FOXBORO (NEDERLAND) N.V. J, Hoppenbrouwers Veertig jaar Soester Vrijwillige Brandweer. BOSCH KWAK e a. enkele mnl. administratieve krachten b. enkele vrl. administratieve krachten c. een bekwame typiste. d. enkele mnl, krachten voor opleiding tot instrument monteur. e. enkele mnl. krachten voor magazijn en expeditie. f. een hulpkracht voor de onderhoudsdienst. A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN D00REN VENEMA Falcon Regenkleding BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool 2 c3 Soester circusgangers naar Den Haag. VOOR tBETERE 'INTERIEUR VERZORGING DERDE BLAD Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 De oorlogsjaren brachten ook de vrij willige brandweer in conflict met de bezetters. Tal van onderduikers wer den bij de brandweer ingedeeld om hun transport naar Duitsland te voor komen. Vooral commandant W. Groart, die zich zeer verdienstelijk maakte, liep hierbij gevaar. Zelf moest hij me nig maal onderduiken. Later volgde toch zijn arrestatie, maar hij ontvluch te door in een onbewaakt ogenblik het huis van de Ortskommandant op de hoek van de Heideweg en de Soester- bergsestraat te verlaten, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Hierdoor misleidde hij de schildwacht, die niet beter wist, of de brandweer commandant was vrijgelaten. brandweer en de Soester bevolking slechts enkele jaren dienst bewijzen. De wagen viel zelf aan de vlammen ten prooi bij een felle brand, die het oud ste deel van de brandweercentrale ver woestte. In deze dr.amatische nacht van de 16e september 1959, voltrok zich niet min der dan een ramp voor de vrijwilligers en hun commandant,, voor wie de brandweer een stuk uit zijn leven was geworden. ,,Ik had liever gezien, dat de zaak bij mij thuis was afgebrand," zo vertelde hij. Alle uitrustingsstukken, kostbare persluchtmaskers, die de brandweer bij dichte rookontwikkeling en het optre den van giftige dampen uitstekende TENNISSHORTS voor dames en heren. Een aparte collectie. U vindt er zeker iets bij. Van 11.50-24.75 Het nieuwste in boord, model en dessin. No-Iron - Tricot-nylon en Bel-O-Fast. 15.90-19.75 VAN WEEDESTRAAT 80 Conflicten ontstonden ook, toen de brandweer verscheen bij de brandende boerderij van de landbouwer W. Kok aan de Korte Brinkweg. De Duitsers, die de boerderij in brand hadden gestoken bij wijze van repre saille, hadden verboden de brand te blussen. Commandant Groart en zijn mannen deden alsof hun neus bloedde en pakten het vuur aan. Ook toen het Duitse vliegtuig dat brandend terecht kwam op een vijftal huizen aan de Talmalaan, de brandweer deed uitruk ken, kwam het tot moeilijkheden. De Duitsers meenden, dat ze die brand zelf beter konden blussen. Een lichtag- gregaat, dat nu nog dienst doet bij de Soester brandweer, verdween toen op mysterieuze wijze uit de brandweer- voorraad van de Duitsers. Zo kwam men de oorlog door met een zwaar overbezette «brandweer, samen gesteld uit een groot aantal onderdui kers, die dag en nacht dienst deden op diverse posten in de gemeente. De meest merkwaardige tafereeltjes speel den zich af. Op een goede dag kon men zelfs een brandweerauto in Soest zien terugke ren, volgeladen met voedsel voor hon gerige onderduikers. Anderen, die de grond te heet onder de voeten werd, bracht men met een brandweerauto naar veiliger oorden. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 De eerste jaren na de oorlog bleef het materiaal van de brandweer vrijwel onveranderd. Vooral als gevolg van de grote droogte en het feit, dat de stoom treinen veel kolen verloren, boekte men in die tijd twee topjaren, wat branden betreft. In 1947 moest de brandweer 113 maal uitrukken; in 1949 bedroeg dit aantal zelfs 139. Daarna volgde een grote ommekeer in de methode van brandblussing, voor al wat bos- en heidebranden betreft, toen Soest in 1950 als derde gemeente van het land een hogedruk-nevelspuit aanschafte. Met deze wagen Werd het mogelijk brandende benzine en olie met water te blussen, zoals weldra bleek bij de felle binnenbrand in garage Stam aan het Nieuwerhoekplein. De zware GMC-nevelspuit draagt een tank mee met een inhoud van 3.000 liter, waarop toen nog twee stralen waren aangesloten. Via nevelpistolen wordt het water door een opening van 0,4 millimeer onder een druk van 42 atmosfeer verneveld, waardoor een veel effectiever blussing wordt ver kregen. Deze nevelspuit voldeed zo goed, dat men later besloot een derde aanslui ting te laten opbouwen. Toen de brand weer enkele jaren later opnieuw het materiaal moest uitbreiden, bleek de keuze niet moeilijk. Het werd weer een hogedruk-nevelspuit, gebouwd op een zelfde chassis. Deze wagen kreeg vier stralen, een aansluiting voor schuim- blussing, terwijl in een ruime kast een draagbare motorspuit werd meegedra gen. Jammer genoeg kon deze nevelspuit de diensten hadden bewezen, gingen ver loren. Van slangen, uniformen en een groot deel van het andere materiaal, werd niets teruggevonden. Slechts een kleine groep toeschouwers was die nacht getuige van de meest verbeten strijd tegen de Rode Haan, die de brandweer ooit had gevoerd. In py jama, waarover in de haast wat kleren waren aangeschoten, bonden de spuit- Gedipl. A.B.A.N.-Instrncteur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. cn gasten de strijd aan, daarbij alles in het werk stellend om overslaan naar de uiterst brandbare houten loods van gemeentewerken te voorkomen. Nooit is vastgesteld hoe deze brand werd ver oorzaakt, doch bij de brandweer denkt ieder het zijne ervan. Was het al niet jaren zo geweest, dat een sinistere pyromaan zijn vernieti gend werk met de regelmaat van de klok uitoefende? Bij de brandweer her innert men zich nog hoe een pyromaan kans zag op 14 oktober 1954 het hu welijksfeest van ondercommandant J. F. Groart te verstoren door een hooi berg op het erf van de weduwe Schim mel aan het Kerkpad in brand te ste ken. Daarvóór waren al tal van hooi bergen in vlammen opgegaan, zodat zelfs patrouilles werden ingesteld. Ook houten gebouwtjes, zoals die van het openluchttheater, ontsnapten niet aan de aandacht van de brandstichter, die de brandweer handen vol werk bezorgde. Ook in de bossen, zelfs nog op Goede Vrijdag van dit jaar, kwamen tal van brandstichtingen voor, maar de daders lieten zich niet grijpen. Voor al hun werk worden de mannen van de brandweer binnenkort gehul digd. Uw bijdrage voor een passend geschenk kunt u storten, op de giro rekening van het comité bij de Ned. Middenstandsbank N.V., giro 134908, of afdragen aan de meteropnemer van het gasbedrijf. Vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de gemeentesecretarie, politie en pers zijn woensdagavond vanuit Soest en Soesterberg als gasten van circusdirecteur Toni Boltini per bus van Tensen naar Den Haag geweest, waar zij op het Malieveld de galapre mière van 't circusprogramma 1963-1964 van het enige Nederlandse circus mee maakten en zij hebben een kostelijke avond gehad. Het programma was buiten verpach ting en twee stoere Soester mannen zorgden voor de plaatselijke noot door het in de piste op te nemen tegen de twee Australiërs, die zich waarschijnlijk terecht de sterkste mannen ter wereld noemen. Spiegelstraat 38, Bussum, tel. 15614 Groest 110, Hilversum, tel. 14001 voor betere nachtrust: Huizerweg 24, Bussum, tel. 12379 Onze zeer krachtige plaatsgenoten trok ken met vele anderen zo hard mogelijk aan de touwen om de nazaten van Her cules van hun plaats te krijgen, maar ze vergaten daarbij dat de schalkse mannen uit het land van de kange- roes wel eens plotseling de touwen kon den loslaten, zodat het een machtige tuimeling voor de Soester krachtpatsers werd, waarover hun busgenoten zee^ KONINGINNELAAN 169 SOESTDIJK Wegens uitbreiding onzer organisatie hebben wij thans plaats voor voor werkzaamheden i.v.m. planning en magazijnadm. Vereist middelbare opleiding; kantoorervaring; kennis van de engelse taal, leeftijd vanaf 23 jaar. ter'assistentie in diverse afdelingen. Vereist Mulo opleiding; kennis van de engelse taal en typen strekt tot aanbeveling. Vereist: Mulo opleiding;; grondige type-ervaring; goede kennis van de engelse taal; kennis van frans en duits strekt tot aanbeveling. Vereist enkele jaren uitgebreid onderwijs; accuraat werker. Vereistenkele jaren ervaring in soortgelijke werkzaamheden. Genegen tuin- en schoonmaakwerkzaamheden te verrichten. Leeftijd niet boven 40 jaar. Geboden wordt Prettige en zelfstandige werkkring in een zich ontwikkelend bedrijf. Goede salaris- en loonvoorwaarden. Met gemaakte vakantieafspraken zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Gegadigden voor bovengenoemde vacatures worden verzocht zich schriftelijk te richten aan de Afdeling Per soneelszaken. Persoonlijke aanmelding is mogeüjk na telefonische afspraak. (Tel. 4151) VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 APRIL 1963. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 enthousiast waren. Willy Klijs, de bekende spreekstal- meester verwelkomde het hooggeacht publiek, bracht dank aan de gemeente Soest voor de medewerking die men bij het vestigen van Toni Boltini's winterverblijf El Paradiso in Soester berg ondervond, en hij vroeg bijzon dere aandacht voor de aanwezigheid van eregast Siem Nieuwenhuizen, tach tig jaar, die 30 jaar geleden met Buziau successen oogstte in Bouwmeesterreveus. Wat Aad de Vries, de Nederlandse dompteur uit de school Klant, met zijn leeuwen deed, was wonderbaarlijk. Hij stak zijn hoofd rustig in een leeuwe muil, liet enige leeuwen toe op hem te gaan liggen en droeg tenslotte zelfs een koning der woestijn de piste uit. ,,Saturnus", die hoog in de nok werkte, deed de 3'/s duizend toeschouwers hui veren en mademoiselle Zulma toonde gratie als ballarina te paard. De jonge Zuidamerikaanse artisten The Hofmans waren lenig als tuinslang en circus- adel werd geboden door Valesco Wilke, die 12 paarden met groot gemak en kundigheid presenteerde. De kleine Antoinette Boltini maakte met een aardig paarden nummer haar debuut en de chimpansees van Vodez toonden zich geestige maar humeurige heren, die liever hun muziekinstru menten de tent inslingerden dan ze te bespelen en die een hekel aan schoe nen hadden, zodat die nogal eens uitge daan werden. Les frères Raluys bleken fameuze rek- artisten en voor ,,de grootste sensatie van alle tijden" zorgden Wolf Beüfiss en zijn assistente Regina. Met een mo tor werden loopings bij een snelheid van 100 km per uur uitgevoerd. Hartelijk en gul werden de Soester circusgangers in de pauze door spreek- stalmeester Klijs in de cantinewagen ontvangen, waarna Josette Boltini in de piste haar vaardigheid met haar voeten toonde bij een verrassende voet-anti pode. Valesco Wilke, die reeds twaalf paar den gepresenteerd had, toonde zich zeer veelzijdig door drie babyolifanten te laten optreden, zes prachtige vossen in vrijheidsdressuur te brengen en ten slotte met mademaoiselle Zulma voor een Weense hogeschool van klasse te zorgen. De Herculessterke mannen uit Austra le, zagen er niet tegenop een carrou sel, waarop een tiental mannen op hun voeten te torsen terwijl ze op de grond lagen en dat deden ze ook met negen mannen die op een plank zaten. Vier mannen mochten ongestraft trachten Acron de sterkste van de twee met een dik touw en veel kracht te wurgen, maar zijn halsspieren waren sterker dan hun trekkracht. Gezellige Nederlandse clowns met een zwak begin en met een goed slot, de Adlers, zes acrobaten in de lucht op grote hoogte en met veel durf en ten slotte het meest sensationele nummer van de twee jonge Fransen, de Clerans, die hun duizelingwekkende toeren zon der vangnet uitvoerden en het zelfs presteerden op 20 meter hoogte vrij Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. Dames- en Heren Maatkleding F. C. Kuijperstraat 28 - tel. 2803 Soestdijk door de ruimte te zweven, gerust als ze waren op de grijpzekerheid van de partner. Het publiek bracht de artiesten, de heer Klijs en het echtpaar Boltini na afloop staande een ovatie, en terecht, want het was een bijzondere première geweest. De Soester gasten van de heer Boltini waren na afloop nog enige tijd gezellig bijeen in hotel De Hout en ook waren ze nog steeds gast. Een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur dankte hartelijk voor de goede ontvangst en het gulle onthaal. Circus Boltini doet enige plaatsen in ons land aan, gaat dan naar België en Luxemburg, komt terug en zal de laat ste voorstelling in Urecht geven. Maar misschien nog een allerlaatste in Soes- teiberg als de gemeente daarvoor toe stemming verleent. En dat zal dan in het winterverblijf aan de Amersfoort- sestraat „El Paradiso" plaats vinden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9