I De Gaulle's nachtmerrie. HET OOG GERICHT OP J0HNNY HALLIDAY. Officiële mededelingen. V er kiezingsbi j eenkomst P. v. d. A. Nieuwe Lagere Technische School. DE VOLGENDE COURANT OP WOENSDAG A.S. VRIJDAG 26 APRIL 1963. 42c JAARGANG NO. 31. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,23 TELEFOON 2566 GIRO 126156 In zijn jongste rede voor het Franse volk heeft president De Gaulle zich opnieuw bezig gehouden met zijn eigen nachtmerrie Frankrijk „onderworpen" aan het buitenland. Mocht er bij de kortgeleden te Parijs gehouden conferentie van de N.A.V.O. in sommige kringen al enig schuchter op timisme zijn gerezen, dat Frankrijk in de Atlantische gemeenschap een wat soepeler houding zou willen aannemen, deze hoop is volkomen ongegrond ge bleken. De Franse president blijft zich, evenals hij dat in zijn Europese poli tiek doet, verzetten tegen elk systeem dat de nationale souvereiniteit geheel of gedeeltelijk zou doen opgaan in een internationaal gezagsorgaan. Zijn argu ment daarbij is, dat zo'n gezagsorgaan nooit in staat zou zijn zoveel geestdrift onder de volkeren te wekken, dat het ook werkelijk bij machte zou zijn de nationale soevereiniteiten overbodig te maken of in betekenis te doen inkrim pen. Ongetwijfeld houdt De Gaulle's her nieuwde strijdvaardigheid - en dat is typerend voor zijn taktiek - verband met het mislukken van de stakingsacties in Frankrijk, waardoor het prestige van de vakbonden heeft geleden en zijn positie nationaal is versterkt. Noch in de Verenigde Staten, noch in Europa zal zijn rede echter veel weerklank vinden. In Amerika zal men de weer spannigheid van de Franse president, die zowel de multilaterale als de multi nationale nucleaire plannen doorkruist, niet anders kunnen zien dan als een definitief bewijs van wantrouwen tegen de V.S. die De Gaulle, zij het ongaarne, toch wel als leidinggevend in de wes telijke wereld erkent. De Gaulle meent Frankrijk moet leiding geven. Frankrijk hecht weliswaar wel aan de Amerikaanse verzekering Europa te zul len verdedigen, indien het wordt aan gevallen, maar De Gaulle meent dat Frankrijk in staat moet zijn zelf met atoomwapens m te grijpen, mocht de V.S. hiertoe niet, of niet onmiddellijk bereid zijn. Het enige land dat een zekere baat vindt in De Gaulle's Atlantische poli tiek is West-Duitsland, daar het kans ziet, gebruik makend van de Franse halstarrigheid, een wat grotere en steeds begerende invloed te krijgen in de wes telijke defensie-politiek. Deze grotere invloed zal de Russische beduchtheid voor juist het Westduitse militairisme slechts vergroten en daarin is De Gaulle's bijdrage gelegen in het voort duren van de koude oorlog. Eenzelfde negativisme, gebaseerd op wei nig meer dan aarzeling van zijn poli tieke tegenstanders, kenmerkt De Gaul le's Europese politiek. Immers ook in zijn laatste rede stelt hij zich teweer tegen de Britse toetreding tot de Eu ropese economische gemeenschap, die een verschuiving van het machtseven wicht in Europa zou meebrengen. Tenslotte houdt De Gaulle de binnen landse oppositie, in dit geval de vak bonden voor, dat zij zich minder, zoals hij zegt, uit partijpolitieke oogmerken met de Franse lonen moet bezighouden, maar eraan dienen mee te werken Frank- rijks positie in de wereld te versterken. Dat De Gaulle deze positie zowel mi litair als economisch zou kunnen over schatten, mogen zij daarbij blijkbaar over het hoofd zien, evenals het isole ment, waartoe De Gaulle's visie in in ternationaal opzicht leidt. In gebouw De Rank hield de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid dinsdagavond een openbare verkie zingsbijeenkomst, Waarop gesproken werd door oud-minister-president, dr. W. Drees en door dr. J. Jongh, gemeen teraadslid van Utrecht en kandidaat voor de verkiezing van 15 mei. Zij werden ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer K. de Haan, die wees op de wijziging die er geko men is in het maken van propaganda voor de verkiezingen. Thans maakt men gebruik van de televisie, maar het zou beter zijn als bepaalde zaken niet kort voor de verkiezingen belicht wer den, maar op gezette tijden en dan van verschillend standpunt. Dr. Jongh wees op het feit dat we wel in een welvaartsstaat leven, maar dat er nog veel tekorten zijn ondanks het feit dat men dankbaar mag zijn voor de overvloed aan werkgelegenheid. De mogelijkheden voortgezet onderwijs te volgen zijn groter geworden, maar nog steeds is het niet zo dat alle Ne derlanders gelijke kansen hebben. De woningnood behoeft geen toelichting, maar wel het feit dat nog vele mensen in krotten wonen. Onder de tekorten be hoort het tekort schieten bij de bouw van huizen. Gehorigheid in flatwo ningen, onvoldoende sanitair en nog te weinig centrale verwarming. Cul turele waarden zijn niet voor ieder- H.M. de Koningin viert dinsdag a.s. haar 54e verjaardag. Foto J. Hamelberg. een bereikbaar en voor invaliden en geestelijk gestoorden wordt nog te weinig gedaan. Dit laatste geldt vooral de bejaarden. De P. v. d. A. meent te weten wat ge daan moet worden om de tekorten in onze welvaartsstaat te bestrijden en zij heeft hiervoor een plan. Nagenoeg alle partijen hebben deze tekorten ge constateerd, maar slechts de P. v. d. A. is bereid offers te brengen om deze tekorten uit de weg te ruimen. Dit plan wijst ook op de mogelijkheid de fi nanciën hiervoor te verkrijgen. Op de ze wijze wil de P. v. d. A. onder meer verbetering brengen voor hen die bui ten hun schuld in moeilijkheden kwa men. Dr. W. Drees wees op het grote be lang van het feit dat wij kunnen stem men in een vrij en democratisch land. Dit stemmen moet echter ook werkelijk kiezen zijn. Na de bevrijding van het zuidelijk deel van ons land ontstond de Nederlandse Volksbeweging, die trachtte splitsing naar godsdienst in de politiek tegen te gaan en die de toestand op politiek ge bied van voor de oorlog niet terug wenste. Prof. Schermerhorn, prof. Banning en prof. De Quay waren de leiders van deze beweging. Ze gaven er blijk van de mening te hebben die nu de P. v. d. A. nog heeft en wensten niet terug naar het systeem van de confessionele partijen. De samenwerking in deze be weging was aanvankelijk voortreffelijk, maar zij hield geen stand. Het bleek niet mogelijk ons land op te bouwen met politieke partijen die niet hun godsdienstige overtuiging in het geding brachten. Weinig waardering bleek de heer Drees te hebben voor de verkiezingsslagzin van enige jaren geleden, die luidde „Nederland moet opnieuw bevrijd wor den". Het was duidelijk dat men de P. v. d. A. bezettersmethoden verweet, hoewel de P. v. d. A. slechts een deel van de regering uitmaakte en dat was een actie die zelfs in een verkiezings strijd niet geoorloofd is. Er wordt wel eens gezegd dat we onder zulke gunstige omstandigheden leven dat er voor de arbeider niets meer ge daan behoeft te worden. De verhou dingen ten aanzien van bezit zijn ech ter nog steeds scheef en de heer Drees achtte het volkomen onnodig dat ons land in korte tijd van 940 op 3690 miljonairs kwam en dat het vermogen dat belast wordt van 14 tot 30 mil jard steeg. Tweederde van deze der tig miljard is in handen van 1/3 °/o van de bevolking. Vermogensvermeer dering wordt nauwelijks belast en waardevermindering in het geheel niet. Zou dit wel gebeuren dan zou de in komstenbelasting gerust omlaag kun nen. Deelname aan het Atlantisch pact is een goede waarborg voor de vrede en zij die voor eenzijdige ontwapening zijn lokken een aanval van de vijand uit. Dat is onder meer in India bewe zen. Het is echter, ook niet nodig dat wij de langste diensttijd van geheel Europa hebben, zoals thans het ge val is. Tenslotte prees dr. Drees de samenwer king die bestaat tussen de partijen die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in ons land. Een incident werd veroorzaakt door een opgewonden jongeman, die de heer Drees fel aanviel over dingen die hij zelfs niet genoemd had. Hij kreeg van de heer De Haan het advies een de batavond te organiseren. De P. v. d. A. zal daar graag aanwezig zijn, mits de tegenstander met een debatter komt die meer politiek geschoold is dan de man die dr. Drees zo heftig aanviel zonder te bedenken dat men dit zeker niet doet bij een man die 77 jaar is. BEZOEK VAN IERSE HUISVROUWEN. De afdeling Baarn-Soest en omge ving van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is een klein onder deel van deze vereniging die 40.000 leden in ons land heeft en een nog kleiner deel van „The Associated Coun try Women of the World", waarbij de Ned. Ver. van Huisvrouwen aangeslo ten is. Ierse huisvrouwen zijn ook aangesloten bij deze wereldorganisatie en zij ko men op 27 april als gasten van de afdeling Baarn-Soest naar ons land. Morgenmiddag om vijf uur arriveren ze op Schiphol, waarna ze naar Soest en Baarn gaan per bus en hun intrek nemen bij de leden van de afdeling. Zondag brengen de gasten in de hui selijke kring door en maandag worden de Keukenhof en Delft bezocht. Voor al voor Delft hebben de Ierse gasten veel belangstelling, want de uitvaart van wijlen Koningin Wilhelmina is ook in Ierland op de televisie gevolgd. Dinsdag pannekoeken eten in De Ros kam aan de weg naar Hilversum en daarna een kopje thee drinken in Spa kenburg, maar ook de verjaardag van de koningin wordt niet vergeten. Op 1 mei een tocht naar Emmeloord en Giethoorn, op 2 mei een bezoek aan Den Haag en Madurodam. In Scheve- ningen wordt theegedronken en in ,,De Witte Bergen" wordt het diner gebruikt. Op vrijdag 3 mei worden de dames op het raadhuis ontvangen door de bur gemeester. Daarna wandelen zij naar La Bordelaise in de Burgemeester Grothestraat voor een echte Hollandse koffietafel en de middag wordt gezel lig met de leden van de afdeling Soest- Baarn doorgebracht. Op zaterdag 4 mei vertrekken de gas ten weer naar Amsterdam, waar ze nog enkele dagen zullen blijven. MOTORCROSS OP KONINGINNEDAG Ook dit jaar wordt op Koninginnedag dicht bij Soest een motorcross gehou den en wel op een circuit van 1800 meter met een diepe zandkuil aan de Paduaweg in Den Dolder, tussen hotel Hiensch en het vliegveld Soesterberg. Deze wordt door de eerste Zeister Mo torcrossclub onder auspiciën van de Nederlandse Motorsportbond georgani seerd. De wedstrijden zijn internatio naal. Er doen Nederlanders mee, on der wie de Soester rijder G. van Beek, W. en A. "v. d. Elzen uit Gemert, Frans Merks uit Nistelrode en de kampioen van 1961 en 1962 bij de seniores-inter- nationaal Jo Fransen uit Aalst. Uit België komen Frans de Feyter, Leon Keteleers en Willem Schauteden en uit Duitsland Schönberg, Rielgen en Wou ters. A R. KIESVERENIGING. De Centrale Anti-Revolutionaire Kies vereniging houdt a.s. maandag, 29 april, een openbare vergadering in „De Rank", om gezamenlijk te spreken over het zelfstandig midden- en kleinbedrijf, waarbij niet alleen gelet zal worden op de belangen der bedrijven als zo danig, doch ook aangeroerd zullen worden de gevolgen van die politiek voor de producent en de consument. Leider van het gesprek zal zijn het 2e kamerlid H. v. Eysden van Rotterdam NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdag j.1. hield de afd. Soestdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse ledenvergadering. Daarop sprak ds Kalff te Bennebroek over het onderwerp „Engelen, bestaan ze Zolang de wereld bestaat, aldus ds Kalff, worden engelen door God ge bruikt voor allerlei diensten. Ook in onze tijd mogen wij het be staan van engelen beslist niet ontken nen. Het gebeurt nog dikwijls dat God engelen uitzendt ter bescherming van mensen. In de bijbel worden meerdere malen engelen genoemd, die gezonden werden om Gods Wil aan de mensen bekend te maken. Spr. wees er op dat dit na de op standing niet meer noodzakelijk was Jezus heeft toen de mensen aangewe zen Zijn getuigen te zijn. Nadat nog enige vragen beantwoord waren werd de vergadering gesloten. De rijksgoedkeuring voor de bouw van de nieuwe lagere technische school op de hoek van de Molenstraat en de Soester Engweg is afgekomen en ar chitect H. Bunders uit Bussem is druk bezig met het volledig klaarmaken van het bestek, zodat de aanbesteding ge houden kan worden en men verwacht dat met september, mogelijk reeds eerder gestart kan worden met het werk. Het zal in een jaar voltooid zijn omdat in systeembouw gewerkt wordt en dan heeft Soest eindelijk de nieuwe lagere technische school, waarvoor zo lang geijverd is. Het oude gebouw in de Molenstraat zal volledig voor de werkplaatsen van de ruim 100 leerlingen ingericht worden en tijdelijk worden ze voor theorie ondergebracht in huize St. Jo- seph, het voormalige bejaardentehuis. Er komen nieuwe fraismachines, een zware draaibank en ook een slijpbank staat op het programma. Nu heeft men praktijkruimte tekort, maar spoe dig zal begonnen worden met lassen, smeden en machinale houtbewerking. Gisteravond hebben de leerlingen van de tweede klas aan ouders en andere belangstellenden tijdens een openbare les laten zien wat ze van vaktekenen, machine-bankwerken, bankwerken en timmeren kunnen en dat is heel wat. Er zijn thans 105 leerlingen en dit is geen gering aantal als men bedenkt dat in 1961 met 58 leerlingen gestart is. Er zijn dan ook steeds meer ouders die zo verstandig zijn hun kinderen op de lagere technische school in Soest een vak te laten leren en niet in Amers foort, Utrecht, of Hilversum, want er is geen enkele reden waarom dit nodig zou zijn, en zeker straks niet als het nieuwe gebouw er staat. Van de 105 leerlingen wonen er 65 in Soest, 39 in Baarn en 1 in Lage Vuursche. Ze hebben het afgelopen jaar niet alleen aan hun theoretische- en vakontwikkeling op school gewerkt, maar ook bezoeken gebracht aan het kasteel Haarzuilen en het Bisschop pelijk Museum in Utrecht. Ook woon den ze twee schoolconcerten bij. Voor sanatorium Zonnegloren verkochten ze met kerstmis 2211 kaarsen die 1658,70 opbrachten, ze ijverden voor de actie „Open het dorp" en vervaardigden voor de bejaarden van Braamhage 100 kaar senstandaards, die met kerstmis aange boden werden. VLEESVERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, vindt aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. In diverse kranten hebben we kun nen lezen dat het een schandaal is, dat een jongeman als Johnny Halli- day de kans gekregen heeft zo ver schrikkelijk gek te doen en dat de Nederlandse kijkers dit te zien kre gen voor hun degelijk televisietoestel. Er zit een knop aan het toestel waar mee je kunt bewerkstelligen dat er iets te zien is, maar daarmee kun je er ook voor zorgen dat er niets te zien is, maar betaal ik daarvoor mijn kijkgeld? Vreselijk vond men het dat de mensen die de voorstelling van Halliday bij woonden helemaal in extase raakten en dat men ook dit te zien kreeg. Ik vond het helemaal niet vreselijk en ik kan me best voorstellen dat de jeugd genoten heeft. Tenminste een deel dat net zo daaps is als die John ny Halliday, maar er veel minder mee verdient of er geld op toelegt. Vroeger zaten we rustig te luisteren naar Louis Davids of lachten om Buziau. Dat werd dan door de radio uitgezonden en natuurlijk werd ook toen geprotesteerd, want Nederlanders moeten nu eenmaal altijd heel ver ontwaardigd doen over dingen die anderen de gewoonste zaak van de wereld vinden. Swiebertje is leuk voor de kinderen, Johnny Halliday voor de teenagers, Dundee-Milaan voor de mensen die eens wat anders dan B.D.C. of S.E.C. willen zien en wie gesteld is op een kerkdienst die heeft daarop eveneens recht. Al dat kinderachtige geprotes- teer. Het is echter wel te hopen dat de leden van de tweede kamer, die zo heel erg bang waren dat het cultu rele peil van de televisie met recla me maar heel matig zou kunnen zijn, ook gekeken hebben want dan zijn ze direct bekeerd. Johnny Halliday gedroeg,zich als een volslagen zot en het publiek eveneens. De mensen die straks de reclametele visie moeten verzorgen zullen geen kans zien een programma te brengen dat nog minder met cultuur te ma ken heeft. KANTMAN. Wegens Koninginnedag zal ons blad niet op dinsdag doeh woensdag a.s. verschijnen. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voorne mens zijn om aan de fa. de Haan, Amersfoortsestaat 70, Soesterberg, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te ver lenen voor het uitbreiden van een fabrieksruimte op het perceel, gele gen aan de Amersfoortsestraat 70, sectie E, nummer 1835, zulks in af wijking van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden gelegen langs de Amersfoortsestraat te Soes terberg. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een ter mijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun even tuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter ge meentesecretarie ter inzage. Soest, 26 april 1963. GEMEENTESECRETARIE EN KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretatie, het kan toor van de gemeenteontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de takken van dienst op dinsdag 30 april a.s. (Koninginne dag) de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Voor spoedgevallen betreffende gas- voorziening kan men zich op genoem de dag telefonisch richten tot het gasbedrijf, (telefoonnr. 2793) of de opzichter (telefoonnr. 3929). Indien te lefonisch geen gehoor wordt verkre gen dient een briefje in de brieven bus van het gasbedrijf te worden ge deponeerd. Tevens wordt bekend gemaakt dat op die dag geen as en vuilnis door de gemeentelijke reinigingsdienst zal worden opgehaald. Dit zal geschieden op woensdag 1 mei a.s.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1