FUGERS VOOR UW FIETS Soester Courant m VAN BUUREN over op GARA6E STAM Catharine de Medici. Hoeveel bos verliest ons land dit jaar? formidabel schot Kinderfietsmanden - Poppenfietsmanden Stuurmanden (voor of achter) JAPONNEN DEUX PIECES ROKKEN BLOUSES PANTALONS Volg nu een cursus Autorijden 10 lessen f45.- incl. theorie Renault dealer Het Bosschap, de semi-overheidsorganisatie, die moet waken over het Nederlandse bezit aan natuurschoon, doet opnieuw een dringend beroep op iedere Nederlander om toch maar "uiterst voorzichtig te zijn met vuur. De ge vaarlijkste tijd van het jaar - de lente - is er weer. Hoeveel hectaren bos, heide en duin zullen dit jaar weer het slachtoffer wor den van de Rode Haan Op het ogenblik heeft Nederland 260 duizend hectaren bos en ruim 82 duizend hectaren heidevelden. In de twintiger jaren was dat nog twee maal zo groot, alles bijelkaar 665 duizend hectaren. Sindsdien Is vooral onder de heidèvelden huisgehouden. Eerlijk moet worden gezegd - veel Is ten goede gekomen aan de landbouw door ont ginning. Maar lang niet alles, De laatste tien jaren zijn rond elfduizend hectaren bos en hei verteerd door de loeiende vlammen van een door onvoorzichtigheid ontstaan vuur. In totaal gaat het om een onvoorstelbaar groot gebied van honderd en tien vierkante kilometer. Dat betekent een enorme schade post Onze bossen zijn belangrijk voor de recreatie van de Nederlanders, die in het weekeinde wel eens een ander luchtje wil len ruiken Maar ook leveren zij Jaarlijks 750 duizend kubieke meter hout, voldoende om twaalf procent te dekken van wat er nodig is voor de bouwnijverheid, de scheepsbouw, de papierindustrie, enzovoorts. Als één hectare bos afbrandt, levert dat een schade op van zo'n zevenhonderd tot tienduizend gulden. Bos- en heidebranden komen volgens de sta tistieken vooral in de lentemaanden voor. Maart, april en mei zijn het dikst vertegen woordigd met 16,3 26,5 en 23,8 van het jaarlijkse totaal. Het gemiddelde van juni ligt in de laatste veertig jaren al direct 11,8 lager dan dat van mei. Ogenschijnlijk is dat nogal merkwaardig. Maar het Bosschap heeft er een simpele verklaring voor en een waarschuwing. Van maart tot mei zijn op droge en schrale dagen bos en heide bijzon der brandbaar. De vegetatie is dan nog niet aan uitlopen toe en inwendig kurkdroog. In de zomer is het plantendek saprijker en dra gen de bomen nieuwe naalden en bladeren. Het brandgevaar is dan minder, behalve na tuurlijk in lange droogteperiodes. Vrijwel steeds zijn menselijke fouten de oor zaak van bos- en heidebranden. Veel branden ontstaan doordat de treinreizigers en automo bilisten rookgerei uit de raampjes gooien Blikseminslag is heel zelden de oorzaak en sinds de stoomlocomotieven zijn verdwenen kan men ook daarin geen veroorzakers meer zien. Volgens de cijfers van het Bosschap is tussen 1955 en 1960 35,6 van de branden ontstaan door onvoorzichtigheid en 14,2 door kwaadwilligheid. Talrijke organisaties hebben zich ingezet om zoveel mogelijk tot voorzichtigheid te ma nen. Naast het Bosschap verzorgen Heide maatschappij, Staatsbosbeheer, A.N.W.B., P T T en de Spoorwegen voorlichting. De bestrijding van de bosbranden Is In het algemeen toevertrouwd aan de gemeenten Maar in veel streken, kent men de vrijwil lige bosbrandweer die beschikt over een flink aantal met telefoon of zender uit geruste uitkijkposten. Belangrijkste wapens bij brandbestrijding zijn de vuurzwepen, schui vers en looptaken In de laatste jaren hebben de brandweren ook de hulp gekregen van spe ciale tankauto's die zo'n vierduizend liter wa ter meenemen en al rijdend spuiten. Dikwijls komt het voor dat, terwijl men het vuur aan de voorkant bestrijdt, het plotseling door de wind een heel andere richting wordt inge stuurd. Dan gaan weer kostbare hectaren ver loren voordat men er iets aan kan doen. Het blijft daarom weer zaak er dit jaar voor te zorgen, dat het niet zo ver zal komen. De spaarzame stukjes bos en heide, die we nog over hebben, moeten we als kostbare schatten bewaren; aldus het Bosschap i Een Amerikaan, die Engeland bezocht en daar op een tentoonstelling de antieke „fiets" ontdekte, bestelde onmiddellijk een enorm aantal van deze rijwielen ter waarde van f 100.000.-. Hij is er zeker van m zün .vader land er f 1000.per stuk voor te krijgen. De eerste „antieke rijwielen komen uit de fabriek. DE KANSEN VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag in de volgende op stelling tegen het Edamse E.V.C. DoelSchrijvers achter De Rooy en Pothoven midden Van Breukelen, Ruttenberg en Burgman voor Aal- berts, Wolfsen, Hooyer, Van Kooy en Baltus Burgman. S.E.C. en S.D.O. hebben samen de lei ding in de afdeling. S.E.C. krijgt zon dag E.V.C. op bezoek en speelt op 12 mei uit tegen N.F.C. Dan moet er nog een uitwedstrijd ge speeld worden, n.1. tegen Neerlandia speeld en op 12 mei Zebra sDonar. Tegen K.B.V. en Rapiditas moeten thuiswedstrijden gespeeld worden en tegen S.D.O. en Zebra's uitwedstrijden. B.D.C.-HANDBAL. Dames-seniores: B.D.C. 1Achilles 1, 12 uur. A.A.V: 1—B.D.C. 2, 11 uur. Dames-juniores: B.D.C.Limvio, 2 uur. Dames-aspiranten: L.V.V.B.D.C., 12 uur. Heren-seniores: B.D.C. 1A.A.V. 2, 12.50 uur. Heren-aspiranten: OranjeB.D.C. KERKSTRAAT 3-5 SOEST TELEFOON 2030 kan men een film zien die aantoont waarom Eichman opgehangen is. „Kapo" is het aangrijpende verhaal van een veertienjarig joods meisje dat aan de dood in de gaskamer ontsnapt door de indentiteit van een misdadiger aan te nemen. De mensonterende schande van de concentratiekampen wordt in deze diepaangrijpende film opnieuw aan de kaak gesteld. In de donderdagcyclus „Moordverhaal" met Silvana Mangano en Vittorio Gass- mann. Zh gaan naar Monte Carlo om in het casino het kapitaaltje te verga ren dat ze nodig hebben voor een kap perszaak. Natuurlijk vergokken ze al hun geld en diefstal is een volgende stap. Niet veel later is er sprake van moord en de politie heeft heel wat werk aan het ontrafelen van deze zaak en het bewijzen van de onschuld van Vittori en Silvana. en 3 thuiswedstrijdenSt. Martinus, N.F.C. en De Zebra's. S.D.O. speelt zondag uit tegen Neer landia. Daaruit kunnen drie punten worden behaald, want S.D.O. heeft nog een strafschop tegoed tegen Neerlan dia van een wedstrijd die in een ge lijk spel eindigde. De volgende week krijgt S.D.O. Rood wit thuis en dan "moet nog de thuis wedstrijd tegen Donar gespeeld wor den. Als uitwedstrijden staan de wed strijden tegen Allen Weerbaar, een plaatselijke ontmoeting, K.V.B. en Rood-Wit op het programma. N.F.C. moet zondag uit tegen Zebra's, eveneens een kanshebber. Op 12 mei ontvangt N.F.C. S.E.C. Daarna moeten nog gespeeld worden Neerlandia thuis, St. Martinus uit, Rood-Wit uit en S.E.C. uit. Ook Donar is niet kansloos. Zondag wordt de wedstrijd A.W.-Donar ge- BIOSCOOPPROGRAMMA. „Om 4 uur breekt de hel los" heet de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. De hoofd rollen worden vervuld door Spencer Tracy en Frank Sinatra. Tracy is pater Doonan en Frank Sina tra is Harry, de gevangenisboef. Zij bevinden zich met velen op een vul kanisch eiland en de hel breekt inder daad los als de vplkaan gaat werken. Het is een film mét een groots beang stigend gebeuren, een epos van helden in vredestijd, die al het mogelijke doen om de medemens te redden. Zondagmiddag een film die vooral de jeugd zal aanspreken, want de titel is „Twist around the clock". Er wordt dan ook druk getwist en een tweetal jongelui heeft veel succes met deze nieuwigheid en al twistend oogsten ze successen door heel Amerika. Van maandag tot en met woensdag 1 AUTORIJLES AUTORIJLES Instructeur met meer dan 20 jaar rijervaring. NIEUWE LES-AUTO'S. AUTORIJSCHOOL Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 AUTORIJLES AUTORIJLES RECEPTIE J. TH. A. VAN NOESEL. Op donderdag 9 mei biedt het gemeen tebestuur de heer J. Th. A. van Noesel, die vele jaren directeur van gemeente werken was, een afscheidsreceptie in het raadhuis aan, ter gelegenheid van zijn vertrek als directeur. De heer Van Noesel is met pensioen gegaan en op gevolgd door de heer Van der Dussen. Van Weedestraat 80 Telef. 2670 Over vier jaar kan heel Nederland over aardgas beschikken. Dan zal het hoge- druk gastransportnet klaar zijn, dat het hele land met de gasbel in Slochteren moet verbinden. De provincie Groningen kan dit jaar al aardgas uit Slochteren afnemen. Het zal worden aangevoerd door het al be staande net van het Staatsgasbedrijf, een net met een buislengte van 2100 kilometer, dat, evenals het achthonderd kilometer lange net van het Gasdistri- butiebedrijf van de Staasmijnen, in de Gasunie is ingebracht. De concessie aan de Nederlandse Aardoliemaatschappij voor de winning van het gas wordt bin nenkort verwacht. Bovendien komt er een gloednieuw net van grote gasbuizen, die de hoofdbui zen zullen vormen voor de gasdistributie in ons land. Dit nieuwe transportnet, dat ruim duizend kilometer lang wordt, zal honderden miljoenen guldens gaan kosten. Een nauwkeurige schatting is nog niet gegeven. Het is de bedoeling dat er zo snel mogelijk een leiding van Groningen via Zwolle en Boxtel naar Bergen op Zoom wordt aangelegd. De zuidelijke provincies zullen dan vanuit deze stad van gas worden voorzien. Ook naar het midden en het westen van het land moet er spoedig een leiding met verscheidene aftakkingen komen. In oost-Nederland ligt al een net, dat voorlopig voldoende transportcapacitei ten heeft. Grotere leidingen zullen hier pas over enkele jaren nodig zijn. Dank zij da aankondiging an da vaorbatpraklng In hal plaatsalljk nieuwsblad b hal publlak In grota gatala op- gakoman om gatulga la sljn van da ontmoatlng lussen da hvaa rivalen. En nog valan zullen waar naar dia krant grijpen om hal varzlag van da Wedstrijd la lazan. Een advertentie In dit blad b dan ook zo'n formidabel schol, want zowel hel nleuwz als de advertenties worden van A tot Z gespeld. Door vrijwel alle Inwonen. vaa daza krant wil man nlata geen letter NED. VROUWEN-ELECTRICITEITS- VERENIGING. Ook voor de leden van de N.V.E.V., afdeling Eemland, loopt het seizoen ten einde. Op 10 mei is er een gezellige bijeenkomst in hotel Royal te Baarn. Mevr. Van Ooy zal voordragen en mevr. Van Hoogenhuyze zal demonstreren. Op 14 mei is er een excursie naar Schoonhoven, waar het Edelambachts- huis bezocht zal worden. Men krijgt een demonstratie edelsmeedkunst te zien. Op 7 juni zal een lezing over de ver zorging van kamerplanten gegeven worden. Renault R 8 van f 5995.af Renault Dauphinc van f 4995.af Renault R4 van f4200.af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 SLACHTOFFER VAN EEN RUIMOERIGE TIJD. Was zij wel verantwoordelijk voor het vele bloedvergieten De naam Catharina de Medici roept bij velen gedachten op aan intriges, kuiperijen, sluip moord en wat dies meer zij. Toch mogen we deze vrouw, die leefde in een van de moei lijkste perioden van Frankrijk, niet verkeerd bezien. Wij moeten haar zien binnen het ka der van haar tijd en mogen niet volgens he dendaagse normen oordelen. Toen in 1519 op de dertiende april in een prachtig kasteel in Florence een meisje het levenslicht zag, kon niemand vermoeden wel ke zeer belangrijke rol zij zou spelen in de wereldgeschiedenis. Catharina werd geboren als dochter van Lo- renzo II de Medici, hertog van Umbrino, een machtig Italiaans geslacht. Reeds op zeer jeug dige leeftijd verloor zij haar ouders en werd grootgebracht door een strenge tante, die haar toevertrouwde aan de goede zorgen van een klooster. Als kind was zij de speelbal van de familie, die grootse plannen met haar had. Door haar hoopte men een machtige positie te kunnen bekleden en tot groter aan zien te geraken. Grootgebracht in een land en omgeving, waar de strijd tussen aanzienlijke families leidde tot de meest profane middelen waarbij sluip moord geen uitzondering was, werd zij een kind van haar tijd. Wat zij om zich heen zag, beschouwde zij als het leven van de wereld en volkomen normaal. Dreigende Diana. Op vijftienjarige leeftijd werd zij uitgehuwelijkt aan de zestienjarige prins Hendrik van Or- leans, de zoon van Koning Frans I van Frank rijk. In weerwil van het feit dat Hendrik lui en zwak was en een tegenstelling varv. zijn krachtige vader, schonk de jonge Catha rina de prins haar gehele hart. Zij hield werkelijk zeer veel van hem. Het huwelijk bleef echter voorlopig kinderloos en dit beviel de familie niet, want er moest toch een troonopvolger komen De familieraad kwam bijeen en hierin had ook zitting de schone Diana van Poitiers, een vrouw die met alle middelen trachtte de twintig jaar jongere prins Hendrik voor zich te winnen en Catherina op zij te schui ven Op de bijeenkomst van deze raad liet zij zich niet .onbetuigd, doch door het op treden van Frans I, die zijn schoondochter in bescherming nam, werd een huwelijksont- binding voorkomen. Diana werd gedwongen voorlopig van het toneel te verdwijnen Gelukkig voor Catharina werd in 1543 een zoon geboren, die Frans genoemd werd. In de loop der jaren werden nog meer kin deren géboren. Drie zonen en drie doch ters bleven In leven. Koningin. Toen Koning Frans I stierf, kwam de jonge prins als Hendrik II op de troon. Catharina bemoeide zich in het geheel niet met de staatszaken van haar man, doch schonk al haar aandacht aan de opvoeding van haar kinderen. Hendrik stierf onverwachts na een steek spel bij de Bastille, waarbij hij bij ongeluk getroffen werd door een gebroken lans. Zijn oudste zoon kwam als Frans II op de troon met zijn moeder als regentes naast zich Van dit moment af regelde Catharina de staatzaken. Haar eerste werk was het ver bannen van haar oude rivale Diana van Poi tiers, die inmiddels was teruggekeerd. Zij regeerde met ijzeren hand, want haar zoon bleek ook niet uit het beste hout gesneden te zijn. Onder haar leiding herkreeg Frankrijk weer een belangrijke plaats in Europa. Haar positie bleef echter zeer moeilijk, want haar vijanden spaarden haar niet, terwijl er tevens godsdiensttwisten in Frankrijk uitbra ken. Met onderdanen, die elkaar vanwege het ge loof trachtten uit te roeien en een hof om zich heen, dat overliep van intriges en kui perijen, moest Catharina zien het land te be sturen. Zelf katholiek nam zij stelling tegen het protestantisme, met alle gevolgen van dien. Vele wandaden door de katholieken bedreven trachtten deze met haar naam te dekken, terwijl gebleken is, dat zij in ver schillende gevallen er niets van wist Op het gebied van de binnenlandse politiek was de toestand zeer verward. Een feit is, dat zij vooral op haar zoon Karei IX die zijn jong gestorven broer Frans opvolgde, zeer veel invloed heeft gehad en deze geestelijk labiele figuur in een bepaald keurslijf trachtte te wringen, hetgeen nogal eens tot veel wrij ving leidde. De Bartholomeusnacht. In hoeverre zij actief betrokken was bij de gruwelijke St. Bartholomeusnacht van 24 au gustus 1572, staat niet vast. Velen menen, dat zij de organisatrice ervan is geweest, doch bewijzen ontbreken geheel. Wel staat vast, dat zij getracht heeft met krachtige hand de binnenlandse gemoederen tot bedaren te brengen en de katholie ken heeft ontzien. Een en ander bracht ook met zich mee, dat dingen gebeurden, die volgens onze he dendaagse opvattingen niet toelaatbaar wa ren, doch wij moeten niet vergeten, dat zij, geboren en getogen in het corrupte Italië van die tijd, handelde naar beste vermogen en niet beter wetende. Inderdaad was haar naam gevreesd, maar het Is waarschijnlijk, dat hier veel van over dreven werd en dat zij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor alles wat er in het Frankrijk van die tijd gebeurde. Haar positie was niet te benijden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6