Vermindert de populairiteit van de bromfiets? VENEMA Falcon Regenkleding De marskramerspionnen van Thailand. Meningen van lezers. MARCHAL - HAARMODE M. TUSSEN VAN BUUREN Rouw- en Trouwkleding Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie i EEN TEKEN DES TIJDS We treffen ze overal aan, zowel in de grote als in de kleine steden en zelfs in dorpen. Het is een teken des tijds, een teken van verveling gepaard aan te grote welvaart, waarin pubers zich de weelde van dure motorvoertuigen kun nen veroorloven. Toch krijgen we de indruk dat dit beeld langzaam gaat vervagen en wel naar aanleiding van publicaties en een gesprek dat wij voerden met een direc teur van eén der Nederlandse fabrie ken waar rijwielen en bromfietsen wor den vervaardigd. De directies van deze Nederlandse fa brieken zoeken naar mogelijkheden om hun omzetten het komende jaar te ver hogen na de ernstige achteruitgang van de laatste tijd in deze branche. Wan neer er geen maatregelen worden ge nomen, verwacht men voor het komen de jaar een nog verder achteruitgaan van de verkoop. Hiervoor zijn vele oor zaken aan te wijzen. En hierover spra ken we met een directeur van een bromfietsenfabriek. IS DE LOL ER AF? ..Een groot deel van de jeugd voelt er tegenwoordig niets meer voor om een dergeiijK hoog bedrag voor dit vervoer middel neer te tellen, tenzij ze het werkelijk nodig heeft", zegt deze indu- werd kort nadat de bromfietsen op de wegen verschenen, een snelheids beperking van 40 km per uur van kracht. In Frankrijk hield men het op een maximum snelheid van 50 km. Daarom maakte de Duitse industrie veel reclame voor de lichte 50 cc motorfiets, waarvoor uiteraad wel een rijbewijs wordt geëist, maar men kon dan ook veel sneller rijden. De lief hebbers konden nu naar hartelust aan het machientje prutsen, zonder dat er gevaar bestond de maximum snelheid te overschrijden. Maar deze mensen hadden tenminste getoond, dat ze vertrouwd aan het snelle verkeer van tegenwoordig kon den deelnemen. Een groot verschil uiteraard met de vele bromfietsers in ons land, die de meest elementaire regels van het verkeer nog niet ken- I nen." Wij vragen ons af of ook in Nederland het lichte motorrijwiel en de scooter de bromfiets voor een deel zal gaan ver vangen. Op het ogenblik worden ook I in ons land verschillende aantprek- kelijke modellen in de handel ge- bracht, waarop snelheden van soms wel 80 km per uur kunnen worden gehaald. Combinatie van Rijbewijs. „Velen zien er tegen op om het vrij Daar staan ze op de hoek van een drukke winkelstraat. striëel. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat de bromfiets een rage is geweest, net zoals indertijd de hoela hoep dit is geweest. Nu de grote belangstelling voor de brommer bij de jeugd is geluwd, blijft nog tenslotte de mogelijkheid over, om hem als vervoermiddel te gebruiken, waarvoor hij uiteindelijk ook is ont- Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. Dames- en Heren Maatkleding F. C. Kuij perstraat 28 - tel. 2803 Soestdijk worpen. Door de jeugd werd het ding echter over het algemeen beschouwd air een duur stuk speelgoed, waarmee velen hun macht en kunnen aan kame raden en vrienden konden tonen. Het machientje werd dikwijls als een kerst boom opgesierd met vlaggetjes, wim peltjes en plaatjes. Deskundige of on deskundige handen prutsten aan de toch al zover opgevoerde motortjes om er nog meer vermogen, snelheid en lawaai uit te halen. Daarna moest de eigenaar veelal reeds vrij snel belang rijke reparatiekosten betalen en in veel gevallen belandde het motortje op de schroothoop. Ook de politie stak een stokje voor deze rage en nam brommers in beslag die te snel liepen, of die waren voor zien van een zogenaamde race-carbu rateur, uitgeboorde cilinders of on- deuglijke uitlaten." DE KLEINE MOTORFIETS. „Heeft het toenemende gebruik van kleine goedkope auto's veel afbreuk gedaan aan de enkele jaren geleden zc succesvolle opmars van de brom fiets?" informeren wij. „Ja, maar toch kan het rijwiel met hulpmotor een goed en goedkoop ver voersmiddel zijn. Het is echter mis schien wel wenselijk om ook voor de berijders van bromfietsen in de toe komst een eenvoudig rijexamen ver plicht te stellen, waardoor het ver antwoordelijkheidsgevoel van de be zitter wordt vergroot. Duitsland heeft een zelfde soort ontwikkeling mee gemaakt als Nederland. Ook daar zware rijexamen hiervoor af te leg gen. Maar zij kunnen dan ook beter niet op zo'n motorfiets gaan zitten, want het feit alleen al dat ze tegen het examen opzien is al een bewijs op zich, dat ze onvoldoende rijvaar- dig zijn," aldus onze zegsman. „De eisen voor dit rijexamen kunnen ech ter beslist niet lager worden gesteld, omdat het verkeer jaarlijks nog te veel slachtoffers vergt. Wel zou het aanbeveling verdienen om het rijbewijs B voor personen auto's, ook voor tweewielige voer tuigen geldig te verklaren. We mo gen toch aannemen, dat de bezitters van een dergelijk rijbewijs blijk heb ben gegeven van een grondige kennis van het verkeer, en de besturing van een motorvoertuig in dit verkeer, zodat ze normaal gesproken ook na slechts enige oefening fatsoenlijk op een motor of scooter aan het ver keer zouden kunnen deelnemen." Zijn idee is niet nieuw, het werd ge propageerd door de R.A.I., de Neder landse Vereniging voor de rijwiel en automobielindustrie, die zich ern stig zorgen maakt over de terugslag in de motorbranche-omzetten. Pl.m. 35,— of pl.m. 10,per week? Voorts ijvert deze 'vereniging voor de afschaffing van het weeldetarief van de omzetbelasting op motorfiet sen en scooters. Dan zou bijvoorbeeld de prijs van een scooter in de mid denklasse kunnen zakken van 1.775,— tot 1.525.—. Hierdoor souden de prijzen gunstiger komen te liggen tot die van de kleine automo biel. Veel mensen kopen tegenwoor dig liever voor hun geld, dat aanvan kelijk voor een motor of scooter was gestemd, een tweedehands autootje, waarin ze beter beschermd zijn tegen de helaas in Nederland vaak zo slechte weersomstandigheden. Hierbij kunnen we nog opmerken, dat de berijder van een motor of scooter in geval van een aanrijding heel wat kwetsbaarder is dan iemand die in een auto zit. Anderzijds heeft het tweewielige mo torvoertuig ook weer voordelen, die hoofdzakelijk in het economische vlak liggen. Volgens opgave van de K.N.A.C. kost een kleine auto, zoals bijvoorbeeld een Fiat 600, wanneer men gemiddeld per ■aar 20.000 km rijdt, inclusief afschrij ving, belasting, benzine en reparatie- tosten, nog ruim 20 cent per kilome ter. Dat komt neer op een gemiddelde van 35,per week, een niet weg e cijferen bedrag. Natuurlijk wordt dit bedrag lager voor iemand, die ver stand heeft van auto's en die zelf wat repareren kan. Men pleegt te zeggen, dat een twee- wieler toch wel 60 tot 70 voorde- iger in de exploitatie is dan een klei- ïe auto en dat is naast de vele nadelen van de tweewieler toch wel een heel gioot voordeel. Daarom zal men ook in do toekomst nog veel tweewielers op onze wegen aantreffen", besloot de brommerfabrikant vol vertrouwen op de toekomst. „En misschien zal het aantal lichte motorfietsen en scooters nog wel belangrijk toenemen, hoewel ik dit niet zie met zulke grote spron gen als dit in de auto-industrie het ge val is!" ROODE KRUIS AFD. SOEST- SOESTERBERG. Vrijdagavond 3 mei zal in de Gouden Ploeg de plaatselijke afdeling haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Meestal is de belangstelling van de leden ver beneden peil doch het bestuur hoopt, dat men nu eens komt om te luisteren naar de jaarverslagen. Er moet een nieuwe voorzitter worden ge- NIEUWE COMMUNISTISCHE TAKTIEK. In de jaren 1955 en 1956 brak zich een andere richting baan met betrekking tot de toepassing van de buitenlandse poli tiek van China en Rusland in zuidoost- Azië. De onderlinge verhoudingen der communistische landen ten opzichte van de te voeren machtspolitiek naar buiten werden toen ingrijpend gewijzigd. Als uitgangspunt van het leidend prin cipe zou gelden dat een nieuwe derde wereldoorlog tussen oost en west in hoge mate afhankelijk zou zijn van houding en politieke instelling van de Aziatische, Afrikaanse en van de latijns- Amerikaanse volken (b.v. Cuba). ZEGEL- EN CACHETRINGEN Het geschenk voor een heer, die weet wat hij waard is! Van Weedestr 40 - Tel. 4361 kozen alsmede enkele bestuursleden. Van de ruim 2000 leden zijn er toch wel een 100 die willen komen. Laat het niet aan uw medelid over maar kom zelf. Zie de advertentie elders in dit blad. S.E.C.-HONKBAL. De afdeling honkbal van S.E.C. heeft van de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven de uitnodiging ontvangen zaterdag te komen spelen ter gelegenheid van de opening van het Amerikaanse honk balterrein van de D.A.F.-honkbalclub. Dr Huub van Doorne, directeur van de D.A.F. zal de eerste bal werpen. KRABBELS VAN KNELIS WAT HANNES WAT VEUL IS. In de kraant van dinsdaag las ik de krabbels van Knelis. Daor ken'k noeng nie zo bar best bie mè me pet. Eerst zeit Knelis: „As je 't ming vraog dan mok zeige da wullie noeng heul gin rede hebbe te kaankere op S.E.C.". En an t lest zit Knelis zelf te kaanke re. Hie zeit: As je 't ming vraogt, dan was dat nie spertief, maor gewoon stom van die speulder en mit zukke grap pies kejje gi,n kaampijoen worre." De speulders van S E.C. ken ik meraokel best en ze hebbe noeng een bar beste mentaolitiet. Noeng nog effe om op die sietu-aotie De Russische machthebbers lieten de leidende gedachte van Stalin vallen, dat de machtsovername slechts mogelijk zou zijn middels het ontketenen van een gewapende opstand in het desbe treffende land en niet langs een vreed zame weg. Rusland en rood-China hebben ter uit voering van die politieke richtlijn een aantal maatregelen getroffen en dezer dagen kwam aan het licht, dat de niet en of nog niet communistische lan den Birma, Thailand, Laos, Kambodsja, Malaya en Vietnam zouden behoren tot het (rood)-Chinese belangengebied en dat deze landen in de naaste toekomst dus zouden vallen buiten de Russische controle en voorts, dat Afghanistan, In dia en het westelijk daarvan gelegen Aziatische gebied deel zou uitmaken en zou gaan behoren tot de Russische be langensfeer, terwijl Indonesië als zo genaamd niemandsland zou worden be schouwd. Peking ging zijn eigen gang. De volksrepubliek China heeft zich niet gehouden aan de spelregels en is met groot succes bezig invloed te verkrijgen, ie behouden en uit te breiden in ge bieden welke deel zouden uitmaken van het Russische interesse-gebied (b.v. In dia, Ceylon). Van de zijde van rood- China wordt ook alles in het werk ge steld de in Birma aan de gang zijnde burgeroorlog op gang te houden. Hier is het, dat de houding en de meningen van Russische en van Chinese macht hebbers met elkaar in botsing kwamen. Rusland wilde een nieuwe koers en Chi na wenste de oude - die van Stalin - SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Zuidsinflel 3 Amersfoort De toegepaste taktiek in Thailand. De rode franc-tireurs in dat deel van de wereld, zijn thans op het idee ge komen om de door in rood-China op geleide geheime agenten vertrouwd te maken met een andere taktiek ter be reiking van het voor ogen staande doel De daarbij gebezigde methoden zijn zo eenvoudig gebleken, dat we ons met verbazing hebben afgevraagd hoe het toch wel mogelijk was, dat de daar voor verantwoordelijke autoriteiten in het andere kamp de achtergrond van deze nieuwe vorm van woelarbeid der communistische agenten, zo laat - te laat - onderkenden. Aan het licht is gekomen, dat de in rood-China opgeleide geheime agenten zich aandienen als reizende kooplieden die in groepjes van hoogstens twaalf man sterk de afgelegen grensdorpen in Thailand aandoen en dan nog bij voor keur die dorpen met hun aanwezigheid vereren waar van tevoren reeds is vast gesteld dat onder de bewoners een la tente ontevredenheid heerst. De kri tiek op de onvoldoende hulp en steun van de ver in Bangkok zetelende rege- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 trug tekomme. Zien maotje, die speulder, die die de bal gaf, sting der krèk zo best veur, en as die'm in 't net had eknaald, dan had Knelis heul aanders epraot, of Knelis had heulegaor niks ezeit, omdat Knelis dan niks te kaankere had. Een bal is rongd en ken alle kaante uut; een bal is gin paordevlieg. 't Heule gevaal had niks met „spertief" zijn te maoke. „Spertief" is helegaor wat aan ders. Biemekaor vind ik Knelis nie spertief dattie noeng krèk die speulder of zit te kraoke, een speulder mè'n inslaag, waor veule nog een puntje an kenne zuuge. Hardstikke bedaankt veur 't plaotsie ir. de kraant. Hannes Knol. onder alle omstandigheden in de prak tijk uit te voeren. De politieke strijd tussen Rusland ener zijds en China anderzijds is thans in volle gang. Bij de moord op de minister van bui tenlandse zaken van Laos, Pholsena, is wel overduidelijk gebleken dat het met de politieke stabiliteit en met het waar borgen van de persoonlijke veiligheid der burgers in een land, dat voor twee derde door communisten en voor één derde door de zogenaamde neutralen wordt beheerst, zoals immers in Laos het geval is, droevig is gesteld. In dit koninkrijk dat door twee prin sen en een generaal wordt bestuurd en I waar de politieke toestand zich steeds meer toespitst, bereiden de communis ten zich openlijk voor om hun geweld dadige woelarbeid mede uit te strekken tot het naburige Thailand. ring, werd door de aldus binnengesmok kelde communistische propagandage schriften opgevoerd en ook nog mate rieel ondersteund door het geven van geschenken in de vorm van kleding, medicamenten, radiotoestellen, schoenen, zaaigranen en dergelijke De in die zo ver van de beschaafde wereld gelegen grensdorpen (in feite achtergebleven gebieden) ten geschenke aangeboden goederen, deden de bewo ners in hun armoede goed en zij moes ten - mede gelet op hun beperkt voor stellingsvermogen - wel tot de ont dekking komen, dat het er in de com munistische wereld toch niet zo slecht aan toe ging als door het „beschaafde westen" werd voorgesteld. Op deze wijze werd de kiem voor het communisme gelegd en daar kleine ge schenken de vriendschap onderhouden, doken op gezette tijden deze rode mars kramers weer op in de betrokken grens dorpen om weer goed en wel te doen Het in de harten der bewoners uitge strooide, communistische zaad heeft daardoor wortel geschoten, begon te ontkiemen en was al tot een teer plant je opgegroeid, voor de in Bangkok ze telende regering van het een en ander op de hoogte kwam. AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 AUTORIJLES Telefoon 4685 AUTORIJLES Tegenmaatregelen. Vastgesteld werd, dat de communistische woelagenten voornamelijk afkomstigzijn uit Laos en het naburige noord-Viet- nam. De minister-president van Thailand, maarschalk Sarit Thanarat, is nu voor de dag gekomen met tegenmaatregelen in de vorm van een hulpprogram dat door de U.S.A. zal worden gefinancierd. In de desbetreffende door de communis ten „stormrijp" gemaakte grensgebieden, zullen in allerijl scholen en bruggen wor den gebouwd, wegen aangelegd, terwijl van regeringszijde aan de landbouw in die gebieden grote faciliteiten worden verleend. Deze maatregelen zullen wor den gevolgd door weer nieuwe, welke voornamelijk betrekking hebben op de bestrijding van de communistische in filtraties in het land, de grensbeveili- ging en de bewaking der grenzen als mede de legering van troepeneenheden in de bedreigde gebieden. De regering van Thailand heeft intussen aan de Amerikaanse gezant in Bang kok de heer Kenneth Young, verzocht om president Kennedy van de gang van zaken in Thailand op de hoogte te bren gen en om extra financiële hulp en bijstand verzocht. Dit verzoek ging gepaard met de me dedeling - of is dit een dreigement - dat, indien Amerika niet tot het ver lenen van extra hulp aan Thailand be reid zou zijn, de regering ervan zich genoodzaakt zou zien om de positie van Thailand als lid van de S.E.A.T.O. (zuid- oostaziatische verdragsorganisatie) als ook de tot nu toe gevoerde anti-com munistische politiek der regering, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Opgemerkt zij, dat intusssen bij monde van de heer Kenneth Young, aan de regering van Thailand zekere toezeg gingen inzake Amerikaanse militaire en financiële hulp en bijstand zijn gedaan.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6