Ruimtevlucht kost miljoenen zonder iets op te leveren. TOM BEUKEN De Ploeg Gordijnstoffen JOHNNY HOES. Bloemen voor Suzie. Ook Nederland gaat ruimte onderzoeken. Woninginrichting TIENTALLEN SMITS's Pockethall KJKS VIERDE BLAD In 1DOO+1 gevallen helpt PU ROL ZtCKENFONOSUVEMNCIEB SOESTERBEPGSESTR.WEG 26 TEL 2982 Amerikaanse wetenschapsmensen zijn boos op het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA), dat in mei opnieuw een bemande kunstmaan wil lanceren. Het gaat om de ruimtevlucht van Le- roy Gordon Cooper, de Amerikaanse as tronaut, die volgens de plannen onge veer twintig malen om de aarde moet cirkelen. Miljoenen dollars worden in dit project geïnvesteerd aan voorbereidingen en materiaal. „Weggegooid geld" menen nu talrijke Amerikanen, die wat pessi mistisch zijn geworden door de succes sen van de Russische ruimtevaart en van oordeel zijn, dat de nieuwe Ame rikaanse ruimtevlucht slechts een al- spiegeling zal zijn van hetgeen de Rus sen al maanden geleden presteerden. De vlucht van Cooper zou aanvankelijk begin april plaats hebben. Kort gele den ontdekte men bij het „doorlichten" van de Atlas-raket echter een foutje. Om „technische moeilijkheden" werd de ruimtevlucht toen uitgesteld tot mei. De gegevens over de vlucht lopen uiteen. Aanvankelijk was er sprake van zeven tien omlopen, welke de kunstmaan zou volbrengen in 25 uren. Recente berichten spreken over twee en twintig omlopen in 34 uren. Wat de technische uitvoe ring van de vlucht betreft, is er weinig nieuws onder de zon. De Mercury-ruim- te-cabme is dezelfde, waarmee Walter M. Schirra op 3 oktober van het vorig jaar zes omlopen om de aarde volbracht. Het enige nieuwtje is, dat ditmaal de luchtdrukregeling in de cabine zal wor den uitgeschakeld, zodat Cooper in le ven zal moeten blijven door de isole rende werking van zijn ruimtepak. t.o. Busstation. Het beproeven van een ruimtepak be hoeft echter niet beslist in een kunst maan te gebeuren. Men kan het ve,el goedkoper doen door in een laboratorium de ruimte-omstandigheden na te bootsen, hetgeen vrij gemakkelijk gaat, zo zeg gen de Amerikaanse deskundigen. Waar om dan zoveel geld uitgegeven en een astronaut in de waagschaal gesteld voor een project zonder praktische betekenis, vragen de deskundigen zich af. Men be gint nu voorzichtig te stellen, dat de ruimtevlucht van Gordon Cooper niets anders is dan een „reclamestunt". Een stunt met een tweeledig doel. Allereerst moet het Amerikaanse prestige worden gered door een ruimteprestatie, die over de gehele wereld zal worden verkondigd als een „nieuwe overwinning op de ruimte". Aan de andere kant staat de NASA mid den in een politieke strijd. Begin volgend jaar zal het congres de nieuwe begro tingen samenstellen voor verschillende regeringsbureaus, waaronder ook de NA SA. Het nationale Bureau voor Lucht en Ruimtevaart heeft nu al laten we ten, dat het volgend jaar meer geld nodig zal zijn voor de verwezenlijking van de grootse ruimteprojecten, welke Amerika op tafel heeft gezet. Maar het Congres is keihard. Iedere dol lar wordt tweemaal bekeken voor zij wordt uitgegeven. Het NASA zal dus met fikse argumenten moeten komen. Ge slaagde lanceringen kunnen daarbij bij zonder behulpzaam zijn. Vanzelfsprekend ontkent de NASA, dat de komende voorjaarsvlucht „geen zin" heeft. De vlucht is volgens het bureau van groot belang voor de komende „Gemini-" en „Apolloplannen", waarvoor de ruimtecabines en de raketten op het ogenblik worden gebouwd. BINNEN- EN BUITENLANDSE WEEKBLADEN vindt U in Steenhoffstr. - hoek Raadhuisstr. De tegenstanders wijzen er echter op, dat de 117 ton wegende Atlas-raket ditmaal weer de 2,89 meter hoge Mereury-cap- sule zal torsen. Deze cabine is eigenlijk niet geschikt voor zulke lange vluchten als Cooper nu zal ondernemen. De Meer- cury is bovendien afdoende beproefd in vorige ruimtevluchten en zou in feite al tot het ruimteverleden moeten beho ren. De Gemini- en Apollocabines zijn groter en beter uitgerust. Zij zijn echter nog niet bedrijfsklaar. Om met een beetje publiciteit de wereld weer eens te wijzen op het feit, dat ook Amerika astronauten heeft, wil het NASA nu toch alvast een ruimteproef nemen met de verouderde Mercury, zo menen in Ame rika vele deskundigen, die hun mening niet onder stoelen of banken steken. Hun enige hoop is nog, dat NASA nog een troef achter de hand heeft gehouden en pas na de lancering bekend zal ma ken, welke bijzonderheid verbonden is aan Coopers ruimtevlucht. UITSLAGEN KINDERSPELEN. Op het terrein aan de Waldeck Pyr- montlaan organiseerde de Soester Turnclub op Koninginnedag de kin derspelen, die onderdeel uitmaakten van het door het Oranjecomité Soest opgesteld programma. Begunstigd door fraai weer, werd een uitvoerig programma afgewerkt, waar aan bijna 1000 kinderen hebben deel genomen. Een waarschijnlijk even groot aantal toeschouwers heeft met kennelijk plezier de verrichtingen van de jeugd gadegeslagen. Stipt op tijd konden de spelen begin nen, en even stipt vonden de wedstrij den hun besluit bij het opmarcheren vSn de Koninklijke Harmonie Heer, die na enige pittig gespeelde nummers weer korrekt afmarcheerde, waarna de prijsuitreiking kon plaatsvinden. De uitslagen waren: Vlaggetjes steken meisjes 6-8 jaar. 1. José v. d. Bremer. 2. Gea Ramselaar. 3. Annelies Hilhorst. Vlaggetjes steken jongens 6-8 jaar. 1. Ton Wildenburg. 2. Tonny Vonk. 3. Paul Marks. Blokjes rapen meisjes 9-10 jaar. 1. Loesje van Eewijk. 2. Corry Hilhorst. 3. Ineke Dekker. Kastibal werpen meisjes 13-14 jaar. 1. Hetty Jansen. 2. Joke Bouhuis. 3. Lia Kok. Kastibal werpen jongens 9-10 jaar. 1. Hennny de Paul, Tonny Knooppe, 3. Jos Lips. Balwerpen meisjes 13-16 jaar. 1. Ans Kok. 2. Ria Murk. 3. Marlouke van Beurden. Behendigheidsloop meisjes 11-12 jaar. 1. Eveline van Mil. 2. Evelina Groen. 3. Tineke Altink. Hindernisloop jongens 11-12 jaar. 1. DE GROTE MAN VAN „OCH WAS IK MAAR BIJ MOEDER THUIS GEBLEVEN" Enige bezitter van een platina plaat met zes diamanten wegens de ongekende verkoopcijfers een kwart miljoen stuks. In de studio van Phonogram ontmoette ik Johnny Hoes. Terwijl hij nog bezig was met zijn opname, had ik de gele genheid om eens even rond te kijken. Uit alle hoeken en gaten hoorde ik mu ziek schallen. Uit studio 1 klonk een vrolijk „Hand in hand, kameraden" en uit een andere studio kwamen de stem men van de Blue Diamonds me tege moet. Je krijgt een eigenaardige indruk als je in deze studio komt. Moderne muziek in een oud pakhuis was mijn eerste in druk. Want het gebouw doet je denken aan een oud pakhuis, met vervallen trapjes en grauwe gescheurde muren. We hoorden dat het niet lang meer zou duren of Phonogram krijgt een nieuw gebouw. Maar we hadden het over Johnny Hoes. Hij kwam me tegemoet met een inne mende glimlach. „Zo, dat hebben we weer gehad", zei hij lachend. Ik vroeg of er weer een nieuwe plaat was gemaakt, maar ik werd teleurgesteld. „Nee, deze opname maakten we voor Radio Luxem burg. Elke zondag, 8.45 uur 's morgens, heb ik een uitzending van twintig minu ten. „De uitzending zonder naam" heet het programma. En in dit programma worden onbekende sterren naar voren gebracht en ook wel grote sterren die al naam hebben". Radio Luxemburg zendt dit programma om tien over half negen 's ochtends uit en dat op zondag. Daar tobben ze nog mee, want ze be grijpen ook wel dat er tegen die tijd nog niet veel luisteraars zijn. En op het ogenblik wordt er heen en weer ge praat om het programma op een ge schikter moment door de ether te bren gen. 5 jaar lang brengt Johnny Hoes dit programma al. Dan weer eens op maandagmiddag en nu dan op zondag ochtend. Zijn wens is een eigen studio en de heer Ten Cate vertelt „En ik weet ze ker dat deze studio er komt, want al les wat hij zich voorneemt, gebeurt." Er is nog veel talent „Waarom een studio „Natuurlijk om zelf te experimenteren, allerlei genre's te proberen en om mijn ontdekkingen hier te laten uitkomen". Ontdekken Ja, ook dat doet Johnny en hoe I De Zangeres zonder naam en nog vele andere bekenden. „Er is in het zuiden ontzettend veel talent, maar he laas, zij krijgen bijna geen kans, omdat er al zo velen zijn. Ik weet hoe moeilijk ik het heb gehad alvorens ik een naam kreeg en dat wil ik die jeugd proberen te besparen. Iedereen die denkt dat hij kan zingen mag zich bij mij aanmelden, Ik beluister hun stemmen en geef mijn mening." En die moderne groten Hoe denkt een Johnny Hoes over Elvis, Cliff, Johnny Halliday en Vince. Over de twist, madison, rock en roll enz. „Ik vind de moderne dansen geweldig leuk en ik vind dat de mensen gewoon met de tijd mee moeten gaan. Vroeger waren er net zo goed gekke dansen en gekke muziek. En wat Elvis Presley be treft, hij is fantastisch. Hij weet zich jarenlang te handhaven waar andere teenagerartiesten geen kans voor krij gen. Hij heeft het zover weten te bren gen dat men van hem spreekt als van de rijkste jongeling ter wereld. Ook geldt dat voor Cüff en Johnny Halliday en Vince. En wat het optreden van deze twee laatste topartiesten betreftm'n petje af voor zulke jongens. Deze jon gens doen alleen maar wat het publiek van hen verlangt. Vince zegt „Goed, jullie willen rauwe rock, dan kunnen Jullie het krijgen, het volle pond, en zoveel als je maar wilt. Uit het oogpunt van de muziekkunst is het misschien niet goed, maar de pre sentatie is fantastisch, apart en over- welidigend. Hier in Nederland zal er nooit zo iemand bestaan, daar zijn wij te nuchter voor. Wouter v. d. Ley. 2. B. Smeeink. 3. H. van Asch. Hardlopen 60 m meisjes 13-16 jaar. 1. D. Samson. 2. G. de Jong. 3. Vera Veul. Korf balwerpen. 1. Kees van Dorre- stein. 2. Wim van Dorrestein. Touwtrekken jongens 9-10 jaar. De groep onder leiding van Wim v. d. Veen. Zaklopeh meisjes 13-14 jaar. 1. Marian Smit. 2. Hetty Jansen. 3. Jenny Roet- man. Hardlopen over 2 km jongens 13-14 jaar. 1. Pim de Roos. 2. Herman Lely- veld. 3. Jan Dijkstra. Hardlopen over 3 km jongens 15-16 jaar. 1. B. Schoonhoven. 2. E Jongkind. 3. W. F. van Riet. CAFé'S NA 6 UUR GESLOTEN. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat café's en andere openbare inrichtingen morgen (herdenkingsdag) na 6 uur gesloten moeten zijn, zulks als gevolg van een bepaling in de politieverordening. DE EERSTE KLAP IS U zult zeggen „een daalder waard I". Maar Gene Schoor een publiciteitsman uit New York kreeg er een van Rocky Marciano, de voormalige wereldkampioen boksen. Schoor verzekerde dat hij na de klap wel vier weken .klokken had horen luiden". Sla uw slag anders. Kies uw SCHOENEN bij VAN DAM, Torenstraat 5. U heeft misschien wel eens een klok horen luiden dat U daar zo goed terecht kunt. Adv. GEMEENTE HELPT V.V. HEES. De voetbalvereniging Hees heeft het college van B. en W. verzocht te wil len bevorderen dat de gemeente de rente en aflossing garandeert van een door deze vereniging aan te gane geld lening van 20.000, tegen 4,125 °/o, met een looptijd van 20 jaar, die de Neder- landsche Middenstandsbank wil ver strekken als de gemeente garant wil zijn. Hees heeft thans 1 veld aan de Wiek- sloterweg. Dit voldoet zelfs niet aan de minimum eisen welke door de K.N.V.B. aan voetbalvelden gesteld worden. Het heeft beperkte afmetingen, akkomodatie ontbreekt geheel, terwijl het veld in het speelseizoen ook als weide gebruikt wordt. Hees zou met 3 seniores- en een jeugd- team in de competitie kunnen uitkomen als er genoeg ruimte om te spelen was, zodat de toezegging van de erven In- singer van Pijnenburg dat zij bereid zijn een terrein van 1,50 ha ter be schikking te stellen een uitkomst voor de vereniging is. Het terrein is buitengewoon geschikt voor de aanleg van een voetbalveld met oefengelegenheid. Het geschikt ma ken van het terrein en het voorzien van de nodige akkomodatie vereist een bedrag van 20.000,hoewel prac- tisch alle werkzaamheden door de le den van de vereniging verricht worden Aan de hand van de exploitatiereke ning is het college van B. en W. tot de conclusie gekomen dat de vereni- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 MEI 1963. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Johnny en zijn vrouw Jaequellne Hoes. Van alle markten thuis. Maar Johnny Hoes zit niet stil. Want wat doet hij allemaal Hij bezit een gramofoonplatenzaak in Weert die enorm loopt. Schrijft woor den voor songs en muziek, speelt gitaar, drum en piano, houdt van vissen, voet ballen, schaken en dammen, waar hij spijtig genoeg weinig tijd voor heeft. Verbaasd vroeg ik of hij wel tijd ge noeg over heeft voor het uitvoeren van al die andere noodzakelijke dingen waar hij uiteindelijk zijn brood mee verdient. „Ja", antwoordt hij trots, „ik zal je vertellen hoe dat mogelijk is. Mijn ge hele gezin werkt hier aan mee. Mijn vrouw en twee dochters staan in de zaak. Cesarine, de Jongste, behandelt de correspondentie en zij zingt zelf ook." De liedjes die Johnny Hoes zingt heeft hij zelf gemaakt. En de heer Ten Cate, perschef van Phonogram, vertelt dat Johnri? Hoes één van de weinigen is die originele liedjes maakt. „Ik maak vooral liedjes van eigen bodem en het is niet eenvoudig om een liedje te maken waarvan het publiek gelijk zegt dat is het. Natuurlijk, er zijn ook tekstschrijvers die een Nederlandse ver sie maken op een buitenlandse song en dat is eenvoudiger Voornamelijk maak ik dus echte Nederlandse liedjes, die makkelijk in de mond liggen en die voor iedereen, van jong tot oud, be stemd zijn." „Alhoewel ik moet toegeven veel succes te hebben en niet mag klagen wat mijn inkomsten betreft, ben ik me er'wel da nig van bewust, dat dit een mens geen geluk kan brengen. Je wordt een een zame persoon. Het ligt misschien aan de mensen die zich van je distanciëren of aan jezelf, maar een feit is dat je een geheel ander leven gaat leiden," al dus onze nuchtere Johnny, die in zijn liedjes zo geheel anders kan zijn. Anneke Grc-nloh vind ik een meisje met een enorme dosis talent. Ook zij weet de zaal op haar manier te pakken. En dan een Jacques Brell. Vroeger was de trompet het geliefde muziekinstrument en thans de gitaar. Wat voor kwaad steekt daarin? Wat voor kwaad steekt er in als een Johnny Halliday zijn songs brengt Het is de zanger niet, maar het pubhek. Ga maar na, Johnny wist zelfs vrouwen en mannen van 40 jaar tot hysterische aanvallen te krijgen. Geen misbruik maken. Johnny Hoes zegt gelukkig te zijn. Hij heeft een prachtig gezin, waar altijd 'n gezellige sfeer heerst enhij is een van de weinigen die met zijn hobby de boterham verdient. En dat beseft hij ook wel„Ik zou het iedereen willen toewensen: iedereen moest eigenlijk zijn boterham kunnen verdienen met zijn hobby. Wat de teenagers betreft, ik vind ze nu véél te zelfstandig. Problemen wor den niet meer met de ouders besproken. Ze ontgroeien de ouders thans veel te gauw. Dan vind ik dat de materiële wel vaart een gevaar is Dit zegt Johnny ons als vader van twee knappe dochters waar hij bijzonder trots op is, maar die hij weet op te voeden. Zij bespreken alles wel met pa en ma en staan hen altijd bij l Met zijn vieren slaan ze zich door alles heen en misschien is dat wel één van de re denen waarom Johnny al zijn plannen weet uit te voeren. Muziek Daar leeft hij voor. „Muziek heeft een mens nodig. Vooral opwek kende muziek, zoals rock, twist en der gelijke. Laat ze gaan. Zelfs in psychia trische inrichtingen wordt er met der gelijke muziek gewerkt, op de fabrie ken, kortom overal hoort muziek bij". De sukkelaar is een aarzelende twij felaar. Het is een persoon die alles wil doendat ook probeert, maar waar bijna alles altijd mislukt. Het zijn goede mensen, maar als ze met hun auto van richting willen veranderen, maken ze zoveel mislei dende capriolen, dat iedere „niet- sukkelaar" er radeloos van wordt. In onze familie hebben we ook zon ja-nee-man. Enige tijd geleden belde hij ons op en vertelde dat hij verliefd was op een zekere Suzie. Uit de beschrijving, die onze neef Henri, deze eeuwige twijfelaar, gaf, begrepen we, dat deze Venus alles had, wat een man maar kon wensen. „Gefeliciteerd'", zeiden we verheugd. „Maar wat moet ik doen", klonk het radeloos aan de andere kant van de lijn. „Bloemen kopen", antwoordden we. „Ja, daar had ik ook al aan ge dacht. Maar ik weet alleen niet, of ze wel van bloemen houdt en als ze er van houdt weet ik nog niet, welke kleur ze wil hebben". Zo ging het nog een poosje door. Het ene bezwaar na het andere. Henri zal wel nooit deze schoonheid krijgen, dachten wij somber. Hij weet name lijk niet welke richting hij op moet links, rechts of rechtdoor. In z'n normale leven zal hij waar schijnlijk niet ver komen en op de weg evenmin. Daar vormt hij een ge vaar. Hij is de man, die zich niet weet aan te passen aan de snelheid en daardoor de andere automobilisten hindert. Hij vormt de categorie, die beter thuis kan blijven, of als hij met alle geweld wil rijden meer ervaring zal moeten opdoen. Aarzelen isspe len met 't leven het is een ander in levensgevaar brengen het is balance ren op de grens van leven en dood. Daarom vraagt het Verbond van Vei lig verkeer aan ieder op wie dat van toepassing is, probeert u uw sukkel gangetje op te voeren en u aan het overige verkeer aan te passen. Aarzel niet bij het links en rechts af slaan, handel gedecideerd. Laat geen twijfel over wat u gaat doen. Koop bloemen rode, gele, paarse of oranje. Koop ze Ook als u denkt dat Suzie er niet van houdt anders is ze verdwe nen. ging financieel wel in staat is de jaarlijkse aflossing te voldoen, maar dat de middelen ontbreken om ook nog de rente te betalen. Het college van B. en W. heeft veel waardering voor het werk van deze vereniging. Zij bevordert een verant woorde vrijetijdsbesteding, waardoor een groot belang wordt gediend. Aan de raad is dan ook voorgesteld de ge meente garant te doen zijn voor de af lossing van de lening en de vereniging jaalijks een subsidie te verlenen die gelijk is aan het bedrag dat aan rente betaald moet worden. OORSPRONGSCHOOL BAARN. De Oorsprongschool te Baarn, waar ook Soester kinderen onderricht ontvangen, belegt op dinsdag 7 mei een ouder avond in de gymnastiekzaal van de school. Er zal gesproken worden over het onderwerp „Naar welke school kan mijn kind na de lagere school Dit onderwerp zal behandeld worden door mej. B. Zeiler van een uloschool, mej. A. M. E. Jirris, directrice van de Soester Huishoudschool, de heer W. Doorman, leraar bij het middelbaar on derwijs en de directeur van de lagere technische school in Soest, de heer J. Koudijs. wat de huid ook deert of ontsiert DEELNAME AAN EUROPEES RUIMTEPLAN. Nederland zal één van de tien partners worden in de „Europese Organisatie voor Ruimte-Onderzoek". Het parlement heeft nu officieel de regering toestemming gegeven het besbetreffende internationa le verdrag te ondertekenen. „ESBO" - zoals de organisatie naar haar (Engelse) beginletters wordt genoemd - werd in juni van het vorig jaar eigen lijk al in het leven geroepen, toen in Parijs een conventie werd opgesteld door de „Voorbereidende Commissie voor het Europese Ruimte Onderzoek". Deze Commissie zelf was in 1960 opge richt en had tot taak gekregen een voorlopig werkprogramma op te stellen en alle mogelijkheden van een eigen Europees ruimte-onderzoek te bekijken. De leden van deze voorbereidende Com missie waren België, Denemarken, Frank rijk, Duitsland, Italië, Nederland, Spanje, Zweden, Zwitserland, Engeland, Oosten rijk en Noorwegen. Het is nog niet zeker of dit dozijn ook geheel zal deelnemen in „ESRO". Oostenrijk en Noorwegegn hebben namenlijk de conventie in Parijs niet ondertekend. De organisatie voor Ruimte-Onderzoek - die zal worden gefinancierd door de diverse regeringen - zal direct met het werk beginnen als alle landen de op- richtingsacte hebben bekrachtigd. Dit zal zeer spoedig gebeuren. Talrijke voorbe reidingen voor het practische werk zijn al achter de rug. Het programma is klaar. Alleerst zal men zo snel mogelijk een aantal wetenschappelijke stations bou wen, die de kernen van de organisatie moeten worden. De plannen voorzien in de bouw van een laboratorium in Ita lië, een groot technisch centrum in Delft, een centrum voor het verzame len van gegevens in Darmstadt en ten-' slotte een basis voor de lancering van raketten bij het Zweedse plaatsje Ki- runa, dat een honderd kilometer binnen de Poolcirkel ligt. De Europese landen zijn zich ervan be wust, dat zij geen kans hebben als der de partij mee te draaien in de ruimte wedloop tussen Amerika en Rusland. De doelstellingen van ESRO zijn puur wetenschappelijk. Lanceringen van bijvoorbeeld bemande kunstmanen staan niet op het lijstje. Zelfs met de ontwikkeling van raket ten zal ESRO zich met bezighouden. Europa zal op dit terrein echter niet helemaal werkloos blijven. België, Frank rijk, de Bondsrepubliek, Nederland en Engeland hebben besloten een speciaal instituut op te richten voor de ont wikkeling en constructie van raketten. Het wetenschappelijk karakter van de nieuwe Europese ruimtevaartorganisatie komt duidelijk tot uitdrukking in de plannen, zoals deze tot nu bekend zijn gemaakt. De eerste drie jaren zal men alleen raketten afvuren, die géén baan om de aarde zullen beschrijven. Ge middeld zo'n 65 per jaar zullen er wor den afgevuurd voor onderzoek van de bovenste luchtlagen en de ultra-violette straling van de zon. In het vierde jaar zullen de eerste twee, nog betrekke lijk kleine, aardsatelieten worden ge lanceerd. De kunstmanen zullen zo'n 200 kg wegen. Mogelijk zal men in deze periode ook instrumenten in het heelal brengen voor onderzoek van het zon nestelsel. De meest spectaculaire projecten staan ip het programma voor het zesde jaar. Er zal dan een zeer zware kunstmaan worden gelanceerd, met aan boord een observatorium, waarmee sterren en pla neten kunnen worden bestudeerd. Tezelfdertijd wil ESRO een maansatel- liet lanceren. Deze plannen vragen veel deskundigheid en technisch nauwgezet heid. De lanceringschema's zullen wor den uitgewerkt door het technisch cen trum, dat in Delft wordt ingericht. Achthonderd tot negenhonderd technici en geleerden zullen in Delft komen te werken. De topmensen krijgen een di plomatieke status. De kosten van deze Europese ruimte projecten zijn niet gering. Voorlopig schat men voor de eerste drie jaren 380 miljoen (nieuwe) Franse francs no dig te hebben, voor de tweede driejaren- periode zal zeshonderd miljoen nodig zijn, voor de volgende twee jaren 520 miljoen francs. De deelnemende landen zullen in de kosten bijdragen naar het nationale inkomen. Volgens de bereke ningen zou Nederland 4.04 procent van de totale kosten moeten financieren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13