De brandweer in oorlogstijd. HET OOG GERICHT OP VOETBALHISTORIE. DE KATER. Scheidende directeur van gemeentewerken ontvangt erepenning van Soest. Het jubileum van de brandweer. VRIJDAG 10 MEI 1963. 42e JAARGANG No. 35. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Onder bijzonder grote belangstelling heeft de heer J. Th. A. van Noesel gistermiddag in de raadzaal met zijn echtgenoot, zoon en schoondochter ge- recipiëerd. Deze receptie was hem door het gemeentebestuur aangeboden ter gelegenheid van zijn afscheid als direc teur van gemeentewerken. De heer Van Noesel kwam in 1922 als opzichter-tekenaar bij deze dienst die hij thans verlaten heeft omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd bereik te. Het gemeentebestuur heeft hem de erepenning van de gemeente Soest ge schonken. Deze wordt slechts aan hen uitgereikt die zich bijzonder verdienste lijk voor de gemeenschap gemaakt heb ben. Honderden hebben de heer Van Noesel bij zijn afscheid de hand gedrukt. On der hen het voltallig college van B. en W. en nagenoeg alle raadsleden, de hoofden van dienst, de korpschef van de politie, de directeur van het gasbe drijf, directeuren van gemeentebedrij ven uit omliggende gemeenten, de bur gemeester van Hoogland, de pastoors van Soestdijk en Soesterberg, directeu ren en afgevaardigden van bedrijven, besturen van verenigingen, aannemers en architecten. De burgemeester voerde het woord namens het gemeentebestuur. Hij wist dat de heer Van Noesel niet graag in de belangstelling staat, maar het ge meentebestuur had er prijs op gesteld hem door deze receptie te tonen dat men respect heeft voor de lange en eervolle loopbaan van de scheidende hoofdambtenaar, die in 1922 bij ge meentewerken begon als opzichter teke naar en die in 1948 directeur werd. Hij kreeg daarmee een zware taak, want Soest stond aan het begin van een stormachtige ontwikkeling. Tenvolle heeft hij zich aan zijn werk gegeven zonder werktijden in acht te nemen. Ieder, die met de heer Van Noesel in contact kwam, had respect voor de wijze waarop hij altijd eerlijk voor zijn mening uitkwam. Hierdoor wist men altijd wat men aan hem had. Naast zijn werkzaamheden als direc teur van een druk bedrijf had de heer Van Noesel nog tijd voor de jeugd, die hij de weg wees naar vakmanschap als leraar en directeur van de avond- tekenschool. Reeds in 1922 werd hij lid van de St. Vincentiusvereniging in Soestdijk en thans is hij voorzitter van deze vereni ging. Ook is hij lid van het r.k. kerkbe stuur. ,,De ambtenaar neemt afscheid, maar de mens Van Noesel blijft gelukkig en het doet mij genoegen hem te kunnen mededelen dat besloten is hem de ere penning van de gemeente Soest toe te kennen. Deze wordt slechts verleend aan iemand die zich in hoge mate ver dienstelijk gemaakt heeft en dat is bij de heer Van Noesel het geval", aldus de burgemeester. De heer Van Noesel dankte voor de onderscheiding en het vertrouwen dat het gemeentebestuur altijd in hem ge had heeft. Het toekennen van de ere penning wijst erop dat de dienst naar tevredenheid gewerkt heeft. Hij bracht dank voor de aangeboden receptie en sprak de wens uit dat het de gemeente goed mag gaan en dat hijzelf nog heel lang getuige zal mogen zijn. Wethouder Van Zadelhoff herinnerde aan het eerste contact met de heer Van Noesel, lang voor de oorlog. Toen heeft de toekomstige directeur van gemeen tewerken de toekomstige wethouder van openbare werken waarschijnlijk het leven gered door te wijzen op een balk in zijn woning die een veel te zware last moest dragen, zodat deze direct vervangen werd. De heer Van Zadelhoff dankte voor de steun die hij gedurende een lange periode van de heer Van Noesel ont vangen heeft en hij dankte mevr. Van Noesel voor de gastvrijheid waarmee hij altijd ontvangen is. De wethouder wees erop dat de heer Van Noesel een dienst achtergelaten heeft die goed georganiseerd is. Hier mee kan zijn opvolger enige jaren vooruit. De heer Van Zadelhoff prees de gemeente gelukkig dat zij 14 jaar een directeur van gemeentewerken van formaat gehad heeft. De heer J. J. J. M. Festen, de gemeente secretaris, sprak namens de ambtena ren van secretarie en het kantoor van de ontvanger. Iedereen heeft waardering voor de wijze waarop de heer Van Noe sel zijn taak vervulde en het moet hem een voldoening zijn dat dit bij zijn af scheid tot uiting gebracht wordt. De heer Festen bracht dank voor het feit dat men nooit tevergeefs een be roep op de scheidende hoofdambtenaar deed en bood een geschenk aan. De heer Van Noesel dankte voor de Te Kennett in Engeland heeft het Britse Rode Kruis een bloedbank opgericht voor honden. Natuurlijk rijn in dat geval de donors ook hon den. Een „patiënt" wordt in het ziekenhuis op de operatietafel bloed afgetapt. prettige samenwerking met het perso neel van de secretarie, ondanks het feit dat ambtenaren van een secretarie heel anders zijn dan ambtenaren die bij de dienst van gemeentewerken zijn. Onderdirecteur K. Fros van gemeente werken bood een geschenk aan namens het personeel dat hedenmiddag in het Oranje Hotel afscheid nam van de scheidende directeur. Hij dankte voor de prettige samenwerking, waardoor er wel eens wrijving, maar zelden of nooit een onweersbui was. De heer Van Noesel dankte en wees erop dat ambte naren van gemeentewerken er zich steeds van bewust moeten zijn dat het hun taak is de inwoners van de ge meente te helpen. De heer N. H. Breedeveld sprak na mens het gasbedrijf en bood een tuin stoel aan. Hij dankte de scheidende directeur voor zijn houding, die hem altijd een „goede buur" deed zijn. De heer P. A. v. d. Werff, oud-hoofd van de B.B., wees op de verdienste die de heer Van Noesel ten opzichte van de Bescherming Bevolking heeft. De heer Van Noesel antwoordde dat de B.B. ook op hem zal kunnen rekenen nu hij gepensioneerd is. De heer v. d. Werff vond dit typerend voor de heer Van Noesel die altijd een man van „geen woorden maar daden" geweest is. Namens de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren sprak de heer J. Otten. Hij dankte de heer Van Noe sel voor de belangstelling die hij altijd voor de afdeling reiniging getoond had. In vele andere gemeenten wordt deze vaak als een stiefkind beschouwd. De vereniging verliest in de heer Van Noesel dan ook een gewaardeerd lid. Tenslotte sprak de heer Van Zadelhoff als voorzitter van het Kompostbedrijf Baarn-Soest, waarvan de heer Van Noe sel directeur was. Hij bood een ge schenk aan dat niet uit de kas bekos tigd is maar uit bijdragen van de be stuursleden en het personeel van het bedrijf. De heer Van Noessel verzocht de heer Van Zadelhoff zijn dank over te brengen en wenste het bedrijf veel succes toe. Hierna namen honderden afscheid van de heer Van Noesel en zijn familie. BROMFIETSER GEWOND. De bromfietser L. J. v. d. B. verleende gisteren geen voorrang aan de auto van de heer G. v. A. toen hij van de Indu strieweg de Dorresteinweg opreed. Hij werd door de auto gegrepen en 7 meter meegesleurd. Hij kreeg uit gebreide schaafwonden aan hoofd en armen, die door dokter Schutte be handeld werden, alsmede een hersen schudding. Het slachtoffer werd per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Amersfoort gebracht. De brommer werd totaal vernield, de auto zwaar beschadigd. In vier artikelen hebben wij aandacht geschonken aan de aktiviteiten van de Soester Vrijwillige brandweer gedu rende de veertig jaar van haar bestaan en terloops roerden wij de aktiviteiten in oorlogstijd aan. Toen deed de brandweer nog heel wat meer dan blussen en commandant Groart en zijn mannen hebben voor gevangenen die uit het concentratie kamp Amersfoort ontsnapten de weg naar huis of een onderduikadres geëf fend en zelfs hebben ze meermalen een aandeel gehad in de ontsnapping van hen die in de klauwen van Kot- talla en Berg terecht gekomen waren. Dat kon omdat zelfs de Duitsers be grepen dat je brandweerlieden met wat meer égards moet behandelen dan andere mensen, want juist in oorlogs tijd kunnen ze bijzonder goed van pas komen. De gemiddelde S,S.-er was wel bedreven in moorden maar niet in blus sen, dus ook de mannen van comman dant Groart hadden een streepje voor en hijzelf had een Ausweis waarmee heel wat te beginnen was. Meermalen zijn gevangenen in brand- weerkleding en met een helm op het kale hoofd met de ouwe trouwe V8 naar veilige oorden gebracht en menigmaal hebben de harten sneller geklopt als de situatie weer eens hachelijk was. Zo hadden de leden van het korps eens bijzonder veel geluk bij een transport van ontsnapte gevangenen naar Hil versum en Amsterdam. Bij de Oranjeboom op de hoek van de rijksweg naar Amsterdam en de weg naar Hilversum stond een Duitse offi cier die de V 8 aanhield. Hij vond de pa pieren van de commandant zo goed dat hij meeliftte naar Hilversum, dat juist te lijden had van een razzia, die door de Hitlerhelden uitgevoerd werd. Niets en niemand wat niet heel erg nationaal socialistisch was mocht er door, maar wel de V 8 van de Soes ter Brandweer met Duitse officier, die tussen ontsnapte gevangenen met kale hoofden zat zonder hiervan enige notie te hebben. De mannen werden in Hilver sum en Amsterdam afgeleverd en in de hoofdstad had de heer Groart alle moeite om de brandweerkleren terug te krijgen. Niet omdat men die zo graag wilde houden maar omdat er door de vreugde van het weerzien niets van verkleden kwam. Er werd van alles met die V 8 gedaan en op de rampzalige dag, die een hele zwarte dag in de geschiedenis van ons land en van Putten is, kwam de auto met commandant Groart en enige leden van het korps van Zwolle met een la ding boter bestemd voor het vliegveld. De auto werd aangehouden en men wilde de commandant dwingen vóór een overvalwagen uit het dorp in te rijden. Hij weigerde en werd niet dood geschoten, hetgeen eigenlijk onbegrij pelijk is. Een tweede auto, die kort daarna aan gehouden werd vervulde nu deze op dracht en de brandweerauto moest achter de Duitsers aanrijden. Dat ge beurde ook enige tijd, maar over smal le wegen wisten de Soester brandweer lieden te ontkomen en zich met hun auto in een boerderij te verschansen tot de Duitse razernij enigermate afgeno men was. Het korps telde tijdens de Duitse be zetting soms wel honderd leden en vele tientallen van hen waren onderduikers, terwijl anderen hun toevlucht bij de brandweer namen om gevrijwaard te worden van transport naar Duitsland en het inleveren van de fiets. Brand blussen, transport van personen en voedsel, maar ook geheime stukken werden met de V 8 overgebracht en de auto speelde een rol bij het doen ver dwijnen van het bevolkingsregister door leden van het korps. Aanvankelijk werd overwogen de brand le steken in het deel van het gemeentehuis waar dit bevolkingsregister opgeslagen was, maar een echte brandweerman komt moeilijk tot brand stichten, zodat het roof werd met behulp van nagemaakte sleutels. Wild-westtonelen hebben zich niet al leen tijdens de bezetting afgespeeld maar ook tijdens de vier oorlogsdagen in mei 1940. Daarvan kan commandant Groart urenlang vertellen en er is een lijvig rapport in het archief van de brandweer dat verhaalt van de bele venissen gedurende de maand mei 1940. Hoe de leden van het korps bedreigd werden door Nederlandse militairen die niet alleen op de terugtocht maar ook helemaal over hun toeren waren. Dan de gebeurtenissen rond de eva cuatie en de intocht van de Duitsers, die zich zeer slim waanden, maar het ook in Soest heel vaak moesten afleg gen tegen de Nederlanders die slimmer waren en die niets moesten hebben van dé weFeldveróvëraars"erf hun pralcl tijken. Leden van de Soester Vrijw. Brand weer speelden hierbij een belangrijke rol. Van hen zijn er die nog steeds lid van de brandweer zijn en het is te hopen dat bij de huldiging van het korps ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan aandacht geschonken zal worden aan de vele goede daden die verricht zijn in een tijd die van de leden van het korps meer eiste dan het blussen van branden. Aan die eis hebben zij gaarne en met succes ge volg gegeven. De uitgever van de Soester Courant is zo vriendelijk ons, de leden van het comité tot het regelen van de feeste lijkheden van het 40-jarig jubileum van de Soester Vrijwillige Brandweer, de gelegenheid te bieden U mede te delen hoe de geldinzameling tot nu toe gegaan is. Van dit aanbod maken wij gaarne ge bruik en we vallen meteen maar met de deur in huis door mede te delen dat de geldinzameling aardig verloopt. We zijn blij maar nog niet tevreden. Allen die wel eens feesten hebben hel pen organiseren weten dat de organi satoren altijd voor verrassingen komen te staan, die geld gaan kosten. Bij ons is dit nu ook het geval. We blijven natuurlijk paraat en het doel zullen we bereiken, dat is buiten kijf. U wilt ons daarbij helpen, dat is onze stellige overtuiging. De mannen van Groart en Haver hebben gedurende 40 jaren in onze gemeente een stukje gemeenschapszin opgebracht dat boven alle lof verheven is. Alles geschiedde en geschiedt gratis. Kom daar in andere gemeenten eens om. We leven thans in een welvaartsstaat, waarin iedereen heel veel verdienen wil. Gratis iets voor een ander doen - ook 's nachts, wanneer het vriest dat het kraakt - is steeds een daad van hoge orde. De Groartianen doen het. U en wij weten ons beschermd. Van daar nu ons vriendelijk verzoek. De feesten, te houden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Soes ter Vrijwillige Brandweer, moeten sla gen. Dat zijn wij mede aan de naam van onze mooie gemeente verplicht. Een financiële bijdrage daartoe kunt U storten op de rekening van ons comité bij de Nederlandsche Midden- standsbank N.V., Van Weedestraat 11 te Soestdijk, gironummer 134908. Voor Uw medewerking zeggen wij U reeds nu hartelijk dank. Het uitvoerend comité, C. van Es. N. H. Breedeveld. J. K. de Bruin. Het lijkt er wel op alsof ook de voet balhistorie zich herhaalt, want wat woensdag vertoond werd was niets nieuws. Nu zong men „Geen woorden maar da den" en dertig jaar geleden „We gaan naar Rome". Nu gingen een slordige 4000 enthousi astelingen naar Portugal en toen trok trokken 5000 Nederlanders per trein auto en zelfs per fiets naar Milaan. Nu zou Feijenoord Benfica verslinden en toen zou Nederland dat met Zwit- erland doen. Woensdag werd het een 1-3-nederlaag en in 1934 wonnen de Zwitsers met 3-2. Nu mopperden de spelers en de vrou wen van de spelers een beetje omdat het Feijenoordbestuur het raadzaam gevonden had de echtgenoten van de spelers thuis te laten. Toen ook en er werd nog harder gemopperd toen kee per Gejus v. d. Meulen te elfder ure kwam opdagen en zijn vrouw bij zich had. Nu was trainer Fuchs de man, die de mentale instelling van de spelers uniek maakte en het bevel gaf de vijand te verslinden en toen was het Karei Lotsy, maar nu werd niets verslonden en toen ook niet. Nu waren Pieters Graafland, Moulijn en Kreijermaat met hun elftalgenoten de helden die de wereld zouden ver overen en toen waren het Bep Bak- huys, Smit en Vente met hun ploeg genoten. Nu hebben we moeten ervaren dat het allemaal wel eens heel leuk kan lopen, maar dat Nederland als voetballand nog niet aan de top is en dat was ook dertig jaar geleden het geval. Dat is helemaal niet erg, want het was aardig en over dertig jaar, in 1993, moeten we beslist weer eens zoiets hebben. In heel Nederland was naast Feije noord niets van enig belang te vinden en voor een keer kan dat heus geen kwaad. En eens per dertig jaar is toch echt niet te veel. KANTMAN. OVERLEDEN NA ONGEVAL. Hedenmorgen ontvingen wij bericht, dat de 89-jarige heer A. Timmermans, die woensdag door een auto aangereden werd aan de gevolgen van dit ongeval in het ziekenhuis „De Lichtenberg" overleden is. RUSTENBURG VERGADERDE. De bejaarden vereniging Rustenburg heeft gistermiddag onder flinke belang stelling de jaarvergadering in „De Gou den Ploeg gehouden. De voorzitter, de heer Colenbrander, kon mededeling doen dat de goedkeuring voor de bouw van een algemeen bejaardencentrum op de Eng verkregen is en dat met de bouw in 1964 begonnen zal worden. Hierna werd gesproken over de taak die de vereniging heeft als het cen trum in gebruik genomen wordt. De voorzitter beantwoordde vele vragen op dit gebied. Aan het eind van de vergadering dank te de heer Nielsen het bestuur voor het vele werk dat ook in het afgelopen jaar voor de vereniging verricht is. ALGEMENE MILITAIRE PENSIOENBOND. De afdeling Soest van bovengenoemde bond houdt zaterdagmiddag, 11 mei, een vergadering in het St. Jozefgebouw! RIT VAN S.B.C. Op dinsdag 14 mei is er een rit van de Soester Bromfiets Club. Er wordt op 20.00 uur gestart bij hotel Bos en Duin, waar ook de finish is en de prijs uitreiking zal plaats vinden. Mensen, viel dat even tegen, Heel ons land rond de tee-vee. Maar het heeft niet mogen baten, Het zat Feijenoord niet mee. De supporters uit twee schepen Maakten wel genoeg gerucht. Bijgestaan door landgenoten Aangevoerd vanuit de lucht. Doch het heeft ons niet geholpen, Feijenoord is uit de Cup Deze woorden zonder daden Kweekten geen hup-Holland-hup. Nee, zo'n ramp is het nou ook niet. Het was toch een leuk besluit, En van Kiebooms mooie boompje Bot wel weer een takje uit. Gauw de kater overwonnen, Iedereen zag dat het niet kon, En sportief toch allen kijken Straks naar 't Wembley-stadion JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1