeft Godert eens kijkt, er ls geen enthousiasme meer. Bo vendien eisen ze tegenwoordig heel wat van de jongens. Een jongen beschikt niet meer over zijn eigen vrije tijd. Daarom wil ik ook geen meisje hebben. Ze zijn zo jaloers. Ik hoop dat ze nu niet kwaad op me zijn, maar dit als een raad zien van een collega die het goed met ze meent". De „Lange Jan" speelde een deuntje, ik keek op mijn horloge. „Och, wat heb ik hier weer lang gezeten, Godert, ik moet echt gaan, ik zou zeggen sterkte bij de „slappe hap" en tot ziens". Godert hielp me in mijn jas en deed me uit geleide. Negentien jaar, dacht ik nog toen ik afscheid nam, je zou het hem niet geven. En velen zullen het met me eens zijn Een telefoontje of briefkaart en U ontvangt hem GRATIS! UllKeNrONDSLlVepaNCIEBi SOESTERBERGSESTR WEG 26 TEL29B2 heerlijk van zijn grote hobby kunnen genieten. „Schaatsen vind ik machtig mooi. Ik wil nog eens meedoen aan de Elfstedentocht. En theedrinken is ook een hobby van me. Rian trouwt met 'n Engelsman en gaat in Yale wonen bij Manchester, daar ga ik dan met mijn vakanties heen en maar theedrinken, jongens. Verder kijk ik graag naar goedkope rotfilmpjes. Godert is een ech te „keientrekker" zoals hij zelf zegt. Misschien zien we Godert nog eens te rug in de wereld der klassieke kunsten. „Ik studeer nu aan het conservatorium dwarsfluit en piano. De klassieke muziek trekt mij erg. Ik hou van alle muziek, klassiek, electronisch en modern. De studie betaal ik met toneelspelen en werken op een fabriek. Ja, heus, kijk nu maar niet zo verbaasd. Ik heb ge werkt op een fabriek van half 7 's avonds tot half twaalf 's nachts om bij te ver dienen. En dat elke avond weer. Mijn ouders waren er erg op tegen, maar het moest nu eenmaal". We zien dus wel dat er toch nog jon gens zijn die alles op alles zetten om wat te worden in de maatschappij. Go dert speelt het liefst werken van Rach- maninoff en Brahms, en zijn lievelings kunstenaar op het gebied van klassieke Kerkstraat 26 - Hilversum Telefoon 16255 Nassaulaan 23 - Bussum Telefoon 13255 K.P.S., de voetbalvereniging van het koninklijk paleis, heeft dinsdagavond 2239,70 geschonken aan de Invaliden Sportclub Hilversum tijdens een bijeen komst in het Oranje Hotel. Dit is de opbrengst van de laatste feest avond van de vereniging, welke in no vember van het vorig jaar gehouden is en met dit bedrag is de 30.000,— aan schenkingen sedert de oprichting in 1946 ruim overschreden. Erevoorzitter jhr. mr. C. Dedel, inten dant van het paleis, voorzitter J. A. Paans en de bestuursleden J. Kuiten, S. Nieuweweg en C. Koedam waren de gastheren van het bestuur van de Inva liden Sportclub Hilversum, dat verte- In het Britse medische blad „The Lan cet" wordt een nieuwe methode be schreven voor het weer op gang bren gen van het menselijke hart nadat dit tot stilstand is gekomen. De methode i- onlangs het succes in een Londens ziekenhuis toegepast. De methode bestaat eenvoudig uit het stevig bekloppen van het onderste ge deelte van het borstbeen met de zij kant van de hand. Toen het hart van een mannelijke patiënt in een Londens ziekenhuis onlangs stil bleef staan, werd het ondereinde van het borst been met een frequentie van 60 per minuut stevig beklopt. Iedere klop werd gevolgd door een slag van het hart. Dit wérd ononderbroken anderhalf uur voortgezet telkens wanneer men op hield met kloppen verloor de patiënt het bewustzijn. Terwijl het kloppen aan de gang was, was de patiënt bij be wustzijn en klaagde hij niet over pijn. Na verloop van tijd werd een gangma ker ingebracht en de patiënt genas. In het verslag in „The Lancet" wordt de nadruk gelegd op de veiligheid van de methode en haar waarde als een noodmethode voor het weder opwek ken van het hart. genwoordigd werd door de heren K. Sluis, voorzitter, P. Vogel, penningmees ter, F. Ernst, secretaris en H. A. Lank- rijer, technisch bestuurslid. De heer H. de Ruyter was afwezig. De heer Dedel sprak het welkomstwoord en .wees op het belang van de vereniging K.P.S., die niet alleen voor een kameraadschap pelijke band wil zorgen onder het per soneel van het paleis, maar ook door de opbrengst van feestavonden en sport dagen geld bijeen wil brengen voor een liefdadig doel en dit al bijna 17 jaar doet. Er werden sinds 1946 bedragen beschikbaar gesteld voor de NIWIN, het Ned. Roode Kruis, de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers, Pro Juventute, het Koningin Wil- helmina Fonds, de Stichting Gebrekki ge Kind van alle gezindten, de ernsti ge militaire oorlogsinvaliden, de nabe handeling kinderverlamming, het ere- fonds van oud-verpleegsters, het Prin ses Beatrixfonds, de Hongaarse vluchte lingen, het Centraal Genootschap Kin derherstellingsoorden, de Stichting Her wonnen Werkkracht, de Bond van Oud- or.derofficieren, de boottochten voor chronische patiënten, het dr. Henri Du- nantfonds, de Radio Ziekenomroep en het Koninklijk Instituut tot Onderwijs aan Blinden. Met de laatste gift aan de sport voor invaliden is een bedrag van 30.580,aan giften bereikt. De heer Dedel bracht dank aan allen die het mogelijk gemaakt hadden dit bedrag van de feestavond over te hou den. Voorzitter K. Sluis dankte voor dc gift en gaf de verzekering dat het gfld goed besteed en zuinig beheerd zal worden. Penningmeester P. Vogel bc-vestigde dit. De heer Sluis bood de vereniging als kleine tegenprestatie 13 oranje shirts, broekjes en paren kousen aan, welke door voorzitter Paans in dank Werden aanvaard. Hij gaf de verzekering dat K.P.S. zal doorgaan met een gezellig verenigingsleven en tevens met het streven iets te doen voor de medemens die hulp nodig heeft. Tenslotte werd dank gebracht aan de leden van het Koninklijk Huis, die steeds blijk geven sympathiek te staan tegenover het streven van K.P.S. FEESTAVOND BESTUURDERSBOND. Voor de leden van de afdelingen die aangesloten zijn bij de N.V.V.-bestuur- dersbond Soest is er op 19 april een feestavond in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. Op deze avond zullen enige leden ge huldigd wbrden omdat ze 40 en 50 jaar lid van het N.V.V. zijn. Het feestprogramma zal verzorgd wor den door Dick Engelbracht, Las Estrel- las, Anita Berry Scott and Black and Fred Menger. Aan de vleugel Wim Rip- ken. oude sprookjes. Smulders, Het ge luk van Pietje Prik. Verzoen, Sjoe en Piet zijn vriendjes. 9-12 jaar. Harry en Robert, Poe Ban en zijn olifant. Pohl, Verloren in de wildernis. Wahlstedt, De verdwenen postzegel. 12-14 jaar. Bonzon, De reiziger zonder gezicht. De Bosy, Het geheim van het zwarte meer. Dixon, Jacht op verborgen goud. Dixon, Rovers in de vlucht. Dragt, De brief voor de koning. Van der Geest, Orkaan Old Joe. Hagers, Kathinka van de huis houdschool. Van Luipen-Bronwasser, De club van dertien. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphine van f4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Nieuweweg 103 KLAVERJASTOURNOOI. Hedenavond wordt de achtste en laatste ronde van het klaverjastournooi om de O. L. Zimmermannbeker gespeeld in hotel Bos en Duin. Leden van S.E.C. strijden daarbij voor de beker die thans in het bezit van de heer D. H. Tuenter is. Hij won het vorig jaar met ruime voorsprong. Thans is nog niet uit te maken wie winnen gaat, want na de zevende ron de is de stand: 1. H. Bosman, 41047 punten. 2. J. Timmer (40805), 3. C. C. Meidam (40744). 4. L. v. Breukelen (40666). 5. Mevr. Meidam (40623). 6. Mevr. Schrijver (40538). R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe jeugdboeken. Voorleesboeken Blair, Ik kan vliegen. Gergely, Cor- nelis de neushoorn. Gilhuis-Smits kamp, Een koffer vol verhaaltjes. Jagt, Kareltje Wever. Laurey, De geheimen van Turilan. Noordzij- Lenten, Grimmeltje Gnor. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 VAAD AT imy T UTTimnvT 6~9 jaar' Betlero' Toontje speelt voor VUOK AL UW LIKEUREN de fllm- - Chapman, Langs de weg met Marmaduk. Dulieu, Paulus en Joris het vispaard. Dulieu, Paulus en het levenswater. Dulieu, Paulus en Mol. Grashoff, Geertje op de „Ka rin". Lindgren, Pippi Langkous gaat aan boord. Riemens-Reurslag, De EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Plannen voor een landing op de maan zullen wellicht aanzienlijk moeten wor den gewijzigd als gevolg van de resul taten van een internationaal maandkar- tering project, die wijzen op de vermoe delijke aanwezigheid van een hoge graad van radioactiviteit op deze pla neet. Dit is de vorige maand door professor Zedenek Kopal, hoofd van de afdeling Astronomie aan de Universiteit van Manchester, die de werkzaamheden aan de samenstelling van een kaart van de maan coördineert, medegedeeld. De universiteit van Manchester werkt samen met observatoria in India, Ja pan en de Verenigde Staten bij het in kaart brengen van^Le maan. Professor Kopal zei dat er aanwijzin gen zijn dat de oppervlakte van de maan niet alleen door zonlicht wordt verhit en dat de aanvullende warmtebron wel licht een of ander radioactief element is. De aanwijzingen hiervoor worden al sterker, maar het zal wellicht nog en kele maanden duren voordat absolute zekerheid op dit punt is verkregen. De oppervlakte van de maan is overdag te heet en koelt des nachts te langzaam af. De ontdekking werd gedaan tijdens metingen van de luminescentie van de maan, die groter was dan men aanvan kelijk meende. Indien het juist is dat er een hoge graad van radioactiviteit aan het maanop- pervlakte is, betekent dit dat er extra stappen moeten worden genomen om mensen die op de maan landen te be schermen. Nog steeds vertoont de economie in de V.S. en in Europa een aarzelend beeld. Het is geen vlees en geen vis. Dit is merkbaar aan het verloop van de aan delenkoersen op de beurs en aan de activiteiten van de ondernemers. De oorzaken van deze wankelmoedigheid beginnen zich langzamerhand af te tekenen. In de V.S. liggen zij voor de hand. Er is daar wel sprake van een stijgende afzet, maar deze wordt ge makkelijk door de bestaande productie capaciteit opgenomen. Om deze reden bestaat er een lauwheid om te investeren, want men gaat niet uitbreiden wanneer er zo hard ge vochten wordt om orders. Het overige decor van dit economisch toneel bestaat uit een arbeidsreserve die dagelijks groter wordt. Meer werk lozen betekent afnemende koopkracht en die zal op een kwaad ogenblik zijn invloed doen gelden. Ook is men niet geheel zeker van de regeringshouding ten aanzien van de dollar. In de florerende industrieën vechten de werkgevers tegen nieuwe looneisen. Worden deze ingewilligd, dan betekent dit een vermindering van de onderne merswinst. Waarom zou men dan met plannen komen voor produktie-uitbrei- ding. Belastingverlichting Tenslotte kijken alle belanghebbenden naar de pogingen van president Ken- nedy om een belastingverlaging tot stand te brengen. Over de resultaten daarvan lopen de meningen uiteen, maar ieder ziet dit beeld dat door alle pogingen om het economisch leven nieuwe impulsen te geven de prijzen verder zullen stijgen. Geforceerde investeringsplannen, be- LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 lastingverlaging met begrotingstekor ten, bijstand voor werklozen en ver betering van de rentabiliteit der bedrij ven moeten allemaal uitdraaien op prijs stijgingen. Men vraagt zich af of de Amerikaanse economie prijsstijging tegen de achter grond van het bestaande klimaat in de wereldhandel kan verdragen, waarbij het nog de vraag is of een opleving wel kunstmatig tot stand kan worden ge bracht. Slaagt men daar niet in en breidt de partiële overproductie zich uit, dan zal er deflatie in zitten, een prijs verlaging met de onvermijdelijk daar- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 APRIL 1963 Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Gond en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. aan verbonden teruggang van het eco nomisch leven. Stijgende prijzen Wachten de Amerikanen eigenlijk niet op een verdere prijsstijging in Europa Inderdaad is dit de grootste economi sche zorg van dit oude werelddeel. Waar wij ook in de E.E.G. of daarbuiten te gast gaan, overal grijnst ons het spook aan van het stijgend prijspeil. Na de oorlog heeft geen enkel land het kun nen ontwijken en de relatieve verbete ring van een landseconomie hangt tot beden meestal samen met een achter blijven der inflatie. Kampioen in de race der oplopende prijzen 1963 schijnt Frankrijk te wor den. In de laatste vijf jaar heeft men daar de prijzen met ca 20 °/o opgedre ven. Toch won Marianne aan economi sche kracht want de productie steeg met de helft en de lonen in de par ticuliere sector gingen met meer dan Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden De nieuwe modellen in zijn reeds binnen. Ook voor heren ruime keuze. F. C. Kuijperstraat 28 - tel. 2803 Soestdijk 35 omhoog. De inkomsten van de staatsdienaren van hoog tot laag, voor- ai tot laag zijn daar ca 10 °/o bij achter gebleven. Ongeacht of president De Gaulle stakingen zal kunnen keren is het zeker dat de mijnwerkers, de spoor wegmensen en vele anderen binnenkort meer francs in hun loonzakje zullen vinden. De regering moet maar zien hoe dit te klaren is in het prijzenpatroon. Ieder voelt dat dit er niet zonder kleerscheuren af zal komen. Zocht de Franse regering tegenwicht in hogere tarieven voor openbare nutsbedrijven of in hogere inkomstenbelastingen dan zal het resultaat eveneens zijn een nieuwe druk op lonen en dus ook weer op prijzen. Londen in het nauw. Een andere lastige patiënt in het mone tair hospitaal aan deze zijde van de atlantische oceaan is Engeland. Wij we ten hoe daar de regering tobt met een gebrek aan export, met overcapaciteit in de textielindustrie, de scheepsbouw en staalfabrieken met als gevolg daar van een geweldige werkloosheid. Bij een tamelijk zwakke positie van de Britse betalingsbalans en allerlei minder aan gename geruchten Tondom het pond sterling kan de regering Macmillan moeilijk grotere tekorten riskeren door het toestaan van salarisverhogingen aan arbeiders in de genationaliseerde industrieën en aan de regeringsdiena ren, bijvoorbeeld in het onderwijs. Er zijn reeds grote demonstraties in Londen geweest. Het lijkt erop alsof het Britse rijk de versterking van haar positie zal moeten zoeken in een daling van de geldswaarde. Ongetwijfeld gaat dit gepaard met een ferme prijsstijging. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telcf. 4332 Voor al uw Ook Duitsland Richten wij het oog naar west-Duits- land, dan vinden wij daar over 1962 eveneens een tekort op de betalings balans van 1,3 miljard. Voor 1963 wordt een tekort verwacht dat minstens het dubbele zal bedragen. Ook daar stag neert de groei en wankelt de export reeds beneden het hoogtepunt. Men worstelt er met een tekort aan ar beidskrachten en een stijgende vraag o.m. naar woonruimte. De werknemers dingen er eveneens naar een groter aandeel in het nationaal product. Zal ook dit land nog verder op de weg der prijsstijging worden gedreven Tenslotte betrekken wij ons eigen land binnen de beschouwing. Wij-hebben een open economie, die ons erg kwetsbaar maakt voor de invloeden van buiten, zeker van de E.E.G.-partners. De eigen economische problematiek zal bij dalende investeringen en stijgend verbruik in de richting van prijsstij gingen tenderen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5