Pas-toe ARTIFQRT To/» Fugers voor uw Fiets z z EEN GEAUTOMATISEERDE BOERDERIJ. TON BEUKEN Krabbels van Knelis. Moeder Woninginrichting DAG- EN WEEKLBLADEN Smit's Pockethall DERDE BLAD "*1BABYDERM E™ Uw nieuwe cocktail japon... De veilige weg naar het eigen huis. éi TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 EEN GROOT BEDRIJF ZONDER PERSONEEL. Het ziet er voor de echte boer niet zo best uit, in ons land. Ten eerste door het gebrek aan grond, dat veel boeren zoons er toe brengt om het boerenbe drijf te verlaten en een toekomst in een andere branche te zoeken. Ten tweede door de trek naar de stad, omdat men daar voor gelijke arbeids prestaties beter betaald wordt, ter wijl de stad bovendien nog andere voordelen biedt die men op het platte land moet missen. In de periode 1947-1961 nam het aan deel van de agrariërs in onze totale beroepsbevolking gestadig af. In 1947 werkten 725.000 Nederlanders in de landbouw of visserij. In 1961 was dit aantal geslonken tot 450.000. Deze te ruggang trad op zowel voor bedrijfs- hoofden als voor medewerkende gezins leden en arbeiders. Het aandeel van de agrarische beroepsbevolking nam daar door af van 19 tot 11 Door deze gang van zaken is er een gespannen arbeidsmarkt in deze sec van automatisering in het boerenbe drijf. Hij heeft nog enkele verstrek kende plannen en daar wil hij ons ook wel het een en ander over ver tellen. In de nabije toekomst wil hij in zijn bedrijf een moderne stal bouwen. Daar zullen de koeien elektrisch worden ge molken, hetgeen uiteraard geen nieu wigheid is, maar hij wil daar nog iets aan toevoegen. Er zal een leiding .wor den aangebracht, die van de melk machine loopt naar een gekoelde tank, zodat de melk van de melkmachine rechtstreeks in deze tank zal worden gepompt. Maar daar blijft het niet bij. De koei en zullen op rubber matten komen te staan er wel op een vlakke vloer met roosters. De mest van deze dieren zal automatisch naar de gierkelder ach ter de stal worden gespoeld.... De heer Vendrig heeft een bedrijf met 19 hectaren land. Maar wanneer hij al zijn plannen gerealiseerd zal hebben, verwacht hij het werk geheel alleen aan te kunnen. - gebruiken om nog meer gegevens te verkrijgen dan het weinige dat wij in kort bestek van het Bouwfonds kunnen geven. Ook kan men een afspraak ma ken Hoe jonger men is als men serieus in contact komt met het Bouwfonds, hoe beter, want als men nog geen 50 jaar is heeft men slechts 15 °/o eigen geld nodig wanneer het huis minder dan 25.000,kost. Is men 50 jaar dan zijn die kosten 20 en boven de 54 jaar 40 Het Bouwfonds finacieert echter ook het kopen van bestaande panden. Dan heeft men 25 °/o van de geschatte waarde nodig als men nog geen 50 jaar is. Er zijn vele mogelijkheden voor leden van het Bouwfonds. Men kan een nieuw huis krijgen volgens een plap van het Bouwfonds, of volgens een speciaal Soesterbergsestraat 51A T.o. busstation. Een beeld van de vijftien meter hoge voedersilo. Het begin van een volledige automatisering van het boerenbedrijf? tor ontstaan. Veel boeren kunnen heel moeilijk of zelfs geen goede arbeids krachten voor hun -bedrijf aantrekken. Een en ander heeft grote konsekwen- ties, want het boerenbedrijf moet toch doordraaien, en de bedrijfshoofden moeten maatregelen nemen. Het ziet er naar uit, dat die maatregelen geno men gaan worden, ook al bevindt al les zich nog in een zeer pril stadium. Naar automatisatie. Er zijn boeren die naarstig naar een oplossing zoeken. Inderdaad zijn er, die menen een oplossing gevonden te heb- ben en die de daad bij het woord voe gen en hun bedrijf automatiseren tot in het uiterste, om op deze wijze zo min mogelijk afhankelijk te zijn van de krappe arbeidsmarkt. Het idee is 1 niet slecht en alleen de toekomst zal kunnen uitmaken, of deze boeren het bij het rechte eind hebben en of deze volledige automatisering werkelijk vol doet. Nu de lente begonnen is, de wegen weer begaanbaar zijn en de boer zijn aktiviteit weer volop kan ontplooien, zijn we eens een praatje gaan maken met één van de mannen, die bezig is zijn bedrijf volledig te automatiseren. Zijn bedrijf tussen Assendelft en Heems kerk valt dadelijk op, want in het veld ziet men reeds van ver een vijftien meter hoge tank staan, die veel op een gashouder lijkt. Het is echter geen gashouder, maar een voedersilo, die op het erf staat van veehouder G S. Vendrig. De eerste. ,,Deze silo, de eerste in Nederland, heb ik uit Duitsland geïmporteerd", ver telt onze gastheer enthousiast, en hij is dadelijk bereid ons er iets meer van te vertellen. „Kijk", gaat hij verder, het voordeel van deze silo is, dat er in twintig minuten tijds zestig koeien ge voederd kunnen worden. Ik maai het gras in een periode dat het mals en sappig is. Het binnenhalen gebeurt ge heel automatisch. Een hakselmachine zuigt het gras op van het land, snijdt het en deponeert het via een blaasin- riching in een achter de machine rij dende wagen." „Maar hoe komt het dan in de silo?" willen wij weten. „Wel, het gras gaat via een transport band door een aanzuigbuis naar de si lo. Daar wordt het voer door een transportvijzel naar de troggen in de stal gebracht. Het gras wordt dus, zodra het gemaaid is, in de silo opge slagen. De vulopening wordt daarna gesloten en het halfdroge gras neemt de zuurstof op die in de silo zit. Hier door komt koolzuur vrij en dit komt de voedingswaarde ten goede." „De koeien worden dus geheel auto matisch gevoederd vanuit da lucht dichte, geëmailleerde silo", conclude ren wij. De boer knikt. „Wat kost dit nu?" Hij lacht even. „Het geheel vertegen woordigt een waarde van ƒ60.000, Grotere plannen. De heer Vendrig is een voorstander Wij kunnen begrijpen, dat er boeren zijn, die deze automatisering niet zo echte boerenwerk verloren gaat. Maar het lijkt ons, dat onder de huidige om standigheden en te verwachten toe komstige ontwikkeling het agrarisch bedrijf evenmin als de industrie aan ver doorgevoerde automatisering zal kunnen ontkomen. Onze gastheer Ven drig is daar één van de pioniers van. bouwsysteem, maar men kan ook met een eigen plan komen dat door een architect ontworpen is. In de vierde plaats kan men deelnemer zijn in een door het Bouwfonds opgezet woning project. Het bedrag dat men als eigen geld nodig heeft kan gespaard worden en er moet tenminste 500,gespaard zijn voordat een lid van het Bouwfonds een opdracht tot bouw kan geven. Dat is niet zo erg, want als het huis aanvaard wordt dan moet 15 °/o van de koopsom op tafel gelegd worden. COMPETITIESTANDEN VOETBAL. Derde N.F.C. S.E.C. S.D.O. Donar K.B.V. Neerlandia Zebra's St. Martinus Rood Wit E.V.C. klasse: 15-20 15-19 15-18 15-17 15-17 15-17 15-16 15-14 15-14 15-11 Allen Weerb. 15- 9 Rapiditas 15-8 Eerste klasse, afd. Utrecht: A.P.W.C. 13-19 P.V.C. 13-16 B.D.C. 13-15 F.A.K. 11-14 's-Graveland 13-14 Amersfoortse Boys 12-12 Bilthoven 13-11 K.D.S. 12-10 Veense Boys 12- 9 R.K.B.V.V. 13- 9 Actif 13- 9 Zaterdagmiddag voetbal: V.V.Z. Laren D.O.B. Hees 13-21 14-21 12-19 12-15 L. Vuursche 13-11 Karboys Avence Radiostad Vinkeveen 12-10 13-10 14- 7 13- 2 VOOR BUITENLANDSE NAAR Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. Men moet een minimum bedrag van 20,per maand sparen als men maar men mag veel meer sparen en over het gespaarde wordt 3,6 rente door het Bouwfonds betaald. Dat be tekent dat deze rente tenminste gelijk is aan die van de Rijkspostspaarbank. De spaarder is te allen tijde gerechtigd gedeeltelijke terugbetaling van zijn spaartegoed te vragen en zelfs kan men As je 't ming vraogt dan mok zeige dak bar blie bin dak bin gaon luustere naor oud-menister Drees. Das 'n prao- ter waornao je best luustere ken, ok ajje nie op zien minse stemme gaot. Ne- tuurlek waore d'r haost allegaor manne en vrouwluu van de P.v.d.A. omdat Drees van P.v.d.A. is, maor d'r zaote d'r ok twee bie, die waore dat heul nie. Die hebbe d'r eige nie zo best gedraoge. Die ene zat n keer hard te schreeuwe toeng vao- der Drees drok ant praote was, maor die dee net as 'n dokter die gek is. De tweede keer wier d'r weer wat eroepe en toeng ze Drees dattie man zien oore mos laote naokieke, waant die vraog hattie nie hoeve te stelle astie beter had zitte luustere. t Zaokie was achter de rug en Drees gong zitte. Klaos de Haon, de veurzit- ter zee dattie bedank wier, maor daor hajje de poppe an ut daanse. Eén van die manne achterin vloog overend en die schreewde dattie bar most prottesteere omdattie ut nie nam dat Dees ezeid had dajje mit sossia- liseere zogezeid alles deur de staot laote inpikke de heule zaok ken op- losse. Drees gong overend staon en die zee heul kallem dattie meneer in de war mos weeze, waant hie had ut heul nie over sossialiseere ehad en hie kon zien eige dan ook nie begriepe dattie man zien eige zo op sting te draoje. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 APRIL 1963. Dat was nog waor ok, waant ikke heb ok ut heule weurd sossialseere nie d'r weeze. Die binne beeter as ming herses. Die man gong tekeer teuge die ouwe Drees veur niks en die wier kwaod en zee, meneer stao daor niet te schreeuwe, maor kom naor veure om mit ming te debatteere. Maor daor hattie nie van terug en Klaos de Haon zee dattie ut ok maor nie mos doen, waant dat eheurd en die oore van ming magge Drees de vloer mit um zou anveege. Wullie wille wel debatteere as P.v.d.A. zee die, maor dan mit manne die nie zo hard schreeuwe en die 'n bietje meer van polletiek afweete, zee De Haon en daor kon die man ut mee doen. Maor messchien het tie nou wel in de gaote dat ut niet angaot zo te schreewe in 'n verkiezingsvergaojering, en zee- ker nie aster 'n ouwe man bie betrokke is as Drees, waant die is bekaant zeu- venenzeuvetug. en riu al een vlek er op? Maak U geen zorgen. U kent onze service. Uw fraaie japonnetie komt weer nieuw tnuis na een veilige, voorzichtige behandeling door tip top!... ea tóch. voordelig! mvOTom, Lwgettraat 89. let 48889 - Zuiierweg 1311. tel. 42919 rf 99. tel. 17220 - Ctulhira. Mm. d, (Wrtan, 12. Cterero L*r.n. Veld«g I. UL 3023 r^nSra;T.0nrT!Mn,2b leL2850 Holïeo' Kon. WiJhelmlnaitraat 17. teL 1197 of 3973 Bare, Turtstraat 34. tel. 2310 - Brann. lepen- Jï"?*1* 14029 01 19705 Melkweg II,teL 19705 - HerenQcut t. «L 13901 (levens wusalon) Soest, Merelneg 10, let 3253. VfirttgtnwBcrdlger vaa11 God vaa PERSI sutde-relnJsteg KERKSTRAAT 3-5 SOEST TELEFOON 2030 Verkiezingsbijeenkomsten en politieke debatten zijn thans zaken waarmee we dagelijks geconfronteerd Worden om dat de verkiezingen naderen en iedere partij zich zo goed mogelijk wil voor bereiden. Op iedere bijeenkomst en bij ieder debat komt de woningsnood ter sprake en vaak worden heftige dingen gezegd over werkelijk of vermeende be leidsfouten. Vele jonge mensen trekken zich wei nig aan van deze verkiezingsbijeen komsten en debatten, maar van de woningnood des te meer omdat ze graag willen trouwen en weten dat ze nagenoeg nooit aan bod zullen komen voor een woning, tenzij ze in korte tijd een groot gezin zouden hebben. Voor velen is een huurhuis iets wat onder de dagdromen gerangschikt moet worden en een eigen huis vaak even eens omdat daarmee heel wat geld gemoeid is. Daarom is het zo prettig dat de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ijvert voor de bouw van woningen die een redelijk bedrag kos ten, terwijl men echt niet zoveel geld op tafel behoeft te leggen om eigenaar van zo'n huis te worden. Dat bedrag kan trouwens bij het Bouwfonds ge spaard worden. De eerste woning van het Bouwfonds werd acht jaar geleden op de Oude Utrechtseweg gebouwd, woningen op de Meidoorn weg en in de Jan Steenlaan volgden en binnenkort zal begonnen worden met de bouw van 8 „dure" wo ningen van ongeveer 30.000.en 16 premiewoningen van 22.00,in de zijstraten van de dokter Rupertlaan. En dat is een groot geluk voor hen die tijdig hebben ingezien van hoeveel be lang het is contact op te nemen met de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Dat kan men nu ook doen door het spreekuur van mevr. v. d. Heuvel, Albert Hahnweg 23, tel. 3749 iedere dinsdagavond van 7 tot 9 uur te alles terugkrijgen na aftrek van de ge maakte kosten, dus men is zijn geld nooit „kwijt". Verstandiger is het ech ter niets terug te vragen maar steeds door te sparen om ze snel mogelijk het bedrag bijeen te hebben dat men als eigen geld bij de koop van een nieuwe woning nodig heeft. Als men het eigen geld heeft dan zorgt het Bouwfonds voor de hypotheek en bovendien voor een soepele financie ring. Als men een aflossingstermijn voor deze hypotheek van 30 jaar heeft dan kan de aflossing en de betaling van de rente met een normale huur vergeleken worden. Wie zich financieel sterk voelt kan echter in kortere tijd aflossen. Het spreekt vanzelf dat ieder geval apart bekeken moet worden, omdat de bedragen welke voor de huizen be taald moeten worden verschillen, maar juist dit bekijken kan zo goed gebeu ren op het spreekuur van mevr. v. d. Heuvel. Zij zal velen de weg kunnen wijzen door een doolhof van woning moeilijkheden en zij zal er dank zij de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeente voor zorgen dat men eerder een eigen huis heeft dan men ooit heeft kunnen dromen. Dat bewijzen de 24 woningen die binnenkort in Soestdijk gebouwd zullen worden. „DE RUITER OP HET WITTE PAARD" Hierover spreekt Ds. D. W. Veldkamp, predikant Vrije Evangelische gemeente te Hilversum, op woensdag 1 mei, 's avonds 8 uur, in gebouw Pr. Bern- hardlaan 2. Men zie de advertentie in dit blad. CABARET VOOR BEJAARDEN. Opnieuw heeft de U.V.V.-Soest alle Soester bejaarden uitgenodigd voor een cabaretmiddag welke in gebouw Credo verzorgd zal worden door de heer C. van Zetten uit Baarn en zijn gezel schap. De middag wordt gehouden op maandag 29 april, aanvang 2 uur. De laatste jaren gaan er steeds meer Ne derlanders hun va kantie doorbrengen aan de stranden van het zonnige zuiden. Favorieten zijn hier Italië en Spanje, twee landen, waar men over het algemeen in ons vakantieseizoen op goed weer kan rekenen. Daar staat echter tegenover, dat men ook een goede kans heeft, dathet er zo heet is, dat het onaangenaam is. Er is nu eenmaal een groep men sen, die niet zo goed tegen grote hitte bestand is en er is een groep, waarvan de huid geen dagelijkse sterke zonnestraling verdraagt. Voor deze mensen, waartoe u mis schien behoort, is het zaak er voor te zorgen dat de vakantiekleding er op berekend is. Mensen die het spoedig erg warm krijgen, hebben de neiging er dan maar luchtig bij te gaan lopen. Dit brengt weer met zich mee, dat een groot deel van hun huid onbedekt is en dat dit deel veel zonnestraling te verwer ken krijgt. Is de huid daartegen niet bestand, dan doen zich grote problemen voor. Wil men geen grote narigheid krijgen dan doet men er goed aan, de huid te bedekken. Om nu de warmte te gen te gaan, kan men lichte kleding dragen, waardoor de straling gekeerd wordt. Een voorbeeld hier van Is wel het leuke ensemble dat onze foto toont. Het is geheel vervaardigd uit „Orlon" en bestaat uit een leuke moderne pantalon met een grappig dessin, waarop een wit vest wordt ge dragen. Een dergelijk wit vest, dat overigens nog los gebreid is zit bij warm weer beslist niet zo warm als men wel zou denken. De grote hoed beschermt het gezicht tegen te intensieve bestraling door de zon. Zo'n lange pantalon kan juist in Italië en Spane worden aanbevo len, aangezien de bevolking daar veelal bezwaar heeft tegen het dragen van shorts. Allemaal din gen waarmee we rekening moeten houden, wanneer we naar het zon nige zuiden trekken Een dergelijk leuk, sportief ensemble is boven dien nuttig.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9