DE ONSOCIALE WERKSTER. He! oog gericht op een Koninginnefeest. Meningen van lezers. •f7 Het programma op Koninginnedag. DINSDAG 23 APRIL 1963. 42e JAARGANG NO- 29- soesterCTourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Vooral in wat grotere plaatsen tobben talloze huisvrouwen met het probleem hoe een werkster te krijgen en vooral te houden. Aan een dienstmeisje voor dag en nacht denken de meeste huis vrouwen al niet eens meer, want zo'n hulp in de huishouding is met een lan taarntje te zoeken of voor het meren deel der huisvrouwen onbetaalbaar ge worden. Toch kan menige huismoeder het niet zonder enige hulp in de huishouding stellen. Hetzij omdat verscheidene kin deren in huis haar dagtaak reeds over vol maken, hetzij dat het huis te groot is om door één mens volledig schoon en in orde te worden gehouden, of doordat de vouw ook haar man nog helpt bij zijn werk, hetzij zelf nog een baantje heeft, vaak omdat zij met het klimmen der jaren lichamelijk niet meer in staat is om alle huiselijke werkzaamheden zelf te verrichten. Zij zoekt dus een werkster, een vrouw die haar één of meer halve dagen per week helpt het huis schoon te houden. De vraag naar werksters is beiangrijk gestegen, ten eerste omdat er geen dienstmeisjes meer kunnen worden ver kregen of gehouden, ten tweede door het stijgen van de leeftijdsgrens, ten derde door de woningnood. Dit laatste immers noodzaakt de mensen vaak langer in een te groot huis te blijven wonen, eigen huishouding te blijven voeren, omdat zij maar niet van van daag op morgen in een verzorgings- of bejaardentehuis kunnen worden op genomen of kunnen verhuizen naar een voor hen geschikt flatje. Zonder hulp in het huishouden kunnen zij het echter niet meer stellen. Het gebrek aan deze hulp is riet van vandaag of gisteren, en het neemt steeds groter, vormen aan. Hiervan wordt door vele vrouwen, die wel wat extra willen verdienen, door één of enkele dagen per week in het huishouden en bij het schoonmaken te helpen, vaak misbruik gemaakt. Daar bij hebben we niet op het oog het uur loon wat hiervoor thans gevraagd wordt. Het is nu eenmaal zo, dat de vraag het aanbod bepaalt en bij veel vraag en een krap aanbod de te betalen prijs dus stijgt. Ernstiger wordt het probleem echter doordat vele werksters zich allerminst gebonden achten aan een eenmaal ge maakte afspraak. Zij komt zich, naar aanleiding van een advertentie, aanbie den, zij maak een afspraak met me vrouw over het loon en de tijden dat men zal komen, zij komt één, twee keer en dan plotseling verschijnt de werkster niet meer. Ze heeft er waar schijnlijk geen zin meer in; het bevalt haar niet zo erg, misschien vindt ze de af te leggen afstand wat te groot of er zijn andere redenen dat zij niet meer kan of wil komen werken en ze blijft dus weg. Zonder mevrouw ook maar enig bericht te zenden, verbreekt ze de aangegane dienstbetrekking. Zo'n geval komt niet een enkele, doch honderden malen voor. De in de steek gelaten mevrouw is natuurlijk hevig verontwaardigd, het leek allemaal goed te gaan, er is geen boos woord geval len en toch blijft de werkster in eens maar weg. Misschien waren er toch redenen voor dat zij geen zin meer had of niet meer kon. Talloze huismoeders vragen zich tever geefs af waarom de vrouw dan toch niet even een berichtje stuurde dat zij niet meer zou komen en liefst ook waaróm zij dit niet zou doen. Men mag dat verlangen, niet alleen uit be leefdheid, maar vooral uit een sociale, correcte instelling tegenover de mede mens. Een werknemer, in welk bedrijf ook, zal niet onverwacht zo maar wegblij ven; hij of zij kan dat ook niet doen, evenmin als hij of zij zonder ernstige reden zo maar op straat kan worden gezet; hiertegen waakt de Arbeidswet. Maar werksters, die zich slechts één of een paar halve dagen verhuren, vallen hier niet onder. Evenmin als zij, in de meeste gevallen, van hun verdiensten belasting (behoeven) af (te) staan, om dat deze exra verdiensten vrijwel on controleerbaar zijn. Worden zij ziek, dan hebben zij uiter aard ook geen recht op behoud van het loon of op een gedeelte daarvan. Desalniettemin zijn er talloze huisvrou wen, die hun werkster, wanneer deze enige tijd bij hen werkte en ziek werd, dan toch de wekelijkse werkuren blijven doorbetalen, zowel uit menselijk gevoel als in de verwachting, dat de werkster na hersteld te zijn weer bij hen zal ko men arbeiden. Ook in die verwach ting zijn vele huisvrouwen al vaak te leurgesteld doordat de werkster dan toch maar niet meer kwam. Dit getuigt van een mentaliteit, die onze samenleving verbittert en de men selijke verhouding schaadt. De werk- - 1 ]SSL&^ÊP&t": i°*&£ - j De huwelijkscadeaus voor Prinses Alexandra van Kent en de heer Angus Ogilvy stromen uit alle delen van de wereld naar Londen. Eén daarvan arriveerde uit Rhodesië. Het is een soepkom, waaraan de legende, dat het aantal ingesneden gezichten het verwachte aantal kinderen van het bruidspaar zal zijn. Deze soepkom heeft acht gezichten. ster, die na eenmaal of tweemaal te zijn gekomen maar weer wegblijft, geeft daarmede blijk dat een ander mens haar niets kan schelen en zij tegenover die medemens geen correctheid in acht behoeft te nemen. Als de werkgever van haar man te genover deze eens evenzoo zou hande len, zouden er van haar zijde luide protesten opklinken, werd hemel en aarde bewogen om daarin verande ringen te brengen en de bewuste werk gever aan de kaak te stellen. Maar die mevrouw laten ze doodgemoederd met de boel zitten, al weten ze heel goed, hoezeer zij daar nodig zijn. Nodig, niet terwille van een groter gemak van voor mevrouw, maar in de meeste ge vallen omdat die het zonder hulp echt niet kan Dit euvel van het onverwacht en zon der bericht wegblijven van de werk ster, op wie men meende te kunnen vertrouwen, is een probleem geworden in de huidige samenleving. Het is he laas nodig daar in het openbaar op te wijzen en de handels wijze als onsociaal te veroordelen. Op dinsdagmorgen 30 april zal het Koninginnefeest beginnen met het uit steken der vlaggen en het luiden der klokken, terwijl honderden kinderen uit de eerste tot en met de zesde klas sen van de lagere scholen zich zullen gereed maken voor de zanghulde bij het raadhuis. Zij vertrekken om kwart voor acht van het Nieuwerhoekplein, de Beetzlaan en de Driehoeksweg en zij zullen begeleid worden door P.V.O., de drumband van Crescendo en de drumband van Olympia. Bij het raadhuis wordt gezongen onder leiding van de heer C. Lips en de bur gemeester zal een toespraak houden. Van 9 uur tot half een zal op ver scheidene plaatsen in de gemeente, en lange tijd op Nieuwerhoek het bekende Utrechtse stadsdraaiorgel „De Lange Gavioli" spelen. Dit orgel is vijf meter lang en heeft 5 bewegende beelden. Om half elf is bij het paleis de ge bruikelijke bloemenhulde met défilé. De kern van de duizenden die de ko ningin hulde komen brengen wordt dit jaar gevormd door elf provinciale groe pen v"an 800 jongeren van het Natio nale Centrum Vorming Bedrijfsjeugd. Er zullen enige autobussen en ambu lancewagens met reumapatiënten ko men en vele groepen uit alle delen van het land zullen langs de jarige koningin trekken. Natuurlijk zullen weer tientallen muziekkorpsen en drumbands aan het défilé deelnemen. De Koninklijke Harmonie uit Heer, 120 jaar oud en 100 leden, zal dinsdag middag een concertmars door de ge meente houden, die duurt van kwart over twee tot kwart voor vijf. Er wordt gestart in Soest-Zuid en tenslotte zal het corps spelen op het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan. Bij het bus station Soest-Zuid en het Koningin Emmamonument wordt de mars onder broken om kort te concerteren. Op het terrein aan de Wald. Pyrmont laan worden kinderspelen georgani seerd door de Soester Turnclub. Kin deren van 6 tot en met 16 jaar kunnen zich hiervoor vanaf half twee gratis opgeven. Om 3 uur kunnen de kinderen tegen een gering entreebedrag genieten van „De avonturen van Pinokkio", een stuk dat door de toneelgroep „Het Masker" in het openluchttheater op gevoerd zal worden. Dinsdagavond een concert van P.V.O. bij Braamhage of mogelijk op het balkon van garage Stam en tenslotte in samenwerking met de gemeente Baarn een groots vuurwerk aan de Noorder weg. MEVR. VAN SOMEREN SPRAK VOOR DE V VD. Grote belangstelling was er gisteravond voor de verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D. in het Oranje-Hotel, waar mevr. G. V. van Someren-Downer, lid van de tweede kamer, een toespraak hield. Zij werd ingeleid door mr F. Raedt, de voorzitter van ie afdeling, die erop wees dat mevr. Van Someren de laatste tijd op voortreffelijke wijze in het nieuws geweest is. Na de verkiezingen zal de kabinetsfor matie gaan uitmaken hoe Nederland ge regeerd zal worden en hoe onze hou ding zal zijn in het grote conflict oost west, aldus mevr. Van Someren, die van mening was dat het nog helemaal niet zeker is dat een samengaan van katho lieken en P.v.d.A. voor de deur staat. Ook zal onze houding tegenover de ont wikkelingslanden opnieuw bepaald wor den en het is te hopen dat men steeds meer gaat bedenken dat Rusland in de ze landen onze indirecte vijand is die daar waarschijnlijk gevaarlijker is dan als directe vijand achter het ijzeren gordijn. Deze ontwikkelingslanden moe ten in de eerste plaats geholpen wor den met het op gang brengen van de produktie. Natuurlijk sprak mevr. Van Someren over de mammoetwet en het televisie- beleid. Ze vond het jammer dat ook de mammoetwet niet voorziet in het ge bruiken van alle talenten die in ons volk schuilen. Er zijn nog teveel jonge mensen die niet de opleiding krijgen die ze volgens hun aanleg verdienen. De strijd tussen oost en west is groten deels een strijd om de geestelijke vrij heid en mevr. Van Someren betreurde het dal deze geestelijke vrijheid in de verdrukking komt door het televisie- beleid. Meer dan 30 jaar heeft de V.V.D. al tegen het omroepbestel gestreden en de strijd om de commerciële televisie werd graag aanvaard omdat deze er tenslotte toch komen zal, ondanks het verzet van de zuilen. Tenslotte toonde mevr. Van Someren met voorbeelden aan dat het kabinet De Quay het helemaal niet zo slecht ge daan heeft als velen willen doen voor komen en dat een koers gevolgd is die bij velen de wens doet opkomen dat dit beleid voortgezet wordt, want het is in het belang van het Nederlandse volk. VERENIGING PERSONEEL GEMEENTEWERKEN. Het personeel van Gemeentewerken heeft een bijeenkomst gehouden in de kantine van de brandweerkazerne, ten einde te komen tot het oprichten van een personeelsvereniging. Het doel hiervan is het bevorderen van het onderling contact van het per soneel. Er hebben zich 58 leden opge geven. Er werd een reglement vastge steld en het bedrag van de maandelijk se contributie werd vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. M. Bouman, voorzitter, J. M. Banda, D. Nanninga, P. A. Leenarts, H. Vos, B. Koppen en A. Dijkstra. De vereni ging zal de naam P.G.W.S. (Personeel Gemeentewerken Soest) dragen. Na deze eerste geanimeerde vergade ring werd een woord van dank ge bracht aan de directie voor de steun en medewerking die verleend werd en het bestuur deed de toezegging dat eni ge plannen uitgewerkt zullen worden. N.V.V.-ERS GEHULDIGD. Vrijdagavond zijn enige N.V.V.-leden tijdens een feestavond van de afdelingen A.B.C., A.B.V.A., A.N.B. en N.V.B. in het gebouw „De Rank" gehuldigd. Deze avond was georganiseerd in samen werking met de bestuurdersbond van het NV.V. Het waren de heren F. Colenbrander en A. Bast, die 50 jaar lid van de vak beweging waren en de heren J. Akker man en J.v.d. Slikke met een veertig jarig lidmaatschap. De jubilarissen wer den toegesproken door de heer T. T. Renes, bestuurslid van het district Utrecht. De heer Renes wees op de grote ver dienste van mensen die vele tientallen jaren lid zijn, juist omdat er bij het N.V.V. een grote doorstroming van de gaande en de komende man is. De heer Colenbrander was actief geweest bij het trampersoneel in Amsterdam, waar hij de vakbeweging onder moeilijke omstandigheden diende. De heer Bast is voor Soest een bekende figuur. Hij Hij was 28 jaar bestuurslid bij de Bouwbedrijfsbond en maakte een kwart eeuw deel uit van de Soester Bestuurdersbond. Ook in G.S.W.-ver- band en voor het t.b.c.-fonds heeft hij veel gedaan. Het echtpaar Bast en het echtpaar Colenbrander kregen een gratis vacantie aangeboden respectie velijk in Slenaken en Overgoor. De beide andere jubilarissen kregen een gouden speld plus oorkonde en alle vier trouwe N.V.V.-leden kregen si garen, terwijl er voor hun echtgenoten bloemen waren. De heer Renes sprak er zijn vreugde over uit dat het de Soester Bestuur dersbond na een aantal moeilijke jaren thans heel wat beter gaat. Hij sprak over de ontwikkeling die een vrijere loonpolitiek toeliet nu in de Stichting van de Arbeid werkgever en werknemer gelijkelijk met elkaar onderhandelen en de werkgever niet meer in laatste instantie op de regeling kan terugval len. De heer Renes wekte de aanwezi gen op ongeorganiseerden aan te spo ren lid te worden van een vakorgani satie. Als voorbeeld noemde hij de werknemers in de grafische bedrijven die allen georganiseerd zijn. Ook in Soest dient veel propaganda gemaakt te worden opdat het bolwerk dat N.V.V. heet nog sterker wordt. Na deze plechtigheid werd een vlot programma ten tonele gevoerd door Dick Engelbracht, conferencier en imi tator, Las Estrellas, jeugdige accordeon virtuozen, de pianist Wim Ripken, de zangeres Anita Berry, Scott and Black, komische acrobaten en Fred Menger. POLITIE WON WEER. Ook de laatste wedstrijd van de voet balcompetitie 1962-1963 voor politie teams is door de combinatie Zeist- Soest gewonnen en daarmee hebben Zeist en Soest beslag gelegd op de eervolle tweede plaats van de hoofd klasse district west. Er werd tegen Haarlem gespeeld en het werd een 6-0-overwinning. In de elfde minuut gaf Ten Hove een voorzet, mid denvoor Baams omspeelde spil Schou- wenaar en schoot langs keeper Kok huis (1-0). Vijf minuten later gaf j, Baams een kans aan rechtsbinnen Schuurman. Die schoot eerst tegen de doelman, maar scoorde direct daarop het tweede doelpunt. In de 22ste mi nuut speelde Baams zich met een schijnbeweging vrij, gaf de bal aan Ten Hove, die in de rechter beneden hoek inschoot (3-0 Aan de andere kant probeerde mid denvoor Knevelbaard het met verre schoten, maar doelman Koster van de combinatie gaf hem geen kans. Na de rust zette Ten Hove in de twaalf de minuut hoog voor en linksbuiten Van de Klashorst kon inkoppen. De combinatie had er nog niet genoeg van en Baams scoorde het vijfde doel punt toen hij een slechte uittrap van Kokhuis afstrafte. Tenslotte maakte linksbinnen Van de Mast het zesde doelpunt uit een corner die keurig door Ten Hove was genomen. ST. JORISDAG. Vanmorgen om zeven uur zijn welpen en verkenners van de padvindersgroe- pen Don Bosco, Hopman Masselman en De Paltz Scouts bijeen geweèst op het plein achter het V.V.V.-verkeershuis om de St. Jorisdag op de gebruikelijke wij ze te beginenn. Na het hijsen van de vlag werd de welpenwet voorgelezen en hopman Mulder sprak een gebed uit. Het padvinderslied „Hoort zegt het voort" werd gezongen en namens het district bracht oubaas dr De Vos, aan wie hopman C. v. d. Schoor de opge stelde groepen gepresenteerd had, de Jorisboodschap. Hij wekte de verkenners en welpen op juist vandaag de gedachten te bepalen bij de wereldbroederschap van de pad vinders uit de gehele wereld en de strijd van St. Joris tegen de draak te geden ken. Vandaag vooral moeten de wapens gescherpt worden waarmee de draken in de gehele wereld, maar ook de klei- TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het vorig jaar werd het jaarlijkse Ko ninginnefeest een beetje verdrongen door het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Dat kwam onder meer tot uiting door dat het jaarlijkse défilé voor het paleis niet doorging en er werd zelfs gefluis terd dat dit défilé in 1961 wel voor de laatste maal gehouden was. Vandaag over een week is het Konin ginnedag en in Soest is een aantrek kelijk programma voor de kinderen samengesteld. Ouderwetse wedstrijden, zoals zaklopen, Was ophangen en mis schien wel koekhappen en dan niet te vergeten een voorstelling in het open- luchtheater waar Pinokkio zijn avon turen zal laten zien en vertellen. De romaniek zal onze gemeente bin nenkomen in de gedaante van een draaiorgel met de schone naam „De Lange Cavioli" en een koninklijke harmonie uit Heer zal tonen dat het niet nodig is een korps te hebben als P.V.O. met enthousiaste maar te weinig leden en met een leeftijdsgemiddelde dat er niet om liegt. Het is echter gewenst dat zeer velen belangstelling tonen als P.V.O. in de avonduren concerteert. Dat kan als het niet zo koud is als andere jaren, maar die dertigste april doet helaas meestal aan de ijstijd of de zondvloed denken. Dat is onder meer de reden waarom het jaarlijks concours hippique dit maal niet gehouden zal worden. Maar het vuurwerk gelukkig wel, want dat hoort nu eenmaal bij een Koninginne feest, zoals het défilé erbij hoort. Het is dan ook verheugend dat deze traditie na een jaar onderbreking in ere hersteld is en dat duizenden uit het gehele land naar het paleis Soest- dijk zullen komen om hulde te bren gen aan de koninklijke familie. KANTMAN. ne draken in het eigen hart bestreden moeten worden. Deze wapens zijn de wet en de belofte. Hopman v. d. Schoor reikte hierna de rode St. Jorisbloem uit die het symbool is van het bloed dat vloeide toen St. Joris de draak bestreed. Hedenavond om acht uur zullen deze bloemen tijdens een kampvuur, dat de St. Jorisdag beslui ten zal, verbrand worden. VLEES VER KOOP. Morgenmiddag, om 2 uur, vindt aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 suks. Hoendereieren van 11,75 tot 12.50. Middenprijs 12.10. Prijs per kg. 1,95. HANDBALUITSLAGEN. Dames: Amersfoort 1-B.D.C. 1 1-3. Amersfoort 2-B.D.C. 2 2-3. Heren: Laren 2-B.D.C. 1 6-3. B.D.C. 2- Arma 1 11-8. Juniores: B.D.C. 1-L.V.V. 1 4-7. Aspiranten: Achilles 2-B.D.C. 1 6-13. TONEEL VOOR ,T NUT. Donderdagavond 25 april zal de to neelgroep „De Hoveniers" uit Bilthoven voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het stuk „De kinderen van Eduard" van Gilbert Sauvajon in de vertaling van Elsa den Hertog opvoe ren in gebouw „De Rank" aan de Soes- terbergsestraat. JAARVERGADERING ROODE KRUIS. We willen de leden van de afd. Soest- Soesterberg erop wijzen dat op Vrij dag 3 mei de jaarvergadering wordt ge houden. Zie de advertentie in het blad van a.s. vrijdag. Reserveer deze avond! DE COLLECTEBUS. Als een van ons iets groots verricht Wordt hij terecht gepezen; Men roemt zijn daad, prijst zijn genie Of heeft zijn boek gelezen. Toch kan het kleine zijn ook groot Als soms een hart gaat vragen: Wat kan ik doen voor mensenleed, Hun lasten helpen dragen. Dat heeft mevrouw Van Vliet gedaan. Die jaren collecteerde, En zo mee schiep iets vreugdevols Voor hen die dat ontbeerde. Daarvoor zij haar hier dank gebracht, Wij kennen haar verlangen. Dat U of ik, of allebei, Haar in die taak vervangen. Mevr. M.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1