AFSCHEID VAN GEMEENTEWERKEN. A.GAV.S. ONTVING DUITSE GASTEN. HET OOG GERICHT OP DE V00RPAGIHA. DINSDAG 14 MEI 1963. 42e JAARGANG No. 36. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post f2,2S UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Na de grootse afscheidsreceptie van de heer J. Th. A. van Noesel, die als direc teur van gemeentewerken zijn functie overdroeg omdat hij de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, is er een tweede afscheid in intiemer kring gehouden. De 120 personeelsleden kwamen hier voor in het Oranje Hotel bijeen. Daar waren ook de heer en mevr. Van Noesel, wethouder W. G. van Zadelhoff en de nieuwe directeur, de heer Van der Dussen. Door de heer H. J. Vos werd een auto radio met antenne als afscheidsgeschenk aangeboden, nadat reeds eerder door het gehele personeel vier zilveren kan delaars geschonken waren. De heer Vos is meer dan 40 jaar bij gemeentewerken in dienst. Velen had hij met tranen in de ogen of met plezier afscheid zien nemen. Hij hoopte dat het afscheid voor de heer Van Noesel niet prettig was, omdat hij zijn werk niet met plezier achter zich liet, maar dat hij een pret tige tijd als gepensioneerde zou hebben. Er zijn wel eens mensen die bij een afscheid een auto krijgen, maar het personeel van gemeentewerken kwam niet verder dan een autoradio en de heer Van Noesel zou voor de rest moeten zorgen, aldus de heer Vos. De heer P. de Bos dankte voor het vele dat hij van de heer Van Noesel geleerd heeft, zoals zovelen van hem geleerd hebben. Hij was prettig als „baas" en toonde zich een „vader" voor zijn perso neel. De heer De Bos dankte voor het onthaal in het Oranje Hotel en wenste de heer Van Noesel nog heel veel ge lukkige jaren toe. De heer Van der Dussen dankte voor de hulp die de heer Van Noesel hem ge boden had door hem in te werken. Daar door was zijn start ideaal geweest. Hij gaf de scheidende directeur de verze kering dat hij steeds welkom is bij ge meentewerken. De heer Van Noesel dankte voor de ge schenken, die hem bijzonder verrast hadden en die erop wezen dat met spon- tamëteit gegeven was. Bij zijn vertrek voelde hij zich als een schoolhoofd die zijn kinderen in de steek moet laten. Hij dankte zijn voormalig personeel har telijk voor al het goede dat hij onder vonden had en wenste alle personeels leden met hun gezinnen het allerbeste toe. Zijn vertrek moest men niet als een verlies beschouwen want zijn plaats werd ingenomen door een „goede baas". VVD.-VERKIEZINGSBIJEENKOMST. Dr. v. d. Vliet, wethouder van Hilver sum en lid van de eerste kamer voor de V.V.D,, heeft in het Oranje Hotel ge sproken voor de afdeling Soest-Soester- berg van de V.V.D. Hij werd ingeleid door nir F. Raedt, die op rijm de ver maning gaf „Doe niet aan de versplin tering mee, maar stem op de V.V.D.". Dr v. d Vliet besprak enige aanvallen die op de V.V.D. gedaan waren. Onder meer zou er een rechter en een linker vleugel in de V.V.D zijn. Als dat zo is dan zal degene die van de rechter naar de linker vleugel wandelt sneller arri veren dan hij die van de rechter naar de linker vleugel van de P.v.d.A. per auto gaat, aldus de heer v. d. Vliet. Liberale politiek zou anti-sociale politiek zijn volgens de tegenstanders van de V.V.D. en deze partij zou een negatief element in het Nederlandse politieke le ven vormen. De heer v. d. Vliet was van mening dat deze uitlatingen uit angst voor de V.V.D. ontstaan, want de V.V.D. is de derde partij van het land en zal dit ook blijven. Hij sprak de wens uit, dat niet negatief op de V.V.D. gestemd zal worden met de gedachte dat andere partijen dit of dat niet te bieden hebben, dus dan maar op de V.V.D. Ook hoopte hij dat men niet op splin terpartijen zal stemmen, want als deze geen zetel behalen komen de stemmen de twee grootste partijen ten goede. Dr v. d. Vliet wees erop dat de V.V.D. strijdt voor vrijheid, verantwoordelijk heid en sociale gerechtigheid. Zaken die fundamentele rechten van de mens ra ken. Ook wil de V.V.D. de burgers be schermen tegen regeringswillekeur en economische beperkingen, want wie deze beperkingen wil opleggen is veelal niet afkering van geestelijke beperkingen. De heer v. d. Vliet sprak over de mam moetwet, die naar zijn mening het open baar lager onderwijs in het gedrang brengt, over hetgeen de regering in de afgelopen vier jaar aan positiefs tot stand bracht en vooral over de grote aandeel dat minister Toxopeus hierin had. TONEEL VAN VOLKSONDERWIJS. Dit voorjaar komt volksonderwijs op de planken met een zeer bijzonder toneel stuk. Het is een thriller die tot titel heeft „Zij leven onder ons". De gehele opzet is tot in de puntjes voorbereid maar men komt er wel achter wie onder hen leeft. De afdeling Soest hoopt op een grote opkomst en het zal van haar leden afhangen of zij op deze weg verder zal gaan. De toegangskaarten voor deze toneel uitvoering zijn bij de drie openbare scholen te verkrijgen. Verdere bijzonder heden kan men in de advertentie - el ders in dit blad - lezen. JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amers foort en omstreken 1962 wordt aan dacht besteed aan onze gemeente omdat Soest onder deze Kamer ressorteert. Er wordt onder meer in medegedeeld dat Soest op 31 december 1962 29.957 inwoners had, n.1. 14.489 mannen en 15.468 vrouwen. De oppervlakte van de gemeente is 4615 ha. Amersfoort heeft slechts 2648 ha met 71.415 inwoners. De groei van de industrialisatie zet zich regelmatig voort. Er is nog ongeveer 4 ha industrieterrein in de nabijheid van de rijksweg beschikbaar. De prijs is 30,per m2. In Soest zijn 13 kleuterscholen, 18 la gere scholen. 4 uloscholen, 2 v.g.l.o. scholen, 3 bl o. scholen, een huishoud school en een technische school, dus in totaal 42 scholen. In 1962 werden 133 nieuwe woningen aan de woningvoorraad toegevoegd en op 1 januari 1963 waren 660 woningen in uit voering. De kosten van nieuwbouw worden ge schat op 45,per m3 voor woning bouw, 60,per m3 voor middenstands woningen en 80,per m3 voor villa's. Voor bouw- en aannemersbedrijven was het jaar 1962 goed. De stijging der om zetten bleef voor de ceramiek- en aar dewerkindustrie achter op de prognose. De betonindustrie vertoonde ongeveer hetzelfde beeld als het vorig jaar. De groothandel in bouwmaterialen was ruim van orders voorzien. Bij alle ce- ramische artikelen die tot de bouw materialen behoren was de vraag gro ter dan de productie. De situatie in de fotografische industrie was tevreden stellend, de verfindustrie vertoonde een kleine teruggang en verwacht mag wor den dat de goede gang bij de optische industrie gedurende 1962 dit jaar zal aanhouden. De omzet in de chemische wasserijen en ververijen vertoonde een niet onbelangrijke stijging. De verpakkingsindustrie had een gunstig jaar. De naamplatenindustrie bleek in voldoende mate van orders voorzien, in de radio- en televisie-installatiebedrij ven zette de stijgende lijn zich voort, evenals bij de verkoop van auto's. Dit laatste onder invloed van de enorme uitbreiding van het aantal personenau to's. Naar ruwe schatting werden er 3'500 auto's in het gebied van de ka mer verkocht tegen 3000 in het jaar 1961. De fabricage van metaalwaren verliep bevredigend en in de loodgietersbedrij- ven was het beeld wat gunstiger dan in 1961. Voor de detailhandel was 1962 een gun stig jaar. De gunstige gang van zaken voor de brandstoffen en oliehandelaren werd grotendeels veroorzaakt door het koude voorjaar. De glas- en verfhandel boekte goede resultaten, de kleinhandel in alcoholhoudende dranken zag de om zetten stijgen. Bij de handel in kunstnij- verheidsartikelen, lederwaren, reisartike len en schoenen stegen de omzetten. De textielbranche had een goed jaar ten aanzien van de verkoop van heren kleding, maar de verkoop van dames- zomerkleding was door het slechte weer onbevredigend. In de tabaks-branche was nauwelijks van een omzetstijging sprake. De zaken die zich met het in richten van woningen bezig houden had den een goed jaar. Het jaarverslag schonk aandacht aan het feit dat in Soest een weekmarkt ge opend werd. Door de Kamer van Koop handel zijn vele gegevens verstrekt die het gemeentebestuur deden besluiten deze markt in te stellen. AVOND VOOR BEJAARDEN. Zaterdag a.s., 's avonds om 7 uur. wordt in het Ludgardisgebouw, voor de be jaarden van Soest en Soestdijk, de ope rette „Esmeralda" opgevoerd. Deze operette is geschreven, samengesteld en ingestudeerd door pater H. Duymel, die ook de regie en de muzikale bege leiding zal verzorgen. De toegang is geheel gratis. Onder de pauze zal pater Duymel een offertje vragen voor de Missie in Afrika. Dr. W. P. BERGHUIS SPRAK IN SOEST. Gisteravond heeft Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-revolutionaire Partij, lid van de eerste kamer en bur gemeester van Kampen gesproken over de Centrale A.R. Kiesvereniging in ge bouw De Rank. Hij werd ingeleid door Dr P. L. Walraven, voorzitter van de Centale Vereniging, die de verdiensten van Dr Berghuis voor de partij schetste. De heer Berghuis wees op de rustige tijd die aan de verkiezingen vooraf ge gaan is. De televisie speelde een grote rol bij het maken van propaganda en zal dit steeds meer gaan doen, ondanks het feit dat tien minuten zendtijd 6000 tot 8000 gulden kost. Met de televisie kan men de massa bereiken, met vergade ringen niet meer, want de mensen blij ven weg. De partijen zijn elkaar fatsoenlijk te- lijf gegaan, maar een dagblad heeft zich zeer onfatsoenlijk tegen de A.R.P. ge dragen en het voorgesteld alsof een kamerkandidaat een spreekverbod op gelegd was. De heer Berghuis toonde aan dat dit niet het geval was. Een woordvoerder van de P. v. d. A heeft gezegd dat de conservatieve par tijen een gevaar voor het parlementaire leven zijn, maar als men de parlemen taire geschiedenis bekijkt, dan ziet men dat deze inhoud een diepte kreeg door de confessionele partijen, die hun po litieke overtuiging baseren op hun christelijke overtuiging. De A.R.P. is vanaf het begin van haar optreden een beginselpartij geweest en is dit nu nog. En zij zal dit blijven omdat alleen de christelijke overtuiging voor de echte A R.P.-er de basis van zijn politiek den ken is. De A.R.P. heeft altijd de Bij bel als richtsnoer van het staatkundig leven beschouwd en zal dit blijven doen. Om de beginselen van de A.R.P. is nogal eens het een en ander te doen geweest omdat sommige mensen niet wilden inzien dat men deze moet aanpassen aan de veranderde tijdsomstandigheden wil men het gevaar van verstarring ont lopen. Het program van actie 1963 is nu eenmaal anders dan de programs van vroeger jaren omdat 1963 anders is dan jaren die daaraan vooraf gegaan zijn. Vroeger kwamen internationale aangelegenheden achteraan, nu liggen ze aan de kop. Naar de mening van Dr. Berghuis heeft het kabinet De Quay goede dingen ge daan. De P.v.d.A. heeft zo nadruk kelijk verklaard dat dit kabinet nage noeg geheel gefaald heeft dat niemand het meer gelooft. De regering die straks aftreedt heeft ook sociaal zegenrijk ge werkt al stonden de socialisten erbui ten. Belangrijk was dat er geen over- besteding maar ook geen bestedingsbe perking optrad. De lonen gingen om hoog, maar de prijzen werden gehand haafd. Zonder de socialisten is een sterk sociaal beleid gevoerd. De heer Berghuis gaf nadrukkelijk de verzekering dat de A.R P. met beide be nen in het moderne leven wil staan zonder de principes prijs te geven, want deze principes maken mede deel uit van het grootse verleden der partij. De A.R.P is sterk nationaal voelend, maar toch voor een verenigd Europa omdat twee wereldoorlogen hebben aangetoond wat een verdeeld Europa te wachten staat. Hij bepleitte hulp aan de ont wikkelingslanden. Vroeger lagen de vol ken van deze landen nagenoeg geheel buiten onze gezichtskring, maar nu niet meer en het is onze taak hen te helpen. Na de pauze werd gediscussieerd. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 130.000 stuks. Hoendereieren van 11,25 tot 12,—. Middenprijs ƒ11,50. Prijs per kg ƒ1,86 Stadtdirektor dr Groot overhandigt aan voorzitter J. H. Esmeijer 'n geschenk. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck, Duitse gasten van de Soesterbergse vereniging A.G.A. VS. officieel in het restaurant van het Soester natuurbad ontvangen, nadat hen door de leden van A.G.A.V.S. een ont vangst in conferentieoord De Wieke- laar aan de Soesterbergsestraat bereid was. Daar gebruikte men de maaltijd. In het restaurant van het Soester na tuurbad werd het welkomstwoord ge sproken door voorzitter Esmeijer van A.G.A V.S. en dit gold in het bijzonder de burgemeester van Soest, de Stadtdi rektor Dr Groot van het Duitse Soest en de turnsters en turners uit Duitsland. Hij bracht de prettige dagen in herinne ring, die de leden van A.G.A.V.S. het vorig jaar in het duitse Soest hadden doorgebracht als gasten van de honderd jarige Soester Turn Verein. De burgemeester wees erop dat de ge meentebesturen van het Duitse en Ne derlandse Soest het initiatief namen tot deze uitwisseling, maar zich terugge trokken hadden omdat zij meenden dat de verenigingen hiermee moesten door gaan als ze dit wensten. Gelukkig is dit gebeurt. A.G.A.V.S. is blij nu iets van onze gemeente en ons land te kunnen la ten zien na het prettige verblijf in het Duitse Soest. Hierdoor leert men elkaar beter kennen en handelt men in de lijn van de regering die betere verstandhou dingen wensen en dit doel niet kunnen bereiken als de bewoners van de lan den niet meewerken. De burgemeester sprak de wens uit dat deze uitwisseling op sportgebied gevolgd moge worden 'door uitwisseling op cul tureel terrein en bood dr. Groot een boek aan over de gilden van Soest. Deze dankte voor de hartelijke ont vangst. Uit deze uitwisseling ontstaan vriendschappen voor jaren, want de turnsters en turners van Soest en Soest hebben elkaar gevonden. Soesterberg heeft de gemeente Soest het vorig jaar uitstekend vertegenwoordigd en nu is voor een grootse ontvangst gezorgd. Dr. Groot bood de vereniging een vaan tje en een foto aan en de burgemeester twee boeken van het Duitse Soest. Daarbij bracht hij in herinnering dat de burgemeester als eerste het initiatief tot deze uitwisseling nam. De heer Groot sprak de wens uit dat ze mogen leiden tot een betere verstandhouding en uit eindelijk mede tot een verenigd Euro pa in een wereld waarin vrede heerst. Nadat leden van A.G.A.V.S. een menuet gedanst hadden was men nog enige tijd gezellig bijeen. Het kan je soms zo echt goed doen de voorpagina van een krant te lezen of desnoods alleen maar de koppen te be kijken. Dan heb je meestal direct gege ten en gedronken, want veel aardigs is er niet aan. Zuidafrikanen gearresteerd Kennedy stuurt troepen naar Birming- ham. brandstichting in brievenbus, kind gedood onder trein, fabriek de lucht in, dode baby in zak opgevist, klachten over ruw optreden van Parijse politie en ten slotte de mislukte vlucht van jonge Oostduitsers in een bus. En dan ook nog een „idioot bij Buitenlandse zaken" en een stierengevecht in Tilburg, waarover het gemeentebestuur van die stad zich heel erg schamen moet. Nee, veel aardigs is er niet aan. Aan de voorpagina niet en aan het volgende blad ook niet, want daar staat dat een Rus de kogel wacht omdat hij spioneer de, dat een vliegtuig bij Cairo neerstort te en dat dit de dood van 34 mensen tot gevolg had. We hebben allemaal wel eens van die momenten gehad dat we dachten dat de wereld ten goede zou veranderen. Dat was heel erg het geval in 1945, maar wie zich gisteravond teleurgesteld van zijn avondblad afwendde en het met de televisie probeerde moest ervaren dat de hoop van 1945 een valse hoop was. Men kreeg te zien dat de oorlog wel gewonnen was door de geallieerden maar de vrede niet en dat is dagelijks meer te merken. Er is een muur tussen oost en west en de vrije wereld heeft genoeg bommen om de hele wereld te vernietigen, evenals de Russen dat heb ben Gelukkig de idealisten die verwach ten dat dit alles binnen afzienbare tijd in goede banen geleid wordt en dat de wereld inderdaad verbeterd wordt. Voor lopig hebben zij die zich in dit opzicht niet tot de idealisten kunnen rekenen het ogenschijnlijk meer bij het rechte eind en kan men het zelfs niemand kwalijk nemen als gezegd wordt „De bende wordt steeds groter en nooit zal er een wereld zonder strijd zijn". Per slot van rekening kan niet iedereen idealist zijn. IV. B. BROCX LANDSKAMPIOEN PHILATELIE. De heer W. B Brocx, 80 jaar en lid van de afdeling Soest der Internationale Vereniging Philatelica, heeft met succes deelgenomen aan de strijd om de bonds- wisselbeker in Breda. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de Nederlandse Bond van Philatelistische Verenigingen De vijf deelnemers moesten een voor dracht over een philatelistisch onderwerp houden van precies 20 minuten. Er wer den punten toegekend voor onderwerp, voordracht, studie enz. De heer Brocx koos als onderwerp de eerste postzegel van Engeland „The Black Penny" en de daaraan voorafgegane enveloppen van het Koninkrijk Sicilië. Hij behaalde hiermee 120 punten meer dan nummer twee. zijn zeer deskundige gehoor bracht hem een ovatie. Het was de vierde maal dat de heer Brocx de bondswisselbeker won. In 1955, 1956 en 1957 was hij eveneens winnaar en daarna kreeg hij de beker definitief in zijn bezit. De heer Brocx zal zijn lezing herhalen voor de afdeling Soest van de I. V. Philatelica tijdens de eerstvolgende ver gadering. INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN IN SOEST? In „De Zwemkroniek", het officieel or gaan van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, wordt het zomerprogramma 1963 behandeld en de mogelijkheid wordt daarbij geopperd dat de Duinkikkers eventuul hun goede zorgen zullen uit strekken over de KK.Z.B.-jubileumwed- strijdeh m het Soester natuurbad, met deelname uit vele landen van Europa; Duitsland, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Zweden en Noorwegen, maar Engeland niet, want daar worden nationale kam pioenschappen gehouden als de jubi leumwedstrijden op 31 augustus en 1 september in het Soester natuurbad ge houden worden. Zwemsters, zwemmers, springsters van groot formaat zullen dan naar Soest komen als alles in kannen en kruiken is en een zevental uit Joego slavië zal hier komen spelen. PAARDENKAMP UITGEBREID. Het terrein van De Paardekamp, het rusthuis voor bejaarde paarden, is uit gebreid dank zij de schenking van een Soester paardeliefhebber die grond be schikbaar stelde en van een Haagse dame die op zich nam de pacht van een ander stuk land te betalen. Er zijn thans zeven paarden: Corrie, die als eerste kwam, Frits, Janus, Cora, Ouwe Jan, Jan en Witte Jopie. Ouwe Jan is een draaiorgelpaard en Witte Jopie kon naar Soest komen dank zij een geldinzameling die door een inwoonster van Den Haag gehouden is. Deze dame is inmiddels overleden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1