Verschuiving van voorspoed. BOSCH KWAK I Bont binnenlands gebeuren. MET RAAD EN DAAD. REISGIDSEN Boekhandel A. J. van der Ree SALON KOPPEL Roode Kruis hield jaarvergadering. TWEEDE BLAD BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool ADLER schrijfmachine Boekhandel A. J. van der Ree VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT In het jaarverslag van de Nederlandse Bank over 1962 heeft de president, Dr, Holtrop, toegegeven dat hij zich aan gaande zijn prognose van de ontwikke ling der economie over 1962 heeft ver gist. Er is geen sprake geweest van overbesteding en evenmin van te sterk gestegen kosten, die de conjunctuur hebben doen wankelen. De voorspoed duurt voort en thans ziet de directeur van de centrale bank voor dit jaar geen bijzondere moeilijkheden meer, behoudens kansen op ongunstige in vloeden uit het buitenland. Dit is de bekende orakeltaal, want voor een klein land als het onze ko men nu eenmaal de meeste invloeden op de economie van over de grenzen. Het is zelfs zo, dat wij geheel de speelbal zijn van deze invloeden. Toch geeft dr. Holtrop in zijn verslagen er steeds weer blijk van een man te zijn met eigen visie. Enkele punten uit zijn betoog willen wij trachten te belichten. Onrustbarende kostenstijging. Een bankman geeft uiteraard aan de monetaire aspecten van de economie zijn volle aandacht. Daarom is het be langwekkend zijn visie te horen op de inflatoire ontwikkeling in de wereld. Ook dr. Holtrop zag met onrust de OOK VOOR UW VAKANTIE hebben wij thans reeds en kaarten in voorraad. Michelin kaarten en gidsen, de bekende gidsen van dr. Van Egeraat, en vele buitenlandse uitgaven. Laanstraat 41c en d Baarn Telefoon 2685 geweldige kostenstijging in het afge lopen jaar. Hij is ervan overtuigd dat de winstmarges verder ingekrompen zijn en hij vraagt zich af in hoever dit proces door kan gaan. Als econoom stuit het hem tegen de borst dat economisch onvermijdelijke kostenstijgingen niet in de kostprijzen en dus in de eindprijzen der produkten worden opgenomen. Hij acht dit nood zakelijk en zijn gedachten bewegen zich dus in de richting van verdere prijs verhoging. Daarnaast constateert onze bewaker van de gulden een prijsinflatie in de laatste 7 jaren van ongeveer 2'/s °/o per jaar. Die prijsinflatie zal dus voortduren en deze zal nog gestimuleerd worden door de ontwikkeling in de Ver. Staten. Het betalingsbalanstekort in dat land is zo groot dat dit gat niet zal zijn te stoppen zonder inflatoire invloeden toe te laten. Vijf mogelijkheden. Met vijf wapens kan die funeste in vloed worden bestreden, aldus het jaarverslag van de nationale bank. De V.S. kunnen hun militaire uitgaven en hun bijdragen voor economische hulp aan andere landen verminderen. In de praktijk betekent dit dat Euro- DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L f298.- tot 220 L. f 648.-. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 pese landen in toenemende mate deze uitgaven moeten overnemen. Daar wordt reeds lang op gezinspeeld en voor zo ver dit gebeurt moeten wij er reke ning mee houden dat hier een stuk welvaart van de oude wereld mee ge moeid zal zijn. De Ver. Staten zullen ook meer goede ren moeten uitvoeren. Vele ontwikke lingslanden kunnen echter die uitvoer van de V.S., die voor hen invoer be tekent, niet betalen. Ook de uitvoer naar Europa zal dus moeten vermeer deren. Een dergelijke import in de oude we reld gaat echter ten koste van de in dustrie in de Europese landen, die onder een zwaardere concurrentiedruk komt te liggen. Ook dit zullen wij dus ergens moeten voelen. Slagen de Ame rikanen erin deze vergrote uitvoer te doen samengaan met een kostenver laging dan weegt die toeneming van de concurrentie nog zwaarder. Er blijft groot verschil. De bovenstaande analyse volgend ko men wij dus uit op een afwijkende eco nomische ontwikkeling tussen de beide werelden. Een geweldige opleving in de V.S. behoeft niet gepaard te gaan met een zelfde ontwikkeling aan deze zijde van de oceaan. Een omgekeerde ontwikkeling hebben wij de laatste jaren reeds waargeno men. Wij moeten dus ook niet direct zeer gunstige conclusies trekken uit de opgaande beurskoersen in Wall Street. Zij hebben in de eerste plaats betrek king op Amerikaanse toestanden en verwachtingen, die nog niet voor Eu ropa waarheid behoeven te worden. Zijn er dus allerlei vragen rondom het conjunctureel evenwicht in de ontwik keling van de wereldeconomie, de pro blemen bij de structuur van de natio nale economie en die van de hele pla neet zijn niet geringer. De crisis in de scheepsbouw en in mindere mate in het staal is een mondiaal vraagstuk. Het wijst op overproductie in de ba-3 sisindustrie met alle gevaren daaraan verbonden. In de gehele sector van het transport worstelt men ook met een teveel aan capaciteit, een teveel aan ruimte, te hoge investeringskosten en dreigende; of reeds aanwezige verliezen. Gunstiger toekomst.^ Allen die bij deze sectoren van econo-ï mische bedrijvigheid betrokken zijn zullen even hun wenkbrauwen fron sen als er gesproken wordt over gun stige verwachtingen. Voorts is het ze ker dat de relatief gunstige kosten ontwikkeling in menige bedrijfstak te danken is aan het offer dat wij in de bouwsector bij de woningvoorziening brachten. Naar onze mening ziet ook dr. Holtrop wel dat snel en goed bouwen onder een prijzendruk bepaald onmogelijk is, ge zien de enorme achterstand. Uit sociale overwegingen kan echter een man op een dergelijke post ge zeten onmogelijk aan de regering toe roepen dat er meer vrijheid moet ko men in de bouwwereld omdat dit kos- tenggevolgen heeft voor de overige bedrijfstakken. Het betoog van de president van de Ne derlandse Bank kan in het algemeen worden gezien als instemmend met het regeringsbeleid, waarbij terloops wordt gewezen op een mislukking van de conjuncturele belastingpolitiek. Belastingverlaging nodig. De rijksuitgaven zouden in stijging moeten achterblijven bij de toeneming van het nationale inkomen. Dit is niet gebeurd en het is ook niet te verwach ten naar onze mening dat hier in de toekomst veel van terecht komt. Bij stijgende welvaart moet een groter deel van activiteiten aan het particu lier initiatief worden overgelaten dan thans het geval is. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 Een belastingverlaging kan mogelijk nog eens worden aangewend als mid del om kost envoor vele artikelen te verlagen omdat immers direct of in direct toch de meeste belastingen wor den doorberekend. Ook dit zou bepaal de verschuivingen in economische ac tiviteit tot gevolg hebben. Moge de totale welvaartsontplooiing in de wereld op kort zicht zich handha ven, daarbinnen zullen zich wel ter dege schokken doen gevoelen en er zullen verschuivingen plaats vinden naar continent, bedrijfstak, bevolkings groep en onderneming. De gouden hoorn des overvloeds kan beslist niet aan iedereen in uitzicht worden gesteld. Vrijdagavond vergaderde de afdeling Soest-Soesterberg van het Roode Kruis in De Gouden Ploeg. Er waren 5 be stuursleden en 7 leden aanwezig. De heer H. de Graaf, secretaris-pen ningmeester, las de notulen van de vorige jaarvergadering, het jaarver slag van de afdeling en het financieel overzicht. Op voorstel van de kascom- missie werd hem decharge verleend. De voorzitter, mr. S. P. baron Bentinck, bracht hem dank voor zijn nauwgezet en zuinig financieel beheer. De heer Bentinck werd in 1947 voorzit ter van de afdeling, kort na zijn komst naar Soest als burgemeester. Hij was van plan dit voorzitterschap tijdelijk op zich te nemen tot men een ander ge vonden zou hebben die zijn taak zou willen overnemen, maar tot vrijdag j.1. bleef hij in functie. Hij werd opge volgd door de heer J. C. Wilbrenninck uit Soesterberg. De heer A. H. J. Otto werd tot vice-voorzitter benoemd en de heer F. v. d. Berg tot secretaris. Hij neemt een deel van de taak van de heer De Graaf over, die penningmeester blijft. De scheidende voorzitter bracht dank voor de steun die hij gedurende zes tien jaar van zijn medebestuursleden mocht ondervinden. De bestuursver gaderingen verliepen altijd prettig en dit verlichtte het voorzitterschap. De heer Bentinck uitte zijn waardering voor het werk van de colonne, die be staat uit leden die veel voor het Roode Kruis over hebben. De heer De Graaf dankte de scheidende voorzitter voor zijn „tijdelijke waarne ming van 16 jaar". Veel is door hem voor de afdeling bereikt. Het kapitaal van de afdeling steeg tot 23.000,Voor de uitzending van chronische patiënten is ongeveer 300,- gereserveerd. Het saldo van de resulta tenrekening was in 1962 851,20. Zonder de ontvangsten en uitzendkos- ten voor chronische patiënten zou dit saldo 1600,zijn geweest. Aan contributies werd in het afgelopen jaar 3650,ontvangen en de inza meling bracht ruim 4000,op. De Welfare-afdeling bracht ƒ225,op, maar kostte 544,Er zijn echter vele artikelen in voorraad die gereed zijn voor de verkoop. Aan het hoofdbestuur werd 3400, afgedragen en voor het Henri Dunant- huis werd 300,beschikbaar gesteld. De uitzending van chronische patiënten kostte de afdeling 1500,De kosten van de inzameling bedroegen slechts 1 o/o, namelijk 40,De kosten voor de colonne waren 1500, In het afgelopen jaar traden mevr. v. d. Wolff en de heren Groenendijk en Raven als bestuurslid af. Het aantal leden bleef ongeveer gelijk. Wat af viel door vertrek, overlijden en bedan ken werd goed gemaakt door nieuwe leden, die voornamelijk door de heer v. d. Pijpekamp in Soesterberg gewor ven zijn. Er zijn thans 2203 leden. SLAVENBANDEN kennen bij ieder toilet gedragen borden. Een pracht collecti» Iclassieke gladde, en bewerkt» I banden Van Weedestr. 40-Tel. 4361, De jaalijkse inzameling werd gehou den onder leiding van de heren Otto en Visch. De opbrengst was iets lager dan in 1961 maar toch bevredigend. Voor de uitzending van chronische pa tiënten werd door bemiddeling van hoofdinspecteur C. van Es een voetbal wedstrijd gespeeld. Er konden 13 pa- tienten met de Henri Dunant een boot tocht maken. Aan het Welfare-werk namen het af gelopen jaar vier nieuwe patiënten deel. Twee vielen af door overlijden. De bloedtransfusiedienst werkte ten bate van het sanatorium Zonnegloren, dat minder behoefte aan bloed had door de afnemende patientenbezetting, maar straks meer nodig zal hebben als er een ziekenhuisafdeling komt. In Soesterberg werd 1388 kilo tijdschrif ten voor zieken beschikbaar gesteld en in Soest 3466 kilo. Zeventig boeken werden in Soesterberg in het lectuur- huisje gedeponeerd en in Soest 806. Van de 134 lectuurhuisjes staat Soest op de 35-ste plaats. Het zuurgehalte van de 17 liter moedermelk, welke in het afgelopen jaar ingezameld werd, was voor tweederde te hoog zodat men zal trachten tot een betere regeling voor het ophalen en opslaan te komen. Dokter J. C. Rip trad af als commandant van de colonne en hij werd opgevolgd door dokter B. J. IJff. De heer Touwen ontving de gesp voor 40 jaar trouwe dienst en de dames J. de Heer en W. H. v. d. Laan voor het tienjarig lid maatschap. In oktober werd een grote oefening gehouden in samenwerking met de afdeling Amersfoort, Baarn en Spaken burg. In 1962 zijn diverse taken van het Roode Kruis op bevredigende wijze uit gevoerd. Het is echter gewenst dat het aantal leden toeneemt. In Soest is daarom behoefte aan een goede propa ganda. N.C.V.B. SOEST-ZUID. Woensdagavond, 8 mei, houdt de afde ling Soest-Zuid van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond de laatste bij eenkomst van het seizoen 1962-1963 in gebouw Eltheto. Burgemeester De Geus van Linschoten zal spreken over 't onderwerp „Sociale zekerheid en persoonlijke verantwoor delijkheid". HEES WON MET 2-1. Hees heeft tegen het elftal van Kar- boys gespeeld en gewonnen ondanks het feit dat er drie spelers van het tweede elftal uitkwamen. Na een half uur nam het elftal van Karboys de lei ding toen Budding gepasseerd werd en de rechtsbinnen keeper Muis voor de eerste, en naar later bleek enige maal liet capituleren. Korte tijd later omspeelde De Bree een paar tegenstanders. Hij plaatste de bal naar middenvoor Bosman, die eveneens enige spelers voorbijging en de gelijkmaker scoorde. Bij een volgende poging van Bosman sloeg een back de bal uit het doel en keeper Muis mocht een strafschop ne men. Hij benutte deze en hielp daar door zijn ploeg aan de overwinning. VOETBALUITSLAGEN. S.E.C. 1—E.V.C. 1 0-1. Baarn 2—S.E.C. 2 3-2. S.EC 3—AP.W.C. 2 2-3, S.E.C. 4—Quick 3 0-5 S.E.C. BAmsvorde B 2-2. S.E.C. CB.D.C. C 1-2. S.E.C. D—Quick E 3-2. H.V.C. d—S.E.C. b 1-2. S.EC cHamersveld b 0-10 Quick eeS.E.C. d 8-0. 's-Graveland 1B.D.C. 1 2-0. B.D.C. 2—S.D.O. 2 2-3. B.D.C. 3—K.V.V.A. 3 3-1. B.D.C. 4Soesterberg 2 1-2. H.V.C. 5—B.D.C. 6 1-4. Hees 1Karboys 2-1. Pupillen K.V.V.A. 1S.E.C. 1 3-3. S.E.C. 2—K.V.V.A. 2 0-2. AUTO TEGEN BOOM. Zandagmiddag reed de Amersfoortse aannemer H. J. H. per auto op de Soesterbergsestraat in de richting Soest. In de bocht vóór de Van Beu- ningenlaan slipte de wagen en kwam tegen een boom terecht. De bestuurder was ongedeerd, maar de auto werd vrij ernstig beschadigd. JAARVERGADERING RUSTENBURG. De bejaardenvereniging Rustenburg houdt op donderdagmiddag 9 mei de jaarvergadering in De Gouden Ploeg. De secretaris en de penningmeester zul len verslag over 1962 uitbrengen en er is bestuursverkiezing omdat de tweede voorzitter, de heer G. Bos wegens ver trek voor deze functie bedankt heeft. Na de pauze zal gesproken worden over de taak die de vereniging zal heb ben als het algemeen bejaardencentrum gebouwd zal zijn. B.D.C.-HANDBAL. Dames B.D.C. 1Achilles 1 4-5. A.A.V. 2—B.D.C. 2 4-2. Dames-jun. B.D.C.Limvio 6-8. Dames-asp. L.V.V.B.D.C. 6-4. Heren B.D.C. 1—A.A.V. 2 11-5 In een vlotte wedstrijd heeft het eer ste herenteam gewonnen door doelpun ten van Jan van Velzen (3), Rudy Sur- stedt (2), Ton van Asch, Leo v. d. Heide en Peter Tool (4). Het was een goede wedstrijd, waarin de thuisclub duidelijk de meerdere was. De ruststand was 7-1. Na de rust had A.A.V. het windvoor- deel, maar dat kon de ploeg niet meer naast B.D.C. brengen, want Rudy Sur- stedt en Jan van Velsen vermeerder den het aantal doelpunten tot 11. A.A.V. kwam slechts tot 5 door goed 1 verdedigen van Piet Valk, Gerard en Martin Demmers, Piet Achterberg en keeper Han Smeeing. De heren-juniores speelden een vriend schappelijke wedstrijd tegen A.A.V., die met 7-8 verloren werd. Een gelijk spel zou een betere weergave van het ver toonde spel geweest zijn. De scheids rechter, die goed floot, maakte echter VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 7 MEI 1963. GedlpL A.B.A.N.-Instructeur I PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. een vergissing die B.D.C. een doelpunt kostte. Achilles 1 is al kampioen, maar het team speelde op volle toeren tegen het eerste damesteam van B.D.C., en het is een verdienste van de Soester speel sters dat ze slechts met 4-5 verloren. EEN ECHTE is er al van f 250. Ook voor andere en duurdere machines kunt U bij ons goed slagen. Laanstraat 41c en d Baarn Telefoon 2685 WINDKRACHT. Kunt u mij de be tekenis geven van de getallen die men gebruikt bij het windkracht meten schrijft T. C. AntwoordDe hierna volgende label, waarin de windkracht in cijfers is uit gedrukt, heeft de officiële benaming „Schaal van Beaufort". 0 stilte. 1 flauw en stil. 2 flauwe koelte. 3 lichte koelte. 4 matige koelte. 5 frisse bries. 6 stijve bries. 7 harde wind. 8 stormachtig. 9 storm. 10 zware storm. 11 zeer zware storm. 12 orkaan. VLIEGENVUIL. Hoe kan ik vliegen vuil van mijn kozijnen verwijderen informeert Mevr. A. Antwoord U kunt proberen het vlie genvuil van uw gelakte kozijnen te verwijderen met handwarm water met azijn. Dit tast zeker de verf niet aan. KOLENGRUISVLEKKEN. Mijn suè- deschoenen was ik enkele maanden kwijt, nu blijkt dat mijn jongste zoon tje ze in de kolenbak gestopt heeft, met het gevolg dat de schoenen nu on toonbaar zijn. Is hier nog iets aan te doen aldus Mevr. P. O.v. N. Antwoord Op de volgende wijze kunt u uw suède schoenen van kolengruis- vlekken reinigen. De schoenen eerst met tetra deppen (niet wrijven, want dat geeft kringen). Wanneer de tetra vervlogen is, direct boven de damp van kokend water schoonstomen. Dan laat u de schoenen drogen en borstelt u ze even op. SNELSTE VOGEL. Welke vogel mag het snelst genoemd worden vraagt P. Antwoord De snelste vogel is de gier zwaluw met een snelheid van 250 km per uur. EVERZWIJN. We wandelden enige dagen geleden in het bos. Plotseling ontmoetten we een everzwijnvrouwtje dat ontzettend agressief was. Ze wilde ons zelfs aanvallen, terwijl ik van vrienden hoorde dat deze beesten juist ontzettend schuw zijn. Kunt u dit ver klaren aldus A. R. Het agressieve everzwijn-vrouwtje, dat u gezien hebt, had vermoedelijk jongen. Hiermee is de agressieve hou ding verklaard. Wanneer u doorgelo pen was, zou u vermoedelijk haar „ge bied" betreden hebben en zou zij tot verdediging van haar kroost zijn over gegaan. Normaal zijn wilde zwijnen angstig van mensen en zullen eerder weglopen dan aanvallen. Alle werknemers, behalve het over heidspersoneel zullen, als ze door ziek te of ongeval langer dan een jaar niet kunnen werken, na 52 weken uitke ringen krijgen krachtens de arbeids ongeschiktheidsverklaring. Het zal van geen enkel belang meer zijn of zij een ongeluk tijdens hun werk of in hun vrije tijd hebben gehad. Dit zijn de belangrijkste punten uit het wetsontwerp inzake een arbeidsonge schiktheidsverzekering, dat minister Veldkamp bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het zal nog wel enige jaren duren voordat de nieuwe regeling kan worden ingevoerd. Minister Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid durfde zelfs geen streefdatum te noe men. Alle loontrekkenden vallen onder de ontworpen regeling, ook zij wier sala ris boven de loongrens ligt. Het over heidspersoneel en werkers bij de N.S. vallen hierbuiten voor hen bestaat al een goede regeling. De uitkeringen zullen welvaartsvast zijn. Ze zijn afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid en van het loon, dat de verzekerde verdient. Ze worden berekend naar het dagloon, maar met een zeker maximum (op het ogenblik 24 gulden). Deze daglonen gaan op en neer met het indexcijfer van de lonen. Werkgevers en werknemers betalen in beginsel ieder de helft van de premie. De totale premie voor de ziekengeld verzekering en de arbeidsongeschikt heidsverzekering zal volgens minister Veldkamp naar verwachting, ongeveer 8,1 o/o bedragen. De nieuwe verzekering vraagt daarvan 3,1 °/o. Hiervan mag de werkgever de helft - 1,55 - op het salaris van de werknemer inhou den. Bovendien mag hij zijn werknemers ten hoogste één procent voor de ziek teverzekering laten betalen. Het gevolg van deze nieuwe verze kering zal zijn, dat de ongevallenver zekering zal worden opgeheven. Geen kortere dienstplicht. De regering meent de huidige duur van de eerste oefening voor dienstplich tige militairen - sedert najaar 1961 twintig in plaats van achttien maanden - te moeten handhaven. Minister ir. S. H, Visser deelde dit mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Hij motiveert dit als volgt „Hoewel de spanning rond om Berlijn thans wellicht niet groter is dan vóór augustus 1961, blijft deze kwestie een latente bron van spanning, die ieder ogenblik acuut kan worden. Daarenboven wordt de in Europa ver eiste paraatheid in het huidige tijdsge wricht mede beïnvloed door gebeurte- ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. nissen elders. De minister meent op deze gronden dat verkorting van de dienstplichttijd on verantwoord zou zijn. Geen Duitse nozems in ons land. Aan Duitse nozems zal voortaan de toe gang tot ons land worden geweigerd. Op het gedrag van de jonge Duitsers - in de leeftijd van 14 tot 21 jaar - die wel worden toegelaten, zal streng worden gelet. Als hun gedrag daar aanleiding toe geeft, zal de politie hen direct over de grens zetten, met een aantekening in hun pas. Zij mogen dan de eerste drie maanden niet meer terug komen. Deze maatregel heeft minister Beer man van justitie genomen omdat het wangedrag van Duitse nozems de laat ste tijd sterk is toegenomen. De uitvoering van de maatregelen mag geen vertraging voor het verkeer aan de grens opleveren, zo heeft de minis ter in een circulaire aan de procureur- generaal medegedeeld. Ook moet er voor worden gewaakt, dat bonafide jongelui niet de dupe worden van het verscherpte toezicht. In twijfelgevallen moet het hoofd van de doorlaatpost in kwestie het hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken van het ministerie bellen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5