Kqu 40 jaar Soester Vrijwillige Brandweer. D. ENGEL BOSCH KWAK HET KAPERSCHIP Firma G. van de Pol KKPKINST NIEUB0RG KARWEI GEDAAN. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool <S Met felicitaties van het Soester bedrijfsleven. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Gereformeerde Kerk Soest bestaat 25 jaar. Loodgieters- werkzaamheden. TWEEDE BLAD VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. D A m p o PERMANENT-WAVE, hollquupod IV. Naast de zorg voor blussing en mate riaal kreeg de brandweer steeds meer bemoeienis met de preventieve bran- weerzorg, al bleef het blussen van brand steeds een uiterst belangrijke taak. Dit blijkt ook uit de cijfers. Sinds de oprichting moest de Vereni ging Vrijwillige Brandweer van Soest 1857 maal uitrukken. De leden van de brandweer worden officieel aangesteld door burgemeester en wethouders, die dit in nauw overleg met het bestuur doen. Vroeger was die bevoegdheid in handen van het bestuur van de vereniging, maar op grond van de brandweerwet 1956 bleek dit niet langer mogelijk. Toch is in feite weinig veranderd. De vereniging bleef bestaan, al kreeg zij een ander karakter. Het enthousiasme van de vrij willigers werd er echter niet minder om. De uitbreiding van Soest, de toename van het aantal industrieën, en het ge bruik van steeds meer chemicaliën maakte het echter nodig, dat de ken nis van de brandwachts steeds groter werd. Aan de opleiding werden offi- ramp van 1953, toen een aantal van hen met motor- en autospuit naar 's-Gravendeel reed om miljoenen liters water weg te pompen uit het over stroomde gebied. De wond van de brand in eigen huis is allang geheeld. De verbrande spuit werd vervangen door de grootste ho- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 gedruk-nevelspuit van het land, de garage werd opgebouwd en nieuw ma teriaal werd aangeschaft. Binnen niet al te lange tijd zal men beginnen met de bouw van een nieuwe brandweer garage, omdat lang niet alle voertuigen onder dak gebracht kunnen worden. Als de ladderwagen gearriveerd is zal ook daarvoor een noodoplossing gevon den moeten worden. n.,-, ciële examens van de brandweerin spectie verbonden, terwijl binnen korte tijd een speciale cursus voor pompbe- dieners wordt afgesloten. De brandweermannen verzuimden niet hun kennis aan anderen over te dragen. Zo leidden zij tientallen padvinders op ter verkrijging van het brandweerin signe. Bevelvoerders zijn in de gelegenheid de brandweerschool in Amsterdam te bezoeken, waar zij gedurende twee win ters een--eursus- volgen. Dit kost hun iedere veertiendagen een dinsdag, maar drie leden hebben niet geaarzeld zich voor de cursus op te geven. Dank zij die kennis en de paraatheid, die iedere dinsdagavond op peil gehouden wordt, is het brandweermateriaal bij de Soes ter vrijwilligers in goede handen. Men is er dan ook vertrouwd mee geraakt dat een brand gestuit wordt zodra de brandweer verschenen is, zodat wer kelijk spectaculaire branden in Soest tot de uitzonderingen behoren. Een aantal brandweerlieden, onder wie de volijverige secretaris C. Haver, komt vrijwel iedere donderdagavond en ook op zaterdagmiddag bijeen om de om- DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 22» L. f648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 vangrijke administratieve rompslomp te verzorgen. Tientallen brieven komen binnen en moeten beantwoord worden. Het verlenen van adviezen inzake de hinderwet, de preventieve voorzienin gen in belangrijke gebouwen als be jaardencentra en kindertehuizen, dit alles behoort tot de taak van de brand weer. Vooral commandant W. Groart besteedt veel tijd en zorg aan dit werk, waarbij 's zomers nog tientallen hooi bergpeilingen verricht moeten worden om hooibroei te voorkomen. De tijden zijn veranderd, ook voor de brandweer. In de veertig jaar van het bestaan der vereniging groeide het aan tal inwoners van ruim 8000 tot 30.000. Het aantal brandweerleden nam daar entegen af, vooral omdat de nevel spuiten weinig manschappen vereisen. Het materiaal is daarentegen ingewik kelder geworden en vereist vakman schap. De kolossale nevelspuiten met hun mobilofoons vergen een bekwame bediening. Straks wordt daaraan een volautomatische magirusladder met een lengte van dertig meter toegevoegd, die ook een speciale opleiding vraagt van hen die ermee moeten omspringen. Zo heeft de Soester brandweer tiental len jaren in dienst gestaan van de ge meenschap. Niet alleen in Soest, maar ook daarbuiten, bij hulpverleningen aan Baarn, Zeist of andere omliggende gemeenten. Ook toonde de vrijwilligers hun gemeenschapszin bij de februari- Ondanks die handicap heeft de brand weer door de jaren heen zijn taak uit stekend verricht en daarvoor zijn velen dankbaar. Het is te wensen dat deze vrijwilligers nog vele jaren hun krach ten aan dit goede doel zullen wijden, hetgeen de inwoners en hun bezittingen ten goede zal komen. Voor de oorlog werd Soest .beschouwd als een rustig plaatsje, bij uitstek geschikt voor rust-zoekenden en gepensioneerden. Industrie ontbrak nagenoeg geheel en de aktiviteit die werd ontplooid vond voornamehjk plaats in de agrarische sector. Na de oorlog heeft dit „rustige beeld" zich stapje voor stapje gewijzigd, want EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 ook Soest kon de snelle industralisatie met ontlopen. De weinige ambachtelijke bedrijven groeiden en tal van andere ondernemingen, waaronder zelfs een aantal buitenlandse, hebben Soest uit verkoren als zetel voor hun zaken. Natuurlijk hebben verschillende facto ren bij deze keuze een rol gespeeld - factoren zoals personeelsvoorziening - bereikbaarheid - beschikbare ruimte - de prachtige en rustige omgeving en onbewust misschien ook de veiligheid Bestond onze brandweer voorheen uit sluitend om de hooibranden te bestrij den en de zo brandbare boederij te be schermen - thans weten alle grote en kleine vestigingen in Soest zich be schermd door een enthousiaste en goed georganiseerde Soester Vrijwillige Brand weer. Gelukkig zijn er nog maar heel weinig bedrijven in onze plaats, die wat met brand te maken hadden, doch waar dit het geval was, werd altijd openlijk toe gegeven „Het had erger kunnen zijn - onze brandweer heeft nog meer onheil kunnen afwenden". Maar ook, en dit is mijns inziens wel de grootste lof die wij aan het Corps kunnen toezwaaien Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. „Er wordt altijd met overleg gewerkt en nimmer wordt iets onnodig bescha digd of vernield. Zodat kritiek van de pers in de zin van „De brand was niet zo erg, maar door waterschade is het hele perceel verwoest" op onze brandweer niet van toepassing is". Dit nu en natuurlijk nog veel meer vindt het Soester bedrijfsleven een enorme verdienste. Het is dan ook niet anders dan met zeer veel genoegen dat wij ons aanslui ten bij de reeks van gelukwensen, wel ke bestuur en leden van onze brand weer ongetwijfeld op hun feestdag zul len ontvangen. A. H. HOEGEN DIJKHOF. Voorzitter Soester Zaken- kring. „ARTIESTENPALET" IN ZONNEGLOREN. „Artiestenpalet", dat momenteel met be langeloze medewerking van ruim 130 artiesten in 40 inrichtingen komt en ge middeld 10 keer per maand een ont spanningsprogramma verzorgt, komt maandag 29 april in Sanatorium „Zon negloren". Medewerking verlenen: Ka- thy Verdonck (de prijswinnende accor- deoniste die onlangs nog in de „Ster avond" van de NCRV optrad), „Muze- val" cabaretier Hennie Oliemüller, de gitaarcombo The Yelping Jackals, het duo Suzan William met eigen Ne derlandse liedjes, Conny Vink (per 1 mei zangeres bij het orkest John Kris tel), The Teddy Girls en het Zuid-Ame rikaans kwartet Los Andes. Los Andes hebben reeds diverse radio- en TV- programma's gehad, wonnen in 1962 de AVRO TV-beker en traden in Brussel op met Charles Aznavour en Les Com pagnons de la Chanson, in Keulen met Freddy en Conny Froboess. Bovenge noemd non-stop programma duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Artiestenpalet verzorgt dit jaar ook alle programma's voor de stichting „Het Vierde Prinsenkind", die licha melijk gebrekkige kinderen een zorge loze vakantie geeft. voetbalprogramma. Zondag: Rapiditas 1S.E.C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2—Uithoorn 2, 12 uur. V.V.O.G. 2—S.E.C. 3, 12 uur. K.V.V.A. 3—S.E.C. 4, 2.30 uur. B.D.C. 1Amersf. Boys 1, 2.30 uur. Amersf. Boys 3B.D.C. 3, 12 uur. B.D.C. 4—N.S.C. 2, 12 uur. A.P.W.C. 6—B.D.C. 5, 12 uur. Quick 5B.D.C. 6. 12 uur. Quick 6B.D.C. 7, 12 uur. Zaterdag: Karboys 1V.V.Z. 1, 4 uur. Hees 1Avance 1, 4 uur. V.V.Z. 2—Hees 2, 4 uur. S.E.C. A—B.D.C. A, 4 uur. Amsvorde BB.D.C. B, 4 uur. B.D.C. CAchterveld A, 4 uur. S.E.C. DAmsvorde C, 2.45 uur. H.V.C. a—S.E.C. a, 2.45 uur. Amersf. Boys bB.D.C. b, 4 uur. S E.C. cScherpenzeel b, 4 uur. B.D.C. cAchterveld a, 2.45 uur. B.D.C. eeAmsvorde d, 2.45 uur. Pupillen: B.D.C. 1—K.V.V.A. 1, 2 uur. K.V.V.A. 2— B.D.C. 2, 2 uur. C.J.V.V. 2—S.E.C. 2, 2 uur. K.V.V.A. 3B.D.C. 3, 2 uur. B.D.C. 4—A.P.W.C. 3, 2 uur. kinderspelen op KONINGINNEDAG. Onder auspiciën van het Oranje Co mité Soest organiseert de Soester Turn- club dinsdagmiddag kinderspelen op het voormalige BD.C.-handbalterrein aan de Waldeck Pyrmontlaan. De lei ding is in handen van de heer S. de Boer, directeur van S.T.C. Vanaf half twee kunnen kinderen van zes tot en met zestien jaar zich voor deze spelen opgeven. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De wedstrijden be staan uit de volgende onderdelen: Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Meisjes: 6- 9-10 jaar 11-12 jaar 13-14 jaar 15-16 jaar werpen. Jongens: 6 9-10 jaar 11-12 jaar vecht. 13-14 jaar lopen. 15-16 jaar 8 jaar vlaggetjes steken, blokjes rapen, behendigheidsloop. zaklopen of balyverpen. 60 meter hardlopen of bal -8 jaar vlaggetjes steken, touwtrekken of balwerpen. hindernisloop of kussenge- korfbalwerpen of 2 km hard- 3 km hardlopen. RIT VAN S.B.C. Dinsdagavond hield de Soester Brom fiets Club de eerste rit van het nieuwe seizoen. Door de heer M. van Rouwen daal was een parcours van 30 km. uit gezet dat door 22 bromfietsers gereden werd. Start en finish waren bij hotel Bos en Duin, waar de heer Rouwendaal de prijzen uitreikte. De uitslag was: 1 J. v. d. Bank, 6 strafpunten; 2. E. v d. Broek 10; 3. E. Becker 16; 4. R. Bloemersma 19; 5. W. v. d. Leek 19. De troostprijs was voor W. van Boeyen, die 68 strafpunten had. ZILVER TETRA. De aquariumvereniging Zilver Tetra hield dinsdagavond in de Gouden Ploeg een vergadering waarop eerst enige huishoudelijke zaken besproken werden, waarna de heer A. F. Vester een lezing met dia's per bandrecorder hield. De causerie had de titel „Van leek tot goed aquariaan". Hij behandelde be langrijke zaken voor de beginneling, zoals de rotswanden in de bak, de verzorging van de bodem, de stenen, de planten en de vissen, maar gaf ook belangrijke wenken aan geroutineerde aquariumhouders. Er werd besloten in mei de laatste bij eenkomst van het seizoen 1962-1963 te houden. In de maanden mei tot en met au gustus zullen de gastenavonden plaats vinden. Dan gaan leden op bezoek bij leden. De jaarlijkse huiskeuring is eind september of begin oktober. De vijf leden die bij deze keuring de plaatsen 1 tot en met 5 innemen zullen onder ling uitmaken wie zal deelnemen aan de landelijke kampioenschappen. Daar aan mag slechts 1 lid per vereniging deelnemen. De heren Kalkman en Van Duin werden tot leden van de kascommissie herkozen en tenslotte werd besloten dat getracht zal worden zoveel mogelijk nieuwe le den aan te werven onder de houders van aquaria. Op 3 mei a.s. zal het een kwart eeuw ge leden zijn, dat de Gereformeerde Kerk te Soest werd geïnstitueerd. Alvorens over de lotgevallen en akti- viteiten van deze Kerk in de afgelopen 25 jaar een en ander mee te delen dient vermeld dat reeds lang te voren, n.1., sinds 1887, een Gereformeerde Kek van Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Soest bestond. Deze Kerk, waaronder zowel Soestdijk als Soest resorteerde, had één kerkgebouw, eerst een primi tief gevalletje op de Lazarusberg, daar na de Julianakerk aan de Julianalaan. Daar kerkten dus ook leden uit Soest- Zuid. Allengs werd dit aantal zo groot 300) dat de wenselijkheid werd inge zien deze Kerk in twee wijken te ver delen en in Soest-Zuid een tweede kerkgebouw te stichten. Zo verrees in 1925 de Wilhelminakerk aan de Soes terbergsestraat. 't Was nog maar een kerkje met een paar honderd zitplaatsen, maar toen kort daarna naast Dr. J. Hoek als twee de predikant Ds. B. Alkema van Maars- sen werd beroepen, die met zijn gezin de pastorie Driehoeksweg 4 betrok, had Soest-Zuid echt zijn eigen wijk centrum. En groei bleek er wel in te zitten, want reeds in 1930 moest het kerkje worden vergroot en kreeg het zijn tegenwoordig aanzien. Het bood toen plaats aan 600 mensen. Ds. Alkema heeft in zijn wijk 12 jaar gearbeid, heel kort naast Dr. Hoek, die naar Den Haag vertrok, daarna naast Ds. Wouters, gekomen van Dron- rijp. Toen Ds. Alkema op 70-jarige leeftijd met emeritaat ging, was de wijk Soest tot 700 leden uitgegroeid en besloot de kerkeraad met het oog op een meer intensievere bearbeiding te trachten tot kerksplitsing te komen. De besprekingen dien aangaande hadden een vlot verloop en zo werd op 3 mei 1938 voorspoedig de dochterkerk Soest geboren, terwijl de moederkerk haar bestaan voortzette onder de naam: Gereformeerde Kerk van Soestdijk. Haar predikant Ds. Wouters werd door de classis Amersfoort aangewezen als consulent van de jonge Kerk en hij bleef dit tot 9 januari 1939, toen Ds. H. van Andel, gekomen van Kromme nie, als eerste predeikant van de (nieu we) Gereformeerde Kerk van Soest zijn intrede deed. Gedurende de gepasseerde 25 jaar heb ben in Soest zes predikanten gearbeid. Ds. van Andel vertrok in 1941 naar Arnhem en werd opgevolgd door Ds. H. W. Wierda, voordien te Vijfhuizen. Deze nam in 1946 een beroep aan naar 's Gravenhage-Loosduinen, terwijl zijn VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 APRIL 1963. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 plaats werd ingenomen door Ds. H. v. d. Berg, tevoren te Scharendijke. Toen deze in 1950 naar Sassenheim vertrok, werd zijn werk overgenomen door Ds. A. A. Leenhouts van Enschede. Na hem kwamen nog Ds. J. A. C. Rullmann ('53-'59) en de tegenwoordige pastor loei Ds. C. M. v. d. Loo, die in 1960 Dor drecht voor Soest verwisselde. De groei van de gemeente, hoewel vooral tengevolge van de oorlog niet daverend, ging toch gestadig door. Ze telt nu 900 leden, een toename dus van c.a. 30 °/o. Tijdens de oorlog preekte Ds. Wierda onderscheidene keren in een zaaltje van de Gouden Ploeg, omdat de gas- toevoer voor de kerkverwarming ont brak. De jeugdverenigingen waren op. last van de bezetter ontbonden, maar werkten normaal door onder de naam van bijbelkringen. In de mobilisatietijd van onze troepen (1939-'40) verleende de kerk gastvrijheid aan de hier geleger de militairen, door de consistoriekamer als Militair Tehuis in te richten. In tussen zijn er ook in normale tijden wel enige aktiviteiten, die meer de soci ale sfeer raken. Laten we er een drie tal noemen. In 1955 startte de „Gereformeerde Gezinszorg" met de doelstelling om hulp te verlenen in gezinnen, waar de vrouw des huizes door ziekte niet in staat is haar gezin te verzorgen. In 1958 werd, in samenwerking met de Ned. Herv. Kerk alhier en de Gere- form. Kerk te Soestdijk, de commissie „Bejaardentehuis" ingesteld om te ko men tot de bouw van een Prot. Chr. Bejaardencentrum. De bouw hiervan is thans in een gevorderd stadium van voorbereiding. En tenslotte had in 1960 de feestelijke opening plaats van het wijkgebouw „De Rank", dat vanzelfsprekend aller eerst het kerkelijk leven in al zijn facetten een betere accomodatie bood, maar tevens op een zeer gewaardeerde wijze tegemoet kwam aan het nijpend gebrek aan zaalruimte, waarmee zowel particulieren als verenigingen van heel Soest bij hun feestelijkheden en ver gadering al jaren te kampen had den. Wanneer wij het kerkelijk jaarboekje en pijn weg* wrijven met doorbladeren, dan zien we, dat het Geref. verplegend personeel van het Sanatorium „Zonnegloren" een aparte wijk vormt met een eigen wijkouder- ling. De predikant trekt iedere week een dag uit voor de geestelijke bear beiding van de Gereformeerde patiën ten. Dat de kerk niet op een eilandje leeft blijkt wel hieruit dat zij welbewust contact zoekt met z.g.n. buitenkerkelij ken. Haar centrale evangelisatie-com missie heeft sub-commissies voor huis bezoek, jeugdwerk, kamparbeid, lek- tuurverspreiding en een openbare uit leenbibliotheek. Kortgeleden werd voor de algemene leiding, activering en sti mulering van dit werk een ouderling in speciale dienst benoemd. Deze ambtsdrager heeft ook namens de kerkeraad zitting in een interker kelijk evangelisatie-comité, dat b.v. samenkomsten belegt t.g.v. de alge meen erkende Chr. feestdagen en des zomers in de vakantiekampen. Uit het voorgaande blijkt reeds de goede verstandhouding en samenwer king met andere kerken. Wat in het Dameskapper toont U an, Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. bijzonder de relatie met de Ned. Herv. Kerk betreft zij nog gewezen op de ge- meenschappelij ke kerkeraadsvergade- ringen, die zo nu en dan worden ge houden en op de interkerkelijke Ge- sprekskring, die periodiek vergadert. Na dit wat zakelijke relaas keren we nog even naar het interne kerkelijke leven terug en vermelden de oprichting in 1960 van het Geref. Kerkkoor. Het stelt zich ten doel mee te werken in de eredienst, de liturgie te verrijken en het kerkgezang te verbeteren. Het heeft onder de deskundige leiding, eerst van Pit Kiel Jr. en thans van H. J. van Monsjou, reeds prachtig werk geleverd. Het zal dit zeker met verhoogd ethou- siasme doen in de herdenkingsdienst, die de Kerk van Soest op zondag 5 mei a.s., des avonds om 7 uur, in de Wil helminakerk hoopt te houden. Daar haar eerste pastor, Ds. H. van Andel, thans een kerk te New Westminster (Canada) dient, zal haar tweede pre dikant, Ds. H. W. Wierda te Haarlem, in deze dienst voorgaan. Deze kerk dienst zal gevolgd worden door een gezellig samenzijn in de Rank. BETER DAN GOED IN EEN HOLLYWOOD HOED. Dagen, maanden, zelfs vier jaren Vlogen als een schaduw heen; Heel de Tweede Kamer werkte Tot het nut van 't algemeen. Reik dus, nu karwei gedaan, 't Kamerlid zijn heitje aan. Dat betekent herverkiezing Geef uw stem op vijftien mei Aan de candidaten van de Meestbelovende partij Alhoewel dat moeilijk is Geen van alle zijn ze mis. Allen willen ze méér huizen, Dus versnelde woningbouw; Betere positie voor de Ongehuwde man en vrouw; De belastingen omlaag Is voor géén van hen een vraag. Ook meer scholen, onderwijzers, Minder ambtenaarsgedoe, Meer vakantie, minder werken, 't Komt in orde en ons toe; Geen partij die zulks niet eist, Onverschillig welke lijst. Burgers, boeren, 't kan niet missen, Ruilverkaveling speelt mee, Ofschoon ik dat niet zou weten Van - pak weg - de P.S.P. Verder maakt het weinig uit Als u tot een keus besluit. Want de ene zit nog hoger Dan de ander op zijn troon Né de stembus zijn de woorden Zonder daden heel gewoon; Voor véél heitjes die vier Jaar Raken wij weer de sigaar JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5