BURGEMEESTER ONTVING IERSE GASTEN. WiLHELMINAKERK 25 JAAR. HET 9GG GERICHT OP ONZE VRIEN0EN. Herdenking Oorlogsslachtoffers. DINSDAG 7 MEI 1963. 42e JAARGANG No. 34. SOEST ER OURANT Verschijnt iedere dinsdag cn vrijdag. PITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAÜ VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 12,25 SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vrijdag zijn 21 Ierse dames, gasten van de afdeling Baarn-Soest van de Nederlandsche Ver. van Huisvrouwen, door de burgemeester in de raadzaal ontvangen. Zij hadden toen al een heel programma achter de rug, want reeds zaterdag 27 april arriveerden zij. Maandag bezochten zij Keukenhof en Delft. Vele Ieren hebben de uitvaart van wijlen H.M. Koningin Wilhelmina op de televisie gezien, dus de belang stelling voor Delft en de Kerk met de grafkelder der Oranjes was begrij pelijk. dagen slecht geweest was en de burge meester hoopte dat men geen gevolg trekking uit het slechte weer ten aan zien van de Nederlanders zou trekken. Overigens zou dit vleiend voor H.M. de Koningin zijn, want op haar ver jaardag was het prachtig weer. De burgemeester zei het op prijs te stellen, dat de Ierse gasten deelgeno men hebben aan het défilé voor de Ko ninklijke familie. Omdat wij trots zijn op onze Koningin en het Huis van Oranje en de Koninklijke Familie. De burgemeester wees op het verschil Dinsdag werd deelgenomen aan het défilé voor H.M. de Koningin, Spaken burg en Bunschoten werden bezocht en er werden pannekoeken gegeten. Woensdag werd Emmeloord bezocht en een bezoek aan Giethoorn ging niet door omdat het weer te slecht was. Donderdag bezochten de dames Den Haag, en daar konden ze naar hartelust winkelen, iets wat ze bijzonder graag deden en waarbij ze zich onvermoei baar toonden. Madurodam, Schevenin- gen én tot slot een diner in Laren. In zijn begroetingstoespraak sprak de burgemeester zijn bewondering uit over de energie waarmee de dames zoveel mogelijk van ons land wilden zien en hij betreurde het, dat er te weinig stoelen in de raadzaal waren, want het zou hem niets verwonderen als enige gasten vermoeid waren. De burgemeester stelde het op prijs, dat de Ierse gasten ook gast op het gemeentehuis wilden zijn. Hij sprak de wens uit dat de dames prettige dagen in ons land doorbrachten. Reeds kon de balans van het bezoek opgemaakt worden en hij hoopte dat die een gun stig beeld over het bezoek zou tonen. De burgemeester achtte deze bezoeken van belang, omdat zij de gelegenheid bieden tot een beter begrip voor el kaar en tot een betere verstandhouding onder de volkeren. Zij die hun rege ring in andere landen vertegenwoordi gen krijgen daardoor de steun van be volkingsgroepen. Het bezoek van de Ierse dames aan ons land, zal van in vloed zijn en de burgemeester gaf de verzekering dat hij echt niet verklaar de dat de vrouwelijke gasten in dit opzicht belangrijker zijn dan ze den ken omdat zijn eigen vrouw in de raadzaal aanwezig was. Het was spijtig dat het weer enkele tussen bewoners van diverse provincies in ons land. In heel veel opzichten ver schillen zij, maar als Nederlanders zijn zij één. Het was zijn wens dat Europa ook zal komen tot een dergelijke een heid. De leidster van de groep, Mrs. Fairly ontving uit handen van de bur gemeester een boek met foto's van ons land, waarbij hij de wens uitsprak dat deze beelden van Nederland mede zul len bijdragen tot een herhaling van het bezoek. Mrs, Fairly dankte voor de hartelijke ontvangst, de vriendelijkheid en de gastvrijheid die zij en haar landgenoten in Soest en Baarn ondervonden hadden. Het was een belevenis geweest deel te nemen aan het défilé voor H.M1 de Ko ningin. Het was de bezoeksters opgeval len dat de Nederlandse gezinnen goede gezinnen zijn. Door goede gezinnen kan slechts een goede natie gevormd wor den. ..Duizend maal dank en God zegene U" met deze woorden besloot Mrs. Fairly haar dankwoord. Vrijdagmiddag lunchten de gasten met hun gastvrouwen en vele dames die het vorig jaar Ierland bezochten, in ,,La Bordelaise". De echtgenote van de burgemeester was hierbij aanwezig. Een gezellig samenzijn, met toespraken en het uitwisselen van geschenken, werd afgewisseld door het draaien van een plaat, die ..Welcome to Holland" heet. Geluiden uit de grote steden, maar ook van de Delta-werken, carillons en een draaiorgel. De stem van H.M. de Koningin maar ook van Max Tailleur. Deze plaat is samengesteld door het echtpaar Cowan van de wereldomroep. Zaterdag zijn de Ierse gasten naar Am sterdam vertrokken en vandaag zijn ze naar Ierland teruggevlogen. Vrijdagavond is een bijzondere kerk dienst gehouden in de Wilhelminakerk aan de Soesterbergsestraat ter herden king van de ingebruikneming van deze kerk in 1938. Onder de aanwezigen wa ren de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck en wethouder K. de Haan. De liturgie werd geleid door ds J. A. C. Rullmann, ds H. W. Wierda hield de prediking en het Gereformeerde Kerk koor zong onder leiding van de heef H. van Monsjou. Het orgel werd be speeld door de heer W. W. Deelen en de trompet door de heer J. Brouwer. Na orgelspel, koorzang, gebed, samen zang, belijdenis des geloofs en schrift lezing sprak ds Wierda over het the ma „Leven uit overwinning' naar aanleiding van 1 Cor. 15 vers 58. Voor velen is een 25-jarig jubileum niet zo belangrijk en het lijkt erop alsof dit jubileum in het licht van het wereldgebeuren niets te beduiden heeft. Het is echter verbonden met Christus en Zijn offer en dat maakt het belangrijk. Gedurende 25 jaar heeft Christus zijn heil in het midden van de gemeente uitgestort. Daardoor was het werk dat op velerlei terrein verricht werd niet zinloos en alles wat gedaan werd in dienst van Jezus Chris tus was niet tevergeefs. Na het einde van de dienst dankte ds C. M. van der Loo allen die van hun belangstelling voor dit jubileum blijk gaven. Ook werd dank gebracht aan. de commissie uit de kerkeraad die de viering van het jubileum voorbereid had. De burgemeester wees op het verschil in de taak van het gemeentebestuur en van een Gereformeerde Kerk. Ieder heeft een eigen taak en een eigen roe ping en ieder kan respect hebben voor het werk van de ander. Dit jubileum mag men niet als een vanzelfsprekendheid beschouwen maar men moet het als een wonder zien omdat op enige honderden kilometers van Soest een dergelijke viering niet mogelijk zou zijn. Men moet trouwens alle goede dingen niet als een vanzelf sprekendheid beschouwen, maar als een wonder en dat geldt zeker voor iedere kerkdag, want als dit niet meer gedaan wordt dan kan men de kerk als een dode organisatie beschouwen. De burgemeester sprak de wens uit dat het de kerk gegeven moge zijn nog vele jubilea te vieren en dat de gemeenteleden deze steeds als een won der zullen aanvaarden. Ds Zijll sprak namens de classis Amers foort. De kerk bestaat 25 jaar maar de Gereformeerde gemeente Soest is van 1887. Ds Zijll wees er op dat de heer K. van Tol al 25 jaar een functie in de kerkeraad heeft. Hij wenste de gemeen te toe dat zij het Woord van de Heer zou bewaren, Zijn naam niet ver loochenen en Hem blijven verwachten. Zuster Pruis, directrice van „Zonne gloren" dankte voor de goede samen werking tussen de Gereformeerde Kerk Soest-Zuid en het Sanatorium Zonne gloren in de persoon van ds v. d. Loo. Zij sprak de wens en de bede uit dat deze samenwerking zal mogen voort duren. Ds Roest sprak namens de Hervormde Gemeente Soest. Volgens gegevens in het archief van de Oude Kerk kwam de eerste „Gereformeerde" predikant al in 1618 naar Soest. Ds Roest wees op de goede verhouding tussen de le den van de Gereformeerde en Her vormde gemeenten en de kring van Hervormden en Gereformeerden die ontstaan is. Hij wenste dat over 25 jaar bij het gouden jubileum van de kerk Hervormden en Gereformeerden elkaar nog wat meer gevonden zullen hebben of zelfs bij elkaar zullen zijn. Dan zal het niet van belang zijn of ze Hervormd of Gereformeerd zijn. Ds. v. d. Loo dankte de sprekers. In de toespraak van de burgemeester had men kunnen beluisteren dat hij niet alleen als hoofd van de gemeente maar ook als broeder sprak. De directrice van Zonnegloren werd dank gebracht voor de wijze waarop in het Sanato rium gewerkt kon worden en tenslotte sprak ook ds v. d. Loo zijn waardering uit voor de goede omgang tussen Her vormden en Gereformeerden in Soest. Na de officiële plechtigheid was er een gezellig samenzijn in „De Rank". Zaterdag zijn in drie plaatsen in de gemeente de slachtoffers van de twee de wereldoorlog herdacht. Op het politiebureau werd de nage dachtenis van inspecteur A. F. Schreu- der geëerd. Hij kwam ruim twintig jaar geleden om het leven in het con centratiekamp Neuengamme. Op de fusilladeplaats van het vlieg veld Soesterberg zijn de slachtoffers van de Duitsers herdacht bij het een- j voudige monument dat daar is opge- cht. Adjudant Pasman van het Soester politiekorps hield het dodenappel, waar na men twee minuten stilte in acht nam. Het Soesterbergs Gemengd koor en het Christelijk Soesterbergs Gemengd koor zongen „Dood waar is uw macht" en drie coupletten van het Wilhelmus. Door de burgemeester werd een krans gelegd en er werd langs het kruis gedefileerd. Zaterdagavond werden vanuit drie plaatsen in de gemeente stille tochten gehouden naar het monument Braam- hage, waar de mannenzangvereniging Apollo „Ecce quomodo moritur" zong. De burgemeester legde een krans bij het monument namens de gemeente, de heren Hoogeboom en Bijlsma namens 't voormalig verzet, de heer J. J. J. M. Festen namens het Oranje Comité, de heren H, G. Scholtmeijer en H. Butze- laar namens het oorlogsgravencorr.ité en vier verkenners namens de padvin dersorganisaties. Apollo zong het Wil helmus, waarna men langs het monu ment defileerde en bloemen neerlegde. VLAGGESTOKKEN VERNIELD. Kort voor het moment waarop ook be woners van de Heidewêg, Plasweg, Ericaweg, Esdoornlaan en Braamweg hun vlaggestokken nodig hadden voor de herdenking van de gevallenen en de bevrijding, hebben onbekende vanda len tientallen van deze stokken uit de koker gehaald, gebroken of uit de grond gerukt en ze op diverse plaatsen op de rijweg gelegd. Een tuinhek werd uitgerukt en in een vijver gegooid. De politie heeft wel vele voetstappen en vingerafdrukken gevonden maar geen daders. S.E.C. VERLOOR. S.E.C. heeft zondagmiddag de thuis wedstrijd tegen E.V.C. verloren en een schande was dit niet want de Edam mers wisten ook te winnen van N.F.C. en S.D.O., de beide naaste concurren ten van S.E.C. De Bruin en Verhoeve ontbraken nog in het elftal en ook Baltus Burgman was wegens een blessure absent. Hij werd vervangen door Elverding, die niet bepaald schitterde, terwijl Hooyer geheel uit vorm was. Het is de eerste nederlaag van S.E.C. op eigen terrein in deze competitie en de eerste nederlaag na de vorstperiode. De Edammers kwamen met een jonge sportieve ploeg het veld in en zij namen al direct het initiatief. Pot hoven kon het in de S.E.C.-achterhoe- de maar moeilijk bijbenen en De Rooy had te maken met de beste speler uit de voorhoede. Na drie minuten schoof rechtsbinnen Wante langs Ruttenberg en ook Pothoven kon hem niet houden. Hij kwam alleen voor keeper Schrij vers die het schot keerde. S.E.C. kwam er nu wat beter in en Aalberts gaf aardige voorzetten maar er werd niets mee gedaan en vooral Hooyer was machteloos. E.V.C. was dan ook een stuk sterker maar kwam voor de rust evenmin tot doelpunten. In de tweede helft ging S.E.C. wat meer in het offensief. Alle aanvallen liepen echter vast op de hechte ver dediging van de Edammers en keeper Klein. Na 24 minuten had E.V.C. suc ces. De rechtsbuiten ging Pothoven voorbij, hij gaf een voorzet en de linksbuiten schoot onder de vallende keeper Schrijvers door. Het zou heel gewoon geweest zijn als hij deze bal gehouden had en zijn club daarmee een gelijk spel bezorgd had. S.E.C. zette nu alles op de aanval maar het haalde niets uit. Ruttenberg ging naar voren en Elverding bezette de spilplaats. Kort voor het eindsignaal ging Aalberts goed met de bal naar binnen maar keeper Klein hield zijn schot. K.P.S. SPEELT. Vanavond om zeven uur zal K.P.S. 1 de eerste wedstrijd van de zomeravond competitie 1963 spelen. Wolos is de tegenstander en er wordt gespeeld op het K.P.S.-terrein aan de Biltseweg. JAARVERGADERING M.H.C. De Mixed Hockey Club Soest houdt op dinsdag 14 mei de jaarvergadering in hotel La Bordelaise. Er worden ver slagen over 1962 uitgebracht en er is bestuursverkiezing. De heren C. P. van Asselt en J. M. Hoppenbrouwers tre den periodiek af en zij stellen zich her kiesbaar. Er worden elftalcommissies benoemd en het bestuur heeft voor gesteld de heren mr. Schmidt, Ph. Bakker, W. Sanderson en J. Hoppen brouwers voor de herenelftallen te be noemen en de dames A. Smits-Dove- kot, F. Nauwelaerts d'Agé en J. B. J. Koster-Muns voor de dameselftallen. In de jeugdcommissie zal mej. J. du Mee benoemd worden. De heer J. Ber- veling heeft zich voor deze commissie herkiesbaar gesteld. B.D.C. VERLOOR. B.D.C. heeft het in 's-Graveland niet tot een overwinning kunnen brengen, ondanks het feit dat middenvoor Gros na zijn schorsing voor enkele wedstrij den weer meespeelde. In een sportie ve wedstrijd moest B.D.C. met 0-2 de meerdere in de 's-Gravenlandse ploeg erkennen. Er waren wedstrijddelen waarin B.D.C. er geheel niet aan te pas kwam. Na 15 minuten werd het 1-0 door een misverstand in de achterhoede van B.D.C. De rechtsbuiten kon gemakke lijk scoren. Kort hierna raakte Bas Bakker geblesseerd en hij moest ver vangen worden door Roest. In de tweede helft Werd B.D.C. ster ker en kreeg vele kansen, maar ze werden niet benut. Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd ging de linksbuiten van de gastheren er van door. Hij gaf een goede pass aan de rechtsbuiten die het tweede en laatste doelpunt scoorde. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. De vereniging De Soester Vogelvrien den heeft gisteravond onder voorzitter schap van de heer D. J. Kuiper verga derd in restaurant Zonneheuvel. De heer H. Dommerholt, keurmeester uit Den Haag en lid van het hoofd bestuur van de bond, sprak over het keuren van vogels. Allereerst wenste hij de vereniging echter geluk met het tienjarig bestaan. Vogels worden gekeurd op kleur, hou ding, bevedering en conditie. Zij die een kans met hun vogels op tentoon stellingen maken hebben dit grotendeels te danken aan een goed wijze van voederen, zodat de heer Dommerholt uitvoerig inging op de voederwijze. Hij wees erop dat er nog te veel vogellief hebbers zijn die zweren bij levertraan, maar de vogels hebben meer nodig dan dat alleen, als extra voeding. Er werd gesproken over de kenmer ken die een vogel moet hebben wil men een kans maken bij een tentoonstelling en over de puntenwaardering, waarna vele vragen beantwoord werden. TEMPO WON. De derde rit van Interclub-ontmoe- ting welke in Amersfoort gehouden werd en waaraan Tempo-renners deel namen, werd een overwinning voor Raymond de Zoete. Hij reed 60 km in 1 uur en 29 min. Otto de Weerd en Adri Doekemeijer waren weer eens van de partij maar ze gaven op. In de vierde ronde probeerde De Zoete weg te komen en in de tiende ronde waagden Wout van Klooster en Wil van Barneveld een poging. Drie ronden voor het einde slaagde De Zoete er tenslotte in een uitlooppoging te onder nemen die succes had en hij won met flinke voorsprong. De tweede plaats was voor N. de Vries van de Pedaal ridders, die 150 meter achterstand had. De plaatsen drie tot en met tien wer den door Tempo-renners bezet. Het waren Kees Proosdij, G. Ruttenberg, W. Schafer, Wil van Barneveld, Wout van Klooster, Theo Zeedijk, A. Lub en A. Post. Bij de B-klassers won het Tempo-lid Johnny Visser. Hij reed 37 km in 56 min. In het dagelijks leven is het mogelijk tegen iemand te zeggen dat je hem zo'n nare onbetrouwbare en achterbak se man vindt dat je niets met hem te maken wil hebben al brengen de meeste mensen de moed niet op de dingen zo duidelijk bij de naam te noe men als wel eens wenselijk is. In de politiek schijnen die dingen ech ter niet mogelijk te zijn, al kom je zo af en toe een geval tegen dat dat wel doet. Zo was het verheugend dat vijfentwin tig jaar geleden Paus Pius XII Rome demonstratief verliet toen Hitier een bezoek aan Italië bracht om hem duide lijk te maken dat hij beslist onwelkom was. En enige tijd geleden liet de bur gemeester van New York heel duidelijk weten dat hij geen prijs stelde op een bezoek van de baas aller Russen om dat hij iets tegen hem heeft. Het zou verheugend zijn als het moge lijk was dat de Nederlandse regering een dergelijke houding aannam en op het geleuter van meneer Djoeanda zou antwoorden „We hebben niet zo erg veel tegen de Indonesiërs maar die baas van jullie moeten we niet". Djoeanda zei heel pathetisch „Met een licht hart biedt Indonesië Nederland beide handen en het stelt zich bereid vrienden te worden en samen te wer ken. zoals het hoort tussen twee landen met een positieve instelling. De sfeer van vijandschap is nu definitief voorbij". Eigenlijk zou het antwoord moeten zijn „We hebben niets met je klets praatjes te maken, want er is nog al tijd een geval Jungschlager en we willen helemaal geen vrienden zijn". Dat wordt natuurlijk niet gedaan en binnenkort zal Soekarno wel met veel eerbetoon ingehaald worden. Dan zal hij ongetwijfeld graag in Bunschoten of Spakenburg de horlepiep willen dansen, want dat is een hobby van hem en dat zullen we dan moeilijk kunnen weigeren, want je vrienden moet je een plezier doen als het even kan. We hebben er een fijn vriendje bijge- kregen. KANTMAN. DE DUIVEN VLOGEN VANAF VILVOORDE. De Soester duiven hebben de eerste vlucht van het nieuwe jaar gemaakt. Ze vlogen 151 km vanaf Vilvoorde. Van de Vereniging De Vriendschap werden zondagmorgen 436 duiven om 8.30 uur met z.w. wind gelost. De eerste duif arriveerde om 10.02.05 uur met een snelheid van 1643.00 meter per minuut en de laatste prijswinnende duif kwam om 10.15.22 uur aan. De uitslag was E. Veerman 1 2 34 39 48 66, G. Sukel 3 10 93, W. Altenaar 4 57 74, J. G. Kamerbeek 5 8 12 13 16 18 31 45, G. H. v. d. Broek 6 56 61 71 81 90, C. Vaessen 7 23 41 69 80 102, W. Nieuwenhuis 9 22 28 29 35 44 97, C. P. Jak 11 78 99, C. Kaats 14 15 104 106 109, Z.K.H. Prins Bernhard 17 20 46 50 75 91 96 100 103, E. C. v. Daatselaar 19 24 30 47, F. Groenestein 21 25 42, A. Meesters 26 33 54 63 67 79 84 107, Comb. Onwezen-De Muijnk 27 40 51 53 77 95, A. Beijer 32 58, J. C. Wijnands 36, D. J. Bos 37 38 76, J. A. B. v. Klooster 43 55, H. Verkerk 49 52, F. Goldstein-Brouwer 59 85, R. Koster 60 70 101, W. Roest 62 68 73 82 88, R. v. Duinen 64 108, W. v. Breukelen 65 87. A. B. Grift 72. G. Reijerse 83, A. v. Doornik 86, G. Rietveld 89, M. Muis 92, C. Roskam 94 98, G. Sikkelbein 105. Van de vereniging De Zwaluw vlogen 618 vogels vanaf Vilvoorde. De eerste duif kwam om 10.03.19 uur aan met een snelheid van 1642.03 meter per mi nuut en de laatste prijswinnende duif arriveerde om 10.12.21 uur. De uitslag was: G. M. Duiser 1 10, H. Gorissen 2 3 5 8 12 14 86, J. Stalenhoef 4 27 34 48 118, H. Woudstra 6 23 37 44 83, G. Rijksen 7 11 13 20 21 24 25 32 41 43 69 80 88 93, A. Hilhorst 9 22 87 109, C. Dijkman 15 74, V. Reyerse 16 29 46 48, H. den Dekker 17 78, C. v. Soest 18 50 55 59 66 76 79 107 116, C. v. d. Hoek 19 30 99 106, M. Staal 26 102 104 108 121 133, P. Duyst 28, P. Wolfsen 31 42, J. Ottens 33 94 97, J. v. d. Bra- kel 35 38 56 63 73 75 82 89 98 119, O. Zimmerman 36 70, G. Visser 39, A. v. Dorrestein 40 47 58 61 64, B. Roest 45 54 72 96 100 101 112, C. de Bruin 49, G. Haks 51, H. Onwezen 52, A. Lijssen 53, E. de Goede 57 81 90 95 115, M. v. d. Wielen 60 103, C. v. Klin geren 62 71 124, J. Knoop 65, J. Rauch 67, J. v. d. Belt 77, C. Huiskes 84 110 114, R. Voskuilen 85, Th. Wigtman 91, J. Bok 92, J. Coorens 105, mevr. Brink 111, J. Croon 113 120, P. de Bes 117, G. Sukel 122. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt wer den aangevoerd 220.000 stuks. Hoendereieren van 11,25 tot 11,75. Middenprijs 11,50. Prijs per kg. 1,86.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1