wmm HERDENKING. WH DE HEER J. E. DE DRIIN WEIGERT LIDMAATSCHAP VAN COMMISSIE. HET OOG GERICHT OP MUZIEKKORPSEN. I VRIJDAG 3 MEI 1963. 42c JAARGANG No. 33 SOESTER (f OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 We staan weer voor de uren van her denking onzer gevallenen in de jaren van oorlog en Duitse bezetting. Men vraagt zich weieens af: heeft deze her denking nog zin nu er met Duitsland al weer de meest vriendschappelijke banden bestaan zowel op staatkundig gebied als particulier We werken met de bondsrepubliek samen in Europees verband, we onderhouden er nauwe handelsbetrekkingen mee, we zien dui zenden Duitsers naar ons land komen, om er vrije dagen door te brengen en duizenden Nederlanders ook gaan met vakantie naar west-Duitsland. Hoe we het ook willen voorstellen, bij de herdenking onzer gevallenen herinneren we ons toch ook de terreur en de wandaden die de Duitsers tijdens de oorlogsjaren hier en elders uitvoer den. En onwillekeurig komt er weer iets van de afkeer naar boven die we tegen de Duitsers hebben gekoesterd. Toch moeten we thans met hen samen leven, we ontkomen daar niet aan en een samenwerking met op de achter grond hatelijke gedachten kan nooit tot een behoorlijk resultaat leiden. Wellicht zult u zich afvragen: of wij de herdenking der gevallenen dan maar moeten laten vervallen? Dat geenszins. Voor ons gevoel gaat er van de her denking der gevallenen zelfs meer na tionale verbondenheid uit dan van enige andere dag in het jaar, koningin nedag uitgezonderd. Bij de monumenten der gevallenen her inneren we ons juist hoe verbonden de Nederlanders zich voelden in de jaren van bezetting, toen de meesten van ons zich strijdmakkers wisten in de pogingen tot afbreuk aan de vijand en herwinning onzer nationale onaf hankelijkheid. Toen toonde zich met recht een nationale verbondenheid, van mens tot mens, zonder dat wij ons bekommerden om wat hij dacht of ge loofde, of wat zijn afkomst was. Toen beseften de goede Nederlanders dat zij één waren. In dat besef hebben de gevallenen hun leven gelaten en daarom is de her denking van hun daden waarvoor zij dit deden voor ons volk van zo uiter mate belang. Maar hoe dan met onze gedachten over de Duitsers? Voor de generaties van ons volk, die de oorlogsjaren wel bewust hebben meegemaakt, die wel licht ook in meerdere of mindere mate onder de terreur hebben geleden, blijft er onwillekeurig iets hangen van een aversie tegen de uitgesproken eigen schappen van het Duits-zijn. En in deze herdenkingsdagen zal het nog sterker spreken dan anders. Dat kun nen de Duitsers ons niet kwalijk nemen en daar is bij velen in Duitsland ook wel begrip voor. Het geeft ons nog steeds een onaange naam gevoel als wij onze badplaatsen overstroomd vinden met Duitse vakan tiegangers en het weer lijkt of zij er de toon aangeven, of zij weer de be langrijksten zijn en de nog aanwezige Nederlanders zich maar naar hen moe ten schikken. Het is zeker onaange naam als er straks weer Duitse militai ren in ons land zijn om hier te oefenen. Een mens kan echter niet in de ver leden tijd blijven stil staan, dat heeft geen zin en het is nooit nuttig. De oorlog '40-'45 is geschiedenis ge worden. Een geschiedenis die wij niet zullen en ook niet mogen vergeten, die ons steeds ter waarschuwing bij moet blijven, en dit geldt ook voor onze kinderen, maar die toch „geschiedenis" is zoals de Franse overheersting, de oorlogen tussen Engeland en de 80-ja- rige oorlog tegen Spanje. Ook die oor logen hebben uiteraard haatgevoelens opgewekt bij de toen levende genera ties. En zo goed als dat is overwon nen en veelal verkeerd in vriendschap en goede samenwerking, zo zal dit ook steeds meer ten opzichte van Duitsland en de Duitsers gelden. Met de verandering van het politieke systeem bij onze oosterburen is ook de mogelijkheid tot vriendschappelijke samenwerking, zoals die vóór het nazi bewind bestond, teruggekeerd. De mo gelijkheid niet alleen doch ook de nood zaak en de wil om een goede verstand houding te onderhouden, Dat is voor Nederland een direct natio naal belang, het is noodzakelijk in ver band met de Europese integratie en in wezen zijn de Duitsers geen ander volk dan wij zelf zijn. Wij herinneren en blijven herinneren de wandaden die het dictatoriale nazi bewind ook hier te lande schiep en waar enkele honderdduizenden land genoten door zijn gevallen. Mede daar door herwonnen wij de vrijheid, maar nóg belangrijker is dat dit tevens de ondergang van dat politieke systeem betekende en de democratie weer zege vierde. Ook in Duitsland. In ootmoet en dankbaarheid herdenken wij daarom onze gevallenen. Hun strijd was belangrijker dan het in de oorlogs jaren weieens leek, het bewerkte het deficit van de dictatuur. uWfëlïr ri: Onze kroonprinses Beatrix betrok haar eigen home in het landelijke kasteel tje „Drakestein", in de bossen van Lage Vuursche. Prinses Beatrix poseerde in een opperbeste stemming voor onze fotograaf op de eikenhouten brug naar de hoofdingang van het achthoekige „Drakestein", dat op de bijge bouwen na thans geheel gerestaureerd en ingericht is. DE SOESTER RAAD BIJEEN. voor het wijzigen van de centrale verwarmingsinstallatie in de Sint Willibrordusschool voor g.l.o. aan de St. Willibrordusstraat. Conform besloten. 8. Voorstel tot instelling van een Gisteravond is de Soester gemeente raad in openbare vergadering bijeen ge weest. De heer Grift van de P. v. d. A. was wegens ziekte afwezig en de heer Oranje van de V.V.D. omdat hij een vergadering van het Centrale Gasbe drijf Nederland bijwoonde. De vergadering werd geleid door bur gemeester mr. S. P. baron Bentinck, die de gemeentesecretaris gelukwenste met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergaderingen van 20 februari en 20 maart 1963. Zonder bemerkingen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van gedeputeerde staten d.d. 11 maart 1963, 5e afd. nr. 2589 '62/457, waarbij het besluit van de raad d.d. 18 juli 1962, afd. I, nr. 1270 tot: I. partiële herziening van het uitbrei dingsplan, regelende de bestemming van gronden in de wijken Soestdijk en 't Hart II. wijziging van de artikelen 9 en 12 van de bebouwingsvoorschriften, be horende bij het partieel uitbreidings plan Soestdijk-'t Hart is goedgekeurd, met uitzondering van de woorden „of uitgebreid" in het ge wijzigde art. 12 onder a, van de be bouwingsvoorschriften, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. b. Mededeling inzake het aantal per soneelsleden dat bij pensionering op 65-jarige leeftijd een kortere dienst tijd dan 25 jaar zal hebben met voor stel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 3. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het openbaar lager onderwijs. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de Bouw verordening. Conform besloten. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor het bouwrijp maken van gronden gelegen in complex III (Dokter Rupertlaan, Dokter de Voslaan en Dokter Schoo- nenbeeklaan). Conform besloten. 6. Voorstel tot aankoop van grond a. gelegen aan de Spoorstraat van mevrouw G. A. H. Koster-Bachou De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of het college van B. en W. de verzeke ring kan geven dat het huis van mevr. Koster pas afgebroken zal worden als het helemaal niet anders kan. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat het huis natuurlijk niet afgebroken zal worden als het niet be slist noodzakelijk is, maar dat men niet kan voorzien hoe de situatie zich ontwikkelt, zodat geen bindende toe zeggingen gedaan kunnen worden. Conform besloten. b. voor verbreding van de Birkstraat van J. Epskamp. C<",Tform besloten. c. voor verbreding van de Van Weer den Poelmanweg van de Compagnie d Utrecht te Liège Conform besloten. d. voor verbreding van de Kerkstraat van H. J. Velthuysen Conform besloten. e. voor verbreding van de Soester- bergsestraat van A. van Goor Conform besloten. f. voor verbreding van de Soester- bergsestraat van S. Brandsma Conform besloten. g. voor verbreding van de Soester- bersestraat van J. Roelofs Conform besloten. h. voor verbreding van de Soester- bergsestraat van C. W. Reijnink Conform besloten. i. voor verbreding van de Soester- bergsestraat van L. Fach Conform besloten. j. voor verbreding van de Soester bergsestraat van mevrouw L. van Eeden-de Bruin Conform besloten. k. gelegen nabij de Driehoeksweg van R. Kruiswijk. Conform besloten. Naar aanleiding van deze punten had den de leden van de financiële commis sie gevraagd of het niet mogelijk was normen vast te stellen die gehanteerd kunnen worden bij koop van grond en bij. uitkering voor waardevermindering. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zei dat dit heel moeilijk is en de heer DIJKSTRA (Prot.Chr.) betreurde dit niet omdat hij moeilijkheden voorzag als men zich aan normen vastlegt. De heer BROUWER (V.V.D.) vroeg of er nog meer grond aangekocht moest worden in verband met het leggen van riolering in de Soesterbergsestraat en of de grond voortaan niet wat eer der aangekocht kan worden, want al meer dan een half jaar liggen rioolbui zen in de Soesterbergsestraat die een gevaar voor het verkeer opleveren. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat men nog slechts grond bij De Wiekelaar en op de hoek van de Vondellaan moet aankopen. Dit zal geen moeilijkheden geven. De heer HILHORST (K.V.P.) was even eens van mening dat de grond veel eerder aangekocht had kunnen worden, want dit rioleringsplan is al oud. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat er enige vertraging ontstaan is omdat er langs deze weg een gasleiding gelegd werd die een wijziging van het leggen van de rio lering nodig maakte. Conform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. R.K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen t.b.v. de onder dat bestuur staande meisjesschool aan de Steen- hoffstraat b. R.K. Schoolbestuur te Soest-Zuid, commissie van bijstand inzake alge meen gemeentelijke beleidszaken. De heer DE BRUIN (V.V.D.) noemde dit voorstel in strijd met de bedoelingen van de gemeentewet. Een commissie moet uit een aantal personen bestaan maar niet uit alle raadsleden. De heer BROUWER (V.V.D.) vond dit ook vreemd en hij vroeg zich af hoe een lid vervangen zou moeten worden als alle leden lid zijn en er 1 bedankt. De VOORZITTER antwoordde dat hij het onwaarschijnlijk achtte dat er een lid zou bedanken, tenzij er sprake zou zijn van bedanken als raadslid, maar de heer DE BRUIN (V.V.D.) gaf te kennen dat hij er geen prijs op stelde lid van deze commissie te zijn, omdat hij het instellen van deze commissie als het aantasten van de openbaarheid be schouwde. De BURGEMEESTER antwoordde dat de heer De Bruin spoken zag die hij al veel eerder had kunnen zien, want voorheen vond er ook wel eens over leg plaats en het college van B. en W. had dit slechts in andere vorm willen continuëren. Deze commissie tast de openbaarheid evenmin aan als andere commissies dit doen. De heer De Bruin was echter niet te overtuigen en als enig raadslid maakt hij geen deel van deze commissie uit. De heer HILHORST (K.V.P.) en mevr. POLET (P.v.d.A.) stelden het bijzon der op prijs dat het college van B. en W, de raadsleden door middel van deze commissie deel doen hebben aan de voorbereidingen van raadsbesluiten. De heer DE BRUIN (V.V.D.) gaf te ken nen dat hij het eveneens prettig vindt als dit gebeurt, maar dan in andere vorm. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vroeg of de heer De Bruin misschien zou kun nen zeggen wat zijn principiële bezwa ren tegen dit voorstel waren, maar de ze wenste zich niet door mevr. Polet „te laten interviewen". 9. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen aan de Plesmanstraat en Simon Stevinlaan aan E. C. Higler b. gelegen aan de Anna Paulownalaan aan E. van Marle-van Gennep. Conform besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van het onderhoud van het gemeentehuis en de dienstwoning Steenhoffstraat 65. IVfevr. MUURLING (Prot.Chr.) vroeg of bij de aanschaffing aan de Soester middenstand gedacht zal worden, het geen gebeurt en de heer VAJN POPPE- LEN vroeg of men slechts In zee wilde gaan met een bedrijf dat het bestrijden van hout-vernielend ongedierte als ef fectief kan garanderen. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet voor de aan schaffing van een platenspeler ten be hoeve van de openbare school voor U.I.O. Conform besloten. 12. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Weteringpad 4. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verpachten van De reputatie van de Luchtmachtkapel en haar dirigent kapitein Van Diepen beek is overbekend. Bij hen die wel eens wat anders willen horen dan hoempamarsen, hoe prettig die ook kunnen klinken, maar ook bij diegenen, die slechts zweren bij hoempamarsen en een nare smaak in hun mond krij gen als ze de mannen van Van Diepen beek swing horen spelen. En toch klinkt het alleraardigst. Wie dinsdag het défilé voor H.M. de Ko ningin in levende lijve of op televisie gevolgd heeft kreeg op een bepaald moment de indruk dat de Luchtmacht kapel op volle sterkte en keurig swin gend opmarcheerde. Dat was echter een vergissing, want het was de Ko ninklijke Harmonie uit Heer, die be slist niet onderdoet voor het beroeps- en semi-beroepskorps van de Lucht macht. Het was dan ook een voorrecht dat deze honderd Limburgers als leden van een honderdentien jaar oude har monie dinsdagmiddag een concertmars door de gemeente hielden. Het was een lust deze mannen te horen spelen, zelfs toen ze een mars van twee uur achter de rug hadden. En dat kan allemaal in Heer, dat nog geen tienduizend in woners heeft. En in Soest met dertig duizend inwoners hebben we ons ouwe trouwe P.V.O., waarvan de leden in trouw en doorzettingsvermogen zeker niet zullen onderdoen voor de leden van de Koninklijke Harmonie uit Heer. In Limburg staan echter tienduizend ingezetenen achter dit korps dat hun trots is en in Soest wonen duizenden mensen die er prat op gaan dat ze het Helang van onze P.V.O. niet inzien, zoals er velen zijn die er prat op gaan dat ze niet weten hoe de burgemeester heet. Dat is een tijdsverschijnsel. U zult nooit iemand horen opscheppen omdat hij televisie heeft, maar iedere dag kun je mensen tegenkomen die er trots od zijn dat ze geen televisie heb ben, alsof dat een verdienste zou zijn en een bewijs van beschaving. Deze negatieve mentaliteit in onze ge meente belet P.V.O. de voetsporen van Heer te drukken, maar er is ongetwij feld geen korps in Nederland waarvan de leden zo lang trouw blijven aan hun harmonie. De leden van P.V.O. kij ken niet op een halve eeuw. Dat is gisteren nog bewezen bij de serenade voor het echtpaar C. v. d. Broek. Vijf tig jaar bleef de heer v. d. Broek zijn vrouw trouw, maar de trouw aan P.V.O. hield nog langer stand. KANTMAN. een perceel grond gelegen nabij de Molenstraat aan G. van Essen voor het jaar 1963. Conform besloten. 14. Voorstel tot ruiling van grond gelegen aan de Kostverlorenweg met J. Verwoerd. Conform besloten. 15. Voorstel tot het inbrengen van gronden in het grondbedrijf. Conform besloten. 16. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Soester Schaakclub. Conform besloten. 17. Voorstel tot het wijzigen van de begroting dienstjaar 1962. Conform besloten. 18. Voorstel tot het weigeren van de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten van een patates-frites bakkerij in het perceel Soester Engweg 8, alhier, door de firma Anema en Van Beem te Hoofddorp. Conform besloten. Mevr. MUURLING (Prot.Chr.) vond dat deze firma weinig elegant behandeld is, want uit de krant hebben ze „de be slissing" moeten lezen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat de raad hedenavond pas de afwijzende beslissing neemt en dat in de kranten slechts het voorstel van B. en W. stond. Men heeft heel dom gedaan door een bedrijf te kopen zonder er zich van te overtuigen dat het een vergunning bezat. De man die een pak gaat kopen neemt zijn vrouw mee om ervoor te zorgen dat hij iets goeds koopt, maar zaken koopt men blijkbaar zomaar. Mevr. MUURLING vroeg of men in ieder geval clementie wil hebben en de mensen niet op stel en sprong hun bedrijf laten staken. De heer HILHORST (K.V.P.) was hier niet tegen, tenzij bewoners uit de om geving hinder van het bedrijf zouden ondervinden. Conform besloten. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het wijzigen van de verwarmingsinstallatie in de Chr. school voor u-l.o. aan de Prins Bern- hardlaan, alhier. Conform besloten. (Vervolg raadsverslag op pagina 2 van dit blad, kolom IJ

Soester Courant | 1963 | | pagina 1