Burgemeester reikte aan vier plaatsgenoten koninklijke onderscheidingen uit. HET KONINGINNEFEEST. Nationale Herdenking. AUTO RAMT WINKELPUI. K HET OOG GERICHT OP DE TELEVISIE. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 5 3 3 3 42e JAARGANG No. 32. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De burgemeester, mr S. P. baron Ben- tinck heeft maandagmorgen aan vier plaatsgenoten koninklijke onderschei dingen uitgereikt. De gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en de heren D. Hornsveld, C. Piers en H. J. Vos ontvingen de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, respectievelijk in goud, zilver en brons. Velen waren in de raadzaal aanwezig toen de onderscheiding aan de gemeen tesecretaris uitgereikt werd. Onder hen zijn echtgenote en enige familieleden, hoofden van dienst en vele ambtenaren van de secretarie. De burgemeester her innerde er in een toespraak aan dat in september van het vorig jaar in be sloten kring het 40-jarig jubileum van de heer Festen gevierd was. Hij begon zijn werk in overheidsdienst in Teteringen en kan terugzien op een eervolle ambtelijke loopbaan. Zijn werk deed hij tot tevredenheid van allen met wie hij te maken had, maar hij deed meer en verdiepte zich dusdanig in de materie die verbonden is aan zijn werkzaamheden dat hij een gewaar deerd deskundige werd. Hij heeft in diverse commissies zitting, leidt op voor het diploma gemeente administratie en is examinator. Hij is redacteur van een maandblad en heeft zich in het gehele land een naam ver worven als expert op het gebied van gemeenterecht en gemeenteadministra tie. Deze extra werkzaamheden om de ken nis te verwerven die hem tot een des kundige maakten, weerhielden hem niet W&: i deel te nemen aan het gemeenschapsle ven. Zo is hij voorzitter van het Oran je Comité, bestuurslid van het Wit- Gele Kruis, secretaris van de Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs. Gedragen door burgerzin tracht hij de maatschappij te dienen. Hierdoor en voor zijn arbeid in overheidsdienst heeft H.M. de Koningin de heer Festen be loond. Tenslotte roemde de burgemeester de strikt neutrale onpartijdigheid die een kenmerk is van de heer Festen. Nadat de onderscheiding opgespeld was, dankte de heer Festen de Koningin voor de onderscheiding die hem verleend Ook dit jaar was voor Soest het hoog te punt van het Koninginnefeest het défilé voor de jarige koningin en haar gezin bij het paleis, al ligt dat dan op Baarns gebied. Daaraan vooraf ging de jaarlijkse zanghulde bij het raadhuis, waaraan dit jaar bijzonder veel kinde ren deelnamen. Zij kwamen uit ver scheidene delen van de gemeente, be geleid door de drumbands van P.V.O., Crescendo en Olympia en zongen onder leiding van de heer C. Lip, terwijl P.V.O. begeleidde. Op het bordes van het raadhuis stond het college van B. en W., de leden van het Oranje Comité en de bestuursleden van de Christelijke Oranje Vereniging Beatrix. Er werden bekende vader landse liederen gezongen en de burge meester hield een toespraak. Hij wees op het belang van de viering van Ko ninginnedag, die in vrijheid kan ge schieden. Hij dankte de kinderen voor hun komst, de heer Lips voor zijn leiding en P.V.O. voor het begeleiden van de zang. Na het zingen van het Wilhelmus werden de kinderen getrac- teerd. Naast het raadhuis stond het Utrechtse draaiorgel De Lange Gavioli en het speelde er lustig op los. In verscheidene delen van de gemeente heeft het ge speld en heel lang op het Nieuwerhoek- plein, omdat daar de meeste mensen voorbij kwamen. Rijen dik stonden de mensen voor het hek van het paleis en kort na half elf zagen zij de voltallige koninklijke fa milie op het bordes verschijnen. Het défilé begon evenals andere jaren met het aanbieden van een oorkonde door het Leids studentencorps, terwijl kort daarna een deputatie van de Utrechtse studenten haar opwachting bij H.M. de Konineing maakte. Zij wer den begeleid door onze burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck en door hem aan de koningin voorgesteld. Een veertigtal rheumapatienten in twee bussen en enige liggende patiënten in een ambulancewagen volgde hierna. Namens hen werden bloemen aangebo den. Het harmoniekorps „De Harmo nie" zorgde voor een muzikale noot en de bijna blinde mevrouw Witteveen- Van Galen voor de ontroerende. Nagenoeg geheel in het rood waren de leden van de drumband „Koningin Juliana" uit Rotterdam en nagenoeg geheel in het blauw de leden van het jachthoornkorps „Jubal" uit Zwolle. Ook „Jong Jubal" was aanwezig, even als de harmonie „St. Cecilia" uit Gilzen. Honderden jongeren, vertegenwoordig den 48000 deelnemers aan het werk der vormings-instituten voor leerplicht- vrije jeugd in Nederland, defileerden in grote groepen voor H.M. de Konin gin en daartussendoor velen die uit al le delen van het land gekomen waren om de koninklijke familie toe te wuiven en bloemen af te geven die op de trap pen van het bordes neergelegd werden. Er werden zeven meibomen in de stoet meegedragen. Zij stelden de drie lan delijke organisaties van de leerplicht- vrije jeugd voor, de Mater Amabilis- scholen, de 350 instituten die de zorg voor 48000 jongeren hebben, handel, nijverheid en industrie, de jeugd, die haar plaats in de wereld zoekt, het programma dat hiervoor opgesteld is en dat onder meer de maatschappijver kenning omvat, handenarbeid, sport, spel, huishoudelijke en culturele vor ming. De honderden jongeren droegen witte rode en blauwe capes en zij stelden zich na het défilé op voor het bordes. De Koninklijke Harmonie uit Heer trok jazzmuziek spelend langs de Koninklij ke familie. Later op de dag heeft men dit uitstekende korps in verscheidene delen van Soest kunnen horen. Het korps bestaat uit 100 leden en is 110 jaar oud. Zeventig Engelse industriëlen maakten hun opwachting bij de Koningin en de jeugddrumband uit Assen trok langs het bordes. Dertig Italiaanse en Spaan se werknemers maakten langstrekkend hun opwachting en door middel van een spandoek wensten zij de jarige vorstin geluk. Veel succes had de drumband „De Westfriese Boertjes", maar de drum band van de r.k. gymnastiekvereniging uit Zundert mocht er eveneens zijn. Ruim twintig Ierse huisvrouwen, die thans de gasten van Soester en Baarnse huisvrouwen zijn, werden aan H.M. de Koninging voorgesteld en bijzonder veel belangstelling kreeg de groep uit Texel. Veertig personen in Texelse kleder dracht trokken voorbij en namens hen werd een lammetje aangeboden. Op een wagen reed de pinksterbruid, die begeleid werd door mannen met hele lange pijpen, die ze tevreden rookten. Padvinders, gidsen, welpen en kabou ters trokken bij tientallen voorbij en tot besluit vele meisjes en jongens op pony's. Ze kwamen uit Zetten, De Meern, De Rijp, Eist, Waddinxveen Houten en Beneden-Leeuwen. Uit Soest werd door P.V.O. aan het défilé deelgenomen en enige tientallen kinderen van het kindertehuis van de verenigingn Trein 8.28 brachten hulde aan de Koningin, die na het défilé het bordes verliet en enige vertegenwoor digsters van de jeugdorganisaties aan zich liet voorstellen. Zij boden een oor konde en een pop aan. Tijdens het défilé werd de Koninklijke familie voorgelicht door de heren jhr. O. A. W. Repelaar van Driel en W. Stein uit Baarn en J. J. J. M. Festen en A. W. Veldhuizen uit Soest. Gistermiddag hebben vele kinderen ge noten van de avonturen van Pinokkio in het openluchttheater, die gebracht werden door de toneelgroep „Masker" uit Den Haag en vele anderen haalden hun hart op tijdens de kinderspelen op het terrein aan de Waldeck Pyrmont- laan, die georganiseerd werden door de Soester Turnclub. P.V.O. gaf gisteravond een concert bij Braamhage, de toneelgroep „Propon" een opvoering van het blijspel „De jeugd op eigen wieken" in gebouw St. Joseph, op uitnodiging van de Chr. Oranjevereniging Beatrix en tenslotte was er een groot vuurwerk op de Noor- derweg. Het was een mooie Koninginnedag en niet in het minst omdat het weer uit stekend was. was en de burgemeester voor het feit dat hij hem voor deze onderscheiding voorgedragen had. Het is een bevestiging van de woorden waaruit blijkt dat de werkzaamheden in 40 jaar blijkbaar naar tevredenheid verricht zijn. Dat zou niet mogelijk ge weest zijn ^als niet zo prettig gewerkt was. Daarbij kon gerekend worden op de steun van het gemeentebestuur en de bekwaamheid van de functionarissen die de medewerkers van de heer Festen zijn. Hij sprak de wens uit dat het hem gege ven moge zijn zich de onderscheiding waardig te tonen. Kort daarvoor had de burgemeester in de raadzaal twee Soester inwoners verwelkomd, die hij zonder schroom beiaard kon noemen. De heer C. Piers is 90 jaar oud en de heer Hornsveld is reeds meer dan 50 jaar als evangelist werkzaam geweest. De burgemeester wees erop, dat niet iedereen die in het licht van de publi citeit staat een verdienstelijk mens is. Er zijn er echter wel velen die zeer verdienstelijk zijn, zonder dat de bui tenwereld veel aandacht aan hun werk schenkt. Tot hen behoort de heer Piers, die meer dan 40 jaar penningmeester van de Ge reformeerde Kerk in Soestdijk is. Daarnaast was hij ouderling en diaken. Op een stille plaats heeft hij belangrijk werk gedaan en zijn gaven beschikbaar gesteld voor God en zijn medemens. De overheid heeft derhalve besloten dit werk met een onderscheiding te belo nen. Hetzelfde gold voor de heer Hornsveld, die als evangelist werkte onder groepen mensen die wat terzijde staan, zoals de woonwagenbewoners. Ook op andere wijze heeft de heer Hornsveld zijn ver diensten getoond en onder meer als calligraaf bij het samenstellen van het ereboek voor de plaatsgenoten die uit Indonesië terugkwamen. In de kantine van de brandweercen trale werd de heer Vos onderscheiden. Hierbij waren de wethouder van open bare werken, de directeur, de heer v. d. Dussen, oud-direct :ur, de heer Van Noesel en de onderdirecteur de heer Fros aanwezig. De burgemeester bracht in herinnering dat in juli van het vorig jaar aandacht geschonken is aan het 40-jarig jubile um van de heer Vos. Hij is de gemeente Soest trouw gebleven. Eerst als chauf feur, daarna als monteur en voorman monteur. Ook de brandweer heeft van deze trouw kunnen profiteren, want hij is reeds 35 jaar lid van het Soester brandweercorps. De burgemeester stel de het op prijs hem de onderscheiding te mogen opspelden die een beloning van de overheid voor deze trouw be tekende. Op zaterdag, 4 mei 1963, zal, ter her denking van de gevallenen in de be zettingsjaren 1940-1945, wederom een „stille tocht" worden gehouden naar het monument in „Braamhage" alhier. Zij, die aan deze tocht wensen deel te nemen, worden verzocht zich op te stel len op éen der volgende plaatsen I. Kerkplein bij de Petrus en Paulus Kerk aan de Steenhoffstraat. Vertrek pl.m. 19.35 uur. (Dit vertrekpunt is op velerlei verzoek vastgesteld voor de deelnemers uit Soest-Zuid en omge ving. II. Chr. Geref. Kerk, Julianalaan, hoek Prins Bernhardlaan. Vertrek pl.m. 19.30 uur. III. Wasserij Kuyer aan de Beetzlaan. Vertrek pl.m. 19.30 uur. Vlaggen en vaandels mogen niet wor den meegevoerd in de stille tocht. De plaatselijke mannenzangvereniging „ApoUo" zal haar medewerking verle nen. Op de fusilladeplaats te Soesterberg zal te 15 uur die dag eveneens een her denkingsplechtigheid plaats vinden, waar bij het Soesterbergs Gemengd Koor haar medewerking zal verlenen. Voor de herdenking te Soesterberg is het verzamelpunt bij het hoofdgebouw van de vliegbasis, te 14.30 uur. Toegang tot de vliegbasis bereikt men via het Soester Hoogt (voormalige weg naar Soesterberg). De herdenkingscommissie zou gaarne zien dat men zoveel mogelijk aan de stille tocht deelneemt. Zij, die niet deelnemen aan de hierbo ven genoemde stille tochten, doch wel de herdenking bij het monument in Braam hage willen bijwonen, worden verzocht uiterlijk te 19.50 uur, aldaar aanwezig te zijn. S.V.V. VOLLEYBAL. In de laatste twee competitieavonden van de volleybalcompetitie seizoen 1962-1963 moesten alle teams van de Soester Volleybalvereniging nog van hun kunnen blijk geven. Zeven van de tien te behalen punten gingen mee naar Soest, zodat de competitie succes vol beëindigd werd. Het eerste damesteam moest aantreden tegen V.I.O.S. 3, dat alle moeite deed om het reeds kampioen geworden eer ste damesteam van de rood-witten de eerste nederlaag van het seizoen toe U en ik betalen zo'n slordige veertig gulden per jaar om televisie uitzendin gen mogelijk te maken en we zijn met elkaar toch heus niet veeleisend. We vinden het zelfs goed dat een psy chopaat als Johnny Halliday van onze centen optreedt om wat jonge mensen een plezier te doen. Ze bakken het echter wel eens heel bruin bij „onze televisie" en dan hebben we als trouwe betalers toch wel het recht kritiek te leveren. Gistermorgen om half elf begon de uit zending van het défilé voor H.M. de Koningin. Om half een was dat al lang en breed afgelopen. Vele mensen namen deel aan dat défilé en velen zagen het op hun beeldscherm. Zij, die niet in de gelegenheid waren de uitzending 's morgens te zien, wilden gisteravond om 7 uur kijken. Dat was zo'n slordige acht uur later, maar de omroepster zei rustig dat de film nog niet klaar was. Zo tegen half acht kwam die dan eindelijk klaar en toen kon men horen dat Ageeth Scherp huis aan diverse mensen vroeg of ze vorig jaar ook aan het défilé deelge nomen hadden terwijl er vorig jaar helemaal geen défilé geweest is, terwijl een collega van haar enige malen bloe men liet „neerliggen". Ze kunnen er wat van maken met onze veertig miljoen per jaar. Hebt u wel eens op Dick van Bommel gelet Dat is een leuke jongen. Enige tijd ge leden leidde hij een quiz tussen sport helden van vroeger en nu. Hij liet de mannen van vroeger ver liezen door een fout en vergat de „huis kamervraag" voor de kijkers. Later mocht hij het nog eens proberen na de wedstrijd Feijenoord-Benfica. Toen kwam die huiskamervraag er wel uit. Meneer Van Bommel vroeg of men maar even wilde opgeven hoeveel vrije schoppen er genomen waren. Een hele duidelijke vraag, maar hij moest 't toch nog even uitleggen en zei toen dat op gegeven moest worden hoeveel hoek schoppen er genomen waren. Hij had ook kerktoi-ens kunnen zeggen of Weer.- se walsen. En dat kan allemaal van onze veertig miljoen. KANTMAN. Zaterdagmorgen om half zes werd de familie J. Mets in de Van Weedestraat uit de slaap opgeschrikt door een enor me klap, die honderden meters ver te horen was. Deze werd veroorzaakt door een auto, bestuurd door de 40- jarige ingenieur A. F. uit Amersfoort, die met grote vaart tegen de winkel pui reed. De auto kwam uit de richting Amster dam en de bestuurder verzuimde de flauwe bocht naar rechts te nemen. Hij reed rechtdoor over een vluchtheu vel heen, kruiste het rijwielpad en reed de stoep op. Met kracht kwam de auto tegen de pui, waardoor houtwerk en stenen naar binnen werden gedrukt en de spiegelruit verbrijzelde. In de win kel werd een enorme ravage aangericht. Een koelkast werd enige meters ver schoven en een weegschaal vernield. De bestuurder werd met een verbrij zelde knieschijf en een hersenschudding naar het ziekenhuis de Lichtenberg ge bracht per auto van de F.H.B.O. De totaal vernielde auto werd wegge sleept. De schade bedraagt enige dui zenden guldens, maar de heer Mets is verzekerd. te brengen. De felle strijd eindigde evenwel in een verdeling der punten, zodat de Soester dames de competitie ongeslagen beëindigden. Het tweede damesteam toonde zich in vier sets de meerdere van S.S.S., ter wijl het derde damesteam van plaats genoot Olympia met 3-0 won. Het eerste herenteam won in een aan trekkelijke wedstrijd met 3-0 van B. G. S. V., waardoor het V.V.A. 2 op de ranglijst passeerde. Het tweede herenteam moest in het, naar later bleek, kampioensteam van V.I.O.S. 2 met 3-0 zijn meerdere erkennen. Tot slot van de competitie reikte de voorzitter van de afdeling de kampioensbeker uit die voor S.V.V. in ontvangst genomen werd door mej. L. Majoor, aanvoerster van het eerste damesteam. B.D.C. SPEELDE GELIJK. B.D.C. 1 speelde thuis tegen Amers- foortse Boys 1 en bracht het tot een 1-1-gelijk spel. Deze stand gaf de ver houding goed weer, In de eerste tien minuten van de wedstrijd waren de Boys fiks in de aanval, maar B.D.C. kwam er veel beter in, hetgeen onder meer bleek uit zeven corners die in een kwartier tijds genomen mochten wor den. Ze leverden geen doelpunt op. Wel kreeg Van Megen tot tweemaal toe een prachtige kans, maar het zat hem niet mee en tweemaal verdween de bal aan de verkeerde kant van de paal. B.D.C. bleef tot de rust in de aanval, maar er werd niet gescoord. Vijf minuten na rust kreeg Kaats de gelegenheid de bal goed naar Brouwer te plaatsen. Deze schoot onhoudbaar in (1-0). Niet lang daarna kregen de Boys een strafschop toegewezen omdat Dorre- stein hands gemaakt had, maar dat was geheel per ongeluk gebeurd. Kok, die uitstekend op dreef was, hield het schot. De vreugde om dit mooie keepersstaal tje was echter van korte duur, want 5 minuten erna gaf de rechtsbuiten een goede voorzet en de Amersfoortse mid denvoor kopte onhoudbaar in. De Amersfoortse Boys begonnen na de gelijkmaker een waar offensief. B.D.C. liet zich tijdelijk insluiten en trok zich terug, maar kwam toch af en toe tot goede uitvallen, die echter niets ooleverden. De pogingen van de Boys hadden evenmin succes, maar dat kwam grotendeels omdat ze slecht plaatsten en de aanvallen slecht afwerkten.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1