c lOOO GEEN TOVERTUIN. GE DUITSE STAKING. leningen van lezers. BURGERLIJKE STAND RASCH ANNA PAUL0WNAHUIS r BEZORGER r 2 bankwerker-lassers. Moederdaggeschenk. MOEDERRAG. Alex van Keulen n.v. „Ik kan tuinieren", Boekhandel A. J. van der Ree REISLECTUUR Boekhandel A. J. van der Ree TE KOOP GEVRAAGD enige woonhuizen Spreekuren iedere morgen van 10-12 uur geopend, naaiadviezen krijgen. „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dolder ONDERWIJZER/MENTOR. Algemeen Handelsblad R. WESTRA V. „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dolder a. een kracht b. een tijdelijke kracht .J Constructiebedrijf A. en H. van den Berg Soester Courant Reclame-krant KAPSALON D E V R I E S DROG1STCRM PARFUMERIE LARNSTR.l - TEL.Z0G7 - 50ESTDUK Het gaat in het nabije oosten tamelijk barbaars toe en Bagdad is allerminst de tovertuin van Haroen al Rashid uit oude tijden. Aanvankelijk waren Kassem, de thans ter dood gebrachte dictator van Irak en zijn opvolger de overste Abd-el-Sa- lam Aif boezemvrienden. Samen brachten zij de Hasjemitische dynastie 4'/s jaar geleden ten val. Arif bestormde toen met zijn 19de bri gade het koningspaleis. En Kassem maakte zijn „broer", die hem aan de macht hielp, dankbaar tot zijn plaats vervangende minister-president van binnenlandse zaken. Spoedig gingen de twee revolutionairen echter uiteen Arif zocht relatie met zijn idool, president Nasser van Egypte, en Kassem richtte het oog meer op Moskou, wilde in elk geval onafhanke lijk van Egypte blijven. Dit liep zo hoog, dat Kassem tenslotte zijn minis ter-president en plaatsvervanger vrien delijk uit 't land verwijderde door hem tot gezant in Duitsland te benoemen Woedend onderwierp Arif zich in schijn en vertrok naar Duitsland. HANDBOEKEN voor het onderhoud van uw tuin? Neem dan of een andere goede uitgave. Wij hebben een grote voorraad. Laanstraat 41c en d Telefoon 2685 Baarn. Edoch, hij kwam hier nooit aan. Hij verliet onderweg de machine, vermom de zich als toerist en vloog over Brus sel en Rome naar Cairo, waar hij nu een opstand tegen Kassem ging voor bereiden. Egypte steunde dit van harte. Maar Kassem wist er alles van. Op ze kere dag kwam er een telegram bij Arif aan, afkomstig uit Bagdad, waar in Arif „als de ware leider van Irak" werd begroet en genodigd om zich in Irak aan het hoofd van de opstandige beweging te komen stellen. „Alles is gereed", verzekerde het comité. Arif aarzelde niet en vertrok. In Bagdad werd hij echter keurig door de politie opgewacht en gevangen gezet. Arif wist niet, dat hij in Cairo voort durend werd geschaduwd door de Sov jet-geheime dienst en via de Sovjet ambassade te Bagdad Kassem nauw keurig op de hoogte werd gehouden van Arifs bewegingen. Toen deze actie Kassem wat hinderlijk werd, liet hij Arif in de val lopen. De Sovjets steunden Kassem. omdat zij een tegenwicht tegen president Nasser en zijn streven wensen. Het proces te gen Arif begon te Bagdad in december 1958. Hij en zijn medestanders werden ter dood veroordeeld wegens hoogver raad en moordaanslag op Kassem. Voorzitter van de rechtbank was de zwager van Kassem Mahdawi, over tuigd communist. Arifs medeschuldigen werden ter dood gebracht, Arif zelf echter niet. Kassem. gedachtig aan de oude wapen- broederschap, veranderde zijn vonnis in 20 jaar kerkerstraf. En deze heeft Arif niet uitgezeten na 38 maanden werd hij op 24 november 1961 vrijge laten en kreeg bovendien zijn pensioen als oud-minister terug. Arif dankte zijn oude wapenbroeder Kassem voor deze gunsten uitbundig. Maar dit belette hem niet opnieuw, doch nu voorzichtiger een revolutie beweging op touw te zetten. Februari van dit jaar sloeg hij toe. Kassem en zijn lijfgarde van 600 man verdedigden zich in het ministerie van defensie te Bagdad zo lang mogelijk, maar waren in de minderheid. Arif had zijn zaken goed voorbereid. Kassem moest zich overgeven. Toen hij om lijfsbehoud vroeg, hield Arif hem de lijst voor van de op Kassems last ge dode vrienden van Arif en veroordeelde hem en zijn zwager Mahdawi ter dood. Beiden werden direct gefusilleerd de lijken werden door middel van de tele visie aan het volk vertoond. Hoe bitter gestemd Arif was jegens Moskou en de communisten bleek nader, toen hij na de gelukte staatsgreep het volk opriep om „nu de communisten te vernietigen". In Bagdad en Basra werden duizenden als communisten be kend staande mensen door de volks massa vermoord. Volgens het Israëlitische blad Maariv speelden zich in de algemene commu- nistenmoord het gruwelijkste bloedbad af, dat in de laatste jaren in het nabije oosten plaats vond. Men ziet, deze merkwaardige historie werpt licht op de toestanden ginds. Rusland is niet erg pro-Israel, maar ook niet pro-Arif of de Arabische Unie. Jordanië en Saoedi-Arabië verkeren in voortdurend gevaar. hun uitvallende produktie met graagte en gemak wordt overgenomen door anderen in de Euromarkt. Dat betekent dan hun klanten overstappen op een ander merk en het valt niet altijd mee hun later weer te bewegen de stap te rug naar het oude merk te maken. De vakbond I.G. Metall had gehoopt de werkgevers op een zacht pitje van en kele stakingen en dreiging met meer zo gaar te kunnen koken dat ze zou den toestemmen in de geëiste acht pro cent loonsverhoging. Ze blijken de soli dariteit onder de werkgevers, die niet verder dan drieëneenhalf procent wil den gaan, te hebben onderschat. De industrieën hebben de uitdaging aanvaard en door massale uitsluiting - in een omvang als de Duitse historie nog niet kende - van het conflict een regelrechte oorlog gemaakt. De uit sluiting is voor een groot deel ook bedoeld als een aanval op de stakings kas van de I.G. Metall, die wekelijks enige tientallen miljoenen mark zal moeten missen. Dat zijn bedragen, die aankomen, ook al heeft de vakbond wel de beschikking over enige honder den miljoenen. Waarom deze krachtproef Het krachtige verweer van de indus trieën is zeker een gevolg van het feit dat de geëiste loonsverhoging min der gemakkelijk kan worden opge bracht dan vroeger. De bruisende tijden van het Wirtschaftswunder zijn voor bij, de economische groei is in Duits land - als overal elders - naar een kal mer tempo afgezakt en de concurren tie is alom sterker geworden. Dit be sef heeft bij de werkgevers de samen werking veroorzaakt waarvoor ze vroe ger geenzins befaamd waren. De vakbond heeft dit onderschat, waar schijnlijk nog te veel levend in de sfeer van de stormachtige industrieële ont wikkeling toen zelfs de forste loon eis althans voor de grote meerderheid der industrieën niet teveel moeilijkhe den veroorzaakte om ze in te willigen. Bij de onderhandelingen, toen die nog vreedzaam waren, hebben de vakbon den ook maar weinig kunnen overtui gen dat hun eis het mogelijke niet te boven ging. En merkwaardigerwijs is de staking lang niet zo populair als men zou ver wachten, dat bleek o.m. uit de lauwe bijval als ze genoemd werd in een mei- redevoering - en wordt de uitsluiting niet zo algemeen veroordeeld als een dergelijke maatregel ook tegen onschul- digen doorgaans wordt. WEER OF GEEN WEER. neem voor de vakantie wat mee. Een pocket kan er altijd nog wel bij. Een grote keus vindt U bij Laanstraat 41c en d - Baarn Telefoon 2685 Een staking van enige omvang wekt als uiting van sociale onrust altijd de bezorgdheid van een regering. Wat nu in de Westduitse metaalindustrie gebeurt brengt ook nog om andere re denen diepe rimpels in de voorhoofden der Bonner regering. Daar is de economische zorg. Zoveel bedrijven zijn voor hun produktie af hankelijk van wat de metaalindustrie voortbrengt dat ze, nu die is lamge legd, binnenkort ook hun deuren moeten sluiten. En dat gebeurt juist nu inter nationaal niet alleen de concurrentie is verhevigd, maar ook op een moment dat door het slechten van tolmuren Het gaat niet om het loon. Het conflict over de procenten is uit gegroeid tot een machtsstrijd waarbij de lonen in de metaalindustrie nog maar een ondergeschikte rol spelen. Het is een oorlog die moet beslissen wie in de Duitse economie voortaan de toon aan zal geven. Juist deze achtergrond maakt het zo weinig waarschijnlijk dat een bemid delaar, die moet pogen de tariefpart ners tot een vergelijk te brengen door af te wegen wat wenselijk en wat mo gelijk is, snel succes zal hebben. En zelfs al zou dat wel het geval zijn, dan blijft het feit dat een der twee partijen niet zomaar een consessie op loongebied zal hebben gedaan, maar een nederlaag heeft geleden in deze machtsstrijd. Een nederlaag die die partij, of het nu de bonden zijn of de industrie, later weer zal proberen goed te maken. Er is een conflict met een diepgaande bitterheid ontstaan, dat Bonn met reden mag vrezen dat de arbeidsverhoudin gen en de arbeidsvrede er voor een lan ge tijd door verstoord zullen zijn. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak zaoterdagmarrege mit mien oore zat te klap- pere toenk in de kraant las watte baos van de Utrechse peli- sie teuge de minse in Utrech ezeid had. Marrege, zee die, mot te ongze stedente roe- je teuge stedente uut Leije en as die van ongs winne dan worre zullie netuurlek bar gek. Dan mojje je auto nie perkeere op 't plein waor die luu in d'rluu keffee ant feeste binne, waant die kon d'r wel us angaon. Mojje nog peultjes. Die Utrechse ste dente binne netuurlek allegaor jonges die bar dronke worre as zullie drie biertjes op 'n rie zien staon en as zullie dan ok nog ewonne hebbe mit roeje dan worre zullie nog gek d'r bie ok en trappe outo's in mekaor. En de pelissie ken daor niks an doen, schat ikk, dus mojje je outo maor 'n heul end weg zette. Ikke had die kommesaorus van de Utrechse pelisie 'n kerel al kas evong- de astie teuge de minse in Utrech ezeid had, gao nie naor die stedente keike as zullie ant feeste binne, waant as zullie gek gaon doen dan zalle ming manne d'r wel een paor 't ziekehuus inslaon. Ut zal nie beure dattie halleve gekke as wilde beeste tekeer gaon. Vandaog maggie je outo erreges nie neerzette omdatte de stedente die in mekaor kenne trappe en marrege mot je vullusemmer binnenblieve en over- marre mojje eiges binneblieve. Stejje veur da ongze peliesiebaos teuge minse van de Heideweg en daor in de buurt zou zeige, jullie motte je vlaggestokke maor binnehaole ajje baang bin dazze vernield worre deur baldaodige vlerreke. Dat hebbe kérels edaon veur da wullie vlagge mosse. Verniele moste ze die kérels, maor as jeblieft nie gaon zeige, haol je vlagge- stok binne, want 't ken beurre dat dronke luu 't op d'r heupe kriege en die dinge ofbreke of uut de grongd trekke. As wullie daor an beginne, dan ken nen wullie ut wel schudde. Opzeuke die smeerlappe en dikke douwe geve en stedente die de boel wille verniele uut mekaor slaon. De pelisie mot de baos weeze en nie een stelletje halleve gaore die de maon veur un doedelzak anzien as zullie een enkel slokkie ophebbe. Sprangers en Van Zadelhoffv. Asch en Van Essen 6-4 0-6 0-6. Mevr. Havenaar en mevr. Felixmevr. Schuil en mevr. Doeksen 9-7 6-4. Mevr. Havenaar en G. Esendammevr. Schuil en Van Asch 6-4 4-6 2-6. Mevr. Felix en Sprangersmevr. Doek sen en Van Essen 8-6 6-1. Zuilen 2Soest 2 J. WieremaA. van Roosmalen 6-2 6-1. G. RijndersP. Jansen 2-6 6-0 6-4. Mej. Diepenhoutmej. L. v. d. Berg 6-3 6-0. Mevr. Rijndersmej. Y. Hofman 2-6 6-4 3-6. Mierema en RijndersVan Roosmalen en H. Ebben 6-3 6-3. Mej. Diepenhout en mevr. Rijnders mej. v. d. Berg en mej. Hofman 6-2 6-3. Mevr. Rijnders en Wieremamej. v. d. Berg en Van Roosmalen 8-6 6-1. Mej. Diepenhout en Rijndersmej. Hofman en Ebben 7-5 6-3. Mijne Heren, Gaarne verzoek ik U het volgende in Uw krant op te nemen Leven in een demokratisch land is daarom een voorrecht, omdat demokra- tie iedereen het recht geeft over alles zijn eigen mening te hebben, anderzijds van iedereen verwacht de meningen van anderen te respecteren en te ont zien. Het is dus demokratisch volko men in orde dat een gepensioneerd rijksambtenaar in de Van Lenneplaan te Soest meent, dat een dodenherden king op 4 mei belachelijk is. Het is echter volkomen ondemokratisch om deze mening uit te dragen door enkele jaren achtereen op 4 mei om circa 8 uur 's avonds met een sigaar in de mond zijn hond uit te laten. Behalve ondemokratisch is dit kwetsend. L. TENNISCLUB SOEST. Soest 1 verloor met 3-5 van Shot 2 en Soest 2 verloor met 1-7 van Zui len 2. Soest A won met 4-1 van Tenax en Soest B verloor met 1-4 van 't Stort C. Uitslagen Soest 1Shot 2 A. SprangersW. van Asch 1-6 5-7. R. v. ZadelhoffG. van Essen 9-7 3-6 4-6. Mevr. A. Havenaarmevr. J. Schuil 6-3 6-1. Mevr. C. Felixmevr. L. Doeken 5-7 5-7. GEBOREN Wouter, zoon van K. van 't Klooster en A. G. M. Lok, Prins Bernhardlaan 8a. Marina, dochter van F. Bungener en J. van Biemen, Van Lenneplaan 29. Jonan Hen- ricus, zoon van J. H. N. de Rijk en M. C. Kikkert, Korenbloemstraat 2, Baarn. Maria Johanna, dochter van H. W. Vellinga en M. Th. de Waal, Lange Brinkweg 82. Johan Bernhard Her man, zoon van G. van 't Klooster en M. M. Wilming, Beetzlaan 3. Ton, zoon van J. A. Weijers en A. de Gooijer, Kastanjelaan 10, Baarn. Frederika, dochter van J. H. Drost en E. van Ginkel, Heuvelweg 25b. Nicole Mi- cheline Maria, d. v. E. J. J. M. Dal- loijaux en A. P. Kok, Maatkampw. 6, Baarn. Michael Alexander, zoon van H. P. Gieskens en L. J. Grootes, Schou tenkampweg 155. Johanna, dochter j van A. C. Middelman en J. Roos, To renstraat 3b. René Godefridus Jo- I hannes Mathijs, zoon van J. W. Fok ken en H. G. W. M. Caris, Meentweg 109, Eemnes. Robert, zoon van H. B. Winkel en G. Hoekstra, Gerard Dou- laan 52, Baarn. Rolf Magnus Theo- door, zoon van R. O. Olsen en H. G. Parmentier, Schoutenkampweg 143. ONDERTROUD Johannes Albertus Blok, Julianalaan 7 en Femmigje Jaco- ba Barneveld, Schrikslaan 50. Louis Johan Marie Deden, Hamersveldseweg 74, Leusden en Elisabeth Maria Ver- nooij, Beukenlaan 5. Hans Erik Krook, Lodewijk Napoleonplein 16, Eindhoven en Catharina Elisabeth de Raadt, Mendelssohnlaan 15. GEHUWD Boudewijn Wilhelmus Cor- nelis van Empelen, Woestijgerweg 15, Amersfoort en Henny Cornelia Timmer, Beukenlaan 80. Johannes Duijst, Beukenlaan 1 en Grietje Martha Kla- sina van der Heide, Beetzlaan 143. Pieter de Kleer, Javalaan 28, Baarn en Geertruida Gesina Iseger, Hartmanlaan 15. OVERLEDEN Aletta Johanna van Ko ten, 73 jaar, weduwe van W. Stam, Josselin de Jongstraat 9, Dordrecht. Johannes van der Burg, 63 jaar, echt genoot van M. W. Alting, Rembrandt- laan 25. Reijer Oosterbeek, 76 jaar, Birkstraat 12. Attje Planting, 83 jaar, weduwe van G. Stevens, Insp. Schreuderlaan 2. voor zelfbewoning VILLA'S en BUNGALOWS. Makelaarskantoor Burg. Grothestr. 53 Soestdijk - tel. 2002 VOOR MOEDERDAG Begonia's en Waterplant jes 50 ct. Geraniums en Fuchsia 75 ct. Franse Ge raniums f 1.50. Prachtige Calcolarla's f 1.00. Vln- gcrplanten f 1.-. Herts hoornvarens f 2.Bon te en Klimplanten. Leu ke bloeiende bakjes reeds voor f 2.-. E. van Oest, Oude Grachtje 17, tele foon 2142. Voor ELECTROLUX STOFZUIGERS VAN SCHALKWIJK Service-station voor Soest en naaste omgeving. Steenhoffstr. 55, teL 2906. Voor slechts kunt u nu een echte auto kopen TYPE 900 128 km u 50 pk 4 gesynchroniseer de versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km. laak een proefrit bij: Automobiel bedrijf Amsterdamsewcg 29 - Amersfoort Tel. 03490-16134 Burgem. Grothestraat 51 - Soest - Telefoon 4898 van de St. v. Huish. en Gezinsvoorl. zijn gewijzigd. Met ingang van 6 mei is het Anna Paulownahuis behalve zaterdags, voor inlichtingen, opgave voor cursussen en verkoop van folders. Iedere dinsdag van 10-11 uur kunt U, tegen een geringe vergoeding, In het psychiatrisch ziekenhuis wordt tegen 1 september a.s. gevraagd een De akte L.O. is vereist Ervaring in algemeen vormend jeugdwerk strekt tot aanbeveling. Gedurende een 5-daagse werkweek van 45 uur worden van deze functionaris in de re gel de navolgende werkzaamheden verwacht a. het, onder leiding van het hoofd van de opleiding, geven van lessen in taal, reke nen en natuurkunde (pl.m. 22 uur per week) aan leerling-verplegenden en aan hen die daarvoor een basisopleiding krij gen (16 Jarigen en ouder). b. het werk als mentor (pl.m. 23 uur per week); waarvan een gedeelte in de avond uren. zal in samenwerking met andere mentoren, onder leiding van het Hoofd van de Huishoudelijke Dienst, bestaan uit het stimuleren van een zinvolle vrijetijds besteding van het inwonend personeel dat in opleiding is (17 tot pl.m. 25-jangen). Salaris in nader overleg vast te stellen. Pensioenregeling Alg. Burgerlijk Pensioen fonds. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van huidige functie en salaris te richten aan de Geneesheer-Directeur, Dolderseweg 164, Den Dolder. vraagt voor wijk in Soest-Zuid. Aanm. J. C. Hom, Van Weedestraat 13. koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Nieuweweg 59 Soest Telefoon 3288 Zaterdags na 4 nur GESLOTEN. STRAATMA'S Korset speciaalzaak. Nieuwste modellen. Bekende pret tige pasvorm. Stepins, Korsetten, Bustehouders. Ziekenfondsleveranties. Buikbanden, elastieken Kousen. Vakkundige be diening. Plantsoen West 11, nabij Politiebureau, Amersfoort. 99' In het psychiatrisch ziekenhuis worden gevraagd t.b.v. de eigen wasserij, die bereid is zich te doen opleiden voor de bediening van chemische persen en andere werkzaam heden in genoemde wasserij. voor diverse werkzaamheden in de was serij. Salarissen in nader overleg vast te stellen. 5-daagse werkweek. Pensioenregeling Alg. Burgerlijk Pensioen fonds. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van huidige functie en salaris te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeels zaken, Dolderseweg 164, Den Dolder, telef. 03402-5341, toestel 320 of toestel 245. Maakt U eens geheel vrij blijvend een proefrit op de nieuwe UNION SUPER STRADA, met Sachs mo tor. Agent voor Soest en Soestdijk WIM SLUTTER, Koninginnelaan 37, tele foon 4316. Kostverlorenweg 7, Soest, vraagt Aanmelden 's avonds na 7 uur. Van Weedestraat 5A-B Telefoon 2504 voor een origineel en nuttig Ruim gesorteerd in EAU DE COLOGNES, PARFUMS. O.a. Maja - 4711 - Boldoot - Old Spice. Ook met een MODERN KAPSEL zult U moeder zeer verrassen. Koninginnelaan 24A Telefoon 3372 Keuze moeilijk Wij helpen U hierbij graag. P 11 A.BREy-EVELEENS

Soester Courant | 1963 | | pagina 6