■B VERKIEZINGSPOT. D. E N G E L GARAGE STAM Firma G, van de Pol HET KAPERSCHIP hollquupod Vol sociaaleconomische mogelijkheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Renault dealer In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT de nieuwe catalogus is uit! Top-Form Meubel Adviseur Loodgieters werkzaamheden. TWEEDE BLAD Streling voor liet oog Nog een maand scheidt ons van de ver kiezing voor een nieuwe volksvertegen woordiging. Helaas is er in ons land geen sprake van een sprankelend poli tiek leven. Behalve de commerciële televisie, de zaak Van der Putten en de onteigenin gen door het Landbouwschap zijn de politieke vraagstukken reeds lang geen onderwerp van gesprek meer aan de gezinstafel. Dat is te betreuren, maar daar zou in berust kunnen worden, als men in het verenigings- of patij leven op dit punt tevreden zou zijn. Ook daar is echter een zekere lauw heid te bespeuren. Huizen, lonen en prijzen. In het economische vlak zal in de ko mende parlementaire periode niet al leen gekozen moeten worden wie het tweede televisieprogramma gaat ver- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 zorgen, maar ook of onze woningen door de gemeenschap of door particu lieren moeten worden gebouwd met andere woorden het is een belangrij ke vraag of er doelbewust moet worden aangestuurd op collectieve eigendom van woningbouwverenigingen dan wel op individuele eigendom van particu lieren. Het juiste antwoord op die vraag kan de activiteit en de kwaliteit van de huizenbouw zeer beïnvloeden. Ons volk zal uit de resultaten van de wo ningbouw tot heden een conclusie moe ten trekken ten aanzien van de te kie zen bouwkoers. Meer dan ooit is dit vraagstuk aan de orde. De huizennood is torenhoog gestegen of gebleven. Het loonprobeem, waarbij aan het bedrijfsleven thans een grotere vrij heid is toegekend, zal ook in de ko mende jaren onze aandacht blijven vragen. Het centrale punt is daarbij de verde ling van de welvaartskoek. Welk deel moet voor besparingen en investerin gen worden aangewend en welk deel kan worden geconsumeerd Zal het aandeel van de loontrekkenden in de welvaart ook relatief blijven stijgen Zo ja, op welke wijze moet dan dit aandeel worden toegekend Is daarbij een beslissende invloed van de Staatssteun voor iedereen Op sociaal gebied zijn de puzzels niet minder groot. Gaan we naar een ver dere uitbreiding van de volksverzeke ring Wordt de A.O.W. een minimum volksverzekering of moet zij een rede lijke voorziening bieden voor de oude dag Wij hebben de kinderbijslag op een nieuwe leest geschoeid. Zijn dit schoe nen voor enkele jaren of voor een lan ge tijd Over het probleem van de kin derbijslag voor allen is het laatste woord nog niet gesproken. Er wordt gepleit voor een reservering van 1 °/o van het nationale inkomen voor de onontwikkelde gebieden. Is dit nodig, moet het meer of minder zijn, gaat het eigen koninkrijk (met Antillen en Suriname) niet voor en moet op de afdracht aan onontwikkelde landen meer of minder controle worden uit geoefend Eerlijk onderzoek. Als de kiezer van straks zich deze vragen voorlegt', zal hij bij nauwkeu rige sortering een groep vinden, die bij benadering zijn wensen het beste kan behartigen. Die politieke groep zal ook een antwoord moeten geven op de vraag of de belastingen op inkomen en vermogen met het oog op de te verwe zenlijken doeleinden te hoog, te laag of voldoende is. Deze kwestie speelt thans onder ons volk meer dan welke ook en er is voor het nieuwe bewind op het Binnenhof geen ontkomen aan om een antwoord te geven. Hieruit zien wij duidelijk dat ons volk sociaal-economisch voor grote be slissingen staat, waarvan het zich helaas onvoldoende rekenshchap geeft. Renault R 8 van f 5995.— af Renault Dauphine van f4995.af Renault R 4 van f 4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 overheid gewenst of kan dit geheel aan de inzichten van de betrokkenen wor den overgelaten. De wijze waarop kan invloed uitoefenen op de uitkomsten. De uitkomtsen van de kamerverkiezing kunnen ook hiervoor richtingbepalend zijn, doch alleen wanneer de uitslag voor de bezetting van de Tweede Ka mer onmiskenbaar duidelijk is. Portemonnee en schatkist. Een verlengstuk van de hiervoor uit gestippelde loonweg vinden wij in die der bezitsvorming. Moet de overheid meer of minder ingrijpen bij de herver deling van het nationaal inkomen en dito vermogen? Is de overheidsinvloed van thans daarvoor voldoende of mis schien te sterk? Het zijn de stemge- is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. rechtigden onder ons volk, die daar over beslissen. De uitkomsten van de regeringsgedragslijn op dit punt zijn beslissend voor het eigendomspatroon dat de staat der Nederlanden in de toekomst zal vertonen. Dit vraagstuk roept ook de kwestie van de verhoudingen tussen grote en klei ne bedrijven tot nieuw leven. Moet de sociale structuur van ons volk in een richting gaan waarbij een beperkt aan tal grote bedrijven de boventoon aan geeft voor de kracht van onze econo mie of wordt die kracht veel groter wanneer de bedrijven in meerderheid klein zijn met geestdriftige onderne mers, die dagelijks voortborduren op het thema van zelfverantwoordelijkheid en grote efficiency? Gezien de fusie- drang zou men geneigd zijn voor het eerste te kiezen, maar leidt dit per sal do tot de grootst mogelijke welvaart voor een zo groot mogelijk aantal in dividuen Deze vraag is nu nog niet opgeglost. De nieuwe volksvertegen woordiging zal er een geheel of ge deeltelijk antwoord op moeten geven De heer Ogilvy, die binnenkort in het huwelijk hoopt te treden met Prinses Alexandra van Kent, is met zijn verloofde reeds vereeuwigd in het wassenbeeldenhuis van Madame Tussaud. IVIej. Jean Fraser kamt nog iets bij aan mr Ogilvy's hoofd. Breukelen schoot tegen de lat. Rechtsbinnen Vonhof en middenvoor Jacobs waren gevaarlijke spelers in de K.B.V.-voorhoede. Samen brachten ze zeven minuten voor het einde van de wedstrijd een bal op en Jacobs passeer de Schrijvers met een kopbal, die houd baar was. De S.E.C.-keeper sloeg ech ter naast de bal en daardoor werd het 1-1. Een telefoontje of briefkaart en U ontvangt hem GRATIS Interieurverzorging Kerkstraat 26 - Hilversum Telefoon 16255 Nassaulaan 23 - Bussum Telefoon 13255 Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN. Op de Rubenslaan is de 61-jarige mevr. M. E. v. d. W.-W. door een auto aan gereden. Deze werd bestuurd door J. B., die verklaarde dat mevr. v. d. W. plot seling de Rubenslaan overstak. Bouw vakarbeiders, die het ongeluk zagen gebeuren, verklaarden echter dat de automobilist de schuldige was en de politie zal uitzoeken hoe de toedracht van dit ongeluk is. Mevr. v. d. W. kreeg een hersenschud ding en schaafwonden aan het linker been. De automobilist die haar aan reed heeft haar naar haar woning in de Dalweg gebracht. S.E.C. SPEELDE OPNIEUW GELIJK. S.E.C. heeft op tweede paasdag tegen K.B.V. gespeeld en het tot een 1-1-ge- lijk spel gebracht. Dat was niet onverdienstelijk, want koploper N.F.C. verloor met 1-2 van S.D.O. en zaterdagmiddag had K.B.V. van Rapiditas verloren, zodat de posi tie van S.E.C. gunstig blijft. De stand aan de kop is thans: 1. N.F.C. 14-19. 2. S.D.O. 14-19. 3. S.E.C. 14-17. 4. Donar 14-17. 5. K.B.V. 14-16. Zondag aanstaande krijgt S.E.C. S.D.O. op be zoek. Dit zal een belangrijke wedstrijd zijn. Met invallers voor de geblesseerde De Bruin en Verhoeve, die behoorlijk ver vangen werden door Van Kooy, links binnen, en Aalberts, rechtsbuiten, was 5.E.C. in de eerste helft verreweg de sterkste ploeg, maar in de tweede helft moest een 1-0 voorsprong met de rug tegen de muur verdedigd worden. Hooijer strafte na tien minuten een bijzonder slechte uittrap van keeper De Graaf zeer resoluut af door ineens in te schieten (1-0). Vijf minuten later maakte K.B.V. bijna gelijk toen links buiten Kersten inkopte, maar keeper Schrijver werkte de bal keurig corner. Na 20 minten schoot de ex-semi-prof Meijer dreunend tegen de lat. In de tweede helft was K.B.V. veel sterker en de achterhoede van S.E.C. kreeg handen vol werk. Er wed echter uitstekend gespeeld en vooral Rutten- berg en Van Breukelen weerden zich goed. Na 17 minuten nam Draaijer een vrije schop. Keeper Schrijvers stopte de bal uitstekend. Vijf minuten later bracht een nieuwe vrije schop gevaar. Nu kop te Meijer net naast het doel. K.B.V. had voor de hervatting de op stelling gewijzigd en was bijzonder ge vaarlijk. Toch kwam S.E.C. nog wel voor het doel van K.B.V. en Van GASTEN BIJ ZONNEGLOREN. Kapper Flink uit Hengelo mag dan erige maanden heel flink voorspeld hebben dat we prachtig weer met pasen zouden hebben, hij was er lelijk naast, want het was koud en regenachtig. Ook dinsdag na pasen toen het bijna de hele dag regende-. Dat was bijzonder jammer voor de bijna 150 schoolkin deren uit het gehele land, die de gasten waren van het bestuur van de vereni ging Zonnegloren. Zij hadden hun be langrijk aandeel geleverd in de verkoop van een kwart miljoen kerstkaarsen ten bate van het sanatorium met vele duizenden andere kinderen en waren daarom uitgenodigd. Er stond onder meer een vossejacht op het programma en uren hebben de kinderen welge moed door de regen gelopen met een brandende kaars in een kandelaar die ze zelf gemaakt hadden en er waren zelfs nog kinderen die de kaars gedu rende de gehele tocht brandende wis ten te houden. In de kerk-recreatiezaal van het sana torium hield een goochelaar de jeugd bezig, er was een rondgang door het sanatorium en de geneesheer-direc teur, dr. Berghauser Pont, bracht de meisjes en jongens dank voor het vele dat zij in het belang van Zonnegloren gedaan hadden. Margriet Nitschelm uit Den Haag bood 60,en een groot prentenboek na mens de leerlingen van de eerste chris telijke huishoudschool aan, waarna een stevige maaltijd aangeboden werd. Op het menu stond hutspot met klapstuk en dat kwam goed van pas bij het koude weer. VOETGANGER VEROORZAAKT ONGEVAL. Op de Steenhoffstraat liep de heer C. R V., een zendeling die in Amersfoort woont. Plotseling stak hij het rijwiel pad over toen mevr. L. E. B.-W. pas seerde op haar brommer. Ze reed tegen de heer V. aan en viel. Hij maakte eveneens een val maar mankeerde niets. Mevr. B. werd aan hoofd en be nen gewond en is naar haar woning in de Klaarwaterweg gebracht. MEVR. VAN SOMEREN SPREEKT TE SOESTDIJK. De plaatselijke afdeling van de V.V.D. belegt a.s. maandagavond, om 8 uur, een openbare vergadering in het Oranje Hotel, waarin zal spreken het 2e Ka merlid Mevr. van Someren-Downer. Verwezen wordt naar de advertentie in dit blad. N.C.V.B. Op dinsdag 23 april a.s., 's avonds kwart voor acht, houdt de afdeling Soestdijk van de Ned. Chr. Vrouwen bond haar maandelijkse ledenverga dering in de zaal achter de Emmakerk. Ds. Kalff van Bennebroek zal spreken over: Engelen.... bestaan ze? MOTOR EN AUTO BOTSTEN. Met Pasen zou de motorrijder P. B. van de Lange Brinkweg een ritje gaan ma ken. Hij reed weg van huis met zijn dochtertje op de duo. Bij de tunnel naar de Korte Brinkweg draaide hij zich om teneinde zijn vrouw gedag te wui ven, zodat hij een naderende auto, be stuurd door A. L. v. L., niet zag en er pardoes tegenop reed. De heer B. kreeg een lichte wond boven een oog en zijn dochter werd aan een enkel gewond. De auto werd zo zwaar beschadigd dat hij moest woden weggesleept en de mo tor werd aan de voorzijde geheel ont zet. Dokter Rip verleende de eerste hulp. INSTRUCTIEBAD NOODZAKELIJK. Nederland is een waterland en zoals heel veel buitenlanders denken dat wij uitsluitend op klompen lopen, zullen er ook velen zijn die menen dat Nederlan- se kinderen eerst leren zwemmen en dan leren lopen. Dat is helemaal niet waar, een enquitte in Soest heeft dat onder meer uitgewezen. Van de 3548 kinderen, die in Soest en Soesterberg op 18 lagere scholen gaan, bezitten slechts 300 kinderen een zwemdiploma. Dat is dus nog geen 10 »/o. Uiteraard ligt dit aantal in de laagste klassen het ongunstigs. Er zitten 662 kinderen in de eerste klas en slechts 3 van hen hebben een diplo ma. In de tweede klas is dat 12 van de 635. in de derde 18 van de 595, in de vierde 42 van de 552, in de vijfde 92 van de 595 en in de zesde 133 van de 509 leerlingen. Soest heeft een prachtig natuurbad, maar het weer is de laatse jaren in de zemer zo slecht dat er van de goede voornemens bij de schoolkinderen om zwemmen te leren vaak niet veel te recht komt. Daarbij is het een heel eind naar Soestduinen, dus het is be grijpelijk dat al heel lang gedacht wordt aan het stichten van een over dekt instructiebad op 'n gunstige plaats. Het zal een heel eenvoudig bad worden, niet dieper dan 1,20 meter en het moet VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 APRIL 1963. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525i KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Go ml en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. mogelijk zijn het waterniveau te wij zigen. Dat kan door water weg te pompen of aan te voeren, maar met de nieuwste ontwerpen van instructie- baden is rekening gehouden met de mogelijkheid het water dieper of on dieper te maken door een verstelbare bodem. Enige jaren geleden meende men dat zo n bad 100.000,zou moeten kos ten, maar inmiddels is men er wel van overtuigd dat er wel een kwart mil joen of meer mee geboeid zal zijn. Ei is gedacht aan de mogelijkheid een combinatie van gymnastiekzaal en een instructiebad te creëren, maar dat biedt moeilijkheden ten aanzien van het bouwvolume. Het zou mogelijk zijn dat men wel toestemming voor de zaal en nog niet voor het bad of omgekeerd zou krijgen. Het bad zal in de eerste plaats voor schoolkinderen bestemd zijn, maar ook zullen volwassenen de gelegenheid krij gen te trachten de zwemkunst machtig te worden. De brandstofvoorziening zal een fikse post op de gemeentebegroting vormen. Vluchtig is gedacht aan verwarming door metaangas van het rioolwater- zuiveringsbedrijf, maar dit bedrijf heeft dat gas voorlopig nog zelf te hard no dig. Over de plaats waar het bad komt, over de tijd van bouwen en over de uitvoering van het bad is nog helemaal mets bekend, maar het idee van dit instructiebad wordt door het gemeente bestuur niet losgelaen omdat men vindt dat veel te weinig schoolkinderen zwemmen kunnen. Nu hebben in de zomermaanden de leerlingen van de vijfde en de zesde klas zwemles als het weer enigermate dragelijk is en getracht zal worden ook leerlingen van de vierde klas in te schakelen, want dat nog geen 10 °/o van dc Soester schoolkinderen kan zwem men is wel bedroevend. j BETER DAN GOED IN EEN HOLLYWOOD HOED. Er wordt tegenwoordig bijzonder veel aandacht be steed aan de dessins van de stoffen, waarvan onze kle- ding wordt gemaakt. Waren het vroeger zeer veel effen stoffen die men gebruikte, in onze tijd zien we deze aanmerkelijk minder. Zelfs in stoffen die aanvankelijk effen lijken, zien we bij na dere beschouwing dikwijls toch een heel fijn patroontje zitten en het is een feit, dat zoiets de stof toch altijd een apart eigen karakter geeft. Wat de dessins betreft, de ontwerpers laten hun fantasie de vrije loop waar door heel dikwijls kunst werkjes ontstaan waar we moeilijk een omschrijving van kunnen geven, doch waarin door de artiest slechts is gespeeld met lijnen en kleuren, zonder dat hij trachtte reëel iets uit te beelden. Hij wenste waar schijnlijk een prettig aan doend en fraai dessin voor de stof te ontwerpen, dat niets meer beoogt dan het oog te strelen met zijn har monisch kleurenspel. Daarnaast hebben we de bekende decoraties, waarvan de strepen en bloemen wel tot de klassieken mogen worden gerekend. Elk jaar weer vinden we ze op de een of andere manier ge presenteerd. Zo ook in de prachtige veredelde katoen, waarvan het japonnetje is gemaakt dat onze illustratie toont. Hier heeft de ontwer per op een witte onder grond zeer brede groene strepen gezet, die bloemen in diverse lichte kleuren dragen. In het overigens vrij eenvoudige model heelt men leuk met deze stre pen gespeeld. In het lijfje met lage taille lopen de strepen verticaal, ter wijl ze in de laag aangezette gladde rok horizontaal lopen. Op deze ma nier wordt er een aardig effect bereikt. Er schuilt echter een gevaar in, want een dergelijke japon moet een vrouw met korte benen met dragen. Door de strepen in de lengte en de lage taille lijkt het bovenlichaam lan ger terwijl door de breedtestrepen in de rok de indruk wordt gevestigd, dat de benen korter zijn. Bij uitstek een japonnetje voor dames met lange henen en kort bovenlichaam.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5